Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

«Tase» la puterea a 3-a

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-FC 2 Voluntari 3-1

«Tase» la puterea a 3-a

Recoltei Gheorghe Doja îi priește play-out-ul. Echipa antrenată de Adrian Cristea este neînvinsă în această fază a competiției și trage serios să ajungă din urmă echipele clasate pe locurile 5 și 6. Despre evitarea retrogradării n-are rost să mai vorbim, aceasta fiind o problemă practic rezolvată. După thriller-ul de la Albești, în care ialomițenii au fost egalați prin două goluri marcate în ultimele minute, Recolta a primit vizita sateli­tului celor de la FC Voluntari, echipă în fața căreia încă nu câștigaseră în acest sezon. Adrian Cristea a început meciul în următoarea formulă: Enache-Comșa, Ene, Chebac, Andrei-Alexe, Bălan, Petre, Răduca, Radu-Năstase. Au mai jucat Neagu, Chiriță, Popescu... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2022, 16:35 (10012 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Două medalii de bronz la «Naționalele» de Tineret

Scrimă

Două medalii de bronz la «Naționalele» de Tineret

Săptămâna trecută, Sala «Ana Pascu» din București a găzduit Cam­pionatul Național de Scrimă pentru Tineret (sportivi sub 23 de ani). Slo­bozia a participat la această compe­tiție în proba de sabie masculin atât în concursul indivi­dual, cât și în cel pe echipe. Sabrerii au provenit atât de la CSM, cât și de la CSS. Pentru ultimii, fiind foarte tineri, a fost o experiență inedită. În compe­tiția individuală, Răzvan Stănescu de la CSM Unirea Slobozia a avut o evo­luție foarte bună, ajungând până în Semifinale. S-a oprit în penultimul act al competiției și a intrat în pose­sia me­daliei de bronz. Un turneu foarte bun a făcut și Eduard Dragomir, acesta cla­sându-se, în final, pe locul 5. Din pă­cate... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2022, 15:40 (7130 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Andreea Dedu a câștigat «Trofeul Municipiului Brăila»

Tenis de câmp

Andreea Dedu a câștigat «Trofeul Municipiului Brăila»

Tenisul ialomițean vine iarăși cu vești bune. Andreea Dedu, legitimată la CSS Slobozia, sportivă născută în 2011, a câștigat «Trofeul Municipiului Brăila» la categoria 12 ani. Andreea este pregătită la CSS de antrenorii Ion Savu și Alexandru Ștefan. La Brăila a trecut de patru adversare, impu­nându-se în Finală în fața gălățencei Elena Costea, cu 6-1, 6-4. La categoria 10 ani, Irina Constantin a ocupat locul 2. Irina este legitimată tot la CSS, fiind la rându-i antrenată de tandemul Savu-Ștefan. În altă ordine de idei, Slobozia va găzdui, începând cu 7 mai 2022, «Cupa Rotary». Turneul este adresat copiilor din categoriile 12 și 16 ani și este organizat de Clubul TenisCon, susținut de Rotary Slobozia... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2022, 14:05 (12944 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Grupa 2014 a câștigat «Țăndărei Cup»

Fotbal, copii și juniori, ACS Medin Sport Slobozia

Grupa 2014 a câștigat «Țăndărei Cup»

ACS Medin Sport este un club tânăr care a prins rapid rădăcini în fotbalul juvenil, iar rezultatele sunt tot mai bune. Copiii de la grupa celor născuți în 2014 au parti­cipat zilele trecute la «Țăndărei Cup». Competiția adresată copiilor născuți în 2013 și 2014 a suscitat interes sporit în zona noastră, fiind prezente echipe din Ialomița, București, Brăila, Tulcea și Dâmbovița. Medin Sport a înscris la categoria 2014 două echipe, iar ambele s-au calificat în Semifinale. Mai mult, cele două au fost adversare directe, prima echipă impunându-se la limită în fața celei de-a doua. În finală, Medin, pregătită de antrenorii Bruno Stroe și Mihai Lemnaru, a învins categoric Luceafărul Târgoviște și a câștigat... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2022, 13:10 (4891 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Biroul de Pregătire Profesională, înființat în cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

Biroul de Pregătire Profesională, înființat în cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița are o nouă structură. Este vorba despre Biroul de Pregătire Profesională. Structura a fost înființată pentru a răspunde nevoilor privind formarea profesională a polițiștilor.

Pregătirea profesională a polițiștilor, într-o nouă structură Rolul Biroului de Pregătire Profesională este de a perfecționa polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița prin acumularea de competențe la standarde europene de performanță. Astfel, oamenii legii participă la stagii de pregătire în ceea ce privește intervenția polițienească orientate... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2022, 11:40 (13413 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a obținut o mențiune la Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română

Ialomița a obținut o mențiune la Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română

În perioada 26-29 aprilie 2022, Slobozia a fost gazda Olimpiadei Naționale de Limba și Literatura Română. Județul nostru a fost reprezentat la acest concurs de elevele Marina Vișoiu-clasa a IX-a (Liceul Teoretic «Carol I» Fetești), Elena Dumitru-clasa a X-a (Colegiul Național «Grigore Moisil» Urziceni) și Alina Raisa Costache-clasa a XI-a (Liceul Teoretic «Carol I» Fetești). Aceasta din urmă a reușit să obțină o mențiune la etapa națională a Olimpiadei de Limba și Literatura Română.

173 de elevi din toată țara... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2022, 12:20 (18067 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

30 de ani de la înființarea Consiliului Județean Ialomița

30 de ani de la înființarea Consiliului Județean Ialomița

Consiliul Județean Ialomița a sărbătorit joi, 28 aprilie 2022, împlinirea a 30 de ani de la înființarea acestei instituții. Evenimentul a fost marcat în cadrul unui spectacol festiv, desfășurat pe scena Sălii «Europa» din cadrul instituției. Printre invitați s-au numărat Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, parlamentarii ialomițeni, președinții Consiliilor Județene din județele limitrofe Ialomiței, oficiali ai administrației județene, oficiali ai administrației locale și consilieri județeni care au ocupat această funcție de-a lungul celor 30 de ani de administrație. Actualul președinte al Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel a justificat importanța acestui eveniment... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2022, 11:10 (11178 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

80000 de lei pentru primul studio de podcast din Slobozia

80000 de lei pentru primul studio de podcast din Slobozia

Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia a cheltuit 80000 de lei pentru dotarea primului studio de podcast din Slobozia. Studioul va fi deschis tuturor celor interesați de susținerea unor activități publice de podcast.

Achiziții de top Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia va realiza la Slobozia un studio de podcast. Podcastul constă în difuzarea pe internet a unor emisiuni audio/video în mai multe episoade. Conceptul, deja implementat în România, este o premieră la nivel administrativ. O parte dintre echipamentele necesare realizării studio-ului au fost deja achiziționate... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2022, 11:25 (6300 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

Ministerul Finanțelor Publice a confirmat oficial

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

Administrația din Slobozia a plătit 9 milioane de lei pentru lucrările executate la «Groapa lui Stoica» dintr-un credit de 25,4 milioane de lei contractat în 2016. Decizia administrației locale este considerată ilegală de către Ministerul Finanțelor. Într-o corespondență purtată cu actuala administrație, reprezentanții Ministerului susțin că respectivul credit poate fi utilizat «doar pentru destinația inițială a împrumutului».

O poveste «pe surse», veche de 3 ani Independent publica în noiembrie 2019 un articol «pe surse... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2022, 15:10 (22155 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala ialomițeană nu poate pregăti viitorii meseriași

Învățământul dual, încotro?

Școala ialomițeană nu poate pregăti viitorii meseriași

Înainte de debutul acestui an școlar, inspectorul școlar gene­ral Steluța Mitrea, promitea înființarea a peste 5 clase de învățământ dual. În realitate, inițiativa s-a concretizat doar pe jumătate. Astfel, în Ialomița funcționează doar 3 astfel de clase în cadrul Liceelor Tehnologice Țăndărei, Fierbinți-Târg și Liceului Tehnologic de Industrie Alimentară Fetești. Pentru anul școlar viitor, în planurile Inspectoratului Școlar Județean Ialomița există doar o singură clasă, în cadrul Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia. Marea pro­blemă a sistemului de educație ialomi­țean este faptul că nu reușește să atragă de partea sa agenții economici locali. În acest context, cele 4 milioane... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2022, 13:20 (12515 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Transparența decizională, aplicată după bunul plac în administrația locală ialomițeană

Stare de legalitate «zero»

Transparența decizională, aplicată după bunul plac în administrația locală ialomițeană

Cele mai multe administrații locale din Ialo­mița tratează cu indife­rență transparența decizională. Codul Administrativ însă obligă primăriile să fie transparente în ceea ce privește deciziile adoptate prin Hotărârile aprobate de Consiliile Locale. O analiză a paginilor de internet a celor 66 de primării din Ialomița arată că mai bine de jumătate dintre acestea nu publică deciziile aprobate de aleșii locali, așa cum legislația prevede. Mai mult decât atât, pentru funcționarea respectivelor site-uri, primăriile plătesc sume de bani cuprinse între 250 și 500 de lei lunar către firmele care le-au rea­lizat. Fără doar și poate, ignoranța este principalul motiv care se ascunde în nerespectarea acestei... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2022, 15:20 (6643 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia caută soluții pentru concesionarea Ștrandului Municipal

Primăria Slobozia caută soluții pentru concesionarea Ștrandului Municipal

Birocrația împiedică re­deschiderea Ștrandului Municipal din Slobozia în această vară. Reprezentanții administrației locale susțin că fac demersuri pentru ca obiectivul să devină funcțional, însă, cel mai probabil, abia din vara anului viitor Ștrandul Municipal ar putea să fie transformat într-un spațiu de agrement corespunzător. «Cu siguranță nu-l vom putea deschide vara aceasta... Căutăm soluții legale, iar acest demers presupune o perioadă de timp mai mare!» a precizat Dragoș Soare, primarul municipiului Slobozia.

Obiectiv închis în urmă cu 5 ani Anul acesta se împlinesc 5 ani de... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2022, 11:10 (12273 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia nu-și permite toalete publice moderne

Slobozia nu-și permite toalete publice moderne

bonus: Facilități sportive abandonate

În anul de grație 2022, locuitorii orașului Slobozia au la dispoziție toalete publice precum cele din imagine. Problema preocupă administrațiile locale de peste 10 ani, însă până la acest moment nu au fost identificate soluții pertinente. Administrația Soare susține că a demarat achiziția unui tip de toaletă publică antivandalism, însă nu poate preciza momentul când aceasta va fi instalată în oraș. Conform estimărilor, Slobozia are nevoie de 10 astfel de toalete publice.

Suntem ceea ce mâncăm La nivelul orașului Slobozia există 3 toalete publice funcționale. Una este cea de la Gară... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2022, 15:05 (14465 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, la un pas de a fi declasat

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, la un pas de a fi declasat

bonus: 27 de posturi scoase la concurs, un singur candidat înscris

În urma ultimei proceduri de acreditare, desfășurată în anul 2019, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost inclus în Categoria III, potrivit căreia a primit competențe medii în ceea ce privește asigurarea serviciilor medicale. La acest moment, există riscul ca instituția să fie declasată și inclusă în categoria IV, limitându-se astfel competențele pentru tratarea bolnavilor. Motivul care generează acest risc îl reprezintă incapacitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia de a oferi o linie de gardă completă pe Secția Anestezie și Terapie Intensivă. În protocoalele medicale ale Ministerului Sănătății, activitatea secțiilor ATI este importantă pentru funcțio­narea corespunzătoare a tuturor... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2022, 10:50 (21341 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Șansa copiilor de a se juca într-un mediu sigur, în curtea școlii, blocată de premierul Ciucă!»

Vicepreședintele USR Ialomița, Alexandru Horhocea

«Șansa copiilor de a se juca într-un mediu sigur, în curtea școlii, blocată de premierul Ciucă!»

Un proiect de lege depus de USR și votat de toate partidele, care încerca să reglementeze accesul comunității în bazele sportive ale unităților de învățământ, a fost respins de CCR, la sesizarea premie­rului Nicolae Ciucă. Proiectul de lege adoptat de Parlament, dar respins de CCR, lăsa autorităților locale libertatea de a se organiza, împreună cu comunitatea, în așa fel încât copiii să aibă acces în curțile școlilor și după orele de curs, pe terenurile de sport, în bazele sportive, «pentru a se juca în siguranță și nu printre mașini».

USR nu renunță CCR a stabilit că legea USR care... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2022, 16:40 (14150 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

† Vincențiu
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor


Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Hristos a Înviat!

Relatările celor patru Evangheliști despre Învierea Mântuitorului Iisus Hristos au fost scrise în cursul celei de-a doua jumătăți a secolului I, adică între anii 50 - 100 ai erei creștine. Evangheliile sunt opera generației care a trăit evenimentul, generația Apostolilor și contemporanilor lor. Ele atestă credința comunității creștine din Ierusalim, încă din primele... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2022, 11:05 (5248 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Povestea monografiei nepublicate a lui Paul Georgescu

Istorii uitate ale orașului Țăndărei

Povestea monografiei nepublicate a lui Paul Georgescu

Orașul Țăndărei are puține personalități culturale marcante. Iar una dintre acestea e scriitorul Paul Georgescu, cel care dă acum numele Liceului Teoretic din localitate. De 30 de ani însă, monografia acestui scriitor așteaptă să vadă lumina tiparului. Doamna Jeni Stanciu, ultimul urmaș în viață al scriitorului, încă mai știe povestea acestei monografii niciodată publicate. O pagină de istorie a orașului Țăndărei pe care nimeni nu mai are răbdarea să o citească și să o salveze din uitare.

«Mami», profesoara întregului oraș Doamna Jeni Stanciu e ultima martoră a trecerii prin viață a... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2022, 13:20 (19527 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Acasă suntem invincibili!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-FC Hermannstadt 0-0

Acasă suntem invincibili!

Contrar tradiției, sibienii n-au făcut mare brânză la Slobozia. Erik Lincar, suspiciosul antrenor al Universității Cluj, poate dormi liniștit... La fel de ușurat ar trebui să se simtă și «fundașul de fier» al clujenilor, Denis Ispas, care declarase că Slobozia își menajează special câțiva titulari pentru a-i avea proaspeți la meciul de pe «Cluj Arena». N-a știut că Perju și Greu sunt serios accidentați și nu se știe când vor putea reveni. Mai mult, la meciul cu Hermannstadt nu l-am avut în teren nici pe căpitanul Constantin Toma. «Țâcă» a acuzat probleme la mușchii aductori. Și Dănuț Mihai a fost ținut pe margine de o întindere, așa că antrenorul Adrian Mihalcea a avut pe bancă doar 7 jucători... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2022, 18:55 (7335 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

«Sprijinul pentru agricultura românească a devenit o realitate!»

Deputatul PSD Raluca Dumitrescu

«Sprijinul pentru agricultura românească a devenit o realitate!»

Legea privind sala­rizarea în agricultură și industrie alimentară, după modelul deja aplicat în sectorul construcțiilor, a devenit o realitate. Deputatul PSD Raluca Dumitrescu se numără printre susținătorii acestei legi, care va intra în vigoare la 1 iunie 2022. «Suntem în slujba fermie­rilor, pentru a-i sprijini să îmbunătățească producti­vitatea agricolă, (...) prin promovarea locurilor de muncă din sectorul agricol, din cel agroalimentar și sectoarele asociate!» declară deputatul social-democrat Raluca Dumitrescu.

O lege pentru pentru mai binele fermierilor Camera Deputaților a votat... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2022, 16:40 (14745 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Urban SA Slobozia își recuperează sediul

3 milioane de lei în 3 rate anuale

Urban SA Slobozia își recuperează sediul

bonus: 3 ani până la decolmatarea rețelei de apă din Slobozia

La 6 luni de la transformarea în «operator regional», Urban SA Slobozia își recuperează sediul pierdut în urmă cu 10 ani. Adrian Stoicescu, directorul societății, susține că achiziția reprezintă o recuperare a identității acestei societăți care aparține de drept locuitorilor orașului: «Este o reparație morală pentru perioada în care orașul a susținut eforturile de redresare a societății... De asemenea, este și o investiție imobiliară necesară din pers­pectiva extinderii societății. Practic, acum se­diul Urban este un centru de comandă pentru toate societățile implicate în furnizarea de apă potabilă la nivelul județului Ialomița!».

O afacere imobiliară... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2022, 11:10 (15489 vizualizări - 1 comentariu)

Vineri 26 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Cereri de plată pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, până la data de 31.10.2017 inclusiv, se depun cererile de plată a ajutorului pentru cantitățile de motorină achiziționate și utilizate ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2017, 18:45
(7650 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: 300 de persoane, depistate muncind «la negru»

Pentru identificarea și combaterea cazurilor de muncă nedeclarată, în primele 9 luni ale anului 2017, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a realizat 972 controale, în care au fost depistate 300 de ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2017, 17:20
(5516 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

OUAI SCÂNTEIA
cu sediul în comuna Scânteia,
județul Ialomița

angajează
contabil

(studii medii)
Relații la telefon 0763/630.407

19 Octombrie 2017, 16:20


Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți-20.10.2017

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței
de Muncă Ialomița va organiza în data de
20 octombrie 2017, orele 9,00,

«Bursa locurilor de muncă
pentru absolvenți»

eveniment care va avea loc la Slobozia
Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea».
Absolvenții promoției 2017 care doresc
să își găsească un loc de muncă adecvat
studiilor și pregătirii profesionale, sunt
așteptați să se înscrie la sediul Agenției
Locale Slobozia, strada Matei Basarab,
bl. F1, parter, sau la Punctele de Lucru
din Urziceni, Fetești și Țăndărei.
De asemenea, agenții economici
care dispun de locuri de muncă
și doresc încadrarea tinerilor absolvenți,
pot depune ofertele de locuri de muncă
vacante la sediul AJOFM Ialomița sau
la sediile punctelor de lucru, precum și
la adresa de e-mail [email protected]
Relații suplimentare se pot obține
la telefon 0243/231.809, 0243/230.999,
la sediul AJOFM Ialomița,
loc. Slobozia, str. Lacului, nr.10, et. 3

17 Octombrie 2017, 20:10


Școlile de agenți de Poliție organizează concurs de admitere în luna ianuarie 2018

În perioada 13-21 ianuarie 2018, Școala de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr» Câmpina și Școala de Agenți de Poliție «Septimiu Mureșan» Cluj-Napoca vor organiza concurs de admitere pentru o nouă promoție ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 19:20
(5178 vizualizări - 0 comentarii)


«Meditații gratuite» la Protopopiatul Slobozia

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia și Seminarul Teologic Ortodox «Sf. Ioan Gură de Aur» Slobozia continuă și în anul școlar 2017-2018 proiectul socio-educativ ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:55
(3690 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: SOLVIT-Rezolvarea eficientă a problemelor în Europa

Pentru a veni în sprijinul cetățenilor români și al companiilor românești care își desfășoară activitatea în state membre ale Uniunii Europene și care se confruntă cu probleme în exercitarea drepturilor ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:35
(4790 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: A început campania de vaccinare a câinilor și pisicilor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de câini și pisici că, în conformitate cu prevederile Ordinului Autorității Naționale Sanitare ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:20
(6040 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 13-15 octombrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 20:05
(3138 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La furat de fier

Sâmbătă, 16 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul că o persoană înceracă să sustragă materiale feroase din curtea unei clădiri. Oamenii ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:40
(2748 vizualizări - 0 comentarii)


«Târgul de Toamnă» de la Fetești, în vizorul polițiștilor

Sancțiuni contravenționale de aproape 7000 de lei au fost aplicate de polițiștii ialomițeni, vineri, 13 octombrie a.c., în urma activităților desfășurate cu ocazia organizării «Târgului de Toamnă», pe raza ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:25
(5347 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni silvice și piscicole

Polițiștii ialomițeni acționează periodic, pe raza de competență, în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii faptelor ilegale asociate din pescuitul ilegal, dar și pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:15
(3028 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Sesiune de admitere pentru candidați

O nouă sesiune de admitere pentru Școala militară de subofițeri Pompieri și Protecție Civilă «Pavel Zăgănescu» Boldești a fost aprobată pentru luna ianuarie a anului 2018. Astfel, tinerii care doresc să ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 18:25
(5255 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Ion Roată

Focul a alertat locatarii duminică, 15 octombrie a.c., în jurul orelor 18,00, când au și sesizat echipajele de pompieri prin apel la numărul 112. La locul intervenției s-au deplasat salvatorii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 18:05
(4636 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii din Constanța anchetează dispariția unui tânăr din Ialomița

Polițiștii din Constanța anchetează dispariția unui tânăr din Ialomița

Polițiștii din Constanța au demarat cercetările cu privire la dispariția unui tânăr de 20 de ani, din Fetești. Pe data de 9 octombrie 2017, băiatul, identificat în persoana numitului Ion Ilie, și-a anunțat ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 17:59
(5785 vizualizări - 1 comentariu)


Căutat de autoritățile italiene, reținut la Slobozia

Polițiștii din Slobozia au reușit să identifice și să rețină un bărbat, de 34 de ani, pe numele căruia autoritățile judiciare din Italia au emis un mandat european de arestare. Acesta era căutat în Italia ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 20:25
(4185 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată, descoperită de polițiștii slobozeni

O mașină care figura în baza de date a polițiștilor ca fiind sustrasă confiscării în Polonia a fost descoperită de oamenii legii din Slobozia în curtea unui bărbat, de 35 de ani, din oraș. Mașina a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 20:10
(3116 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Locuri disponibile în unitățile de învățământ ale Jandarmeriei Române

Absolvenții de liceu, care dețin diplome de Bacalaureat, sunt așteptați la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița pentru a-și depune dosarele în vederea ocupării unui loc în instituțiile de ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 19:55
(3801 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se opresc gazele !

Din cauza lucrărilor de întreținere și reparații ale rețelelor de distribuție, Distrigaz Sud Rețele informează că luni, 16 octombrie 2017, se va opri furnizarea cu gaz în Amara, pe străzile Tudor Vladimirescu ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 19:40
(3692 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pește confiscat

Patru bărbați din Ialomița, cu vârste cuprinse între 35 și 63 de ani, au ajuns să aibă probleme cu legea după ce au fost identificați de polițiști comercializând pește fără documente legale. Marfa a fost ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2017, 21:10
(3492 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Doi tineri din Ialomița, de 21 și 31 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost identificați în trafic conducând sub influența băuturilor alcoolice. Primul avea o alcoolemie de 0,59 miligrame alcool ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2017, 20:25
(4292 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-a dispus confiscarea a peste 840 mc de lemn de plop!

Polițiști din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Marți, 10 octombrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 20:10
(6545 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Tineri reținuți pentru furt calificat

Fetești: Tineri reținuți pentru furt calificat

Marți, 10 octombrie 2017, polițiștii feteșteni au identificat principalii bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt» din incinta unei societăți comerciale din Fetești. Unul dintre aceștia, tânărul de ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 20:05
(6433 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ialomițeni bănuiți de contrabandă cu țigări

La data de 10 octombrie 2017, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au efectuat 3 percheziții pe raza județului, la sediul unei societăți comerciale, precum și la ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 19:55
(4042 vizualizări - 1 comentariu)


Se oprește gazul la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele informează cu privire la faptul că în data de joi, 12 octombrie 2017, la Slobozia, va fi întreruptă furnizarea de gaz pe strada Aleea Parcului, între orele 08,00-15,00. Măsura este ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 19:45
(3829 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de toamnă vaccinare antirabică vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează locuitorii județului că, în perioada 2-11.10.2017, în funcție de condițiile meteorologice, se va desfășura, la nivel național ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 17:45
(5108 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Arestat pentru viol

Un tânăr din localitatea Bucu a fost arestat de procurorii din Slobozia după ce a violat o vecină pensionară. El va sta după gratii pentru următoarele 30 de zile, iar dacă va fi găsit vinovat riscă ani ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 12:10
(5788 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Militar Județean Ialomița: Recrutare rezerviști voluntari

Centrul Militar Județean Ialomița continuă recrutarea candidaților care doresc să devină soldat sau gradat voluntary, până la data de 20 octombrie 2017. La prezentarea la Centrul Militar Județean ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2017, 20:05
(5172 vizualizări - 0 comentarii)


Casă inundată la Păltiniș

Casă inundată la Păltiniș

Duminică dimineața, 8 octombrie 2017, pompierii au intervenit pe raza comunei Perieți, în satul Păltiniș, pentru scoaterea apei dintr-o gospodărie. Intervenția s-a desfășurat în urma unui apel primit în ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2017, 16:45
(4522 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Proteste împotriva maidanezilor

Protest în centrul Urziceniului, organizat duminică, 8 octombrie 2017. Cetățenii ies în stradă ca să nemulțumiți față de faptul că autoritățile locale nu gestionează corespunzător problema câinilor comunitari ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2017, 15:38
(4615 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...