Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrațiile locale au primit bani pentru piste de biciclete, «renovarea energetică» a clădirilor și «autobuze nepoluante»

Prima etapă de finanțare din cadrul PNRR în Ialomița a debutat

Administrațiile locale au primit bani pentru piste de biciclete, «renovarea energetică» a clădirilor și «autobuze nepoluante»

bonus: Investiții în valoare de peste 60 milioane de lei în prima etapă de finanțare la Fetești/Două locuințe pentru specialiști la Scânteia

Administrațiile locale din Ialomița au pri­mit aprobarea pentru  proiectele depuse în cadrul primei etape a Programului Național de Redresare și Reziliență. Conform listelor făcute publice săptămâna trecută, printre proiectele de investiții care vor fi finanțate în perioada imediat următoare se numără cele pentru piste de biciclete, «renovarea energe­tică» a clădirilor și «autobuze nepoluante». Cea mai mare valoare a unui proiect aprobată în Ialomița, în cadrul primei etape a PNRR, este de 6,9 mi­lioane de lei pentru «achiziția de vehicule nepoluante în municipiul Fetești și comuna Stelnica, județul Ialomița».

Nuca PNRR a fost spartă... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2022, 10:05 (6872 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Întârzieri la plata burselor destinate elevilor ialomițeni

Întârzieri la plata burselor destinate elevilor ialomițeni

Peste 8400 de elevi din Ialomița așteaptă încă de la în­ceputul anului școlar să beneficieze de bursele pe care Ministerul Educației le-a creat special pentru ei. Deși primăriile ialomițene au făcut demersuri pentru adoptarea actelor administrative în baza cărora se acordă banii, Ministerul Finanțelor se confruntă cu probleme în ceea ce privește distribuirea către buge­tele locale a sumelor defalcate din taxa pe valoarea adăugată (TVA). Sumele pe care elevii ar trebui să le primească lunar, prin sistemul de burse școlare al Ministerului Educației, se ridică la aproximativ 1,6 milioane de lei pentru toate categoriile de beneficiari.

Bursele școlare, în așteptare... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2022, 14:20 (2561 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suprafețe cu «neconformități», folosite pentru obținerea subvențiilor Uniunii Europene

La Mihail Kogălniceanu

Suprafețe cu «neconformități», folosite pentru obținerea subvențiilor Uniunii Europene

În august 2022, Serviciul de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița a deschis o anchetă cu privire la o posibilă fraudare a bugetului Uniunii Europene. Vizați de acest dosar penal sunt administratorii a 5 societăți agricole care, în perioada 2016-2021, ar fi primit ilegal subvențiile pentru agricultură acordate de Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură, declarând suprafețe de teren mai mari decât cele pe care le dețineau în realitate. În total, ar fi vorba despre aproximativ 300 de hectare aflate pe raza loca­lității Mihail Kogălniceanu. Administrația locală a notificat instituțiile abilitate evidențiind «neconformități» în legătură cu respectivele suprafețe... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2022, 10:05 (18316 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Punct de colecție, pe «Ilie Oană»

Fotbal, Cupa României, Petrolul Ploiești-Unirea Slobozia 0-0

Punct de colecție, pe «Ilie Oană»

Unirea Slobozia a călcat din nou pe gazonul unuia dintre cele mai frumoase stadioane din țară, «Ilie Oană» din Ploiești. Etapa a doua a Grupelor Cupei României ne-a pus în fața Petrolului, una dintre echipele în formă ale Ligii I. A fost un meci în care suporterii Unirii sperau într-un rezultat onorabil, mai ales că, așa cum se întâmplă în astfel de partide, antrenorul Costel Enache a menajat câțiva jucători pentru încinsa luptă din campionat. Cei care au intrat pe teren au îmbinat jocul bun cu dramul de noroc și a ieșit un rezultat peste așteptări. Unirea a evoluat în formula: Păduraru-Ibrian, Dinu (Lazăr ’58), Perju, ben Levy-Crucer (Dorobanțu ’66), Prejmerean (Lemnaru ’62)-Ciobanu, Afalna ... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2022, 19:10 (2786 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Circul Clean Tech de la Ciulnița

Dezbatere publică fără rezultate

Circul Clean Tech de la Ciulnița

Clean Tech Internațional Ciulnița a organizat luni, 7 noiembrie 2022, celebra dezbaterea publică privind solicitarea revizuirii/actualizării autorizației integrate de mediu eliberată în 2014 și revizuită la data de 6 iulie 2022. Este una dintre ultimele bătălii în lupta comunităților din Slobozia și Ciulnița cu un operator economic care poluează mediul înconjurător de mai bine de 10 ani. Întâlnirea a avut loc la sediul Căminului Cultural din comună, în prezența oficialilor APM, a reprezentanților firmei și a primarului localității, Stelică Gheorghe, care a moderat întâlnirea. În mai puțin de o oră, dezbaterea publică promisă de firmă s-a transformat într-un scandal public orchestrat de edilul... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2022, 12:20 (6941 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Laurențiu Ghiauru a fost numit la conducerea Gărzii de Mediu Ialomița

Cu toate «suspiciunile privind capacitatea managerială»

Laurențiu Ghiauru a fost numit la conducerea Gărzii de Mediu Ialomița

Corpul de Control al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor a finalizat Raportul întoc­mit în urma verificărilor efectuate în cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița. Oficialii de la București au venit pentru a doua oară la Slobozia, în septembrie 2022, după un control anterior, realizat în februarie 2022. Dacă în timpul primei acțiuni nu au fost identificate deficiențe, cauza fiind clasată, de această dată funcționarii veniți de la București au constatat «suspiciuni privind capacitatea managerială» a directorului. Deși concluziile ultimului Raport sunt evidente, Laurențiu Ghiauru a fost numit începând de marți, 8 noiembrie 2022, la conducerea Gărzii de Mediu Ialomița, după 10 ani... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2022, 18:10 (18791 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Un succes la limită și 3 puncte mari

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Oțelul Galați 1-0

Un succes la limită și 3 puncte mari

Cu toate că am avut superioritate nume­rică preț de 65 de minute, meciul cu Oțelul Galați nu a fost deloc ușor. Era de așteptat, Oțelul fiind o echipă fără prea multe individualități, dar cu un joc bine pus la punct de experimen­tatul și vulcanicul antrenor Dorinel Munteanu. Acesta a fost supărat pe toată lumea. I-a gratulat pe arbitri, în auzul tuturor, cu epitete deloc măgulitoare, l-a amenințat pe tânărul Mitoi că-l trimite pe jos la Galați și s-a certat cu câțiva spectatori, manifestându-și dorința de a le cunoaște mamele. Ieșiri nervoase au avut și jucătorii oaspeți, Toma ieșind cu buza spartă dintr-un duel cu Mitoi. Unirea a replicat printr-un joc bun în prima repriză și pragmatic în cea... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2022, 16:40 (3941 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 SRL a preluat serviciile de salubritate din 58 de localități ialomițene

După doar 8 luni

ADI ECOO 2009 SRL a preluat serviciile de salubritate din 58 de localități ialomițene

ADI ECOO 2009, firmă de salubritate preluată de către Consiliul Județean Ialomița în 2009, gestionează serviciile de salubritate în 58 de localități ialomițene. Performanța a fost posibilă în doar 8 luni. Reușita, susține conducerea firmei, se datorează administrațiilor locale. «Edilii locali au înțeles că ADI ECOO 2009 SRL reprezintă o soluție legală pentru problema deșeurilor. Împreună am reușit să asigurăm cadrul legal necesar gestionării acestor servicii!» declară Alina Ciobanu, directorul ADI ECOO 2009 SRL.

Numărătoarea continuă până în 2023 În urmă cu 8 luni, Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2022, 15:20 (15258 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Record la recolta de goluri

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Agricola Borcea 8-1

Record la recolta de goluri

Amăgiți de vremea frumoasă, cei de la Gheorghe Doja au amânat «Ziua Recoltei» până pe 5 noiembrie 2022. Și ce recoltă de goluri a fost în meciul cu Agricola Borcea... Antrenorul Adrian Cristea l-a trimis pe Răducanu în poartă, iar în câmp pe Ene, Chebac, Lungu, Andrei-Alexe, Comșa-Chiriță, Răduca, Drăgan-Năstase. Au mai jucat Eavaz, Popescu, Anton, Stanciu și Petre. Iar acum, să o luăm «bob cu bob». Scorul este deschis în minutul 24, când Răduca fructifică, cu o lovitură de cap, centrarea din corner a lui Cristian Chiriță. 10 minute mai târziu, Răduca face dubla, după un șut din 6 metri, venit tot în urma unui corner. Răduca nu e doar marcator, ci și bun pasator. Vedem asta în minutul 40, când... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2022, 12:50 (2422 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

George Dragomir a câștigat Cupa României

Scrimă

George Dragomir a câștigat Cupa României

La București, în Sala «Ana Pascu» s-a desfășurat «Cupa României» la scrimă. În proba de sabie masculin, s-a impus George Dragomir, sportivul CSM Unirea Slobozia. Este cel mai valoros rezultat individual obținut de un sabrer legitimat la un club ialomițean. Este, totodată, as­censiunea firească a acestui tânăr scrimer care a reușit, mai mereu, să-i surprindă chiar și pe cei care au crezut, de la în­ceput, în el. Mai mult, George a avut un parcurs de excepție, demonstrând că nu are voie să lipsească din Echipa Națională. După ce, în 16-imi, și-a învins, fără pro­bleme, fratele mai mic, Eduard, în Optimi a trecut de coechipierul Răzvan Stănescu, cu 15-8. În Sferturi, a trecut de Vlad Covaliu cu ... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2022, 11:50 (3941 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Prichindeii Abatorului au câștigat «Kinder Cup»

Fotbal

Prichindeii Abatorului au câștigat «Kinder Cup»

Ne e drag să povestim despre ispră­vile micilor noștri fotbaliști. Tocmai de aceea nu puteam trece peste noul succes al «campionilor lui Mișu Florea», ta­lentații copii ai Grupei 2013 de la Abatorul Slobozia. Aceștia au participat la «Kinder Cup», turneu de tradiție, găzduit la Cheile Grădiștei, care adună la start echipe din toată țara. E de ajuns să spunem că Grupa 2013 a Abatorului a învins, în două rânduri, echipa similară a Academiei Hagi pentru a vă face o primă impresie despre ce au făcut la «Kinder Cup» copiii pregătiți de profesorul Mihai Florea. Concret, în grupe, Abatorul Slobozia a trecut de LPS Buzău, Academia Hagi și Celta Brașov, fără să primească gol. În Semifinală i-au învins... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2022, 10:20 (5170 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Un judecător a fost mutat de ÎCCJ la Tribunalul Ialomița

Cercetat disciplinar la Călărași

Un judecător a fost mutat de ÎCCJ la Tribunalul Ialomița

Aflat în prag de pensionare, un judecător, angajat al Tribunalului Călărași și cer­cetat disciplinar pentru că a contestat anumite hotărâri adoptate de Colegiul de conducere al instanței, a fost mutat, tot disciplinar, la Tribunalul Ialomița. Inițial, Consiliul Superior al Magistraturii a decis ca magistratul să fie retrogradat profesional și să profeseze în cadrul unei judecătorii. Soluția a fost atacată cu recurs la Înalta Curte de Casație și Justiție, instanță care a decis ca judecătorul să-și mențină gradul profesional și a dispus mutarea disciplinară a acestuia la Tribunalul Ialomița. Astfel, judecătorul Iulian Alexandru va profesa la cea mai mare instanță din județul nostru vreme de un an... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2022, 14:05 (14922 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Neregulile din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, ascunse sub preș de Ministerul Mediului

2 ani de controale, niciun rezultat

Neregulile din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, ascunse sub preș de Ministerul Mediului

Anul acesta s-au împlinit 2 ani de la primul control realizat de Corpul de Control al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița. Oficialii au venit de la București la Slobozia în urma reclamațiilor făcute de funcționarii publici cu privire la atitudinea necorespunzătoare a directorului Laurențiu Ghiauru. În februarie 2022 și septembrie 2022, Corpul de Control al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor a întreprins alte două acțiuni de verificare, ce au avut la bază aceleași reclamații. Tero­rizați și umiliți de către director, angajații Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița s-au resemnat la gândul că Ministerul Mediului i-ar putea ajuta.... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2022, 09:55 (13555 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încasări de 837,91 milioane de lei la bugetul consolidat

În perioada ianuarie-septembrie 2022

Încasări de 837,91 milioane de lei la bugetul consolidat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița prezintă situația încasărilor și arieratelor înre­gistrate în perioada ianuarie-septembrie 2022. Astfel, la bugetul consolidat al județului au fost încasate 837,91 milioane de lei. Totodată, va­loarea debitelor nerecuperabile, înre­gistrate în aceeași perioadă de timp, depășește 558 milioane de lei.

Mai mulți bani la bugetul județului Datele prezentate de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița arată faptul că sumele încasate la bugetul consolidat, în pe­rioada ianuarie-septembrie 2022, se ridică la 837,91 mi­lioane... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2022, 16:20 (7797 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Primarii USR susțin interesele comunităților!»

Vicepreședintele USR Ialomița, Mihai Tănăsescu

«Primarii USR susțin interesele comunităților!»

USR Ialomița continuă campania publică de promovare a activității politice și administrative a Organizației. Mihai Tănăsescu, vicepreședintele USR Ialomița, susține că «partidele politice mari, asemeni PSD și PNL, reușesc prin intermediul consilierilor locali, să erodeze susținerea de care se bucură primarii USR propulsați în funcții de comunitate. Și, în cazuri particulare, chiar să saboteze politic activitatea acestora...».

Un exemplu... de la țară! Alegătorii din Ialomița au propulsat pe scena administrației locale doi primari USR în mandatul 2020-2024. Primul este Dumitru Trifu... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2022, 11:05 (5502 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Fabrica» de râme americane

«Fabrica» de râme americane

Gheorghiță Zainea are 64 de ani. Și o fabrică de râme americane: «Roșu de California». «Aceștia sunt „angajații“ mei... Și nu cer concediu!» ne spune râzând. Râmele americane ale lui Gheorghiță Zainea sunt bune «la pescuit». Dar și mai bune sunt pentru producerea de compost organic! În 5 ani, de când are «fabrica», Gheorghiță Zainea a ajuns să dețină 400 kilograme de râme. Și are în stoc 20000 litri de fertilizator ecologic. Iar acesta e doar începutul, fiindcă «fabrica» de râme a fost certificată oficial luna trecută...

La «fabrica» de râme de la Slobozia Nouă
Gheorghiță Zainea... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2022, 11:50 (6013 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Investitori indonezieni la Conacul Manasia

La inițiativa deputatului PSD Ștefan Mușoiu

Investitori indonezieni la Conacul Manasia

La jumătatea lunii octombrie 2022, Conacul Manasia a fost gazda unei întâlniri la care au participat membrii unei delegații parlamen­tare indoneziene, condusă de doamna Nurul Arifin, președinte al Grupului de Prietenie cu România. Printre organizatorii evenimentului s-a numărat și deputatul PSD Ștefan Mușoiu. «Alături de colegii mei din Camera Deputaților și de la PSD Ialo­mița ne-am propus să fructificăm și această oportunitate benefică pentru toți ialomițenii, dar și să atragem in­vestiții străine în domenii cu valoare adăugată mare, inclusiv în infrastructura digitală și noile tehnologii» a ex­plicat deputatul Mușoiu utilitatea întâlnirii.

Nu aduce mandatul, ce aduc indonezienii... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2022, 15:50 (3958 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Orașul Fierbinți-Târg, punct feroviar pe harta «Trenului Metropolitan București»

Orașul Fierbinți-Târg, punct feroviar pe harta «Trenului Metropolitan București»

Beneficiind de sprijinul Consi­liului Județean Ialomița, admi­nistrația locală din Fierbinți-Târg a reușit să convingă Ministerul Transpor­turilor de necesitatea includerii orașului în proiectul «Trenul Metropolitan București», inițiat de Primăria Munici­piului București. Următorul pas este in­cluderea orașului în Asociația de Dez­voltare Intercomunitară Transport Public București, entitate prin intermediul căreia se derulează acest proiect de investiții. Propunerea administrației locale de la Fierbinți-Târg este de a deveni cap de linie a rutei Gara de Nord-Mogoșoaia-Moara Vlăsiei-Grădiștea-Sitaru. Valoarea totală a «Trenului Metropolitan București» este de 962 milioane de euro, fondurile urmând... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2022, 10:05 (6723 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Campionii Programului «Anghel Saligny» în Ialomița

Campionii Programului «Anghel Saligny» în Ialomița

Ialomița și-a adjudecat 1,1 mi­liarde de lei din Programul «Anghel Saligny» pentru 80 de proiecte edilitare care vizează in­frastructura mare la nivelul județului Ialomița. Aparent, performanța e una modestă, în condițiile în care admi­nistrațiile au avut repartizate sume fixe în cadrul acestui Program. Există însă și excepții notabile, precum Săveni, Sălcioara sau Slobozia, localități care conduc detașat într-un top național realizat de Expert Forum, institut specializat în politici publice și reforma administrației.

Urmașul lui PNDL 1 și 2 promite investiții majore
Următorii... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2022, 14:10 (6190 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Jumătate din terenurile cultivate cu orez sunt în Ialomița

În România

Jumătate din terenurile cultivate cu orez sunt în Ialomița

Factorii climatici din ultimii ani au făcut mulți producători agricoli să renunțe la culturile de orez. Datele Ministerului Agriculturii arată că anul trecut, la nivel național, s-au cultivat puțin peste 5000 de hec­tare cu orez. Jumătate din această suprafață există în ju­dețul Ialomița și este amplasată în zona Giurgeni-Vlădeni. Principalul cultivator de orez al județului Ialomița este compania italiană Riso Scotti. Anul trecut, societatea a înregistrat o cifră de afaceri de aproximativ 62 milioane de lei, po­trivit site-urilor econo­mice. În ceea ce privește producțiile medii de orez obținute în Ialomița, Institutul Național de Statistică susține faptul că, în 2021, acestea au fost de aproximativ... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2022, 10:05 (9122 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
237 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:29
(7570 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA, la final

Peste 600 de polițiști ialomițeni au participat la acțiunea RIPOSTA, acțiune aflată la final și care a avut drept scop diminuarea fenomenului infracțional în județ. Conform unui comunicat de presă al ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:24
(9707 vizualizări - 0 comentarii)


7 școli ialomițene, în proiectul guvernamental «Școala-o șansă pentru fiecare»

Proiectul coordonat de Agenția Națională a Rromilor și Guvernul României «Școala-o șansă pentru fiecare» va fi implementat și în Ialomița, beneficiarii acestuia fiind elevi și cadre didactice din școli ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:58
(14898 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

Printr-o rezoluție ONU, ziua de 5 decembrie a fost declarată «Ziua Internațională a Voluntarului».În acest sens, sîmbătă, 4 decembrie, Protoieria Urziceni a sărbătorit evenimentul amintit împreună cu voluntarii ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:56
(13999 vizualizări - 0 comentarii)


Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 10.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minora Neagu Corina Alexandra, de 15 ani, a plecat de la domiciliul din Slobozia.
...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:30
(19584 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, nu a mai acordat prioritate și a intrat în alt autoturism

În cursul zilei de duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 22.00, pe raza municipiului Slobozia, două autoturisme s-au ciocnit, avariile fiind însemnate. Astfel, în timp ce un bărbat, de 35 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:23
(13539 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Acțiunea RIPOSTA: 7 permise de conducere, reținute de polițiști

În cea de-a treia zi a acțiunii RIPOSTA, polițiștii ialomițeni au desfășurat 18 acțiuni și controale și au aplicat 161 de sancțiuni contravenționale. Totodată au fost reținute 7 permise de conducere și ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:19
(12072 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prefectura atenționează comitetele locale pentru situații de urgență

Avînd în vedere evoluția fenomenelor meteorologice din ultima perioadă, prefectul județului Ialomița, Petru-Mădălin Teculescu atenționează comitetele locale pentru situații de urgență «să urmărească cu ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:47
(12181 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria Ialomițeană»

«Jandarmeria Ialomițeană»

Miercuri, 8 decembrie a.c., la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va fi lansată revista «Jandarmeria Ialomițeană». Ajunsă la numărul 3, revista propune cititorilor subiecte de interes ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:40
(11428 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: I-au dat foc la Logan!

Fetești: I-au dat foc la Logan!

Un autoturism Dacia Logan ce era staționat pe strada Batozei din Fetești a fost distrus de flăcări duminică, 5 decembrie, în jurul orei 20.30. Pompierii militari s-au deplasat în cel mai scurt timp la fața ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:31
(12636 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Axintele: Incendiu de la un scurtcircuit

Duminică, 5 decembrie, în jurul orei 15.00, s-a produs un incendiu la locuința unui cetățean din comuna Axintele. Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni au intervenit în cooperare cu SVSU din localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:28
(14818 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele incendiu


Valea Ciorii: Proiectil neexplodat

După ce marți, 30 noiembrie a.c., echipa de pirotehnicieni din cadrul ISU Ialomița a acționat pentru asanarea a 4 proiectile explozive de artilerie descoperite pe raza comunei Sudiți, duminică, 5 decembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:26
(13901 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA: Amenzi de peste 25600 de lei

În cadrul acțiunii RIPOSTA, desfășurată în perioada 3-6 decembrie 2010, polițiștii ialomițeni au desfășurat 25 de acțiuni și controale, au constatat 12 infracțiuni și au aplicat 99 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 09:55
(10126 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenționare Cod Galben

Ialomița: Atenționare Cod Galben

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 4 decembrie, ora 14.00-5 decembrie ora 8.00, în Moldova, nordul și estul Munteniei și partea continentală a Dobrogei, precum și în zona ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 17:12
(12706 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Prins cu sabia în mașină

Urziceni: Prins cu sabia în mașină

O patrulă mixtă, formată din agenți de poliție și jandarmi, a depistat pe strada Calea București, din Urziceni, un tînăr de 23 de ani ce se deplasa la volanul unui autoturism înmatriculat în județul Ilfov ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:21
(11879 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni sabie


Ion Roată: Un tânăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Ion Roată: Un tînăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Joi, 2 decembrie a.c., în jurul orei 19.15, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Ion Roată, s-a produs un accident de circulație soldat cu moartea unei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:10
(17116 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Identificat și reținut de polițiști după ce a furat un atelaj agricol dintr-o curte

În cursul zilei de joi, 2 decembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reușit identificarea și reținerea unui bărbat, de 54 de ani, suspect de comiterea infracțiunii de furt calificat, care se sustrăgea cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:05
(10327 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


8 noi situri avifaunistice în Ialomița

8 noi situri avifaunistice în Ialomița

La nivelul județului Ialomița există desemnate, din anul 2007, 9 situri «Natura 2000». Ca rezultat al unui proiect de cercetare inițiat de Ministerul Mediului și Pădurilor au fost propuse 8 noi situri, ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:02
(11779 vizualizări - 1 comentariu)


UPDATE: 7 localități din Ialomița, fără curent

Situația actuală. Potrivit Prefecturii Ialomița, la data de 03.12.2010 la nivelul județului Ialomița mai sînt 7 localități cu avarii la rețeaua de alimentare cu energie electrică, conform ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 09:30
(18028 vizualizări - 0 comentarii)


Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, Julian Assange, a intrat pe lista «celor mai căutați» de Interpol pentru presupuse delicte sexuale de care este acuzat în Suedia și care îl obligă să se refugieze într-un loc necunoscut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 17:15
(11522 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Pieton neatent, accidentat

Încă un pieton ialomițean, imprudent în traversarea șoselei, a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a petrecut ieri, 1 decembrie, la Amara. Victima, o femeie de 34 de ani, din localitate, a vrut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12669 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Bărbulești: Tînăr fără permis, la volan

Nerăbdător să devină șofer, un tînăr de 17 ani, din localitatea Bărbulești, s-a urcat la volanul unei mașini și a plecat la plimbare prin localitate. Ghinionul adolescentului a fost că în timp ce conducea ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12229 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Localități fără energie electrică

Potrivit unei informări a Prefecturii Ialomița, joi, 2 decembrie a.c., la orele 6.00, mai multe localități din județ erau fără energie electrică. Așadar, conform informării SC Enel Distribuție ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:03
(11831 vizualizări - 0 comentarii)


Moară cu valțuri pentru Muzeul Național al Agriculturii

Ședința Consiliului Județean Ialomița a adus în atenția consilierilor județeni și un proiect de hotărîre privind preluarea unei mori cu valțuri «Ganz» din domeniul public al statului. Transferul are drept ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 12:51
(12519 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mai puține locuri de muncă vacante

De la săptămînă la săptămînă, locurile de muncă se împuținează. Potrivit Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, în Ialomița sînt vacante doar 41 de locuri de muncă. Dintre acestea, 8 sînt pentru ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 11:35
(12390 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda»

Vineri, 3 decembrie, la Muzeul Județean Ialomița va fi vernisată expoziția «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda». Expoziția va cuprinde documente istorice și se ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 10:19
(10480 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 09:02
(7552 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:13
(9341 vizualizări - 0 comentarii)


Șapte ialomițeni, înșelați la telefon de un necunoscut care promitea locuri de muncă

În ciuda numeroaselor cazuri de înșelăciune înregistrate în ultimii ani, mirajul unui loc de muncă în străinatate, prin intermediari necunoscuți, atrage încă mulți naivi. Recent, polițistii ialomițeni au ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:03
(12161 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan, fără permis și beat mangă!

Marți dimineață, 30 noiembrie, polițiștii din Slobozia, în urma unui control de rutină, au depistat un localnic, de 45 de ani, care conducea fără permis de conducere. Totodată, șoferul se afla sub influența ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:00
(10592 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...