Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Colectare selectivă în tot județul Ialomița până la sfârșitul anului 2023

Un obiectiv demn de o administrație județeană

Colectare selectivă în tot județul Ialomița până la sfârșitul anului 2023

Administrația ialomițeană speră să controleze activitatea de colectarea a deșeurilor selective până la sfârșitul anului 2023. La acest moment, firma ADI ECOO 2009 SRL, aflată în subordinea instituției, deservește 28 de localități la nivelul județului. Ca și în cazul Urban SA, intenția Consiliului Județean Ialomița este de a transforma această firmă într-un operator regional de colectare a deșeurilor menajere. «Până la sfârșitul anului 2023 Ialomița va controla procesul de colectare a deșeurilor menajere de la populație! Este o obligație care ar fi trebuit să se concretizeze de acum 10 ani. Am reușit într-un timp foarte scurt să facem ceea ce nu s-a făcut niciodată până acum...» a declarat Alexandru... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2022, 13:50 (5181 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Țăndărei caută soluții «legale» pentru autorizarea firmelor de taximetrie

Primăria Țăndărei caută soluții «legale» pentru autorizarea firmelor de taximetrie

Luni, 30 mai a.c., administrația pu­blică din Țăndărei s-a confruntat cu un protest al taximetriștilor locali. Aceștia au blocat parcarea din fața instituției solicitând «soluții» pentru prelungirea autorizațiilor de transport în regim de taxi. Viceprimarul Traian Mitrea susține că «deblocarea situației se poate face doar prin respectarea legii».

Țăndărei rămâne fără taxiuri La nivelul orașului Țăndărei funcționează aproximativ 35 de taximetre. Situația acestora este reglementată din anul 2015 prin Regulamentul de organizare, funcționare și autorizare a activității de transport în regim... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2022, 20:20 (33811 vizualizări - 26 comentarii)

SPORT

Obiectiv îndeplinit. Să vină barajul!

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-Spartac București 42-23 (20-11)

Obiectiv îndeplinit. Să vină barajul!

Victoria surprinzătoare obținută de CSM Unirea Slobozia la Brașov a calificat echipa antrenată de Constantin Frâncu la barajul pentru promovarea în Liga Florilor. Sigur că pentru calificare era nevoie de victorie în ultima etapă dar, ținând cont că adversara era ultima cla­sată, Spartac București, rezultatul final nu putea fi pus în discuție. Așa că, meciul jucat duminică, 29 mai 2022, a fost un bun prilej de a sărbători îndeplinirea obiectivului (trasat de autorități după startul competiției, dar acestea sunt deja detalii). Faptul că Slobozia a depășit Brașovul, echipă cu un buget triplu, a uimit lumea handbalului. Se pare că, în Slobozia, este anul sporturilor de echipă. Despre me­ciul cu Spartac... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2022, 16:40 (9396 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fostul șef al Serviciului pentru Situații de Urgență privat din Ciochina, arestat preventiv într-un dosar de corupție

Fostul șef al Serviciului pentru Situații de Urgență privat din Ciochina, arestat preventiv într-un dosar de corupție

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova au deschis un dosar penal pe numele lui Ionuț Gurău, fostul șef al singurului serviciu privat pentru Situații de Urgență din județul Ialomița, care a funcționat vreme de un an în localitatea Ciochina. Acesta a fost prins în flagrant de ofițerii Direcției Generale Anticorupție în timp ce primea mită pe raza orașului Otopeni. În prezent, Ionuț Gurău a fost arestat preventiv pentru 30 de zile.

Prins în flagrant de ofițerii DGA Pe data de 26 mai 2022, Ionuț Gurău a fost prins în flagrant... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2022, 15:20 (17523 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Ploaie de ratări

Fotbal, Liga a III-a, FC Voluntari 2-Recolta Gheorghe Doja 2-1

Ploaie de ratări

bonus: Înfrângere la scor pentru Fetești

Un punct la Voluntari ar fi adus Recoltei Gheorghe Doja locul 6 la finele acestui sezon. Același obiectiv părea vizat și de ilfoveni dar, când lecturai foaia de joc a gazdelor, observai contrariul. Dinu Todoran a folosit numai jucători născuți după anul 2000, iar în poartă l-a distribuit pe Cezar Simion, născut în 2005. Antrenorul Recoltei, Adrian Cristea, a început cu următorul 11: Oprea-Petre, Chebac, Ene, Comșa-Alexe, Bălan-Radu, Răduca, Chiriță-Năstase. Au mai jucat: Cositoru, Negoiu, Neagu și Popescu. A fost un meci mult mai spectaculos decât eram obișnuiți la acest nivel, cu ialomițenii ratând exasperant de mult. Meciul începe în forță, cu Petre trăgând puțin pe lângă poartă. În replică... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2022, 14:05 (11493 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pedepse majorate în dosarul reglărilor de conturi organizate de medicul Mirel Diaconu

Condamnări definitive

Pedepse majorate în dosarul reglărilor de conturi organizate de medicul Mirel Diaconu

După 3 ani petrecuți în faza de apel, la Curtea de Apel București, magistrații au dat o sentință definitivă în dosarul penal al medicului stomatolog Mirel Diaconu. Judecătorii din Capitală au majorat pedepsele aplicate inițial de magistrații din Slobozia. Astfel, Mirel Diaconu va petrece după gratii 6 ani și 4 luni, iar Sorin Alexe, celălalt inculpat al cauzei, 5 ani și 8 luni. Inițial, aceștia au fost condamnați la 3 ani și 3 luni și, respectiv, 3 ani și 6 luni, închisoare cu executare. Cei doi au fost cercetați penal după ce au organizat la Slobozia o reglare de conturi în stil mafiot. Pentru justiția din Ialomița dosarul a fost o premieră, inculpații fiind dovediți cu ajutorul unu bon fiscal... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2022, 13:40 (16235 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

4 medalii pentru CSM Unirea Slobozia

Lupte libere, Cupa României U20

4 medalii pentru CSM Unirea Slobozia

În perioada 27-29 mai 2022, la Pitești s-au desfășurat duelurile din Cupa României la Lupte, de data aceasta competiția fiind adresată sportivilor sub 20 de ani. La acest turneu, CSM Unirea Slobozia a deplasat cinci luptători. Care, firesc, au adăugat din nou rezultate foarte bune în palmaresul propriu, în ciuda faptului că majoritatea adversarilor aveau vârste mai mari. O medalie de aur, una de argint și două de bronz arată bilanțul trupei coordonate de antrenorul Marian Moraru. Pe cea mai înaltă treaptă a podiumului a urcat Marian Subțirică, la categoria 74 kg. De asemenea, Subțirică a câștigat, la categoria 79 kg, meciul de selecție cu Denis Chirica de la CSS Mangalia, scor 10-3. Astfel, Subțirică... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2022, 12:05 (6903 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Încă 19 localități din Ialomița deservite de Urban SA Slobozia

Se extinde aria de operare

Încă 19 localități din Ialomița deservite de Urban SA Slobozia

Operatorul regional Urban SA continuă procesul de extindere al ariei de ope­rare pentru serviciile de apă și apă uzată în Ialomița. La acest moment, numărul localităților deservite de către Urban SA a ajuns la 26 de localități. Scopul principal al acestei extinderi îl reprezintă dezvoltarea infrastructurii de apă și apă uzată la nivelul județului Ialomița.

Urban SA merge până la capăt În cadrul ședinței Adunării Generale a Acționarilor din cadrul ADI Periurbană Slobozia, desfășurată luna trecută, încă 19 administrații locale s-au alăturat oficial acestei Asociații. Decizia a fost adoptată... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2022, 15:05 (8516 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița a reclamat Penitenciarul Slobozia la Parchet

Camera de Conturi Ialomița a reclamat Penitenciarul Slobozia la Parchet

Pe lista sesizărilor penale făcute de Curtea de Conturi a României în urma misiuni­lor de audit efectuate în 2021 se numără și una din verifi­cările efectuate la Slobozia. Este vorba despre controlul realizat în vara anului trecut la Penitenciarul Slobozia. Notele de constatare s-au transformat într-o plângere penală ce a fost înaintată Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. Acuzațiile pe care auditorii Camerei de Conturi Ialomița le aduc vizează comiterea infracțiunii de «gestiune frauduloasă». Contactați telefonic pentru un punct de vedere, reprezentanții Penitenciarului Slobozia au refuzat să facă precizări cu privire la acest caz.

Se așteaptă decizia procurorilor... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2022, 10:55 (14064 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

O soluție verificată pentru stația de epurare Slobozia

USR Ialomița respinge incertitudinile

O soluție verificată pentru stația de epurare Slobozia

USR Ialomița cere administrației locale intensificarea eforturilor de retehnologizare a stației de epurare a orașului. Oficialii filialei susțin că factorii de decizie de la nivelul administrației ar trebui să identifice soluțiile funcționale la nivelul altor județe și să le implementeze și la Slobozia. Un exemplu de bună practică în acest sens îl oferă stația de epurare a apelor din munici­piul Buzău. Reamintim că valoarea investițiilor în retehnologizarea stației de epurare a Sloboziei a fost estimată la 2,5 milioane de lei.

Modele de bună practică USR Ialomița propune identificarea... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2022, 12:40 (11655 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Locul de joacă de la marginea lumii

Locul de joacă de la marginea lumii

La marginea lumii, la Frățilești, în comuna Săveni, administrația locală a construit un loc de joacă. S-ar putea spune că e ultimul lucru de care acest sat cu 300 de case locuite ar avea nevoie... Și totuși nu e așa! Iar liota de copii pe care i-am cunoscut în zi de mai acolo ne-au convins că unele investiții administrative chiar își au rostul.

Satul de la marginea lumii Frățilești a fost întotdeauna un sat fără noroc, aflat la vreo 4 kilometri distanță de comuna Săveni. Capăt de drum pentru locuitori, greu de susținut din punct de vedere administrativ, îmbătrânit și fără perspective... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2022, 13:20 (12631 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Mergem la baraj

Handbal, Corona Brașov-CSM Unirea Slobozia 31-32 (12-17)

Mergem la baraj

Handbalistele din Slobozia au produs, la Brașov, cea mai mare surpriză din actuala ediție de campionat a diviziei secunde. Corona și Unirea au luptat, practic, pentru obținerea biletului de participare la barajul pentru Liga Florilor. Cu toate că învinsese în meciul tur, Unirea era creditată cu a doua șansă. Brașovul avea avantajul terenului propriu și un public entuziast, care știe să pună presiune pe adversar. Realitatea din teren a fost, însă, total contrară așteptărilor.

Avantaj de 5 goluri la pauză Corona a punctat prima, prin fosta noastră jucătoare, Ana Maria Vacariu. Răsturnăm... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2022, 19:10 (15696 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ziua Grâului» Bărăgan 2022, la a II-a ediție

«Ziua Grâului» Bărăgan 2022, la a II-a ediție

Ferma societății Telehuz Agriserv Mărculești a fost joi, 26 mai a.c., gazda celei de a II-a ediții a evenimentului «Ziua Grâului» Bărăgan 2022. Scopul evenimentului a fost acela de a le prezenta agricultorilor ultimele inovații tehnologice în ceea ce privește culturile de grâu și orz. Evenimentul a fost organizat cu sprijinul ACCPT Ialomița și APPR. Alături de fermieri a fost și Dragoș Costin Telehuz, secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii.

Târg Agricol în inima Bărăganului La evenimentul desfășurat în cadrul fermei Telehuz Agriserv au participat 12 companii producătoare... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2022, 18:10 (11507 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Am votat împotriva Legii offshore!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

«Am votat împotriva Legii offshore!»

Alianța pentru Unirea Românilor a votat împotriva Legii offshore. Printre susținătorii acestei decizii s-a numărat și deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu. «Toată această amanetare a viitorului țării trebuie să înceteze!» a justificat parlamentarul decizia. Legea offshore a fost votată cu 248 de voturi «pentru» și 34 «împotrivă», urmând a fi promulgată de către președintele Klaus Iohannis.

Silviu-Titus Păunescu își poartă crucea În urmă cu o săptămână, în Camera Deputaților a fost adoptată Legea offshore. Conform modificărilor aprobate, noua variantă a legii stabilește un set de măsuri... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2022, 15:40 (10406 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Au început lucrările la Autobaza de Transport Slobozia

Au început lucrările la Autobaza de Transport Slobozia

Administrația Soare a semnat ordinul de începere a lucrărilor pentru Autobaza de Transport Slobozia. Durata de execuție a lucrărilor este de 14 luni, însă autoritățile locale speră ca inves­tiția să fie finalizată înainte de termen. «Refuz să risipesc energia mea și a colegilor mei în scandaluri publice... Ne concentrăm atenția asupra finalizării investițiilor pe care le-am promis slobozenilor. Vreau să trăiesc într-un oraș modern, cu care să mă mândresc!» a declarat primarul Dragoș Soare.

Nu aduce mandatul ce aduce primăvara 2022 Administrația locală a semnat ordinul de începere... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2022, 11:05 (6297 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Judecătoria Slobozia împiedică executarea datornicilor Asociației de Proprietari Nr. 20

Judecătoria Slobozia împiedică executarea datornicilor Asociației de Proprietari Nr. 20

Procedura de executare silită a datornicilor Asociației de Proprietari Nr. 20 din Slobozia este împiedicată de reprezentanții Judecătoriei Slobozia. Deși Asociația a câștigat definitiv procesul îndreptat împotriva celor mai vechi datornici, instanța refuză, de 8 luni, să comunice oficial sentința. În lipsa actului, Asociația de Proprietari Nr. 20 nu poate sesiza executorul silit pentru a recupera su­mele restante. «Este vorba fie despre rea-voință, fie despre incompetență!» comentează situația Mihai Zaharia, președintele Asociației de Proprietari Nr. 20 din Slobozia.

Un demers greu de pus în practică... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2022, 15:15 (13972 vizualizări - 9 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Plaja Zorilor», subcontractată de potența lui Răileanu

Proiectul de suflet al Primăriei Amara

«Plaja Zorilor», subcontractată de potența lui Răileanu

Undeva pe la jumătatea lunii noiembrie 2020 anunțam pe această pagină un eveniment deosebit, fiind la rându-ne marcați de mândria ad­ministrativă cu care Primăria Amara trâmbița parafarea contractului de reabilitare a «Plajei Zorilor» din orașul-stațiune. La momentul res­pectiv, am ilustrat articolul nostru cu o fotografie, alături de primarul AUR al Amarei, Alin-Sorin Sandu alias «Păpurică», fiind tras în poză cel mai constructor dintre constructorii social-democrați, Ionuț Răileanu aka «Brusli». Relevantă în context este suma cu care triumfătorul Răileanu câștigase licitația pentru refacerea «Plajei Zorilor», de puțin peste 9,7 milioane de lei. Ca o paranteză, ca orice altă instituție publică... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2022, 11:10 (17008 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Educație în containere la Școala Gimnazială Valea Ciorii

Educație în containere la Școala Gimnazială Valea Ciorii

Cei aproximativ 150 de elevi ai comunei Valea Ciorii învață în containere. După mai multe încercări eșuate, școala din localitate a intrat, în sfârșit, în reabi­litare. Pentru a evita situația, elevii ar fi putut studia la Școala Scânteia, însă demersul nu s-a concretizat. Oficialii administrației locale dau vina pe refuzul cadrelor didactice din comuna vecină de a-i primi pe elevi în cadrul acestei unități de învățământ. Deși primarul Ștefan Ionescu este optimist în ceea ce privește finalizarea proiectului de reabilitare în vara acestui an, șansele ca, la toamnă, elevii să înceapă școala în aceleași containere sunt destul de mari...

Reabilitare după 3 ani... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2022, 13:40 (12559 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița nu are șomeri calificați

Ialomița nu are șomeri calificați

La sfârșitul săptămânii pre­cedente, la Slobozia, a fost or­ganizată Bursa Generală a Lo­curilor de Muncă. Considerat o alternativă pentru persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă, evenimentul nu s-a bu­curat de bună participare din partea angajatorilor. Doar 30 de societăți au răspuns invitației adresată de AJOFM Ialomița din cei peste 500 contactați. Deși au fost oferite peste 200 de locuri de muncă, doar 42 de persoane au fost selectate pentru a participa la un viitor interviu. Marea problemă o repre­zintă faptul că șomerii din județul Ialomița nu corespund din punct de vedere al cerințelor impuse de piața muncii. Aceștia nu au calificările sau studiile necesare pentru a putea avea un... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2022, 19:05 (3114 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Amara: Grădinița «Prichindel», reabilitată energetic cu bani europeni

Amara: Grădinița «Prichindel», reabilitată energetic cu bani europeni

Administrația locală a orașului Amara este beneficiara unui proiect cu finanțare europeană prin intermediul căruia se va realiza reabilitarea energetică a Grădiniței «Prichindel» din localitate. Valoarea totală a proiectului este de 5,8 milioane de lei.

«Oferim educație de calitate copiilor noștri!» Reabilitarea energetică a Grădiniței «Prichindel» din orașul Amara este asigurată prin Programul Operațional Regional 2014-2020, valoarea proiectului fiind de 5,8 milioane de lei. În urma licitației organizată de administrația locală, proiectarea și execuția au fost atribuite societății... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2022, 18:45 (13143 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
295 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Flagrant DGA: Prins în flagrant după ce a încercat să mituiască un polițist

Flagrantul a fost realizat urmare a unui denunț formulat de un polițist din cadrul Postului de Poliție Ciulnița, marți, 18 martie a.c., cetățeanul, în timp ce încerca să-l mituiască pe agentul de poliție ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2010, 12:48
(30421 vizualizări - 0 comentarii)


Artă populară și tradiție folclorică  la Miloșești

Artă populară și tradiție folclorică la Miloșești

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria Miloșești și Căminul cultural Miloșești organizează joi, 25 martie 2010, ora 15.00 manifestarea ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2010, 10:54
(34949 vizualizări - 0 comentarii)


157 de ialomițeni s-au înscris pentru locurile de muncă din Danemarca

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă a organizat în data de 10 martie 2010, la Ploiești, o selecție de persoane pentru munca în agricultură în Danemarca, selecție în cadrul căreia au fost oferite ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2010, 10:49
(26180 vizualizări - 0 comentarii)


Ponta l-a bătut pe Ciupercă în cuie: «Alegerile de la Ialomița au fost statutare!»

După vizita fulger în localitatea Traian, Victor Ponta, președintele PSD a organizat o întrunire, la fel de fulger, cu membrii partidului la sediul din Slobozia. Însoțit de secretarul general al partidului ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 19:24
(18656 vizualizări - 0 comentarii)


Băut la volan

Miercuri, 17 martie a.c., polițiștii rutieri au depistat în trafic, pe raza localității Jilavele, un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 45 de ani, din comuna Balaciu. Polițiștii au procedat ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:30
(32167 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni pentru prevenirea accidentelor rutiere

Acțiunile polițiștilor rutieri din ultimele 24 de ore au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate a celor care nu respectă regulile de circulație, cît și asigurarea unui trafic fluent.
Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:28
(15464 vizualizări - 0 comentarii)


Pistol cu aer comprimat, deținut ilegal

Miercuri, 17 martie a.c., cadrele Serviciului Arme, Explozibili și Substanțe Periculoase, în timpul desfășurării unei acțiuni pentru depistarea persoanelor care dețin arme fără a avea acest drept, au identificat ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:26
(27786 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Poliției Române, sărbătorită de polițiștii ialomițeni în mijlocul cetățenilor

Sărbătorită în fiecare an la data de 25 martie, Ziua Poliției Române va fi marcată la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița printr-un program de activități de apropiere a cetățeanului ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:16
(16140 vizualizări - 0 comentarii)


Un singur ialomițean selectat pentru muncă în agricultură în Marea Britanie

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă a organizat în data de 18 februarie 2010, la Bistrița, o selecție de persoane pentru muncă în agricultură în Marea Britanie, selecție în cadrul căreia au ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:10
(18843 vizualizări - 0 comentarii)


Persoană imobilizată într-un scaun cu rotile, transportată de pompieri

În cursul zilei de miercuri, 17 martie a.c., pompierii din cadrul Detașamentului Slobozia s-au deplasat, la solicitarea Serviciului de Ambulanță, pe strada M. Eminescu din localitate pentru a transporta ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:05
(19801 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o firmă din Slobozia

Miercuri, 17 martie 2010, în jurul orei 15.10, la dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost anunțată izbucnirea unui incendiu la sediul unei firme din Slobozia. Pompierii militari s ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:05
(16177 vizualizări - 0 comentarii)


L-a tîlhărit în scara blocului

Un tînăr în vîrstă de 26 de ani, din Slobozia, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului în cursul zilei de marți, 16 martie a.c., după ce instanța a emis pe numele său un mandat de arestare ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 17:12
(18282 vizualizări - 0 comentarii)


Cristina Pocora: «Dormiți liniștiți, Guvernul Boc veghează la banii dumneavoastră!»

Cristina Pocora: «Dormiți liniștiți, Guvernul Boc veghează la banii dumneavoastră!»

«Guvernul Boc s-a transformat într-un FNI. Toți băgăm bani în el, cîștigă, însă, doar cine trebuie!» își începe pledoaria de opozant deputatul PNL Cristina Pocora. «Guvernul Boc, însă, ca un adevărat F ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 14:18
(16459 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism furat din Ungaria, identificat de polițiștii ialomițeni

Autoturism furat din Ungaria, identificat de polițiștii ialomițeni

Marți, 16 martie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de rutină pe raza municipiului Slobozia, ocazie cu care a fost depistat în trafic un autoturism ce figura furat din Ungaria. Mașina, condusă ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:31
(28002 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Ograda, încarcerat

Marți, 16 marti, polițiștii din Ograda au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea. Infractorul, un tînăr de 25 de ani, din localitatea Ograda, are de executat o pedeapsă cu privare ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:27
(18335 vizualizări - 0 comentarii)


A dat cu căruța peste un copil

Marți, 16 martie a.c., Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată despre faptul că pe drumul comunal din Bordușani s-a produs un accident rutier, soldat cu vătămarea corporală a unui minor de 7 ani. ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:27
(18478 vizualizări - 0 comentarii)


Tînărul acuzat de comiterea a șase infracțiuni, arestat

Bărbatul de 30 de ani, reținut de polițiști luni, 15 martie a.c., pentru comiterea a șase infracțiuni, a fost prezentat Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești cu propunere de arestare preventivă. ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:26
(17397 vizualizări - 0 comentarii)


Radieri, dizolvări și suspendări de firme pe bandă rulantă

Criza economică continuă într-un ritm alarmant să elimine societățile comerciale din viața economică a județului. Unul dintre principalele efecte ale acestui fenomen incontrolabil este o rată a șomajului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 11:28
(25226 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîrșit de săptămînă încărcat de evenimente culturale

Palatul Copiilor din Slobozia găzduiește, la finalul săptămînii, respectiv în perioada 20-21 martie a.c., un inedit eveniment cultural. «Francofolies 2010»-concurs județean de teatru francofon, concurs ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 10:18
(22623 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant la furat de fier vechi

La începutul săptămînii, luni, 15 martie 2010, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată, prin 112, de un bărbat, paznic la o firmă din localitate, despre faptul că în zona unei foste societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 09:12
(19735 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis, la volan

Luni, 15 martie a.c., polițiștii feteșteni au depistat un tînăr, de 18 ani, din Călărași, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, deși nu poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 07:28
(22444 vizualizări - 0 comentarii)


Minori, infractori de ocazie

Polițiștii orașului Țăndărei au identificat pe șoseaua București, din localitate, doi minori, de 11, respectiv 14 ani, care se deplasau cu un atelaj hipo. După oprirea și verificarea atelajului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 06:22
(20608 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 18:29
(17471 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 18:18
(14779 vizualizări - 0 comentarii)


170 de locuri pentru arma «pompieri»

Ministerul Administrației și Internelor lansează programele de promovare, recrutare și selecționare a candidaților pentru admiterea în instituțiile militare de învățămînt. Începînd cu data de 15 martie ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 13:18
(15175 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Sărulești-Călărași

Efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, ale posturilor de poliție limitrofe, precum și cele ale Serviciului Intervenție Rapidă Ialomița și Inspectoratului de Poliție al Județului Călărași au ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 11:16
(15736 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal, confiscate

Polițiștii au acționat în cursul zilei de luni, 15 martie a.c., în vederea depistării celor care dețin ilegal arme. Astfel, au fost depistați doi bărbați, în vîrstă de 34, respectiv 24 de ani, ambii din ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:42
(15402 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr cu șase infracțiuni la activ, reținut de polițiști

În cursul zilei de luni, 15 martie a.c., polițiștii ialomițeni au dispus reținerea pe bază de ordonanță pentru 24 de ore a unui bărbat în vîrstă de 30 de ani, din comuna Sudiți, acuzat de comiterea a șase ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:18
(13391 vizualizări - 0 comentarii)


Prins în flagrant la furat

Sâmbătă seara, 13 martie a.c., în jurul orei 19.00, o echipă de siguranță publică mixtă, formată dintr-un polițist și un jandarm, a surprins, în flagrant, un bărbat în vîrstă de 31 de ani, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:16
(17561 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Bordușani, identificați

Trei tineri în vîrstă de 17, 19 și 20 de ani, toți din comuna Bordușani, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați de comiterea a două furturi din curțile locuințelor a doi consăteni ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 09:23
(16310 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...