Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Șeful Cancelariei Prefecturii Ialomița, accident la Coșereni

Gheorghe Babagianu a rămas pieton

Șeful Cancelariei Prefecturii Ialomița, accident la Coșereni

La sfârșitul săptămânii precedente, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița au trimis un comunicat de presă în care au precizat faptul că au intervenit în cazul unui accident rutier, petrecut în comuna Coșereni. Nefericitul eveniment ar fi fost provocat de către Gheorghe Babagianu, șeful Cancelariei Prefecturii Ialomița, în timpul unei deplasări în interes de serviciu. Polițiștii prezenți la fața locului i-au ridicat acestuia permisul de conducere.

Cercetările sunt în curs Deși, potrivit legii, reprezentanții Prefecturii Ialomița ar fi trebuit... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 17:15 (7888 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Lucrări sistate la Grădina de Vară de la Amara

Ultimul «cadou administrativ» al primarului Ion Măiță

Lucrări sistate la Grădina de Vară de la Amara

Lucrările de reabilitare a Grădinii de Vară de la Amara au fost sistate anul trecut, înainte de Alegerile Locale. Informația a fost făcută pu­blică de către noul primar al orașului, Alin Sandu. «Con­form contractului, mai au la dispoziție 12 zile pentru a finaliza lucrările... Din păcate, nu știm când le vor relua, iar adiționalul semnat cu admi­nistrația precedentă nu îi obligă în niciun fel. Sperăm să nu apară pro­bleme...» a de­clarat public acesta. Lucrările de execuție a Grădinii de Vară din Amara sunt fina­lizate în proporție de 60%.

La Grădina lăudată În vara anului trecut, cu... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 14:10 (5495 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Weekend cu două amicale

Fotbal, Unirea Slobozia

Weekend cu două amicale

Unirea Slobozia este în toiul pregătirii centralizate de la Izvorani, unde Adrian Mihalcea scoate untul din jucători. Cele două ședințe de antrenament cu bonusurile aferente sunt extrem de solicitante. Pe lângă pregătirea intensă, parte din această perioadă o repre­zintă meciurile amicale unde se caută formulele de joc pentru ca la ora reluării competiției antrenorul să fie edificat asupra potențialului elevilor săi și a poziției în teren pe care aceștia dau cel mai bun randament. Prin urmare, în amicale, mai apar și rezultate neplăcute care nu ar trebui să ne sperie. Fac parte din rețeta acestei perioade, iar oamenii cărora trebuie să le dea de gândit sunt componenții echipei tehnice. Acestea... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 13:20 (3853 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

«Triunghiular» la Modelu

Fotbal, Recolta Gheorghe Doja

«Triunghiular» la Modelu

Recolta Gheorghe Doja ar fi trebuit să dispute la finele săptămânii trecute un meci amical cu Dacia Unirea Brăila, care a picat din motive ce nu țin de tabăra ialomițeană. Din fericire, pentru Recolta s-a ivit un «triunghiular» la Modelu, la care a mai luat parte Dunărea Călărași și Progresul Fundulea, reprezentantă a Ligii a IV-a călărășene. Meciurile
s-au disputat într-o singură repriză de 60 de minute.

Înfrângere cu Dunărea, succes cu Fundulea În primul meci, divizionara secundă Dunărea Călărași s-a impus cu 1-0, dar prestația Recoltei l-a mulțumit pe antrenorul Marius Milea... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 11:25 (6383 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Documentație «copy-paste» în valoare de 99700 de lei la Consiliul Județean Ialomița

Așteptată din 2016, copiată de la Buzău

Documentație «copy-paste» în valoare de 99700 de lei la Consiliul Județean Ialomița

bonus: drept la replică

Administrația județeană așteaptă din anul 2016 un Plan Județean de Gestionare a Deșeurilor. În anul 2019, firma Green Knowledge SRL câștigă în urma unei licitații contractul de elaborare a acestui Plan. Prima variantă a lui a fost publicată recent pe site-ul Consiliului Județean Ialomița. La o primă lectură, rezultă că documentația a fost realizată în sistem «copy-paste» de pe un Plan Județean de Gestionare a Deșeurilor al județului Buzău. Acolo unde documentația nu a putut fi copiată, realizatorii ei au folosit date fictive.

PJGD înseamnă fonduri europene
Planul Județean... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 09:50 (4896 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Localitatea Sudiți vrea să renunțe la delegarea serviciului de apă către RAJA Constanța

Localitatea Sudiți vrea să renunțe la delegarea serviciului de apă către RAJA Constanța

Aproape jumătate dintre localitățile județului Ialomița au probleme în privința calității apei pe care o furnizează cetățenilor. Acolo unde apa poate fi consumată, administrațiile locale au înțeles că doar colaborarea cu marii operatori de apă îi poate ajuta să elimine aceste deficiențe. De 11 ani, localitatea Sudiți a încheiat un astfel de parteneriat cu operatorul RAJA Constanța. Administrația locală se pregătește însă să renunțe la colaborare, invocând prețul prea mare pe care cetățenii sunt obligați să-l plătească. Marele dezavantaj al iminentei retrageri îl reprezintă înapoierea tuturor sumelor investite de operator la Sudiți. De asemenea, în lipsa experienței pe care o impune executarea... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2021, 14:40 (6907 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are doar 7 firme care colectează legal deșeurile menajere

Ialomița are doar 7 firme care colectează legal deșeurile menajere

Colectarea deșeurilor menajere în Ialomița este la ani lumină de legalitate. Conform informațiilor publice furnizate de către Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice, doar 7 firme au licențe de funcționare pentru colectarea deșeurilor menajere. Restul administrațiilor locale au delegat aceste servicii unor firme care încearcă de ani buni, fără succes, să intre în legalitate.

Negru pe alb, de la ANRSC
Colectarea și transportul deșeurilor menajere reprezintă o activitate legală, reglementată de Autoritatea Națională de Reglementare... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2021, 10:05 (6502 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Instanțele nu știu cine poate judeca revendicarea Lacului Iezer de lângă Slobozia

De 3 ani

Instanțele nu știu cine poate judeca revendicarea Lacului Iezer de lângă Slobozia

Anul acesta se împlinesc 3 ani de când Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița încearcă să obțină dreptul de administrare asupra Lacului Iezer, din apropierea localităților Slobozia și Gheorghe Lazăr. Procesul a fost înregistrat inițial la Curtea de Apel Ploiești, apoi a fost trimis spre judecare Curții de Apel Bucu­rești, iar în prezent se află pe rolul Tribunalului Ialomița. Judecătorilor le-a fost greu să decidă care din aceste instanțe are posibilitatea, confe­rită de lege, de a judeca procesul...

Situația de fapt Un control al Camerei de Conturi Ialomița din anul 2018 a scos... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2021, 11:05 (18185 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Părintele Vasile, preot de lipoveni

Părintele Vasile, preot de lipoveni

Comunitatea lipovenească din Bor­dușani se rezumă la 90 de familii. Un ecosistem social care subzistă grație religiei, părintele Vasile fiind liantul acestei lumi în descompunere. Ultimul din lumea lui, singurul rămas să păzească o religie și o limbă pe care comunitatea se încăpățânează să nu o uite.

Bordușani, în zi de miercuri
E a treia zi după Sfânt Ion și e frig. Dar părintelui Vasile nu-i pasă... Face 67 de ani în luna lui martie și are 90 de case de vizitat azi. E jumătatea zilei și e grabă, că îl așteaptă un mort la Jurilovca. E preot pentru lipovenii de peste tot din partea... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2021, 12:40 (5770 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Secția Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în carantină din cauza COVID-19

Secția Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în carantină din cauza COVID-19

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a dispus carantinarea Secției Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia ca urmare a numărului mare de cazuri de COVID-19 înregistrate. 40 de pacienți au fost diagnosticați cu boala generată de infecția SARS-CoV-2.

Bolnavi transferați la alte spitale Bolnavii cu forme ușoare de COVID-19 vor fi transferați către spitale-suport din zona județului Ialomița, în timp ce cazurile grave vor fi tratate în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Focarul pe Secția Boli Interne a unității medicale ar fi izbucnit de la una dintre infirmiere... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2021, 17:20 (8019 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Toleranță zero pentru «golani»: Primarul Sloboziei, înjurat și amenințat în trafic

Toleranță zero pentru «golani»: Primarul Sloboziei, înjurat și amenințat în trafic

Primarul Sloboziei, Dragoș Soare, a declarat public război «golanilor» care amenință șoferii în trafic: «Nu e normal ce se întâmplă. Vom susține o campanie publică prin care să descurajăm astfel de fapte... Slobozia este un oraș liniștit în care oamenii nu trebuie să se teamă de niște golani!». Declarația a fost făcută joi, 28 ianuarie 2021, în cadrul ședinței Consiliului Local. Dragoș Soare a relatat public că în ziua precedentă a fost înjurat și amenințat în trafic, fără niciun motiv...

Nici primarii nu scapă Dragoș  Soare, primarul Sloboziei, a declarat în cadrul ședinței... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2021, 14:10 (26204 vizualizări - 42 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul Juridic de analfabeți al Primăriei Slobozia

Serviciul Juridic de analfabeți al Primăriei Slobozia

Serviciul Juridic din cadrul Primăriei Slobozia este acuzat public de «analfabetism». Acuzațiile apar în corespondența purtată cu instituția, ca urmare a deschiderii în urmă cu 2 ani a unui supermarket în zona Stadionului «1 Mai». «Analizând conținutul adresei transmise de dumneavoastră consi­derăm că textul acesteia nu a putut fi conceput de niciunul dintre angajații Primăriei Municipiului Slobozia, datorită numeroaselor greșeli grama­ticale identificate, indiferent că vorbim de ortografie, punctuație si/sau semantică» susțin, fără îndoială iro­nic, reprezentanții Asociației 31.

Administrație împotriva propriilor cetățeni... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2021, 11:20 (32123 vizualizări - 61 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Creșterea salariilor nu e un moft, ci o soluție economică aplicată în UE!»

PSD susține revendicările sindicale

«Creșterea salariilor nu e un moft, ci o soluție economică aplicată în UE!»

Social-democrații îi demontează viziunea economică austeră a lui Florin Cîțu invocând soluțiile PSD de relansare a economiei românești, măsuri ce coincid cu cele ale Uniunii Europene și ale SUA. Președintele Comisiei pentru afaceri europene din Camera Deputaților, Ștefan Mușoiu, le dă dreptate sindicaliștilor care solicită Guvernului creșterile salariale cuvenite. «Sindicatele au dreptate! Creșterea salariilor nu este un moft, ci o soluție economică pentru majorarea contribuțiilor pentru pensii și pentru relansarea economiei. Confirm și eu că această viziune economică a PSD coincide cu cea a statelor UE și a SUA. Viziunea economică a lui Cîțu nu însemnă nimic altceva decât intrarea în cercul vicios... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2021, 20:10 (7097 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești: Interzis la vaccinare pentru persoanele sub 65 de ani

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești: Interzis la vaccinare pentru persoanele sub 65 de ani

Scandal la Centrul de Vaccinare din incinta Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Mai bine de jumătate din cei aproximativ 100 de oameni programați pentru vaccinare au fost plimbați pe drumuri de autorități, oamenilor fiindu-le interzisă imunizarea. Decizia a fost luată de reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița prezenți în cadrul Centrului, ca urmare a dispoziției Ministerului Sănătății de a verifica modul în care s-a desfășurat campania de vaccinare anti-COVID-19 în etapa a II-a.

Autoritățile nu au explicații Problema iscată la Centrul de Vaccinare de la Spitalul... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2021, 19:05 (6862 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Gheorghe Tinel se vrea director la Garda Forestieră București

Gheorghe Tinel se vrea director la Garda Forestieră București

Umblă tot mai insistent prin târg zvonul că domnul Tinel s-a plictisit de priveliștea de la fereastra de director adjunct la Politici Agricole în Ministerul Agriculturii. Și, pentru că tot nu putem scrie cum au fost rejectați/acceptați unii de la Mi­nisterul Muncii condus de Raluca Turcan, ne-am hotărât să vă povestim unde visează domnul Tinel să ajungă.

Să fie oare Director la Implementare și Avizare? După cum știe tot contribuabilul din Ialomița, prima dragoste a domnului Tinel nu e agricultura, ci silvicultura. Că de-aia teza lui de doctorat a avut drept subiect «Potențialul recreativ al pădurilor periurbane Municipiului București»... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2021, 15:10 (6466 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Strategii administrative perdante marca Alexandru Potor

«Teoria formelor fără fond» la Consiliul Județean Ialomița

Strategii administrative perdante marca Alexandru Potor

Consiliul Județean Jalomița nu a primit bani pentru decontarea investițiilor în infrastructură decontate prin PNDL. Situația afectează Drumuri și Poduri SA, firmă al cărei acționar este instituția. Consiliul Județean Ialomița ar fi putut evita situația printr-o rectificare bugetară la sfârșitul anului precedent. «Sperăm să primim aceste repartizări bugetare până la sfârșitul lunii ia­nuarie!» declară administratorul pu­blic Alexandru Potor.

Lucrări nedecontate de 7,7 milioane de lei Pe 19 ianuarie 2021, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) a... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2021, 09:55 (3606 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Străzi distruse din cauza lucrărilor la rețeaua de canalizare în Țăndărei

Străzi distruse din cauza lucrărilor la rețeaua de canalizare în Țăndărei

bonus: Locuitorii din Țăndărei ar putea plăti mai puțin pentru colectarea gunoiului menajer

Inclus în cadrul unui proiect de anvergură inițiat de compania RAJA Constanța, orașul Țăndărei a rămas fără străzi. Arterele au fost distruse de firma contractată de RAJA Constanța să execute realizarea rețelelor de canalizare ale localității. «Este inadminisbil așa ceva!» reclamă situația Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

Constructorii au părăsit șantierul Amenajarea rețelei de canalizare a orașului Țăndărei face parte dintr-un proiect amplu al RAJA Constanța care include mai multe zone, printre care și Ialomița. Valoarea totală a proiectului, inițiat cu fonduri oferite de... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2021, 14:50 (5881 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Jumătate dintre administrațiile locale solicită ilegal plata serviciilor de furnizare a apei

Situație paradoxală în Ialomița

Jumătate dintre administrațiile locale solicită ilegal plata serviciilor de furnizare a apei

La nivelul județului Ialomița doar 50% dintre administrațiile locale furnizează apă populației legal, prin intermediul unor firme licențiate de către Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice. Celelalte administrații solicită ilegal această taxă, iar calitatea apei furnizate be­neficiarilor este deficitară. Direcția de Sănătate Publică Ialomița cunoaște situația și o tolerează tacit. Intrarea în legalitate ar presupune majorări substanțiale de cost și investiții pentru care administrațiile locale nu au alocații bugetare.

Doar 11 firme licențiate în Ialomița în 2019... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2021, 10:05 (6989 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Polițiștii din Ialomița și-au cerut drepturile în stradă

Polițiștii din Ialomița și-au cerut drepturile în stradă

Peste 100 de polițiști din Ialomița, membri ai Sindicatului «Diamantul», au pichetat la începutul acestei săptămâni sediul Prefecturii Ialomița. Oamenii legii sunt nemulțumiți de inechitățile sala­riale din sistemul bugetar și de faptul că nu s-au numărat printre categoriile de angajați ai Ministerului Afacerilor Interne care au beneficiat de sporuri sala­riale acordate pentru acti­vitățile desfășurate cu scopul de a limita răspân­direa noului Coronavirus. «La fel ca medicii și noi am fost în linia întâi!» a fost mesajul transmis în timpul protestului de către Viorel Stoica, președintele Sindicatului «Diamantul» filiala Ialomița.

Polițiștii se consideră discriminați... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 19:05 (11135 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Tinerii fermieri din Ialomița au beneficiat de fonduri europene de 8,6 milioane de euro

În ultimii 5 ani

Tinerii fermieri din Ialomița au beneficiat de fonduri europene de 8,6 milioane de euro

Agricultura rămâne principalul domeniu de activitate prin in­termediul căruia fondurile euro­pene ajung în județul Ialomița. O analiză statistică oferită de Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale arată că, în perioada 2015-2020, Ialomița a beneficiat de 8,6 milioane de euro, prin intermediul programului «Instalarea Tinerilor Fermieri». În aceeași perioadă de timp, 207 de beneficiari din județul nostru au pus bazele unor afaceri în domeniul agricol.

O singură măsură, beneficii multiple «Instalarea Tinerilor Fermieri» repre­zintă una dintre cele mai importante măsuri de finanțare... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 14:40 (5240 vizualizări - 2 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
270 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Campania «Împreună pentru o comunitate mai sigură!»

În perioada aprilie-iunie 2019, IPJ Ialomița organizează campania «Împreună pentru o comunitate mai sigură!». Astfel, miercuri, 22 mai a.c., polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2019, 19:10
(4842 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu la Fetești

Joi, 23 mai a.c., începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care este simulată producerea ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 23:53
(3931 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Percheziții la hoți din magazine

Polițiștii din Urziceni au reținut trei bărbați, cu vârste cuprinse între 20 și 46 de ani, din Căzănești, pentru sustragerea mai multor bunuri din incinta unei societăți comerciale. În fapt, în noaptea ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 20:10
(5110 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursuri cu și pentru elevi

Marți, 21 mai a.c., începând cu orele 9,30, Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia a găzduit concursul «Cu viața mea apăr viața». 15 echipaje de ciclu gimnazial și liceal s-au întrecut în concursul ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:35
(5652 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis pe străzile Sloboziei

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat un tânăr, de 21 de ani, din Slobozia, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu, deși acesta nu deținea permis pentru nicio ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:20
(3484 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Sudiți și Gura Ialomiței. Șoferii erau beți la volan!

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 18/19 mai a.c., la Sudiți s-a produs un accident rutier. Astfel, în timp ce un tânăr, de 23 de ani, conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, acesta a ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:10
(6484 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a acroșat un autoturism

Joi, 16 mai a.c., în jurul orelor 23,00, un bărbat de 33 de ani, din Fetești, a provocat un accident rutier, acroșând autoturismul unei tinere, de 21 de ani, din aceeași localitate. Șoferii auto au fost ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:35
(4109 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoț din magazine, arestat preventiv

Joi, 16 mai a.c., un bărbat, de 51 de ani, din Ilfov, a fost surprins în flagrant, pe timpul nopții, de polițiștii Secției de Poliție Rurală Slobozia după ce ar fi sustras bunuri din două societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:30
(4668 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul electric!

În intervalul 20-24 mai a.c., orele 8,00-17,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:30
(6867 vizualizări - 0 comentarii)


«Atelierul de pictură pe linguri de lemn» la Muzeul Agriculturii din Slobozia

Joi, 16 mai a.c., la Muzeul Național al Agriculturii, elevii Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» Slobozia, în colaborare cu Protopopiatul Slobozia și Parohia «Sfântul Dumitru» au participat la ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:25
(3712 vizualizări - 0 comentarii)


Suspiciune de focar de Pestă Porcină Africană la Buești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de porcine că miercuri, 15 mai 2019, a fost emis un buletin de analize prin care se suspicionează Pesta ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 11:05
(3695 vizualizări - 0 comentarii)


Raja Constanța: Atenție, se întrerupe apa în Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenită la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost  nevoită să întrerupă furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2019, 18:04
(3849 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton acroșat la Movilița

Marți, în jurul orelor 10,30, pe raza localității Movilița a avut loc un accident rutier soldat cu rănirea unui pieton. Astfel, în timp ce un ilfovean, de 41 de ani, conducea un autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:20
(3849 vizualizări - 0 comentarii)


Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

Administrația Națională a Penitenciarelor și unitățile subordonate vor demara începând cu miercuri, 15 mai 2019, campania de recrutare pentru anul școlar și universitar 2019-2020. Tinerii interesați de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:15
(8167 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Un tânăr, de 26 de ani, din Ograda, a fost depistat de polițiștii din cadrul Postului de Poliție Ograda marți, 14 mai a.c.,  în timp ce conducea un vehicul pe raza localității de domiciliu fără a poseda ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:10
(3196 vizualizări - 0 comentarii)


Pescuit ilegal pe Brațul Borcea

Marți, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 68 ani, ambii din Fetești, în timp ce pescuiau pe Brațul Borcea cu ajutorul a două unelte de pescuit tip halău, fără a respecta ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:05
(3133 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: pescuit ilegal


«Școala Altfel»-lecție deschisă a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 15 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia s-au alăturat programului «Școala Altfel», susținând o lecție deschisă despre semnificația indicatoarelor rutiere și regulile ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 18:55
(3102 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Școala Altfel


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru crescători de ovine

Anul acesta, prin Direcția pentru Agricultură Ialomița s-au înscris 300 de posibili beneficiari ai schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea progranului de sustenanță a crescătorilor de ovine pentru comercializarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:45
(4175 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Bărbat căzut în fântână

Luni, 13 mai a.c., în jurul orelor 20,30, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni s-au deplasat în satul Crăsanii de Jos din comuna Balaciu. Un echipaj format din 6 subofițeri ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:40
(3387 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Primele livrări de porci din rasa Mangalița și Bazna

În cadrul programului «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de porci din rasele Bazna și/sau Mangalița în vederea producerii cărnii de porc», în anul 2019 cei doi ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:35
(5017 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tânără de 29 ani, victimă a unui accident rutier

Un accident rutier s-a produs în după-amiaza zilei de marți, 14 mai a.c., în jurul orelor 13,30, între localitățile Manasia și Alexeni, fiind implicate un autoturism și o autoutilitară. Din impact a rezultat ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:30
(2701 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru usturoi

Potrivit datelor oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, până la această dată, un număr de 6 producători agricoli s-au înscris în programul de susținere a producției de usturoi. Valorificarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:15
(3459 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Incendiu la o locuință

Incendiul a izbucnit la locuința a două femei, de 78 și 61 ani, luni, 13 mai a.c., în jurul orei 9,45 în localitatea Drăgoești. Flăcările au pornit de la o lampă cu combustibil lichid lăsată nesupravegheată ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:10
(3118 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

Programul național privind cultivarea tomatelor în sere sau solarii îi atrage pe cultivatorii de legume din județul Ialomița. Potrivit unei statistici oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană, în ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:50
(3735 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi în urma anchetei epidemiologice privind Pesta Porcină Africană

În urma anchetei epidemiologice efectuată în cazul noului focar de Pestă Porcină Africană declarat în localitatea Andrășești la data de 9 mai a.c., inspectorii DSVSA Ialomița au identificat 6 exploatații ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:45
(3663 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 190000 de lei, 22 permise reținute

În perioada 10-12 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 97 evenimente ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:30
(3983 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea TRUCK&BUS

În perioada 13-19 mai a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară o acțiune pentru reducerea accidentelor rutiere produse în special din cauza nerespectării normelor rutiere de către ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:25
(3771 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recrutare de viitori pompieri

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița a demarat recrutarea candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne și ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:20
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare mecanic agricol/tractorist

aptitudini/competențe
-Studii de profil mecanic
(școală profesională, cursuri)
sau de mecanic agricol
-Capacitatea de adaptare la
inovația tehnologică
a utilajelor cu care lucrează
(experiența de lucru cu utilaje moderne
constituie un avantaj)
-Capacitatea de a lucra eficient și
de gestionare a riscurilor
-Adaptabilitate și flexibilitate
-Responsabilitate
-Comunicare interactivă la
locul de muncă
-Muncă în echipă
-Planificarea activității proprii și
organizarea locului de muncă
-Realizarea lucrărilor agricole conform
sarcinilor de lucru
-Supravegherea și întreținerea tehnică
periodică a utilajelor
-Efectuarea reviziilor periodice tehnice
a mașinilor agricole
-Realizarea reparațiilor curente
a mașinilor agricole
-Permis categoria B + categoria Tr
Beneficii
-Pachet salarial atractiv
-Bonuri de masă
-Asigurare medicală
SC DROPIMEX SRL, societate agricolă
aflată într-o continuă expansiune,
își propune practicarea
unei agriculturi avansată tehnologic,
creșterea producțiilor și a profitabilității,
sporind fertilitatea solului prin folosirea
rațională a resurselor de sol,
urmărind refacerea și conservarea acestora

Mai multe informații pot fi obținute
la sediul nostru din Cosîmbești,
str. Șoseaua Slobozia-Țăndărei,
nr. 154, Ialomița,
precum și la telefon 0749/271.595

15 Mai 2019, 11:15


DAJ Ialomița: Primele roșii sunt vândute pe piață

În 2018, 99 de cultivatori de legume din Ialomița au ales să se înscrie în Programul național privind cultivarea tomatelor în sere și solarii. Mulțumiți de sprijinul financiar pe care Ministerul Agriculturii ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:10
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...