Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Gura Ialomiței a ratat întâlnirea lui Orban cu Ciolacu

Gura Ialomiței a ratat întâlnirea lui Orban cu Ciolacu

Marcel Ciolacu, președintele PSD și Ludovic Orban, președintele PNL, s-au întâlnit vineri, 18 iunie 2021, la orele amiezii, la Gura Ialomiței. Fiecare cu electoratul lui! Martorii oculari ai evenimentelor spun că cei doi și-ar fi putut intersecta cărările, dar s-au ocolit prudent. Păcat... Uite-așa a ratat comuna Gura Ialomiței șansa de a intra în 2021 în istoria Alegerilor Locale parțiale din România!

Dragoste politică rurală la Gura Ialomiței
Vineri, 18 iunie 2021, la orele amiezii, Gura Ialomiței a fost epicentrul Alegerilor Locale parțiale din România. Comuna a fost vizitată... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2021, 20:10 (4626 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Slobozia lacustră

Slobozia lacustră

După fiecare ploaie torențială, autoritățile din Slobozia promit contribuabililor investiții în sistemul de canalizare al orașului. Și tot la fiecare ploaie, orașul e inundat de ape. La jumătatea lui iunie 2021, a plouat 10 zile la rând. Iar Slobozia a devenit un oraș lacustru, înconjurat de ape pluviale și menajere care nu mai au unde să se scurgă. Iar ultima estimare pentru reablitarea sistemului de apă și apă uzată se ridică la 7 milioane. De euro!

La 3 ani după potop Vineri, 18 iunie 2021, în a opta zi de ploi... Plouă mărunt, în dușmănie, ca în zi de toamnă. Norocul Sloboziei,... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2021, 17:35 (3972 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Au dat drumul la treabă

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Au dat drumul la treabă

Indiferent de formatul pe care-l va îmbrăca, Liga a II-a se va relua la data de 31 iulie 2021. La fel ca majoritatea componentelor acestui eșalon, Unirea Slobozia a dat startul pregătirilor. Pentru început, antrenorul principal Adrian Mihalcea, secunzii Enache Costea, Romeo Soare, Daniel Harnagea și preparatorul fizic Bogdan Hetco au avut la dispoziție 25 de jucători. Printre aceștia s-au aflat și câțiva tineri din pepiniera proprie: Cristian Chiriță (2003), Andrei Dorobanțu (2004) și Denis Dragomir (2005). Zilele următoare ar putea reveni în lot fundașul dreapta Robert Ghiță, care aparține de Viitorul și atacantul Sorry Diarra, care momentan a revenit la Petrolul. Echipa se va pregăti la Slobozia... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2021, 14:55 (4548 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

S-au stabilit semifinalistele

Fotbal, Cupa României, faza județeană

S-au stabilit semifinalistele

Trezit după peste un an de hibernare, fotbalul din județul Ialomița continuă să spună povestea sezonului 2020-2021. Astfel, sâmbătă, 19 iunie 2021, s-au jucat, într-o singură manșă, Sferturile de Finală ale Cupei Româ­niei, faza județeană. Una dintre cele mai încinse partide s-a jucat la Fetești unde recenta campioană a județului, promovată în Liga a III-a, CSM, a primit vizita uneia dintre echipele frumoase din Liga a IV-a, Avântul Rovine. A ieșit un meci neașteptat de echilibrat, chiar dacă Feteștiul a beneficiat, încă din primele minute, de o lovitură de la 11 metri, transformată de Marian Tudor. Avântul egalează în minutul 25 când Bordei scapă singur cu portarul, îl driblează și înscrie. ... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2021, 13:25 (2137 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii de familie refuză participarea la campania de vaccinare anti-COVID-19

În Ialomița

Medicii de familie refuză participarea la campania de vaccinare anti-COVID-19

O analiză a Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată faptul că în județul Ialomița există un interes redus din partea medicilor de familie în privința participării la campania de vaccinare anti-COVID-19. Din cei 107 medici de familie care își desfășoară activitatea la nivelul județului nostru, doar 29 au fost convinși să se implice în activitățile de vaccinare. Restul au invocat fie vârsta înaintată, fie lipsa de timp. Reprezentanții Asociației Medicilor de Familie din Ialomița susțin faptul că sunt anumite situații punctuale care îi țin pe me­dici la distanță de campania de vaccinare anti-COVID-19. Aceștia au dat asigurări că numărul medicilor de familie implicați va crește în perioada următoare... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2021, 12:40 (4783 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

APIA Ialomița a primit peste 9000 de cereri pentru plata unică pe suprafață

APIA Ialomița a primit peste 9000 de cereri pentru plata unică pe suprafață

bonus: Subvenții de 411,6 milioane de lei acordate în 2020

Campania de primire a Cererilor Unice de Plată aferente anului 2021 a ajuns la final, încheindu-se și perioada de depunere cu penalizări. Potrivit Agenției de Plăți și Intervenție în Agricultură Ialomița, la nivelul județului nostru au fost depuse peste 9000 de cereri, aferente unei suprafețe totale de 378452 hectare. Cele mai întinse suprafețe pentru care s-a solicitat plata acestui sprijin financiar sunt cultivate cu porumb și grâu.

Cererile sunt în curs de verificare Schema de plată unică pe suprafață reprezintă un ajutor financiar pe care Uniunea Europeană îl oferă fermierilor ca... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2021, 14:40 (4117 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a aprobat împrumutul de 100 milioane de lei

Bani de la bancă pentru investiții administrative

Consiliul Județean Ialomița a aprobat împrumutul de 100 milioane de lei

bonus: ADI ECOO 2009 salvează administrația județeană

Consiliul Județean Ialomița va împrumuta 100 milioane de lei pentru susținerea pro­iectelor investiționale din Ialomița. Decizia a fost adoptată în plenul Consiliului Județean Ialomița vineri, 11 iunie a.c., cu votul tuturor celor 24 de consilieri județeni prezenți. Banii vor fi investiți în cele 8 proiecte cu finanțare europeană derulate la acest moment de către instituție. Împru­mutul va fi rambursat în 15 ani, cu o perioadă de grație de un an. Acesta este al patrulea împrumut contractat de administrația județeană din Ialomița în ultimii 15 ani. «Avem maturitatea politică și administrativă să utilizăm banii corect și eficient!» declară Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2021, 11:05 (7683 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Platformele de compost au devenit gropi de gunoi neconforme

Ialomița murdară

Platformele de compost au devenit gropi de gunoi neconforme

Intrată în vigoare de la începutul acestui an, «Legea Compostului» dă mari bătăi de cap administrațiilor locale din Ialomița. Actul normativ pune față în față eforturile aleșilor locali de a stopa depo­zitarea necorespunzătoare a deșeurilor și indiferența cetățenilor. În toată această luptă, autoritățile sunt cele care pierd. Rămâne însă doar o chestiune de timp până când Garda de Mediu Ialomița va aplica primele amenzi. Iar «Legea Compostului» prevede sancțiuni de până la 20 mii de lei pentru primării.

O nouă lege, aceleași probleme Legea privind gestionarea deșeurilor nepericuloase... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2021, 12:10 (15834 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Escadrila de Aur» a generalului Strâmbeanu de la Săveni

«Escadrila de Aur» a generalului Strîmbeanu de la Săveni

De Înălțare, la Săveni, viața curge domol, ca în secolul trecut. Copiii de grădiniță duc flori eroilor la monument, preoții dau slavă lui Dumnezeu, elevii recită poezii despre soldații care nu s-au mai întors acasă de pe front, oamenii întregi își văd de grijile lor... Numai generalul Victor Strîmbeanu se pregătește pentru lansarea cărții lui. A ales să o facă aici, în satul în care s-a născut, la 11.00, la Căminul Cultural. Cartea se numește «Așii aviației de vânătoare din România-Escadrila de Aur» și este ultima dintr-un șir de cărți prin care generalul Strîmbeanu ne restituie Istoria națională.

Moștenirea generalului Strîmbeanu... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2021, 12:55 (15309 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Plângere penală pentru depozitarea ilegală de deșeuri

Primăria Slobozia ia măsuri

Plângere penală pentru depozitarea ilegală de deșeuri

Aproximativ 30 tone de deșeuri provenind de la autoturisme dezmembrate au fost descoperite depozitate ilegal la platforma de gunoi din zona Cartierului Slobozia Nouă. Potrivit reglementă­rilor în vigoare, în incinta acestei platforme pot fi depozitate doar deșeurile menajere. Reprezentanții administrației locale au sesizat Garda de Mediu Ialomița și au depus o plângere penală la Poliția Municipiului Slobozia.

Verificările sunt în curs Deșeurile depozitate ilegal au fost descoperite de către reprezentanții Poliției Locale Slobozia în timpul unei misiuni de patrulare. Aceștia au făcut... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2021, 16:10 (16145 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A început bătălia pentru operatorul regional Urban SA

Investiții de 200 milioane de euro

A început bătălia pentru operatorul regional Urban SA

Administrația județeană esti­mează că ar putea atrage fonduri europene în valoare de 200 milioane de euro pentru reabili­tarea sistemului de apă și apă uzată din Ialomița. Prima condiție pentru accesa­rea acestor fonduri o reprezintă constituirea operatorului regional Urban SA. Consiliul Județean Ialomița a aprobat vineri, 11 iunie a.c., asocierea județului Ialomița în ADI Periurbană Slobozia și Urban SA, în vederea transformării acestei societăți într-un operator regional de apă capabil să acceseze fonduri euro­pene conform noilor reglementări legislative în domeniu.

Ultimul tren european... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2021, 10:55 (6265 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ludovic Orban, turneu «electoral» în Ialomița

Alegeri Locale parțiale la Ion Roată și Gura Ialomiței, alegeri interne în cadrul PNL Ialomița, alegeri pentru funcția de președinte al Partidului Național Liberal

Ludovic Orban, turneu «electoral» în Ialomița

Președintele PNL, Ludovic Orban a convocat joi, 17 iunie a.c., o conferință de presă organizată la sediul PNL Ialomița. «Mi-ar fi foarte greu să decid între Dragoș Soare și Luminița Barcari... Dar nu eu sunt cel care voi alege!» a declarat Ludovic Orban în cadrul conferinței de presă. Președintele PNL a vizitat Ialomița în scop «electoral», domnia sa întâlnindu-se cu susținătorii PNL din Ion Roată și Gura Ialomiței, localități aflate în campanie electorală pentru alegerea primarului.

Alegerile bat la ușa PNL Ludovic Orban, președintele în exercițiu al Partidului Național Liberal... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2021, 20:39 (5431 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Agenția Domeniilor Statului a concesionat «terenul de sub vie»

În Ialomița

Agenția Domeniilor Statului a concesionat «terenul de sub vie»

La începutul lunii mai a acestui an, Agenția Domeniilor Statului a scos la licitație publică, în vederea concesionării, o suprafață de aproximativ 45 ha teren, aflată în trecut în exploatarea Agromixta SA Ograda. Instituția a încălcat procedura și a omis să precizeze în documentele oficiale faptul că respectiva suprafață are o altă categorie de folosință decât cea de teren arabil. Pe cele aproximativ 45 ha a existat cultivată în trecut viță de vie... Pentru a nu ridica suspiciuni cu privire la încălcarea procedurilor în vigoare, funcționarii ADS au precizat în documentele oficiale faptul că suprafața este, de fapt, «teren de sub vie».

Via de «aur» a ADS... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2021, 10:55 (7247 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Au apărut primele nume noi

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Au apărut primele nume noi

Încă de la finalul sezonului trecut, la Unirea Slobozia se anunța o bogată campanie de achiziții. Primele nume noi au fost deja dezvăluite, într-o apariție televizată, de antrenorul Adrian Mihalcea. Doi dintre noii jucători ai Unirii vin de la Farul Constanța. Antonio Cruceru este mijlocaș central ofensiv, are 25 de ani și a fost unul dintre oamenii importanți ai marinarilor în stagiunea trecută. Cruceru a marcat 5 goluri pentru Farul, unul dintre acestea chiar în poarta Unirii. Al doilea jucător venit de la Farul este mijlocașul stânga Răzvan Greu. Acesta a marcat un gol pentru constănțeni în precedentul sezon, iar în trecut a mai jucat la «U» Cluj, Botoșani și Sepsi.

Coadă pentru defensivă... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2021, 15:30 (6676 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Dragoș Soare și Luminița Barcari luptă pentru șefia PNL Ialomița

Alegeri după 4 ani

Dragoș Soare și Luminița Barcari luptă pentru șefia PNL Ialomița

Filiala ialomițeană a PNL se pregătește de Alegeri. În cursa internă pentru funcția de președinte al PNL s-au înscris Dragoș Soare, primar al Sloboziei și actual președinte interimar al Organizației și deputatul PNL Luminița Barcari. «Toți suntem în slujba cetățeanului. Și niciunul dintre noi nu trebuie să uite acest lucru...» a declarat Dragoș Soare.

Alegeri în toate filialele locale PNL Ialomița se pregătește de Alegeri. În cursul lunii iunie și prima decadă a lunii iulie, toate filialele din cele 66 de localități ale județului își vor alege liderii locali. Conferința județeană de... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2021, 13:10 (7653 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Gâlceava parlamentarilor ialomițeni cu PNRR-ul lui Ghinea

Gâlceava parlamentarilor ialomițeni cu PNRR-ul lui Ghinea

Planul Național de Redresare și Reziliență, operă guvernamentală antumă atribuită lui Cristian Ghinea, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, a transformat Parlamentul României într-un teatru de război. Printre beligeranți se numără, ine­vitabil, și parlamentarii ialomițeni. Așa că ne-am gândit, dacă tot nu înțelege nimeni cei cu PNRR-ul ăsta, să oferim electoratului care a trimis patru deputați și doi senatori să ne reprezinte, o sinteză a reacțiilor politice ale acestora. Cât despre cele 29,2 miliarde de euro cât ne promitea UE la ultima strigare cu tot cu împrumuturi, rămâne cum s-a stabilit. Nici ei nu-i au, nici noi nu-i vedem!

De ce trag clopotele, Fănică?... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2021, 20:40 (7891 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Elevii ialomițeni, încurajați să ofere feedback profesorilor

Elevii ialomițeni, încurajați să ofere feedback profesorilor

Consiliul Județean al Elevilor ialomița susține inițiativa națională privind feedback-ul pe care elevii ar putea să-l acorde profesorilor. Această inițiativă a fost legiferată printr-o metodologie aprobată de Ministerul Educației.

Cum se desfășoară acordarea feedback-ului
Au posibilitatea de a oferi feedback profesorilor elevii de gimnaziu și liceu. Procedura începe după încheierea situației școlare, când profesorii diriginți vor notifica elevii cu privire la perioada în care aceștia au posibilitatea de a oferi reacții cu privire la profesorii lor. ... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2021, 17:50 (2951 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

S-a dat startul plecărilor

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

S-a dat startul plecărilor

Discreție maximă în Liga a II-a în privința mișcărilor de trupe! Jucătorilor le expiră vechile contracte abia pe 30 iunie a.c. și, de aceea, majoritatea preferă să țină tăinuite noile angajamente pentru a nu intra în litigiu cu clubul de la care pleacă. Astfel se explică faptul că, din cele 20 de cluburi care alcătuiesc, teoretic, al doilea eșalon, doar 3 au anunțat până acum transferuri: Petrolul Ploiești, «U» Cluj și Concordia Chiajna. În rest, tăcere totală. Nu face excepție nici Unirea Slobozia, a cărei conducere nu a dat publicității, până în prezent, niciun nume nou sosit la echipă. Au ieșit la lumină doar câteva dintre plecări, care, recunoaștem, ne-au cam surprins. Iar în jurul datei de... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2021, 16:40 (4537 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Primul tun antigrindină din Ialomița

Primul tun antigrindină din Ialomița

La o aruncătură de băț de Slobozia, în drum spre Iazu, un fermier ialomițean a decis să achiziționeze un tun antigrindină. George Mihai a luat decizia după ce în 2019 o vijelie i-a provocat o pa­gubă de 250 mii de lei. «Firmele de asigu­rări din România nu au planuri de asigurări pentru culturi! În aceste condiții, am căutat o soluție care să îmi protejeze culturile...» declară fermierul. George Mihai cultivă pepeni pe o suprafață de peste 100 de hectare.

O investiție inedită George Mihai cultivă 110 hectare de pepeni. A început această afacere în 2012 și încă se străduiește să își... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2021, 14:10 (15700 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Ștefania Gheorghe pleacă în Liga Florilor

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Ștefania Gheorghe pleacă în Liga Florilor

În ciuda faptului că la primul turneu al Diviziei A, Ștefania Gheorghe nu a evoluat, ea a fost golghetera echipei noastre. Interul stâng de 20 de ani a marcat 60 de goluri, o medie de 5 goluri pe meci. Evoluțiile Ștefaniei nu au trecut neobservate, în ciuda obscurității în care a părut să se desfășoare competiția din al doilea eșalon. Au venit, astfel, oferte din Liga Florilor, pe care jucătoarea Sloboziei nu le-a putut ignora. «100%, Ștefania Gheorghe va pleca la o echipă din Liga Florilor! Deși este o jucătoare importantă pentru proiectul nostru, atât eu, cât și domnul Prepeliță nu ne putem împotrivi dorinței Ștefaniei de a evolua la un nivel superior...» a declarat șeful Secției Handbal a ... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2021, 12:35 (2190 vizualizări - 1 comentariu)

Vineri 26 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poliția și Garda Financiară, razie la Fetești

Joi, 4 martie a.c., mai mulți polițiști ai Biroului de Investigare a Fraudelor, în cooperare cu comisari ai Gărzii Financiare Ialomița au organizat și executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 23:06
(20952 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan, cu arma în mașină

În cursul nopții de joi spre vineri, 4/5 martie a.c., în jurul orei 1.00, polițiști din Căzănești, în timp ce se aflau în serviciul de patrulare, au depistat, pe strada Gavrilescu din localitate, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 23:01
(24168 vizualizări - 0 comentarii)


Furt de energie electrică

Vineri, 5 martie a.c., începînd cu ora 7.00, timp de două ore, polițiști din Țăndărei, în colaborare cu jandami și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat în cartierul Strachina ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:57
(22851 vizualizări - 1 comentariu)


Fără permis, la plimbare cu mașina

Joi, 4 martie a.c., în jurul orei 13.30, agenții din cadrul Poliției Orașului Fierbinți-Tîrg au identificat în trafic, pe DJ 101 C, un autoturism la volanul căruia se afla un tînăr, de 19 ani, din județul ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:54
(23449 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea evenimentelor rutiere, în atenția polițiștilor

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au continuat acțiunile de prevenire și combatere a cauzelor ce pot provoca accidente rutiere pe arterele din județ. Astfel, în ultimele 24 de ore, 78 de participanți ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:51
(18510 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhari încarcerați

Doi tineri, în vîrstă de 16, respectiv 17 ani, primul din comuna Maia, iar cel de-al doilea din Slobozia, au fost încarcerați în cursul zilei de joi, 4 martie a.c., în arestul Inspectoratului, după ce ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:48
(19385 vizualizări - 0 comentarii)


Mașinile furate, prioritate pentru polițiști

Mașinile furate, prioritate pentru polițiști

Polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru combaterea ilegalităților ce se comit în domeniul furturilor de autovehicule. În ultima perioadă de timp au fost organizate și executate acțiuni specifice ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 16:59
(19101 vizualizări - 0 comentarii)


Filtre la Căzănești

Polițiștii din Căzănești au depistat mai mulți conducători auto care nu au respectat normele prevăzute în Codul Rutier. Astfel, polițiștii au întocmit două dosare penale pe numele a doi bărbați. Unul dintre ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:48
(15631 vizualizări - 0 comentarii)


Alcool la volan

Miercuri, 3 martie a.c., polițiștii au acționat în mai multe localități rurale. Astfel, în intervalul orar 8.00-16.00, polițiști din Slobozia au acționat pe raza localităților Albești, Ciulnița, Buești ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:48
(16903 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni comune polițiști-jandarmi în Țăndărei

Efective sporite de polițiști și jandarmi au acționat în sistem integrat în după-amiaza zilei de miercuri, 3 martie a.c., în orașul Țăndărei. Începînd cu ora 13.00, s-a acționat pe raza orașului urmărindu ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:39
(17387 vizualizări - 0 comentarii)


Necropsia bărbatului găsit în beciul unei case din Bucu va elucida misterul morții acestuia

Bărbatul găsit în stare de inconștiență într-un beci al unei case în construcție din localitatea Bucu a fost identificat. Potrivit primelor cercetări, se pare că bărbatul era domiciliat în localitatea ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 13:34
(19552 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 300 de jandarmi la meciul Urziceni-Steaua

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița va asigura cu peste 150 de militari jandarmi măsurile de ordine la meciul de fotbal dintre echipele Unirea Urziceni și Steaua București. Alături de efectivele ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 13:26
(18005 vizualizări - 0 comentarii)


Minori dispăruți, găsiți de polițiști

Polițiștii au reușit identificarea minorului Bucur Ștefănel, de 13 ani, plecat de la domiciliu, din orașul Fierbinți-Tîrg, în dimineața zilei de 1 martie 2010. În urma colaborării cu polițiștii Direcției ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 18:10
(14902 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției

Polițiștii slobozeni, în colaborare cu jandarmii ialomițeni și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat în dimineața zilei de marți, 2 martie a.c., între orele 6,30-8,00, ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 18:09
(14255 vizualizări - 0 comentarii)


Copil de 4 luni, adus la spital mușcat de șobolani

La Spitalul de Urgență din Slobozia a fost adus un copil de 4 luni, cu mai multe răni pe corp, ce păreau a fi provocate de mușcăturile unui șobolan. Cazul copilului a fost semnalat polițiștilor sîmbătă ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 07:38
(15080 vizualizări - 0 comentarii)


A dispărut!

A dispărut!

Luni, 1 martie a.c., în jurul orei 19.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minorul Bucur Ștefănel, de 13 ani, a plecat de la domiciliul din orașul Fierbinți-Tîrg și nu a mai revenit. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 07:37
(15125 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 04:31
(15820 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 03:14
(14929 vizualizări - 0 comentarii)


Evenimente culturale

Consiliul Județean Ialomița și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» invită ialomițenii la inaugurarea Sălii STUDIO. Astfel, joi, 4 martie 2010, tinerii artiști ai Liceului de Artă din Slobozia vor susține ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:38
(13048 vizualizări - 0 comentarii)


Măsuri pentru stimularea creării de noi locuri de muncă

În Monitorul Oficial nr. 136, din 1 martie 2010, a fost publicată Ordonanța de Urgență nr. 13/23.02.2010, privind reglementarea unor măsuri în vederea stimulării creării de noi locuri de muncă și diminuării ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:29
(12424 vizualizări - 0 comentarii)


Informare APIA

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii măsurilor de reconversie/restructurare și defrișare a plantațiilor viticole că trebuie să completeze și să depună formularul de ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:13
(15119 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind deconturile negative de TVA

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că a fost aprobată o nouă procedură pentru soluționarea deconturilor cu sume negative de taxă pe valoarea adaugată cu opțiune de ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 10:55
(17305 vizualizări - 0 comentarii)


Deșeurile, în atenția Prefecturii Ialomița

În perioada, 3-20 februarie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor, specialiști din cadrul Gărzii de Mediu și comisari ai Gărzii Financiare au desfășurat controale la nivelul ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 10:12
(13353 vizualizări - 0 comentarii)


Capota s-a ridicat în mers, iar mașina s-a izbit de un tir

În cursul dimineții de luni, 1 martie a.c., în jurul orei 8.30, polițiștii rutieri au fost sesizați despre faptul că un tînăr de 20 de ani, din Slobozia, ce se deplasa la volanul unui autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2010, 16:16
(13425 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au participat în acest sfîrșit de săptămînă la mai multe acțiuni organizate pe raza județului, continuînd astfel acțiunile specifice pentru creșterea ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2010, 16:15
(13731 vizualizări - 0 comentarii)


Sancționat contravențional pentru ședere ilegală pe teritoriul României

Polițiștii au depistat în zona Popasului Sinești un cetățean moldovean, în vîrstă de 33 de ani, intrat în România la data de 16 august 2009, în baza unei vize de scurtă ședere în scop de vizită.
Străinul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 20:00
(13704 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

Pe Calea București din Urziceni a fost depistat un bărbat, în vîrstă de 32 de ani, din comuna Ion Roată, în timp ce conducea autoturismul proprietate aflîndu-se în stare de ebrietate. La testarea cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:58
(13501 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru nerespectarea drepturilor de autor

În cadrul unui control la o discotecă din comuna Coșereni, aparținînd unei societăți comerciale cu sediul social în București, polițiștii au constatat că era difuzată muzică ambientală prin intermediul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:57
(11701 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA (II)

În baza planului comun de acțiune SIGURANȚA, în noaptea de 27/28 februarie a.c., la nivelul județului s-au desfășurat mai multe acțiuni în sistem integrat la care au participat efective ale Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:54
(13461 vizualizări - 0 comentarii)


A vrut să se spînzure

Un cetățean din comuna Perieți a sesizat vineri, 26 februarie a.c., că un bărbat de 33 de ani, din localitate, se află în podul casei sale intenționînd să se spînzure. Deplasîndu-se la fața locului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:09
(11883 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...