Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Gropile de gunoi neconforme, problema nerezolvată a primăriilor ialomițene

Gropile de gunoi neconforme, problema nerezolvată a primăriilor ialomițene

Deși în ultimii ani administrațiile locale din Ialomița au făcut eforturi în ceea ce privește gestionarea deșeurilor, proble­mele de mediu încă persistă. De la începutul anului și până în prezent, 12 localități din județ au fost sancționate de comisarii Gărzii de Mediu Ialomița din cauza existenței gropilor de gunoi neconforme. Potrivit informațiilor oferite de instituție, toate sancțiunile au fost aplicate comunelor din zona de Vest a județului Ialomița. Valoarea amenzilor depășește 150 mii de lei.

Gunoaie aruncate la voia întâmplării Până în urmă cu aproximativ 4 ani, aproape jumătate... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2022, 12:25 (10917 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Investiție în energie verde la Țăndărei

Investiție în energie verde la Țăndărei

În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Țăndărei din luna octombrie 2022, consi­li­erii locali au aprobat demararea unei investiții private în ceea ce privește producerea de energie verde. Astfel, a fost aprobată solicitarea unei societăți co­merciale de a construi un parc fotovoltaic pe un teren aflat în imediata apropiere a Drumului Național 21A. Potrivit deciziei autorităților locale din Țăndărei, investitorul are la dispoziție 2 ani pentru a realiza obiectivul.

Parc fotovoltaic la Țăndărei În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Țăndărei din luna octombrie 2022,... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2022, 14:25 (8729 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile locale au primit bani pentru piste de biciclete, «renovarea energetică» a clădirilor și «autobuze nepoluante»

Prima etapă de finanțare din cadrul PNRR în Ialomița a debutat

Administrațiile locale au primit bani pentru piste de biciclete, «renovarea energetică» a clădirilor și «autobuze nepoluante»

bonus: Investiții în valoare de peste 60 milioane de lei în prima etapă de finanțare la Fetești/Două locuințe pentru specialiști la Scânteia

Administrațiile locale din Ialomița au pri­mit aprobarea pentru  proiectele depuse în cadrul primei etape a Programului Național de Redresare și Reziliență. Conform listelor făcute publice săptămâna trecută, printre proiectele de investiții care vor fi finanțate în perioada imediat următoare se numără cele pentru piste de biciclete, «renovarea energe­tică» a clădirilor și «autobuze nepoluante». Cea mai mare valoare a unui proiect aprobată în Ialomița, în cadrul primei etape a PNRR, este de 6,9 mi­lioane de lei pentru «achiziția de vehicule nepoluante în municipiul Fetești și comuna Stelnica, județul Ialomița».

Nuca PNRR a fost spartă... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2022, 10:05 (6872 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Întârzieri la plata burselor destinate elevilor ialomițeni

Întârzieri la plata burselor destinate elevilor ialomițeni

Peste 8400 de elevi din Ialomița așteaptă încă de la în­ceputul anului școlar să beneficieze de bursele pe care Ministerul Educației le-a creat special pentru ei. Deși primăriile ialomițene au făcut demersuri pentru adoptarea actelor administrative în baza cărora se acordă banii, Ministerul Finanțelor se confruntă cu probleme în ceea ce privește distribuirea către buge­tele locale a sumelor defalcate din taxa pe valoarea adăugată (TVA). Sumele pe care elevii ar trebui să le primească lunar, prin sistemul de burse școlare al Ministerului Educației, se ridică la aproximativ 1,6 milioane de lei pentru toate categoriile de beneficiari.

Bursele școlare, în așteptare... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2022, 14:20 (2561 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suprafețe cu «neconformități», folosite pentru obținerea subvențiilor Uniunii Europene

La Mihail Kogălniceanu

Suprafețe cu «neconformități», folosite pentru obținerea subvențiilor Uniunii Europene

În august 2022, Serviciul de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița a deschis o anchetă cu privire la o posibilă fraudare a bugetului Uniunii Europene. Vizați de acest dosar penal sunt administratorii a 5 societăți agricole care, în perioada 2016-2021, ar fi primit ilegal subvențiile pentru agricultură acordate de Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură, declarând suprafețe de teren mai mari decât cele pe care le dețineau în realitate. În total, ar fi vorba despre aproximativ 300 de hectare aflate pe raza loca­lității Mihail Kogălniceanu. Administrația locală a notificat instituțiile abilitate evidențiind «neconformități» în legătură cu respectivele suprafețe... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2022, 10:05 (18320 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Punct de colecție, pe «Ilie Oană»

Fotbal, Cupa României, Petrolul Ploiești-Unirea Slobozia 0-0

Punct de colecție, pe «Ilie Oană»

Unirea Slobozia a călcat din nou pe gazonul unuia dintre cele mai frumoase stadioane din țară, «Ilie Oană» din Ploiești. Etapa a doua a Grupelor Cupei României ne-a pus în fața Petrolului, una dintre echipele în formă ale Ligii I. A fost un meci în care suporterii Unirii sperau într-un rezultat onorabil, mai ales că, așa cum se întâmplă în astfel de partide, antrenorul Costel Enache a menajat câțiva jucători pentru încinsa luptă din campionat. Cei care au intrat pe teren au îmbinat jocul bun cu dramul de noroc și a ieșit un rezultat peste așteptări. Unirea a evoluat în formula: Păduraru-Ibrian, Dinu (Lazăr ’58), Perju, ben Levy-Crucer (Dorobanțu ’66), Prejmerean (Lemnaru ’62)-Ciobanu, Afalna ... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2022, 19:10 (2786 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Circul Clean Tech de la Ciulnița

Dezbatere publică fără rezultate

Circul Clean Tech de la Ciulnița

Clean Tech Internațional Ciulnița a organizat luni, 7 noiembrie 2022, celebra dezbaterea publică privind solicitarea revizuirii/actualizării autorizației integrate de mediu eliberată în 2014 și revizuită la data de 6 iulie 2022. Este una dintre ultimele bătălii în lupta comunităților din Slobozia și Ciulnița cu un operator economic care poluează mediul înconjurător de mai bine de 10 ani. Întâlnirea a avut loc la sediul Căminului Cultural din comună, în prezența oficialilor APM, a reprezentanților firmei și a primarului localității, Stelică Gheorghe, care a moderat întâlnirea. În mai puțin de o oră, dezbaterea publică promisă de firmă s-a transformat într-un scandal public orchestrat de edilul... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2022, 12:20 (6941 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Laurențiu Ghiauru a fost numit la conducerea Gărzii de Mediu Ialomița

Cu toate «suspiciunile privind capacitatea managerială»

Laurențiu Ghiauru a fost numit la conducerea Gărzii de Mediu Ialomița

Corpul de Control al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor a finalizat Raportul întoc­mit în urma verificărilor efectuate în cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița. Oficialii de la București au venit pentru a doua oară la Slobozia, în septembrie 2022, după un control anterior, realizat în februarie 2022. Dacă în timpul primei acțiuni nu au fost identificate deficiențe, cauza fiind clasată, de această dată funcționarii veniți de la București au constatat «suspiciuni privind capacitatea managerială» a directorului. Deși concluziile ultimului Raport sunt evidente, Laurențiu Ghiauru a fost numit începând de marți, 8 noiembrie 2022, la conducerea Gărzii de Mediu Ialomița, după 10 ani... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2022, 18:10 (18799 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Un succes la limită și 3 puncte mari

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Oțelul Galați 1-0

Un succes la limită și 3 puncte mari

Cu toate că am avut superioritate nume­rică preț de 65 de minute, meciul cu Oțelul Galați nu a fost deloc ușor. Era de așteptat, Oțelul fiind o echipă fără prea multe individualități, dar cu un joc bine pus la punct de experimen­tatul și vulcanicul antrenor Dorinel Munteanu. Acesta a fost supărat pe toată lumea. I-a gratulat pe arbitri, în auzul tuturor, cu epitete deloc măgulitoare, l-a amenințat pe tânărul Mitoi că-l trimite pe jos la Galați și s-a certat cu câțiva spectatori, manifestându-și dorința de a le cunoaște mamele. Ieșiri nervoase au avut și jucătorii oaspeți, Toma ieșind cu buza spartă dintr-un duel cu Mitoi. Unirea a replicat printr-un joc bun în prima repriză și pragmatic în cea... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2022, 16:40 (3943 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 SRL a preluat serviciile de salubritate din 58 de localități ialomițene

După doar 8 luni

ADI ECOO 2009 SRL a preluat serviciile de salubritate din 58 de localități ialomițene

ADI ECOO 2009, firmă de salubritate preluată de către Consiliul Județean Ialomița în 2009, gestionează serviciile de salubritate în 58 de localități ialomițene. Performanța a fost posibilă în doar 8 luni. Reușita, susține conducerea firmei, se datorează administrațiilor locale. «Edilii locali au înțeles că ADI ECOO 2009 SRL reprezintă o soluție legală pentru problema deșeurilor. Împreună am reușit să asigurăm cadrul legal necesar gestionării acestor servicii!» declară Alina Ciobanu, directorul ADI ECOO 2009 SRL.

Numărătoarea continuă până în 2023 În urmă cu 8 luni, Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2022, 15:20 (15260 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Record la recolta de goluri

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Agricola Borcea 8-1

Record la recolta de goluri

Amăgiți de vremea frumoasă, cei de la Gheorghe Doja au amânat «Ziua Recoltei» până pe 5 noiembrie 2022. Și ce recoltă de goluri a fost în meciul cu Agricola Borcea... Antrenorul Adrian Cristea l-a trimis pe Răducanu în poartă, iar în câmp pe Ene, Chebac, Lungu, Andrei-Alexe, Comșa-Chiriță, Răduca, Drăgan-Năstase. Au mai jucat Eavaz, Popescu, Anton, Stanciu și Petre. Iar acum, să o luăm «bob cu bob». Scorul este deschis în minutul 24, când Răduca fructifică, cu o lovitură de cap, centrarea din corner a lui Cristian Chiriță. 10 minute mai târziu, Răduca face dubla, după un șut din 6 metri, venit tot în urma unui corner. Răduca nu e doar marcator, ci și bun pasator. Vedem asta în minutul 40, când... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2022, 12:50 (2422 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

George Dragomir a câștigat Cupa României

Scrimă

George Dragomir a câștigat Cupa României

La București, în Sala «Ana Pascu» s-a desfășurat «Cupa României» la scrimă. În proba de sabie masculin, s-a impus George Dragomir, sportivul CSM Unirea Slobozia. Este cel mai valoros rezultat individual obținut de un sabrer legitimat la un club ialomițean. Este, totodată, as­censiunea firească a acestui tânăr scrimer care a reușit, mai mereu, să-i surprindă chiar și pe cei care au crezut, de la în­ceput, în el. Mai mult, George a avut un parcurs de excepție, demonstrând că nu are voie să lipsească din Echipa Națională. După ce, în 16-imi, și-a învins, fără pro­bleme, fratele mai mic, Eduard, în Optimi a trecut de coechipierul Răzvan Stănescu, cu 15-8. În Sferturi, a trecut de Vlad Covaliu cu ... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2022, 11:50 (3941 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Prichindeii Abatorului au câștigat «Kinder Cup»

Fotbal

Prichindeii Abatorului au câștigat «Kinder Cup»

Ne e drag să povestim despre ispră­vile micilor noștri fotbaliști. Tocmai de aceea nu puteam trece peste noul succes al «campionilor lui Mișu Florea», ta­lentații copii ai Grupei 2013 de la Abatorul Slobozia. Aceștia au participat la «Kinder Cup», turneu de tradiție, găzduit la Cheile Grădiștei, care adună la start echipe din toată țara. E de ajuns să spunem că Grupa 2013 a Abatorului a învins, în două rânduri, echipa similară a Academiei Hagi pentru a vă face o primă impresie despre ce au făcut la «Kinder Cup» copiii pregătiți de profesorul Mihai Florea. Concret, în grupe, Abatorul Slobozia a trecut de LPS Buzău, Academia Hagi și Celta Brașov, fără să primească gol. În Semifinală i-au învins... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2022, 10:20 (5170 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Un judecător a fost mutat de ÎCCJ la Tribunalul Ialomița

Cercetat disciplinar la Călărași

Un judecător a fost mutat de ÎCCJ la Tribunalul Ialomița

Aflat în prag de pensionare, un judecător, angajat al Tribunalului Călărași și cer­cetat disciplinar pentru că a contestat anumite hotărâri adoptate de Colegiul de conducere al instanței, a fost mutat, tot disciplinar, la Tribunalul Ialomița. Inițial, Consiliul Superior al Magistraturii a decis ca magistratul să fie retrogradat profesional și să profeseze în cadrul unei judecătorii. Soluția a fost atacată cu recurs la Înalta Curte de Casație și Justiție, instanță care a decis ca judecătorul să-și mențină gradul profesional și a dispus mutarea disciplinară a acestuia la Tribunalul Ialomița. Astfel, judecătorul Iulian Alexandru va profesa la cea mai mare instanță din județul nostru vreme de un an... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2022, 14:05 (14927 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Neregulile din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, ascunse sub preș de Ministerul Mediului

2 ani de controale, niciun rezultat

Neregulile din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, ascunse sub preș de Ministerul Mediului

Anul acesta s-au împlinit 2 ani de la primul control realizat de Corpul de Control al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița. Oficialii au venit de la București la Slobozia în urma reclamațiilor făcute de funcționarii publici cu privire la atitudinea necorespunzătoare a directorului Laurențiu Ghiauru. În februarie 2022 și septembrie 2022, Corpul de Control al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor a întreprins alte două acțiuni de verificare, ce au avut la bază aceleași reclamații. Tero­rizați și umiliți de către director, angajații Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița s-au resemnat la gândul că Ministerul Mediului i-ar putea ajuta.... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2022, 09:55 (13556 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încasări de 837,91 milioane de lei la bugetul consolidat

În perioada ianuarie-septembrie 2022

Încasări de 837,91 milioane de lei la bugetul consolidat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița prezintă situația încasărilor și arieratelor înre­gistrate în perioada ianuarie-septembrie 2022. Astfel, la bugetul consolidat al județului au fost încasate 837,91 milioane de lei. Totodată, va­loarea debitelor nerecuperabile, înre­gistrate în aceeași perioadă de timp, depășește 558 milioane de lei.

Mai mulți bani la bugetul județului Datele prezentate de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița arată faptul că sumele încasate la bugetul consolidat, în pe­rioada ianuarie-septembrie 2022, se ridică la 837,91 mi­lioane... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2022, 16:20 (7798 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

«Primarii USR susțin interesele comunităților!»

Vicepreședintele USR Ialomița, Mihai Tănăsescu

«Primarii USR susțin interesele comunităților!»

USR Ialomița continuă campania publică de promovare a activității politice și administrative a Organizației. Mihai Tănăsescu, vicepreședintele USR Ialomița, susține că «partidele politice mari, asemeni PSD și PNL, reușesc prin intermediul consilierilor locali, să erodeze susținerea de care se bucură primarii USR propulsați în funcții de comunitate. Și, în cazuri particulare, chiar să saboteze politic activitatea acestora...».

Un exemplu... de la țară! Alegătorii din Ialomița au propulsat pe scena administrației locale doi primari USR în mandatul 2020-2024. Primul este Dumitru Trifu... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2022, 11:05 (5502 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

«Fabrica» de râme americane

«Fabrica» de râme americane

Gheorghiță Zainea are 64 de ani. Și o fabrică de râme americane: «Roșu de California». «Aceștia sunt „angajații“ mei... Și nu cer concediu!» ne spune râzând. Râmele americane ale lui Gheorghiță Zainea sunt bune «la pescuit». Dar și mai bune sunt pentru producerea de compost organic! În 5 ani, de când are «fabrica», Gheorghiță Zainea a ajuns să dețină 400 kilograme de râme. Și are în stoc 20000 litri de fertilizator ecologic. Iar acesta e doar începutul, fiindcă «fabrica» de râme a fost certificată oficial luna trecută...

La «fabrica» de râme de la Slobozia Nouă
Gheorghiță Zainea... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2022, 11:50 (6014 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Investitori indonezieni la Conacul Manasia

La inițiativa deputatului PSD Ștefan Mușoiu

Investitori indonezieni la Conacul Manasia

La jumătatea lunii octombrie 2022, Conacul Manasia a fost gazda unei întâlniri la care au participat membrii unei delegații parlamen­tare indoneziene, condusă de doamna Nurul Arifin, președinte al Grupului de Prietenie cu România. Printre organizatorii evenimentului s-a numărat și deputatul PSD Ștefan Mușoiu. «Alături de colegii mei din Camera Deputaților și de la PSD Ialo­mița ne-am propus să fructificăm și această oportunitate benefică pentru toți ialomițenii, dar și să atragem in­vestiții străine în domenii cu valoare adăugată mare, inclusiv în infrastructura digitală și noile tehnologii» a ex­plicat deputatul Mușoiu utilitatea întâlnirii.

Nu aduce mandatul, ce aduc indonezienii... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2022, 15:50 (3958 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Orașul Fierbinți-Târg, punct feroviar pe harta «Trenului Metropolitan București»

Orașul Fierbinți-Târg, punct feroviar pe harta «Trenului Metropolitan București»

Beneficiind de sprijinul Consi­liului Județean Ialomița, admi­nistrația locală din Fierbinți-Târg a reușit să convingă Ministerul Transpor­turilor de necesitatea includerii orașului în proiectul «Trenul Metropolitan București», inițiat de Primăria Munici­piului București. Următorul pas este in­cluderea orașului în Asociația de Dez­voltare Intercomunitară Transport Public București, entitate prin intermediul căreia se derulează acest proiect de investiții. Propunerea administrației locale de la Fierbinți-Târg este de a deveni cap de linie a rutei Gara de Nord-Mogoșoaia-Moara Vlăsiei-Grădiștea-Sitaru. Valoarea totală a «Trenului Metropolitan București» este de 962 milioane de euro, fondurile urmând... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2022, 10:05 (6726 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: Beat la volan, s-a răsturnat cu mașina

Polițiștii din Țăndărei au fost sesizați sîmbătă, 4 iunie, despre faptul că în apropierea localității Lăcusteni se afla un autoturism răsturnat. Reclamația era justificată, mașina aflîndu-se cu plafonul ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2011, 19:17
(7142 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Bătrînă înșelată cu 2500 lei

O bătrînă din Sinești a fost înșelată în propria gospodărie de către autori necunoscuți. S-a întîmplat vineri, 3 iunie, cînd femeia a fost abordată de trei persoane necunoscute care au pretins că sînt trimise ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2011, 19:16
(7623 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Băut la volan

Agenții Postului de Poliție Munteni Buzău au oprit zilele trecute, în trafic, un conducător autor de 58 ani, din București. Fiindcă mirosea puternic a alcool, polițiștii au decis testarea cu aparatul Drager ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2011, 19:16
(6536 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoț prins și arestat

Sîmbătă, 4 iunie, polițiștii feteșteni au prins un hoț ce era condamnat la închisoare. Pe numele feteșteanului de 33 ani, instanța de judecată a emis un mandat de executare a unei pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2011, 19:15
(7581 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 265 de amenzi în traficul rutier

Potrivit unei informări, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat week-end-ul ce tocmai s-a încheiat mai multe acțiuni pentru siguranța traficului rutier. Rezultatele acțiunilor s-au concretizat în aplicarea ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2011, 19:14
(6948 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: A furat bani de la colegii de clasă în timpul orei de sport

Joi, 2 iunie a.c., Poliția Amara a fost sesizată de conducerea școlii din localitate despre faptul că de la mai mulți elevi ai unei clase gimnaziale a fost sustrasă suma de 168 lei. Din verificările efectuate ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2011, 18:46
(10226 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tînăr mort într-un accident

Un tînăr de doar 22 ani și-a pierdut viața într-un accident rutier petrecut joi, 2 iunie, la Țăndărei. Tînărul, domiciliat în județul Prahova, conducea o mașină în Țăndărei și, din cauza vitezei excesive ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2011, 18:40
(12244 vizualizări - 8 comentarii)


Sudiți: Trei bărbați, acuzați de «contrabandă cu arme» după ce au vîndut o pușcă cu aer comprimat

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Toxice au prins un bărbat, de 47 ani, din comuna Sudiți, care a introdus ilegal în anul 2009, în România, o armă cu aer comprimat cumpărată din Spania ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2011, 18:40
(13516 vizualizări - 4 comentarii)


Fierbinți Tîrg: Firmă de preluare a fierului vechi, amendată cu 60000 lei

Poliția Orașului Fierbinți Tîrg, în colaborare cu comisari ai Gărzii Naționale de Mediu-Comisariatul Județean Ialomița, au organizat și desfășurat joi, 2 iunie a.c., o acțiune pe linia prevenirii și combaterii ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2011, 18:40
(13684 vizualizări - 0 comentarii)


Filtre rutiere la Gura Ialomiței și Mihail Kogălniceanu

Joi, 2 iunie, timp de 4 ore, polițiștii din cadrul serviciilor rutiere au desfășurat o acțiune pentru prevenirea transporturilor ilegale în comunele Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2011, 18:39
(8202 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tîlhar minor reținut de polițiști

Un minor de 17 ani a fost reținut, joi, 2 iunie, de polițiștii din Țăndărei, după ce s-a stabilit că este autorul unei tîlhării petrecute cu o zi înainte. Polițiștii au fost sesizați în seara zilei de ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2011, 18:38
(8307 vizualizări - 1 comentariu)


APIA a finalizat plățile pentru agricultura ecologică

Reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță finalizarea plăților aferente ajutorului specific pentru îmbunătățirea calității produselor agricole în sectorul agricultură ecologică ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2011, 13:04
(10219 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR reclamă constructorul de autostrăzi Astaldi

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România reclamă constructorul de autostrăzi, respectiv firma Astaldi, pentru faptul că distruge culturile de pe aliniamentul șantierelor. Astfel, respezentanții ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2011, 10:51
(10158 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: «Floare de pe Bărăgan» în Orașul de Floci

Sîmbătă, 4 iunie, Baza de Cercetare și Expunere Muzeală «Orașul de Floci» din Giurgeni va fi pentru două ore gazda unui spectacol folcloric. Menifestarea face parte din Festivalul Internațional «Floare ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2011, 09:38
(8787 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Penalizări la subvențiile din sectorul zootehnic

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură va reamintește că, în perioada 16 mai-15 iunie 2011, crescătorii de ovine/caprine pot solicita Plata Națională Directă Complementară pentru sectorul zootehnie ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2011, 08:24
(9369 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Expoziție fotografică «Slobozia Veche»

Vineri, 3 iunie, începînd cu orele 9.00, slobozenii pot admira o expoziție cu imagini din Slobozia interbelică ce cuprinde arhitectura orașului și pitorescul locuitorilor. Expoziția, intitulată «Slobozia ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2011, 20:43
(10102 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Transportatorii, la control!

În perioada 2-27 mai, inspectorii ITM Ialomița au desfășurat o etapă a Campaniei Naționale, inițiată de Inspecția Muncii în domeniul transporturilor. Potrivit reprezentanților ITM, în cadrul campaniei au ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2011, 20:42
(7542 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Motocicletă furată din Italia, găsită la Slobozia

Slobozia: Motocicletă furată din Italia, găsită la Slobozia

Polițiștii slobozeni au organizat, miercuri, 1 iunie o acțiune pe raza municipiului pentru depistarea autoturismelor ce sînt urmărite internațional. Astfel, anchetatorii au prins un cetățean, de 31 ani ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2011, 20:41
(7473 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Șofer» fără permis, prins de polițiști

Polițiștii feteșteni au oprit în trafic, pentru un control de rutină, o mașină ce se deplasa pe o stradă din localitate. În urma verificărilor sumare, polițiștii au constatat că «șoferul», un tînăr, de ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2011, 20:40
(7703 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Trei tineri, hoți de fier vechi

Miercuri, 1 iunie, polițiștii din Stelnica și Bordușani au prins doi tineri de 22, respectiv 24 ani, ce aveau asupra lor mai multe obiecte pentru secționarea materialelor feroase. Din verificările ulterioare ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2011, 20:39
(8708 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: 36 kg de pește fără documente, distruse de polițiști

Polițiștii din Țăndărei au prins în trafic un bărbat, de 50 ani, din localitate, în timp ce transporta pe o motocicletă doi saci în care se afla cantitatea de 36 kg de pește, din rasa plătică și caras. ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2011, 20:38
(7157 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive la Fetești și Urziceni

«Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor din Fetești și Urziceni, polițiștii au fost angrenați în cursul zilei de 1 iunie în executarea unor acțiuni în sistem integrat și controale ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2011, 20:37
(7163 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbătorile Municipiului Slobozia, la a XI-a ediție

În perioada 1-4 iunie, Slobozia organizează a XI-a ediție a tradiționalelor Sărbători ale Municipiului. Potrivit organizatorilor, suma cheltuită anul acesta este comparabilă cu cea din anii anteriori. ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2011, 15:26
(10657 vizualizări - 6 comentarii)


Ialomița: Autoturism furat din Italia, restituit proprietarului

Ialomița: Autoturism furat din Italia, restituit proprietarului

Un autoturism reclamat furat în luna august 2010, a fost identificat și restituit proprietarului de drept de către polițiști.
Urmare a corespondenței purtate cu Centrul de Cooperare Polițienească Internațională ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2011, 12:38
(9023 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: În comă alcoolică la volan

Un bărbat ,de 61 ani, din Urziceni a fost depistat de polițiști în timp ce conducea pe drumurile publice un autoturism deși consumase băuturi alcoolice.Șoferul a fost testat alcoolscop, aparatul etilotest ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2011, 12:25
(9935 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune a Poliției în zona școlilor. A fost depistat la volan un tînăr de 17 ani fără permis!

Efective din cadrul Poliției Urziceni au organizat și executat în cursul zilei de marți, 31 mai a.c., acțiuni în zona unităților de învățămînt și în zona adiacentă acestora. Zonele unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2011, 12:22
(5822 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru furt calificat

Polițiștii feteșteni au depistat în cursul zilei de marți, 31 mai a.c., un bărbat, de 29 ani, din comuna Făcăeni, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei privative ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2011, 12:20
(8789 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive în comunele Săveni și Sudiți

Polițiștii din Țăndărei au desfășurat acțiuni preventive pe raza localităților Sudiți și Săveni pentru creșterea gradului de siguranță rutieră, conștientizarea participanților la trafic cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2011, 12:10
(8607 vizualizări - 0 comentarii)


Taxare inversă pentru livrarea de cereale și plante tehnice

Guvernul a aprobat astăzi Ordonanța de Urgență privind modificarea și completarea Legii 571/2003 privind Codul Fiscal și a altor prevederi financiar-fiscale, act normativ prin care se va pune în aplicare ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2011, 20:31
(12636 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2011, 18:18
(4973 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...