Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

3000 de lei pe zi, bani încasați de o tânără traficată în scop sexual

Anchetă a DIICOT Slobozia

3000 de lei pe zi, bani încasați de o tânără traficată în scop sexual

O anchetă a Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia (DIICOT-BT Slobozia) scoate în evidență detalii tulburătoare despre cum o tânără, domiciliată în comuna Ograda, a devenit sclava sexuală a bărba­tului pe care îl iubea. Forțată să-și vândă trupul pe străzile celor mai mari orașe din România, tânăra reușea să câștige într-o zi până la 3000 de lei. Traficantul tinerei, în prezent arestat preventiv pentru 30 de zile, a fost tri­mis în judecată.

Agresată și obligată să se prostitueze Cazul a intrat în atenția procurorilor... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2021, 15:05 (9530 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Administrația «blestemată» de la Gura Ialomiței/Contribuabilii plătesc a doua oară candidatura lui Cazacu la Ion Roată

Alegeri Locale parțiale în Ialomița

Administrația «blestemată» de la Gura Ialomiței/Contribuabilii plătesc a doua oară candidatura lui Cazacu la Ion Roată

Alegerile Locale parțiale de la Gura Ialomiței sunt la mâna alegătorilor. Lupta se va da între Nicu Biserică, primar importat de PSD de la ALDE, și Ioan Jipa, fost primar un mandat și jumătate. Cei doi luptă acum la baionetă pentru pumnul de voturi care să facă diferența. Nicu Biserică mizează pe partidul care l-a luat «de bun», iar Ioan Jipa speră că electoratul a mai dat uitării trecutul și este capabil de comparații. Normal, la sat oamenii n-au culoare politică. Pentru ei contează doar omul...
Gura lumii doar pământul... Primarul Nicu Biserică era până deunăzi favoritul Alegerilor Locale... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2021, 10:55 (6582 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Gura Ialomiței a ratat întâlnirea lui Orban cu Ciolacu

Gura Ialomiței a ratat întâlnirea lui Orban cu Ciolacu

Marcel Ciolacu, președintele PSD și Ludovic Orban, președintele PNL, s-au întâlnit vineri, 18 iunie 2021, la orele amiezii, la Gura Ialomiței. Fiecare cu electoratul lui! Martorii oculari ai evenimentelor spun că cei doi și-ar fi putut intersecta cărările, dar s-au ocolit prudent. Păcat... Uite-așa a ratat comuna Gura Ialomiței șansa de a intra în 2021 în istoria Alegerilor Locale parțiale din România!

Dragoste politică rurală la Gura Ialomiței
Vineri, 18 iunie 2021, la orele amiezii, Gura Ialomiței a fost epicentrul Alegerilor Locale parțiale din România. Comuna a fost vizitată... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2021, 20:10 (4626 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Slobozia lacustră

Slobozia lacustră

După fiecare ploaie torențială, autoritățile din Slobozia promit contribuabililor investiții în sistemul de canalizare al orașului. Și tot la fiecare ploaie, orașul e inundat de ape. La jumătatea lui iunie 2021, a plouat 10 zile la rând. Iar Slobozia a devenit un oraș lacustru, înconjurat de ape pluviale și menajere care nu mai au unde să se scurgă. Iar ultima estimare pentru reablitarea sistemului de apă și apă uzată se ridică la 7 milioane. De euro!

La 3 ani după potop Vineri, 18 iunie 2021, în a opta zi de ploi... Plouă mărunt, în dușmănie, ca în zi de toamnă. Norocul Sloboziei,... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2021, 17:35 (3972 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Au dat drumul la treabă

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Au dat drumul la treabă

Indiferent de formatul pe care-l va îmbrăca, Liga a II-a se va relua la data de 31 iulie 2021. La fel ca majoritatea componentelor acestui eșalon, Unirea Slobozia a dat startul pregătirilor. Pentru început, antrenorul principal Adrian Mihalcea, secunzii Enache Costea, Romeo Soare, Daniel Harnagea și preparatorul fizic Bogdan Hetco au avut la dispoziție 25 de jucători. Printre aceștia s-au aflat și câțiva tineri din pepiniera proprie: Cristian Chiriță (2003), Andrei Dorobanțu (2004) și Denis Dragomir (2005). Zilele următoare ar putea reveni în lot fundașul dreapta Robert Ghiță, care aparține de Viitorul și atacantul Sorry Diarra, care momentan a revenit la Petrolul. Echipa se va pregăti la Slobozia... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2021, 14:55 (4549 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

S-au stabilit semifinalistele

Fotbal, Cupa României, faza județeană

S-au stabilit semifinalistele

Trezit după peste un an de hibernare, fotbalul din județul Ialomița continuă să spună povestea sezonului 2020-2021. Astfel, sâmbătă, 19 iunie 2021, s-au jucat, într-o singură manșă, Sferturile de Finală ale Cupei Româ­niei, faza județeană. Una dintre cele mai încinse partide s-a jucat la Fetești unde recenta campioană a județului, promovată în Liga a III-a, CSM, a primit vizita uneia dintre echipele frumoase din Liga a IV-a, Avântul Rovine. A ieșit un meci neașteptat de echilibrat, chiar dacă Feteștiul a beneficiat, încă din primele minute, de o lovitură de la 11 metri, transformată de Marian Tudor. Avântul egalează în minutul 25 când Bordei scapă singur cu portarul, îl driblează și înscrie. ... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2021, 13:25 (2137 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii de familie refuză participarea la campania de vaccinare anti-COVID-19

În Ialomița

Medicii de familie refuză participarea la campania de vaccinare anti-COVID-19

O analiză a Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată faptul că în județul Ialomița există un interes redus din partea medicilor de familie în privința participării la campania de vaccinare anti-COVID-19. Din cei 107 medici de familie care își desfășoară activitatea la nivelul județului nostru, doar 29 au fost convinși să se implice în activitățile de vaccinare. Restul au invocat fie vârsta înaintată, fie lipsa de timp. Reprezentanții Asociației Medicilor de Familie din Ialomița susțin faptul că sunt anumite situații punctuale care îi țin pe me­dici la distanță de campania de vaccinare anti-COVID-19. Aceștia au dat asigurări că numărul medicilor de familie implicați va crește în perioada următoare... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2021, 12:40 (4783 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

APIA Ialomița a primit peste 9000 de cereri pentru plata unică pe suprafață

APIA Ialomița a primit peste 9000 de cereri pentru plata unică pe suprafață

bonus: Subvenții de 411,6 milioane de lei acordate în 2020

Campania de primire a Cererilor Unice de Plată aferente anului 2021 a ajuns la final, încheindu-se și perioada de depunere cu penalizări. Potrivit Agenției de Plăți și Intervenție în Agricultură Ialomița, la nivelul județului nostru au fost depuse peste 9000 de cereri, aferente unei suprafețe totale de 378452 hectare. Cele mai întinse suprafețe pentru care s-a solicitat plata acestui sprijin financiar sunt cultivate cu porumb și grâu.

Cererile sunt în curs de verificare Schema de plată unică pe suprafață reprezintă un ajutor financiar pe care Uniunea Europeană îl oferă fermierilor ca... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2021, 14:40 (4117 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a aprobat împrumutul de 100 milioane de lei

Bani de la bancă pentru investiții administrative

Consiliul Județean Ialomița a aprobat împrumutul de 100 milioane de lei

bonus: ADI ECOO 2009 salvează administrația județeană

Consiliul Județean Ialomița va împrumuta 100 milioane de lei pentru susținerea pro­iectelor investiționale din Ialomița. Decizia a fost adoptată în plenul Consiliului Județean Ialomița vineri, 11 iunie a.c., cu votul tuturor celor 24 de consilieri județeni prezenți. Banii vor fi investiți în cele 8 proiecte cu finanțare europeană derulate la acest moment de către instituție. Împru­mutul va fi rambursat în 15 ani, cu o perioadă de grație de un an. Acesta este al patrulea împrumut contractat de administrația județeană din Ialomița în ultimii 15 ani. «Avem maturitatea politică și administrativă să utilizăm banii corect și eficient!» declară Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2021, 11:05 (7683 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Platformele de compost au devenit gropi de gunoi neconforme

Ialomița murdară

Platformele de compost au devenit gropi de gunoi neconforme

Intrată în vigoare de la începutul acestui an, «Legea Compostului» dă mari bătăi de cap administrațiilor locale din Ialomița. Actul normativ pune față în față eforturile aleșilor locali de a stopa depo­zitarea necorespunzătoare a deșeurilor și indiferența cetățenilor. În toată această luptă, autoritățile sunt cele care pierd. Rămâne însă doar o chestiune de timp până când Garda de Mediu Ialomița va aplica primele amenzi. Iar «Legea Compostului» prevede sancțiuni de până la 20 mii de lei pentru primării.

O nouă lege, aceleași probleme Legea privind gestionarea deșeurilor nepericuloase... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2021, 12:10 (15834 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Escadrila de Aur» a generalului Strâmbeanu de la Săveni

«Escadrila de Aur» a generalului Strîmbeanu de la Săveni

De Înălțare, la Săveni, viața curge domol, ca în secolul trecut. Copiii de grădiniță duc flori eroilor la monument, preoții dau slavă lui Dumnezeu, elevii recită poezii despre soldații care nu s-au mai întors acasă de pe front, oamenii întregi își văd de grijile lor... Numai generalul Victor Strîmbeanu se pregătește pentru lansarea cărții lui. A ales să o facă aici, în satul în care s-a născut, la 11.00, la Căminul Cultural. Cartea se numește «Așii aviației de vânătoare din România-Escadrila de Aur» și este ultima dintr-un șir de cărți prin care generalul Strîmbeanu ne restituie Istoria națională.

Moștenirea generalului Strîmbeanu... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2021, 12:55 (15309 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Plângere penală pentru depozitarea ilegală de deșeuri

Primăria Slobozia ia măsuri

Plângere penală pentru depozitarea ilegală de deșeuri

Aproximativ 30 tone de deșeuri provenind de la autoturisme dezmembrate au fost descoperite depozitate ilegal la platforma de gunoi din zona Cartierului Slobozia Nouă. Potrivit reglementă­rilor în vigoare, în incinta acestei platforme pot fi depozitate doar deșeurile menajere. Reprezentanții administrației locale au sesizat Garda de Mediu Ialomița și au depus o plângere penală la Poliția Municipiului Slobozia.

Verificările sunt în curs Deșeurile depozitate ilegal au fost descoperite de către reprezentanții Poliției Locale Slobozia în timpul unei misiuni de patrulare. Aceștia au făcut... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2021, 16:10 (16145 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A început bătălia pentru operatorul regional Urban SA

Investiții de 200 milioane de euro

A început bătălia pentru operatorul regional Urban SA

Administrația județeană esti­mează că ar putea atrage fonduri europene în valoare de 200 milioane de euro pentru reabili­tarea sistemului de apă și apă uzată din Ialomița. Prima condiție pentru accesa­rea acestor fonduri o reprezintă constituirea operatorului regional Urban SA. Consiliul Județean Ialomița a aprobat vineri, 11 iunie a.c., asocierea județului Ialomița în ADI Periurbană Slobozia și Urban SA, în vederea transformării acestei societăți într-un operator regional de apă capabil să acceseze fonduri euro­pene conform noilor reglementări legislative în domeniu.

Ultimul tren european... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2021, 10:55 (6266 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ludovic Orban, turneu «electoral» în Ialomița

Alegeri Locale parțiale la Ion Roată și Gura Ialomiței, alegeri interne în cadrul PNL Ialomița, alegeri pentru funcția de președinte al Partidului Național Liberal

Ludovic Orban, turneu «electoral» în Ialomița

Președintele PNL, Ludovic Orban a convocat joi, 17 iunie a.c., o conferință de presă organizată la sediul PNL Ialomița. «Mi-ar fi foarte greu să decid între Dragoș Soare și Luminița Barcari... Dar nu eu sunt cel care voi alege!» a declarat Ludovic Orban în cadrul conferinței de presă. Președintele PNL a vizitat Ialomița în scop «electoral», domnia sa întâlnindu-se cu susținătorii PNL din Ion Roată și Gura Ialomiței, localități aflate în campanie electorală pentru alegerea primarului.

Alegerile bat la ușa PNL Ludovic Orban, președintele în exercițiu al Partidului Național Liberal... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2021, 20:39 (5431 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Agenția Domeniilor Statului a concesionat «terenul de sub vie»

În Ialomița

Agenția Domeniilor Statului a concesionat «terenul de sub vie»

La începutul lunii mai a acestui an, Agenția Domeniilor Statului a scos la licitație publică, în vederea concesionării, o suprafață de aproximativ 45 ha teren, aflată în trecut în exploatarea Agromixta SA Ograda. Instituția a încălcat procedura și a omis să precizeze în documentele oficiale faptul că respectiva suprafață are o altă categorie de folosință decât cea de teren arabil. Pe cele aproximativ 45 ha a existat cultivată în trecut viță de vie... Pentru a nu ridica suspiciuni cu privire la încălcarea procedurilor în vigoare, funcționarii ADS au precizat în documentele oficiale faptul că suprafața este, de fapt, «teren de sub vie».

Via de «aur» a ADS... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2021, 10:55 (7247 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Au apărut primele nume noi

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Au apărut primele nume noi

Încă de la finalul sezonului trecut, la Unirea Slobozia se anunța o bogată campanie de achiziții. Primele nume noi au fost deja dezvăluite, într-o apariție televizată, de antrenorul Adrian Mihalcea. Doi dintre noii jucători ai Unirii vin de la Farul Constanța. Antonio Cruceru este mijlocaș central ofensiv, are 25 de ani și a fost unul dintre oamenii importanți ai marinarilor în stagiunea trecută. Cruceru a marcat 5 goluri pentru Farul, unul dintre acestea chiar în poarta Unirii. Al doilea jucător venit de la Farul este mijlocașul stânga Răzvan Greu. Acesta a marcat un gol pentru constănțeni în precedentul sezon, iar în trecut a mai jucat la «U» Cluj, Botoșani și Sepsi.

Coadă pentru defensivă... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2021, 15:30 (6676 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Dragoș Soare și Luminița Barcari luptă pentru șefia PNL Ialomița

Alegeri după 4 ani

Dragoș Soare și Luminița Barcari luptă pentru șefia PNL Ialomița

Filiala ialomițeană a PNL se pregătește de Alegeri. În cursa internă pentru funcția de președinte al PNL s-au înscris Dragoș Soare, primar al Sloboziei și actual președinte interimar al Organizației și deputatul PNL Luminița Barcari. «Toți suntem în slujba cetățeanului. Și niciunul dintre noi nu trebuie să uite acest lucru...» a declarat Dragoș Soare.

Alegeri în toate filialele locale PNL Ialomița se pregătește de Alegeri. În cursul lunii iunie și prima decadă a lunii iulie, toate filialele din cele 66 de localități ale județului își vor alege liderii locali. Conferința județeană de... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2021, 13:10 (7653 vizualizări - 11 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Gâlceava parlamentarilor ialomițeni cu PNRR-ul lui Ghinea

Gâlceava parlamentarilor ialomițeni cu PNRR-ul lui Ghinea

Planul Național de Redresare și Reziliență, operă guvernamentală antumă atribuită lui Cristian Ghinea, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, a transformat Parlamentul României într-un teatru de război. Printre beligeranți se numără, ine­vitabil, și parlamentarii ialomițeni. Așa că ne-am gândit, dacă tot nu înțelege nimeni cei cu PNRR-ul ăsta, să oferim electoratului care a trimis patru deputați și doi senatori să ne reprezinte, o sinteză a reacțiilor politice ale acestora. Cât despre cele 29,2 miliarde de euro cât ne promitea UE la ultima strigare cu tot cu împrumuturi, rămâne cum s-a stabilit. Nici ei nu-i au, nici noi nu-i vedem!

De ce trag clopotele, Fănică?... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2021, 20:40 (7893 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Elevii ialomițeni, încurajați să ofere feedback profesorilor

Elevii ialomițeni, încurajați să ofere feedback profesorilor

Consiliul Județean al Elevilor ialomița susține inițiativa națională privind feedback-ul pe care elevii ar putea să-l acorde profesorilor. Această inițiativă a fost legiferată printr-o metodologie aprobată de Ministerul Educației.

Cum se desfășoară acordarea feedback-ului
Au posibilitatea de a oferi feedback profesorilor elevii de gimnaziu și liceu. Procedura începe după încheierea situației școlare, când profesorii diriginți vor notifica elevii cu privire la perioada în care aceștia au posibilitatea de a oferi reacții cu privire la profesorii lor. ... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2021, 17:50 (2951 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

S-a dat startul plecărilor

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

S-a dat startul plecărilor

Discreție maximă în Liga a II-a în privința mișcărilor de trupe! Jucătorilor le expiră vechile contracte abia pe 30 iunie a.c. și, de aceea, majoritatea preferă să țină tăinuite noile angajamente pentru a nu intra în litigiu cu clubul de la care pleacă. Astfel se explică faptul că, din cele 20 de cluburi care alcătuiesc, teoretic, al doilea eșalon, doar 3 au anunțat până acum transferuri: Petrolul Ploiești, «U» Cluj și Concordia Chiajna. În rest, tăcere totală. Nu face excepție nici Unirea Slobozia, a cărei conducere nu a dat publicității, până în prezent, niciun nume nou sosit la echipă. Au ieșit la lumină doar câteva dintre plecări, care, recunoaștem, ne-au cam surprins. Iar în jurul datei de... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2021, 16:40 (4537 vizualizări - 7 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
236 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Eșalonarea simplificată pentru obligațiile fiscale principale și accesorii datorate după data de 16 martie 2020

Administrația Județeana a Finațelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați că pot accesa eșalonarea la plată simplificată, pe o perioadă de cel mult 12 luni, pentru obligațiile fiscale ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 18:10
(5621 vizualizări - 0 comentarii)


Birou Teritorial al Avocatului Poporului la Slobozia

Birou Teritorial al Avocatului Poporului la Slobozia

Miercuri, 24 martie 2021, în cadrul unei întâlniri oficiale desfășurata în Sala de Ședințe a Consiliului Local Slobozia, Avocatul Poporului, Renate Weber, a anunțat public deschiderea unui nou Birou Teritorial ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 15:50
(4240 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 72 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 23 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9108, cu 72 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 15:20
(3472 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace pentru gestionarea situațiilor de urgență produse de un accident rutier cu victime multiple

Joi, 25 martie a.c, începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care este ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 15:05
(6173 vizualizări - 0 comentarii)


Tânără de 20 de ani din Bordușani, amendată că nu a respectat «izolarea»

Verificările persoanelor care au obligația izolării sau carantinării la o adresă aleasă au dus la identificarea unei tinere de 20 de ani, din comuna Bordușani, care a încălcat această măsură. Reamintim ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 13:50
(4945 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

În cursul zilei de luni, 22 martie a.c., în jurul orei 9,00, polițiștii rutieri din Urziceni au oprit, pentru control, un autoturism care avea o deplasare sinuoasă. La volanul autovehiculului a fost identificat ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 17:20
(3005 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19

În cursul zilei de luni, 22 martie a.c., aproape 100 de forțe de ordine au acționat pe raza județului Ialomița pentru verificarea respectării măsurilor și interdicțiilor impuse în vederea limitării răspândirii ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 17:05
(1807 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 48 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 23 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9036, cu 48 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 15:15
(3276 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier între Slobozia și Bucu

Accident rutier între Slobozia și Bucu

Un accident rutier s-a petrecut în ziua de marți, 23 martie a.c., pe DN2, între localitățile Slobozia și Bucu. Din primele informații, se pare că evenimentul a avut drept cauză o depășire efectuată neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 14:30
(3142 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: 4 autoturisme implicate într-un accident rutier

Sinești: 4 autoturisme implicate într-un accident rutier

În dimineața zilei de marți, 23 martie a.c., în zona localității Sinești s-a produs un accident rutier. Principala cauză a evenimentului rutier ar fi pătrunderea neregulamentară de pe un drum lateral pe ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 10:30
(2778 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Percheziții de amploare la Fetești

Polițiștii și procurorii au descins în dimineața zilei de marți, 23 martie a.c., la 40 de adrese din Fetești. Descinderile vizează mai multe persoane cercetate de organele judiciare locale într-un amplu ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 10:15
(5158 vizualizări - 5 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, joi, 18 martie 2021, Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia continuă Campania ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 18:10
(2770 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Clarificări privind aplicarea sistemului TVA la încasare

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, începând cu 1 ianuarie 2021, persoanele impozabile a căror cifră de afaceri în anul calendaristic precedent ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:20
(5693 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Amărean surprins de radar cu 149 km/h în localitate. Avea permisul suspendat!

Sâmbătă, 20 martie a.c., în jurul orei 00,30, aflându-se în serviciul de patrulare și supraveghere video pe DN2A-E60, în localitatea Ciochina, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au depistat în trafic ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:15
(3498 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan, a intrat cu mașina în poarta cimitirului

Duminică, 21 martie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că un autoturism ar fi lovit poarta cimitirului din Urziceni și a fugit de la fața locului ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:10
(2944 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Țigări de contrabandă, indisponibilizate

Vineri, 19 martie a.c., în jurul orei 8,00, polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au oprit, pentru control, pe DN21A, la ieșire din Slobozia spre Drajna, un autoturism condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:05
(2473 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Indicele prețurilor de consum

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii-plătitori de impozit pe profit, cu unele excepții, că pot opta pentru sistemul de declarare și plată a impozitului pe profit ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 16:10
(5158 vizualizări - 0 comentarii)


Simulare BACALAUREAT 2021 în Ialomița: 1547 de elevi au participat la proba scrisă la Limba și Literatura Română

Luni, 22 martie a.c., s-a organizat prima simulare a Bacalaureatului 2021, cea la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că 1547 de elevi de clasa a XII-a din ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 15:45
(5358 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 20 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 22 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8988, cu 20 de cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 15:15
(3049 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 30 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 21 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8968, cu 30 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2021, 15:45
(4846 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 35 de școli sunt în Scenariul Roșu

O informare a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată faptul că la nivelul județului Ialomița există 23 de elevi bolnavi de COVID-19. De asemenea, 9 cadre didactice au avut rezultate pozitive la ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 19:50
(4121 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere grave pe șoselele din Ialomița

Accidente rutiere grave pe șoselele din Ialomița

Două accidente grave s-au produs pe șoselele din Ialomița în ziua de sâmbătă, 20 martie 2021. Primul eveniment rutier a avut loc în zona localității Malu, când o femeie de 42 de ani s-a răsturnat cu mașina ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 19:45
(6100 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu Smirna accident


Roșiori: Incidență de 12,62/1000 de locuitori

Localitatea Roșiori înregistrează cea mai mare rată de incidență a cazurilor de COVID-19, de la debutul pandemiei și până în prezent. Datele arată că în această localitate incidența a ajuns la valoarea ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 19:30
(2596 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 51 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 20 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8938, cu 51 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 15:40
(3245 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noi modele de formulare pentru declararea veniturilor obținute din activități independente

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că Agenția Națională de Administrare Fiscală a pus la dispoziție mai multe modele pentru completarea formularului pentru venituri independente ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 17:39
(6944 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 6500 de lei pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

Polițiștii ialomițeni au aplicat sancțiuni în valoare de 6500 de lei în cadrul unei acțiuni privind felul în care sunt respectate măsurile de protecție sanitară. Acțiunea s-a desfășurat în ziua de joi, ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 15:45
(4742 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 48 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 19 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8887, cu 48 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 15:30
(3763 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți în valoare de 2,51 miliarde de euro, pentru fermieri

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că autorizarea plăților regulare pentru Campania 2020 continuă în ritm susținut. Până la acest moment s-a autorizat la plată un număr ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 15:15
(4447 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Explozie la o locuință

Gheorghe Doja: Explozie la o locuință

Pompierii din Slobozia au intervenit în dimineața zilei de vineri, 19 martie a.c., pentru a lichida un incendiu, produs în urma unei explozii, care a cuprins o locuință din comuna Gheorghe Doja. Deflagrația ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 11:30
(2938 vizualizări - 0 comentarii)


DSP Ialomița: 24 mii de ialomițeni, vaccinați anti-COVID-19

Potrivit unei informări oficiale, în ultimele 24 de ore, împotriva COVID-19 la nivelul județului Ialomița s-au imunizat 1702 persoane. Statistica Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că de la debutul ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 19:15
(3266 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...