Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Polițist local, acuzat de agresiune asupra unei tinere de 24 de ani

La Slobozia ca nicăieri

Polițist local, acuzat de agresiune asupra unei tinere de 24 de ani

În seara zilei de luni, 4 ianuarie 2021, în jurul orelor 22,00, un polițist local aflat în afara programului ar fi agresat o tânără de 24 de ani. «A venit la mine cu o bâtă de 2 metri și m-a plesnit peste față fără motiv...» declară tânăra pentru ziarul nostru.

În plină stradă, fără motiv Tânăra de 24 de ani, agresată în zona MB6 din Slobozia, se plimba alături de alți trei tineri. Conform declarațiilor tinerei, la un moment dat a apărut un individ «trecut de 40 de ani, beat» care s-ar fi îndreptat către ea și ar fi lovit-o peste față fără nicio e explicație: «A venit la mine cu o bâtă de 2 metri și m-a plesnit peste față fără motiv... Nu îl cunosc și nu mă cunoștea! Era beat, se vedea pe el...»... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2021, 16:10 (53748 vizualizări - 85 comentarii)

EVENIMENT

La Spitalul Slobozia, vaccinul anti-COVID-19 a fost distribuit în cutii de pizza

Ialomița a dat startul marți, 5 ianuarie 2021, campaniei de vaccinare anti-COVID-19 în spitalele din județ. De la Centrul Principal de Depozitare din cadrul Institutului «Cantacuzino», dozele necesare imunizării primilor medici din județ au fost distribuite către spitalele din Slobozia, Fetești și Țăndărei. La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, vaccinul a ajuns în cutii de pizza.

Imunizare cu întârziere Deși a fost anunțată pentru orele 10,00, vaccinarea medicilor de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a întârziat cu aproximativ 2 ore, din cauza distribuției greoaie a serului... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2021, 15:20 (29258 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest spontan la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Protest spontan la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Angajații care nu fac parte din corpul cadrelor medicale de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia au organizat luni, 4 ianuarie 2021, un protest spontan. Potrivit reprezentanților unității medicale, aceștia au fost nemulțumiți de faptul că nu au beneficiat de sporurile acordate de stat angajaților din sistemul medical care au îngrijit pacienți bolnavi de COVID-19.

Revendicări transmise conducerii Angajații TESA ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia, alături de cei care își desfășoară activitatea în Blocul Alimentar și-au manifestat nemulțumirea față de faptul că nu au fost incluși... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2021, 11:20 (7426 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Statul s-a opus solicitării privind închirierea instalațiilor Combinatului Chimic din Slobozia

Statul s-a opus solicitării privind închirierea instalațiilor Combinatului Chimic din Slobozia

Administratorul judiciar al Chemgas Holding Corporation, firma Expert Insolvență, a solicitat Adunării Creditorilor să aprobe închirierea instalațiilor Combinatului Chimic din Slobozia. Decizia a fost luată după ce societatea North Chemical Complex și-a exprimat intenția de a închiria platforma industrială, cu prețul de 1,2 milioane de lei pe lună. În urma analiziei acestei solicitări, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița și Administrația Fondului pentru Mediu au respins solicitarea.

Combinatul Chimic, în impas
Voturile Administrației Județene a Finanțelor Publice... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2021, 10:10 (10637 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

RETROSPECTIVĂ 2020

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

Criză de vaccin antigripal în octombrie
În octombrie, Consiliul Județean Ialomița a decis să înceteze raporturile contractuale cu Mariana Iancu, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia fiind numit manager interimar Liviu Patrichi. În aceeași lună, Agenția Națională de Integritate a făcut public un raport cu privire la candidații incompatibili care au participat la Alegerile Locale. În Ialomița au fost astfel identificate 3 astfel de cazuri. Mai mult, Chemgas Holding Corporation a pus în funcțiune ilegal Combinatul Chimic din Slobozia, deși în baza unei hotărâri judecătorești ar fi trebuit să suspende producția. De asemenea, în prima lună... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2021, 11:55 (6253 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

RETROSPECTIVĂ 2020

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

Bani publici cheltuiți inutil în luna iulie
Înființat la ordinul fostului edil Adrian Mocioniu, Serviciul Public de Transport Local al Primăriei Slobozia a înregistrat pierderi anuale de 1 milion de lei. O arată o analiză a activității economice a acestei entități, prezentată în paginile Independent în luna iulie. În aceeași lună, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, a făcut publică valoarea sumelor pe care le-a plătit ca să apară la televizor. De asemenea, în aceeași lună, administrația județeană a cheltuit 1,4 milioane de lei pentru un autocar necesar... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2021, 10:50 (6578 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

RETROSPECTIVĂ 2020

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

Aprilie, luna primelor păcăleli electorale
Luna aprilie 2020 a însemnat, practic, blocarea tuturor activităților economice și sociale la nivelul județului. Dar aleșii au continuat să facă ce știau mai bine. Și au găsit scuze pentru toate problemele de sistem care apăreau. În tot acest timp, primii ialomițeni mureau din cauza infectării cu COVID-19, locuitorii din Țăndărei își pierdeau slujbele din cauza intrării orașului în Carantină, iar primarul de la Slobozia, Adrian Mocioniu, anunța pe 23 aprilie semnarea unui contract de 36 milioane de lei pentru construirea unei baze auto pentru autobuzele ecologice pe care slobozenii nu le vor avea... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2021, 10:05 (5557 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Polițiștii au pichetat sediul Prefecturii Ialomița

Polițiștii au pichetat sediul Prefecturii Ialomița

Reprezentanții locali ai celor mai importante formațiuni sindicale din Poliția Română au organizat joi, 31 decembrie a.c., un protest spontan în fața Prefecturii Ialomița. Marea nemulțumire a protestatarilor o reprezintă decizia Guvernului de a îngheța salariile în sectorul bugetar.

Polițiștii, la protest Guvernul României a decis, în baza unei Ordonanțe de Urgență, să înghețe salariile din sistemul bugetar la nivelul lunii decembrie 2020. Din această cauză, veniturile multor angajați ai Poliției nu vor mai putea fi majorate, deși aceștia aveau acest drept. «Prin această decizie, practic... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2020, 14:40 (4431 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia: Serviciul Urbanism face legea pe subiectul «terase provizorii»

Primăria Slobozia: Serviciul Urbanism face legea pe subiectul «terase provizorii»

Acuzații grave împotriva funcționarilor Serviciului Urbanism al Primăriei Slobozia, o firmă locală invocând faptul că procesele de contravenție ar fi întocmite ilegal. În replică, primarul Sloboziei susține că legea pe subiectul «terase provizorii» nu mai poate fi încălcată! Drama e că toată lumea are dreptate, numai noi nu...

Primarii se schimbă, obiceiurile rămân
De mai bine de 20 de ani, administrația din Slobozia încearcă să reglementeze existența teraselor din Slobozia. Până la cest moment însă, eforturile administrative au dat greș. La sfârșit de an însă, o firmă din Slobozia... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2020, 10:25 (19781 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii din Ialomița se pregătesc de vaccinarea anti-COVID-19

Medicii din Ialomița se pregătesc de vaccinarea anti-COVID-19

bonus: Rata incidenței cazurilor de COVID-19 la Slobozia, în scădere

Conform informațiilor Direcției de Sănătate Publică Ialomița, marți, 5 ianuarie 2021, începe oficial campania de vaccinare anti-COVID-19 în sistemul local de sănătate. Până acum, 610 angajați din spitalele ialomițene și-au manifestat interesul în privința vaccinării.

Dozele de vaccin, aduse de la București
Unitățile medicale din Ialomița vor fi aprovizionate cu vaccin anti-COVID-19 de către Centrul Principal de Depozitare din cadrul Institutului de Cercetare Dezvoltare Medico-Militară «Cantacuzino» din Capitală. Dozele vor fi transmise în teritoriu în baza unei solicitări pe care... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2020, 11:40 (4807 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2020

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

Anul 2020 a stat sub semnul Alegerilor Electorale. Dar de început, a început banal, cu fraude administrative, tunuri financiare și sărăcie. Timp de un an întreg, reporterii Independent au făcut tot posibilul să se ridice la înălțimea așteptărilor cititorilor, să ofere informații exacte, opinii avizate și povești de viață care să ne aducă un strop de speranță într-o lume lipsită de busolă și de orizont. Retrospectiva detaliată a acestor evenimente (și a altora despre care până și noi ne amintim cu surprindere) o puteți urmări mai jos. A fost un an minunat pentru optimiștii incurabili și unul la fel de rău precum cel de anul trecut pentru pesimiști... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2020, 11:10 (6048 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proces de insolvență intentat SC Drumuri și Poduri SA Ialomița pentru o datorie de 300 mii lei

Întârzierile plăților Ministerului Dezvoltării la lucrările PNDL falimentează firmele

Proces de insolvență intentat SC Drumuri și Poduri SA Ialomița pentru o datorie de 300 mii lei

Firma de reparații și întreținere a drumurilor județene aparținând Consiliului Județean, Drumuri și Poduri SA Ialomița, este acționată în instanță pentru o datorie de 300 mii de lei. Cei care au inițiat procesul sunt reprezentanții firmei B&A Construcții și Excavații Slobozia, care au desfășurat lucrări  de utilitate publică în comuna brăileană Vădeni, în baza unui proiect PNDL. Oficialii Drumuri și Poduri SA Ialomița dau vina pe Ministerul Dezvoltării care a întârziat plățile pentru Programul Național de Dezvoltare Locală.

Un proces în curs În urmă cu 2 ani, Primăria Comunei... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2020, 10:15 (7388 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cătălin Grigore (PSD) și Alexandru Dinu (PNL), noii vicepreședinți ai Consiliului Județean Ialomița

Într-un final s-au ales

Cătălin Grigore (PSD) și Alexandru Dinu (PNL), noii vicepreședinți ai Consiliului Județean Ialomița

Luni, 28 decembrie 2020, cei 31 de consilieri județeni întruniți în ședință ordinară au votat pentru desemnarea vicepreședinților Consiliului Județean Ialomița. Cătălin Grigore a obținut 25 de voturi, iar Alexandru Dinu 24 de voturi. «Urmează 3 ani fără bătălii electorale... Acum ne putem concentra asupra intereselor ialomițenilor!» a declarat la sfârșitul ședinței președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel.

PSD și PNL s-au înțeles  Luni, 28 decembrie 2020, de la orele 14,00, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit pentru prima dată în formulă completă... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2020, 19:05 (7287 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Chemgas Holding Corporation ar putea plăti datoriile acumulate în următorii 42 de ani!

Ce s-a ales de platforma Combinatului Chimic Slobozia...

Chemgas Holding Corporation ar putea plăti datoriile acumulate în următorii 42 de ani!

Potrivit Tabelului de Creanțe anexat dosarului de faliment al Chemgas Holding Corporation, societatea trebuie să returneze creditorilor săi 502,5 milioane de lei. Datoriile au fost acumultate în ultimii 10 ani, perioadă în care firma a administrat Combinatul Chimic din Slobozia. Șansele ca aceste sume de bani să mai ajungă în conturile creditorilor sunt infime. De asemenea, niciuna dintre instituțiile implicate nu a reușit să formuleze un răspuns clar cu privire la cauzele care au generat acumularea atâtor datorii, având în vedere că firma s-a aflat sub supravegherea financiară a Adminis­trației Județene a Finanțelor Publice Ialomița și Direcției Generale Regionale a Finanțelor Publice Prahova... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2020, 10:20 (6647 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Lucrări de împădurire doar pe hârtie în pădurea din Sudiți

Direcția Silvică Ialomița tace

Lucrări de împădurire doar pe hârtie în pădurea din Sudiți

O asociație nonguvernamentală care militează pentru respec­tarea legislației de mediu, «Agent Green», sesizează dispariția a peste 200 mii de arbori ce ar fi trebuit să împădurească o suprafață de 250 de hectare de pădure tăiată în zona localității Sudiți. Contactați telefonic, reprezentanții Direcției Silvice Ialomița nu au făcut niciun fel de comentariu cu privire la investigația realizată de Asociația «Agent Green».

Jaf în pădure pe bani publici
Conform estimărilor oficiale, în jurul localității Sudiți există cea mai întinsă zonă despădurită din Sud-Estul României. Aproximativ... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2020, 13:10 (6986 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia a ieșit din Zona Roșie. Incidența cazurilor COVID-19 începe să scadă!

Slobozia a ieșit din Zona Roșie. Incidența cazurilor COVID-19 începe să scadă!

După mai bine de o lună în care s-a aflat în Zona Roșie din cauza numărului mare de cazuri înregistrate, situația epidemiologică înregistrată la Slobozia pare să fie sub control. Ultimele date ale Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița arată faptul că rata de incidență a cazurilor COVID-19 la data de 26 decembrie 2020 a scăzut la 5,02/1000 de locuitori. Datele arată faptul că la nivelul municipiului reședință de județ există la acest moment 260 de cazuri active de COVID-19. Reamintim faptul că Slobozia s-a aflat în carantină zonală din cauza numărului mare de infectări cu SARS-CoV-2. La momentul de față, localitatea Balaciu are cea mai mare rată a incidenței cazurilor, aceasta... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2020, 12:05 (5655 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

«Iată, Fecioara va lua în pântece și va naște Fiu și vor chema numele Lui Emanuel!» (Isaia 7,14)

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Sărbătoarea Crăciunului sau a Nașterii Domnului a fost, este și va rămâne o sărbătoare a bucuriei și a darului făcut de Dumnezeu lumii prin nașterea în istorie a Fiului Său, Domnul nostru Iisus Hristos.
Potrivit Sfintelor Scripturi, Dumnezeu în „multe feluri și în multe chipuri” a cercetat pe poporul Său, l-a pregătit pentru venirea în lume a Fiului Său și, totodată, a făcut cunoscute... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2020, 10:50 (3529 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Secție suport COVID-19 la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Secție suport COVID-19 la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Numărul mare de îmbolnăviri de COVID-19 înregistrat la nivelul județului a determinat Spitalul Județean de Urgență Slobozia să adopte măsuri suplimentare pentru tratarea bolnavilor. Astfel, unitatea medicală a înființat Secția suport COVID-19, unde beneficiază de tratament medical cazurile medii de boală. În timp ce celelalte 3 spitale din județ sunt destinate exclusiv bolnavilor de COVID-19, Spitalul Slobozia asigură asistență medicală și pentru pacienții non-COVID.

Sprijin pentru pacienți Spitalul Județean de Urgență Slobozia este singura unitate medicală din județ care are... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2020, 10:20 (4791 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primarul Vasile Popa de la Gârbovi a ratat o investiție de 65 mii de euro

Primarul Vasile Popa de la Gârbovi a ratat o investiție de 65 mii de euro

Noul primar USR PLUS de la Gârbovi a ratat o investiție de 65 mii de euro pentru reabilitarea unui parc. Gurile rele spun că nu a vrut să continue proiectele fostei administrații. Realitatea e însă infinit mai nuanțată. Noi ridicăm doar puțin perdeaua, că 4 ani înseamnă timp destul ca să ne convingem cine are dreptate și cine nu.

Primul eșec administrativ pentru USR PLUS
Electoratul din Gârbovi a decis pentru prima dată după 30 de ani să schimbe culoarea politică a Primăriei. Lăudabilă, de principiu, schimbarea politică a atras după ea și primul eșec administrativ. Preocupat să... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2020, 12:10 (8029 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Răzvan Ciucă, fostul director al Muzeului Agriculturii, achitat definitiv în dosarul «trafic de locomotive de epocă»

După 6 ani

Răzvan Ciucă, fostul director al Muzeului Agriculturii, achitat definitiv în dosarul «trafic de locomotive de epocă»

În anul 2014, procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Deva l-au pus sub control judiciar pe Răzvan Ciucă, fostul director al Muzeului Național al Agriculturii din România, într-un dosar ce avea ca obiect «traficul de locomotive de epocă». La 6 ani distanță de la debutul anchetei, Curtea de Apel din Alba Iulia îl achită definitiv pe Răzvan Ciucă. Decizia instanței a fost dată în urmă cu câteva zile.

O anchetă încurcată În anul 2014, Parchetul de pe lângă Judecătoria Deva făcea publice informații dintr-o anchetă de mare interes pentru opinia publică. Procurorii vorbeau în exclusivitate... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2020, 13:10 (7656 vizualizări - 6 comentarii)

28 Iun 2026
255 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Acțiune pentru combaterea evaziunii fiscale

Polițiștii ialomițeni au aplicat 22 de amenzi a căror valoare a depășit suma de 15000 de lei, în urma unei acțiuni derulată de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Astfel, polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 20:10
(3767 vizualizări - 0 comentarii)


«Înșelăciune» în plină stradă, la Ion Roată

Un bătrân din Ion Roată a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de «înșelăciune». Victima a fost abordată de un bărbat, care a spus că a fost trimis de fiul său pentru a-i împrumuta o sumă ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 19:35
(4556 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale IPJ Ialomița au fost angrenați vineri, 17 noiembrie a.c., în executarea unei serii de acțiuni ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 13:50
(3305 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în furnizarea energiei electrice

Enel Dobrogea continuă lucrările de modernizare și reabilitare a rețelelor de distribuție a energiei electrice desfășurate pe raza județului Ialomița. Din această cauză, în perioada 20-24 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 20:05
(4071 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, amenzi pentru șoferii indisciplinați

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au aplicat, în doar 3 ore, 11 sancțiuni contravenționale, în  cuantum de 3000 de lei. Demersul s-a desfășurat în cadrul unei acțiuni ce a vizat tragerea ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:50
(5144 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor»

Polițiștii ialomițeni au reușit să identifice un bărbat, de 45 de ani, din București, care se sustrăgea executării unei pedepse cu închisoarea ca urmare a unei condamnări de 3 ani și 10 luni, emisă pe numele ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:40
(3694 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie împotriva furturilor din autoturisme

Polițiștii ialomițeni desfășoară până la finalul lunii decembrie 2017 o campanie de informare cu privire la prevenirea furturilor din autoturisme. Acțiunea se numește «Auto în siguranță!», iar în cadrul ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:25
(6322 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe gazul

Distrigaz Sud Rețele anunță faptul că luni, 20 noiembrie 2017, furnizarea cu gaz metan va fi întreruptă în localitățile Fetești și Țăndărei, pe străzile Căminului și București, din cauza lucrărilor de întreținere ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:10
(3482 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietoni amendați de polițiști

103 pietoni au fost sancționați de polițiștii Serviciului Poliției Rutiere Ialomița ca urmare a faptului că aceștia au traversat strada necorespunzător. ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 19:20
(3483 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vindeau ilegal lemne de foc

Polițiștii au amendat doi bărbați din Vrancea, în vârstă de 28 și 41 de ani, după ce au constatat faptul că aceștia încercau să vândă ilegal lemne de foc. Potrivit informațiilor, cei doi comercianți transportau ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 18:55
(5527 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă în școli

350 de elevi din cadrul unor unități de învățământ de pe raza localităților Traian și Fetești au participat la o acțiune preventivă a polițiștilor ialomițeni. Oamenii legii i-au învățat pe aceștia ce trebuie ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 18:25
(5404 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru furt de arbori

Doi constănțeni, de 32 și 44 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși comercializând arbori tăiați ilegali și sustrași dintr-o pădure de pe raza localității Bordușani. Cercetările continuă ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 18:10
(3949 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Munca «la negru», sancționată

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat,  în luna octombrie 2017, în domeniul relațiilor de muncă, acțiuni de control la un număr de 125 angajatori. În urma acțiunilor de control au ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2017, 20:20
(4652 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța rutieră

Marți, 14 noiembrie 2017, polițiștii de la Rutieră au acționat pe raza întregului județ pentru prevenirea și combaterea accidentelor de circulație. Obiectivul principal al polițiștilor este salvarea de ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2017, 18:50
(3396 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Puncte Gastronomice Locale, campanie la final

În perioada 1-10 noiembrie 2017, în județul Ialomița s-a desfășurat în 6 centre teritoriale programate, campania de informare privind inființarea și funcționarea Punctelor Gastronomice Locale pe teritoriul ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 13:45
(4051 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A luat foc mașina!

Un autoturism s-a aprins în timp ce se afla luni, 13 noiembrie a.c., în jurul orelor 18,30, pe o stradă din Urziceni. În aproximativ 30 de minute, pompierii sosiți la fața locului au lichidat consecințele ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 13:35
(4405 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Miloșești

Flăcările au izbucnit luni, 13 noiembrie 2017, în jurul orelor 16,30, la o anexă gospodărească formată din mai multe încăperi. Pentru stingerea focului au intervenit pompierii de la Garda Slobozia, cu două ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 13:30
(4609 vizualizări - 0 comentarii)


Accident grav la Mărculești. O femeie a murit, un bărbat este rănit grav!

Accident grav la Mărculești. O femeie a murit, un bărbat este rănit grav!

Luni seara, 13 noiembrie 2017, în jurul orelor 19,30, s-a produs un accident rutier pe DJ201, la ieșire din comuna Mărculești. Un subofițer, care activează la Garda Slobozia ca pompier, dar și ca paramedic ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 13:25
(6152 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 10-12 noiembrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 11:05
(3249 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-au plătit peste 902 milioane de euro fermierilor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că suma totală autorizată la plată, reprezentând avans aferent Campaniei 2017, este de 902,17 milioane de euro pentru un număr ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 10:20
(5132 vizualizări - 1 comentariu)


Intervenție SMURD la Coșereni

Paramedicii SMURD din Urziceni au intervenit pentru acordarea primului ajutor unei femei din localitatea Coșereni, lovită de o mașină. Victima se afla în stare gravă și a fost transportată de urgență la ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2017, 21:36
(4620 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie preventivă

Polițiștii din Ialomița derulează în perioada noiembrie-decembrie 2017 o campanie locală de conștientizare a administratorilor de societăți comerciale cu privire la prevenirea furturilor din incinta firmelor ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 20:30
(3941 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează faptul că angajatorii din Spania, prin rețeaua Eures, pun la dispoziție 800 de locuri de muncă, în agricultură, la cules de căpșuni ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 20:10
(4864 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se oprește gazul!

Distrigaz Sud Rețele informează faptul că sâmbătă, 11 noiembrie 2017, în intervalul orar 8,00-15.00, se va opri furnizarea cu gaz în Slobozia, strada Lujerului și bulevardul Matei Basarab, și Urziceni, ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 19:25
(4045 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă în școli

Elevii unităților de învățământ din Amara și Fetești au participat la o acțiune a polițiștilor ialomițeni, care a avut ca scop combaterea și prevenirea faptelor de delincvență juvenilă și reducerea riscului ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 19:05
(3203 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiști condamnați pentru «luare de mită» și «trafic de influență»

La data de 03.11.2017, Curtea de Apel București a mențiunut sentința penală pronunțată de Tribunalul Ialomița, dispunând condamnarea definitivă a inculpaților:
-CATRINESCU NICOLAE ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2017, 14:20
(7308 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 3 tone de legume, confiscate de polițiștii ialomițeni

Un bărbat din județul Constanța a fost depistat de polițiștii ialomițeni duminică, 5 noiembrie a.c., în timp ce încerca să comercializeze peste 3 tone de legume. Astfel, pe timpul desfășurării activităților ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2017, 12:35
(3988 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție, discuții cu autoritățile locale

Companiile E-Distribuție din România participă la întâlniri cu autoritățile locale din zonele de responsabilitate, pentru a discuta activitățile de pregătire pentru situațiile de condiții meteo severe și ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2017, 11:30
(3741 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A căzut în gol și a murit

Slobozia: A căzut în gol și a murit

Un bărbat de 57 de ani din Slobozia a murit luni, 6 noiembrie 2017, după ce a căzut în gol de la balconul apartamentului în care locuia. La fața locului s-au deplasat paramedicii SMURD care au încercat ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2017, 16:27
(5760 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Coșereni

Accident mortal la Coșereni

Accident rutier la Coșereni în dimineața zilei de duminică, 5 noiembrie 2017. Un tânăr de 31 de ani a murit după ce a intrat cu mașina într-unul dintre capetele podului peste râul Ialomița, din zona localității ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2017, 12:20
(7791 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...