Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

«Tase» la puterea a 3-a

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-FC 2 Voluntari 3-1

«Tase» la puterea a 3-a

Recoltei Gheorghe Doja îi priește play-out-ul. Echipa antrenată de Adrian Cristea este neînvinsă în această fază a competiției și trage serios să ajungă din urmă echipele clasate pe locurile 5 și 6. Despre evitarea retrogradării n-are rost să mai vorbim, aceasta fiind o problemă practic rezolvată. După thriller-ul de la Albești, în care ialomițenii au fost egalați prin două goluri marcate în ultimele minute, Recolta a primit vizita sateli­tului celor de la FC Voluntari, echipă în fața căreia încă nu câștigaseră în acest sezon. Adrian Cristea a început meciul în următoarea formulă: Enache-Comșa, Ene, Chebac, Andrei-Alexe, Bălan, Petre, Răduca, Radu-Năstase. Au mai jucat Neagu, Chiriță, Popescu... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2022, 16:35 (10012 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Două medalii de bronz la «Naționalele» de Tineret

Scrimă

Două medalii de bronz la «Naționalele» de Tineret

Săptămâna trecută, Sala «Ana Pascu» din București a găzduit Cam­pionatul Național de Scrimă pentru Tineret (sportivi sub 23 de ani). Slo­bozia a participat la această compe­tiție în proba de sabie masculin atât în concursul indivi­dual, cât și în cel pe echipe. Sabrerii au provenit atât de la CSM, cât și de la CSS. Pentru ultimii, fiind foarte tineri, a fost o experiență inedită. În compe­tiția individuală, Răzvan Stănescu de la CSM Unirea Slobozia a avut o evo­luție foarte bună, ajungând până în Semifinale. S-a oprit în penultimul act al competiției și a intrat în pose­sia me­daliei de bronz. Un turneu foarte bun a făcut și Eduard Dragomir, acesta cla­sându-se, în final, pe locul 5. Din pă­cate... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2022, 15:40 (7132 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Andreea Dedu a câștigat «Trofeul Municipiului Brăila»

Tenis de câmp

Andreea Dedu a câștigat «Trofeul Municipiului Brăila»

Tenisul ialomițean vine iarăși cu vești bune. Andreea Dedu, legitimată la CSS Slobozia, sportivă născută în 2011, a câștigat «Trofeul Municipiului Brăila» la categoria 12 ani. Andreea este pregătită la CSS de antrenorii Ion Savu și Alexandru Ștefan. La Brăila a trecut de patru adversare, impu­nându-se în Finală în fața gălățencei Elena Costea, cu 6-1, 6-4. La categoria 10 ani, Irina Constantin a ocupat locul 2. Irina este legitimată tot la CSS, fiind la rându-i antrenată de tandemul Savu-Ștefan. În altă ordine de idei, Slobozia va găzdui, începând cu 7 mai 2022, «Cupa Rotary». Turneul este adresat copiilor din categoriile 12 și 16 ani și este organizat de Clubul TenisCon, susținut de Rotary Slobozia... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2022, 14:05 (12944 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Grupa 2014 a câștigat «Țăndărei Cup»

Fotbal, copii și juniori, ACS Medin Sport Slobozia

Grupa 2014 a câștigat «Țăndărei Cup»

ACS Medin Sport este un club tânăr care a prins rapid rădăcini în fotbalul juvenil, iar rezultatele sunt tot mai bune. Copiii de la grupa celor născuți în 2014 au parti­cipat zilele trecute la «Țăndărei Cup». Competiția adresată copiilor născuți în 2013 și 2014 a suscitat interes sporit în zona noastră, fiind prezente echipe din Ialomița, București, Brăila, Tulcea și Dâmbovița. Medin Sport a înscris la categoria 2014 două echipe, iar ambele s-au calificat în Semifinale. Mai mult, cele două au fost adversare directe, prima echipă impunându-se la limită în fața celei de-a doua. În finală, Medin, pregătită de antrenorii Bruno Stroe și Mihai Lemnaru, a învins categoric Luceafărul Târgoviște și a câștigat... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2022, 13:10 (4891 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Biroul de Pregătire Profesională, înființat în cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

Biroul de Pregătire Profesională, înființat în cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița are o nouă structură. Este vorba despre Biroul de Pregătire Profesională. Structura a fost înființată pentru a răspunde nevoilor privind formarea profesională a polițiștilor.

Pregătirea profesională a polițiștilor, într-o nouă structură Rolul Biroului de Pregătire Profesională este de a perfecționa polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița prin acumularea de competențe la standarde europene de performanță. Astfel, oamenii legii participă la stagii de pregătire în ceea ce privește intervenția polițienească orientate... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2022, 11:40 (13413 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a obținut o mențiune la Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română

Ialomița a obținut o mențiune la Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română

În perioada 26-29 aprilie 2022, Slobozia a fost gazda Olimpiadei Naționale de Limba și Literatura Română. Județul nostru a fost reprezentat la acest concurs de elevele Marina Vișoiu-clasa a IX-a (Liceul Teoretic «Carol I» Fetești), Elena Dumitru-clasa a X-a (Colegiul Național «Grigore Moisil» Urziceni) și Alina Raisa Costache-clasa a XI-a (Liceul Teoretic «Carol I» Fetești). Aceasta din urmă a reușit să obțină o mențiune la etapa națională a Olimpiadei de Limba și Literatura Română.

173 de elevi din toată țara... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2022, 12:20 (18067 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

30 de ani de la înființarea Consiliului Județean Ialomița

30 de ani de la înființarea Consiliului Județean Ialomița

Consiliul Județean Ialomița a sărbătorit joi, 28 aprilie 2022, împlinirea a 30 de ani de la înființarea acestei instituții. Evenimentul a fost marcat în cadrul unui spectacol festiv, desfășurat pe scena Sălii «Europa» din cadrul instituției. Printre invitați s-au numărat Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, parlamentarii ialomițeni, președinții Consiliilor Județene din județele limitrofe Ialomiței, oficiali ai administrației județene, oficiali ai administrației locale și consilieri județeni care au ocupat această funcție de-a lungul celor 30 de ani de administrație. Actualul președinte al Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel a justificat importanța acestui eveniment... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2022, 11:10 (11179 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

80000 de lei pentru primul studio de podcast din Slobozia

80000 de lei pentru primul studio de podcast din Slobozia

Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia a cheltuit 80000 de lei pentru dotarea primului studio de podcast din Slobozia. Studioul va fi deschis tuturor celor interesați de susținerea unor activități publice de podcast.

Achiziții de top Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia va realiza la Slobozia un studio de podcast. Podcastul constă în difuzarea pe internet a unor emisiuni audio/video în mai multe episoade. Conceptul, deja implementat în România, este o premieră la nivel administrativ. O parte dintre echipamentele necesare realizării studio-ului au fost deja achiziționate... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2022, 11:25 (6300 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

Ministerul Finanțelor Publice a confirmat oficial

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

Administrația din Slobozia a plătit 9 milioane de lei pentru lucrările executate la «Groapa lui Stoica» dintr-un credit de 25,4 milioane de lei contractat în 2016. Decizia administrației locale este considerată ilegală de către Ministerul Finanțelor. Într-o corespondență purtată cu actuala administrație, reprezentanții Ministerului susțin că respectivul credit poate fi utilizat «doar pentru destinația inițială a împrumutului».

O poveste «pe surse», veche de 3 ani Independent publica în noiembrie 2019 un articol «pe surse... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2022, 15:10 (22155 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala ialomițeană nu poate pregăti viitorii meseriași

Învățământul dual, încotro?

Școala ialomițeană nu poate pregăti viitorii meseriași

Înainte de debutul acestui an școlar, inspectorul școlar gene­ral Steluța Mitrea, promitea înființarea a peste 5 clase de învățământ dual. În realitate, inițiativa s-a concretizat doar pe jumătate. Astfel, în Ialomița funcționează doar 3 astfel de clase în cadrul Liceelor Tehnologice Țăndărei, Fierbinți-Târg și Liceului Tehnologic de Industrie Alimentară Fetești. Pentru anul școlar viitor, în planurile Inspectoratului Școlar Județean Ialomița există doar o singură clasă, în cadrul Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia. Marea pro­blemă a sistemului de educație ialomi­țean este faptul că nu reușește să atragă de partea sa agenții economici locali. În acest context, cele 4 milioane... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2022, 13:20 (12515 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Transparența decizională, aplicată după bunul plac în administrația locală ialomițeană

Stare de legalitate «zero»

Transparența decizională, aplicată după bunul plac în administrația locală ialomițeană

Cele mai multe administrații locale din Ialo­mița tratează cu indife­rență transparența decizională. Codul Administrativ însă obligă primăriile să fie transparente în ceea ce privește deciziile adoptate prin Hotărârile aprobate de Consiliile Locale. O analiză a paginilor de internet a celor 66 de primării din Ialomița arată că mai bine de jumătate dintre acestea nu publică deciziile aprobate de aleșii locali, așa cum legislația prevede. Mai mult decât atât, pentru funcționarea respectivelor site-uri, primăriile plătesc sume de bani cuprinse între 250 și 500 de lei lunar către firmele care le-au rea­lizat. Fără doar și poate, ignoranța este principalul motiv care se ascunde în nerespectarea acestei... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2022, 15:20 (6643 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia caută soluții pentru concesionarea Ștrandului Municipal

Primăria Slobozia caută soluții pentru concesionarea Ștrandului Municipal

Birocrația împiedică re­deschiderea Ștrandului Municipal din Slobozia în această vară. Reprezentanții administrației locale susțin că fac demersuri pentru ca obiectivul să devină funcțional, însă, cel mai probabil, abia din vara anului viitor Ștrandul Municipal ar putea să fie transformat într-un spațiu de agrement corespunzător. «Cu siguranță nu-l vom putea deschide vara aceasta... Căutăm soluții legale, iar acest demers presupune o perioadă de timp mai mare!» a precizat Dragoș Soare, primarul municipiului Slobozia.

Obiectiv închis în urmă cu 5 ani Anul acesta se împlinesc 5 ani de... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2022, 11:10 (12273 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia nu-și permite toalete publice moderne

Slobozia nu-și permite toalete publice moderne

bonus: Facilități sportive abandonate

În anul de grație 2022, locuitorii orașului Slobozia au la dispoziție toalete publice precum cele din imagine. Problema preocupă administrațiile locale de peste 10 ani, însă până la acest moment nu au fost identificate soluții pertinente. Administrația Soare susține că a demarat achiziția unui tip de toaletă publică antivandalism, însă nu poate preciza momentul când aceasta va fi instalată în oraș. Conform estimărilor, Slobozia are nevoie de 10 astfel de toalete publice.

Suntem ceea ce mâncăm La nivelul orașului Slobozia există 3 toalete publice funcționale. Una este cea de la Gară... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2022, 15:05 (14465 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, la un pas de a fi declasat

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, la un pas de a fi declasat

bonus: 27 de posturi scoase la concurs, un singur candidat înscris

În urma ultimei proceduri de acreditare, desfășurată în anul 2019, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost inclus în Categoria III, potrivit căreia a primit competențe medii în ceea ce privește asigurarea serviciilor medicale. La acest moment, există riscul ca instituția să fie declasată și inclusă în categoria IV, limitându-se astfel competențele pentru tratarea bolnavilor. Motivul care generează acest risc îl reprezintă incapacitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia de a oferi o linie de gardă completă pe Secția Anestezie și Terapie Intensivă. În protocoalele medicale ale Ministerului Sănătății, activitatea secțiilor ATI este importantă pentru funcțio­narea corespunzătoare a tuturor... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2022, 10:50 (21341 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Șansa copiilor de a se juca într-un mediu sigur, în curtea școlii, blocată de premierul Ciucă!»

Vicepreședintele USR Ialomița, Alexandru Horhocea

«Șansa copiilor de a se juca într-un mediu sigur, în curtea școlii, blocată de premierul Ciucă!»

Un proiect de lege depus de USR și votat de toate partidele, care încerca să reglementeze accesul comunității în bazele sportive ale unităților de învățământ, a fost respins de CCR, la sesizarea premie­rului Nicolae Ciucă. Proiectul de lege adoptat de Parlament, dar respins de CCR, lăsa autorităților locale libertatea de a se organiza, împreună cu comunitatea, în așa fel încât copiii să aibă acces în curțile școlilor și după orele de curs, pe terenurile de sport, în bazele sportive, «pentru a se juca în siguranță și nu printre mașini».

USR nu renunță CCR a stabilit că legea USR care... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2022, 16:40 (14150 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

† Vincențiu
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor


Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Hristos a Înviat!

Relatările celor patru Evangheliști despre Învierea Mântuitorului Iisus Hristos au fost scrise în cursul celei de-a doua jumătăți a secolului I, adică între anii 50 - 100 ai erei creștine. Evangheliile sunt opera generației care a trăit evenimentul, generația Apostolilor și contemporanilor lor. Ele atestă credința comunității creștine din Ierusalim, încă din primele... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2022, 11:05 (5248 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Povestea monografiei nepublicate a lui Paul Georgescu

Istorii uitate ale orașului Țăndărei

Povestea monografiei nepublicate a lui Paul Georgescu

Orașul Țăndărei are puține personalități culturale marcante. Iar una dintre acestea e scriitorul Paul Georgescu, cel care dă acum numele Liceului Teoretic din localitate. De 30 de ani însă, monografia acestui scriitor așteaptă să vadă lumina tiparului. Doamna Jeni Stanciu, ultimul urmaș în viață al scriitorului, încă mai știe povestea acestei monografii niciodată publicate. O pagină de istorie a orașului Țăndărei pe care nimeni nu mai are răbdarea să o citească și să o salveze din uitare.

«Mami», profesoara întregului oraș Doamna Jeni Stanciu e ultima martoră a trecerii prin viață a... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2022, 13:20 (19527 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Acasă suntem invincibili!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-FC Hermannstadt 0-0

Acasă suntem invincibili!

Contrar tradiției, sibienii n-au făcut mare brânză la Slobozia. Erik Lincar, suspiciosul antrenor al Universității Cluj, poate dormi liniștit... La fel de ușurat ar trebui să se simtă și «fundașul de fier» al clujenilor, Denis Ispas, care declarase că Slobozia își menajează special câțiva titulari pentru a-i avea proaspeți la meciul de pe «Cluj Arena». N-a știut că Perju și Greu sunt serios accidentați și nu se știe când vor putea reveni. Mai mult, la meciul cu Hermannstadt nu l-am avut în teren nici pe căpitanul Constantin Toma. «Țâcă» a acuzat probleme la mușchii aductori. Și Dănuț Mihai a fost ținut pe margine de o întindere, așa că antrenorul Adrian Mihalcea a avut pe bancă doar 7 jucători... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2022, 18:55 (7335 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

«Sprijinul pentru agricultura românească a devenit o realitate!»

Deputatul PSD Raluca Dumitrescu

«Sprijinul pentru agricultura românească a devenit o realitate!»

Legea privind sala­rizarea în agricultură și industrie alimentară, după modelul deja aplicat în sectorul construcțiilor, a devenit o realitate. Deputatul PSD Raluca Dumitrescu se numără printre susținătorii acestei legi, care va intra în vigoare la 1 iunie 2022. «Suntem în slujba fermie­rilor, pentru a-i sprijini să îmbunătățească producti­vitatea agricolă, (...) prin promovarea locurilor de muncă din sectorul agricol, din cel agroalimentar și sectoarele asociate!» declară deputatul social-democrat Raluca Dumitrescu.

O lege pentru pentru mai binele fermierilor Camera Deputaților a votat... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2022, 16:40 (14746 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Urban SA Slobozia își recuperează sediul

3 milioane de lei în 3 rate anuale

Urban SA Slobozia își recuperează sediul

bonus: 3 ani până la decolmatarea rețelei de apă din Slobozia

La 6 luni de la transformarea în «operator regional», Urban SA Slobozia își recuperează sediul pierdut în urmă cu 10 ani. Adrian Stoicescu, directorul societății, susține că achiziția reprezintă o recuperare a identității acestei societăți care aparține de drept locuitorilor orașului: «Este o reparație morală pentru perioada în care orașul a susținut eforturile de redresare a societății... De asemenea, este și o investiție imobiliară necesară din pers­pectiva extinderii societății. Practic, acum se­diul Urban este un centru de comandă pentru toate societățile implicate în furnizarea de apă potabilă la nivelul județului Ialomița!».

O afacere imobiliară... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2022, 11:10 (15490 vizualizări - 1 comentariu)

Vineri 26 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Eliberare adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215-Plăți privind bunăstarea animalelor-pachet b-păsări

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că eliberează adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215-Plați privind bunăstarea animalelor-pachet b-păsări, sesiunea ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 10:45
(8737 vizualizări - 0 comentarii)


Tabără pentru 21 de elevi la Mânăstirea Cozia

Tabără pentru 21 de elevi la Mînăstirea Cozia

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, în perioada 21-24 iulie 2015, Catedrala din Urziceni a organizat o tabără la Mînăstirea Cozia din județul Vâlcea. La eveniment au participat 21 de elevi ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 18:25
(4662 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectați de furturi, identificați de polițiștii ialomițeni

Șase persoane sînt cercetate de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt și furt calificat. Prejudiciile au fost recuperate și restituite părților vătămate.
Astfel, patru tineri, cu ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 15:50
(5431 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


IJJ Ialomița: Doi tineri ofițeri jandarmi au depus jurământul

IJJ Ialomița: Doi tineri ofițeri jandarmi au depus jurămîntul

Începînd cu data de 17 iulie a.c., la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița au fost repartizați doi tineri sublocotenenți, absolvenți ai Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» București, promoția ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 14:20
(7855 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 29-31 iulie 2015, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița va fi unul din centrele din țară ce găzduiește faza zonală a concursurilor serviciilor profesioniste ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 13:10
(7835 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Amnistia fiscală

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că a fost publicată Legea 209/2015, privind anularea unor obligații fiscale. Astfel, prin acest act  normativ ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 12:15
(2508 vizualizări - 0 comentarii)


Încărcătură explozivă, descoperită la Gheorghe Lazăr

Încărcătură explozivă, descoperită la Gheorghe Lazăr

O sferă incendiară cu încărcătură de explozie a fost descoperită vineri, 24 iulie a.c., de un cetățean din localitatea Gheorghe Lazăr, în timp ce încerca să scoată o buturugă din pămînt. Bărbatul a sunat ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 11:45
(5343 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua Imnului, sărbătorită la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița va marca miercuri, 29 iulie 2015, Ziua Imnului. Manifestările vor avea loc în Piața Unirii din Slobozia, începînd cu orele 9,30. «Deșteaptă-te, române!» este Imnul Național ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 11:05
(5573 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examenele de calificare pentru absolvenții școlilor profesionale, monitorizate de jandarmi

Jandarmii ialomițeni asigură, în perioada 27-28 iulie 2015, ordinea publică și, după caz, intervenția pentru restabilirea acesteia, la 5 centre de examinare din județ cu ocazia examenelor de calificare ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 10:10
(4335 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei persoane rănite

Poliția a fost sesizată miercuri, 22 iulie a.c., cu privire la faptul că pe DN2A s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 64 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 13:10
(4676 vizualizări - 1 comentariu)


Tînăr din Miloșești, arestat pentru tentativă la omor

În cursul zilei de miercuri, 22 iulie a.c., polițiști din cadrul Secției Poliție Rurală Grivița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 11:50
(7512 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Fetești

Două incendii s-au produs în cursul zilei de miercuri, 22 iulie a.c, la două gospodării din municipiul Fetești. Primul eveniment a fost anunțat prin 112, în jurul orei 13,30, cînd locuința unui cetățean ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 11:10
(2435 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


anunț angajare

angajăm secretară
birou avocatură
depuneți CV la
[email protected]

21 Iulie 2015, 17:05


Un bucureștean s-a rătăcit între Amara și Slobozia

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 18/19 iulie 2015, în jurul orei 1,30, pompierii au fost solicitați să intervină pentru căutarea unui bărbat, în vîrstă de 26 de ani, care a plecat la volanul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 15:15
(6370 vizualizări - 5 comentarii)


Doi viitori ofițeri jandarmi, în practică la Jandarmeria Ialomița

Doi viitori ofițeri jandarmi, în practică la Jandarmeria Ialomița

În perioada 20-31 iulie a.c., doi studenți ai Academiei de Poliție «Alexandru Iona Cuza», arma «Jandarmi», efectuează stagiul de practică în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița. Avînd în ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 14:35
(6720 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 450 de amenzi aplicate

Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița acționează permanent pentru salvarea de vieți și sancționarea celor care nu nerespectă regulile de circulație și pun în pericol ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 14:05
(2755 vizualizări - 0 comentarii)


Clarificări AFIR privind utilizarea Bazei de Date cu Prețuri de Referință

Pentru o mai bună înțelegere a acestui instrument de lucru, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) face clarificări privind scopul și utilizarea Bazei de Date cu Prețuri de Referință (BD ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 13:20
(9778 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR clarificare


IPJ Ialomița: Acțiuni pe linia combaterii evaziunii din agricultură

Peste 20 de tone de cereale au fost confiscate și peste 300 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate de polițiștii ialomițeni în urma activităților desfășurate pentru prevenirea și combaterea fenomenului ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 12:55
(7402 vizualizări - 0 comentarii)


Noi competențe legislative pentru jandarmi

Jandarmeriei Române îi revin, începînd cu luna iulie a anului în curs, potrivit Legii 407/2006, a vînătorii și protecției fondului cinegetic actualizată și a Legii 46/2008, a Codului Silvic, competențe ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 12:20
(4685 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Subvenția pentru motorină

Agenția de Plați si Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează fermierii ialomițeni că, în data de 15.07.2015, a fost publicat în Monitorul Oficial Ordinul Ministrului Agriculturii ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 11:40
(5436 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Prima ediție a competiției «Pompierul de ultimă generație»

În conformitate cu calendarul Asociației Sportive a Pompierilor-Sucursala Ialomița, în data de 16 iulie a.c, la sediul Detașamentului de Pompieri «Gabriel Boitan» din municipiul Slobozia, s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 11:05
(5778 vizualizări - 0 comentarii)


SVSU Căzănești s-a calificat la faza națională a Concursurilor Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență

În urma desfășurării, în perioada 13-15.07.2015, a fazei interjudețene a competițiilor serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență, echipajul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 17:05
(6390 vizualizări - 1 comentariu)


Mandat european de arestare pentru un ialomițean din Bărbulești

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra proprietății, fapte comise în Germania. La data de 14 iunie ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 14:35
(4061 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie «Nu trece dincolo!»

Polițiștii ialomițeni, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, acționează pentru prevenirea evenimentelor rutiere în care sînt implicați pietoni, precum ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 13:55
(3836 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iunie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7062 șomeri, din care 1287 șomeri indemnizați, respectiv 5775 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 12:20
(5098 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 11:15
(3976 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Proiectil descoperit într-o curte

 Un proiectil de artilerie exploziv de calibru 100 mm a fost descoperit de un cetățean din localitatea Mihail Kogălniceanu, în timp ce săpa în curte. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 16:40
(4265 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: I-a furat portofelul

Jandarmii au fost sesizați de un bărbat, duminică, 12 iulie a.c., în jurul orei 13,30, despre faptul că i s-a furat portofelul, în care avea 130 de lei.
În urma verificărilor, jandarmii au constatat ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 15:35
(4722 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


IPJ Ialomița: Activități pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor

Peste 400 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate de polițiștii ialomițeni, în ultimele 3 zile, în urma activităților desfășurate pentru prevenirea și combaterea fenomenului infracțional, în special ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 15:10
(3305 vizualizări - 0 comentarii)


ONRC, parte a sistemului de interconectare a registrelor comerțului din statele membre UE

Luni, 13 iulie 2015, a fost publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, Legea nr. 152/2015, pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul înregistrării în registrul comerțului ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 14:40
(3908 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...