Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Un copil a încercat să se sinucidă «live» pe o rețea de socializare

Slobozia: Un copil a încercat să se sinucidă «live» pe o rețea de socializare

O anchetă este în desfășurare la Poliție și Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița după ce un copil de 12 ani și-a anunțat prietenii pe o rețea de socializare că vrea să se sinucidă. Copilul s-ar fi filmat în timp ce încerca să ia un pumn de pastile, dar o colegă de clasă ar fi reușit să-l oprească să-și ducă la bun sfârșit gestul necugetat. Se pare că acest caz ar fi intrat și în atenția procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița.

Verificările sunt în curs Din primele informații, se pare că întâmplarea s-ar fi petrecut în luna decembrie... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2022, 10:20 (8157 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Dosare DNA: Primarii Ștefan Ionescu-Valea Ciorii și Tudor Grigore-Axintele își așteaptă sentințele

Dosare DNA: Primarii Ștefan Ionescu-Valea Ciorii și Tudor Grigore-Axintele își așteaptă sentințele

În anul 2020, Direcția Națională Anticorupție finaliza cercetările în două dosare penale ce vizau infracțiuni de corupție comise de doi primari ialomițeni. Este vorba despre Ștefan Ionescu, primarul comunei Valea Ciorii, și Grigore Tudor, primarul localității Axintele. Ambele cauze au fost trimise spre judecare la Tribunalul Ialomița. Potrivit informațiilor oficiale, după mai multe termene în care sentințele au fost amânate, instanța urmează să se pronunțe în aceste cauze în a doua jumătate a lunii ianuarie 2022.

Se așteaptă deciziile judecătorilor Potrivit actelor de urmărire penală... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2022, 10:05 (10180 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DGASPC Ialomița: O expoziție despre... copilărie

DGASPC Ialomița: O expoziție despre... copilărie

În luna decembrie 2021, Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia a fost gazda unei expoziții inedite. Aflată la a IV-a ediție, expoziția «Copilăria=bucurie, joc, nonviolență» a oferit vizitatorilor șansa de a se întâlni cu lucrările unor elevi aflați în centrele de plasament din județ. Expoziția a făcut parte din campania anuală de 19 zile dedicată prevenirii abuzurilor și violenței asupra copiilor și tinerilor, derulată de World Women Summit Fundation Geneva și Fundația Internațională a Comunităților Educative România (FICE). Această campanie s-a desfășurat în unități de învățământ preuniversitar, centre de plasament și cluburi ale copiilor. Exponatele au fost realizate de copiii din Casele... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2022, 11:50 (11402 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Fiscul ialomițean trebuie să returneze contribuabililor 1,3 milioane de lei

Fiscul ialomițean trebuie să returneze contribuabililor 1,3 milioane de lei

Peste 10 mii de persoane din județul Ialomița trebuie să primească bani de la Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița. Sumele reprezintă diferențele stabilite «în minus» pentru contribuția CASS la persoanele care au desfășurat activități independente și care au cotizat în anul 2017. Valoarea totală a sumelor care urmează a fi returnate este de 1,3 milioane de lei.

Banii vor fi înapoiați în baza unei cereri Măsura fiscală vizează persoanele care, în anul 2017, au încasat venituri din activități independente, precum drepturile de autor și care au plătit CASS. În baza formulelor... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2022, 13:10 (4255 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Constantin Marin, noul prefect al județului Ialomița

Constantin Marin, noul prefect al județului Ialomița

Printr-o decizie a Guvernului României, în funcția de prefect al județului Ialomița a fost nominalizat Constantin Marin. Constantin Marin a fost primar al comunei Albești, deținând în trecut și funcția de subprefect al județului.

Guvernul României a decis După demiterea fostului prefect al județului Ialomița, Mihai Tănăsescu, funcția a rămas vacantă, iar atribuțiile i-au fost delegate subprefectului Tonița Manea. În cadrul ședinței Guvernului României, desfășurată miercuri, 5 ianuarie 2022, s-a decis ca funcția de prefect al județului Ialomița să-i revină lui Constantin Marin. Fost... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2022, 16:05 (16654 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Zeci de procese în instanță intentate de profesori

Ialomița: Zeci de procese în instanță intentate de profesori

Zeci de profesori din Ialomița își cer în instanță drepturile salariale. Deși Legea 153/2017 prevede majorarea sistematică a veniturilor din sistemul de Educație, profesorii ialomițeni au rămas la aceleași salarii din 2019. Acțiunile se judecă la Tribunalul Ialomița.

Procesele sunt pe rol Acțiunile sunt deschise de către Uniunea Sindicatelor Libere din Învățământ Ialomița și au în prezent ca părți cel puțin 90 de cadre didactice din 6 școli ialomițene. Nemulțumirile profesorilor ialomițeni sunt generate de faptul că deși potrivit Legii 153/2017 ar fi trebuit să beneficieze sistematic... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2022, 11:10 (7371 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița vrea două stații de încărcare electrică pentru autoturisme

Consiliul Județean Ialomița vrea două stații de încărcare electrică pentru autoturisme

Administrația județeană intenționează să construiască două stații de încărcare electrică pentru autoturisme. Cele două stații ar putea fi construite la Fierbinți și Cosâmbești, în imediata vecinătate a Conacului Bolomey. Valoarea estimată a acestei investiții este de 600 mii de lei.
Viitorul bate la ușă Consiliul Județean Ialomița a aprobat tema de proiectare și nota conceptuală aferente realizării a două stații de încărcare electrică pe teritoriul județului Ialomița. Valoarea acestei investiții se ridică la 600 mii de lei. Fondurile vor fi accesate în cadrul unui program național gestionat... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2022, 11:10 (4433 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Stație de tratare mecanico-biologică a deșeurilor de 34 milioane de lei

Ialomița scapă de deșeuri

Stație de tratare mecanico-biologică a deșeurilor de 34 milioane de lei

Județul Ialomița face primii pași către legalitate. După 30 de ani de așteptare, autoritățile județene au demarat procedurile preliminare pentru construirea unei stații de tratare mecanico-biologică a deșeurilor. Valoarea estimată a acestei investiții este de 34 milioane de lei. Stația ar puma să fie amplasată în imediata vecinătate a depozitului zonal de deșeuri al Vivani Salubritate.

Încă un pas înainte Administrația județeană este cu un pas mai aproape de construirea primei stații de tratare mecanico-biologică (TMB) a deșeurilor menajere. Consilierii județeni au aprobat, la sfârșitul... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2022, 10:50 (8198 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Costul mediu de întreținere pentru un bătrân este de 4535 de lei/lună

Ialomița: Costul mediu de întreținere pentru un bătrân este de 4535 de lei/lună

Consilierii județeni au aprobat tarifele medii de întreținere pentru vârstnicii din căminele care aparțin administrației județene. Persoanele vârstnice care locuiesc aici au obligația de a plăti până la 60% din valoarea veniturilor personale lunare.

Din ce în ce mai mulți Administrația județeană a stabilit tarifele medii de întreținere pentru bătrânii din căminele care aparțin administrației județene. Aceste tarife au fost aprobate joi, 23 decembrie 2021, de către consilierii județeni în cadrul unei ședințe ordinare. Conform acestor tarife, costurile de întreținere pentru persoanele... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2022, 12:20 (6898 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Valori de referință pentru produsele agricole

Ialomița: Valori de referință pentru produsele agricole

Printr-o hotărâre, Consiliul Județean Ialomița a aprobat prețurile medii ale produselor agricole pentru anul 2022. Valoarea acestora a fost stabilită la 0,90 lei/kg pentru grâu, 0,84 lei/kg pentru orz și orzoaică, 2,36 lei/kg pentru rapiță, 2,22 lei/kg pentru floarea-soarelui și 0,94 lei/kg pentru porumb. Hotărârea emisă de Consiliul Județean Ialomița intră în vigoare începând cu 1 ianuarie 2022. ... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2021, 11:20 (10457 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

RETROSPECTIVĂ 2021

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

Octombrie Suntem condamnați să ne repetăm greșelile
În plin Val 4 al pandemiei, Independent publică date oficiale alarmante care confirmă că 95% dintre ialomițenii spitalizați nu sunt vaccinați împotriva COVID-19. În pofida apelurilor publice ale autorităților, cetățenii județului preferă riscul de a muri în locul vaccinării. Spitalele județului sunt suprasolicitate, sistemul medical din Ialomița cedează, iar oamenii continuă să moară peste tot, indiferent de spital. Independent... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2021, 11:50 (4956 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

RETROSPECTIVĂ 2021

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

Iulie Luna premierelor în Ialomița
Jumătatea verii 2021 aduce un șir de vești incredibile. Dar adevărate! Prima dintre acestea, confirmată oficial de conducerea instituției, e că din arestul Poliției 4 infractori continuau să conducă o rețea de prostituție. Între timp, Slobozia descoperă că fiecare ploaie de vară îi inundă subsolurile, orașul Căzănești că aceleași ploi surpă străzile, iar Amara că nu poate asigura apa potabilă pentru consum. Și tot în luna iulie, pentru prima dată de la debutul pandemiei, Centrele de Vaccinare își reduc... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2021, 14:20 (11660 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița va cheltui 50 milioane de lei pentru investiții în 2022

Din credit

Consiliul Județean Ialomița va cheltui 50 milioane de lei pentru investiții în 2022

Jumătate din creditul de 100 milioane de lei contractat de către autoritățile județene prin BCR va fi utilizat în 2022. La sfârșitul anului 2021, în cadrul ședintei ordinare de joi, 23 decembrie a.c., consilierii județeni au aprobat modul de cheltuire a acestor fonduri. Prioritățile investiționale sunt Spitalul Județean de Urgențe Slobozia și infrasrucutura rutieră.

Începe balul Administrația județeană a decis să utilizeze în 2022 jumătate din creditul de 100 milioane de lei contractat pentru asigurarea finanțării proiectelor de investiții derulate cu fonduri europene în Ialomița. ... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2021, 10:10 (9212 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

RETROSPECTIVĂ 2021

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

Aprilie Anchetă penală pentru administrațiile locale
În premieră în administrația din Ialomița, prefectul județului se dovedește util. Mihai Tănăsescu înaintează către Inspectoratul de Poliție concluziile unui raport privind maniera ilegală în care 16 primării administrează pajiștile din județ. Rezul­tatele anchetei polițienești încă se lasă așteptate. Dar se cheamă că am făcut primul pas spre legalitate. În aceeași lună, Consiliul Județean Ialomița descoperă brusc că are 163 kilometri de drumuri neasfaltate, iar noul președinte Marian ... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2021, 12:10 (6683 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Sabrerul George Dragomir, Sportivul Anului 2021 în Ialomița

Sabrerul George Dragomir, Sportivul Anului 2021 în Ialomița

În cadrul unei ceremonii, au fost desemnați cei mai buni sportivi ai județului Ialomița în anul 2021. Astfel, CSM Unirea Slobozia a dominat și în acest an ierarhia celor mai galonați sportivi ialomițeni, în clasamentul rezervat Sporturilor Olimpice 9 din primii 12 sportivi fiind legitimați la Clubul Sportiv Municipal Slobozia. De asemenea, să remarcăm că, din nou, Scrima și Luptele au fost ramurile sportive cu cei mai mulți premianți. Așadar, cel mai bun sportiv ialomițean al anului 2021 a fost desemnat sabrerul George Dragomir. După cum am consemnat și noi, George Dragomir și-a demonstrat din nou talentul și perseverența cucerind Titlul Național individual la Tineret (sportivi sub 23 de ani)... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2021, 14:50 (4760 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2021

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

Ialomița anului 2021 a stat sub semnul reconstrucției administrative. A fost un an lung, un an greu, un an în care autoritățile locale și jude­țene și-au reînnoit promisiunile de mai bine. Independent vă propune o retrospectivă a evenimentelor care au marcat viața politică, economică și administrativă a județului. Și vă urează să aveți parte de o viață mai bună în anii care urmează. Pentru că, nu-i așa?!, speranța moare întotdeauna ultima...

Ianuarie Nimic nu se schimbă, totul se transformă... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2021, 14:10 (7085 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a primit 22,5 milioane de lei la ultima rectificare bugetară a anului 2021

Administrația are fonduri

Ialomița a primit 22,5 milioane de lei la ultima rectificare bugetară a anului 2021

Luni, 20 decembrie 2021, Monitorul Oficial a publicat valoarea fondurilor alocate de Guvernul României pentru județul Ialomița. Suma repartizată județului din Fondul de Rezervă la dispoziția Guvernului se ridică la 22,5 milioane de lei. Printre localitățile ialomițene care nu au primit niciun leu la această rectificare bugetară se numără orașul Amara...

Bani de Crăciun pentru administrațiile locale Administrațiile din Ialomița au primit bani din Fondul de Rezevă la dispoziția Guvernului. Cele mai mari sume au fost alocate Consiliului Județean Ialomița (4 milioane de lei), municipiului... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2021, 09:55 (5518 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Ne-a învrednicit Preabunul Dumnezeu și ne-a dat multă putere să parcurgem, prin mari încercări și necazuri, drumurile acestui an și să ajungem la prăznuirea minunii Nașterii Celui așteptat de milenii de întreaga creație, Mântuitorul Iisus Hristos, Cel Ce este „Calea, Adevărul și Viața” și „Lumină a lumii”, pe Care urmându-L, nu vom umbla întru întuneric.
Anul acesta, cu prilejul sărbătorii... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2021, 10:10 (13100 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Anchetată penal pentru că și-a scos copiii la cerșit

Se întâmplă la Fetești

Anchetată penal pentru că și-a scos copiii la cerșit

Polițiștii din Fetești au deschis un dosar penal pe numele unei femei din localitate după ce aceasta a fost surprinsă obligându-și copiii să cerșească. Cazul a intrat și în atenția Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, care a dispus integrarea copiilor într-un program de protecție socială. «În prezent, copiii sunt în grija serviciilor noastre!» au precizat reprezentanții instituției.

Copiii pot ajunge pe lista de adopții Din primele informații, se pare că femeia se afla sub monitorizarea autorităților de mai bine de jumătate de an. Aceasta a fost suprinsă... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2021, 12:40 (6323 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Amara se revoltă: Miting în fața Consiliului Județean Ialomița!

Amara se revoltă: Miting în fața Consiliului Județean Ialomița!

Primarul orașului Amara, Alin-Sorin Sandu, a organizat joi, 23 decembrie 2021, un miting de protest în fața Consiliului Județean Ialomița. Edilul a citit în fata grupului de protestatari o scrisoare deschisă adresată Consiliului Județean Ialomița, Guvernului României și Avocatului Poporului. «Administrație fără strategii politice!» au susținut protestatarii stânși în Piața Revoluției din Slobozia.

Ultimul protest administrativ al anului Administrația din Amara a decis să organizeze un protest public în fața Consiliului Județean Ialomița. Protestul a fost organizat de către... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2021, 10:05 (4773 vizualizări - 8 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
264 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Infractor prins și arestat

În cursul zilei de ieri, 1 februarie, polițiștii ialomițeni au depistat și încarcerat în Penitenciarul Slobozia un tînăr de 20 de ani, din Urziceni, urmărit din data de 8 ianuarie 2010 întrucît se sustrăgea ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2010, 18:09
(10286 vizualizări - 0 comentarii)


Cupa orașului Amara la tenis de cîmp, la a V-a ediție

În perioada 5-7 februarie 2010, administrația locală a orașului Amara și Asociația Sportivă «Victoria» organizează «Cupa Orașului Amara», ediția a V-a la tenis de cîmp-dublu masculin. Potrivit organizatorilor ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2010, 12:20
(11341 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul avertizează

Reprezentanții Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că vineri, 5 februarie 2010, este ultima zi în care pot fi depuse la administrațiile financiare teritoriale în a ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2010, 11:40
(8757 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere la finele săptămînii trecute

Patru persoane au fost transportate la diferite unități medicale în cursul zilei de sîmbătă, 30 ianuarie a.c., după ce autovehiculele în care se aflau au fost implicate în trei accidente rutiere, produse ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2010, 17:16
(9607 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției

Polițiștii ialomițeni au participat în acest sfârșit de săptămână, respectiv în perioada 29-31 ianuarie 2010, la mai multe acțiuni organizate pe raza județului.
Astfel, în noaptea de 29 spre 30 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2010, 17:15
(9566 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii și descarcerări

Vineri, 29 ianuarie, pompierii militari din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din comuna Maia. Focul s-a aprins din cauza unui mijloc de încălzire suprasolicitat ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2010, 17:04
(10001 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii au prins trei hoți

Jandarmii slobozeni au depistat, miercuri, 27 ianuarie, trei indivizi ce transportau într-un cărucior mai multe grătare metalice în lungime de aproximativ 2 metri fiecare. Cei trei bărbați se aflau pe bulevardul ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2010, 19:26
(14022 vizualizări - 0 comentarii)


Pistol cu aer comprimat deținut ilegal, depistat la un bătrîn

Polițiștii au depistat un ialomițean care deținea, fără drept, o armă neletală din categoria celor supuse autorizării. Bărbatul, în vîrstă de 70 de ani, din Fetești, deținea ilegal un pistol cu aer comprimat ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2010, 17:37
(10689 vizualizări - 2 comentarii)


Fără carnet sau cu permisul suspendat, la plimbare la volan

În după-amiaza zilei de miercuri, 27 ianuarie a.c., un echipaj de siguranță publică ce acționa pe raza orașului Țăndărei a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate care circula pe ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2010, 17:37
(8786 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere

Două persoane au suferit răni multiple după ce au fost implicate în accidente rutiere produse pe arterele județului în cursul zilei de miercuri, 27 ianuarie 2010.
Primul eveniment rutier s-a produs în ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2010, 17:37
(11337 vizualizări - 0 comentarii)


«Ateneu» s-a mutat la Slobozia

«Ateneu» s-a mutat la Slobozia

Începînd cu luna februarie 2010, zestrea culturală a județului crește cu încă o sală de spectacole. Noua sală a fost amenajată în incinta Centrului Cultural Unesco «Ionel Perlea» și urmează a fi inaugurată ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 18:28
(12915 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmeria, la bilanț

Jandarmeria, la bilanț

Miercuri, 27 ianuarie, în cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Inspectoratului Județean de Jandarmi și-au prezentat bilanțul instituției pentru anul 2009. Potrivit documentului, misiunile jandarmilor ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 15:18
(8788 vizualizări - 0 comentarii)


Telverde Anticorupție, apelabil gratuit de pe mobil

Potrivit autorităților, de la începutul săptămînii în curs, respectiv de luni, 25 ianuarie 2010, linia verde anticorupție 0800806806 este apelabilă gratuit și din rețelele de telefonie ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 15:13
(12738 vizualizări - 0 comentarii)


Alt șofer beat la volan

În noaptea de marți spre miercuri, 26/27 ianuarie a.c., puțin trecut de miezul nopții, polițiștii au oprit pe Strada Bănățenilor din Fetești un autoturism înmatriculat în Capitală, la volan aflîndu-se un ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 15:10
(10884 vizualizări - 0 comentarii)


Atenționări meteorologice și hidrologice

Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență, «în conformitate cu atenționarea hidrologică din 27.01.2010, emisă de INHGA București, avînd în vedere situația hidrometeorologică actuală, începînd ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 15:02
(11503 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 13:41
(12309 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 16:09
(13598 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să fure de la societatea unde lucra

Un bărbat de 40 de ani, din Urziceni, este cercetat de polițiști pentru tentativă de furt calificat după ce a fost surprins în cursul nopții de 25/26 ianuarie de polițiștii din localitate în timp ce încerca ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:48
(11958 vizualizări - 0 comentarii)


Saci de soia fără documente

În noaptea de luni spre marți, respectiv 24 spre 25 ianuarie a.c., în jurul orelor 00,30, o echipă de siguranță publică din Fetești a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:47
(13105 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale Poliției

Polițiștii ialomițeni au desfășurat, în ultimele zile, mai multe acțiuni pe raza județului Ialomița.
În noaptea de luni spre marți, 25/26 ianuarie a.c., efective ale posturilor de poliție din zona Urziceni ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:37
(10695 vizualizări - 0 comentarii)


Aplicație online pentru cererea de plată a subvenției pe suprafață

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că este disponibilă aplicația IPA online, prin intermediul căreia fermierii care intenționează să solicite sprijin pe suprafață completează ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:31
(15317 vizualizări - 0 comentarii)


Sobele produc incendii

Nerespectarea măsurilor de prevenire a incendiilor la sistemele de încălzire a condus, din nou, la producerea a două incidente de acest fel la locuințele unor cetățeni din Fetești și comuna Andrășești. ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:29
(12599 vizualizări - 0 comentarii)


La 14 ani a furat 12 găini

În dimineața zilei de duminică, 24 ianuarie a.c., Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată de către un localnic despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute au sustras 12 găini din curtea unei ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 18:28
(10402 vizualizări - 0 comentarii)


Tot mai mulți șoferi băuți în trafic

Cinci sancțiuni contravenționale au fost aplicate unor conducători auto care au fost depistați la volanul unor autoturisme deși se aflau sub influența băuturilor alcoolice. Față de aceștia, complementar ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 18:21
(10728 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis, la volan

Un tînăr în vîrstă de 27 de ani, din Urziceni este cercetat de polițiști pentru conducerea unui autovehicul fără a poseda permis de conducere. Autoturismul condus de acesta a fost oprit în trafic de un ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 18:15
(10296 vizualizări - 0 comentarii)


Un ceai cald de la Sensiblu

Un ceai cald de la Sensiblu

Ca urmare a scăderii tot mai accentuate a temperaturilor, din ce în ce mai multe persoane surprinse de ger suferă de hipotermii. Începând de sîmbătă, 23 ianuarie 2010, persoanele care suferă din cauza gerului ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 18:07
(14503 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții SMURD

Intervenții SMURD

Echipajul SMURD Urziceni a fost solicitat, la final de săptămînă, în cazul a doi pacienți cu afecțiuni medicale. Astfel, vineri, 22 ianuarie, în jurul orelor 20,00, din cauza drumului înzăpezit, subofițerii ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 17:59
(13579 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii datorate coșurilor de evacuare

Incendii datorate coșurilor de evacuare

Coșul de evacuare a fumului amplasat necorespunzător ori neprotejat termic a reprezentat cauza probabilă de izbucnire a nu mai puțin de 4 incendii. Astfel, sîmbătă, 23 ianuarie a.c., în jurul orelor 17 ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 17:53
(11278 vizualizări - 0 comentarii)


Drumuri județene parțial blocate

Drumuri județene parțial blocate

Potrivit Prefecturii, în prezent,pe teritoriul județului Ialomița circulația se desfășoară în condiții, grele de iarnă.

Drumuri județene parțial blocate, datorită temperaturilor extrem de scăzute ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 10:40
(10537 vizualizări - 0 comentarii)


Au furat din cabina unui TIR

Joi, 21 ianuarie, polițiștii ialomițeni au prezentat cu propunere de arestare preventivă Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni doi tineri din localitate, principalii suspecți de comiterea unui furt ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2010, 10:18
(8951 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...