Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Katya, ucraineanca de la Păltinișu

Katya, ucraineanca de la Păltinișu

Păltinișu e primul sat de la Slobozia spre Ur­ziceni. Katya e acolo de săptămâni bune... Iar acum e de-a locului! E vecină cu mamaie Florica și ciobanul cu copii mulți de peste drum. Iar satul a adoptat-o până când se va întoarce la ea acasă, în Kirovograd. Dacă se va mai întoarce vreodată...

La Katya «acasă» La Păltinișu, sat aparținător comunei Perieți din Ialomița, războiul din Ucraina are chipul Katyei Remizova. O femeie de 34 de ani, pe care războiul din Ucraina a adus-o aici, via Polonia. Are o fetiță de 3 ani, Viola, care se ascunde sub pat de fiecare dată când aude zgomote.... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2022, 16:10 (6126 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Primarul comunei Cocora, în vizorul Direcției de Investigare a Criminalității Economice a IGPR

Primarul comunei Cocora, în vizorul Direcției de Investigare a Criminalității Economice a IGPR

Direcția de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române a inițiat o anchetă ce îl vizează pe Sorin Dănuț Lefter, primarul comunei Cocora. Acesta este suspectat că ar fi încasat necuvenit subvențiile acordate de Agenția de Plăți și Intervenție în Agricultură, în campaniile din anii 2017 și 2018. Potrivit documentelor anexate la dosarul penal, fostul director al APIA Ialomița, Florea Stoian, ar fi încercat să «șteargă» urmele faptelor comise de către edilul localității Cocora. Surse judiciare din DICE susțin că verificările în această anchetă sunt în curs.

Filmul unei sesizări... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2022, 11:10 (20359 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Fără frâne

Handbal, Divizia A, CS Știința Bacău-CSM Unirea Slobozia 21-42(10-22)

Fără frâne

În etapa a 21-a a Diviziei Naționale, CSM Unirea Slobozia s-a deplasat la Bacău pentru confruntarea cu Știința, echipă din care numai numele legendar a rămas. Au fost doar 14 minute în care echilibrul și-a spus cuvântul. A urmat dezlănțuirea totală a echipei antrenate de Constantin Frâncu. Spre deosebire de alte confruntări cu echipe inferioare, de data aceasta Sava&co nu au mai lăsat piciorul de pe accelerație. Au câștigat cu un zdrobitor 42-21, egalând diferența de scor pe care a realizat-o cu Spartac București (43-22). Au marcat pentru Slobozia: Leuștean-7 goluri, Bidașcu-6, Cloșcă-6, Sava-5, Polismac-5, Naumenko-4, Florea-3, David-2, Bucă-2, Neagu-1, Vlădescu-1. Slobozia stă în etapa a... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2022, 23:55 (9086 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Două trofee pentru luptătorii ialomițeni

Lupte libere, Cupa României «U15»

Două trofee pentru luptătorii ialomițeni

Orașul Odorheiu Secuiesc a găzduit, în perioada 7-10 aprilie 2022, Cupa României la Lupte, competiție adresată  sportivilor sub 15 ani. Au participat 485 de luptători de la cluburi din toată țara, Ialomița fiind reprezentată de luptători legitimați la CSM Unirea Slobozia și CS Amara. Alexandru Minea (CSM Unirea Slobozia) a câștigat trofeul la categoria 44 kg. Tot «aur» a obținut și Oana Dumitru (CS Amara), la categoria 46 kg. De remarcat și locul 3 ocupat de Gabriel Neagu (CS Amara) la categoria 57 kg. Sportivii ialomițeni au avut un turneu solicitant, fiecare trecând prin 5 confruntări.... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2022, 23:40 (10597 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Freak Show» cu vibratoarele lui Florin Piersic Jr la Casa Municipală de Cultură Slobozia

«Freak Show» cu vibratoarele lui Florin Piersic Jr la Casa Municipală de Cultură Slobozia

Miercuri, 6 aprilie 2022, liniștea pudibondă a vieții culturale slobozene a fost tulburată de «Freak Show»-ul oferit de Florin Piersic Jr. În fața a peste 50 de elevi de liceu, acesta a etalat pe scena Casei Municipale de Cultură câteva vibratoare și dildo-uri, încercând să legitimeze artistic un spectacol catalogat de public cu indulgență drept «slab». Punctul culminant al spectacolului jenant oferit de artist l-a reprezentat însă metamorfozarea acestuia în milițian de teatru. Potrivit martorilor oculari, deranjat de soneriile și blițurile telefoanelor spectatorilor el a urlat către public cu o vulgaritate «artistică» greu de acceptat: «Eu nu sunt un labagiu!», «Taci dracului din gură!»... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2022, 19:20 (18496 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Doar golul a lipsit

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-CSA Steaua București 0-0

Doar golul a lipsit

Contra Stelei, Unirea a bifat al 7-lea meci fără înfrângere pe teren propriu. Partida de duminică, 10 aprilie 2022, a avut nerv, ritm și intensitate. A avut faze de poartă în teren, cântec și culoare în tribune. Singurul care a lipsit a fost golul, dar rezultatul final a fost echitabil.

Ocazii la ambele porți Unirea s-a bazat pe următorii oameni: Poiană-Ibrian, Perju, Dinu, Toma-Coadă, Cruceru (Trașcu ’85)-Bolohan, Afalna (Ivan ’60), Mustacă (Silaghi ’75)-Gulceac. Ploaia a ținut acasă mulți microbiști, dar tot s-au strâns vreo două mii, dacă punem la socoteală și sutele de suporteri... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2022, 17:20 (2713 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Seceta pedologică extremă afectează culturile agricole din Ialomița

Seceta pedologică extremă afectează culturile agricole din Ialomița

bonus: Ialomița are pregătite pentru irigații 86 mii de hectare

Lipsa precipitațiilor din ultima perioadă afectează culturile înființate în campania agricolă din toamna anului trecut. Ca toate celelalte județe din Câmpia Bărăganului, Ialomița se confruntă deja cu seceta pedologică extremă. Specialiștii Administrației Naționale de Meteorologie susțin că prognozele viitoare sunt în defavoarea agricultorilor. Reprezentanții Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița susțin că, din cauza lipsei apei din sol, peste 25% din cultura de rapiță nu a răsărit. Astfel, întoarcerea culturilor reprezintă singura soluție pe care o au la îndemână fermierii.

Câmpurile au nevoie de apă... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2022, 15:20 (16403 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Le priește play-out-ul

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Le priește play-out-ul

Creșterea în valoare a lotului Recoltei Gheorghe Doja a început să-și arate roadele. Ialomițenii progresează de la meci la meci, rezultatele sunt vizibil mai bune, iar în 2022 înfrângerile i-au ocolit.

Două victorii în deplasare Recolta a început play-out-ul la Modelu la mijlocul săptămânii trecute. După ce, în sezonul regulat, făcuseră 1-1 cu călărășenii, acum au învins cu 2-0 printr-o dublă a lui Mihăiță Năstase, unul dintre goluri fiind o bombă de la 30 de metri. A urmat o deplasare tot în județul Călărași, la codașa CS Oltenița. Recolta s-a impus cu 3-0. Năstase a marcat... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2022, 14:05 (11529 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Aproape retrogradați

Fotbal, Liga a III-a, CSM Fetești-Înainte Modelu 0-1

Aproape retrogradați

Meciul cu Modelu era crucial pentru CSM Fetești. Echipa ialomițeană venea după un 0-3 la Voluntari, în prima etapă a play-out-ului, iar jocul de pe teren propriu, contra călărășenilor, era de «totul sau nimic». Feteștiul a început în următoarea formulă: Călugăru-Călin, Babaua, Radicof, Gavrilă-Grigore, Matei-Toader, Gogan, Enache-Dincă. Au mai jucat: A. Gogu, Gene, Pușcașu, Buzincu. Prima repriză a aparținut Feteștiului, dar ocaziile, printre care și un șut al lui Denis Dincă în plasa laterală, nu s-au concretizat pe tabelă. Ieșirile pe contraatac ale oaspeților au stârnit ceva panică în defensiva ialomițeană. În minutul 56, pe un astfel de contraatac, vedeta Modelului, Daniel Gheorghe... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2022, 13:10 (10144 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acte de violență în școlile ialomițene

Acte de violență în școlile ialomițene

Polițiștii din Slobozia fac cercetări în două dosare penale ce au ca obiect acte de violență petrecute în școli. Primul caz a fost raportat la Școala Gim­nazială «Ion Heliade Rădulescu» Urziceni, iar cel de-al doilea la Liceul Teh­nologic «Mihai Eminescu» Slobozia. La toate acestea se adaugă și statistica Inspec­toratului Școlar Județean Ialomița potrivit căruia, în primul semestru din acest an școlar, peste 700 de elevi au avut nota scăzută la purtare, în majoritatea cazurilor fiind vorba despre comportament neadecvat.

Verificările sunt în curs Din datele oamenilor legii, în cazul... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2022, 14:50 (11132 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană propune extinderea frontului de captare subterană a apei la Slobozia

Administrația județeană propune extinderea frontului de captare subterană a apei la Slobozia

bonus: Apa din Dunăre, a doua soluție

Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin ideea finalizării proiectului inițiat de admi­nistrația Ionașcu în urmă cu 15 ani. Conform datelor oficiale furnizate de către Urban SA, puțurile 18 și 19 din frontul de captare subteran al orașului «furnizează apă la parametri apropiați de valorile legale privind potabilitatea». În cazul în care ideea va fi validată oficial, finalizarea investiției ar urma să se facă «prudent și etapizat». Reamintim că exploatarea frontului de captare subteran al Sloboziei prevedea realizarea a 25 de puțuri forate, din care au fost realizate 20.

O alternativă riscantă... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2022, 10:50 (10956 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Populația și economia, protejate de scumpiri printr-o serie de ajutoare financiare

PSD propune un nou pachet de măsuri sociale

Populația și economia, protejate de scumpiri printr-o serie de ajutoare financiare

Românii ar putea rămâne, în curând, cu mai mulți bani în buzunare în ciuda scumpi­rilor alimentelor de bază și a creșterii prețurilor carburanților. Președintele executiv al PSD Ialomița, Ștefan Mușoiu, anunță că partidul său le-a propus par­tenerilor liberali de la guvernare un nou pachet de măsuri sociale. Potrivit deputatului PSD, economia și românii cu venituri mici vor fi sprijiniți cu o serie de decizii salvatoare.

Vouchere de 50 de euro Impactul creșterii prețurilor pentru mâncare și pentru carburanți ar putea fi amortizat prin acordarea, la propunerea PSD, a unor vouchere și... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2022, 17:20 (4242 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sprijin financiar pentru restaurarea bisericii-monument istoric «Sfinții Voievozi»

La Țăndărei

Sprijin financiar pentru restaurarea bisericii-monument istoric «Sfinții Voievozi»

Aleșii locali din Țăndărei au adoptat un proiect de hotărâre în baza căruia Biserica-monument istoric «Sfinții Voievozi» din oraș să beneficieze de fonduri pentru continuarea lucrărilor de restaurare. Astfel, din bugetul local al orașului va fi redirecționată suma de 150 mii de lei pentru realizarea picturilor exterioare ale lăcașului de cult.

Două veacuri de istorie la Țăndărei Biserica «Sfinții Voievozi» a fost ridicată în anul 1839 de către marele vornic Filip Lenș. Acesta este menționat de vechile arhive drept principalul administrator al Țăndăreiului. În calitate de consilier al... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2022, 13:10 (3266 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«AUR nu abandonează lupta politică!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

«AUR nu abandonează lupta politică!»

Recentele convulsii din cadrul Alianței pentru Unirea Românilor determină parlamentarii acestei formațiuni să adopte poziții publice în favoarea liderului George Simion. Unul dintre parlamentarii care îl susține deschis pe George Simion este și deputatul Alianței pentru Unirea Românilor Silviu-Titus Păunescu.

AUR până la capăt Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu susține necondiționat lupta politică a liderului George Simion. Într-o postare publică, acesta a declarat că lupta internă din cadrul Alianței nu îl va împie­dica pe acesta să își respecte promisiunile făcute românilor. «Un... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2022, 17:20 (12461 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autobază construită după standarde europene, în municipiul Fetești

Autobază construită după standarde europene, în municipiul Fetești

Primăria Fetești beneficiază din partea Uniunii Europene de 45,1 mi­lioane de lei pentru dezvoltarea unui sistem de transport durabil, prietenos cu me­diul înconjurător. Implementarea proiectului se află în plină desfășurare. Admi­nistrația locală a început construcția unei autobaze mo­derne, unde vor staționa cele 12 autobuze pe care municipalitatea le va achiziționa în cadrul acestui proiect.

În linie dreaptă pentru transport eco În anul de grație 2020, Primăria Municipiului Fetești a inițiat proiectul «Sistem integrat de transport durabil în Municipiul Fetești». Cu o valoare de ... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2022, 12:15 (15026 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Firma Engie România, sancționată cu 30 mii de lei

Slobozia: Firma Engie România, sancționată cu 30 mii de lei

Societatea Engie România, furnizor de gaze naturale în județul Ialomița, a fost sancționată cu 30 mii de lei de către Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița. Firma a intrat în atenția instituției în urma unei reclamații depusă de unul dintre clienți. Beneficiarul respectiv a reclamat că factura emisă de operator a fost mai mare decât în realitate.

Proces în instanță În reclamația înaintată către Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița se arată faptul că respectivul beneficiar a avut de plată o factură de peste 3000 de lei. Datele au scos... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2022, 15:50 (16156 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Potopul după Noel!

Potopul după Noel!

Așa cum vă anunțam în urmă cu vreo două-trei săptămâni, Marinela așteaptă, alături de propulsorul său politic, aka Iusein al Fierbințiului, numirea în funcția de șăf la DSP Ialomița. Ordinul de numire în funcție încă nu a sosit, chiar dacă era așteptat de la sfârșitul lunii martie (că doar nu degeaba a dat tanti Marinela atâția bani la coafor să fie frumoasă la numire). Între timp a apărut ordinul de în­cetare a numirii lui Noel în funcția de director al DSP Ialomița. Semnat de 1 aprilie 2022, fără păcăleli, chiar de ministrul Sănătății, Alexandru Rafila. Ar fi de adăugat că tovarășul director Noel se aștepta la acest ordin. Încă de când a devenit pensionar, de anul trecut (și... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2022, 10:55 (7122 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Clădirea noului Bloc Operator al Spitalului Slobozia, finalizată în august 2022

Optimism administrativ

Clădirea noului Bloc Operator al Spitalului Slobozia, finalizată în august 2022

Administrația județeană anunță că noul Bloc Operator al Spitalului Județean Slobozia va fi gata în august 2022. Valoarea investiției este de 77,1 mi­lioane de lei.

Încă se lucrează Administrația județeană confirmă faptul că lucrările de exe­cuție ale noului Bloc Operator al Spitalului Județean ar putea fi finalizate până la sfârșitul lunii august 2022. Conform informa­țiilor oficiale, noua construcție va avea o supra­față desfășurată de 6224 de mp cu un regim de înălțime P+3. Până în acest mo­ment a fost realizată demolarea fostului Bloc Alimentar (pe lo­cația căruia se edifică noua... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2022, 15:05 (3039 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Negocieri pentru recepția blocului ANL destinat medicilor

Slobozia: Negocieri pentru recepția blocului ANL destinat medicilor

Darea în folosință a celor 12 apartamente din incinta blocului ANL pentru medici din Slobozia depinde de administrația locală a orașului. Primăria Slobozia trebuie să înființeze o comisie de recepție care să certifice faptul că imobilul a fost construit conform proiectului. Deși oficialii ANL susțin că imobilul este finalizat, obiectivul mai are nevoie de mici reparații care fac imposibilă recepția. Atât ANL, cât și administrația locală Slobozia au refuzat să estimeze când se vor putea muta medicii chiriași.

Sprijin pentru medicii rezidenți
Proiectul privind construirea unui bloc... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2022, 11:05 (2919 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

 Punct ochit, punct irosit

Fotbal, Liga a II-a, Concordia Chiajna-Unirea Slobozia 1-0

Punct ochit, punct irosit

Titlul acestui material trebuia să fie altul, ceva mai convențional. Îl pusesem deja pe hârtie cu un minut înainte de finalul meciului. Dar, se pare că nouă nu ne priește sinteticul de la Chiajna unde, în toamnă, am mai irosit, pe final, două puncte.

Un meci anost
Dacă erai telespectator neutru, după 20-30 de minute, sigur mutai pe un documentar sau pe politică. Meciul dintre Concordia Chiajna și Unirea Slobozia, jucat miercuri, 6 aprilie 2022, nu a oferit cine știe ce spectacol. Pentru ialomițeni, importantă era miza de a rămâne în plasa ilfovenilor. Pentru aceasta, era necesar... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2022, 10:40 (5062 vizualizări - 10 comentarii)

28 Iun 2026
249 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APM Ialomița: Zi pentru combaterea ambroziei

Conducerea Agenției Naționale pentru Protecția Mediului a propus ziua de sâmbătă, 28 septembrie a.c., o zi a mișcării civice pentru mediu și sănătate cu implicare națională când, într-o singură zi, prin ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 20:20
(2893 vizualizări - 1 comentariu)


Gheorghe Lazăr: Beat la volan

Marți, 17 septembrie 2019, polițiștii ialomițeni au depistat în trafic un bărbat, de 29 de ani, din comuna Gheorghe Lazăr, în timp ce conducea un autoturism pe DN2A, deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 20:15
(3008 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Clean Stations»

Miercuri, 18 septembrie a.c., la nivel național, Poliția Română, prin Direcția de Poliție Transporturi a desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în zona stațiilor CFR. Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 20:10
(2827 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 320 locuri de muncă în Europa

Angajatorii din Spațiul Economic European oferă, prin intermediul rețelei EURES România, 320 locuri de muncă vacante. Țările vizate sunt Austria, Franța, Germania, Irlanda, Norvegia, Olanda, Polonia și ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 20:10
(2780 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 83 mii de lei, 12 permise reținute

Luni, 16 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza întregului județ pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică. Astfel, polițiștii au intervenit la 98 evenimente, cele ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 19:55
(3665 vizualizări - 0 comentarii)


Târgul «Pâinea și Vinul» la Muzeul Agriculturii

În perioada 20-22 septembrie 2019, orele 11,00-18,00, la Muzeul Național al Agriculturii se va desfășura, în cadrul Târgului «Pâinea și Vinul», expoziția și lansarea albumului «Pâinea noastră cea de toate ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 19:50
(5359 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămâna Mobilității Europene», la Slobozia

În perioada 16-22 septembrie a.c., se desfășoară la nivel european Campania «Săptămâna Mobilității Europene». Astfel, Primăria municipiului Slobozia, prin Direcția Educație, Cultură și Tineret, în parteneriat ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 19:45
(2426 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Luni, 16 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic doi conducători auto, de 22 și 39 de ani, în timp ce conduceau pe drumurile publice fără a avea acest drept. În fapt, polițiștii Secției ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 19:40
(1973 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie vaccinare vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor informează locuitorii județului că, începând cu data de 23 septembrie 2019, în funcție de condițiile meteorologice, se va desfășura, la nivel ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 19:35
(3009 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier grav la ieșire din Slobozia, două persoane decedate

Accident rutier grav la ieșire din Slobozia, două persoane decedate

Grav accident de circulație produs în seara zilei de vineri, 13 septembrie 2019, la ieșirea din Slobozia către Constanța. Trei persoane au fost grav rănite, în urma impactului a două mașini. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2019, 21:20
(6711 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


ISU Ialomița: 13 Septembrie-«ZIUA POMPIERILOR DIN ROMÂNIA»

În luna iunie a anului 1848 unda de șoc revoluționară din Franța s-a propagat rapid în Țara Românească. După 3 luni de conflicte, la 13 septembrie 1848 a avut loc Bătălia din Dealul Spirii, ultima confruntare ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2019, 20:45
(3137 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «10 PENTRU SIGURANȚĂ»

IPJ Ialomița: Campania «10 PENTRU SIGURANȚĂ»

Polițiștii ialomițeni, însoțiți de reprezentanți ai structurilor teritoriale ale Ministerului Afacerilor Interne au desfășurat activități informativ-preventive în școlile de pe raza județului, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2019, 20:10
(2475 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru nerespectarea măsurilor de prevenire a Pestei Porcine Africane

DSVSA Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru nerespectarea măsurilor de prevenire a Pestei Porcine Africane

Noua epidemie de Pestă Porcină Africană aduce și sancțiuni pentru crescătorii de animale din Ialomița. În ultimele săptămâni, au fost aplicate amenzi de peste 30 mii de lei din cauza nerespectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2019, 20:05
(5521 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Început de an școlar, în siguranță

IPJ Ialomița: Început de an școlar, în siguranță

Peste 180 de polițiști au fost în misiune, în zona grădinițelor, școlilor și liceelor din județul Ialomița, pentru un început în siguranță al noului an școlar. Polițiștii prezenți la festivitățile specifice ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2019, 19:20
(3884 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 9-14 septembrie a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 19:30
(5321 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Accident rutier soldat cu două victime

Joi, 5 septembrie a.c., în jurul orelor 5,30, pe raza localității Lilieci s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. În timp ce un bărbat, de 57 de ani, din București, conducea pe ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 19:25
(2927 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Ialomița: La volan, fără permis

Joi, 5 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic un bărbat, de 26 de ani, din Bărbulești, în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității Ciochina, deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 19:20
(2584 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Erou pentru patru frați din Bucșa

IPJ Ialomița: Erou pentru patru frați din Bucșa

Un luptător al Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a devenit «părinte spiritual» pentru patru copii din satul Bucșa. Cristi Stan ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 18:25
(3120 vizualizări - 1 comentariu)


Protopopiatul Slobozia: Proiectul «Vreau să merg la școală»

În perioada 30 august-6 septembrie 2019, Protopopiatul Slobozia, împreună cu Părintele Laurențiu Cioranu au organizat a V-a ediție a proiectului social-filantropic «Vreau să merg la școală». Scopul proiectului ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 18:15
(2764 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,76%-rata șomajului în luna iulie 2019

La sfârșitul lunii iulie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4506 șomeri (din care 2093 femei), rata șomajului fiind de 4,76%. Din totalul de ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2019, 20:25
(4092 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Verificarea microbuzelor școlare

IPJ Ialomița: Verificarea microbuzelor școlare

Marți, 3 septembrie 2019, polițiștii rutieri au desfășurat sesiuni de instruire a conducătorilor de autovehicule destinate transportului de elevi către unitățile de învățământ. În cadrul activităților au ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2019, 20:05
(3994 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Trei tineri, răniți într-un accident rutier

Reviga: Trei tineri, răniți într-un accident rutier

Trei tineri, cu vârste cuprinse între 17 și 21 de ani, au fost la un pas de moarte după ce au fost implicati într-un accident rutier. Evenimentul s-a petrecut în dimineața zilei de sâmbătă, 31 august 2 ...[citește_toată_știrea]

31 August 2019, 14:35
(5476 vizualizări - 11 comentarii)

Taguri: Reviga accident


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 2-6 septembrie a.c., între orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice în mai ...[citește_toată_știrea]

30 August 2019, 20:20
(4872 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Bărbulești

Joi, 29 august a.c., polițiștii ialomițeni au identificat pe raza comunei Bărbulești un bărbat, de 46 de ani, din Craiova, care era urmărit internațional. Autoritățile judiciare din Germania au emis pe ...[citește_toată_știrea]

30 August 2019, 18:50
(3680 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal în apropiere de Urziceni

Joi, 29 august a.c., în jurul orelor 2,30, în apropiere de localitatea Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un tânăr, de 21 de ani, din comuna Coșereni ...[citește_toată_știrea]

30 August 2019, 18:35
(4199 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Beat la volan

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 6 Ion Roată au depistat în trafic, joi, 29 august a.c., un bărbat de 48 de ani, din Sărățeni, în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității de ...[citește_toată_știrea]

30 August 2019, 18:25
(3072 vizualizări - 0 comentarii)


Contul meu RAJA-mai mult timp pentru abonați, mai multă grijă față de mediul înconjurător

Sigur, ușor, rapid, ... oricând ! Un singur click, mai multe facilități! Cu platforma on-line Contul meu RAJA clienții noștri, indiferent de ...[citește_toată_știrea]

29 August 2019, 17:20
(7167 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: RAJA Constanța


Protopopiatul Urziceni: «Donează sânge, salvează o viață!»

Miercuri, 28 august a.c., în intervalul orar 8,00-12,00, Protopopiatul Urziceni, din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, împreună cu membrii Biroului de Asistență Socială și Serviciul Social acreditat ...[citește_toată_știrea]

28 August 2019, 20:20
(4764 vizualizări - 0 comentarii)


Lipsă apă în Cartierul Sinistrați din orașul Țăndărei

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 160 mm, de pe strada Armanului, din orașul Țăndărei, RAJA SA este nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile miercuri, ...[citește_toată_știrea]

28 August 2019, 13:55
(4528 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție aniversară «Închinare Sfintei Cruci»

Marți, 27 august 2019, PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, însoțit de consilieri eparhiali, a mers la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia la vernisajul celei de-a doua ediții a expoziției ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 19:10
(2940 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...