Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Centralele eoliene din Ialomița falimentează administrațiile locale

Centralele eoliene din Ialomița falimentează administrațiile locale

În anul 2020, Înalta Curte de Casație și Justiție decide că administrațiile locale din România au aplicat incorect impozitarea pe clă­diri firmelor care admi­nistrează parcuri eoliene. În baza sentinței definitive a Curții Supreme, la nivel național sunt acționate în instanță 200 de primării. Două dintre acestea sunt din județul Ialomița. Este vorba despre Primăria Vlădeni și Primăria Făcăeni. Împreună, cele două administrații locale riscă să înapoieze firmei care administrează parcul eolian amenajat pe raza celor două administrații locale peste 4 milioane de lei. Dacă instanțele se vor pro­nunța în favoarea firmei, așa cum s-a întâmplat în alte cazuri din țară, cele două administrații din Ialomița... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2021, 10:55 (8600 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița e condamnată la sărăcie economică

Nimic nu s-a schimbat

Ialomița e condamnată la sărăcie economică

Administrația județeană din Ialomița dispune de un Plan de Amenajare a Teritoriului în baza căruia poate adopta decizii administrative care să permită dezvoltarea economică în perspectiva următorilor 10 ani. Potrivit aces­tuia, activitatea economică la nivelul localităților din Ialomița se situează pe un trend descendent, iar șansele de redresare econo­mică sunt extrem de reduse.

O economie de supraviețuire Consiliul Județean Ialomița dispune de un Plan de Amenajare a Teritoriului care cuprinde toate do­meniile vieții economice și sociale existente la nivel județean. Docu­mentul a fost... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2021, 12:40 (4119 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2021: Robert Iosifescu, marele câștigător al competiției muzicale

Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2021: Robert Iosifescu, marele câștigător al competiției muzicale

Sâmbătă, 4 septembrie a.c., la Amara, au fost desemnați câștigătorii celei de a 53-a ediții a Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2021. Marele premiu a rămas acasă, în județul Ialomița, fiind obținut de tânărul Robert Iosifescu (23 de ani). Totodată, acesta a primit și premiul de popularitate din partea publicului. Robert se află la a treia participare la acest concurs.

«Este un  premiu care mă onorează...»
Gala laureaților Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara s-a defășurat sâmbătă, 4 septembrie 2021. Marele premiu, «Trofeul Tinereții» a fost obținut... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2021, 00:50 (6983 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Producție medie la grâu de 5876 kg/hectar

Oficial, în Ialomița

Producție medie la grâu de 5876 kg/hectar

Direcția pentru Agricultură Județeană a dat publici­tății pri­mele cifre referitoare la produc­țiile agricole obți­nute la nivelul județului pentru culturile înfiin­țate în toamna anului 2020. Cea mai bună situație se prezintă la grâu, acolo unde pe câmpurile din județ a fost obținută o producție medie de 5876 kg/hectar. Oficialii instituției susțin că re­coltele bune sunt datorate precipitațiilor abundente înregistrate în primăvară și în prima lună de vară.

Agricultura ialomițeană, la raport În toamna anului 2020, la nivelul județului Ialomița au fost cultivate peste 163 mii de hectare... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2021, 14:10 (8511 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2021: Vocile concurenților au salvat seara

Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2021: Vocile concurenților au salvat seara

Vineri, 3 septembrie a.c., la Amara, a debutat cea de a 53-a ediție a Festivalului «Trofeul Tinereții». În concursul muzical s-au înscris 12 participanți, fiecare dintre ei dorindu-și să obțină marele premiu. Atmosfera în prima seară de Festival a fost una lipsită de festivism, ceea ce a contat fiind doar vocile concurenților. Sâmbătă, 4 septembrie a.c., se va desfășura Gala Laureaților. Ediția din acest an a Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2021 se încheie duminică, 5 septembrie a.c., cu o serie de recitaluri susținute, de această dată, la Slobozia.

Festival fără festivism ... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2021, 11:10 (3581 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șase elevi din Ialomița, calificați în a doua etapă a Concursului de Robotică «Nextlab.tech»

Șase elevi din Ialomița, calificați în a doua etapă a Concursului de Robotică «Nextlab.tech»

Organizatorii Concursului de Robotică «Nextlab.tech» au făcut publică lista elevilor care s-au calificat în a doua etapă a competiției. Șase dintre aceștia sunt din Ialomița și studiază la Școala Gimnazială «Sfântul Andrei» Slobozia, Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia și Liceul Tehno­logic Fierbinți-Târg. În această etapă a concursului, elevii vor primi kit-uri de robotică pentru a construi roboți.

Concurs aprobat de Ministerul Educației Cei șase elevi din Ialomița care vor primi kit-uri de robotică sunt: Dragoș Gabriel Mihai (Școala Gimnazială «Sfântul Andrei» Slobozia), Maria... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2021, 17:55 (6313 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Depozite necontrolate de deșeuri la marginea localității Maia

Depozite necontrolate de deșeuri la marginea localității Maia

Interesul autorităților locale de a rezolva problemele comunităților pe care le reprezintă este tot mai scăzut. La marginea localității Maia, de exemplu, există depozite neconforme de deșeuri provenind din construcții, fără ca edilul Sorin Niculae să cunoască situația. Cu toate acestea, primarul localității se declară expert... în pro­bleme de mediu! Situația a ieșit la iveală abia după ce un localnic a reclamat existența depozitelor pe câmpurile din jurul comunei. Cazul a intrat și în atenția Gărzii de Mediu Ialomița, ai cărei reprezentanți le-au recomandat autorităților locale să «toaleteze» zona. Termenul-limită pentru efectuarea lucrărilor de curățenie este sfârșitul lunii octombrie a acestui... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2021, 13:10 (3676 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2021, gata de start

Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2021, gata de start

Ediția cu numărul 53 a Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2021 va începe vineri, 3 septembrie a.c., la orele 19,00, în imediata vecinătate a Grădinii de Vară de la Amara. Intrarea în spațiul amenajat de organizatori se va face pe baza certificatului de vaccinare sau a unui test COVID-19 negativ. În prima seară a Festivalului vor concerta JO și FREESTAY, iar în cea de-a doua seară DJ PROJECT și ZDOB și ZDUB. Duminică, 5 septembrie 2021, Festivalul este «invitat» și la Slobozia, unde câștigătorii Trofeului vor susține recitaluri, iar IRINA RIMES și LIVIU TEODORESCU vor concerta... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2021, 19:50 (3667 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia are nevoie de servicii juridice specializate

Primăria Slobozia are nevoie de servicii juridice specializate

Consiliul Local Slobozia a aprobat  marți, 31 august 2021, în cadrul ședinței lunare ordinare, un proiect de hotărâre prin care Primăria Slobozia poate externaliza «serviciile de consultanță, asistență și reprezentare».

O decizie fără precedent Conform declarațiilor primarului Sloboziei, Dragoș Soare aceste servicii sunt necesare «pentru a reprezenta cu maximum de șanse interesele patrimoniale ale instituției». Consiliul Local Slobozia va fi informat cu privire la valoarea acestor servicii și motivul pentru care sunt solicitate. «Am considerat ca serviciile să fie solicitate atunci când avem litigii care depășesc o anumită valoare... De altfel, aceste valori financiare și nivelul de implicare le vom stabili împreună. Mi se pare normal să fiți informați cu privire la acest demers în contextul în care ne așteptăm să întâmpinăm în perioada imediat următoare o serie de probleme legate de rezilierea unor contracte...»... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2021, 17:20 (9597 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu, la Universitatea Europeană de Vară a PES activists România

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu, la Universitatea Europeană de Vară a PES activists România

La sfârșitul săptămânii precedente, la Neptun, s-a desfășurat o nouă ediție a Universității Europene de Vară a PES activists România. La lucrările acestui for a participat și deputatul PSD Ștefan Mușoiu.

Suntem peste tot În perioada 27-29 august 2021, PES activists România, rețea europeană ce reunește membrii partidelor socialiste, social-democrate și laburiste europene, a oganizat la Neptun o nouă ediție a Universității Europene de Vară. La lu­crările acestui for a participat și deputatul PSD Ștefan Musoiu. Acesta s-a declarat încântat de formatul evenimentului, care a permis mediatizarea... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2021, 13:40 (6198 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană pariază pe RAJA Constanța

Un pas mai aproape de Masterplan

Administrația județeană pariază pe RAJA Constanța

Consiliul Județean Ialomița s-a reunit luni, 30 august 2021, în cadrul unei ședințe publice ordinare. În cadrul ședinței, admi­nistratorul public al județului, Alexandru Potor, a prezentat pu­blic intențiile autorităților județene de a accepta condiționat Masterplanul propus de RAJA Constanța. Masterplanul pentru reabilitarea sistemului de apă și apă uzată reprezintă o condiție obligatorie pentru atragerea fondurilor europene în investiții pentru sistemele de apă din localitățile județului Ialomița.

Schimbare de optică Timp de 12 ani, administrația județeană a evitat parteneriatul cu... [citește_tot_articolul]

31 August 2021, 20:15 (3954 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul de Permise și Înmatriculări Ialomița are o nouă conducere

Serviciul de Permise și Înmatriculări Ialomița are o nouă conducere

Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița are un nou șef. Este vorba despre ofițerul de poliție Viorel Aldea. Acesta a fost declarat admis la concursul organizat de Prefectura Ialomița și Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor pentru ocuparea funcției de conducere a SRPCIV Ialomița. Acesta a reușit să obțină nota 7,56.

Un singur candidat înscris la concurs O dată cu pensionarea fostului șef al Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița (SRPCIV), Octavian... [citește_tot_articolul]

31 August 2021, 18:40 (23692 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Parlamentarul Silviu Titus Păunescu, propunere de vicepreședinte al AUR

Parlamentarul Silviu Titus Păunescu, propunere de vicepreședinte al AUR

Deputatul AUR de Ialomița, Silviu Titus Păunescu ar putea deveni unul dintre vicepreședinții Alianței pentru Unirea Românilor. Domnia sa a fost nomina­lizat pentru această funcție, însă decizia finală se va adopta la Congresul Național al AUR de la sfârșitul acestui an.

Parlamentar ialomițean, vicepreședinte AUR național Deputatul AUR de Ialomița, Silviu Titus Păunescu ar putea deveni unul dintre vicepreședinții Alianței pentru Unirea Românilor la nivel național. Nomina­lizarea sa a fost făcută în contextul în care numărul de susținători ai AUR a crescut exponențial în ultimul an. ... [citește_tot_articolul]

31 August 2021, 17:50 (6862 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Un punct câștigat sau două pierdute?

Fotbal, Liga a II-a, Astra Giurgiu-Unirea Slobozia 1-1

Un punct câștigat sau două pierdute?

Aceasta este întreba­rea după meciul cu Astra în care băieții lui Mihalcea au ratat cât pentru 3 jocuri, iar portarul giur­giuvean, Moroz, are probabil și acum dureri, la câte mingi l-au bombardat. Una peste alta, ne bucură faptul că specialiștii fotbalului românesc consideră egalul scris de Astra în fața Unirii o surpriză. Slobozia începe să fie văzută cu alți ochi la nivelul Ligii a II-a, iar echipa noastră trebuie să confirme în etapele viitoare că statutul de outsi­der nu i se mai potrivește. Urmează o serie de 6 meciuri extrem de dificilă.

Start ca la Brașov Gurău-Ibrian, Dinu... [citește_tot_articolul]

31 August 2021, 17:10 (2054 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

14 echipe în seria Sloboziei

Handbal, CSM Unirea Slobozia

14 echipe în seria Sloboziei

CSM Unirea Slobozia va face parte din Seria A a Diviziei A de handbal feminin, alături de CSM II București, Spartac București, Școala 181 București, Activ Ploiești, Danubius Călărași, Neptun Constanța, CNE Sfântu Gheorghe, Corona Brașov, CSM Galați, CSM Bacău, Știința Bacău, HCF Piatra Neamț și CSM Roman. Campionatul va debuta pe 12 septembrie a.c., când CSM Unirea va primi vizita celor de la CSM Bacău. Va urma o deplasare la Galați, iar apoi confruntarea de pe teren propriu cu Corona Brașov. Echipa care se va clasa pe locul 1, după cele 26 de etape, va promova direct. Locul 2 va disputa baraj de promovare cu locul 11 sau 12 din Liga Florilor. Sunt 3 echipe care și-au anunțat clar intențiile de... [citește_tot_articolul]

31 August 2021, 15:55 (3639 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Debut cu dreptul

Fotbal, Liga a III-a, CSM Fetești-CSM Oltenița 2-0

Debut cu dreptul

Meciul de revenire a fotbalului feteștean în Liga a III-a nu a beneficiat de asistența de care s-a bucurat meciul de baraj, dar, pe teren, jucătorii și-au făcut datoria. Chiar dacă a avut 5 jucători noi în primul 11, antrenorul Mircea Ștefan a găsit formula câștigătoare. Garnitura de start, în jocul cu Oltenița, a fost Călugăru-Gene, Călin, Babaua, Dobre-Gogan, Grigore, Matei, Rădan-Predescu, Tudor. În partea secundă au mai jucat Căutiș, Radicof, Dragu, L. Gogu. După 18 minute echilibrate, diferența a făcut-o Daniel Grigore, al cărui șut din marginea careului a lovit stâlpul stâng și a intrat în poartă, păcălindu-l pe portarul oltenițean. Au fost apoi ocazii de-o parte și de alta. La Fetești,... [citește_tot_articolul]

31 August 2021, 14:40 (2137 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Au rezistat doar o repriză

Fotbal, Liga a III-a, Farul Constanța 2-Recolta Gheorghe Doja 4-1

Au rezistat doar o repriză

A început noul sezon de Liga a III-a, iar Recolta Gheorghe Doja a întâlnit, la Constanța, satelitul Farului. Marius Milea a tri­mis în teren următorii jucători: Băluță-Petre, David, Bucurică, Andrei (Popescu ’64)-Gheorghe (Alecu ’46), Alexe, Ene (Cositoru ’69), Neagu-Năstase (Anton ’69), Vasile (Comșa ’64). În prima repriză, am urmărit un joc echilibrat, în care Băluță s-a opus cu succes la acțiunile periculoase ale Farului, iar Recolta a beneficiat de două penalty-uri. Primul, în minutul 29, a fost executat de Năstase care a tras plasat, în dreapta portarului, însă suficient de slab încât să-i permită acestuia să rețină. La al doilea, în minutul 38, Alexe nu i-a dat nicio șansă lui Mușat, iar... [citește_tot_articolul]

31 August 2021, 13:25 (7212 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

După miros, în curtea stației de epurare din Slobozia

După miros, în curtea stației de epurare din Slobozia

Retehnologizarea stației de epurare a orașului Slobozia a costat 7 milioane de euro. Adică 28 milioane de lei în 2012, când a devenit parțial funcțională. De-atunci nimeni nu a mai schimbat nimic... Iar costurile pentru fiecare lună de funcționare a celor 10 motoare energofage cu care a fost dotată stația se ridică la 100 mii de lei. Și parcă totul ar fi suportabil dacă n-ar mirosi așa de tare!

Acolo unde aerul e irespirabil În curtea stației de epurare a orașului Slobozia aerul e irespirabil. Apoi, te obișnuiești, cum te obișnuiești cu toate relele... Gabriel Șamit este șeful stației... [citește_tot_articolul]

31 August 2021, 13:05 (7277 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Orașul Amara va avea 3 blocuri ANL

Orașul Amara va avea 3 blocuri ANL

Ruinele din centrul orașului Amara, amplasate în imediata apropiere a Poliției Amara, vor fi transformate în blocuri ANL. În total, vor fi 35 de apartamente și garsoniere. Cu o valoare de 5,4 milioane de lei, proiectul se va finaliza în 24 de luni. «Ne bucură faptul că această inițiativă se concretizează!» a precizat Alin Sandu, primarul orașului Amara.

Blocuri construite în 2 ani Administrația locală din Amara a fost notificată de Agenția Națională de Locuințe privind construcția unor blocuri ANL în orașul-stațiune. Blocurile vor fi ridicate în imediata apropiere a Poliției Orașului... [citește_tot_articolul]

30 August 2021, 14:55 (5625 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița investițiilor cu fonduri europene

Administrația Pavel se apropie de bilanțul de an

Ialomița investițiilor cu fonduri europene

Administrația Pavel susține că investițiile finanțate din fonduri europene au șanse de finalizare în acest mandat. Prioritatea o reprezintă cele 4 proiecte de investiții care au drept țintă modernizarea Spitalului Județean Slobozia. Oficialii județeni sunt însă optimiști și în privința celorlalte investiții, respectiv cele în infrastructura rutieră și «cultura istorică». Reamintim că valoarea totală a investițiilor cofinanțate din fonduri europene la nivelul județului Ialomița este de 317,18 milioane de lei.

Un pariu riscant pentru Ialomița Administrația județeană derulează la acest... [citește_tot_articolul]

30 August 2021, 10:55 (7093 vizualizări - 2 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
310 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Stop violenței!

Polițiștii ialomițeni au lansat un mesaj preventiv și informativ prin care încearcă să reducă fenomenul violenței. Oamenii legii precizează faptul că violența, indiferent de formă, este nejustificată. ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2017, 19:35
(4817 vizualizări - 0 comentarii)


Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică la Slobozia, Munteni Buzău și Traian

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în perioada 24- ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2017, 19:25
(7106 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița  a desfășurat, în trimestrul I 2017, în domeniul relațiilor de muncă, 322 de acțiuni de control  în urma cărora  au fost dispuse 472 de măsuri pentru ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2017, 17:20
(3910 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Fetești-Oraș!

Pentru realizarea lucrărilor de cuplare a rețelei noi de alimentare cu apă, reabilitată prin programul POS Mediu I, la sistemul de alimentare cu apă al municipiului Fetești, SC RAJA SA este nevoită ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2017, 14:10
(5691 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

angajăm casier
Condițiile angajării sunt
-cunoștințe operare PC: Excell Word
-experiență în domeniu, minim 3 ani
Persoanele interesate pot depune CV
la adresa de e-mail
office.ialomita@bere-băuturi.ro
Pentru detalii suplimentare
apelați tel. 0751/078.718

20 Aprilie 2017, 21:05


RAJA Constanța: Lucrări de întreținere rețele în Cartierul Fetești-Gară

Pentru executarea lucrărilor de spălare a rețelei de apă din Cartierul Fetești-Gară, din municipiul Fetești, SC RAJA SA este nevoită să furnizeze apă cu presiuni scăzute pe timpul nopții, în perioada 24-28 aprilie 2017 ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2017, 20:20
(5074 vizualizări - 0 comentarii)


Alegeri locale parțiale la Amara, Fierbinți Târg și Țăndărei-11 iunie 2017

Guvernul a stabilit în data de 11 iunie 2017 organizarea scrutinului local parțial pentru alegerea primarului în 49 de localități în care această funcție a rămas vacantă ca urmare a demisiilor unor titulari ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2017, 19:55
(7757 vizualizări - 2 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Slobozia

Reprezentanții Distrigaz Sud Rețele anunță faptul că vineri, 21 aprilie 2017, la Slobozia furnizarea gazelor naturale se va închide pe bulevardele Chimiei, Unirii și Matei Basarab, precum și pe strada ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2017, 19:15
(5404 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj piscicol în zona Fetești. A fost prins un morun de 2,3 m și 75 de kilograme!

Braconaj piscicol în zona Fetești. A fost prins un morun de 2,3 m și 75 de kilograme!

Procurorii și polițiștii din Slobozia au pus în mișcare acțiunea penală pe numele a nouă persoane din zona Fetești, sub acuzația de «braconaj». Actele de urmărire penală arată faptul că, în perioada 20 ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2017, 16:35
(11423 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Bibliotecarului», sărbătorită la Slobozia

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» organizează luni, 24 aprilie 2017, evenimentul intitulat «Ziua Bibliotecarului din România». În cadrul manifestării care se va desfășura la Slobozia, cei prezenți ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2017, 15:45
(5118 vizualizări - 1 comentariu)


SC Agromas Grup SRL

furnizor de produse
și servicii agricole

angajează
GESTIONAR DEPOZIT
Principalele responsabilități
-gestiunea stocurilor de marfă
-gestionarea documentelor
de intrare-ieșire
-verificarea calitativă și cantitativă
a mărfurilor
-recepția și livrarea mărfurilor
-participarea la inventare
Cerințe
-studii medii
-experiență în domeniu minim 1 an
-cunoștințe operare calculator
(word, excel)
-cunoștințe operare documente gestiunea materialelor
-constituie avantaj:
experiență în poziția de gestionar
Beneficii
-pachet salarial atractiv
CV-urile se pot depune la
sediul societății din Cosâmbești,
Șoseaua Slobozia-Țăndărei,
nr. 154, jud. Ialomița
sau la adresa de e-mail [email protected]

19 Aprilie 2017, 19:50


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești și Slobozia

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2017, 19:10
(5582 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În luna martie 2017 s-au încasat 44,85 milioane de lei la buget

Potrivit unui comunicat de presă, «Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat, în luna martie 2017, la bugetul general consolidat suma de 44,85 milioane lei». «Menționăm că, din bugetul ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2017, 16:25
(5177 vizualizări - 0 comentarii)


Hramul Mânăstirii Slobozia

În perioada 19-23 aprilie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2017, 10:55
(4794 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni în ziua de Paște

Pentru siguranța cetățenilor, în Duminica de Paște, Poliția Română a continuat acțiunile pentru prevenirea evenimentelor nedorite și pentru fluidizarea traficului și diminuarea riscului rutier. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2017, 10:20
(4852 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Bătrână de 78 de ani, carbonizată într-un incendiu

Casa femeii a fost cuprinsă de flăcări joi, 13 aprilie 2017, în jurul orelor 15,00, când s-a primit sesizarea la dispeceratul 112. La locul intervenției au acționat pompierii voluntari ai localității și ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2017, 20:05
(4665 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița incendiu


Ialomița: 40 mc lemne, confiscați

Polițiștii de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice. Astfel, în urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2017, 18:25
(4717 vizualizări - 4 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri suplimentare de peste 3,256 milioane de lei

În luna martie 2017, inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 3,256 milioane de lei, în urma a 56 de ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2017, 14:40
(4435 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu național de înștiințare, avertizare și alarmare în situații de protecție civilă-PROCIV 2017

În perioada 18-21.04.2017, în intervalul orar 10,00-15,00, se va desfășura exercițiul național de înștiințare, avertizare și alarmare în situații de protecție civilă-PROCIV 2017. Scenariul exercițiului ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2017, 13:05
(6183 vizualizări - 1 comentariu)


Gheorghe Doja: Marfă fără documente de proveniență

Marți, 11 aprilie 2017, polițiștii au oprit pentru control în trafic, pe raza comunei Gheorghe Doja, o autoutilitară condusă de un tânăr, de 26 de ani, din județul Călărași.În urma controlului efectuat ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2017, 12:25
(3943 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Nu au neutralizat deșeurile periculoase

Administratorii a 3 societăți comerciale de pe raza județului Ialomița sunt cercetați sub aspectul comiterii infracțiunii de neluarea măsurilor de eliminare totală a substanțelor și preparatelor periculoase ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2017, 11:05
(3301 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 2,144 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița rambursează, în luna aprilie 2017, TVA conform selecției naționale, în valoare totală de peste 2,144 milioane de lei. Suma include, în ordinea vechimii ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2017, 21:10
(4519 vizualizări - 0 comentarii)


LUNCA SRL Slobozia

comercializează
semințe porumb,
semințe floarea-soarelui

Producători: Pionner, Monsanto, KWS,
Saaten Union, Maisadour Semences,
Procera, Syngenta, Fundulea

Vinde: Fungicide și insecticide pentru
tratat semințe și culturi înființate

IMPORTANT! Posibilitate plată în rate.
Discount, în funcție de cantități
și termen de plată.

Contact: telefon 0722/771.693,
0728/960.471, telefon/fax: 0243/236.423
e-mail [email protected]
Depozit Căzănești, str. Gării
(vis a vis Depozit Cargill)

11 Aprilie 2017, 20:20


Daruri de Paști oferite de credincioșii Catedralei din Urziceni

Daruri de Paști oferite de credincioșii Catedralei din Urziceni

Ca de fiecare dată, în preajma marilor sărbători creștine, comunitatea parohială se mobilizează și, coordonați de preoții slujitori, cercetează credincioșii aflați în dificultate, aducând un strop de bucurie ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2017, 19:05
(7377 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii din Țăndărei donează sânge

Pompierii din Țăndărei donează sânge

Acțiunea, desfășurată din proprie inițiativă, a avut loc în dimineața zilei de luni, 10 aprilie 2017, la sediul Gărzii de Intervenție, cu sprijinul caravanei mobile a Centrului Județean de Transfuzii, care ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2017, 19:15
(6011 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii martie 2017, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6940 șomeri, din care 1219 șomeri indemnizați, respectiv 5721 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2017, 17:05
(2616 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni ale polițiștilor de Florii

La sfârșitul de săptămână precedent, polițiștii ialomițeni au fost la datorie, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică și prevenirea producerii oricăror evenimente negative. Au fost ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2017, 16:40
(3409 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind sistarea temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. În acest sens, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2017, 20:05
(5954 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Fetiță de 12 ani, acroșată de o mașină

Joi, 6 aprilie 2017, pe raza comunei Alexeni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate, polițiștii au stabilit că în timp ce un bărbat, de 32 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2017, 19:10
(4075 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


AJOFM Ialomița: Rezultate «Bursa Generală a Locurilor de Muncă»

Vineri, 7 aprilie 2017, la nivel național, s-a desfașurat «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», acțiune organizată de Agenția  Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost organizat ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2017, 17:40
(4323 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...