Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Weekend cu două amicale

Fotbal, Unirea Slobozia

Weekend cu două amicale

Unirea Slobozia este în toiul pregătirii centralizate de la Izvorani, unde Adrian Mihalcea scoate untul din jucători. Cele două ședințe de antrenament cu bonusurile aferente sunt extrem de solicitante. Pe lângă pregătirea intensă, parte din această perioadă o repre­zintă meciurile amicale unde se caută formulele de joc pentru ca la ora reluării competiției antrenorul să fie edificat asupra potențialului elevilor săi și a poziției în teren pe care aceștia dau cel mai bun randament. Prin urmare, în amicale, mai apar și rezultate neplăcute care nu ar trebui să ne sperie. Fac parte din rețeta acestei perioade, iar oamenii cărora trebuie să le dea de gândit sunt componenții echipei tehnice. Acestea... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 13:20 (3842 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

«Triunghiular» la Modelu

Fotbal, Recolta Gheorghe Doja

«Triunghiular» la Modelu

Recolta Gheorghe Doja ar fi trebuit să dispute la finele săptămânii trecute un meci amical cu Dacia Unirea Brăila, care a picat din motive ce nu țin de tabăra ialomițeană. Din fericire, pentru Recolta s-a ivit un «triunghiular» la Modelu, la care a mai luat parte Dunărea Călărași și Progresul Fundulea, reprezentantă a Ligii a IV-a călărășene. Meciurile
s-au disputat într-o singură repriză de 60 de minute.

Înfrângere cu Dunărea, succes cu Fundulea În primul meci, divizionara secundă Dunărea Călărași s-a impus cu 1-0, dar prestația Recoltei l-a mulțumit pe antrenorul Marius Milea... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 11:25 (6355 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Documentație «copy-paste» în valoare de 99700 de lei la Consiliul Județean Ialomița

Așteptată din 2016, copiată de la Buzău

Documentație «copy-paste» în valoare de 99700 de lei la Consiliul Județean Ialomița

bonus: drept la replică

Administrația județeană așteaptă din anul 2016 un Plan Județean de Gestionare a Deșeurilor. În anul 2019, firma Green Knowledge SRL câștigă în urma unei licitații contractul de elaborare a acestui Plan. Prima variantă a lui a fost publicată recent pe site-ul Consiliului Județean Ialomița. La o primă lectură, rezultă că documentația a fost realizată în sistem «copy-paste» de pe un Plan Județean de Gestionare a Deșeurilor al județului Buzău. Acolo unde documentația nu a putut fi copiată, realizatorii ei au folosit date fictive.

PJGD înseamnă fonduri europene
Planul Județean... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 09:50 (4896 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Localitatea Sudiți vrea să renunțe la delegarea serviciului de apă către RAJA Constanța

Localitatea Sudiți vrea să renunțe la delegarea serviciului de apă către RAJA Constanța

Aproape jumătate dintre localitățile județului Ialomița au probleme în privința calității apei pe care o furnizează cetățenilor. Acolo unde apa poate fi consumată, administrațiile locale au înțeles că doar colaborarea cu marii operatori de apă îi poate ajuta să elimine aceste deficiențe. De 11 ani, localitatea Sudiți a încheiat un astfel de parteneriat cu operatorul RAJA Constanța. Administrația locală se pregătește însă să renunțe la colaborare, invocând prețul prea mare pe care cetățenii sunt obligați să-l plătească. Marele dezavantaj al iminentei retrageri îl reprezintă înapoierea tuturor sumelor investite de operator la Sudiți. De asemenea, în lipsa experienței pe care o impune executarea... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2021, 14:40 (6898 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are doar 7 firme care colectează legal deșeurile menajere

Ialomița are doar 7 firme care colectează legal deșeurile menajere

Colectarea deșeurilor menajere în Ialomița este la ani lumină de legalitate. Conform informațiilor publice furnizate de către Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice, doar 7 firme au licențe de funcționare pentru colectarea deșeurilor menajere. Restul administrațiilor locale au delegat aceste servicii unor firme care încearcă de ani buni, fără succes, să intre în legalitate.

Negru pe alb, de la ANRSC
Colectarea și transportul deșeurilor menajere reprezintă o activitate legală, reglementată de Autoritatea Națională de Reglementare... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2021, 10:05 (6501 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instanțele nu știu cine poate judeca revendicarea Lacului Iezer de lângă Slobozia

De 3 ani

Instanțele nu știu cine poate judeca revendicarea Lacului Iezer de lângă Slobozia

Anul acesta se împlinesc 3 ani de când Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița încearcă să obțină dreptul de administrare asupra Lacului Iezer, din apropierea localităților Slobozia și Gheorghe Lazăr. Procesul a fost înregistrat inițial la Curtea de Apel Ploiești, apoi a fost trimis spre judecare Curții de Apel Bucu­rești, iar în prezent se află pe rolul Tribunalului Ialomița. Judecătorilor le-a fost greu să decidă care din aceste instanțe are posibilitatea, confe­rită de lege, de a judeca procesul...

Situația de fapt Un control al Camerei de Conturi Ialomița din anul 2018 a scos... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2021, 11:05 (18178 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Părintele Vasile, preot de lipoveni

Părintele Vasile, preot de lipoveni

Comunitatea lipovenească din Bor­dușani se rezumă la 90 de familii. Un ecosistem social care subzistă grație religiei, părintele Vasile fiind liantul acestei lumi în descompunere. Ultimul din lumea lui, singurul rămas să păzească o religie și o limbă pe care comunitatea se încăpățânează să nu o uite.

Bordușani, în zi de miercuri
E a treia zi după Sfânt Ion și e frig. Dar părintelui Vasile nu-i pasă... Face 67 de ani în luna lui martie și are 90 de case de vizitat azi. E jumătatea zilei și e grabă, că îl așteaptă un mort la Jurilovca. E preot pentru lipovenii de peste tot din partea... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2021, 12:40 (5757 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Secția Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în carantină din cauza COVID-19

Secția Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în carantină din cauza COVID-19

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a dispus carantinarea Secției Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia ca urmare a numărului mare de cazuri de COVID-19 înregistrate. 40 de pacienți au fost diagnosticați cu boala generată de infecția SARS-CoV-2.

Bolnavi transferați la alte spitale Bolnavii cu forme ușoare de COVID-19 vor fi transferați către spitale-suport din zona județului Ialomița, în timp ce cazurile grave vor fi tratate în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Focarul pe Secția Boli Interne a unității medicale ar fi izbucnit de la una dintre infirmiere... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2021, 17:20 (8016 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Toleranță zero pentru «golani»: Primarul Sloboziei, înjurat și amenințat în trafic

Toleranță zero pentru «golani»: Primarul Sloboziei, înjurat și amenințat în trafic

Primarul Sloboziei, Dragoș Soare, a declarat public război «golanilor» care amenință șoferii în trafic: «Nu e normal ce se întâmplă. Vom susține o campanie publică prin care să descurajăm astfel de fapte... Slobozia este un oraș liniștit în care oamenii nu trebuie să se teamă de niște golani!». Declarația a fost făcută joi, 28 ianuarie 2021, în cadrul ședinței Consiliului Local. Dragoș Soare a relatat public că în ziua precedentă a fost înjurat și amenințat în trafic, fără niciun motiv...

Nici primarii nu scapă Dragoș  Soare, primarul Sloboziei, a declarat în cadrul ședinței... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2021, 14:10 (26200 vizualizări - 42 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul Juridic de analfabeți al Primăriei Slobozia

Serviciul Juridic de analfabeți al Primăriei Slobozia

Serviciul Juridic din cadrul Primăriei Slobozia este acuzat public de «analfabetism». Acuzațiile apar în corespondența purtată cu instituția, ca urmare a deschiderii în urmă cu 2 ani a unui supermarket în zona Stadionului «1 Mai». «Analizând conținutul adresei transmise de dumneavoastră consi­derăm că textul acesteia nu a putut fi conceput de niciunul dintre angajații Primăriei Municipiului Slobozia, datorită numeroaselor greșeli grama­ticale identificate, indiferent că vorbim de ortografie, punctuație si/sau semantică» susțin, fără îndoială iro­nic, reprezentanții Asociației 31.

Administrație împotriva propriilor cetățeni... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2021, 11:20 (32108 vizualizări - 61 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Creșterea salariilor nu e un moft, ci o soluție economică aplicată în UE!»

PSD susține revendicările sindicale

«Creșterea salariilor nu e un moft, ci o soluție economică aplicată în UE!»

Social-democrații îi demontează viziunea economică austeră a lui Florin Cîțu invocând soluțiile PSD de relansare a economiei românești, măsuri ce coincid cu cele ale Uniunii Europene și ale SUA. Președintele Comisiei pentru afaceri europene din Camera Deputaților, Ștefan Mușoiu, le dă dreptate sindicaliștilor care solicită Guvernului creșterile salariale cuvenite. «Sindicatele au dreptate! Creșterea salariilor nu este un moft, ci o soluție economică pentru majorarea contribuțiilor pentru pensii și pentru relansarea economiei. Confirm și eu că această viziune economică a PSD coincide cu cea a statelor UE și a SUA. Viziunea economică a lui Cîțu nu însemnă nimic altceva decât intrarea în cercul vicios... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2021, 20:10 (7096 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești: Interzis la vaccinare pentru persoanele sub 65 de ani

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești: Interzis la vaccinare pentru persoanele sub 65 de ani

Scandal la Centrul de Vaccinare din incinta Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Mai bine de jumătate din cei aproximativ 100 de oameni programați pentru vaccinare au fost plimbați pe drumuri de autorități, oamenilor fiindu-le interzisă imunizarea. Decizia a fost luată de reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița prezenți în cadrul Centrului, ca urmare a dispoziției Ministerului Sănătății de a verifica modul în care s-a desfășurat campania de vaccinare anti-COVID-19 în etapa a II-a.

Autoritățile nu au explicații Problema iscată la Centrul de Vaccinare de la Spitalul... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2021, 19:05 (6859 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Gheorghe Tinel se vrea director la Garda Forestieră București

Gheorghe Tinel se vrea director la Garda Forestieră București

Umblă tot mai insistent prin târg zvonul că domnul Tinel s-a plictisit de priveliștea de la fereastra de director adjunct la Politici Agricole în Ministerul Agriculturii. Și, pentru că tot nu putem scrie cum au fost rejectați/acceptați unii de la Mi­nisterul Muncii condus de Raluca Turcan, ne-am hotărât să vă povestim unde visează domnul Tinel să ajungă.

Să fie oare Director la Implementare și Avizare? După cum știe tot contribuabilul din Ialomița, prima dragoste a domnului Tinel nu e agricultura, ci silvicultura. Că de-aia teza lui de doctorat a avut drept subiect «Potențialul recreativ al pădurilor periurbane Municipiului București»... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2021, 15:10 (6465 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Strategii administrative perdante marca Alexandru Potor

«Teoria formelor fără fond» la Consiliul Județean Ialomița

Strategii administrative perdante marca Alexandru Potor

Consiliul Județean Jalomița nu a primit bani pentru decontarea investițiilor în infrastructură decontate prin PNDL. Situația afectează Drumuri și Poduri SA, firmă al cărei acționar este instituția. Consiliul Județean Ialomița ar fi putut evita situația printr-o rectificare bugetară la sfârșitul anului precedent. «Sperăm să primim aceste repartizări bugetare până la sfârșitul lunii ia­nuarie!» declară administratorul pu­blic Alexandru Potor.

Lucrări nedecontate de 7,7 milioane de lei Pe 19 ianuarie 2021, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) a... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2021, 09:55 (3606 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Străzi distruse din cauza lucrărilor la rețeaua de canalizare în Țăndărei

Străzi distruse din cauza lucrărilor la rețeaua de canalizare în Țăndărei

bonus: Locuitorii din Țăndărei ar putea plăti mai puțin pentru colectarea gunoiului menajer

Inclus în cadrul unui proiect de anvergură inițiat de compania RAJA Constanța, orașul Țăndărei a rămas fără străzi. Arterele au fost distruse de firma contractată de RAJA Constanța să execute realizarea rețelelor de canalizare ale localității. «Este inadminisbil așa ceva!» reclamă situația Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

Constructorii au părăsit șantierul Amenajarea rețelei de canalizare a orașului Țăndărei face parte dintr-un proiect amplu al RAJA Constanța care include mai multe zone, printre care și Ialomița. Valoarea totală a proiectului, inițiat cu fonduri oferite de... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2021, 14:50 (5881 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Jumătate dintre administrațiile locale solicită ilegal plata serviciilor de furnizare a apei

Situație paradoxală în Ialomița

Jumătate dintre administrațiile locale solicită ilegal plata serviciilor de furnizare a apei

La nivelul județului Ialomița doar 50% dintre administrațiile locale furnizează apă populației legal, prin intermediul unor firme licențiate de către Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice. Celelalte administrații solicită ilegal această taxă, iar calitatea apei furnizate be­neficiarilor este deficitară. Direcția de Sănătate Publică Ialomița cunoaște situația și o tolerează tacit. Intrarea în legalitate ar presupune majorări substanțiale de cost și investiții pentru care administrațiile locale nu au alocații bugetare.

Doar 11 firme licențiate în Ialomița în 2019... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2021, 10:05 (6987 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Polițiștii din Ialomița și-au cerut drepturile în stradă

Polițiștii din Ialomița și-au cerut drepturile în stradă

Peste 100 de polițiști din Ialomița, membri ai Sindicatului «Diamantul», au pichetat la începutul acestei săptămâni sediul Prefecturii Ialomița. Oamenii legii sunt nemulțumiți de inechitățile sala­riale din sistemul bugetar și de faptul că nu s-au numărat printre categoriile de angajați ai Ministerului Afacerilor Interne care au beneficiat de sporuri sala­riale acordate pentru acti­vitățile desfășurate cu scopul de a limita răspân­direa noului Coronavirus. «La fel ca medicii și noi am fost în linia întâi!» a fost mesajul transmis în timpul protestului de către Viorel Stoica, președintele Sindicatului «Diamantul» filiala Ialomița.

Polițiștii se consideră discriminați... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 19:05 (11133 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Tinerii fermieri din Ialomița au beneficiat de fonduri europene de 8,6 milioane de euro

În ultimii 5 ani

Tinerii fermieri din Ialomița au beneficiat de fonduri europene de 8,6 milioane de euro

Agricultura rămâne principalul domeniu de activitate prin in­termediul căruia fondurile euro­pene ajung în județul Ialomița. O analiză statistică oferită de Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale arată că, în perioada 2015-2020, Ialomița a beneficiat de 8,6 milioane de euro, prin intermediul programului «Instalarea Tinerilor Fermieri». În aceeași perioadă de timp, 207 de beneficiari din județul nostru au pus bazele unor afaceri în domeniul agricol.

O singură măsură, beneficii multiple «Instalarea Tinerilor Fermieri» repre­zintă una dintre cele mai importante măsuri de finanțare... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 14:40 (5239 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Prestație palidă, rezultat pe măsură

Fotbal, Unirea Slobozia-Farul Constanța 0-3

Prestație palidă, rezultat pe măsură

Terenul sintetic al Bazei Sportive «Voința» din București a găzduit sub ochii foștilor internaționali Ciprian Marica și Florin Cernat, duelul amical dintre Unirea Slobozia și Farul Constanța. Cele două colege de serie s-au duelat deja în campionat unde dobrogenii s-au impus cu 2-0. Nu a fost diferit ca desfășurare nici amicalul de sâmbătă, 22 ianuarie 2021, în care Farul și-a făcut jocul după pofta inimii. Unirea a jucat slab, fără vlagă, iar rezultatul final este în totală concordanță cu cele petrecute pe teren. Să fi fost de vină programul de pregătire încărcat? Să fi contat atât de mult lipsa din centrul apărării a lui Gabriel Lazăr? Firește, scuze se pot găsi cu duiumul... Cert este că sunt... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 13:20 (4746 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Avântul Rovine a învins Recolta Gheorghe Doja

Fotbal amical

Avântul Rovine a învins Recolta Gheorghe Doja

După înfrângerea cu Unirea Slobozia, reprezentanta celei de-al treilea eșalon, Recolta Gheorghe Doja, a continuat suita amicalelor. Adversară și gazdă i-a fost Avântul Rovine, care i-a primit pe Bucurică și compania pe un teren aflat în condiții foarte bune pentru fotbal. Avântul Rovine este una dintre cele mai interesante echipe din Liga a IV-a ialomițeană, cu un lot valoros pentru acest nivel, care include jucători ca Geantă, Vâlcu, Băicoianu, Neagu sau Bordei. Recolta Gheorghe Doja a avut serios de furcă cu această echipă. Marius Milea a avut în probe o serie de jucători cum ar fi atacantaul Ovidiu Stan, venit de la Oltenița, africanul Laz și câțiva juniori, veniți de la Urziceni. Ineficaci... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 12:10 (2988 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
331 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

În perioada 5-11 noiembrie 2019, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi Hramului «Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil» al străvechiului așezământ ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2019, 18:15
(6911 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Învăț, știu să mă apăr!»

Miercuri, 30 octombrie a.c., Protopopiatul Slobozia, în colaborare cu Direcția Județeană de Telecomunicații Speciale Ialomiță a organizat acțiunea «Învăț, știu să mă apăr!». Evenimentul s-a desfășurat la ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2019, 18:10
(4320 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție provizoriu pentru un bărbat din Rădulești

Luni, 28 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 41 de ani, din Rădulești, și-ar fi agresat soția. În urma formularului de evaluare a riscului întocmit ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2019, 18:15
(5548 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Arestat pentru «efectuare fără drept de operațiuni cu articole pirotehnice»

Luni, 28 octombrie a.c., polițiștii au reușit identificarea unui bărbat, de 32 de ani, din Amara, pe numele căruia era emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2019, 18:10
(4849 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara arestare


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge, salvează o viață!»

Luni, 28 octombrie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia, Protopopiatul Slobozia a organizat ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 17:20
(3301 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA  a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile luni, 28 octombrie ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 16:25
(4755 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Accident rutier cu două victime

Un autoturism și două tiruri au fost implicate într-un accident de circulație, în dimineața zilei de 28 octombrie 2019, pe DN2, între localitățile Movilița și Sinești. În urma impactului dintre cele trei ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 12:21
(3450 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii au depistat în trafic un bărbat, de 32 de ani, din Alexeni, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității Sinești, deși avea permisul suspendat. Totodată, un alt bărbat, de 45 de ani ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 20:40
(2455 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 28 octombrie-1 noiembrie2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 20:35
(7783 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Produse contrafăcute

Joi, 24 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au acționat pe linia respectării legislației în domeniul protecției mărcilor și indicațiilor geografice ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 20:30
(2835 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor»


Vineri, 25 octombrie a.c., la sediul Grădiniței cu Program Prelungit «Piticot» din Slobozia s-a desfășurat acțiunea «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor». Părintele Ioan Constantin ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 20:25
(5773 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Firmele de dezmembrări auto, controlate

Miercuri, 23 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, împreună cu polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, în colaborare cu reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 11:35
(3170 vizualizări - 0 comentarii)


Ilegalitățile cu lemne, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada 22 septembrie-8 noiembrie a.c., polițiștii de Ordine Publică din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu reprezentanți ai Direcției Silvice Ialomița desfășoară pe raza județului Ialomița o amplă campanie ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 11:20
(2604 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Europeană de Luptă Împotriva Traficului de Persoane»

Vineri, 18 octombrie a.c., Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane a organizat la București Conferința Națională pentru a marca «Ziua Europeană de Luptă Împotriva Traficului de Persoane». Scopul ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 11:05
(2301 vizualizări - 0 comentarii)


Un polițist ialomițean a devenit «Eroul de la Rădulești»

Agentul șef principal Dumitrache Gheorghiță a devenit «Eroul de la Rădulești», statut dobândit în urma salvării unei femei și a fiului acesteia din casa aflată în flăcări. În fapt, în seara când s-a petrecut ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:25
(4581 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Campania «Bucuria de a fi împreună-2019»

Sectorul Social-Misionar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, în colaborare cu Asociația Socio-Culturală «Matei Basarab» și Protopopiatele Călărași și Oltenița au organizat ultimele două acțiuni din ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:20
(2660 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr de 19 ani din Gârbovi, arestat pentru «tâlhărie calificată»

Marți, 22 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui tânăr, de 19 ani, din Gârbovi, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei. Astfel, cel în ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:15
(3525 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi arestare


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru siguranța elevilor

Marți, 22 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului Analiză și Prevenire a Criminalității au desfășurat la Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia activități de prevenire a delincvenței ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:10
(2785 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Eveniment caritabil «De la speciali la speciali»

Vineri, 25 octombrie 2019, începând cu orele 17,00, la Sala de spectacole a Centrului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia se va desfășura spectacolul caritabil «De la speciali la speciali». Evenimentul va ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:05
(3047 vizualizări - 0 comentarii)


Camionagiu sancționat de polițiștii ialomițeni

Luni, 21 octombrie a.c., un bărbat, de 42 de ani, din Slobozia, a fost sancționat contravențional de polițiști, fiindu-i reținute plăcuțele cu numerele de înmatriculare. În fapt, bărbatul a fost depistat ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:25
(3405 vizualizări - 1 comentariu)


Moaștele Sfântului Nectarie, la Slobozia

Eveniment religios la Parohia «Sf. Dumitru» din Slobozia (Șoseaua Nordului). Cu ocazia Hramului Bisericii, în perioada 23-27 octombrie 2019, în incinta lăcașului de cult vor fi aduse Moaștele Sfântului ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:20
(4150 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 22 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție nr. 4 Coșereni au oprit pentru control, pe raza comunei Bărcănești, un autoturism condus de un bărbat, de 33 de ani, din București. În ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:15
(2993 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Fetești beat la volan, urmărit de polițiști

Sâmbătă, 19 octombrie a.c., în jurul orelor 20,30, polițiștii feteșteni au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 24 de ani, din Fetești. În momentul în care s-au apropiat de conducătorul ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:10
(2948 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Țăndărei și Fetești

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, diametrul de 110 mm, de pe strada Primăverii din orașul Țăndărei, RAJA SA a fost nevoită să furnizeze apă cu presiuni scăzute, marți, 22 octombrie ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:05
(4243 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic blocat între Slobozia și Drajna din cauza unui accident rutier

Cinci persoane au fost rănite, după ce mașina în care se aflau s-a lovit de un tir. Accidentul s-a petrecut în seara zilei de duminică, 20 octombrie 2019, pe șoseaua dintre Slobozia și Drajna. Victimele ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2019, 00:34
(7967 vizualizări - 0 comentarii)


Trei persoane, rănite într-un accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu

Trei persoane au fost rănite după ce mașinile în care se aflau s-au ciocnit. Accidentul rutier s-a petrecut între Slobozia Nouă și Iazu, duminică, 20 octombrie 2019, în jurul orelor 11,00. Una dintre victime ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2019, 14:40
(4051 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Vineri, 18 octombrie 2019, la nivel național s-a desfășurat «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți», acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 19:55
(2713 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist izbit frontal de o mașină în apropiere de Săveni

Joi, 17 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident produs pe Drumul Județean 201, în afara localității Săveni, soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 19:50
(4053 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziția «Bisericile din lemn din Bucovina istorică» la Muzeul Agriculturii

Marți, 22 octombrie 2019, începând cu orele 14,00, la Muzeul Național al Agriculturii se va inaugura Expoziția «Bisericile din lemn din Bucovina istorică». Cercetarea și conservarea acestei expoziții a ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 19:45
(3020 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 21-25 octombrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie elecrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 19:40
(5627 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...