Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Gradul de încasare a taxelor și impozitelor în Ialomița a fost de 53,79%

În anul 2021

Gradul de încasare a taxelor și impozitelor în Ialomița a fost de 53,79%

Un raport privind gradul de încasare a impozitelor și taxelor locale la nivelul județului Ialomița pentru anul 2021 reflectă o scădere dramatică a veniturilor admi­nistrațiilor locale. Ialomița se plasează în zona de jos a clasamentului național de mai bine 10 de ani. Primarii localităților ialomițene susțin că cifrele nu reflectă realitatea. «Sistemul de calcul este diferit. În cazul localității Sfântu Gheorghe, nivelul de încasare a taxelor și impozitelor este de 82%!» susține Mădălin Teculescu, primarul comunei Sfântu Gheorghe.

În coada clasamentului național Un raport al Agenției... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2022, 10:55 (14818 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Proprietarii de garaje din Bazarul Municipal eliberează voluntar terenurile

Prima victorie administrativă la Slobozia

Proprietarii de garaje din Bazarul Municipal eliberează voluntar terenurile

Administrația locală a înregistrat prima victorie admi­nistrativă reală. După un an de eforturi, proprietarii garajelor din Bazarul Municipal eliberează voluntar terenurile. Dragoș Soare, primarul Sloboziei speră ca suprafața va fi liberă în primăvara anului 2023.

Pași mici, dar vizibili După 10 de ani de eforturi administrative și un an de la ridicarea primului garaj amplasat ilegal în Bazarul Municipal al Sloboziei, proprietarii au decis să se conformeze noilor reglementări administrative. În cursul acestei veri, aproximativ o treime din cele 128 de garaje existente în zonă au fost... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2022, 14:55 (16196 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aproape două decenii de proiecte ratate privind amenajarea rețelelor de canalizare

În Ialomița

Aproape două decenii de proiecte ratate privind amenajarea rețelelor de canalizare

Rețelele de canalizare construite de administrațiile locale din Ialomița nu respectă Directiva Consiliului Europei privind gestionarea apelor uzate. Concluzia se regăsește într-un Raport al Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița care a analizat starea rețelelor de canalizare, construite în fiecare localitate din Ialomița. Cele mai multe probleme există în mediul rural, acolo unde o parte din șantierele deschise au intrat în conservare. Așa se face că, în lipsa unor rețele eficiente de canalizare, localnicii continuă să folosească fosele septice sau toaletele din curte. Problemele privind amenajarea rețelelor de canalizare ar fi fost rezolvate dacă proiectele inițiate de primarii ialomițeni... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2022, 11:10 (5543 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia va avea parc fotovoltaic

Consilierii locali au votat

Slobozia va avea parc fotovoltaic

În cadrul unei ședințe extraodinare a Consiliului Local Slobozia, desfășurată vineri, 7 octombrie 2022, consilierii locali ai orașului au votat pentru realizarea unui parc fotovoltaic. Proiectul supus dezbaterii consilierilor locali a fost inițiat de către primarul Dragoș Soare și are drept scop identificarea unor surse alternative de energie, mai puțin poluante. Parcul fotovoltaic va fi amenajat pe un teren neproductiv, află în proprietatea administrației locale. Primul parc fotovoltaic construit de o instituție publică în Ialomița este cel al Consiliului Județean Ialomița. Amplasat lângă situl arheologic «Orașul de Floci» din Giurgeni, parcul a fost concesionat după 10 ani de la finalizarea... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2022, 13:05 (15458 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Ușa PSD este deschisă pentru toți cei care vor să intre!»

Ștefan Țintă a fost reales în funcția de președinte al PSD Slobozia

«Ușa PSD este deschisă pentru toți cei care vor să intre!»

Ștefan Țintă recâștigă fără emoții un nou mandat de președinte al PSD Slobozia. Alegerile Conferinței Municipale a PSD Slobozia s-au desfășurat joi, 6 octombrie 2022, ca preambul la alegerile pentru șefia PSD Ialomița din 21 octombrie 2022. «Ușa PSD este deschisă pentru toți cei care vor să intre!» a declarat Ștefan Țintă în cadrul conferinței de presă care a urmat alegerilor.

Țintă, în drum către Senat Joi, 6 octombrie a.c., PSD Slobozia l-a reconfirmat oficial în funcția de președinte al filialei pe Ștefan Țintă. Deși a fost ales cu ușile închise, acesta a obținut fără emoții un nou... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2022, 19:50 (12827 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Executările silite ale Asociațiilor de Proprietari cu restanțe către Urban SA, respinse de instanță

Decizii ale Judecătoriei Slobozia

Executările silite ale Asociațiilor de Proprietari cu restanțe către Urban SA, respinse de instanță

Judecătoria Slobozia a res­pins jumătate dintre procesele deschise de executorul ju­decătoresc desemnat de operatorul de apă Urban SA să recupe­reze debitele înregistrate de Asocia­țiile de Proprietari care au în administrare blocurile Sloboziei. Soluțiile nu sunt însă definitive și pot fi atacate la o instanță superioară. Oficialii societății care distribuie apa în muni­cipiul Slobozia susțin faptul că judecătorii au cerut în cazul acestor acțiuni detalii suplimentare cu privire la existența entităților chemate în instanță. O parte dintre Asociațiile de Locatari fie sunt fără conducere, fie și-au pierdut personalitatea juridică. În acest caz, responsabilitatea aparține administrației locale care... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2022, 16:20 (12620 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

N-a fost loc de surprize

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Unirea Constanța 3-0

N-a fost loc de surprize

Unirea Constanța bătuse Gloria Buzău și provocase demiterea profesorului Cristian Pustai, înlocuit de Adrian Mihalcea. Erau suficiente premise pentru a fi un pic circumspecți, pentru a nu trata meciul cu un optimism exagerat. Însă «dragonii» ne-au scutit rapid de emoții, iar Unirea noastră nu a lăsat loc de surprize.

3 goluri într-o repriză Antrenorul Unirii, Costel Enache, a mizat pe următorii jucători: Contra-Ibrian (Ciobanu ’63), Lazăr, Dinu, Toma-Coadă (Lemnaru ’86), Cruceru (Ekollo ’46)-Bolohan (Ben Levy ’71), Afalna, Boțogan-Rus (Golda ’63). Slobozia a avut o primă repriză de... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2022, 15:20 (8505 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Recoltei îi plac deplasările

Fotbal, Liga a III-a, Dunărea Călărași-Recolta Gheorghe Doja 2-3

Recoltei îi plac deplasările

S-a scurs și etapa a 7-a din campionatul Ligii a III-a, iar Recolta Gheorghe Doja continuă să surprindă. Echipa antrenată de Adrian Cristea a adunat 3 victorii în tot atâtea deplasări. Astfel, ialomițenii au 9 puncte strânse în 3 meciuri în deplasare și doar 4 puncte în 4 meciuri jucate acasă. La Călărași ne-a întâmpinat o vreme excelentă, dar o atmosferă de vacanță care cu greu ne-ar fi putut aminti de faptul că, în urmă cu 3 ani, Dunărea era în Liga I. Ne-am așteptat ca Recolta să aibă viață grea la Călărași, mai ales că doi oameni esențiali din angrenajul echipei, Alexe și Năstase, au absentat din pricina suspendărilor. În aceste condiții, Adrian Cristea a aliniat următorul 11: Răducan-Petre... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2022, 14:40 (9891 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie fără emoții

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-ACS Unirea Dobroești 47-36 (23-13)

Victorie fără emoții

V-am spus, pentru că ne-ați întrebat, că vor fi puține meciuri în care se va pune problema învingătoarei în acest sezon. Va fi cazul pe 22 octombrie a.c., când la Slobozia vine Activ Ploiești, una dintre echipele care contează. Nu a fost cazul sâmbătă, 8 octombrie 2022, când la Slobozia a venit Unirea Dobroești, echipă tânără, nou înființată la nivel de senioare. Era clar că victoria nu avea cum să-i scape echipei noastre și, tocmai de aceea, e de bun augur faptul că s-a strâns ceva lume în sală, în ciuda faptului că, la 2 pași, se juca un meci de fotbal. Slobozia a condus în permanență, nu și-a lăsat adversarul să îi sufle în ceafă. Totuși, să iei 36 de goluri de la Dobroești e cam mult, domnule... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2022, 13:55 (8675 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Maia Munteanu a câștigat «Cupa Medicago». Maria Dogaru, finalistă la U14!

Tenis de câmp

Maia Munteanu a câștigat «Cupa Medicago». Maria Dogaru, finalistă la U14!

Pe 8 octombrie 2022, pe terenurile Tenis Con, au început meciurile de tenis de câmp din cadrul «Cupei Medicago», competiție juvenilă adresată copiilor din categoriile 10 și 14 ani. Turneele feminine au adus prestații foarte bune ale sportivelor din Slobozia. La categoria 10 ani, Maia Munteanu a câștigat toate meciurile și a cucerit trofeul. La 14 ani, surpriza a fost Maria Dogaru, jucătoare care, deși a fost cu 2 ani mai mică decât adversarele sale, a câștigat de o manieră categorică 4 meciuri, pierzând în Finală. Jucătoarea legitimată la CSS Slobozia, antrenată de profesorul Ion Savu, a disputat și finala probei de dublu.... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2022, 13:05 (5915 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Slobozia: 300 de bicicliști la «Cycling Race 2022»

Ciclism

Slobozia: 300 de bicicliști la «Cycling Race 2022»

Slobozia dă vârtos la pedale când i se face rost de o competiție. Am văzut asta duminică, 9 octombrie 2022, când de la primele ore, bicicliștii slobozeni au spus «da» invitației Primăriei Slobozia de a participa la «Cycling Race 2022», cea mai de amploare competiție de ciclism desfășurată vreodată în Slobozia. Participarea a depășit așteptările (organizatorii au rămas în pană de medalii de participare), iar cel mai frumos detaliu a fost prezența multor echipaje formate din părinți și copii. Deși ideea organizării competiției a venit de curând, iar promovarea s-a făcut «pe repede înainte», au fost prezenți peste 300 de bicicliști, lucru care i-a făcut să își reconsidere părerile pe cei care au... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2022, 12:10 (8932 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Costurile pentru reabilitarea podurilor ialomițene s-au dublat

În numai 2 ani

Costurile pentru reabilitarea podurilor ialomițene s-au dublat

Podurile din Ialomița redevin o prioritate investițională pentru adminis­trația județeană. Cel mai afectat dintre ele în acest moment este podul de la Țăndărei, unde nu s-au mai executat lucrări de consolidare din anul 1966. «Toate podurile din Ialomița reprezintă priorități investiționale. Dar cele de la Bucu și Țăndărei sunt primele vizate!» susține admi­nistratorul public al județului, Alexandru Potor. Consiliul Județean Ialomița a aprobat miercuri, 28 septembrie 2022, majorarea indicatorilor economici pentru investițiile la podurile de la Bucu și Fierbinți.

Pavel caută bani pentru poduri din 2020... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2022, 15:05 (12755 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Canalizare și apă la Slobozia Nouă

Șapte dintr-o lovitură!

Canalizare și apă la Slobozia Nouă

Administrația Soare reia in­vestițiile în sistemul de apă și canalizare din Slobozia Nouă. Consiliul Local Slobozia a aprobat în ședința ordinară de joi, 29 septembrie 2022, un proiect de hotărâre privind «extinderea rețelei de alimentare cu apă și canalizare în Cartierul Slobozia Nouă». Investiția vizează 7 străzi și are o va­loare estimată de peste 856000 de lei.

Cărările bătute ale investițiilor Consiliul Local Slobozia a decis joi, 29 septembrie 2022, să reia procedurile afe­rente investițiilor în sistemul de alimentare cu apă și canalizare în Cartierul Slobozia Nouă. Proiectul... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2022, 10:55 (8044 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Campioana Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» la echitație

Campioana Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» la echitație

Bianca Măciucă are 17 ani și este una dintre puținele tinere din Ialomița care practică echitația în cadrul concursurilor sportive de gen. Am cunoscut-o în banca ei de elevă de clasa a XII-a, pregătindu-se pentru Bacalaureatul de anul acesta. Dar marea ei pasiune rămâne echitația și speră că într-o bună zi va deveni una dintre campioanele României la acest sport.

Curaj de a zbura peste obstacole Bianca e timidă și prinde greu glas. O lăsăm pe colega ei de bancă, Crinuța, să îi spună povestea. A văzut-o călărind, a văzut-o câștigând concursuri, zburând peste obstacole alături de Corado... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2022, 14:40 (14591 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Demisia ministrului Câmpeanu reprezintă un gest de normalitate!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

«Demisia ministrului Cîmpeanu reprezintă un gest de normalitate!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu reacționează public la recenta demisie a mi­nistrului Educației, Sorin Cîmpeanu. În opinia sa, această demisie repre­zintă un gest de normalitate, indiferent de natura acuzațiilor aduse: «Este evident că pe agenda publică a românilor acest scandal este unul marginal. (...) Dar acest gest este unul de normalitate care demonstrează că societatea românească se poate schimba!».

Politica bunului simț Reacțiile politice din ultimele zile privitoare la demisia ministrului Educației, Sorin Cîmpeanu determină mediul politic local să reacționeze public. Deputatul... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2022, 12:55 (2403 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Direcția de Asistență Socială Slobozia renovează Adăpostul de Noapte

Direcția de Asistență Socială Slobozia renovează Adăpostul de Noapte

Adăpostul de Noapte destinat oamenilor străzii, administrat de Direcția de Asistență Socială a Primăriei Slobozia, a intrat în reabilitare. Imobilul va fi reamenajat și recompartimentat astfel încât spațiul oferit beneficiarilor să fie generos. Investiția se ridică la 300 mii de lei.

Sprijin pentru oamenii străzii Adăpostul de Noapte al Direcției de Asistență Socială, din cadrul Primăriei Slobozia, a fost dat în folosință în urmă cu 10 ani. Clădirea se află în Cartierul Bora și este pentru prima dată când be­neficiază de un amplu program de reabilitare. «Scopul investiției este acela... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2022, 13:20 (10990 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Producții medii scăzute pentru culturile de rapiță, orz și grâu

Estimările Direcției Agricole Ialomița

Producții medii scăzute pentru culturile de rapiță, orz și grâu

Seceta pedologică extremă a dat peste cap activitatea fermierilor ialomițeni. Lipsa apei în sol a făcut ca plantele să nu se dezvolte suficient, agricultorii înregistrând producții medii mult mai mici decât în anul 2021. La cultura de grâu, de exemplu, anul acesta, s-a obținut o producție medie care nu a depășit 5000 kg/ha.

Lipsa apei în sol, o mare problemă Conform prognozelor agrometeorologice, în perioada octombrie 2021-martie 2022, în zona Câmpiei Bărăganului, cantitatea de precipitații nu a depășit 240 l/mp. Conținutul de apă pe profilul de sol 0-100 cm a prezentat valori scăzute... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2022, 17:10 (7913 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Sezonul virozelor respiratorii a început oficial în Ialomița

Sezonul virozelor respiratorii a început oficial în Ialomița

Medicii ialomițeni se confruntă cu valuri de pacienți afectați de virozele respiratorii, chiar dacă sezonul rece nu și-a intrat oficial în drepturi. La Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, din 10 pacienți consultați într-o zi, 6 prezintă simptome specifice virozelor respiratorii. Cadrele medicale susțin că evitarea aglomerației și spălatul pe mâini reprezintă cele mai sigure metode pentru a evita îmbolnăvirea.

Pacienții primesc tratamente la UPU Slobozia Deși sezonul virozelor respiratorii debuta către sfârșitul lunii octombrie, anul acesta primii pacienți... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2022, 13:50 (13166 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

USR Ialomița se implică în scandalul Clean Tech Ciulnița

USR Ialomița se implică în scandalul Clean Tech Ciulnița

Decizia institu­țiilor publice locale de a permite funcționarea Clean Tech Ciulnița fără respectarea condițiilor impuse în Autorizația Integrată de Mediu a determinat USR Ialomița să sesizeze Ministerul Mediului și Garda Națio­nală de Mediu. «Legea trebuie aplicată oricui!» susține ex-prefectul Mihai Tănăsescu, vicepreședintele USR Ialomița.

Sprijin politic pentru problemele cetățenilor USR Ialomița este primul partid politic local care se poziționează public de partea protestatarilor care luptă pentru normalizarea activității Clean Tech Ciulnița. După o serie de ieșiri publice, conducerea... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2022, 11:05 (8507 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Sediul fostei televiziuni Antena 1 Slobozia se dărâmă

Oficialii Direcției Agricole ignoră

Sediul fostei televiziuni Antena 1 Slobozia se dărâmă

Aflat în administrarea Direcției pentru Agri­cultură Județeană Ialomița, spațiul în care a funcționat studioul local al televiziunii Antena 1 Slobozia se dărâmă sub ochii nepă­sători ai conducerii instituției. Lo­cația ar putea avea o utilitate însă niciunul dintre șefii pe care DAJ Ialomița i-a avut în ultimii ani nu s-au arătat interesați să facă rost de bani pentru reabilitare. Este nevoie doar de notă conceptuală transmisă Ministerului Agriculturii prin care să se solicite fondurile necesare acestor lucrări. Actualul director executiv al instituției, Gabriela Ciobanu, a refuzat să ofere un punct de vedere oficial, invocând faptul că Ministerul Agriculturii îi interzice comunicarea publică... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2022, 15:10 (10180 vizualizări - 1 comentariu)

Sâmbătă 27 Iun 2026
237 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Locuri de muncă prin intermediul Rețelei EURES. Selecție pentru studenții care doresc să lucreze în Germania!

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță organizarea selecției pentru studenții și masteranzii care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2014, 15:36
(8856 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Producătorii de lapte crud, aliniați la cerințele UE

DSVSA Ialomița informează toți producătorii care livrează lapte crud la centrele de colectare lapte, unități de procesare autorizate/înregistrate sanitar-veterinar, precum și pe cei care vînd direct laptele ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2014, 13:35
(7029 vizualizări - 2 comentarii)


Element de muniție, descoperit lîngă Slobozia

Duminică, 5 ianurie 2014, un proiectil exploziv de artilerie de calibru 152 mm a fost descoperit de un cetățean pe cîmp, pe raza cartierului Slobozia Nouă. Acesta este cel de-al doilea eveniment de acest ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2014, 15:22
(10687 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Adeverințe necesare acordării de credite pentru crescătorii de bovine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii plăților naționale directe complementare (PNDC) în sectorul zootehnic, la specia bovine, că eliberează ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2014, 12:20
(8747 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița are o nouă structură de conducere

Slobozia: Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița are o nouă structură de conducere

Schimbări în cadrul Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. Instituția are noi directori, executiv și medical. Numirile sînt temporare, pînă cînd posturile vor fi scoase la concurs... Schimbările de ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2013, 14:39
(22763 vizualizări - 19 comentarii)


Țăndărei: A distrus un taxi

Un tînăr de 21 de ani din Țăndărei s-a ales cu dosar penal în noaptea de Crăciun. După ce a uitat numărul paharelor de băutură pe care le-a dat pe gît, acesta a ieșit din localul unde se afla și a sărit ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2013, 10:37
(8853 vizualizări - 11 comentarii)


Slobozia: Bebeluși-gigant, aduși pe lume de Crăciun

Patru mămici din Ialomița nu vor uita niciodată ziua de Crăciun. Ele au adus pe lume 4 bebeluși la Maternitatea Spitalului din Slobozia. Doi dintre respectivii copii au cîntărit la naștere peste 4 kilograme ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2013, 07:37
(7879 vizualizări - 9 comentarii)


Incendii la Grindu și Sfîntu Gheorghe

Jocul copiilor cu focul a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la rezerva de furaje a unui cetățean din localitatea Grindu. Evenimentul a fost anunțat vineri, 20 decembrie a.c., în ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2013, 13:55
(7947 vizualizări - 0 comentarii)


Moș Crăciunul Social Democrat oferă cadouri copiilor nevoiași!

Moș Crăciunul Social Democrat oferă cadouri copiilor nevoiași!

A devenit o tradiție, în ultimii 8 ani, ca în perioada Sărbătorilor de Iarnă Organizația de Tineret a Partidului Social Democrat să organizeze «Cupa Crăciunului TSD la fotbal». În acest an, la startul competiției ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2013, 07:42
(5575 vizualizări - 3 comentarii)


Păltiniș: I-a desfigurat fața cu un par

Scandal în plină stradă la Păltiniș, în după amiaza zilei de joi, 19 decembrie 2013. Un bărbat de 43 de ani a ajuns în stare gravă la Spitalul Județean de  Urgență Slobozia, după ce un vecin l-a lovit ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2013, 15:52
(8612 vizualizări - 5 comentarii)


Urziceni: Tîlhar trimis după gratii

Polițiștii din Urziceni au reușit identificarea și arestarea preventivă a unui tînăr de 25 de ani din Urziceni. Acesta se face vinovat de faptul că a tîlhărit un bărbat de 51 de ani, din Coșereni. Din informațiile ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2013, 11:29
(6239 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 13 hoți, identificați de polițiști

13 persoane din Ialomița, minori și adulți, sînt cercetate de polițiști sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de «furt calificat». Hoților nu le-a scăpat nimic, aceștia sustrăgînd de la aparatură electronică ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2013, 07:33
(6531 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


Ialomița: Beți la volan

Doi bărbați, de 37 și 43 de ani, din județele Ialomița și Ilfov, au fost identificați conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Aceștia s-au ales cu dosare penale. Conducătorii auto au fost testați ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2013, 14:43
(6372 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Operațiunile cu produse cerealiere și de panificație, verificate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile de verificare a operațiunilor cu produse cerealiere și de panificație. Astfel, au fost efectuate 66 de controale, dintre care 18 la societăți comerciale, 16 ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2013, 09:37
(7595 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Moarte «în condiții suspecte» la locul de muncă

Caz șocant în curtea unității Biolact din Slobozia. Un bărbat de 52 de ani a murit în cursul zilei de vineri, 13 decembrie 2013. Acesta lucra ca îngrijitor la animalele din incinta societății... Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2013, 13:49
(8505 vizualizări - 5 comentarii)


Ialomița: «Țeapă» cu fier vechi de 600 mii de lei

Un bărbat de 39 de ani, din Cluj, a fost reținut pentru 29 de zile de către polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor din Ialomița. Acesta a păcălit administratorul unei firme de fier vechi din ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2013, 11:48
(7010 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dispărut de la domiciliu

Slobozia: Dispărut de la domiciliu

Marți, 10 decembrie a.c., Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că RĂDĂCINĂ DUMITRU, de 67 de ani, din municipiu, a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit. În momentul plecării de acasă, bărbatul ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2013, 15:50
(7096 vizualizări - 8 comentarii)


Sălcioara: Reținut pentru «ultraj contra bunelor moravuri»

Polițiștii ialomițeni au reținut marți, 10 decembrie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un bărbat în vîrstă de 50 de ani, din județul Călărași. Suspectul a fost încarcerat în Centrul ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2013, 15:15
(6908 vizualizări - 0 comentarii)


Spărgătorii casei de pariuri din Urziceni au fost prinși. Cinci persoane arestate sub acuzația de «furt calificat»!

În urmă cu o săptămînă, o casă de pariuri din Urziceni a fost spartă de mai mulți necunoscuți. Din incinta societății, hoții au reușit să fure o casetă de valori în care se aflau 35000 de lei... Marți, ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2013, 14:45
(5809 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șofer băut, urmărit și prins de polițiști

Urmărire ca-n filme pe șoselele din Slobozia. Polițiștii au încercat să prindă un șofer, de 23 de ani, care conducea sub influența băuturilor alcoolice. După ce au dat cîtva ture de oraș, oamenii legii ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2013, 15:01
(6299 vizualizări - 4 comentarii)


Slobozia: Expoziție de icoane la Muzeul Județean

Pregătirile pentru Sărbătorile de Iarnă au intrat în linie dreaptă la Muzeul Județean Ialomița. Marți, 17 decembrie 2013, instituția va găzdui o expoziție de icoane, dedicată momentului venirii pe lume ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2013, 13:00
(5659 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor Serviciului Rutier

Polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Valoarea sancțiunilor aplicate a depășit suma de 75000 lei. Încălcările normelor rutiere au fost ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2013, 09:59
(5159 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilegal în Bazarul Slobozia

O patrulă de jandarmi din cadrul Detașamentului Mobil de Intervenție Slobozia a identificat, în zona Bazarului din oraș, un bărbat care comercializa articole vestimentare în mod ilegal. Hainele vînzătorului ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2013, 07:58
(5902 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Autostrada Soarelui, prădată de hoți

Tronsonul Autostrăzii Soarelui care tranzitează județul Ialomița a devenit țintă pentru hoți. Recent, polițiștii din Fetești au întocmit un dosar penal pentru «furt calificat» pe numele unei femei, de ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2013, 15:10
(7819 vizualizări - 6 comentarii)


Vlădeni: Stația de apă, rămasă fără gard din cauza hoților

Doi tineri, de 17 și 22 de ani, din Vlădeni, au ajuns la Poliție după ce au fost prinși furînd gardul care împrejmuiește stația de apă a localității. Aceștia au primit dosare penale pentru furt calificat ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2013, 14:10
(7055 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni furt


Fetești: A sărit cu mașina de pe șosea și a distrus un gard pe o lungime de 8 metri!

Un tînăr, de 22 de ani, din Fetești, a provocat un accident de circulație desprins parcă din filmele de acțiune. După ce a consumat băuturi alcoolice, acesta s-a urcat la volan, a sărit de pe șosea și s ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 19:30
(9583 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Jandarm ialomițean medaliat cu argint la lupte

Jandarm ialomițean medaliat cu argint la lupte

Performanțe sportive pentru jandarmii ialomițeni. În urmă cu o săptămînă, la București, s-a desfășurat Campionatul Național de Arte Marțiale Mixte (MMA), competiție în cadrul căreia un subofițer din cadrul ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 12:05
(6673 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

În urma acțiunilor demarate de polițiștii Serviciului Rutier pe șoselele din județ, 3 conducători auto au fost prinși la volan sub influența băuturilor alcoolice. Pe numele acestora au fost întocmite dosare ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 11:35
(7468 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, în luptă cu evaziunea fiscală

Ofițerii specializați din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și-au intensificat în această perioadă acțiunile de control. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 11:30
(7829 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Campanie umanitară demarată Inspectoratul General pentru Imigrări

Ialomița: Campanie umanitară demarată Inspectoratul General pentru Imigrări

Polițiștii din cadrul Inspectoratului General pentru Imigrări au demarat la începutul acestei săptămîni o campanie umanitară ce are drept scop sprijinirea tuturor persoanelor refugiate și care au cerut ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 10:25
(5443 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...