Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Parchetul Județean extinde cercetările în dosarul fraudării bugetului CJAS Ialomița

Parchetul Județean extinde cercetările în dosarul fraudării bugetului CJAS Ialomița

În decembrie 2025, ziarul nostru relata despre perchezițiile pe care Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița le-a efectuat la sediul unei clinici private din Slobozia, suspectată fiind de fraudarea bugetului Casei Județene de Asigurări de Sănătate. Surse judiciare ne-au confirmat faptul că anchetatorii au fost sesizați, în baza unei plângeri, cu privire la activitatea infracțională desfășurată de o altă clinică privată din oraș. «În acest nou caz urmează să analizăm toate datele reclamate în plângerea care ne-a fost înaintată!» susțin oficialii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița.

 

Fraudă cu bani publici în atenția procurorilor... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2026, 16:10 (13331 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Meci istoric, final tragic

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-UTA Arad 1-3

Meci istoric, final tragic

Așadar, așteptarea a luat sfârșit pentru suporterii slobozeni, primul meci oficial din istorie în Superliga pe arena «1 Mai» din Slobozia desfășurându-se sâmbătă, 17 ianuarie 2026, îm­potriva arădenilor de la UTA. Partida, programată în cadrul etapei 22 a SuperLigii, s-a terminat cu înfrângerea Unirii, slobozenii pierzând cu 1-3 confruntarea cu Bătrâna Doamnă condusă de Mihalcea...

 

Considerații pe temă dată Meciul a fost așteptat cu înfrigurare, la propriu și figurat, de cei peste 3000 de microbiști... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2026, 13:05 (13078 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Au pierdut la un gol

Handbal, Divizia A, CNE Râmnicu Vâlcea-CSM Unirea Slobozia 29-28 (11-15)

Au pierdut la un gol

Duminică, 18 ianuarie 2026, au fost reluate partidele Diviziei A, competiția națională de handbal feminin programând meciul dintre CNE Râmnicu Vâlcea și CSM Unirea Slobozia. Partida a contat pentru etapa 10 a campionatului, me­ciul jucându-se la Sala «Energetic» din Râmnicu Vâlcea. În meciul tur, elevele antrenorilor Ion Ivan și Adina Cârligeanu s-au impus cu 31-24, slobozencele câș­tigând la pas acel meci. De această dată însă, în primul meci oficial din 2026, CSM Unirea Slobozia a pierdut partida, la o diferență de doar un gol. Meciul a fost dominat de slo­bozence, la pauză tabela înre­... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2026, 09:35 (6642 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

DSP Ialomița a «uitat» de verificarea măsurilor dispuse pentru stoparea poluării olfactive din Slobozia

În 2025

DSP Ialomița a «uitat» de verificarea măsurilor dispuse pentru stoparea poluării olfactive din Slobozia

Anul 2025 a stat sub semnul scandalurilor iscate de problema mirosurilor neplăcute provenite de la Stația de epurare a muni­ci­piului Slobozia. Printre institu­țiile care au verificat obiectivul ad­ministrat de Urban SA s-a numărat și Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Într-un răspuns oficial înaintat unei organizații neguvernamentale locale care militează pentru respectarea le­gislației în domeniul mediului înconjurător, DSP Ialomița sus­ține că a impus operatorului Urban SA o serie de măsuri, fără să precizeze dacă a verificat respectarea acestora.

 

Măsuri impuse, dar neverificate... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2026, 12:10 (6671 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Modificările Codului Fiscal anulează facilitățile acordate donatorilor de sânge

La Slobozia

Modificările Codului Fiscal anulează facilitățile acordate donatorilor de sânge

În noiembrie 2024, Consiliul Local Slobozia adopta un proiect de hotărâre potrivit căruia persoanele care donau sânge de trei ori într-un an calendaristic primeau, în anul următor, o reducere la plata impozitelor de 20%. La Slobozia, actul administrativ ar fi trebuit să producă efecte începând cu 1 ianuarie 2026, însă o serie de modificări aduse Codului Fiscal au determinat administrația locală să renunțe la această facilitate. Astfel, reducerea promisă donatorilor de sânge nu se mai aplică.

 

Facilități promise, dar anulate... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2026, 07:55 (11868 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiectele investiționale de la Fetești, monitorizate de primarul Laurențiu Șonchereche

Proiectele investiționale de la Fetești, monitorizate de primarul Laurențiu Șonchereche

La finalul anului 2025, Primăria Municipiului Fetești a pre­zentat situația proiectelor de investiții aflate în derulare și stadiul acestora. «Anul a fost marcat de un buget de austeritate, care a impus o gestionare atentă a resurselor și o prioritizare strictă a investițiilor. În prezent, Primăria Municipiului Fetești administrează un portofoliu amplu de proiecte finanțate din fonduri euro­pene nerambursabile, bugetul de stat și cofinanțări din bugetul local, aflate în stadii diferite de implementare, cu termene asumate și etape procedurale clare» a precizat primarul municipiului Fetești, Laurențiu Șonchereche.

Astfel, proiectul de reabilitarea și modernizarea a 12 străzi din Fetești... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2026, 10:20 (2613 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noul sediu al Primăriei Săveni, inaugurat

Noul sediu al Primăriei Săveni, inaugurat

La sfârșitul lunii decembrie 2025, administrația locală a comunei Săveni a inaugurat noul sediul în care își desfășoară activitatea. Imobilul a fost construit în baza unui proiect finanțat de Compania Națională de Investiții.

 

Un nou sediu pentru Primăria Săveni Primele demersuri pe care administrația locală din Săveni le-a făcut pentru construcția noului sediu au fost inițiate în anul 2020, când a fost semnat contractul de finanțare și a fost realizat studiul de fezabilitate care a stat la baza realizării acestui proiect. La un an distanță... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2026, 14:50 (4088 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Proiect de 3 milioane de lei pentru iluminatul public din Țăndărei

Proiect de 3 milioane de lei pentru iluminatul public din Țăndărei

Printr-un comunicat, primarul orașului Țăndărei, Cristian Roman, anunță că administrația a parafat un nou contract privind iluminatul public din localitate. «La începutul anului am semnat cel de-al doilea contract de finanțare nerambursabilă cu Administrația Fondului pentru Mediu, în cadrul „Programului privind creșterea eficienței energetice a infrastructurii de iluminat public“» precizează primarul orașului Țăndărei, Cristian Roman. Proiectul «Creșterea eficienței energetice a infrastructurii de iluminat public în orașul Țăndărei, județul Ialomița» beneficiază de o finanțare de aproximativ 3 milioane de lei, «suma acoperind integral cheltuielile eligibile, fără a pune presiune pe bugetul local»... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2026, 09:40 (1427 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dascălul bisericii din comuna Ciulnița, arestat preventiv pentru «tentativă de omor»

Dascălul bisericii din comuna Ciulnița, arestat preventiv pentru «tentativă de omor»

Tribunalul Ialomița a dispus arestarea preventivă, pentru 30 de zile, a unui bărbat din comuna Ciulnița pentru comiterea infracțiunii de «tentativă de omor». Inculpatul reținut la solicitarea Procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița este dascălul bisericii din localitate.

 

Și-a înjunghiat fratele cu un cuțit Potrivit actelor de urmărire penală, dascălul bisericii din comuna Ciulnița și-a înjunghiat fratele cu un cuțit, în zona pieptului. Examenul medico-legal a relevat faptul că viața victimei a fost pusă în pericol, lama... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2026, 16:05 (7076 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Arestat preventiv pentru că a incendiat casa concubinei

La Sinești

Arestat preventiv pentru că a incendiat casa concubinei

Un bărbat din Sinești a fost arestat în urmă cu o săptămână după ce amenințat cu moartea și a incendiat casa concubinei sale. În respectivul imobil se aflau două femei care au reușit să se salveze singure din calea focului. Imobilul a ars din temelii. Pe numele bărbatului au fost reținute infrac­țiunile de «tentativă la omor», «tentativă la tâlhărie calificată» și «distrugere».

 

«Să ardeți ca șobolanii!» Cazul a fost insturmentat de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, iar mobilul... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2026, 12:20 (2911 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Potor a plătit din bugetul local funcționarea patinoarului din Piața Revoluției

Sărbători de Iarnă pe banii slobozenilor

Administrația Potor a plătit din bugetul local funcționarea patinoarului din Piața Revoluției

Distracția oferită cu ocazia Sărbătorilor de Iarnă de Primăria Slobozia, prin amplasarea patinoarului din Piața Revoluției, a fost suportată integral din bugetul local al orașului. Con­form unui «Protocol de Colaborare», încheiat între municipalitate și societatea care deține patinoarul, firma constănțeană Alicom CUB SRL, administrația locală și-a asumat să achite integral facturile utilităților necesare pentru funcționarea patinoarului. Același reprezentant mai deține însă o societate, Stretobit SRL, și a încheiat un contract pentru ampla­sarea unui patinoar și în municipiul Câmpina, județul Prahova. Autori­tățile locale... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2026, 08:05 (25204 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia riscă să piardă fonduri europene în valoare de 36,2 milioane de lei

Slobozia riscă să piardă fonduri europene în valoare de 36,2 milioane de lei

Primăria Slobozia a ajuns în situația în care ar putea să piardă o investiție cu fonduri europene în valoare de 36,2 milioane de lei. Este vorba despre proiectul privind Autobaza de Transport, parte a inițiativelor municipalității de modernizare a transportului public local. Proiectul este de peste 3 ani în conservare, după ce contractul cu firma care a câștigat licitația organizată pentru implementarea proiectului a fost sistat. Termenul-limită pentru finalizarea investiției este sfârșitul lui 2026, iar oficialii Agenției de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia au atras atenția cu privire la riscurile privind pierderea finanțării. Singurele demersuri pe care... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2026, 12:10 (14330 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, condus de preotul Ion Marian 

Schimbări în fruntea Învățământului Ialomițean

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, condus de preotul Ion Marian 

bonus: Luminița Barcari a părăsit PNL Ialomița

De o săptămână, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița este condus de preotul Ion Marian, profesor de Religie și inspector în cadrul IȘJ Ialomița pentru această disciplină. Numirea sa a fost făcută în baza unei decizii a Ministerului Educației. În septembrie 2025, aceeași instituție delega atribuțiile acestei funcții inspectorului școlar general adjunct Marian Baboi. Adjunctul IȘJ ar fi trebuit să asigure conducerea Învățământului ialomițean până la finalul lunii februarie 2026, însă Ministerul Educației a revenit asupra Ordinului pe care l-a emis la începutul anului școlar 2025-2026. Miza acestei predări de ștafetă ar fi însă controlul... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2026, 07:55 (74021 vizualizări - 58 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«15 ianuarie-Ziua Culturii Naționale» la Conacul Bolomey

«15 ianuarie-Ziua Culturii Naționale» la Conacul Bolomey

Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița și Muzeul Județean Ialomița, organizează o amplă manifestare pu­blică dedicată «Zilei Culturii Naționale». Evenimentul se des­fășoară în cadrul Conacului Bolomey.

 

Programul evenimentului cultural Programul manifestării cuprinde vizionarea materialelor video documentare: «Infinitul lui Constantin Brâncuși», «Mihai Eminescu-omul din spatele mitului», «Cultura românească în timpul lui Mihai Eminescu... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2026, 17:10 (5271 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița își acoperă «golurile de casă» cu excedentul bugetar din 2025

Consiliul Județean Ialomița își acoperă «golurile de casă» cu excedentul bugetar din 2025

Consiliul Județean Ialomița s-a întrunit marți, 13 ianuarie 2026, în cadrul unei ședințe extraordinare online, ordinea de zi cuprinzând un singur proiect de hotărâre. Astfel, consilierii județeni au votat «aprobarea utilizării excedentului bugetului local rezultat la sfârșitul exercițiului bugetar al anului 2025». Pe scurt, a fost aprobată utilizarea sumei de 30 milioane de lei, din excedentul bugetului rezultat la sfârșitul anului 2025, drept sursă de finanțare a cheltuielilor secțiunii de dezvoltare aferentă anului 2026. Mai mult, a fost aprobată utilizarea din excedentul bugetar al anilor precedenți «a unor sume pentru acoperirea temporară a golurilor de casă provenite din decalajele între veniturile și cheltuielile secțiunii de funcțio­nare în anul 2026»... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2026, 10:20 (4299 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Canalizări inundate și igrasie în blocurile din Cartierul «500» al Sloboziei

Canalizări inundate și igrasie în blocurile din Cartierul «500» al Sloboziei

Aproape jumătate din blocurile Cartierului «500» din Slobozia au probleme din cauza infiltrării apei de ploaie în subsoluri. Oamenii au solicitat Primăriei Slobozi sprijin în repetate rânduri, iar autoritățile locale au făcut constatări, au dat asigurări că se vor găsi soluții, însă acestea auîntârziat să apară. Oamenii reclamă indiferența pe care administrația locală o afișează față de problemele pe care le semnalează.

 

Pereți umezi, igrasie și mucegai Cele mai afectate de această situație sunt apartamentele aflate la parterul blocurilor... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2026, 16:05 (8128 vizualizări - 14 comentarii)

SPORT

Avem stadion, vom avea și echipă...

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia

Avem stadion, vom avea și echipă...

Sfârșitul de an 2025 și debutul lui 2026 au fost efervescente pentru Unirea, slobozenii reușind în ultima etapă din 2025, cea cu numărul 21 de sâmbătă, 20 decembrie 2025, «fabuloasa» victorie contra celor de la Metaloglobus, 3-2, precum și izbăvitoarea finalizare a propriului stadion, «1 Mai» găzduind, în premieră, amicalul cu Oțelul Galați de sâmbătă, 10 ianuarie 2026, încheiat indecis 0-0. Jocul împotriva gălățenilor a fost precedat de omologarea parțială a arenei din Slobozia, Federația Română de Fotbal, alături de Liga Profesionistă de Fotbal permi­țând Sloboziei să găzduiască meciuri din SuperLiga.

... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2026, 14:10 (7930 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Țintă consideră «EROARE MAJORĂ» declarațiile Președintelui Nicușor Dan pe tema Acordului Comercial UE-Mercosur!

Deputatul PSD Ștefan Țintă consideră «EROARE MAJORĂ» declarațiile Președintelui Nicușor Dan pe tema Acordului Comercial UE-Mercosur!

Printr-o postare publică, deputatul PSD Ștefan Țintă îi cere Președintelui României, Nicușor Dan, retractarea unor declarații privind Acordul Comercial dintre Uniunea Europeană și statele Mercosur. «Îi cer public Președintelui Nicușor Dan retragerea postării publicate pe pagina prezidențială în urmă cu două zile, postare în care se afirmă explicit că România a votat în favoarea Acordului comercial dintre Uniunea Europeană și statele Mercosur!» precizează deputatul social-democrat. Mai mult, viceliderul Grupului Parlamentar PSD din Camera Deputaților, parlamentarul Ștefan Țintă adaugă că «afirmația Președintelui este inexactă și produce confuzie gravă în spațiul public, fiind inadmisibil ca o astfel de confuzie să plece de la cel mai înalt nivel al statului!»... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2026, 12:35 (4300 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Frații scrimeri George și Eduard Dragomir, în topul clasamentului sportivilor ialomițeni pe 2025

Frații scrimeri George și Eduard Dragomir, în topul clasamentului sportivilor ialomițeni pe 2025

La finalul anului 2025, Direcția Județeană de Sport Ialomița a întocmit un clasament al sportivilor ialomițeni, Marin Cruțu, directorul executiv al instituției, nominalizând doi scrimeri în fruntea topului la nivel local. Astfel, pe prima poziție în ceea ce privește Sporturile Olimpice figurează sabrerul George Dragomir, sportivul Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia cucerind, alături de Echipa Națională de sabie a României, medalia de bronz la Campionatul Mondial desfășurat la Tbilisi/Georgia. Mai mult, George Dragomir a devenit vicecampion național și a urcat pe locul 3 la Cupa României, împreună cu ceilalți sabreri... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2026, 10:10 (4126 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

PSD îl susține pe ministrul Justiției și denunță tentativa de subminare a procedurilor legale privind numirea șefilor Parchetelor!

PSD îl susține pe ministrul Justiției și denunță tentativa de subminare a procedurilor legale privind numirea șefilor Parchetelor!

Printr-un comunicat de presă, Partidul Social Democrat arată că «îl susține fără rezerve pe ministrul Justiției, Radu Marinescu», «condamnând manevra josnică prin care acesta a fost acuzat de plagiat, imediat după ce a anunțat că numirile șefilor la Parchetele de rang înalt nu vor fi de natură politică». «Este în mod evident un atac politic menit să determine înlăturarea ministrului. Dacă demersul ar fi fost de bună credință, acuzațiile la adresa ministrului ar fi fost formulate în momentul numirii sale la conducerea Ministerului Justiției, nu fix acum când a declanșat procedurile legale pentru numirea șefilor de Parchete, afirmând că nu va permite imixtiuni politice!»... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2026, 08:20 (9270 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
242 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

Joi, 10 spetembrie, în jurul orelor 15,30, polițiștii feteșteni au fost sesizați de o femeie în vîrstă de 33 de ani, din localitate, despre faptul că fiul său minor, Iordan Dănuț Dumitrel, de 14 ani, a ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:17
(19825 vizualizări - 7 comentarii)


Treversarea neregulamentară l-a costat viața

Joi seara, 10 septembrie, în comuna Ion Roată, un accident rutier s-a soldat cu decesul unei persoane. Victima, un bărbat de 52 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea străzii în fugă, prin loc ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:16
(17773 vizualizări - 1 comentariu)


Copilul dispărut de la Urziceni a fost găsit

Minorul Pîrvu Mihăiță Alin, dispărut de la domiciliu din data de 6 septembrie 2009, a fost găsit. Copilul a fost depistat în gara Ploiești, în după-amiaza zilei de 9 septembrie, de polițiștii prahoveni ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:15
(19966 vizualizări - 1 comentariu)


A fugit de acasă

A fugit de acasă

Marți, 8 septembrie, la miezul nopții, un cetățean din Urziceni a anunțat dispariția fiului său minor, Mihăiță Alin Pîrvu, în vîrstă de 10 ani. Bărbatul a povestit polițiștilor că fiul său a plecat de la ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:47
(19506 vizualizări - 1 comentariu)


Bătrînă înșelată

Marți, 8 septembrie 2009, în jurul orelor 13,30, o bătrînă în vîrstă de 81 ani, din Slobozia, a sesizat Poliția asupra faptului că un bărbat necunoscut, ce s-a recomandat ca fiind un prieten al ginerelui ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:42
(18951 vizualizări - 1 comentariu)


Firmele, răpuse de criză

Criza economică face ravagii printre agenții economici din Ialomița. Rezistă cine poate și radiază cine vrea să evite falimentul. Și, pentru ca tabloul să fie și mai dezolant, prea puține societăți comercială ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 13:35
(18249 vizualizări - 0 comentarii)


A fost prins după ce a furat dintr-un magazin

Luni, 7 septembrie 2009, la primele ore ale dimineții, un bărbat din Slobozia a fost depistat de jandarmi după ce furase mai multe șepci dintr-un magazin. «În jurul orelor 8,00, subofițerul jandarm ce se ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(17379 vizualizări - 0 comentarii)


Rata șomajului crește alarmant

Fenomenul șomajului pare de necontrolat în Ialomița. Numărul șomerilor crește de la o zi la alta, iar autoritățile privesc neputincioase la «înghețarea» pieței forței de muncă la nivelul județului. Ultimele ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(18404 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Nick Touring

În dimineața zilei de marți, 8 septembrie, în jurul orelor 07,00, pompierii și polițiștii ialomițeni au fost sesizați prin 112 cu privire la izbucnirea unui incendiu la sediul biroului unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:02
(17592 vizualizări - 1 comentariu)


Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Reabilitarea podului rutier de la Albești, una dintre prioritățile administrației Ciupercă, s-a scumpit brusc. Începute la sfîrșitul anului 2008, lucrările au fost estimate la suma de 3,9 miliane lei noi ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:01
(17639 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția pentru Tineret a organizat «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene» la Amara

În perioada 3-9 septembrie 2009, s-a desfășurat la Centrul de Agrement Amara- Pavilioane, «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene». Acțiunea a fost organizată de Direcția pentru Tineret Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:00
(46106 vizualizări - 0 comentarii)


Weekend de foc pentru pompierii ialomițeni

Locuința unui cetățean din comuna Jilavele a fost cuprinsă de flăcări în dimineața zilei de sîmbătă, 5 septembrie, după ce materialele combustibile depozitate în podul casei s-au aprins de la un scurtcircuit ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:59
(17351 vizualizări - 0 comentarii)


Treninguri și parfumuri contrafăcute, vîndute la colț de stradă în Slobozia

La finele săptămînii precedente, vineri, 4 septembrie, jandarmii slobozeni au surprins un bărbat din comuna Bărbulești în timp ce vindea, fără documente legale, costume de trening și parfumuri. Tînărul ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:58
(18718 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean sprijină artele. Artele marțiale!

Consiliul Județean sprijină artele. Artele marțiale!

La începutul acestei săptămîni Consiliul Județean Ialomița a anunțat în cadrul unei conferințe de presă organizate la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia cofinanțarea unui proiect de promovare ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:58
(18450 vizualizări - 0 comentarii)


Eșecul unei întîlniri marca Stavăr

Săptămîna precedentă, în sala de ședințe a Inspectoratului Școlar Județean, s-a desfășurat sau cel puțin trebuia să se desfășoare la orele 10,00, ședința de constituire a Consiliului Consultativ al IȘJ ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:56
(19620 vizualizări - 0 comentarii)


100 de amenzi pentru prostituție

În ultima jumătate de an, numărul prostituatelor surprinse de autorități practicînd «cea mai veche meserie din lume» a crescut de peste 10 ori. Potrivit datelor oficiale, numărul de sancțiuni aplicate doar ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:53
(20037 vizualizări - 0 comentarii)


Programe alternative pentru copii și adolescenți

În cursul acestei săptămîni, Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea, în parteneriat cu Primăria Slobozia, organizează o serie de activități de vacanță destinate atragerii copiilor și adolescenților. «Inițiativa ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:51
(19551 vizualizări - 0 comentarii)


Decontarea cheltuielilor din Sănătate, în impas

Casa Județeană de Sănătate Ialomița a anunțat că în condițiile actuale, instituția nu mai poate asigura decontarea cheltuielilor din Sănătate. Potrivit declarațiilor directorului CJAS, Mihai Geantă, cheltuielile ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:49
(20313 vizualizări - 0 comentarii)


Deținuți în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea»

Săptămîna precedentă, vineri, 28 august, un grup de deținuți încarcerați în Penitenciarul cu Regim de Maximă Siguranță Slobozia a fost în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea» din comuna Ograda. Scopul ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:48
(19938 vizualizări - 0 comentarii)


Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

«Pe tărîm știintific, unul din cei mai cunoscuți slobozeni, atît în țară cît și peste hotare, este domnul Mircea Constantin Popescu.
Născut la Slobozia, în data de 18 martie 1937, domnul Mircea Constantin ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:28
(20354 vizualizări - 0 comentarii)


Record de amenzi pentru polițistii comunitari

Vara aceasta, activitatea polițistilor comunitari din Slobozia a atins un nou vîrf de sarcină. Potrivit declarațiilor directorului acestui serviciu, Laurențiu Abaza, în luna august s-a înregistrat un număr ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:59
(19364 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă a câștigat alegerile de la Sfântu Gheorghe

Ciupercă a cîștigat alegerile de la Sfîntu Gheorghe

Duminică, 30 august 2009, s-a desfășurat turul doi al alegerilor pentru ocuparea funcției de primar al localității Sfîntu Gheorghe. Pentru că deja am tratat subiectul, explicînd în numărul trecut al ziarului ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:55
(19403 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...