Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Șeful Cancelariei Prefecturii Ialomița, accident la Coșereni

Gheorghe Babagianu a rămas pieton

Șeful Cancelariei Prefecturii Ialomița, accident la Coșereni

La sfârșitul săptămânii precedente, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița au trimis un comunicat de presă în care au precizat faptul că au intervenit în cazul unui accident rutier, petrecut în comuna Coșereni. Nefericitul eveniment ar fi fost provocat de către Gheorghe Babagianu, șeful Cancelariei Prefecturii Ialomița, în timpul unei deplasări în interes de serviciu. Polițiștii prezenți la fața locului i-au ridicat acestuia permisul de conducere.

Cercetările sunt în curs Deși, potrivit legii, reprezentanții Prefecturii Ialomița ar fi trebuit... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 17:15 (7887 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Lucrări sistate la Grădina de Vară de la Amara

Ultimul «cadou administrativ» al primarului Ion Măiță

Lucrări sistate la Grădina de Vară de la Amara

Lucrările de reabilitare a Grădinii de Vară de la Amara au fost sistate anul trecut, înainte de Alegerile Locale. Informația a fost făcută pu­blică de către noul primar al orașului, Alin Sandu. «Con­form contractului, mai au la dispoziție 12 zile pentru a finaliza lucrările... Din păcate, nu știm când le vor relua, iar adiționalul semnat cu admi­nistrația precedentă nu îi obligă în niciun fel. Sperăm să nu apară pro­bleme...» a de­clarat public acesta. Lucrările de execuție a Grădinii de Vară din Amara sunt fina­lizate în proporție de 60%.

La Grădina lăudată În vara anului trecut, cu... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 14:10 (5495 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Weekend cu două amicale

Fotbal, Unirea Slobozia

Weekend cu două amicale

Unirea Slobozia este în toiul pregătirii centralizate de la Izvorani, unde Adrian Mihalcea scoate untul din jucători. Cele două ședințe de antrenament cu bonusurile aferente sunt extrem de solicitante. Pe lângă pregătirea intensă, parte din această perioadă o repre­zintă meciurile amicale unde se caută formulele de joc pentru ca la ora reluării competiției antrenorul să fie edificat asupra potențialului elevilor săi și a poziției în teren pe care aceștia dau cel mai bun randament. Prin urmare, în amicale, mai apar și rezultate neplăcute care nu ar trebui să ne sperie. Fac parte din rețeta acestei perioade, iar oamenii cărora trebuie să le dea de gândit sunt componenții echipei tehnice. Acestea... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 13:20 (3844 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

«Triunghiular» la Modelu

Fotbal, Recolta Gheorghe Doja

«Triunghiular» la Modelu

Recolta Gheorghe Doja ar fi trebuit să dispute la finele săptămânii trecute un meci amical cu Dacia Unirea Brăila, care a picat din motive ce nu țin de tabăra ialomițeană. Din fericire, pentru Recolta s-a ivit un «triunghiular» la Modelu, la care a mai luat parte Dunărea Călărași și Progresul Fundulea, reprezentantă a Ligii a IV-a călărășene. Meciurile
s-au disputat într-o singură repriză de 60 de minute.

Înfrângere cu Dunărea, succes cu Fundulea În primul meci, divizionara secundă Dunărea Călărași s-a impus cu 1-0, dar prestația Recoltei l-a mulțumit pe antrenorul Marius Milea... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 11:25 (6377 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Documentație «copy-paste» în valoare de 99700 de lei la Consiliul Județean Ialomița

Așteptată din 2016, copiată de la Buzău

Documentație «copy-paste» în valoare de 99700 de lei la Consiliul Județean Ialomița

bonus: drept la replică

Administrația județeană așteaptă din anul 2016 un Plan Județean de Gestionare a Deșeurilor. În anul 2019, firma Green Knowledge SRL câștigă în urma unei licitații contractul de elaborare a acestui Plan. Prima variantă a lui a fost publicată recent pe site-ul Consiliului Județean Ialomița. La o primă lectură, rezultă că documentația a fost realizată în sistem «copy-paste» de pe un Plan Județean de Gestionare a Deșeurilor al județului Buzău. Acolo unde documentația nu a putut fi copiată, realizatorii ei au folosit date fictive.

PJGD înseamnă fonduri europene
Planul Județean... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 09:50 (4896 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Localitatea Sudiți vrea să renunțe la delegarea serviciului de apă către RAJA Constanța

Localitatea Sudiți vrea să renunțe la delegarea serviciului de apă către RAJA Constanța

Aproape jumătate dintre localitățile județului Ialomița au probleme în privința calității apei pe care o furnizează cetățenilor. Acolo unde apa poate fi consumată, administrațiile locale au înțeles că doar colaborarea cu marii operatori de apă îi poate ajuta să elimine aceste deficiențe. De 11 ani, localitatea Sudiți a încheiat un astfel de parteneriat cu operatorul RAJA Constanța. Administrația locală se pregătește însă să renunțe la colaborare, invocând prețul prea mare pe care cetățenii sunt obligați să-l plătească. Marele dezavantaj al iminentei retrageri îl reprezintă înapoierea tuturor sumelor investite de operator la Sudiți. De asemenea, în lipsa experienței pe care o impune executarea... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2021, 14:40 (6903 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are doar 7 firme care colectează legal deșeurile menajere

Ialomița are doar 7 firme care colectează legal deșeurile menajere

Colectarea deșeurilor menajere în Ialomița este la ani lumină de legalitate. Conform informațiilor publice furnizate de către Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice, doar 7 firme au licențe de funcționare pentru colectarea deșeurilor menajere. Restul administrațiilor locale au delegat aceste servicii unor firme care încearcă de ani buni, fără succes, să intre în legalitate.

Negru pe alb, de la ANRSC
Colectarea și transportul deșeurilor menajere reprezintă o activitate legală, reglementată de Autoritatea Națională de Reglementare... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2021, 10:05 (6502 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Instanțele nu știu cine poate judeca revendicarea Lacului Iezer de lângă Slobozia

De 3 ani

Instanțele nu știu cine poate judeca revendicarea Lacului Iezer de lângă Slobozia

Anul acesta se împlinesc 3 ani de când Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița încearcă să obțină dreptul de administrare asupra Lacului Iezer, din apropierea localităților Slobozia și Gheorghe Lazăr. Procesul a fost înregistrat inițial la Curtea de Apel Ploiești, apoi a fost trimis spre judecare Curții de Apel Bucu­rești, iar în prezent se află pe rolul Tribunalului Ialomița. Judecătorilor le-a fost greu să decidă care din aceste instanțe are posibilitatea, confe­rită de lege, de a judeca procesul...

Situația de fapt Un control al Camerei de Conturi Ialomița din anul 2018 a scos... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2021, 11:05 (18185 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Părintele Vasile, preot de lipoveni

Părintele Vasile, preot de lipoveni

Comunitatea lipovenească din Bor­dușani se rezumă la 90 de familii. Un ecosistem social care subzistă grație religiei, părintele Vasile fiind liantul acestei lumi în descompunere. Ultimul din lumea lui, singurul rămas să păzească o religie și o limbă pe care comunitatea se încăpățânează să nu o uite.

Bordușani, în zi de miercuri
E a treia zi după Sfânt Ion și e frig. Dar părintelui Vasile nu-i pasă... Face 67 de ani în luna lui martie și are 90 de case de vizitat azi. E jumătatea zilei și e grabă, că îl așteaptă un mort la Jurilovca. E preot pentru lipovenii de peste tot din partea... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2021, 12:40 (5770 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Secția Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în carantină din cauza COVID-19

Secția Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în carantină din cauza COVID-19

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a dispus carantinarea Secției Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia ca urmare a numărului mare de cazuri de COVID-19 înregistrate. 40 de pacienți au fost diagnosticați cu boala generată de infecția SARS-CoV-2.

Bolnavi transferați la alte spitale Bolnavii cu forme ușoare de COVID-19 vor fi transferați către spitale-suport din zona județului Ialomița, în timp ce cazurile grave vor fi tratate în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Focarul pe Secția Boli Interne a unității medicale ar fi izbucnit de la una dintre infirmiere... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2021, 17:20 (8017 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Toleranță zero pentru «golani»: Primarul Sloboziei, înjurat și amenințat în trafic

Toleranță zero pentru «golani»: Primarul Sloboziei, înjurat și amenințat în trafic

Primarul Sloboziei, Dragoș Soare, a declarat public război «golanilor» care amenință șoferii în trafic: «Nu e normal ce se întâmplă. Vom susține o campanie publică prin care să descurajăm astfel de fapte... Slobozia este un oraș liniștit în care oamenii nu trebuie să se teamă de niște golani!». Declarația a fost făcută joi, 28 ianuarie 2021, în cadrul ședinței Consiliului Local. Dragoș Soare a relatat public că în ziua precedentă a fost înjurat și amenințat în trafic, fără niciun motiv...

Nici primarii nu scapă Dragoș  Soare, primarul Sloboziei, a declarat în cadrul ședinței... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2021, 14:10 (26204 vizualizări - 42 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul Juridic de analfabeți al Primăriei Slobozia

Serviciul Juridic de analfabeți al Primăriei Slobozia

Serviciul Juridic din cadrul Primăriei Slobozia este acuzat public de «analfabetism». Acuzațiile apar în corespondența purtată cu instituția, ca urmare a deschiderii în urmă cu 2 ani a unui supermarket în zona Stadionului «1 Mai». «Analizând conținutul adresei transmise de dumneavoastră consi­derăm că textul acesteia nu a putut fi conceput de niciunul dintre angajații Primăriei Municipiului Slobozia, datorită numeroaselor greșeli grama­ticale identificate, indiferent că vorbim de ortografie, punctuație si/sau semantică» susțin, fără îndoială iro­nic, reprezentanții Asociației 31.

Administrație împotriva propriilor cetățeni... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2021, 11:20 (32119 vizualizări - 61 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Creșterea salariilor nu e un moft, ci o soluție economică aplicată în UE!»

PSD susține revendicările sindicale

«Creșterea salariilor nu e un moft, ci o soluție economică aplicată în UE!»

Social-democrații îi demontează viziunea economică austeră a lui Florin Cîțu invocând soluțiile PSD de relansare a economiei românești, măsuri ce coincid cu cele ale Uniunii Europene și ale SUA. Președintele Comisiei pentru afaceri europene din Camera Deputaților, Ștefan Mușoiu, le dă dreptate sindicaliștilor care solicită Guvernului creșterile salariale cuvenite. «Sindicatele au dreptate! Creșterea salariilor nu este un moft, ci o soluție economică pentru majorarea contribuțiilor pentru pensii și pentru relansarea economiei. Confirm și eu că această viziune economică a PSD coincide cu cea a statelor UE și a SUA. Viziunea economică a lui Cîțu nu însemnă nimic altceva decât intrarea în cercul vicios... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2021, 20:10 (7096 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești: Interzis la vaccinare pentru persoanele sub 65 de ani

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești: Interzis la vaccinare pentru persoanele sub 65 de ani

Scandal la Centrul de Vaccinare din incinta Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Mai bine de jumătate din cei aproximativ 100 de oameni programați pentru vaccinare au fost plimbați pe drumuri de autorități, oamenilor fiindu-le interzisă imunizarea. Decizia a fost luată de reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița prezenți în cadrul Centrului, ca urmare a dispoziției Ministerului Sănătății de a verifica modul în care s-a desfășurat campania de vaccinare anti-COVID-19 în etapa a II-a.

Autoritățile nu au explicații Problema iscată la Centrul de Vaccinare de la Spitalul... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2021, 19:05 (6862 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Gheorghe Tinel se vrea director la Garda Forestieră București

Gheorghe Tinel se vrea director la Garda Forestieră București

Umblă tot mai insistent prin târg zvonul că domnul Tinel s-a plictisit de priveliștea de la fereastra de director adjunct la Politici Agricole în Ministerul Agriculturii. Și, pentru că tot nu putem scrie cum au fost rejectați/acceptați unii de la Mi­nisterul Muncii condus de Raluca Turcan, ne-am hotărât să vă povestim unde visează domnul Tinel să ajungă.

Să fie oare Director la Implementare și Avizare? După cum știe tot contribuabilul din Ialomița, prima dragoste a domnului Tinel nu e agricultura, ci silvicultura. Că de-aia teza lui de doctorat a avut drept subiect «Potențialul recreativ al pădurilor periurbane Municipiului București»... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2021, 15:10 (6466 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Strategii administrative perdante marca Alexandru Potor

«Teoria formelor fără fond» la Consiliul Județean Ialomița

Strategii administrative perdante marca Alexandru Potor

Consiliul Județean Jalomița nu a primit bani pentru decontarea investițiilor în infrastructură decontate prin PNDL. Situația afectează Drumuri și Poduri SA, firmă al cărei acționar este instituția. Consiliul Județean Ialomița ar fi putut evita situația printr-o rectificare bugetară la sfârșitul anului precedent. «Sperăm să primim aceste repartizări bugetare până la sfârșitul lunii ia­nuarie!» declară administratorul pu­blic Alexandru Potor.

Lucrări nedecontate de 7,7 milioane de lei Pe 19 ianuarie 2021, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) a... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2021, 09:55 (3606 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Străzi distruse din cauza lucrărilor la rețeaua de canalizare în Țăndărei

Străzi distruse din cauza lucrărilor la rețeaua de canalizare în Țăndărei

bonus: Locuitorii din Țăndărei ar putea plăti mai puțin pentru colectarea gunoiului menajer

Inclus în cadrul unui proiect de anvergură inițiat de compania RAJA Constanța, orașul Țăndărei a rămas fără străzi. Arterele au fost distruse de firma contractată de RAJA Constanța să execute realizarea rețelelor de canalizare ale localității. «Este inadminisbil așa ceva!» reclamă situația Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

Constructorii au părăsit șantierul Amenajarea rețelei de canalizare a orașului Țăndărei face parte dintr-un proiect amplu al RAJA Constanța care include mai multe zone, printre care și Ialomița. Valoarea totală a proiectului, inițiat cu fonduri oferite de... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2021, 14:50 (5881 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Jumătate dintre administrațiile locale solicită ilegal plata serviciilor de furnizare a apei

Situație paradoxală în Ialomița

Jumătate dintre administrațiile locale solicită ilegal plata serviciilor de furnizare a apei

La nivelul județului Ialomița doar 50% dintre administrațiile locale furnizează apă populației legal, prin intermediul unor firme licențiate de către Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice. Celelalte administrații solicită ilegal această taxă, iar calitatea apei furnizate be­neficiarilor este deficitară. Direcția de Sănătate Publică Ialomița cunoaște situația și o tolerează tacit. Intrarea în legalitate ar presupune majorări substanțiale de cost și investiții pentru care administrațiile locale nu au alocații bugetare.

Doar 11 firme licențiate în Ialomița în 2019... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2021, 10:05 (6989 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Polițiștii din Ialomița și-au cerut drepturile în stradă

Polițiștii din Ialomița și-au cerut drepturile în stradă

Peste 100 de polițiști din Ialomița, membri ai Sindicatului «Diamantul», au pichetat la începutul acestei săptămâni sediul Prefecturii Ialomița. Oamenii legii sunt nemulțumiți de inechitățile sala­riale din sistemul bugetar și de faptul că nu s-au numărat printre categoriile de angajați ai Ministerului Afacerilor Interne care au beneficiat de sporuri sala­riale acordate pentru acti­vitățile desfășurate cu scopul de a limita răspân­direa noului Coronavirus. «La fel ca medicii și noi am fost în linia întâi!» a fost mesajul transmis în timpul protestului de către Viorel Stoica, președintele Sindicatului «Diamantul» filiala Ialomița.

Polițiștii se consideră discriminați... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 19:05 (11135 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Tinerii fermieri din Ialomița au beneficiat de fonduri europene de 8,6 milioane de euro

În ultimii 5 ani

Tinerii fermieri din Ialomița au beneficiat de fonduri europene de 8,6 milioane de euro

Agricultura rămâne principalul domeniu de activitate prin in­termediul căruia fondurile euro­pene ajung în județul Ialomița. O analiză statistică oferită de Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale arată că, în perioada 2015-2020, Ialomița a beneficiat de 8,6 milioane de euro, prin intermediul programului «Instalarea Tinerilor Fermieri». În aceeași perioadă de timp, 207 de beneficiari din județul nostru au pus bazele unor afaceri în domeniul agricol.

O singură măsură, beneficii multiple «Instalarea Tinerilor Fermieri» repre­zintă una dintre cele mai importante măsuri de finanțare... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 14:40 (5240 vizualizări - 2 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
313 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Munteni Buzău: Beat la volan

Un bărbat de 57 de ani, din Munteni Buzău, a fost depistat de polițiștii ialomițeni în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:25
(6322 vizualizări - 0 comentarii)


Pescuit ilegal pe malul brațului Borcea

Marți, 25 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat un bărbat, de 68 de ani, din Fetești, în timp ce pescuia pe malul brațului Borcea cu ajutorul unei unelte de pescuit tip halău. În cauză, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:20
(3285 vizualizări - 0 comentarii)


Lipsă apă la Dridu

Miercuri, 26 iunie 2019, în jurul orei 8,40, la Stația de pompare Dridu-Snagov a avut loc o cădere totală de tensiune, motiv pentru care stația nu mai poate funcționa. Imediat au fost anunțați reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 17:40
(3205 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu apă


Fetești: Adolescent de 15 ani, înecat în Brațul Borcea

Luni, 24 iunie a.c., începând cu orele 15,30, pe raza municipiului Fetești, un echipaj de pompieri din cadrul Stației Fetești a intervenit cu o barcă pneumatică pentru căutarea unui adolescent de 15 ani ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 20:15
(3467 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești înecat


Platonești: A intrat cu mașina în copac

Luni, 24 iunie a.c., în jurul orelor 14,30, un bărbat de 50 de ani care se deplasa cu un aututurism pe direcția de mers Țăndărei-Platonești a derapat și a intrat într-un copac. Victimei i s-a acordat primul ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 20:10
(3717 vizualizări - 1 comentariu)


Armășești: Accident rutier soldat cu cinci victime

Luni, 24 iunie a.c., în jurul orei 13,30, s-a produs o coliziune între două autoturisme în localitatea Armășești. Echipele de intervenție și prim ajutor au intervenit în salvarea victimelor, patru adulți ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 20:05
(4097 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Recuperare cadavru din Dunăre

Duminică, 23 iunie a.c., în jurul orelor 13,00, în zona localității Vlădeni, un echipaj de căutare-salvare din cadrul Stației de Pompieri Fetești a intervenit cu o barcă pneumatică pentru recuperarea unui ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:35
(4604 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni înecat


Slobozia: Pompieri chemați pentru deblocări de uși

Sâmbătă, 22 iunie a.c., în jurul orelor 12,00, pompierii au fost solicitați să intervină cu mijloacele din dotare pentru deblocarea intrării în apartament a unei femei de 85 de ani. Bătrâna a fost găsită ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:30
(4762 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Pieton acroșat de un autoturism

Sâmbătă, 22 iunie a.c., în jurul orelor 14,30, un pieton a fost acroșat de un autoturism pe raza localității Borănești. Victima, un bărbat de 25 de ani, a fost transportat în stare stabilă la spitalul din ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:25
(2998 vizualizări - 0 comentarii)


O magazie a luat foc la Valea Măcrișului

Sâmbătă, 22 iunie a.c., în jurul orelor 22,30, pompierii au acționat cu 2 autospeciale de stingere pentru lichidarea unui incendiu care se manifesta la o magazie de 70 mp. Incendiul a fost provocat de jarul ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:20
(3809 vizualizări - 0 comentarii)


Armășești: Arestat pentru «tentativă de omor»

Vineri, 21 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 25 de ani, din comuna Amășești, pe numele căruia Tribunalul Ialomița a emis un mandat de executare a pedepsei privative ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:15
(4013 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 12 porci uciși

Vineri, 21 iunie a.c., Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a fost sesizată de agenții Postului de Poliție Făcăeni despre prezența în localitate a unei autoutilitare care ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:10
(2747 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Duminică, 22 iunie a.c., din cauza alcoolemiei, un bărbat de 37 de ani, din Fetești, a pierdut controlul direcției de deplasare și a intrat în impact cu gardul unui imobil. Șoferul a fost testat alcoolscop ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:05
(2596 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 24-28 iunie a.c., orele 8,00-16,30, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 18:50
(5569 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Stimulente pentru angajarea elevilor și studenților

Angajatorii care încadrează elevi sau studenți pe perioada vacanței de vară beneficiază, pentru fiecare elev sau student, de un stimulent lunar în cuantum de 250 lei/lună. Perioada maximă de acordare a ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 18:20
(4309 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Fetești și Slobozia

Joi, 20 iunie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a două persoane. Primul dintre acestea s-a petrecut pe raza localității Fetești, unde un bărbat ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 18:10
(3478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, trei persoane rănite

Miercuri, 19 iunie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 15,30, la Slobozia, și s-a ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 15:15
(2993 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru «tentativă de furt calificat»

Miercuri, 19 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au reșit identificarea unui bărbat, de 47 de ani, din Fetești, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 15:10
(3065 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Americanii au intrat cu blindatele în culturile agricole

Zeci de hectare cultivate cu cereale în Balta Ialomiței au fost distruse de mașinile de luptă blindate ale soldaților americani. Incidentul s-a petrecut joi, 20 iunie 2019, în zona cuprinsă între localitățile ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2019, 23:07
(4779 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbați din Slobozia, cercetați pentru «șantaj»

Doi bărbați, de 27 și 46 de ani, din Slobozia, au fost identificați de polițiștii ialomițeni și arestați pentru infracțiuni de «șantaj». În fapt, în perioada februarie-martie 2019, cei în cauză au pretins ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2019, 18:45
(4349 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia șantaj


IPJ Ialomița: Campania «Păstrați surprizele doar pentru vacanță!»

Miercuri, 19 iunie a.c., Poliția Română în parteneriat cu EUCPN-Rețeaua Europeană de Prevenire a Criminalității a desfășurat, în cadrul campaniei «Păstrați surprizele doar pentru vacanță!», evenimentul ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2019, 18:40
(5196 vizualizări - 0 comentarii)


Festivitatea de premiere a elevilor olimpici și Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Vineri, 14 iunie 2019, la Parohia «Sfântul Dumitru» din Slobozia, în prezența preoților parohiilor din municipiu în frunte cu părintele inspector de religie Dragoș Stanciu, părintele protopop Ionuț Butu ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 20:15
(5782 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsuri de siguranță pentru Examenele Naționale 2019

Marți, 18 iunie 2019, la nivel național, a început prima probă a Evaluării Naționale 2019, iar polițiștii ialomițeni acționează, până pe data de 29 iunie, pentru ca examenul,  susținut de absolvenții ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 20:05
(3833 vizualizări - 0 comentarii)


Trei slobozeni, reținuți pentru «tâlhărie»

Polițiștii ialomițeni au depistat 3 bărbați, cu vârste cuprinse între 24 și 33 de ani, după ce, la data de 10 iunie a.c., ar fi tâlhărit două persoane, pe raza municipiului Slobozia. Doi dintre aceștia ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 19:35
(4104 vizualizări - 0 comentarii)


Elevii din Ialomița susțin Evaluarea Națională

Marți, 18 iunie 2019, elevii de clasa a VIII-a  susțin prima probă a Evaluării Naționale la disciplina Limba și Literatura Română. Datale Inspectoratului Școlar Județean arată că la acest examen s ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 12:50
(3123 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Cinci persoane grav rănite într-un accident rutier

Manasia: Cinci persoane grav rănite într-un accident rutier

Intervenție a pompierilor din Urziceni în zona localității Manasia. Militarii ISU au acordat primul ajutor în cazul unui accident rutier. Două autovehicule s-au ciocnit frontal, iar în urma impactului cinci ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2019, 23:25
(3802 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoției 2019

Reamintim absolvenților instituțiilor de învățământ, faptul că, în termen de 60 de zile de la absolvire, sunt așteptați să se înregistreze în evidențele AJOFM Ialomița pentru a beneficia de servicii personalizate ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:30
(3581 vizualizări - 0 comentarii)


Motociclist autoaccidentat în apropiere de Urziceni

Marți, 11 iunie a.c., pe DN2, în apropiere de Urziceni, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 25 de ani, conducea o motocicletă, nu a adaptat viteza ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:25
(5099 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Depistat în trafic cu parfumuri contrafăcute

Marți, 11 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza comunei Ion Roată, în habitaclul unui autoturism condus de un bărbat de 43 de ani, parfumuri susceptibile de a fi contrafăcute. Astfel, parfumurile ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:20
(3948 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiștii feteșteni au depistat pe raza localității un bărbat, de 48 de ani, care avea asupra sa o unealtă de pescuit tip monofilament cu o lungime de 60 metri. Unealta a fost confiscată de polițiști, ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:15
(3639 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...