Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Șantierul pentru Pasajul de la Drajna, deschis în prezența ministrului Transporturilor

Șantierul pentru Pasajul de la Drajna, deschis în prezența ministrului Transporturilor

Lucrările pentru Pasajul peste linia de cale ferată București-Constanța, din zona localității Drajna, au început oficial marți, 11 ianuarie 2022. Deschiderea șantierului s-a făcut în prezența ministrului Transporturilor, Sorin Grindeanu. Lucrările ar trebui să se finalizeze în 24 luni, așa cum este prevăzut în contract, însă ministrul Grindeanu a dat asigurări că se vor încheia mai devreme.  Beneficiarul lucrării este Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, iar constructorul desemnat câștigător în urma licitației publice este firma gălățeană Arcada Company.

Construcția costă 98,1 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2022, 16:20 (10021 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Un copil a încercat să se sinucidă «live» pe o rețea de socializare

Slobozia: Un copil a încercat să se sinucidă «live» pe o rețea de socializare

O anchetă este în desfășurare la Poliție și Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița după ce un copil de 12 ani și-a anunțat prietenii pe o rețea de socializare că vrea să se sinucidă. Copilul s-ar fi filmat în timp ce încerca să ia un pumn de pastile, dar o colegă de clasă ar fi reușit să-l oprească să-și ducă la bun sfârșit gestul necugetat. Se pare că acest caz ar fi intrat și în atenția procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița.

Verificările sunt în curs Din primele informații, se pare că întâmplarea s-ar fi petrecut în luna decembrie... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2022, 10:20 (8157 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosare DNA: Primarii Ștefan Ionescu-Valea Ciorii și Tudor Grigore-Axintele își așteaptă sentințele

Dosare DNA: Primarii Ștefan Ionescu-Valea Ciorii și Tudor Grigore-Axintele își așteaptă sentințele

În anul 2020, Direcția Națională Anticorupție finaliza cercetările în două dosare penale ce vizau infracțiuni de corupție comise de doi primari ialomițeni. Este vorba despre Ștefan Ionescu, primarul comunei Valea Ciorii, și Grigore Tudor, primarul localității Axintele. Ambele cauze au fost trimise spre judecare la Tribunalul Ialomița. Potrivit informațiilor oficiale, după mai multe termene în care sentințele au fost amânate, instanța urmează să se pronunțe în aceste cauze în a doua jumătate a lunii ianuarie 2022.

Se așteaptă deciziile judecătorilor Potrivit actelor de urmărire penală... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2022, 10:05 (10181 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

DGASPC Ialomița: O expoziție despre... copilărie

DGASPC Ialomița: O expoziție despre... copilărie

În luna decembrie 2021, Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia a fost gazda unei expoziții inedite. Aflată la a IV-a ediție, expoziția «Copilăria=bucurie, joc, nonviolență» a oferit vizitatorilor șansa de a se întâlni cu lucrările unor elevi aflați în centrele de plasament din județ. Expoziția a făcut parte din campania anuală de 19 zile dedicată prevenirii abuzurilor și violenței asupra copiilor și tinerilor, derulată de World Women Summit Fundation Geneva și Fundația Internațională a Comunităților Educative România (FICE). Această campanie s-a desfășurat în unități de învățământ preuniversitar, centre de plasament și cluburi ale copiilor. Exponatele au fost realizate de copiii din Casele... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2022, 11:50 (11402 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fiscul ialomițean trebuie să returneze contribuabililor 1,3 milioane de lei

Fiscul ialomițean trebuie să returneze contribuabililor 1,3 milioane de lei

Peste 10 mii de persoane din județul Ialomița trebuie să primească bani de la Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița. Sumele reprezintă diferențele stabilite «în minus» pentru contribuția CASS la persoanele care au desfășurat activități independente și care au cotizat în anul 2017. Valoarea totală a sumelor care urmează a fi returnate este de 1,3 milioane de lei.

Banii vor fi înapoiați în baza unei cereri Măsura fiscală vizează persoanele care, în anul 2017, au încasat venituri din activități independente, precum drepturile de autor și care au plătit CASS. În baza formulelor... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2022, 13:10 (4255 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Constantin Marin, noul prefect al județului Ialomița

Constantin Marin, noul prefect al județului Ialomița

Printr-o decizie a Guvernului României, în funcția de prefect al județului Ialomița a fost nominalizat Constantin Marin. Constantin Marin a fost primar al comunei Albești, deținând în trecut și funcția de subprefect al județului.

Guvernul României a decis După demiterea fostului prefect al județului Ialomița, Mihai Tănăsescu, funcția a rămas vacantă, iar atribuțiile i-au fost delegate subprefectului Tonița Manea. În cadrul ședinței Guvernului României, desfășurată miercuri, 5 ianuarie 2022, s-a decis ca funcția de prefect al județului Ialomița să-i revină lui Constantin Marin. Fost... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2022, 16:05 (16654 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Zeci de procese în instanță intentate de profesori

Ialomița: Zeci de procese în instanță intentate de profesori

Zeci de profesori din Ialomița își cer în instanță drepturile salariale. Deși Legea 153/2017 prevede majorarea sistematică a veniturilor din sistemul de Educație, profesorii ialomițeni au rămas la aceleași salarii din 2019. Acțiunile se judecă la Tribunalul Ialomița.

Procesele sunt pe rol Acțiunile sunt deschise de către Uniunea Sindicatelor Libere din Învățământ Ialomița și au în prezent ca părți cel puțin 90 de cadre didactice din 6 școli ialomițene. Nemulțumirile profesorilor ialomițeni sunt generate de faptul că deși potrivit Legii 153/2017 ar fi trebuit să beneficieze sistematic... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2022, 11:10 (7373 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița vrea două stații de încărcare electrică pentru autoturisme

Consiliul Județean Ialomița vrea două stații de încărcare electrică pentru autoturisme

Administrația județeană intenționează să construiască două stații de încărcare electrică pentru autoturisme. Cele două stații ar putea fi construite la Fierbinți și Cosâmbești, în imediata vecinătate a Conacului Bolomey. Valoarea estimată a acestei investiții este de 600 mii de lei.
Viitorul bate la ușă Consiliul Județean Ialomița a aprobat tema de proiectare și nota conceptuală aferente realizării a două stații de încărcare electrică pe teritoriul județului Ialomița. Valoarea acestei investiții se ridică la 600 mii de lei. Fondurile vor fi accesate în cadrul unui program național gestionat... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2022, 11:10 (4433 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stație de tratare mecanico-biologică a deșeurilor de 34 milioane de lei

Ialomița scapă de deșeuri

Stație de tratare mecanico-biologică a deșeurilor de 34 milioane de lei

Județul Ialomița face primii pași către legalitate. După 30 de ani de așteptare, autoritățile județene au demarat procedurile preliminare pentru construirea unei stații de tratare mecanico-biologică a deșeurilor. Valoarea estimată a acestei investiții este de 34 milioane de lei. Stația ar puma să fie amplasată în imediata vecinătate a depozitului zonal de deșeuri al Vivani Salubritate.

Încă un pas înainte Administrația județeană este cu un pas mai aproape de construirea primei stații de tratare mecanico-biologică (TMB) a deșeurilor menajere. Consilierii județeni au aprobat, la sfârșitul... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2022, 10:50 (8199 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Costul mediu de întreținere pentru un bătrân este de 4535 de lei/lună

Ialomița: Costul mediu de întreținere pentru un bătrân este de 4535 de lei/lună

Consilierii județeni au aprobat tarifele medii de întreținere pentru vârstnicii din căminele care aparțin administrației județene. Persoanele vârstnice care locuiesc aici au obligația de a plăti până la 60% din valoarea veniturilor personale lunare.

Din ce în ce mai mulți Administrația județeană a stabilit tarifele medii de întreținere pentru bătrânii din căminele care aparțin administrației județene. Aceste tarife au fost aprobate joi, 23 decembrie 2021, de către consilierii județeni în cadrul unei ședințe ordinare. Conform acestor tarife, costurile de întreținere pentru persoanele... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2022, 12:20 (6899 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Valori de referință pentru produsele agricole

Ialomița: Valori de referință pentru produsele agricole

Printr-o hotărâre, Consiliul Județean Ialomița a aprobat prețurile medii ale produselor agricole pentru anul 2022. Valoarea acestora a fost stabilită la 0,90 lei/kg pentru grâu, 0,84 lei/kg pentru orz și orzoaică, 2,36 lei/kg pentru rapiță, 2,22 lei/kg pentru floarea-soarelui și 0,94 lei/kg pentru porumb. Hotărârea emisă de Consiliul Județean Ialomița intră în vigoare începând cu 1 ianuarie 2022. ... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2021, 11:20 (10458 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

RETROSPECTIVĂ 2021

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

Octombrie Suntem condamnați să ne repetăm greșelile
În plin Val 4 al pandemiei, Independent publică date oficiale alarmante care confirmă că 95% dintre ialomițenii spitalizați nu sunt vaccinați împotriva COVID-19. În pofida apelurilor publice ale autorităților, cetățenii județului preferă riscul de a muri în locul vaccinării. Spitalele județului sunt suprasolicitate, sistemul medical din Ialomița cedează, iar oamenii continuă să moară peste tot, indiferent de spital. Independent... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2021, 11:50 (4956 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

RETROSPECTIVĂ 2021

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

Iulie Luna premierelor în Ialomița
Jumătatea verii 2021 aduce un șir de vești incredibile. Dar adevărate! Prima dintre acestea, confirmată oficial de conducerea instituției, e că din arestul Poliției 4 infractori continuau să conducă o rețea de prostituție. Între timp, Slobozia descoperă că fiecare ploaie de vară îi inundă subsolurile, orașul Căzănești că aceleași ploi surpă străzile, iar Amara că nu poate asigura apa potabilă pentru consum. Și tot în luna iulie, pentru prima dată de la debutul pandemiei, Centrele de Vaccinare își reduc... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2021, 14:20 (11660 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița va cheltui 50 milioane de lei pentru investiții în 2022

Din credit

Consiliul Județean Ialomița va cheltui 50 milioane de lei pentru investiții în 2022

Jumătate din creditul de 100 milioane de lei contractat de către autoritățile județene prin BCR va fi utilizat în 2022. La sfârșitul anului 2021, în cadrul ședintei ordinare de joi, 23 decembrie a.c., consilierii județeni au aprobat modul de cheltuire a acestor fonduri. Prioritățile investiționale sunt Spitalul Județean de Urgențe Slobozia și infrasrucutura rutieră.

Începe balul Administrația județeană a decis să utilizeze în 2022 jumătate din creditul de 100 milioane de lei contractat pentru asigurarea finanțării proiectelor de investiții derulate cu fonduri europene în Ialomița. ... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2021, 10:10 (9213 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

RETROSPECTIVĂ 2021

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

Aprilie Anchetă penală pentru administrațiile locale
În premieră în administrația din Ialomița, prefectul județului se dovedește util. Mihai Tănăsescu înaintează către Inspectoratul de Poliție concluziile unui raport privind maniera ilegală în care 16 primării administrează pajiștile din județ. Rezul­tatele anchetei polițienești încă se lasă așteptate. Dar se cheamă că am făcut primul pas spre legalitate. În aceeași lună, Consiliul Județean Ialomița descoperă brusc că are 163 kilometri de drumuri neasfaltate, iar noul președinte Marian ... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2021, 12:10 (6683 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Sabrerul George Dragomir, Sportivul Anului 2021 în Ialomița

Sabrerul George Dragomir, Sportivul Anului 2021 în Ialomița

În cadrul unei ceremonii, au fost desemnați cei mai buni sportivi ai județului Ialomița în anul 2021. Astfel, CSM Unirea Slobozia a dominat și în acest an ierarhia celor mai galonați sportivi ialomițeni, în clasamentul rezervat Sporturilor Olimpice 9 din primii 12 sportivi fiind legitimați la Clubul Sportiv Municipal Slobozia. De asemenea, să remarcăm că, din nou, Scrima și Luptele au fost ramurile sportive cu cei mai mulți premianți. Așadar, cel mai bun sportiv ialomițean al anului 2021 a fost desemnat sabrerul George Dragomir. După cum am consemnat și noi, George Dragomir și-a demonstrat din nou talentul și perseverența cucerind Titlul Național individual la Tineret (sportivi sub 23 de ani)... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2021, 14:50 (4760 vizualizări - 1 comentariu)

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2021

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

Ialomița anului 2021 a stat sub semnul reconstrucției administrative. A fost un an lung, un an greu, un an în care autoritățile locale și jude­țene și-au reînnoit promisiunile de mai bine. Independent vă propune o retrospectivă a evenimentelor care au marcat viața politică, economică și administrativă a județului. Și vă urează să aveți parte de o viață mai bună în anii care urmează. Pentru că, nu-i așa?!, speranța moare întotdeauna ultima...

Ianuarie Nimic nu se schimbă, totul se transformă... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2021, 14:10 (7088 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a primit 22,5 milioane de lei la ultima rectificare bugetară a anului 2021

Administrația are fonduri

Ialomița a primit 22,5 milioane de lei la ultima rectificare bugetară a anului 2021

Luni, 20 decembrie 2021, Monitorul Oficial a publicat valoarea fondurilor alocate de Guvernul României pentru județul Ialomița. Suma repartizată județului din Fondul de Rezervă la dispoziția Guvernului se ridică la 22,5 milioane de lei. Printre localitățile ialomițene care nu au primit niciun leu la această rectificare bugetară se numără orașul Amara...

Bani de Crăciun pentru administrațiile locale Administrațiile din Ialomița au primit bani din Fondul de Rezevă la dispoziția Guvernului. Cele mai mari sume au fost alocate Consiliului Județean Ialomița (4 milioane de lei), municipiului... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2021, 09:55 (5518 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Ne-a învrednicit Preabunul Dumnezeu și ne-a dat multă putere să parcurgem, prin mari încercări și necazuri, drumurile acestui an și să ajungem la prăznuirea minunii Nașterii Celui așteptat de milenii de întreaga creație, Mântuitorul Iisus Hristos, Cel Ce este „Calea, Adevărul și Viața” și „Lumină a lumii”, pe Care urmându-L, nu vom umbla întru întuneric.
Anul acesta, cu prilejul sărbătorii... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2021, 10:10 (13103 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Anchetată penal pentru că și-a scos copiii la cerșit

Se întâmplă la Fetești

Anchetată penal pentru că și-a scos copiii la cerșit

Polițiștii din Fetești au deschis un dosar penal pe numele unei femei din localitate după ce aceasta a fost surprinsă obligându-și copiii să cerșească. Cazul a intrat și în atenția Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, care a dispus integrarea copiilor într-un program de protecție socială. «În prezent, copiii sunt în grija serviciilor noastre!» au precizat reprezentanții instituției.

Copiii pot ajunge pe lista de adopții Din primele informații, se pare că femeia se afla sub monitorizarea autorităților de mai bine de jumătate de an. Aceasta a fost suprinsă... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2021, 12:40 (6323 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
267 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: S-a înecat la pescuit

Marți, 25 septembrie 2018, în jurul orelor 14,00, un apel primit la Dispeceratul ISU Ialomița semnala prezența a doi bărbați în zona unei amenajări hidrotehnice din beton, aflată pe râul Ialomița, în apropierea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2018, 12:05
(5901 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni înecat


Cosâmbești: Prins cu aproape 100 kg de pește în portbagaj

Polițiștii ialomițeni acționează periodic în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii faptelor ilegale asociate din pescuitul ilegal. Astfel, a fost depistat, pe raza localității Cosâmbești ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2018, 11:45
(5773 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente în Ialomița: Două persoane decedate, patru rănite

În cursul zilei de marți, 25 septembrie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere. Primul eveniment s-a produs în jurul orelor 16,00, în apropiere de comuna Sinești și s-a soldat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2018, 11:15
(5639 vizualizări - 0 comentarii)


Deținătorii de câini periculoși, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada septembrie-decembrie 2018, polițiștii ialomițeni desfășoară acțiuni de prevenire a oricăror incidente în care sunt implicați câinii periculoși sau agresivi și de verificare a modului de respectare ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2018, 11:05
(5338 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu la Țăndărei

Joi, 27 septembrie 2018, de la orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează în orașul Țăndărei un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2018, 10:45
(5298 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 19 octombrie 2018, orele 9,00, «Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți». Evenimentul se va desfășura la Slobozia, în ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2018, 20:20
(5420 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Și-a pierdut viața strivit de un utilaj

Un bărbat de 37 de ani din comuna ialomițeană Adâncata și-a pierdut viața marți, 25 septembrie 2018, în urma unui accident de muncă petrecut pe raza județului Bistrița Năsăud. Bărbatul lucra la amenajarea ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2018, 18:30
(6163 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Atenție la înșelăciuni!»

În perioada septembrie-octombrie 2018, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează activități informativ-preventive în cadrul campaniei de prevenire a infracțiunilor de înșelăciune «Atenție ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 19:25
(4889 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 240000 de lei, 30 de permise reținute

Polițiștii au intervenit, în perioada 21-23 septembrie, la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Astfel, la acest sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni au fost angrenați în 26 de ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 19:20
(4926 vizualizări - 0 comentarii)


Corul Academic «Divina Armonie» va concerta la Hramul Catedralei Episcopale Slobozia

Luni, 1 octombrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, va sărbători hramul de toamnă al Catedralei Episcopale «Acoperământul Maicii Domnului ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 18:20
(5598 vizualizări - 0 comentarii)


A treia ediție a campaniei «Educația-prioritate a Bisericii», derulată în parohiile Protopopiatului Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, în parohiile din Protopopiatul Urziceni a fost derulată cea de-a treia ediție a proiectului social-filantropic «Educația-prioritate a Bisericii», în ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 18:05
(6988 vizualizări - 0 comentarii)


«Zilele Recoltei 2018», la Slobozia

Primăria Municipiului Slobozia vă invită la Sărbătoarea Recoltei, în perioada 29-30 septembrie 2018. La «Zilele Recoltei 2018», roadele pământului vor fi etalate pe tarabe de către cei mai gospodari producători ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 17:55
(3837 vizualizări - 0 comentarii)


«Centenarul Filmului Românesc», la Slobozia

Municipiul Slobozia intră pe harta celor o sută de orașe din țară care găzduiesc «Centenarul Filmului Românesc», un proiect de anvergură națională inițiat de Agerpres. Sâmbătă, 29 septembrie 2018, la Casa ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 12:40
(2917 vizualizări - 0 comentarii)


AJFOM Ialomița: Locuri de muncă în agricultură-Spania, campania 2019

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, oferă 950 locuri de muncă vacante în Spania pentru munca sezonieră în agricultură la recoltarea căpșunilor ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 11:10
(3138 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Și-a înjunghiat fiul cu un cuțit

Polițiștii ialomițeni au deschis o anchetă într-un posibil caz de «tentativă de omor». Un bărbat este cercetat penal după ce, în cursul nopții de marți, 18/19 septembrie 2018, și-a înjunghiat fiul cu un ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 17:25
(4898 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Pește fără documente, confiscat de polițiști

Fetești: Pește fără documente, confiscat de polițiști

Polițiștii ialomițeni au acționat marți, 18 septembrie a.c., pe raza județului, sub coordonarea polițiștilor din cadrul Direcției de Ordine Publică, în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 17:05
(4869 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: Accident cu două persoane rănite

Marți, 18 septembrie a.c., în jurul orelor 12,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație, două persoane fiind rănite. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 17:00
(3745 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Valea Măcrișului: Beat la volan, a provocat un accident

Marți, 18 septembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Valea Măcrișului s-a produs un accident soldat cu pagube materiale. Astfel, șoferii celor două autoturisme implicate ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 16:55
(4996 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A furat dintr-o barcă rucsacul unei femei

Polițiștii feteșteni au fost sesizați luni, 17 septembrie a.c., cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri dintr-o ambarcațiune aflată pe malul brațului Borcea. În urma sesizării, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 16:50
(8728 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Muniție neexplodată, descoperită la Movilița și Armășești

Muniție neexplodată, descoperită la Movilița și Armășești

Duminică, 16 septembrie a.c., pe un  teren agricol de pe raza comunei Movilița a fost descoperită o mină antitanc cu înveliș metalic, aflată într-o stare avansată de uzură. De asemenea, marți, 18 septembrie ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 15:20
(4942 vizualizări - 0 comentarii)


Scrimerul George Dragomir a câștigat «Cupa României»

Scrimerul George Dragomir a câștigat «Cupa României»

Orașul Iași a fost gazda «Cupei României», la scrimă cadeți și juniori 2018. Așa cum era de așteptat, cel mai bun junior al momentului, George Dragomir, legitimat la CSM Unirea Slobozia, si-a respectat ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 20:19
(5004 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism căutat de autoritățile din Arad, depistat la Fetești

Un autoturism care figura în bazele de date ca fiind sustras, căutat pentru confiscare de autoritățile din județul Arad, a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 18:50
(3744 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Luni, 17 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 61 de ani, din Vlădeni, în timp ce încerca să comercializeze pește din speciile plătică și mreană ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 18:40
(5183 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean urmărit internațional, depistat de polițiști

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru infracțiuni contra persoanei și contra patrimoniului, fapte comise în Italia. Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 18:25
(4870 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Cântece de iubire» pe esplanada Centrului Cultural

Joi, 20 septembrie 2018, începând cu orele 18,00, pe esplanada Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va fi susținut recitalul «Cântece de iubire». Soliști vor fi soprana Irina Iordăchescu și chitaristul ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 15:10
(4947 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Hoți din autoturisme, reținuți de polițiști

Polițiștii Secției de Poliție Rurală Jilavele cercetează patru tineri, cu vârste cuprinse între 20 și 24 de ani, toți din comuna Movilița, aceștia fiind bănuiți de comiterea infracțiunii de «furt». Sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 11:05
(3577 vizualizări - 0 comentarii)


Se lansează «Ro Alert»

Sâmbătă, 15 septembrie 2018, începând cu orele 11,00, va fi lansat la nivel național portalul «Ro Alert», de la sediul Ministerul Afacerilor Interne. Evenimentul va fi realizat în sistem ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 20:15
(3520 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe localități ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 17:20
(5841 vizualizări - 0 comentarii)


Recrutare candidați pentru Școlile de Subofițeri Jandarmi, sesiunea ianuarie 2019

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează tineri absolvenți de liceu, cu diplomă de Bacalaureat, pentru sesiunea din luna ianuarie la instituțiile militare de învățământ din cadrul Ministerului ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 16:15
(5941 vizualizări - 0 comentarii)


Servicii Publice Slobozia SRL

vă face cunoscut faptul că
în perioada 29-30.09.2018
se vor desfășura «Zilele Recoltei»
în Piața Agroalimentară Slobozia

14 Septembrie 2018, 13:20


Ultimele comentarii
Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...