Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Femeile social-democrate din Ialomița, la Școala Politică de Vară de la Olimp

Femeile social-democrate din Ialomița, la Școala Politică de Vară de la Olimp

Reprezentantele femeilor social-democrate din Ialomița au participat în perioada 29-31 august 2022 la Școala Politică de Vară, desfășurată în Stațiunea Neptun-Olimp, județul Constanța. Liderul grupului social-democrat din Ialomița a fost deputatul PSD Raluca Dumitrescu. «Acest eveniment este mai mult decât un eveniment politic... Reprezentăm aici toate femeile din România. Iar rolul nostru este de a prezenta societății româ­nești problemele cu care acestea se confruntă!» a declarat Raluca Dumi­trescu după prima zi a evenimentului.

Școala de Vară, la a VIII-a ediție Ajunsă la a VIII... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2022, 12:40 (4261 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

«Cei mai cuminți copii din lume!»

«Cei mai cuminți copii din lume!»

Copiii instituționalizați din Centrele de Plasament din Ialomița merg în fiecare vară la bunicul Cornel. Bunicul a împlinit 80 de ani și trăiește la Vulcan, în județul Brașov. De-a lungul ultimilor 10 ani, sute de copii fără bunici din Ialomița i-au trecut pragul. Iar bunicul Cornel, întocmai ca în poveștile lui Delavrancea, i-a așezat pe genunchi și le-a spus: «Dragii moșului, voi sunteți cei mai cuminți copii din lume!».

Și copiii instituționalizați au bunici Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița orgnizează an de an tabere de vară pentru copiii... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2022, 15:20 (6697 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia cheltuiește 1,3 milioane de lei pentru anveloparea blocului U12

Primăria Slobozia cheltuiește 1,3 milioane de lei pentru anveloparea blocului U12

Consiliul Local Slobozia a aprobat luni, 29 august 2022, Nota Conceptuală pentru obiectivul de investiții «Creșterea eficienței energetice, bl. U12, sc. A». In­vestiția se va derula prin Planul Național de Redresare și Reziliență și are o va­loare estimată de 1,3 milioane de lei. «Există mai multe condiții pentru a accesa acest tip de investiție. Una dintre ele presupune acordul tuturor proprietarilor. În Slobozia, majoritatea blocurilor au deja proprietari care au anvelopat apartamentele în care lo­cuiesc...» a explicat primarul Dragoș Soare înainte de vot.

44 de apartamente Consiliul... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2022, 11:20 (9612 vizualizări - 14 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Laurențiu Bâcu de la ISU Ialomița (de)rulează jointuri

Laurențiu Bâcu de la ISU Ialomița (de)rulează jointuri

Săptămâna trecută, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița, condus de Laurențiu Bâcu a anunțat public că derulează operațiuni «tip joint». Nu intrați în panică, situația nu e așa de gravă precum pare. Concret, instituția anunța un exercițiu tactic complex care presupunea intervenția «salvatorilor» în cazul unui incendiu generat de o explozie. Ceea ce ne-a intrigat a fost însă decizia comandantului Laurențiu Bâcu de a semna un comunicat de presă cu un titlu atât de echivoc. Nu știm noi cartea domniei sale, însă e pentru prima dată când instituția pe care o conduce folosește acest jargon. Și-atunci? Ei, bine, am identificat trei posibile explicații. Prima este banală, după cum veți vedea... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2022, 17:10 (16616 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Domnu’ Potor condamnă public «greaua moștenire» a primarilor PSD!

Domnu’ Potor condamnă public «greaua moștenire» a primarilor PSD!

Alo? Domnu’ Președinte? Ne iertați de deranj, știm că sunteți ocupat să cheltuiți suta aia de milioane de la BCR pentru mai binele ialomițenilor. Nu! Nu de-asta v-am sunat... Și știm că ați aflat că Doreii lui Erbașu au decopertat Spitalul în ziua în care s-au rupt băierile Cerului, de storc și acum electricienii cablurile alea de prin pereți. Noi cu pâra v-am sunat, domnu’ Președinte! Că doar v-am spus de atâtea ori că domnu’ Potor nu mai e ce-a fost de când cu nunta aia și are și el nevoie de un concediu... Dar dumneavoastră nu și nu, că cică e tânăr și poate! Nu mai e! Iar cea mai bună dovadă e postarea asta de pe Facebook. Una dintre multele pe care le face în ultima vreme: «Cu regret trebuie să recunosc că au fost colegi de-ai mei, din PSD, care nu s-au ridicat nici pe departe la înălțimea așteptărilor cu care au fost investiți de cetățeni. Acesta este unul dintre motivele pentru care PSD a pierdut alegerile pentru funcția de primar al Sloboziei. (...) Pe bună dreptate oamenii pot să continue să ne sanc­ționeze pentru greaua moștenire! (...)»... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2022, 11:40 (5018 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adolescentă de 14 ani, violată și abandonată pe câmp

La Axintele

Adolescentă de 14 ani, violată și abandonată pe câmp

Un caz tulburător s-a petrecut recent în comuna Axintele. O adolescentă de 14 ani a fost violată și abandonată pe un câmp de la marginea localității de către agresorii săi. Victima a fost descoperită de o rudă apropiată după ce violatorii au contactat-o și i-au povestit ce au făcut. Fata este acum inclusă într-un program de consiliere în cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Agresorii săi au fost trimiși în judecată, în stare de arest preventiv. Cazul a intrat și în atenția DIICOT-Biroul Teritorial Slobozia, având în vedere faptul că scenele explicite de sex au fost filmate, iar apoi ar fi fost distribuite de către aceștia în cercul lor de prieteni.
... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2022, 11:05 (15993 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Slobozia: Gheorghe Hagi, Regele Ligii Legendelor

Slobozia: Gheorghe Hagi, Regele Ligii Legendelor

Sub sloganul «Fotbalul face bine», Liga Legendelor a revenit la Slobozia pentru un nou meci caritabil. Scopul acestui eveniment l-a reprezentat strângerea de fonduri pentru dotarea cu aparatură performantă a Secției Oncohematologie Pediatrică de la Spitalul Fundeni. A fost spectacol pe «1 Mai», bucuria sutelor de copii de a vedea atâtea vedete laolaltă fiind de-a dreptul încântătoare. Au fost 3 minipartide de fotbal care au implicat cele 3 echipe participante. Firește, în astfel de situații, rezultatele trec în plan secund. A primat scopul umanitar și bucuria fotbalului.

Hagi, Eric, Belo și Dani Oțil... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2022, 23:20 (4790 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Pavel cere transferarea Casei Armatei în patrimoniul județului Ialomița

Pe cărări deja bătute

Administrația Pavel cere transferarea Casei Armatei în patrimoniul județului Ialomița

Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița, a cerut oficial Ministerului Apărării Naționale transfe­rarea imobilului cunoscut sub denumirea Casa Armatei în patrimoniul județului Ialomița. Intenția administrației județene este de a reabilita acest imobil în vederea transformării lui într-un obiectiv administrativ. Ultimul oficial al județului care a făcut demersuri în acest sens a fost ex-prefectul Gigi Petre. În anul 2016 acesta a solicitat preluarea imobilului pentru înființarea unui Centru de Comandă al ISU Ialomița.

Vremuri noi, intenții vechi Administrația Pavel face... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2022, 13:20 (7092 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alocare bugetară de 16 milioane de lei pentru construirea unei creșe de tip nZEB

Slobozia a semnat contractul de finanțare

Alocare bugetară de 16 milioane de lei pentru construirea unei creșe de tip nZEB

Viceprimarul municipiului Slobozia, Gabriel Mușat a semnat joi, 1 septembrie 2022, contractul de finanțare pentru o creșă de tip nZEB (near-Zero Energy Building). Slobozia este una dintre primele 9 localități din România care accesează acest tip de finanțare. Contractul a fost semnat la sediul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, alături de ministrul Cseke Attila și în prezența premierului Nicolae-Ionel Ciucă. Grădinița ar putea fi gata în următorii 3 ani.

O creșă «verde» pentru copiii orașului Creșa va fi construită în Cartierul Gării Noi, pe strada Peneș... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2022, 20:05 (13534 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

EXPUR SA se alătură sponsorilor CSM Unirea Slobozia

EXPUR SA se alătură sponsorilor CSM Unirea Slobozia

EXPUR SA se alătură sponsorilor tra­diționali ai CSM Unirea Slobozia cu 100000 de lei anual. Suma va fi alocată începând cu acest an competițional și reprezintă un sprijin salutar pentru sportul ialomițean. «Încă din iarnă, domnul Bogdan Negulescu și-a manifestat intenția de a susține Clubul. Acum acest sprijin s-a materializat și îi mulțumim public pentru eforturi! Suntem aici pentru a oferi publicului performanță. Iar performanța aduce sponsorilor capital de imagine. Sper ca numărul celor care doresc să susțină echipa să crească de la an al an!» declară Ilie Lemnaru, președintele CSM Unirea. Printre sponsorii tradiționali ai CSM Unirea se numără Avicola SA, Agro Oyl Service SRL și ... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2022, 16:35 (5191 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agricultura asigură 70% din economia județului Ialomița

Agricultura asigură 70% din economia județului Ialomița

bonus: EXPUR SA Slobozia, cifră de afaceri de peste 1,69 miliarde de lei

Viața economică a județului Ialomița depinde exclusiv de Agricultură. Acest domeniu de activitate este, totodată, și principalul generator al firmelor active din județ. Statisticile oficiale recunosc faptul că 70% dintre societățile comerciale care generează venituri către buget își desfășoară activitatea în Agricultură sau în domenii conexe acesteia. O analiză a cifrelor de afaceri ale acestor societăți, pe baza bilanțurilor contabile depuse la Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița privind activitatea financiară desfășurară în 2021, scoate în evidență faptul că aceste societăți sunt eficiente din punct de vedere economic.

Economie bazată pe Agricultură... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2022, 15:20 (4527 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ploi, fulgere și 3 puncte pierdute

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-FK Csikszereda 0-1

Ploi, fulgere și 3 puncte pierdute

Meciul cu echipa din Miercurea Ciuc s-a desfășurat în împrejurări deloc faste. A plouat cu găleata 12 ore înaintea meciului, iar în noaptea de dinaintea meciului un fulger a lovit tribuna oficială, distrugând-o în totalitate. Eve­nimentul este, cu siguranță, unic în istoria fotbalului românesc și, sperăm noi, irepetabil. Astfel, cu terenul greu încercat de ploi și cu iz de fier ars în jur, greu să-ți mai ardă de fotbal. Cu toate acestea, am avut un meci agreabil, terminat, din păcate, cu un rezultat nefavorabil. Cu Costel Enache încă suspendat și cu Enache Costea pe bancă, Unirea a etalat următoarea formulă: Contra-Ibrian (Lazăr ’90), Dinu, Perju, Toma-Coadă, Ekollo (Golda ’57)-Boțogan, Cruceru... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2022, 14:20 (4386 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Gură de oxigen pentru Doja

Fotbal, Liga a III-a

Gură de oxigen pentru Doja

După surprinzătoarea înfrângere cu Modelu din etapa inaugurală, Recolta Gheorghe Doja a ieșit și din Cupa României la mijlocul săptămânii trecute. Ce-i drept, au avut și ghini­onul de a se duela cu CS Afumați, echipă puternică, aproape imposibil de bătut, în ciuda faptului că Recolta a jucat pe teren propriu. Concluzia? Ilfovenii s-au impus lejer, cu 4-0, aruncând predicții pesimiste asupra echipei antrenate de Adrian Cristea. Mai mult, Alexan­dru Chebac, stâlpul apărării, a pri­mit cartonaș roșu și a fost suspendat pentru meciul cu Borcea. Și, la ce lot «nume­ros» are Doja, o astfel de veste este, de-a dreptul, sumbră. Cu toate acestea, Cristea a găsit formula de resuscitare a echipei, formulă... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2022, 13:40 (3835 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Ialomițeanca Cristina Drugă, campioană europeană

Canotaj, Campionatul European U23

Ialomițeanca Cristina Drugă, campioană europeană

Acum câteva luni, v-am spus aici povestea tinerei canotoare Cristina Drugă. Fetița plecată din Săveni, în urmă cu 9 ani, pentru a vâsli spre marea performanță, își vede visul împlinit pas cu pas. Cristina a participat, alături de delegația României, la Campionatul European de canotaj pentru sportivii sub 23 de ani, găzduit de localitatea belgiană Hazewinkel. A fost un adevărat festin de medalii pentru delegația țării noastre, iar sportiva originară din județul Ialomița a contribuit din plin. Cristina Drugă a cucerit titlul european alături de echipajul de 4 vâsle, avându-le alături pe Emanuela Ciotău, Alexandra Ungureanu și Patricia Cireș. Este o performanță care se înscrie în traseul pe care... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2022, 12:50 (3444 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ștefan Andreescu pătrunde în clasamentul ATP

Tenis de câmp

Ștefan Andreescu pătrunde în clasamentul ATP

Încă de mic și-a dovedit talentul, dar a fost genul de sportiv care a crescut lent și sigur, fără a-și face un țel din a câștiga competițiile de copii și juniori. A avut norocul de a-l avea lângă el pe fratele mai mare, Cristian, la fel de îndrăgostit de racheta de tenis. O dată terminată perioada juvenilă, Ștefan Andreescu nu a pus frână carierei, așa cum fac mulți tineri tenismeni. Legitimat la CSM Unirea Slobozia, a început să frecventeze turneele ATP, iar săptămâna trecută visul a devenit realitate. Ștefan a fost prezent pe tabloul principal de simplu de la Szabolcsveresmart/Ungaria. Primul său adversar a fost cehul Petr Nouza, locul 612 ATP. A fost un duel foarte echilibrat, care s-a decis... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2022, 11:20 (2761 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Justiției vrea un sediu nou pentru Tribunalul Ialomița

După 11 ani

Ministerul Justiției vrea un sediu nou pentru Tribunalul Ialomița

Tras oficial pe linie moartă, proiectul privind construcția unui sediu nou pentru Tribunalul Ialomița a fost relansat de Ministerul Justiției. Oficialii instituției au făcut demersuri în ve­derea realizării unui studiu de feza­bilitate pentru acest proiect de investiții. Dacă în proiectul inițial în noul sediu ar fi trebuit să-și desfă­șoare activitatea și Judecătoria Slobozia, actualul proiect prevede construcția unui imobil destinat doar Tribunalului Ialomița. Calculele estimative arată că investiția ar putea depăși 8 milioane de euro.

Proiect relansat după 11 ani Ideea construcției... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2022, 14:50 (7435 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Medic bătut la Camera de Primiri Urgențe, agresor lăsat liber

S-a întâmplat la Spitalul «Anghel Saligny» Fetești

Medic bătut la Camera de Primiri Urgențe, agresor lăsat liber

În urmă cu o săptămână, medicul Ionela Costandache a fost bătută cu pumnii în timp ce asigura gărzile la Camera de Primiri Urgențe a Spitalului «Anghel Saligny» din Fetești. Agresorul femeii, un tânăr de 27 de ani din Țăndărei, a fost lăsat în libertate, sub control judiciar. Procurorii din Fetești, cei care au anchetat incidentul, susțin faptul că limitele de pedeapsă ale infracțiunii reținute în acest caz, «loviri și alte violențe», sunt prea mici pentru a cere arestarea preventivă pentru 30 de zile. Codul Penal contrazice însă opinia procurorului de caz... Incidentul pune însă pe tapet o altă problemă a spitalelor: lipsa de interes a managerilor de a le oferi cadrelor medicale siguranță atunci... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2022, 10:55 (4225 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are o nouă Strategie de Dezvoltare

Ialomița are o nouă Strategie de Dezvoltare

Beneficiară a unui proiect cu finanțare europeană de 2,2 milioane de lei, administrația județeană a reușit să realizeze Strategia de Dezvol­tare a județului Ialomița 2021-2027. Documentul cuprinde un portofoliu de proiecte, dar și sursele de finanțare disponibile pentru concretizarea acestora.

Noi planuri pentru Ialomița În mai 2020, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației și Consiliul Județean Ialomița implementau proiectul «Împreună pentru Ialomița-Strategia de Dezvoltare a județului Ialomița 2021-2027 și servicii publice accesibile pentru cetățeni».... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2022, 13:10 (3812 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Parc de 1,4 milioane de lei, în centrul orașului Țăndărei

Parc de 1,4 milioane de lei, în centrul orașului Țăndărei

Administrația locală din Țăndărei este pe cale să încheie unul dintre proiectele sale de anvergură. Este vorba despre un parc amplasat în zona centrală a orașului, în imediata apro­piere a sediului Primăriei Țăndărei. «Este o investiție importantă pentru comunitatea noastră!» a declarat Cristian Roman, primarul orașului.

Parc nou la Țăndărei Noul parc din Țăndărei se află amplasat în zona centrală a orașului, în imediata apropiere a sediului Primăriei. Parcul este dotat cu locuri de joacă pentru copii, o fântână arteziană, dar și o scenă unde pot fi susținute evenimente publice, în... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2022, 12:20 (4987 vizualizări - 8 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Fata subprefectului Babagianu a venit să ajute România

Fata subprefectului Babagianu a venit să ajute România

Îl mai tineți minte pe subprefectul de Ialomița, Gheorghe Baba­gianu?! Da, da! Ăla de a trecut prin trei partide ca să ajungă subprefect, a declarat că a bușit mașina Prefecturii «în interes de serviciu» și și-a adjudecat banii săracilor cărora Guvernul le-a dat o masă caldă susținând că restaurantele sale de familie au fost selectate «datorită serio­zității cu care lucrează»... Ei, bine, începând de la jumătatea lunii august, Gheorghe Babagianu și-a spălat toate păcatele publice și private pe care le are! Căci fata lui, doamnelor și domnilor, lumina ochilor săi, «un trandafil cari creashti la firida lui», s-a întors în țară și lucrează pentru România. Da, da ați auzit clar! Atât de mult... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2022, 13:20 (25029 vizualizări - 17 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
294 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Doi feteșteni, încarcerați

Polițiștii feteșteni au prins și încarcerat doi bărbați din localitate pe numele cărora instanța a emis, în luna ianuarie a acestui an, mandate de executare a pedepsei cu închisoarea. Unul dintre cazuri ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 17:59
(11977 vizualizări - 0 comentarii)


APIA plătește a doua tranșă din subvențiile pe cap de animal

Începînd de miercuri, 10 februarie 2010, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură va plăti suma de 184,8 milioane de lei, reprezentînd tranșa a doua din prima pe cap de animal pentru specia ovine ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 17:04
(12653 vizualizări - 0 comentarii)


O femeie însărcinată din Brazii, preluată de un elicopter SMURD

Un elicopter al MAI avînd la bord un echipaj SMURD a preluat astăzi, 9 februarie a.c., în jurul orelor 11,15, o femeie însărcinată din comuna ialomițeană Brazii, pentru a o transporta la un spital din ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 12:35
(15044 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Siguranței pe Internet, marcată și la Slobozia

Uniunea Europeană sărbătorește ziua de 9 februarie drept Ziua Siguranței pe Internet. «În acest context, ofițerii Institutului de Prevenire și Psihosociologie din cadrul Inspectoratului General al Poliției ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 10:53
(12116 vizualizări - 0 comentarii)


S-a ridicat Codul Portocaliu

Codul Portocaliu pentru județul Ialomița a fost ridicat luni seara, la orele 19,00. Autoritățile atrag însă atenția că în patru județe, respectiv Tulcea, Constanța, Ialomița și Călărași este posibil să ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 08:04
(12779 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiști în discoteci

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 6 spre 7 februarie a.c., polițiștii din mai multe structuri au acționat în mediul rural urmărind în principal prevenirea și combaterea infracțiunilor cu violență ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 17:42
(13004 vizualizări - 0 comentarii)


Drumurile comunale rămîn blocate, elevii stau acasă și marți, 9 februarie

«Avînd în vedere condițiile meteorologice deosebite, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență al județului Ialomița a dispus tuturor Comitetelor Locale pentru Situații de Urgență din județ ca toate drumurile comunale care acced în localitățile unităților administrativ-teritoriale să fie blocate ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 17:06
(13523 vizualizări - 0 comentarii)


Mandate executate

La finalul săptămînii trecute, în data de 5 februarie, polițiștii din Țăndărei au depistat pe raza orașului un localnic de 32 de ani, pe numele căruia exista un mandat european de arestare. Persoana în ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 16:38
(13035 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor la Urziceni

Sîmbătă, 6 februarie a.c., polițiștii din Urziceni au acționat pe raza municipiului pentru creșterea gradului de siguranță a cetățenilor, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale și pentru asigurarea ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 15:29
(12351 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Europeană 112, sărbătorită și în România

Data de 11 februarie 2010 marchează cea de-a doua ediție a Zilei Europene 112. Numărul de urgență 112 este comun în toate cele 27 de state ale Uniunii Europene și se folosește pentru a contacta gratuit ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 11:59
(10907 vizualizări - 0 comentarii)


Codul portocaliu în Ialomița se prelungește până luni seara

Codul portocaliu în Ialomița se prelungește pînă luni seara

Meteorologii au prelungit duminică atenționarea cod portocaliu de ninsori abundente și viscol pînă luni, la orele 20,00, anunță ANM. Avertizarea extinsă este valabilă pentru nouă județe din sudul și sud ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2010, 15:31
(11275 vizualizări - 0 comentarii)


Apa lui Ionașcu, subiect de anchetă la Ministerul Sănătății

Surse din cadrul Ministerului Sănătății au ținut să precizeze că în următoarele zile pe subiectul apei din Slobozia va fi demarată o anchetă. Ancheta ar fi fost ordonată chiar de ministrul Sănătății, Attila ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2010, 12:13
(13709 vizualizări - 0 comentarii)


Drumuri înzăpezite

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că, în prezent, se acționează în toate localitățile județului, pentru a fluidiza circulația pe toate drumurile și a facilita accesul utilajelor ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2010, 12:10
(14148 vizualizări - 10 comentarii)


Subvenții acordate de APIA

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a repartizat Centrelor Județene APIA, vineri, 5 februarie 2010, aproximativ 150 milioane lei, fonduri de la bugetul național destinate sectoarelor zootehnic ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2010, 09:11
(13483 vizualizări - 0 comentarii)


La închisoare pentru ultraj

Joi, 4 februarie a.c., polițiștii l-au încarcerat în Penitenciarul Slobozia pe Dănuț B., de 35 de ani, din comuna Sudiți, județul Ialomița. Pe numele bărbatului, la data de 26 ianuarie 2010 Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2010, 18:12
(16862 vizualizări - 1 comentariu)


Atenționare cod galben: Ialomița se întoarce sub zăpadă

Atenționare cod galben: Ialomița se întoarce sub zăpadă

În după-amiaza zilei de vineri, 5 februarie a.c., Administrația Națională de Meteorologie a emis cod galben pentru mai multe județe, printre care și Ialomița. Reprezentanții ANM avertizează ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2010, 17:10
(12454 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor

În cursul zilei de joi, 4 februarie, în intervalul orar 12,00-16,00, în municipiul Slobozia a fost organizată o acțiune în sistem integrat, urmărindu-se în principal prevenirea și combaterea criminalității ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2010, 16:32
(13939 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton omorît de un tractor

Traversarea neregulamentară a fost cauza unui grav accident rutier produs miercuri, 3 februarie a.c., în comuna Bărbulești, un bărbat pierzîndu-și viața. Bărbatul, în calitate de pieton, s-a angajat în ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 19:06
(9965 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, încarcerat

Miercuri, 3 februarie a.c., polițiștii feteșteni, în urma unei acțiuni desfășurate pe raza municipiului, au identificat și reținut un bărbat de 60 de ani, din localitate, urmărit din luna iulie a anului ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 18:41
(10490 vizualizări - 0 comentarii)


Disciplinizarea traficului rutier, în atenția polițiștilor

Polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat o acțiune al cărui scop principal a fost prevenirea accidentelor rutiere. În cadrul acțiunilor au fost aplicate 137 sancțiuni contravenționale, în valoare de ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 18:11
(8498 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de polițiști

Polițiștii din Țăndărei și din posturile de poliție arondate municipiului Urziceni au executat acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 17:02
(10319 vizualizări - 0 comentarii)


Amonil și-a reluat activitatea de producție

Miercuri, 3 februarie, reprezentanții Amonil SA au anunțat reluarea activității de producție, oprită parțial la jumătatea lunii ianuarie 2010 din cauza temperaturilor extrem de scăzute. «În data de 3 februarie ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 11:07
(11000 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 7000 de fermieri au accesat aplicația IPA Online

Reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că 7100 de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația pentru o suprafață de peste 170 mii ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 19:17
(10042 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea «Năvodul» pentru un pistol de jucărie

Un tînăr în vîrstă de 29 de ani, din comuna Borănești, a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 500 de lei, în urma unui apel fals prin 112. Pe scurt, un cetățean a sesizat Poliția marți ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 16:42
(8555 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal, descoperite de polițiști

Marți, 2 februarie a.c., polițiștii au identificat un bărbat de 39 de ani, care deținea fără drept o armă neletală supusă autorizării, pe care în anul 2009 ar fi vîndut-o unui călărășean. Arma cu aer comprimat ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 15:32
(7612 vizualizări - 0 comentarii)


Elevii, în atenția polițiștilor

În cursul zilei de marți, 2 februarie, între orele 12,00-15,00, efective sporite de polițiști, jandarmi și polițiști comunitari au acționat pe raza municipiului Slobozia pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 14:53
(10178 vizualizări - 0 comentarii)


Cristian Lefter, noul adjunct al IPJ Ialomița din 1 februarie 2010

«Începînd cu data de 1 februarie 2010, în urma promovării concursului organizat de Inspectoratul General al Poliției Române pentru funcția de adjunct șef inspectorat la Inspectoratul de ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 12:35
(11167 vizualizări - 3 comentarii)


Contribuțiile la Bugetul asigurărilor pentru șomaj, neschimbate

În data de 26 ianuarie 2010 a fost adoptată Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2010, act normativ prin care au fost stabilite contribuțiile pe care agenții economici trebuie să le plătească ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 12:32
(8332 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 12:25
(11243 vizualizări - 0 comentarii)


Un minor de 16 ani a încercat să fure geanta unei femei

Luni, 1 februarie, polițiștii Postului de Poliție Transporturi Feroviare Urziceni, aflați în patrulare în stația CFR, au observat un tînăr care agresa o femeie pe peronul stației cu intenția de a-i sustrage ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2010, 20:18
(11136 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...