Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Primul meci: acasă, cu Baia Mare!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Primul meci: acasă, cu Baia Mare!

La sediul Federației Române de fotbal s-a tras la sorți, miercuri, 20 iulie a.c., țintarul Ligii a II-a, ediția 2022-2023. Unirea Slobozia va disputa, în sezonul regulat, 10 meciuri acasă și 9 meciuri în deplasare. Meciul de debut în noul sezon, programat pe 6 august 2022, va găsi Unirea în postură de echipă gazdă, adversară fiind nou-promovata Minaur Baia Mare.Urmează Ripensia Timișoara, în deplasare și Metaloglobus București, acasă. Vom primi pe propriul teren echipe ca Poli Iași, Oțelul Galați și, mai ales, Steaua București, în primul meci oficial din 2023. Cu Dinamo vom juca în deplasare, în etapa a 8-a, la începutul lunii octombrie.

Iată cum arată programul Unirii Slobozia în sezonul regulat al ediției de campionat 2022-2023 din divizia secundă... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2022, 16:40 (15894 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Rugăciuni pentru «ploi liniștite»

Rugăciuni pentru «ploi liniștite»

Pentru că Planul Național de Redresare și Reziliență nu are prevăzut niciun euro pentru investiții în infrastructura de irigații a județului, episcopul Sloboziei și Călărașilor, Preasfințitul Vincențiu, a ales o modalitate inedită de sprijin a fermierilor loviți de secetă în Ialomița. Conform oficiosului «Lumina», duminică, 17 iulie 2022, «în cadrul Sfintei Liturghii s-au rostit rugăciunile speciale „la vreme de secetă“, pentru ca Dumnezeu să trimită ploaie liniștită, spre buna rodire a pământului». Rugăciunile ierarhului, mai explică reporterul, au fost dublate de cele ale credincioșilor care au participat seara la slujba Privegherii «la finalul căreia slujitorii Catedralei au mers în procesiune în jurul sfântului lăcaș cu racla ce adăpostește un fragment din moaștele Sfântului Mucenic Emilian de la Durostorum»... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2022, 13:40 (9699 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concediere colectivă la Combinatul Chimic Slobozia

Se întâmplă din nou

Concediere colectivă la Combinatul Chimic Slobozia

Reprezentanții Nitramonia BC SRL, firma care administrează platforma fostului Combinat Chimic din Slobozia, a notificat autoritățile cu privire la intenția de a declanșa procedura concedierii colective. Societatea are în plan să trimită în șomaj 350 de angajați. În martie 2022, firma Nitramonia BC SRL Bacău anunța public faptul că intenționează redeschiderea activității fostului Combinat Chimic din Slobozia.

350 de angajați, concediere colectivă În adresa pe care au înaintat-o instituțiilor publice, reprezentanții Nitramonia BC SRL Bacău precizează faptul că ceea ce i-a determinat să... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2022, 20:50 (16498 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Neînvinși în amicale

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Neînvinși în amicale

Galben-albaștrii sunt de peste o săptămână în cantonament la Târlungeni, iar de vineri, 15 iulie 2022, au început și seria amicalelor din această perioadă a pregătirii. În ciuda numeroaselor schimbări survenite în lot, Costel Enache pare să fi găsit repede rețeta omogenizării. Echipa pasează bine, profită la maxim de erorile adversa­rilor și, din ce se vede din exterior, starea de spirit în sânul lotului este foarte bună. După victoriile entuziasmante obținute cu Gloria Buzău și Dinamo, Unirea a continuat seria jocurilor amicale cu adversari din eșalonul secund.

Egal cu Brașovul Prima... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2022, 17:55 (7723 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șeful Serviciului Poliției Rutiere Ialomița vrea «spor anticorupție»

Șeful Serviciului Poliției Rutiere Ialomița vrea «spor anticorupție»

UPDATE: Și alți 20 de polițiști ialomițeni au solicitat «sporul anticorupție»

Comisarul șef Sorin Goagă, șeful Serviciului Poliției Rutiere Ialomița, cere instanței de judecată să oblige Inspec­toratul de Poliție al Județului Ialomița la plata unui «spor antico­rupție», pe care instituția refuză să i-l acorde. Reamintim faptul că, sub comanda lui Sorin Goagă, Serviciul Poliției Rutiere Ialomița a fost sursa celor mai mari scandaluri de corupție din Poliția ialomițeană.

Se așteaptă decizia instanței Legea 153/2017, privind sala­rizarea în domeniul bugetar, are o serie de prevederi prin care perso­nalul plătit din fonduri publice care desfășoară activități privind... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2022, 16:10 (12058 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

5 nume noi la reunire

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia

5 nume noi la reunire

CSM Unirea Slobozia a revenit la pregătire, sub bagheta celui mai spectaculos antrenor pe care l-a avut această echipă, Constantin Frâncu. S-au petrecut schimbări majore la echipă. Și nu ne referim la conducere, aspectul acesta l-am lămurit deja. Lotul de jucătoare este cel care a suferit modificări, specifice acestei perioade: au plecat 6 jucătoare și au venit 5. Pe lângă plecările deja anunțate (Andriyana Naumenko, Cătălina Sava, Oana Bucă, Oana Bidașcu), au mai apărut două, portarul Adina Sabău și extrema dreaptă Cristina David. Primele noutăți, despre care am tot vorbit, au fost coordonatorul Cristina Roșu, 21 de ani și pivotul Claudia Lăcătuș, 23 de ani.

Revine Mădălina Predoi... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2022, 14:20 (11655 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Prima dezmorțire: 5-3 cu Rovine

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Prima dezmorțire: 5-3 cu Rovine

Recolta Gheorghe Doja a bifat, sâmbătă, 21 iulie 2022, primul joc amical al pauzei competiționale. Adversară și gazdă i-a fost FC Rovine, una dintre cele mai frumoase echipe din Liga IV, care sperăm să facă, cât mai curând, pasul spre nivelul următor. Cu toate că a avut multe absențe, c-așa-i la județ, echipa din Rovine nu a fost un adversar tocmai ușor pentru dojeni. A ieșit un meci spectaculos, cu 8 goluri. Recolta s-a impus cu 5-3, revenind după ce a fost condusă la pauză cu 2-1. Eduard Neagu a marcat de două ori pentru Rovine, fiind completat de tânărul Ainur. Pentru Gheorghe Doja a punctat de 3 ori liderul din teren, Adrian Răduca, celelalte goluri fiind semnate de Ionuț Alexe și Andrei ... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2022, 13:40 (10136 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Bronz mondial pentru Iulian Teodosiu

Scrimă

Bronz mondial pentru Iulian Teodosiu

Cel mai valoros sabrer român, slobozeanul Iulian Teodosiu, a cucerit prima medalie individuală din carieră la un campionat mondial, după un argint și două medalii de bronz, în proba pe echipe. La Campionatul Mondial de Scrimă care se desfășoară în aceste zile la Cairo, Iulian a debutat pe tabloul principal cu o victorie clară, 15-5, în fața kuweitianului Bandar Alshamlan. În 16-imi, a trecut de canadianul Shaul Gordon, cu 15-13, iar în Optimi l-a învins cu 15-14 pe italianul Luca Curatoli. La fel de greu a fost și meciul din Sferturi, contra coreeanului Sanguk Oh. Iulian Teodosiu s-a impus, după un duel spectaculos, tot în ultima tușă, cu 15-14. Teo pierde în Semifinală, 11-15, cu francezul Maxime... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2022, 12:20 (12509 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Torna, torna, fratre!»

două pe săptămână de la Secretariatul General al Guvernului (II)

«Torna, torna, fratre!»

Expresia din titlu este conside­rată, conform majorității istoricilor, prima mostră de protoromână consemnată istoric. Și este un îndemn pe care, se pare, un soldat roman l-a adresat măgarului său, rătăcit in no mans land, în timpul unei campanii a armatei bizantine împotriva ava­rilor, în anul de grație 587. Vă veți întreba, poate, ce legătură e între coada măgarului și numirea fratelui Luciferului Neacșu, secretar general al Guvernului, în CA la Autoritatea Aeronautică Civilă? Păi este! Că nici n-a sunat telefonul de la Libertatea... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2022, 15:40 (8744 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița înregistrează de două ori mai multe mame minore decât media națională

Raport UNICEF România

Ialomița înregistrează de două ori mai multe mame minore decât media națională

Un Raport al UNICEF România plasează județul Ialomița pe locul al doilea la nivel național în ceea ce privește copiii aduși pe lume de mame minore. Județul nostru înregistrează un procent de două ori mai mare decât media națională în ceea ce privește nașterile adolescentelor cu vârste cuprinse între 12 și 14 ani, atrag atenția specialiștii UNICEF. Mai mult decât atât, în ultimii 2 ani, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a înregistrat peste 100 de cazuri de adolescente, până 18 ani, care au devenit mame. «Cadrele medicale acordă o deosebită atenție acestor cazuri...» susțin reprezentanții celui mai mare spital din județul Ialomița.

Sărăcia și lipsa educației, factori favorizanți... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2022, 10:55 (12460 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Bătut în plină stradă pentru un telefon mobil

Slobozia: Bătut în plină stradă pentru un telefon mobil

Un bărbat din Slobozia a ajuns în stare gravă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după ce a fost bătut pentru un telefon mobil. Agresorii au fost identificați la scurt timp, iar acum se află în Centrul de Reținere și Arest Preventiv al IPJ Ialomița.

Lăsat într-o baltă de sânge Incidentul s-a petrecut în urmă cu o săptămână, în zona Bazarului Municipal. Un bărbat se îndrepta către casă, vorbind la telefon, moment în care, din spate, cineva a încercat să i-l fure. Bărbatul s-a opus, moment în care agresorul l-a lovit cu pumnul în cap. Totodată, în altercație au intervenit alte două... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2022, 13:20 (14211 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Guvernul PNL-PSD-UDMR mimează politici sociale!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

«Guvernul PNL-PSD-UDMR mimează politici sociale!»

Vacanța parlamentară nu întrerupe polemicile aleșilor. Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu rămâne un critic vehement al actualei coaliții de guvernare. În opinia sa, partidele politice cu putere de decizie la nivel guvernamental nu au capacitatea de a gestiona criza economică în care ne aflăm. Soluția deputatului AUR Silviu-Titus Păunescu ar fi susținerea unei noi generații politice, capabile să susțină reforme reale, în folosul cetățenilor români.

O coaliție fără soluții Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu atrage public atenția asupra crizei economice pe care guvernanții o maschează... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2022, 17:20 (2877 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Secție modernă de Radiologie la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Secție modernă de Radiologie la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Datorită proiectelor de reabilitare, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești și Ambula­toriul de Specialitate au beneficiat de cea mai nouă aparatură. Astfel, unitatea medicală deține cea mai modernă secție de Radiologie din județul Ialomița. În premieră pentru orașul Fetești, instituția a achiziționat și un computer tomograf, unde se pot realiza investigații medicale specifice. «Suntem bucuroși de faptul că spitalul, pe lângă medici, are și echipamentele necesare!» susțin reprezentanții spitalului din Fetești.

Sănătate pentru 100 mii de ialomițeni Spitalul Municipal «Anghel Saligny... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2022, 12:20 (12733 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«PSD va reechilibra România pas cu pas!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

«PSD va reechilibra România pas cu pas!»

Președintele executiv al PSD Ialomița, Ștefan Mușoiu susține reformarea cadrului fiscal actual. Acesta susține că reformele acceptate de PNL în ultimele săptămâni nu sunt suficiente pentru a propulsa România într-o zonă de si­guranță economică.

Explicații parlamentare Deputatul social-democrat Ștefan Mușoiu susține că facilitățile fiscale acordate de PNL nu sunt suficiente pentru a oferi României stabilitatea economică pe care populația și-o dorește. «Avem nevoie de noi reglementări privind creșterea protecției angajaților în fața angajatorilor, prin impunerea limitării la 33% a bene... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2022, 16:25 (11978 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliile Locale din Fierbinți-Târg și Amara votează proiecte de hotărâri ilegale

Curat murdar, de dragul politicii

Consiliile Locale din Fierbinți-Târg și Amara votează proiecte de hotărâri ilegale

La 2 ani de la Alegerile Locale, vendetele politice continuă să blocheze activitatea administrațiilor locale din Ia­lo­mița. La sfârșitul lunii iunie 2022, sub pretextul unor economii buge­tare, consilierii locali din Fierbinți-Târg și Amara au votat adoptarea unor proiecte de hotărâri care impun modificarea organigramei. Deciziile adoptate în plen sunt considerate ilegale de către secretarii celor două ad­ministrații, însă nu pot fi anulate decât prin decizia Prefecturii Ialomița.

Când consilierii fac legea la Fierbinți-Târg Administrația locală din Fierbinți-Târg este obligată să... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2022, 11:10 (12453 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ultimul mocasin

două pe săptămână de la Secretariatul General al Guvernului (I)

Ultimul mocasin

Da, știm. Ne-am jurat că o să uităm de el și că n-o să-l mai pomenim decât în rugăciuni. Ceea ce am și făcut, domnule Moraru, să știți... Dar fiind doar niște tonomate proaste, Dumnezeu nu ne-a luminat. În schimb Scaraoschi, pe mână cu Zuckerberg, ăla de-l plăteați dumneavoastră de la buget pe vremea când erați președinte pentru «cultul personalității», n-au avut de lucru și ne-au zgâriat retina cu fotografia asta. Și iar am fi răbdat, vă jurăm că nu e treaba noastă în care colț de Italie și cu cine vă faceți concediul. Dar mocasinii ăștia roșii de la Tommy Hilfiger ne-au pus capac. Așa că, după cum v-am obișnuit deja, am dat fuga la psihologul redacției să deslușim care e rostul... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2022, 15:20 (11973 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Prejudiciu potențial de 6,7 milioane de euro la stația de epurare a orașului

Slobozia a activat «Comisia Dytras»

Prejudiciu potențial de 6,7 milioane de euro la stația de epurare a orașului

La sfârșitul lunii mai 2022, administrația locală a înființat o Comisie care va verifica stadiul fizic, tehnic și financiar al in­ves­tiției finalizate în 2011 la Stația de epurare a orașului Slobozia. Decizia survine la 12 ani de la recepția parțială a acestui obiectiv. Primarul Sloboziei, Dragoș Soare susține că este prima dată când administrația locală acționează public pentru rezolvarea acestei probleme administrative: «Suntem prima administrație care încearcă să rezolve această problemă pe care celelalte administrații au acoperit-o din cauza implica­țiilor avute... Nu căutăm cu orice preț vinovații, dacă ei nu sunt. Încercăm să rezolvăm o problemă pe care orașul o are de ani de zile!».
... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2022, 10:50 (7229 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Școlile «repetente» la Evaluarea Națională și Bacalaureat

În Ialomița

Școlile «repetente» la Evaluarea Națională și Bacalaureat

14 școli gimnaziale și licee din județul Ia­lomița sunt conside­rate unitățile de învățământ cu cele mai slabe rezultate obținute la Evaluarea Națională și examenul de Bacalaureat, sesiunea iunie 2022. Acesta nu este primul an în care cele 14 școli și licee din județ au parte de rezultate dezastruoase la examenele naționale. În ultimii 4 ani școlari, potrivit rapoartelor oficiale ale Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, respectivele unități școlare au obținut cele mai mici medii la cele două examene. Oficialii Inspectoratului Școlar Ia­lomița nu au dorit să facă decla­rații publice pe această temă. În schimb, a implicat o parte din aceste școli în proiecte europene, tocmai pentru a crește... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2022, 12:55 (4866 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

Voluntarii «FreeLand Festival»

Voluntarii «FreeLand Festival»

După 30 de ani de așteptare Slo­bozia are, în sfârșit, ceva propriu. Nu e Neversea, nu e Untold, dar e «FreeLand Festival». 3 zile în care oamenii s-au bucurat că trăiesc, iar orașul a uitat că e doar un biet târg de provincie. E meritul administrației, e me­ritul organizatorilor... Dar, înainte de toate, e meritul zecilor de voluntari ai Festivalului care au avut pentru prima dată ceva al lor, numai al lor... Și, chiar dacă vor continua să-și caute visele în alte lumi, își vor aminti mereu de primul vis al adolescenței lor.

Tinerețea are chipul lor Sunt peste 60 și... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2022, 18:40 (11248 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Împrumuturi în numele deponenților la CAR-ul pensionarilor din Țăndărei

Sute de păgubiți, cercetări în curs

Împrumuturi în numele deponenților la CAR-ul pensionarilor din Țăndărei

Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor Țăndărei funcționează de aproape 20 de ani. Recent, una dintre angajate, a adus prejudicii de sute de mii de lei acestei IFN. Situația a fost reclamată de către deponenții în numele cărora angajata a contractat împrumuturi. Repre­zentanții CAR-ului au sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Fetești. Cercetările sunt în curs.

120 de păgubiți la prima strigare În ultimele săptămâni, zeci de deponenți ai Casei de Ajutor Reciproc a Pensionarilor Țăndărei au sesizat conducerea instituției acuzând nereguli grave în administrarea fondurilor depuse... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2022, 17:10 (18833 vizualizări - 12 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Un mort și un rănit într-un grav accident rutier

Marți, 24 noiembrie, la intrare în localitatea Albești, s-a petrecut un grav accident rutier. În timp ce se deplasa cu o autoutilitată, în condiții de vizibilitate redusă, conducătorul auto a pierdut controlul ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 16:38
(13134 vizualizări - 0 comentarii)


FenomenalUrziceni-Sevilla 1-0

Fenomenal
Urziceni-Sevilla 1-0

Într-un meci absolut FENOMENAL, Unirea Urziceni a învins în această seară o forță a fotbalului european, FC Sevilla. Potrivit statisticilor, Unirea Urziceni a obținut în acest sezon de Champions League ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 01:01
(16045 vizualizări - 0 comentarii)


Gripa nouă face noi victime printre ialomițeni

Gripa nouă face noi victime printre ialomițeni

România a înregistrat cel de-al doilea deces prin gripă nouă. În doar ultimele 24 de ore, Ministerul Sănătății a confirmat infestarea cu virusul A/H1N1 a încă 190 de persoane. Ialomița se înscrie în rîndul ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:17
(10367 vizualizări - 0 comentarii)


Fetiță de 10 ani, lovită de o mașină

O minoră, de doar 10 ani, din localitatea Movilița, a fost victima unui accident rutier. Copila a vrut să traverseze strada în fugă dar nu s-a asigurat, fiind lovită de o mașină condusă de un cetățean portughez ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:12
(10791 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, identificat la Fetești

Polițiștii feteșteni au depistat sîmbătă, 21 noiembrie, în jurul prînzului, un bărbat ce era urmărit general din luna octombrie 2009. Cătălin B., de 40 ani a fost găsit de polițiști în zona unui centru ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:12
(11548 vizualizări - 0 comentarii)


Scandalagiu beat, cu cuțitul în centrul satului

Sîmbătă, 21 noiembrie, agenții Postului de Poliție Scînteia au fost alarmați de o tînără din Slobozia despre faptul că un bărbat înarmat cu un cuțit provoacă scandal în centrul satului Iazu. Intervenind ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:11
(12193 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși de polițiști

La finele săptămînii precedente, vineri, 20 noiembrie, polițiștii au fost sesizați cu privire la comiterea unui furt dintr-un magazint situat pe raza localității Ion Roată. Valoarea bunurilor sustrase, ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:10
(10913 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 20 spre 21 noiembrie, în jurul oreler 1,00, un bărbat din localitatea Munteni Buzău s-a ales cu dosar penal după ce polițiștii l-au prins la volanul unei mașini ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:09
(10589 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un utilaj răspânditor de asfalt

Incendiu la un utilaj răspînditor de asfalt

Un incendiu la un utilaj răspînditor de asfalt s-a petrecut vineri, 20 noiembrie 2009, în jurul orelor 18,00, în apropierea gropii de gunoi ecologice a municipiului Slobozia, unde se executau lucrări de ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2009, 14:40
(12295 vizualizări - 0 comentarii)


PSD Ialomița, «sugar» prefectural

PSD Ialomița, «sugar» prefectural

În urmă cu o săptămînă, inflamați de entuziasmul electoral, pesediștii ialomițeni i-au remis prefectului Mădălin Teculescu o scrisoare publică în care îl acuză de grave încălcări ale legii și acțiuni de ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2009, 01:13
(16454 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să mituiască un polițist

Un polițist din Țăndărei a sesizat Direcția Generală Anticorupție Ialomița asupra încercării unei persoane de a-l mitui. Bărbatul, din Vrancea, a încercat să-l mituiască pe polițist pentru ca acesta să ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2009, 16:47
(11462 vizualizări - 0 comentarii)


Minori accidentați

Minori accidentați

Miercuri, 18 noiembrie, la Slobozia, o fetiță de 8 ani a fost ușor rănită într-un accident rutier. Copilul a traversat strada prin loc nepermis și fără să se asigure, fiind accidentat de o mașină ce circula ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 18:41
(10096 vizualizări - 0 comentarii)


Arme confiscate de polițiști

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au desfășurat în perioada 20 octombrie-15 noiembrie o serie de activități vizînd legalitatea deținerii și folosirii armelor neletale. În urma ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 18:38
(10586 vizualizări - 0 comentarii)


Training pentru angajații Penitenciarului Slobozia

Training pentru angajații Penitenciarului Slobozia

Joi și vineri, respectiv, 19 și 20 noimebrie, reprezentanții Penitenciarului Slobozia participă la o sesiune de training pentru implementarea proiectului «Creșterea șanselor de incluziune socială a persoanelor ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 12:51
(11242 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

Marți, 17 noiembrie, în urma unui filtru rutier, polițiștii din Fetești au depistat un bărbat, de 22 ani, din Bordușani, în timp ce conducea o mașină fiind în stare de ebrietate. Actual, tînărul este cercetat ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:12
(11282 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție la înșelăciuni!

Polițiștii ialomițeni avertizează populația cu privire la înșelăciunile ce se petrec în fiecare zi. Ultima produsă a constat în furtul dintr-un magazin a genții personale a vînzătoarei. Astfel, trei persoane ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:11
(11270 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o căruță

Un accident rutier s-a produs marți dimineață, 17 noiembrie, în localitatea ialomițeană Bărbulești. Urmare a incidentului rutier, un bătrîn de 83 ani a fost ușor rănit. Pe scurt, victima se afla într-o ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:11
(13602 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Deși nu deținea permis de conducere, un tînăr de 20 ani, din Urziceni, a decis să-și conducă mașina neînmatriculată în România, fiind identificat de polițiști. Pe numele tînărului a fost întocmit dosar ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:10
(13359 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 2100 lei aplicate de polițiștii feteșteni

Polițiștii feteșteni au acționat, marți, 17 noiembrie, în zona piețelor, barurilor și a locurilor de cazare, pentru prevenirea comiterii unor fapte ilegale. În timpul celor 43 de controale efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:10
(11091 vizualizări - 0 comentarii)


Sorin Iordache, câștigător al Cupei de Toamnă Galați la tenis de câmp

Sorin Iordache, cîștigător al Cupei de Toamnă Galați la tenis de cîmp

Sorin Iordache, un băiețel de 11 ani, este legitimat la Tenis Con Slobozia. Campion național în acest an, a reușit zilele acestea o spectaculoasă performanță, cîștigînd unul din cele mai puternice turnee ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:46
(11899 vizualizări - 0 comentarii)


«Munca la negru», sancționată mai aspru

Potrivit unui comunicat de presă, reprezentanții Inspectoratului teritorial de Muncă Ialomița au sancționat de la începutul anului 33 de angajatori pentru practicarea formelor de muncă ilegale. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:40
(11978 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie anti-fumat, la Slobozia

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică, în parteneriat cu alte instituții, marchează joi, 19 noiembrie, la Slobozia, «Ziua Națională fără tutun». «Campania „Renunță la fumat în fiecare zi!“ organizată ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:38
(13249 vizualizări - 0 comentarii)


A murit căzînd într-o fîntînă

Tragedie în comuna Maltezi. Un bărbat cu probleme de vedere a murit luni, 16 noiembrie, la primele ore ale dimineții, după ce a căzut într-o fîntînă secată de apă. Pompierii ialomițeni au intervenit de ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:33
(10782 vizualizări - 0 comentarii)


CEC-uri de 1,5 milioane, false

Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul IPJ Ialomița au demarat începerea urmăririi penale pe numele unui cetățean din Țăndărei. În sarcina bărbatului, de 34 ani, anchetatorii au reținut ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:21
(11738 vizualizări - 0 comentarii)


Campania electorală «dă de furcă» polițiștilor

Incidentele electorale nu se opresc în județul nostru. Polițiștii ialomițeni au cercetat și soluționat în perioada 6-17 noiembrie nu mai puțin de 6 reclamații electorale, în localitățile Mihail Kogălniceanu ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:03
(10436 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, prins la Fierbinți

Polițiștii din orașul Fierbinți-Tîrg au prins pe raza localității un tînăr în vîrstă de 23 ani ce era urmărit general încă din luna februarie 2009. Pe numele bărbatului exista un mandat de arestare, instnața ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:52
(10522 vizualizări - 0 comentarii)


A furat de la Primărie

Luni, 16 noiembrie, polițiștii din Amara au prins un hoț din localitate la scurt timp după ce acesta furase mai multe materiale de construcții dintr-un șantier al Primăriei. Bărbatul, Silviu T., de 31 ani ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:40
(12032 vizualizări - 1 comentariu)


Traficul rutier și școlile, în vizorul Poliției

Luni, 16 noiembrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o amplă acțiune de verificare în trafic a autoturismelor înmatriculate în străinătate. În cadrul acțiunii au fost constatate 23 de abateri, fiind ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:20
(11188 vizualizări - 0 comentarii)


Conflict la Bărbulești

Conflict la Bărbulești

Sîmbătă, 14 noiembrie, prin 112, în jurul orelor 17.15, Poliția a fost sesizată asupra unui scandal iscat între localnicii din Bărbulești. Imediat după primirea sesizării, s-a dispus deplasarea în zonă ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 18:18
(10750 vizualizări - 0 comentarii)


Prins după ce a furat un autoturism

Un bărbat în vîrstă de 39 ani, din orașul Amara, cunoscut cu antecedente penale, este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru furt calificat. Acesta este suspectat că în ziua de 5 noiembrie a.c. a sustras ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 17:28
(12424 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...