Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Autoritățile locale din Slobozia, Fetești și Țăndărei, solidare cu refugiații din Ucraina

Autoritățile locale din Slobozia, Fetești și Țăndărei, solidare cu refugiații din Ucraina

Administrațiile locale din Slobozia, Fetești și Țăndărei sunt solidare cu refugiații ucraineni care sunt nevoiți să-și părăsească țara din cauza războiului provocat de Rusia. În a 6-a zi de la debutul conflictului militar, autoritățile locale din cele 3 orașe ialomițene lansează apeluri publice de sprijinire a cetățenilor ucraineni care trec granița în România, de teama bombardamentelor, și ajung pe raza județului Ialomița.

Asistență umanitară pentru persoanele refugiate În ziua de marți, 1 martie 2022, Primăria Slobozia a semnat un acord de colaborare cu filiala județeană a Crucii... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2022, 17:20 (8571 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Fără emoții. Dar și fără vlagă!

Fotbal, Liga a II-a, Dacia Unirea Brăila-Unirea Slobozia 0-3

Fără emoții. Dar și fără vlagă!

E greu să te concentrezi, să-ți găsești inspirația, atunci când știi că ești favorit la victorie în proporție de 99%. Iar când dai de un teren greu, cum e cel de la Brăila, bună parte din planul tău tactic se împotmolește. Unirea a venit, a învins, dar a făcut-o într-un mod care amintește mai degrabă de perioada de pregătire decât de un meci oficial. Important este că cele 3 puncte au intrat în contul Sloboziei, iar echipa noastră păstrează, în continuare, șanse la play-off. Și echipele pe care le urmărim au bifat voctorii, așa că, cu două runde rămase din sezonul regulat, suntem tot la 4 puncte în spatele Stelei și Buzăului și la două puncte în spatele celor de la Miercurea Ciuc.

... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2022, 16:20 (4720 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Luptătorii ialomițeni, rezultate excelente la Craiova

Lupte libere

Luptătorii ialomițeni, rezultate excelente la Craiova

În perioada 25-27 februarie 2022, Craiova a găzduit «Memorialul Ilie Marinescu și Marcel Vlad», turneu internațional de lupte adresat cadeților și juniorilor. Au participat peste 300 de sportivi din România, Bulgaria și Republica Moldova. Județul Ialomița a fost reprezentat de luptătorii a două cluburi: CSM Unirea Slobozia și CS Amara. Este de la sine înțeles că rezultatele au fost conform așteptărilor.

3 medalii pentru cadeții Sloboziei CSM Unirea Slobozia a participat la categoria cadeților unde a obținut 3 clasări pe podium. Ștefan Stancu a cucerit primul loc al categoriei 55 kg... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2022, 13:20 (4642 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița invocă «legea favorabilă inculpatului» în ancheta DNA de la Axintele

Tribunalul Ialomița invocă «legea favorabilă inculpatului» în ancheta DNA de la Axintele

Invocând «legea favorabilă inculpatului», Tribunalul Ialomița a dispus un nou termen pentru judecata dosarului penal ce îl vizează pe Florin Grigore, fiul primarului loca­lității Axintele. Acesta a fost tri­mis în judecată de Direcția Națională Anticorupție în anul 2020, fiind acuzat de «fraudă cu fonduri din bugetul Uniunii Europene».

Prejudiciu de peste 100 mii de lei Potrivit rechizitoriului întocmit, faptele imputate lui Florin Grigore, fiul primarului localității Axintele, de către procurorii Direcției Naționale Antico­rupție, au fost comise între 2011-2013. O dată cu adoptarea... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2022, 11:55 (12782 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Fetești, prima victorie în amicale

Fotbal, Liga a III-a

CSM Fetești, prima victorie în amicale

3 înfrângeri și un egal reprezenta bilanțul din această iarnă al CSM Fetești înainte de partida cu Progresul Fundulea, ocupanta locului 2 în seria B din Liga a IV-a Călărași. Meciul contra călărășenilor a fost controlat în majoritatea timpului de feteșteni, elevii lui Mircea Ștefan având multe ocazii de gol. Cu toate acestea, au marcat o singură dată. Mijlocașul Daniel Grigore a luat o acțiune pe cont propriu și l-a învins pe portarul advers cu un șut dinafara careului. «Pot spune că acesta a fost primul meci, de când sunt la Fetești, când echipa a jucat așa cum îmi doresc... Sper să rămânem pe drumul cel bun!» a declarat antrenorul celor de la CSM Fetești, Mircea Ștefan, cel care a început meciul... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2022, 10:50 (5354 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 1700 de elevi din Ialomița așteaptă să primească «Masa Caldă»

Program derulat cu întârziere

Peste 1700 de elevi din Ialomița așteaptă să primească «Masa Caldă»

Din cele 150 de unități de învățământ din țară înscrise în Programul «Masa Caldă», 4 sunt din județul Ialomița. Acestea încă așteaptă banii promiși de Guvernul României pentru a le putea oferi hrană elevilor. Cu toate acestea, unitățile de învățământ din județul nostru le pot oferi preșco­larilor și elevilor din învățământul primar doar... sandvișuri. Niciuna din cele 4 școli nu dispune de infrastructura necesară asigurării de «Masă Caldă», așa cum este denumit proiectul din care fac parte. Estimativ, peste aproximativ 1700 de copii de grădiniță și clase primare din Ialomița ar trebui să beneficieze de Programul «Masa Caldă». Guvernul României i-a repartizat județului nostru 1,1 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2022, 14:20 (5490 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Asociațiile de Proprietari din Slobozia reclamă executările silite ale Urban SA

Asociațiile de Proprietari din Slobozia reclamă executările silite ale Urban SA

Încercarea Urban SA, firma care distribuie apa în municipiul Slobozia, de a recupera debitele restante executând silit Asociațiile de Proprietari ar fi abuzivă. Unii dintre administratorii entităților pe adresele cărora au fost trimise titluri executorii de către instanță reclamă vicii de procedură în ceea ce privește demersul Urban SA. Mai mult decât atât, legea care reglementează activitatea Asociațiilor de Proprietari precizează că furnizo­rul trebuie să acționeze doar împotriva restanțierilor.

«Este un abuz!» Reprezentanții Urban SA au început un adevărat război în instanță pentru... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2022, 10:05 (15092 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Strategia județului Ialomița, în dezbatere publică

Strategia județului Ialomița, în dezbatere publică

Strategia de Dezvoltare a Județului Ialomița pentru perioada 2021-2027, elaborată în cadrul proiectului «Împreună pentru Ialomița-Strategia de dezvoltare a județului Ialomița 2021-2027 și servicii publice pentru cetățeni»-SMIS 135954, cod SIPOCA 801, finanțat prin Programul Operațional Capacitate Administrativă 2014-2020, se află la acest moment în consultare publică. Documentul a fost elaborat de către Consiliul Județean Ialomița, în colaborare cu firma Civitta Strategy&Consulting. Valoarea acestui proiect este de 2,2 milioane de lei, din care 45 mii de lei reprezintă cofinanțarea eligibilă a beneficiarului. În această fază a elaborării Strategiei cetățenii pot transmite instituției propuneri... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2022, 11:05 (4027 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Cine are carte, are parte

Cine are carte, are parte

România ocupă ultimul loc în Uniunea Europeană la numărul absolvenților de facultate, luând ca bază de calcul numărul absolvenților de liceu. În cazul absol­venților care provin din centrele de plasament, procentul este infim... Doar 4% dintre copiii instituționalizați reușesc să-și urmeze acest vis. În cazul în care îl au. Viorica Păun și Cristina Cruceru sunt două ialomițence care au reușit să-și împlinească acest vis. Și ni-l împărtășesc cu ge­nerozitate, deși acum au fiecare drumul ei în viață...

Norocul și dragostea de carte nu se pot dărui Cristina Cruceru... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2022, 11:45 (3641 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspiciuni de toxiinfecție alimentară la Grădinița «Albă ca Zăpada» Fetești

Suspiciuni de toxiinfecție alimentară la Grădinița «Albă ca Zăpada» Fetești

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a deschis o anchetă epidemiologică la Grădinița «Albă ca Zăpada» Fetești după ce 11 copii au ajuns la spital cu simptome digestive. În ziua de marți, 22 februarie a.c., micuții au mâncat la grădiniță, iar seara, acasă, au început să se simtă rău. Medicii confirmă faptul că 2 copii au rămas internați sub supraveghere.

Verificările sunt în curs Potrivit oficialilor DSP Ialomița, la acest moment se fac verificări pentru a se stabili cu exactitate ce anume a provocat stările de rău copiilor. «Facem mai multe analize în momentul de față, urmând să prezentăm... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2022, 16:05 (10763 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia va găzdui primul Târg Agricol Național în luna iunie 2022

Slobozia va găzdui primul Târg Agricol Național în luna iunie 2022

Slobozia își propune să organizeze primul Târg Agricol de anvergură națională. Târgul se află pe lista pu­blică a evenimentelor care urmează să se desfășoare în anul 2022. «Avem singurul Muzeu al Agriculturii din România... Nu facem concurență altor evenimente de profil, facem istorie!» a declarat Dragoș Soare, primarul municipiului Slobozia.

N-ar fi rău să fie Administrația din Slobozia a făcut publică lista cu evenimentele publice care urmează să fie finanțate în anul 2022. Lista cuprinde peste 50 de poziții și reunește, pe lângă evenimentele tradiționale anuale ale orașului (n. red... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2022, 15:20 (13294 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Concurs «aranjat» la Direcția Agricolă Ialomița

Nimic nou sub soare

Concurs «aranjat» la Direcția Agricolă Ialomița

Un cetățean din Slobozia reclamă modalitatea ilegală de organizare a unui concurs la Direcția Agricolă Ialomița. Conform declarațiilor și dovezilor furnizate, în luna decembrie a anului 2021, nora ex-directorului Constanța Bucur Diamandi ar fi fost angajată pe un post de «debutant» în cadrul instituției fără respectarea preve­derilor legale legate de organizarea concursului. Situația a fost prezentată mi­nistrului Agriculturii, Adrian Chesnoiu, însă memoriul transmis acestuia a fost ignorat.

Veșnica poveste George Teodorescu a sesizat printr-un memoriu adresat Ministerului Agriculturii... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2022, 09:50 (7119 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Verificări ale investițiilor Consiliului Județean Ialomița

Verificări ale investițiilor Consiliului Județean Ialomița

Președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, a anunțat public că își va împărți activitatea între munca de birou și vizitele în teren. Pavel a declarat că va urmări pe parcursul acestui an modul în care se execută lucrările de investiții pe toate șantierele deschise în județ. «Poziția mea de președinte al Consiliului Județean o văd împărțită egal între activitatea de birou și cea de teren, astfel încât să pot îndeplini cât mai bine obiectivele propuse la începutul celor 4 ani pentru care mi-am luat angajamentul să fac tot ce îmi stă în putință pentru binele locuitorilor județului nostru!» a precizat Marian Pavel. Rea­mintim că la nivelul județului Ialomița se află în diferite... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2022, 14:20 (9467 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procurorii Parchetului Județean au descins la Centrul de Vaccinare anti-COVID-19 din Amara

Procurorii Parchetului Județean au descins la Centrul de Vaccinare anti-COVID-19 din Amara

Un nou scandal penal legat de vaccinările fictive anti-COVID-19 izbucnește în județul Ialomița. De această dată, acuzațiile planează asupra personalului medical din cadrul Centrului de Vaccinare Anti-COVID-19 amenajat în Sala de Sport «Tudorița Chidu» din localitatea Amara. Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au deschis o anchetă ce vizează, printre altele, și fapte de «corupție». Implicați în acest dosar, în cadrul căruia se fac cer­cetări in rem, sunt un medic și câteva asistente. De la deschi­derea Centrului, în primăvara anului trecut, și până în prezent, la Amara s-au vaccinat peste 6400 de persoane. Surse judiciare susțin că peste 100 dintre acestea nu ar fi primit, de... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2022, 10:05 (11884 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Nu pleacă senatoarea Rodica de lângă măcelăria Parlamentului

Nu pleacă senatoarea Rodica de lângă măcelăria Parlamentului

De o săptămână încoace, țățica Rodica, senatoarea ialomițenilor și a tuturor românilor lansează în spațiul public mesaje confuze. Pentru că nu vrem, Doamne ferește!, să își prostească și mai tare electoratul, ne-am hotărât să îi dăm o mână de ajutor și să lămurim, după modestele noastre capacități de înțelegere, situația.

Probleme în paradisul parlamentar AUR, țățică? Joia trecută, pe 17 februarie 2022, George Simion, președintele AUR, încerca cu degetul cloaca PMP, în căutarea unui «pol conservator» care să-i dea și lui legitimitate ca să nu mai spună toată țara că e copia... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2022, 11:40 (5877 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Audit al Primăriei Slobozia la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu»

Audit al Primăriei Slobozia la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu»

Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» va fi ve­rificat de către Serviciul de Audit Intern din cadrul Primăriei Slobozia. Decizia a fost adoptată ca urmare a apariției unor suspiciuni privitoare la cheltuirea eronată a banilor publici. «Acolo sunt probleme... Nu ne putem pronunța până când nu avem rezultatele controlului, dar există sesizări care reclamă modul eronat, ca să nu spun ilegal, în care au fost cheltuiți anii trecuți banii repartizați de către Primărie!» a declarat primarul Sloboziei, Dragoș Soare. Reamintim că, la acest moment, Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» a fost comasat cu Liceul Tehnologic «A.I. Cuza» și reprezintă o singură entitate juridică. Să precizăm faptul că la prima sesiune... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2022, 16:50 (29186 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Groapa de gunoi de pe strada Plevnei

Se întâmplă la Slobozia

Groapa de gunoi de pe strada Plevnei

Un teren aparținând domeniului privat al Primăriei Slobozia, amplasat pe strada Plevnei, a fost transformat de cetățenii care locuiesc în zonă în groapă de gunoi. Situația trenează de câțiva ani, singurele sancțiuni aplicate fiind cele ale Poliției Locale Slobozia. Oficialii instituției susțin că duc un adevărat război cu persoanele care aruncă, la voia întâmplării, gunoaiele pe care le produc. Anul trecut, polițiștii locali au aplicat peste 400 de amenzi celor care au evitat să arunce deșeurile menajere în locurile special amenajate.

Deșeuri aruncate la voia întâmplării Terenul Primăriei... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2022, 13:40 (5665 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Victorie la limită în ultima repetiție

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Victorie la limită în ultima repetiție

Gata! Campio­natul Ligii a II-a revine. Sâmbătă, 26 februarie 2022, Unirea Slobozia se deplasează la Brăila pentru meciul din etapa a 17-a cu Dacia Unirea. Teoretic, elevii lui Adrian Mihalcea n-ar trebui să aibă emoții, Brăila fiind o echipă al­cătuită, în cea mai mare parte, din juniori. Practic, va fi nevoie de multă concentrare pentru că meciul cu brăilenii re­prezintă un bun prilej de mărire a golaverajului, aspect ce ar putea cântări decisiv la o eventuală calificare în play-off. Până la primul meci oficial din 2022, Unirea a susținut o ul­timă partidă de verificare în care, chiar dacă evo­luția jucătorilor nu i-a satisfăcut pe de-a-ntre­gul pe puținii spectatori din tribună, a mai fost... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2022, 12:35 (3218 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Succes clar cu Dunărea Călărași

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Succes clar cu Dunărea Călărași

Recolta Gheorghe Doja a continuat seria victoriilor amicale, ultima «victimă» fiind divizio­nara secundă Dunărea Călărași. Mai mult, ialomițenii își continuă invincibilitatea defensivă, fiind al cincilea meci de pregătire consecutiv fără gol primit. Meciul cu Dunărea s-a desfășurat pe un teren greu, pe Stadionul «Ion Comșa» din Călărași. Antrenorul Adrian Cristea a început meciul în următoarea formulă: Oprea-Petre, Ene, Bucurică, Comșa-Alexe, Bălan-Radu, Cositoru, Chiriță-Răduca. Au mai jucat Enache, Toma, Andrei, Lungu, Neagu, Negoiu, Popescu și Năstase. A lipsit Alexandru Chebac, învoit pentru rezolvarea unei probleme personale. Meciul a început extrem de favorabil pentru echipa ialomițeană... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2022, 11:10 (2300 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Înfrângere cu FCSB II

Fotbal, Liga a III-a, CSM Fetești

Înfrângere cu FCSB II

După egalul cu FC Rovine, CSM Fetești a întâlnit sâmbătă, 19 februa­rie 2022, a doua echipă a FCSB, care activează tot în Liga a III-a. Meciul s-a jucat pe terenul sintetic de la baza FCSB și a fost câștigat de tinerii roș-albaștri cu scorul de 3-0. Antrenorul Mircea Ștefan a început jocul în următoarea formulă: Călugăru-Babaua, Călin, Radicof, Gavrilă-Grigore, Tudor-Dincă, Enache, A. Gogu-Buzincu.

5 noutăți în lotul feteștean Au fost devoalate primele nume noi din lotul pregătit de Mircea Ștefan. Trei dintre jucătorii care se înhamă, din primăvară, în lupta pentru evitarea retrogradării... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2022, 10:20 (5114 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

La volan fără permis

Vineri, 9 aprilie a.c., agenții Postului de Poliție Stelnica, în timp ce se aflau în executarea serviciului de patrulare, au depistat pe Strada Sfîntul Pantelimon din localitate, un bărbat, de 34 de ani ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2010, 13:41
(20164 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați

O patrulă de siguranță publică formată din agenți din cadrul Poliției Municipiului Fetești, agenți din cadrul Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră și din cadrul Inspectoratului Județean de ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2010, 13:41
(21304 vizualizări - 0 comentarii)


Bursa generală a locurilor de muncă

La finele lunii în curs, respectiv în data de 23 aprilie 2010, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează la nivel național «Bursa generală a locurilor de muncă». Acțiunea se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:52
(31145 vizualizări - 0 comentarii)


Conducea beat și cu permisul suspendat

În cursul nopții de joi spre vineri, respectiv 8 spre 9 aprilie, o echipă formată din polițiști slobozeni și polițiști comunitari, aflată în serviciul de patrulare pe raza municipiului reședință de județ ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:51
(34752 vizualizări - 0 comentarii)


50 de soferi sancționați pentru viteză excesivă doar într-o singură zi

Polițiștii rutieri ialomițeni au continuat și joi, 8 aprilie a.c., activitățile de supraveghere și de control ale traficului rutier. În cadrul acțiunilor desfășurate au fost constatate peste 150 de abateri ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:51
(34549 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni pe timp de noapte

În noaptea de 8 spre 9 aprilie, în intervalul orar 00,00-03,00, efective ale Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban și Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, în colaborare cu ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:50
(34831 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii feteșteni au verificat legalitatea actelor de comerț

În cursul zilei de joi, 8 aprilie, timp de trei ore, polițiștii feteșteni dar și agenții posturilor de poliție limitrofe au acționat în zona de competență pentru menținerea ordinii și liniștii publice și ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:50
(35202 vizualizări - 0 comentarii)


Haos în acordarea ajutoarelor sociale la Traian

Recent, urmare a unei dispoziții a prefectului Mădălin Teculescu, inspectorii ITM Ialomița au desfășurat o verificare amplă în cadrul administrației locale din Traian, scopul principal al controlului fiind ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 16:04
(20610 vizualizări - 0 comentarii)


Prins la furat din curtea Primăriei

În cursul nopții de miercuri spre joi, respectiv 7 spre 8 aprilie a.c., agenții Postului de Poliție Miloșești aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei au oprit pentru control, la ieșirea din curtea ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:41
(20322 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru agromediu

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care intenționează să depună cereri de plată pe suprafață că pot beneficia de un sprijn suplimentar pentru măsura de agromediu ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:39
(23558 vizualizări - 0 comentarii)


Localnici din Bărbulești, înarmați prin Slobozia

Miercuri, 7 aprilie a.c., un echipaj de poliție din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban Slobozia, aflat în serviciul de patrulare pe raza municipiului, a depistat un grup format din șase ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:38
(19753 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 400 mii de cereri pentru subvenția pe suprafață

Pînă miercuri, 7 aprilie 2010, în cadrul campaniei SAPS 2010, au fost depuse peste 400 mii de cereri de plată, pentru o suprafață de peste 1,9 milioane hectare. Potrivit datelor centralizate la nivelul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:37
(25031 vizualizări - 0 comentarii)


5 șoferi au rămas fără carnete

Acțiunile polițiștilor rutieri din ultimele 48 de ore au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate a celor care nu respectă regulile de circulație, cît și asigurarea unui trafic fluent. Cu ocazia ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:36
(33371 vizualizări - 0 comentarii)


Zece hectare de vegetație uscată și stuf au ars în apropierea lacului Iezer

Arderea necontrolată a alertat pompierii profesioniști din Garda de Intervenție Slobozia a Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» miercuri, 7 aprilie a.c., la ora 18.58, și a avut ca ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 11:00
(22399 vizualizări - 0 comentarii)


Războiul limitelor administrative continuă

«Miercuri, 7 aprilie 2010, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a avut o întîlnire la care au participat primarii și secretarii localităților Colelia, Cocora și Balaciu, dar și reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 10:24
(20089 vizualizări - 0 comentarii)


CUPA LICEELOR, ETAPA DE ZONĂ

Competiția «Cupa Liceelor»-faza județeană s-a încheiat. La Secțiunea Sport descoperiți toate loturile de elevi-sportivi ce vor reprezenta Ialomița la etapa de zonă, urmînd să înfrunte echipe ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 18:11
(31977 vizualizări - 0 comentarii)


Școlile din zona Urziceni, ținte pentru hoți

Trei tineri din municipiul Urziceni au fost reținuți pentru 24 de ore de polițiști și sînt cercetați pentru furt calificat, fiind suspectați că în perioada ianuarie-aprilie 2010 au comis mai multe furturi ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 15:43
(30008 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii caută țigări aduse din Republica Moldova

Polițiștii au efectuat controale în Piața Cuza Vodă, din Slobozia. Astfel, au identificat două persoane, un bărbat, de 47 de ani, și o femeie, de 46 de ani, soț și soție, care comercializau legume și fructe ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 15:38
(32190 vizualizări - 0 comentarii)


«Șoferi»fără permis

În după-amiaza zilei de marți, 6 aprilie a.c., în jurul orei 15.45, polițiștii au identificat pe raza localității Sălcioara un tînăr, de 23 de ani, din municipiul Buzău, care se afla la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 15:32
(37233 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furturi, reținuți

Marți, 6 aprilie a.c., polițiștii feteșteni au identificat suspecții mai multor furturi de biciclete, bunuri alimentare, băuturi alcoolice și a unui radiocasetofon, ultimul fiind sustras dintr-un autoturism ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 15:26
(29997 vizualizări - 0 comentarii)


Sfintele Moaște de la Iași, la Mînăstirea din Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor are bucuria de a invita pe toți credincioșii eparhiei la pelerinajul desfășurat cu ocazia celui de-al doilea hram al Mînăstirii din Slobozia, Izvorul Tămăduirii. Astfel ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 06:58
(34738 vizualizări - 1 comentariu)


Tînăr împușcat în zona inimii, mort la Spitalul Urziceni

Marți, 6 aprilie a.c., în jurul orei 12.50, la Spitalul Municipal Urziceni a fost adus un tînăr, de 20 de ani, din București, care prezenta o plagă împușcată în zona inimii. La aproximativ 30 de minute ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2010, 17:11
(27149 vizualizări - 0 comentarii)


Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112, 5 ani în serviciul cetățenilor

Începînd cu 7 aprilie 2005, potrivit Ordinului Ministerului Comunicațiilor și Tehnologiei Informației nr. 112, Sistemul funcționează la nivelul întregii țări și poate fi apelat prin formarea numărului unic ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2010, 17:03
(19722 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Incendiu de la un scurtcircuit electric

Pompierii din Garda de intervenție Țăndărei au fost alertați pentru a interveni la stingerea unui incendiu izbucnit la o magazie cu lemne din gospodăria unui cetățean din localitate. Pompierii s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2010, 12:54
(28050 vizualizări - 0 comentarii)


Liniște în Ialomița de Paște

Peste 350 de polițiști au acționat zilnic, în perioada Sfintelor Sărbători Pascale, pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică. Efectivele Inspectoratului au fost prezente ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2010, 11:13
(22223 vizualizări - 0 comentarii)


Hristos a Înviat!

Hristos a Înviat!

Independent vă urează Sărbători Fericite alături de cei dragi. ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2010, 01:01
(32253 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, alături de cei aflați în dificultate

23 de familii cu o situație materială precară din județul Ialomița au primit înainte de Paște, din partea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, daruri constînd în alimente tradiționale pentru ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2010, 11:16
(23430 vizualizări - 1 comentariu)


Fotbal: FC Tunari-Unirea Slobozia 1-3

Unirea a revenit vineri, 2 aprilie a.c., la marșul cadențat cu care ne-a obișnuit în meciurile cu echipele mici. În jocul desfășurat la Tunari, contînd pentru etapa a XXII-a din Liga 3, Unirea a cîștigat ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2010, 20:01
(20074 vizualizări - 0 comentarii)


Încă un pieton victimă a unui accident

Joi, 1 aprilie a.c., în jurul orei 10.30, Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe Strada 1918, din municipiu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2010, 17:42
(22211 vizualizări - 0 comentarii)


Cupa Liceelor

La sala de festivități a Palatului Copiilor din Slobozia, vineri, 2 aprilie a.c., au fost premiate loturile sportive cîștigătoare la întrecerile din cadrul Cupei Liceelor. Evenimentul a fost organizat de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2010, 13:16
(20633 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...