Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primarii din comunele Ialomiței visează la investiții noi prin Programul «Anghel Saligny»

Noua Morgană administrativă

Primarii din comunele Ialomiței visează la investiții noi prin Programul «Anghel Saligny»

La sfârșitul lunii septembrie 2021, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a anunțat operaționalizarea Programului «Anghel Saligny». În Ialomița, un sfert dintre loca­litățile din mediul rural nu vor avea acces la acest program. Restul administrațiilor locale depune proiecte de investiții care vizează infrastructura rutieră și canalizarea. Prin Programul Național de Investiții «Anghel Saligny» vor fi alocate cel puțin 140 milioane de lei pentru fiecare județ, minimum 4 milioane pentru fiecare comună și cel puțin 7 milioane de lei pentru fiecare oraș.

O treime dintre administrații riscă să nu primească nimic... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2021, 13:50 (9953 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Ca-n vacanță

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-Știința Bacău 37-30 (20-9)

Ca-n vacanță

Meciul cu Știința Bacău, jucat duminică, 7 noiembrie a.c, a fost primul de pe teren propriu în care nu am avut nicio emoție cu privire la victoria Unirii. Fără Naumenko, accidentată, Slobozia a început meciul tare și a continuat să se distanțeze pe tabelă pe măsură ce minutele se scurgeau. Au fost de ajuns câteva intervenții ale Ralucăi Săndulache, dublate de goluri în poarta Bacăului, pentru ca emoțiile să dispară cu totul. La pauză a fost 20-9, după o repriză în care antrenorul Constantin Frâncu a rulat multe jucătoare, la un moment dat pe teren fiind 5 handbaliste din Slobozia.

A doua repriză a fost a lor... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2021, 12:45 (3363 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Recolta, «măcelărită» la Popești Leordeni. Feteștiul pierde la limită!

Fotbal, Liga a III-a

Recolta, «măcelărită» la Popești Leordeni. Feteștiul pierde la limită!

Este greu de înțeles ce s-a întâmplat cu Recolta Gheorghe Doja la Popești Leordeni. În meciul tur, la Doja, ilfovenii s-au impus cu 1-0, în ultimele minute. În meciul de sâmbătă, 6 noiembrie 2021, echipa din Popești Leordeni s-a impus cu un neverosimil 13-0! A fost tipul acela de meci în care uneia dintre echipe îi ies absolut toate tentativele de șut la poartă. Cert e că, în minutul 28, gazdele aveau deja 3-0, iar Recolta a rămas în minutul 22 fără Năstase, accidentat. În minutul 50 era 4-0 pentru gazde, iar în minutul 60, Ene este eliminat. În inferioritate numerică, Recolta mai încasează 9 goluri. 13 goluri, marcate de 9 jucători, în poarta ialomițenilor! Un coșmar trăit în teren de următorii... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2021, 10:20 (3331 vizualizări - 6 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vasile Silvian, consilierul președintelui Pavel la Departamentul «Moaște Administrative»

Vasile Silvian, consilierul președintelui Pavel la Departamentul «Moaște Administrative»

La 6 ani de când a fost prins făcând «trafic de influență» în favoarea Episcopiei pentru niște undelemn de candelă, ex-pre­ședintele Vasile Silvian se întoarce pe ușa din dos la Consiliul Județean. El a fost uns, pardon de expresie, consi­lier personal al președintelui Pavel, supt comanda directă a ex-prefectului Marin Constantin, o altă figură politică pe care Vasile Silvian a transbordat-o mai mult sau mai puțin legal în Consiliul Județean pe vremea când se autointitula «mai sărac și mai cinstit decât Ion Iliescu». Acuma să ne fie clar! Noi nu-i arătăm cu degetul și nu-l plângem pe Al Nostru, supranumit Rudotelian de Lazăr. Că fiecare are obligațiile lui și... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2021, 14:10 (7756 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Începe războiul autoturismelor abandonate

Slobozia: Începe războiul autoturismelor abandonate

Administrația locală caută soluții pentru ridicarea ma­șinilor abandonate din oraș. La acest moment se lucrează la un Regulament care să permită ridicarea acestor mașini pe cheltuiala Primăriei Slobozia. Primarul Dragoș Soare susține că externalizarea acestui serviciu către firme specializate ar reprezenta cea mai ieftină soluție.

Soluție de compromis Slobozia urmează să investească 28 milioane de lei într-un proiect de reabi­litare a căilor de rulare ale transportului public. Derularea proiectului depinde (și) de rapiditatea cu care autoritățile locale vor ridica autoturismele abandonate... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2021, 09:55 (4618 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

4500 de ialomițeni au solicitat ajutorul pentru încălzirea locuințelor

4500 de ialomițeni au solicitat ajutorul pentru încălzirea locuințelor

4500 de ialomițeni au făcut solicitări pentru acordarea ajutorului pentru încălzirea lo­cuințelor în primele două săp­tă­mâni de la deschiderea sesiunii de depunere a cererilor. Fondurile se acordă prin intermediul Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița. Sprijinul se acordă în funcțiile de veniturile beneficiarilor, care nu trebuie să depă­șească 2053 de lei net/lună.

Campanie în plină desfășurare Campania de depunere a soli­citărilor privind acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinței a început în urmă cu două săptămâni. Potrivit datelor furnizate de Agenția... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2021, 12:20 (11575 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri din bugetul local pentru susținerea Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Fonduri din bugetul local pentru susținerea Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Consilierii locali din Fetești au votat, în cadrul ședinței ordinare desășurată în urmă cu o săptămână, acordarea de fonduri din bugetul local pentru susținerea activității Spitalului Municipal «Anghel Saligny». Proiectul a fost inițiat de primarul Laurențiu Șonchereche, iar banii pe care unitatea medicală îi va primi vor fi folosiți pentru achiziția de concentratoare de oxigen, aparate necesare tratării bolnavilor de COVID-19. Inițiativa administrației locale din Fetești este comună cu cea a Con­siliului Județean Ialomița, care s-a angajat să susțină activitatea spitalelor din județ care luptă cu boala COVID-19.

Sprijin pentru Spitalul Fetești... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2021, 15:20 (6426 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Cortul de testare gratuită de la Slobozia

Cortul de testare gratuită de la Slobozia

Centrul de testare gratuită pentru depistarea COVID-19 la Slobozia a fost deschis de o săptămână. Și n-a fost zi să nu depisteze măcar 3-4 pozitivi. Noi ne-am testat a treia zi și am avut noroc. Ăia de n-au, Dumnezeu cu mila!

Prima zi, cu primarul Centrul s-a deschis într-o miercuri, pe 27 octombrie 2021. Facem precizarea pentru posteritate, că nu se știe ce-are să mai fie până trece Covid-ul... S-a deschis în fața Prefecturii Ialomița și pe el scrie mare «Punct testare gratuită COVID». În ziua când s-a deschis, a venit și primarul, c-așai la noi, altfel nu se poate. A fost decent,... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2021, 11:20 (5536 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Elevii din 87 de unități de învățământ vor merge «fizic» la școală

De luni, 8 noiembrie 2021

Ialomița: Elevii din 87 de unități de învățământ vor merge «fizic» la școală

Potrivit deciziei comune a Ministerului Educației și Ministerului Sănătății, de luni, 8 noiembrie 2021, elevii vor putea merge «fizic» la școală doar dacă procentul de vaccinare al personalului din școli depășește 60%. La nivelul județului Ialomița, din cele 98 de unități de învățământ, cu personalitate juridică sau arondate, 87 au o rată de vaccinare a   profesorilor și personalului nedidactic peste valoarea stabilită prin acte normative.

Elevii se întorc în clase Conform Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița și Direcției de Sănătate Publică Ialomița, din cele 98 de unități de învățământ din județ, cu personalitate juridică sau arondate, 87 au un procent... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2021, 19:05 (14858 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația ialomițeană a accesat fonduri europene în valoare de 658 milioane de lei

Administrația ialomițeană a accesat fonduri europene în valoare de 658 milioane de lei

Un raport oficial al Prefecturii Ialomița evidențiază situația pro­iectelor cu finanțare europeană depuse de instituțiile publice și administrațiile locale din județul nostru, pentru ciclul financiar 2018-2023. Astfel, entitățile publice au întocmit 52 de pro­iecte, cu o valoare totală de 658 milioane de lei. Programul Operațional Regional (POR) a fost mecanismul prin care au fost accesate cele mai multe fonduri europene la nivelul județului Ialomița. Cu toate acestea, Ialomița rămâne printre județene cu cea mai slabă absorbție a banilor europeni, așa cum se arată în do­cumentele oficiale ale Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene.

Ialomița are nevoie de banii Uniunii Europene... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2021, 13:55 (14269 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia are de recuperat 2,1 milioane de lei de la prostituate

Slobozia are de recuperat 2,1 milioane de lei de la prostituate

Valoarea amenzilor care trebuie plătite bugetului local al Sloboziei de către tinerele care practică prostituția, pe raza orașului, se ridică la 2,1 milioane de lei. Suma trebuie plătită de cele 10 femei aflate în evidențele Primăriei Slobozia, pe care polițiștii, jandarmii sau polițiștii locali le-au sancționat în perioada 2018-2020. Autoritățile locale au făcut demersuri pentru a transforma amenzile în muncă în folosul comunității, însă în toată această perioadă de timp doar o singură prostituată a ales această prevedere legală pentru a scăpa de sancțiuni.

Bani imposibil de recuperat... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2021, 10:10 (7640 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mai multe locuri de parcare pentru mașinile din Ialomița

Mai multe locuri de parcare pentru mașinile din Ialomița

La fel ca în toată țara, și Ialomița are nevoie de o sistematizare a locurilor de parcare. Un studiu privind inventarierea locurilor de parcare, rea­lizat de VegaComp Consulting, specializată în domeniul comunicațiilor prin fibră optică, arată că la nivelul județului nostru spațiile amenajate pentru a ne putea lăsa mașinile sunt insuficiente prin comparație cu cel automobilelor. Potrivit statisticilor Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehicule, în Ialomița există aproximativ 50 mii de automobile.

Avem nevoie de mai multe parcări În topul național al parcărilor... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2021, 14:10 (6989 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

23,5 milioane de euro pentru Centura de Nord a Sloboziei

Consiliul Local Slobozia și-a dat acordul

23,5 milioane de euro pentru Centura de Nord a Sloboziei

Consiliul Local Slobozia a aprobat joi, 28 octombrie 2021, Nota Conceptuală pentru obiectivul de investiții «Centura ocolitoare din Zona de Nord pentru Municipiul Slobozia și modernizare drum DC53 Slobozia-Slobozia Nouă». Valoarea acestei investiții este estimată la 23,5 mili­oane de euro, din care bugetul local va suporta 215005 euro. Inițiativa construirii unei centuri ocolitoare în zona de Nord a Sloboziei îi aparține primarului Dragoș Soare și a fost lansată în campania electorală din toamna anului trecut.

O nouă investiție-mamut la orizont Consilierii locali din Slobozia au aprobat... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2021, 09:55 (8680 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu are candidați la concursurile pentru șefia Parchetelor și instanțelor

Ialomița nu are candidați la concursurile pentru șefia Parchetelor și instanțelor

Consiliul Superior al Magistraturii a definitivat listele candidaților care vor participa la examenele pentru numirea în funcțiile de conducere ale Parchetelor și instanțelor. Potrivit informațiilor oficiale, în județul Ialomița nu există procurori sau judecători înscriși la această testare. Astfel, funcțiile de conducere vor fi asigurate pe bază de interimat până la organizarea unui nou concurs. Oficialii Consiliului Superior al Magistraturii susțin că la nivelul județului Ialomița există 6 posturi de conducere vacante în cadrul Parchetelor, Judecătoriilor și Tribunalului Ialomița.

Magistrații au refuzat înscrierea la concurs... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2021, 12:20 (9781 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inculpat lăsat în libertate de procurorii și judecătorii din Fetești

Pericol pentru siguranța publică

Inculpat lăsat în libertate de procurorii și judecătorii din Fetești

Un inculpat cercetat pentru «distrugere» și «tâlhărie» este lăsat în libertate de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești și judecătorii din cadrul Judecătoriei Fetești. De 8 luni magistrații celor două instituții continuă să analizeze probele care arată că respectivul inculpat este cu adevărat un pericol public. În timp ce procurorii au refuzat să solicite arestarea și au dispus controlul judiciar, judecătorii s-au opus internării inculpatului într-un centrul medical de reabilitare psihică.

Verificările sunt în curs În aprilie 2021, procurorii din Fetești au fost sesizați... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2021, 18:05 (14859 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

De data aceasta, fără emoții

Handbal, Divizia A, HCF Piatra Neamț-CSM Unirea Slobozia 24-30 (9-15)

De data aceasta, fără emoții

CSM Unirea Slobozia a făcut un meci perfect la Piatra Neamț, oferind o adevărată demonstrație de forță. Nemțencele sunt, în general, o echipă greu de bătut pe teren propriu, antre­norul Dan Valentin fiind un cunoscut specialist în «pârjolitul hol­delor». Dovadă stă victoria din urmă cu două etape în fața Coronei Brașov, principala pretendentă la promovare. Handbalistele Sloboziei au venit cu lecția bine învățată, tactica pregătită de antrenorul Constantin Frâncu dovedindu-se extrem de inspirată.

Nu le-au dat nicio șansă Cu o apărare bine pusă la punct, în frunte cu excelenta Raluca... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2021, 16:40 (2971 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Au ratat cât pentru 3 meciuri

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Unirea Constanța 2-0

Au ratat cât pentru 3 meciuri

Unirea Slobozia a trecut de omonima din Constanța cu 2-0, o victorie ce ar putea părea subțire având în vedere diferența de valoare net favorabilă ialomițenilor. Însă oaspeții au contat foarte puțin în atac, iar Slobozia s-a întrecut în ratări. A fost un succes scontat, important pentru că, prin cele 3 puncte obținute, ne duce pe locul 7, la 3 lungimi de play-off.

Furtună la poarta lui Udrea Adrian Mihalcea s-a bazat pe următoarea distribuție: Gurău-Trașcu, Dinu, Perju,Toma-Coadă, Cruceru (Lazăr ’78)-Mustacă (Matei ’44), Greu (Turcu ’62), Savu (Bolohan ’46)-Afalna (Ivan ’46). Apetitul... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2021, 13:05 (4044 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Medicul care luptă de 2 ani cu COVID-19

La Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Medicul care luptă de 2 ani cu COVID-19

Spitalul suport COVID-19 de la Fetești este în prima linie de luptă împotriva SARS-CoV-2 în Ialomița. Iar personalul medical de aici, «infanteriștii» care salvează, de 2 ani, vieți... N-au cerut niciodată nimic, nu așteaptă recunoștință! Doar își fac datoria. Alexandru Vasilescu este singurul medic pneumolog pe care îl are Spitalul. Și unul dintre cei care a spus «Cineva trebuie să facă asta...». Restul e istorie, indiferent de care parte a baricadei suntem.

Un om ca toți oamenii Ajungem greu la el, nu e treaba lui să dea interviuri... O face, spu­nându-ne că orice apel public re­prezintă... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2021, 12:10 (25207 vizualizări - 21 comentarii)

SPORT

Victorie împotriva liderului

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Farul 2 Constanța 2-1

Victorie împotriva liderului

Chiar dacă rezultatele nu sunt, pe de-a-ntregul, cele scontate, Recolta Gheorghe Doja evoluează tot mai curajos sub bagheta lui Adrian Cristea. La me­ciul cu satelitul Farului, lider la zi al seriei a III-a, n-a fost Cositoru, dar a fost reactivat cu succes în apărare veteranul Valentin Toma. De asemenea, rezervă de portar a fost Relu Oprea, 33 de ani, care are la activ meciuri în liga secundă pentru Unirea Slobozia. Oprea îl înlocuiește pe Băluță care nu se mai află în termeni amiabili cu dojenii. Cristea s-a bazat pe următorii jucători: Oprea-Petre, Bucurică, Toma, Andrei-Ene, Alexe-Negoiu (Neagu ’65), Anton (Vasile ’79), Comșa-Năstase (Manole ’90). În ciuda faptului că ne așteptam ca oaspeții... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2021, 11:45 (3639 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

AVPS Ialomița nu înstrăinează fondurile de vânătoare

AVPS Ialomița nu înstrăinează fondurile de vânătoare

Pandemia de COVID-19 și restricțiile privind suspendarea cotelor de vânătoare aprobate la 36 specii de păsări sălbatice pentru sezonul 2020-2021 pun în dificultate activitatea economică a Asociațiilor Vânătorilor și Pescarilor Sportivi din întreaga țară. În Ialomița însă, situația e stabilă. Președintele Asociației, Claudiu Drăgănoiu, dă asigurări că în mandatul 2021-2026 cele 16 fonduri de vânătoare existente nu se vor înstrăina. «Avem o situație stabilă. Asociația dispune la acest moment de resurse financiare de peste 100000 de euro... Nu înstrăinăm și nu cesionăm fonduri de vânătoare!» a declarat Claudiu Drăgănoiu.

Cea mai mică cotizație din țară... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2021, 14:10 (5755 vizualizări - 6 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
338 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Borcea a rupt digul în cartierul feteștean Buliga

Un dig de apărare al cartierului feteștean Buliga, aflat pe brațul Borcea al Dunării, s-a spart, miercuri seară, 30 iunie a.c., pe o distanță de aproximativ șase-șapte metri. Spărtura se află la o distanță ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 10:35
(19952 vizualizări - 0 comentarii)


Impozit suplimentar pe clădiri, majorare impozit pe mașini

Guvernul a adoptat o Ordonanță de Urgență prin care modifică mai multe articole din Legea nr. 571/2003, privind Codul fiscal, pentru a majora impozitul pe clădiri și autovehicule. Este vorba despre proprietarii ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 07:01
(16487 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: impozite


CSM Slobozia, locul IV la Cupa României Sabie Masculin-echipe seniori

CSM Slobozia, locul IV la Cupa României Sabie Masculin-echipe seniori

Echipa de sabie masculin a CSM Slobozia a fost foarte aproape de podium la Cupa României, competiție rezervată echipelor de seniori și desfășurată la Sala Polivalentă din Iași, în perioada 23-25 iunie ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 18:58
(18801 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Gabriel Liiceanu, «Întâlnire cu un necunoscut»

Slobozia: Gabriel Liiceanu, «Întîlnire cu un necunoscut»

Miercuri, 7 iulie a.c., de la ora 14.00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va fi gazda unui eveniment deosebit. Gabriel Liiceanu își va lansa cartea «Întîlnire cu un necunoscut», lansarea ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 18:10
(9002 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră: Amenzi de peste 72000 de lei

Peste 40 de polițiști au acționat în sistem integrat pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Acțiunile s-au derulat în perioada 25-27 iunie a.c., efectivele angrenate acționînd în filtre pe toate arterele ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 17:25
(13649 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoț urmărit, prins de polițiști

Un tînăr, de 23 de ani, din Fetești, se sustrăgea arestării din data de 16 iunie a.c., tînărul fiind condamnat cu închisoarea pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. Polițiștii din cadrul Serviciului de ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 17:15
(11723 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoț


Ciochina: Armă cu aer comprimat, deținută ilegal

Unui bărbat, de 53 de ani, din Ciochina, polițiștii i-au depistat o armă cu aer comprimat, calibru 4,5 mm. În cadrul acțiunii desfășurate marți, 29 iunie, pentru depistarea persoanelor care dețin arme în ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 17:06
(14998 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina armă


Urziceni: «Șofer» fără permis

Un tînăr de 22 de ani, din Urziceni, a fost surprins în trafic de polițiști conducînd un autoturism fără a deține permis. Marți, 29 iunie a.c., în jurul orei 22.30, mașina condusă de tînăr a fost oprită ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 17:01
(18247 vizualizări - 0 comentarii)


Campania Marea Debarasare în Ialomița: Puțin peste 1,2 tone de deșeuri electrice și electronice colectate

La sfîrșitul acestei saptamîni, respectiv pe 25 si 26 iunie a.c., Ministerul Mediului și Pădurilor, împreună cu asociațiile colective și reciclatorii au desfășurat cea de-a doua ediție din acest an a Campaniei ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 16:52
(11440 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2010, 20:01
(11420 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2010, 19:42
(10742 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Stare de urgență națională în agricultură

«Precipitațiile abundente și zilnice din ultimele două săptămîni au produs pentru agricultorii din țara noastră o situație dezastruoasă, întrucît nu pot demara campania de recoltare a cerealelor și a rapiței ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2010, 19:13
(14492 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie de 49 de ani, dispărută de la domiciliu

O slobozeancă, de 49 de ani, a dispărut de la domiciliu. Femeia a plecat de acasă din Slobozia, duminică, în jurul orelor 9,00 și pînă în acest moment nu a mai revenit. De mai bine de două zile polițiștii ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2010, 19:12
(21758 vizualizări - 0 comentarii)


A sunat la 112 să spună că un polițist este beat

Întrucît a fost prins de polițiștii rutieri conducînd sub influența băuturilor alcoolice, un șofer a apelat numărul de urgență 112, anunțînd că agentul de poliție este beat. S-a întîmplat în dimineața zilei ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 14:14
(20694 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: 112 beat la volan


Bucu: Copil pe bicicletă, lovit frontal de o mașină

Un copil de 10 ani, biciclist, a fost accidentat în trafic duminică, 27 iunie, pe raza localității Bucu. Copilul a pătruns într-o intersecție, fără să se asigure, fiind lovit frontal de o mașină condusă ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 14:13
(23770 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Discotecile la control

În weekendul trecut, mai exact în naoptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 26 spre 27 iunie, polițiștii din Țăndărei au desfășurat o acțiune pentru combaterea infracțiunilor în mediul rural. În cadrul ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 14:11
(24603 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: În atenția fermierilor cu culturi calamitate

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care au depus cereri pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață și ale căror culturi au fost inundate că trebuie să anunțe ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 13:23
(19160 vizualizări - 0 comentarii)


Ședința Colegiului Prefectural

Miercuri, 30 iunie a.c., Colegiul Prefectural se convoacă într-o nouă ședință de lucru. Pe ordinea de zi figurează informări asupra activității unor instituții deconcentrate, Direcția Județeană pentru ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 13:16
(18868 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri pentru bătrânii azilului de la Balaciu

Daruri pentru bătrînii azilului de la Balaciu

În ziua de 24 iunie 2010, de praznicul Sfântului Ioan Botezătorul, grupul de cateheză «Sfinții Ierarhi Nicolae și Nectarie» al Parohiei Pelinul din cadrul Protoieriei Urziceni, condus de preotul Achim ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 13:07
(20337 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Controale la crescătorii de oi și capre

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură efectuează controlul administrativ pentru toate cele 45400 de cereri depuse de crescătorii de ovine/caprine și un control la fața locului, respectiv supracontrol ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2010, 08:43
(12491 vizualizări - 0 comentarii)


Armășești: O femeie i-a spart casa

O femeie, de 41 ani, din localitatea Malu Roșu, este cercetată de polițiști pentru furt calificat. Aceasta ar fi pătruns în casa unui bătrîn, de 71 de ani, din Armășești, și ar fi sustras mai multe bunuri ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2010, 08:37
(18683 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Armășești furt


Manasia: Biciclist imprudent, victima unui accident rutier

În toiul nopții, un biciclist a fost accidentat grav în Manasia, un microbuz acroșîndu-l la schimbarea direcției de mers. Evenimentul s-a petrecut în Manasia, pe DN2A, biciclistul virînd brusc către stînga ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2010, 08:37
(12345 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: La volan, cu permisul suspendat

Polițiștii din Sfîntu Gheorghe au oprit în trafic un autoturism la volanul căruia se afla un tînăr, de 19 ani, domiciliat în localitate. Verificînd documentele șoferului, polițiștii au constatat că tînărul ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2010, 08:36
(16318 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune complexă a polițiștilor în vestul județului

Polițiștii din Urziceni și localitățile arondate au executat pe raza localităților Coșereni, Borănești, Bărcănești, Axintele și Movilița o acțiune ce a urmărit prevenirea și combaterea activităților de ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2010, 08:35
(12015 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Poliție acțiune


Slobozia: Un copil de doar 5 ani, victima unui accident rutier

Un copil de doar 5 ani a fost transportat joi, 24 iunie, la Spitalul de Urgență Floreasca din Capitală după ce a fost victima unui accident rutier. Copilul, nesupravegheat fiind, a vrut să traverseze strada ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 17:28
(24748 vizualizări - 0 comentarii)


Marea Debarasare, la a doua ediție

La sfîrșitul săptămînii, vineri și sîmbătă, 25 și 26 iunie, Ministerul Mediului și Pădurilor, în colaborare cu asociațiile colective și reciclatorii, vor desfășura cea de-a doua ediție din acest an a campaniei ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 17:27
(17767 vizualizări - 0 comentarii)


«Let’s Do It, Romania!» curăță Ialomița

Sîmbătă, 26 iunie, echipa «Let’s Do It, Romania!» ajunge în județul Ialomița, unde va organiza o conferință de lansare a proiectului de mediu în Sala de ședințe a Instituției Prefectului. Potrivit organizatorilor ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 17:27
(31033 vizualizări - 0 comentarii)


Protestanții de la Biserica ANL, cercetați penal

Persoanele care au provocat joi, 24 iunie, un scandal în incinta Bisericii «Sfîntul Gheorghe» din Slobozia sînt cercetate penal pentru «impiedicarea libertății cultelor». Potrivit polițiștilor, cele 15 ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 17:26
(20731 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Armă deținută ilegal

Joi, 24 iunie, polițiștii au confiscat o armă deținută ilegal de către un bărbat din Gheorghe Doja. Arma cu aer comprimat de calibru 5,5 mm era o armă neletală dar care trebuia supusă autorizării, motiv ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 10:23
(14331 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Hoții de cablu electric au primit mandate de arestare

Cei trei tineri reținuți de polițiștii din Urziceni după ce au fost identificați ca fiind autorii mai multor furturi de cablu electric au primit mandate de arestare. Hoții, cu vîrste cuprinse între 20 și ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 10:22
(18173 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni hoți


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...