Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

La Spitalul Slobozia, vaccinul anti-COVID-19 a fost distribuit în cutii de pizza

Ialomița a dat startul marți, 5 ianuarie 2021, campaniei de vaccinare anti-COVID-19 în spitalele din județ. De la Centrul Principal de Depozitare din cadrul Institutului «Cantacuzino», dozele necesare imunizării primilor medici din județ au fost distribuite către spitalele din Slobozia, Fetești și Țăndărei. La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, vaccinul a ajuns în cutii de pizza.

Imunizare cu întârziere Deși a fost anunțată pentru orele 10,00, vaccinarea medicilor de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a întârziat cu aproximativ 2 ore, din cauza distribuției greoaie a serului... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2021, 15:20 (29250 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Protest spontan la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Protest spontan la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Angajații care nu fac parte din corpul cadrelor medicale de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia au organizat luni, 4 ianuarie 2021, un protest spontan. Potrivit reprezentanților unității medicale, aceștia au fost nemulțumiți de faptul că nu au beneficiat de sporurile acordate de stat angajaților din sistemul medical care au îngrijit pacienți bolnavi de COVID-19.

Revendicări transmise conducerii Angajații TESA ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia, alături de cei care își desfășoară activitatea în Blocul Alimentar și-au manifestat nemulțumirea față de faptul că nu au fost incluși... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2021, 11:20 (7419 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Statul s-a opus solicitării privind închirierea instalațiilor Combinatului Chimic din Slobozia

Statul s-a opus solicitării privind închirierea instalațiilor Combinatului Chimic din Slobozia

Administratorul judiciar al Chemgas Holding Corporation, firma Expert Insolvență, a solicitat Adunării Creditorilor să aprobe închirierea instalațiilor Combinatului Chimic din Slobozia. Decizia a fost luată după ce societatea North Chemical Complex și-a exprimat intenția de a închiria platforma industrială, cu prețul de 1,2 milioane de lei pe lună. În urma analiziei acestei solicitări, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița și Administrația Fondului pentru Mediu au respins solicitarea.

Combinatul Chimic, în impas
Voturile Administrației Județene a Finanțelor Publice... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2021, 10:10 (10635 vizualizări - 3 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

RETROSPECTIVĂ 2020

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

Criză de vaccin antigripal în octombrie
În octombrie, Consiliul Județean Ialomița a decis să înceteze raporturile contractuale cu Mariana Iancu, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia fiind numit manager interimar Liviu Patrichi. În aceeași lună, Agenția Națională de Integritate a făcut public un raport cu privire la candidații incompatibili care au participat la Alegerile Locale. În Ialomița au fost astfel identificate 3 astfel de cazuri. Mai mult, Chemgas Holding Corporation a pus în funcțiune ilegal Combinatul Chimic din Slobozia, deși în baza unei hotărâri judecătorești ar fi trebuit să suspende producția. De asemenea, în prima lună... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2021, 11:55 (6252 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

RETROSPECTIVĂ 2020

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

Bani publici cheltuiți inutil în luna iulie
Înființat la ordinul fostului edil Adrian Mocioniu, Serviciul Public de Transport Local al Primăriei Slobozia a înregistrat pierderi anuale de 1 milion de lei. O arată o analiză a activității economice a acestei entități, prezentată în paginile Independent în luna iulie. În aceeași lună, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, a făcut publică valoarea sumelor pe care le-a plătit ca să apară la televizor. De asemenea, în aceeași lună, administrația județeană a cheltuit 1,4 milioane de lei pentru un autocar necesar... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2021, 10:50 (6577 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

RETROSPECTIVĂ 2020

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

Aprilie, luna primelor păcăleli electorale
Luna aprilie 2020 a însemnat, practic, blocarea tuturor activităților economice și sociale la nivelul județului. Dar aleșii au continuat să facă ce știau mai bine. Și au găsit scuze pentru toate problemele de sistem care apăreau. În tot acest timp, primii ialomițeni mureau din cauza infectării cu COVID-19, locuitorii din Țăndărei își pierdeau slujbele din cauza intrării orașului în Carantină, iar primarul de la Slobozia, Adrian Mocioniu, anunța pe 23 aprilie semnarea unui contract de 36 milioane de lei pentru construirea unei baze auto pentru autobuzele ecologice pe care slobozenii nu le vor avea... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2021, 10:05 (5557 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii au pichetat sediul Prefecturii Ialomița

Polițiștii au pichetat sediul Prefecturii Ialomița

Reprezentanții locali ai celor mai importante formațiuni sindicale din Poliția Română au organizat joi, 31 decembrie a.c., un protest spontan în fața Prefecturii Ialomița. Marea nemulțumire a protestatarilor o reprezintă decizia Guvernului de a îngheța salariile în sectorul bugetar.

Polițiștii, la protest Guvernul României a decis, în baza unei Ordonanțe de Urgență, să înghețe salariile din sistemul bugetar la nivelul lunii decembrie 2020. Din această cauză, veniturile multor angajați ai Poliției nu vor mai putea fi majorate, deși aceștia aveau acest drept. «Prin această decizie, practic... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2020, 14:40 (4431 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia: Serviciul Urbanism face legea pe subiectul «terase provizorii»

Primăria Slobozia: Serviciul Urbanism face legea pe subiectul «terase provizorii»

Acuzații grave împotriva funcționarilor Serviciului Urbanism al Primăriei Slobozia, o firmă locală invocând faptul că procesele de contravenție ar fi întocmite ilegal. În replică, primarul Sloboziei susține că legea pe subiectul «terase provizorii» nu mai poate fi încălcată! Drama e că toată lumea are dreptate, numai noi nu...

Primarii se schimbă, obiceiurile rămân
De mai bine de 20 de ani, administrația din Slobozia încearcă să reglementeze existența teraselor din Slobozia. Până la cest moment însă, eforturile administrative au dat greș. La sfârșit de an însă, o firmă din Slobozia... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2020, 10:25 (19773 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii din Ialomița se pregătesc de vaccinarea anti-COVID-19

Medicii din Ialomița se pregătesc de vaccinarea anti-COVID-19

bonus: Rata incidenței cazurilor de COVID-19 la Slobozia, în scădere

Conform informațiilor Direcției de Sănătate Publică Ialomița, marți, 5 ianuarie 2021, începe oficial campania de vaccinare anti-COVID-19 în sistemul local de sănătate. Până acum, 610 angajați din spitalele ialomițene și-au manifestat interesul în privința vaccinării.

Dozele de vaccin, aduse de la București
Unitățile medicale din Ialomița vor fi aprovizionate cu vaccin anti-COVID-19 de către Centrul Principal de Depozitare din cadrul Institutului de Cercetare Dezvoltare Medico-Militară «Cantacuzino» din Capitală. Dozele vor fi transmise în teritoriu în baza unei solicitări pe care... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2020, 11:40 (4804 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2020

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

Anul 2020 a stat sub semnul Alegerilor Electorale. Dar de început, a început banal, cu fraude administrative, tunuri financiare și sărăcie. Timp de un an întreg, reporterii Independent au făcut tot posibilul să se ridice la înălțimea așteptărilor cititorilor, să ofere informații exacte, opinii avizate și povești de viață care să ne aducă un strop de speranță într-o lume lipsită de busolă și de orizont. Retrospectiva detaliată a acestor evenimente (și a altora despre care până și noi ne amintim cu surprindere) o puteți urmări mai jos. A fost un an minunat pentru optimiștii incurabili și unul la fel de rău precum cel de anul trecut pentru pesimiști... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2020, 11:10 (6048 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proces de insolvență intentat SC Drumuri și Poduri SA Ialomița pentru o datorie de 300 mii lei

Întârzierile plăților Ministerului Dezvoltării la lucrările PNDL falimentează firmele

Proces de insolvență intentat SC Drumuri și Poduri SA Ialomița pentru o datorie de 300 mii lei

Firma de reparații și întreținere a drumurilor județene aparținând Consiliului Județean, Drumuri și Poduri SA Ialomița, este acționată în instanță pentru o datorie de 300 mii de lei. Cei care au inițiat procesul sunt reprezentanții firmei B&A Construcții și Excavații Slobozia, care au desfășurat lucrări  de utilitate publică în comuna brăileană Vădeni, în baza unui proiect PNDL. Oficialii Drumuri și Poduri SA Ialomița dau vina pe Ministerul Dezvoltării care a întârziat plățile pentru Programul Național de Dezvoltare Locală.

Un proces în curs În urmă cu 2 ani, Primăria Comunei... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2020, 10:15 (7382 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cătălin Grigore (PSD) și Alexandru Dinu (PNL), noii vicepreședinți ai Consiliului Județean Ialomița

Într-un final s-au ales

Cătălin Grigore (PSD) și Alexandru Dinu (PNL), noii vicepreședinți ai Consiliului Județean Ialomița

Luni, 28 decembrie 2020, cei 31 de consilieri județeni întruniți în ședință ordinară au votat pentru desemnarea vicepreședinților Consiliului Județean Ialomița. Cătălin Grigore a obținut 25 de voturi, iar Alexandru Dinu 24 de voturi. «Urmează 3 ani fără bătălii electorale... Acum ne putem concentra asupra intereselor ialomițenilor!» a declarat la sfârșitul ședinței președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel.

PSD și PNL s-au înțeles  Luni, 28 decembrie 2020, de la orele 14,00, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit pentru prima dată în formulă completă... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2020, 19:05 (7287 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Chemgas Holding Corporation ar putea plăti datoriile acumulate în următorii 42 de ani!

Ce s-a ales de platforma Combinatului Chimic Slobozia...

Chemgas Holding Corporation ar putea plăti datoriile acumulate în următorii 42 de ani!

Potrivit Tabelului de Creanțe anexat dosarului de faliment al Chemgas Holding Corporation, societatea trebuie să returneze creditorilor săi 502,5 milioane de lei. Datoriile au fost acumultate în ultimii 10 ani, perioadă în care firma a administrat Combinatul Chimic din Slobozia. Șansele ca aceste sume de bani să mai ajungă în conturile creditorilor sunt infime. De asemenea, niciuna dintre instituțiile implicate nu a reușit să formuleze un răspuns clar cu privire la cauzele care au generat acumularea atâtor datorii, având în vedere că firma s-a aflat sub supravegherea financiară a Adminis­trației Județene a Finanțelor Publice Ialomița și Direcției Generale Regionale a Finanțelor Publice Prahova... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2020, 10:20 (6646 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Lucrări de împădurire doar pe hârtie în pădurea din Sudiți

Direcția Silvică Ialomița tace

Lucrări de împădurire doar pe hârtie în pădurea din Sudiți

O asociație nonguvernamentală care militează pentru respec­tarea legislației de mediu, «Agent Green», sesizează dispariția a peste 200 mii de arbori ce ar fi trebuit să împădurească o suprafață de 250 de hectare de pădure tăiată în zona localității Sudiți. Contactați telefonic, reprezentanții Direcției Silvice Ialomița nu au făcut niciun fel de comentariu cu privire la investigația realizată de Asociația «Agent Green».

Jaf în pădure pe bani publici
Conform estimărilor oficiale, în jurul localității Sudiți există cea mai întinsă zonă despădurită din Sud-Estul României. Aproximativ... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2020, 13:10 (6982 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia a ieșit din Zona Roșie. Incidența cazurilor COVID-19 începe să scadă!

Slobozia a ieșit din Zona Roșie. Incidența cazurilor COVID-19 începe să scadă!

După mai bine de o lună în care s-a aflat în Zona Roșie din cauza numărului mare de cazuri înregistrate, situația epidemiologică înregistrată la Slobozia pare să fie sub control. Ultimele date ale Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița arată faptul că rata de incidență a cazurilor COVID-19 la data de 26 decembrie 2020 a scăzut la 5,02/1000 de locuitori. Datele arată faptul că la nivelul municipiului reședință de județ există la acest moment 260 de cazuri active de COVID-19. Reamintim faptul că Slobozia s-a aflat în carantină zonală din cauza numărului mare de infectări cu SARS-CoV-2. La momentul de față, localitatea Balaciu are cea mai mare rată a incidenței cazurilor, aceasta... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2020, 12:05 (5652 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

«Iată, Fecioara va lua în pântece și va naște Fiu și vor chema numele Lui Emanuel!» (Isaia 7,14)

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Sărbătoarea Crăciunului sau a Nașterii Domnului a fost, este și va rămâne o sărbătoare a bucuriei și a darului făcut de Dumnezeu lumii prin nașterea în istorie a Fiului Său, Domnul nostru Iisus Hristos.
Potrivit Sfintelor Scripturi, Dumnezeu în „multe feluri și în multe chipuri” a cercetat pe poporul Său, l-a pregătit pentru venirea în lume a Fiului Său și, totodată, a făcut cunoscute... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2020, 10:50 (3477 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Secție suport COVID-19 la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Secție suport COVID-19 la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Numărul mare de îmbolnăviri de COVID-19 înregistrat la nivelul județului a determinat Spitalul Județean de Urgență Slobozia să adopte măsuri suplimentare pentru tratarea bolnavilor. Astfel, unitatea medicală a înființat Secția suport COVID-19, unde beneficiază de tratament medical cazurile medii de boală. În timp ce celelalte 3 spitale din județ sunt destinate exclusiv bolnavilor de COVID-19, Spitalul Slobozia asigură asistență medicală și pentru pacienții non-COVID.

Sprijin pentru pacienți Spitalul Județean de Urgență Slobozia este singura unitate medicală din județ care are... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2020, 10:20 (4789 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primarul Vasile Popa de la Gârbovi a ratat o investiție de 65 mii de euro

Primarul Vasile Popa de la Gârbovi a ratat o investiție de 65 mii de euro

Noul primar USR PLUS de la Gârbovi a ratat o investiție de 65 mii de euro pentru reabilitarea unui parc. Gurile rele spun că nu a vrut să continue proiectele fostei administrații. Realitatea e însă infinit mai nuanțată. Noi ridicăm doar puțin perdeaua, că 4 ani înseamnă timp destul ca să ne convingem cine are dreptate și cine nu.

Primul eșec administrativ pentru USR PLUS
Electoratul din Gârbovi a decis pentru prima dată după 30 de ani să schimbe culoarea politică a Primăriei. Lăudabilă, de principiu, schimbarea politică a atras după ea și primul eșec administrativ. Preocupat să... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2020, 12:10 (8027 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Răzvan Ciucă, fostul director al Muzeului Agriculturii, achitat definitiv în dosarul «trafic de locomotive de epocă»

După 6 ani

Răzvan Ciucă, fostul director al Muzeului Agriculturii, achitat definitiv în dosarul «trafic de locomotive de epocă»

În anul 2014, procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Deva l-au pus sub control judiciar pe Răzvan Ciucă, fostul director al Muzeului Național al Agriculturii din România, într-un dosar ce avea ca obiect «traficul de locomotive de epocă». La 6 ani distanță de la debutul anchetei, Curtea de Apel din Alba Iulia îl achită definitiv pe Răzvan Ciucă. Decizia instanței a fost dată în urmă cu câteva zile.

O anchetă încurcată În anul 2014, Parchetul de pe lângă Judecătoria Deva făcea publice informații dintr-o anchetă de mare interes pentru opinia publică. Procurorii vorbeau în exclusivitate... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2020, 13:10 (7655 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Perieți: Tarifele pentru colectarea deșeurilor menajere, aproape duble

Urmează tariful la apă

Perieți: Tarifele pentru colectarea deșeurilor menajere, aproape duble

Luni, 21 decembrie 2020, Consiliul Local Perieți s-a întrunit în cadrul unei ședințe extraordinare. Pe ordinea de zi a ședinței a figurat și un proiect de hotărâre privind majorarea tarifelor pentru activitățile de salubrizare.

Tarife aproape duble Consiliul Local Perieți a decis luni, 21 decembrie a.c., majorarea tarifelor pentru activitățile de salubrizare prestate populației de către Selectiv Deșeuri SRL. Decizia afectează toți cei 3700 de locuitori ai comunei. Conform datelor oficiale, tariful lunar pentru activitățile de salubrizare crește de la 4 lei/persoană la 7,48 lei/persoană... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2020, 12:20 (3685 vizualizări - 7 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Conductele de transport a substanțelor petroliere, amenințate de hoți

Patru tineri din Fetești, cu vîrste cuprinse între 14 și 26 de ani, au fost prinși marți, 22 martie a.c., în timp ce tăiau mai multe conducte de metal, ale unei firme transportatoare de produse petroliere ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2012, 16:33
(8825 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Reîncep concursurile «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

Joi, 24 mai a.c., încep competițiile școlare cu caracter tehnico-aplicativ «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața», organizate de Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2012, 16:32
(7680 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Biblioteca vine la tine!»

Personalul din cadrul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» din Slobozia aduce cărțile mai aproape de elevi. Bibliotecarii au inițiat un program de promovare a colecțiilor pe care le dețin, în școlile ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2012, 16:31
(5801 vizualizări - 1 comentariu)


«Ziua Eroilor», sărbătorită la Slobozia

În memoria eroilor neamului, care s-au jertfit pentru patrie, autoritățile locale și județene au organizat joi, 24 mai a.c., o serie de manifestări, menite să le cinstească onoarea de care au dat dovadă ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2012, 16:30
(6358 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Proiectile neexplodate descoperite în Cartierul Bora

Un localnic din cartierul slobozean Bora a făcut marți, 22 mai a.c., o descoperire mai puțin obișnuită. În timp ce săpa în curte, omul a dat peste 4 proiectile de aviație neexplodate. Cele patru elemente ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2012, 18:36
(9328 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița.

22 Mai 2012, 19:53


Slobozia: Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan»

În perioada 24-27 mai 2012, în organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița și a Consiliului Local Slobozia, se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2012, 15:43
(9089 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de pictură «Bărăgan»

Consiliul Județean Ialomița, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia și Uniunea Artiștilor Plastici din România-Filiala Ialomița invită iubitorii de artă la un eveniment expozițional. Pictorul ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2012, 14:59
(8249 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: I-a luat foc mașina

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, un autoturism care se deplasa pe DJ102H, între localitățile Grindu și Colelia, a luat foc în dimineața zilei de duminică, 20 mai a.c. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2012, 14:58
(9883 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 179 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 21 mai 2012, sînt disponibile 179 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt rezervate ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2012, 14:45
(13931 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ploi, vijelii și grindină

Ialomița: Cod Galben de ploi, vijelii și grindină

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul sîmbătă, 19 mai 2012, orele 10,00-duminică, 20 mai 2012, orele 21,00, instabilitatea atmosferică se va accentua treptat ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2012, 13:14
(6022 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: A murit electrocutat încercînd să folosească un flex

În încercarea de a tăia un obiect cu flexul, un bărbat de 54 ani, din localitatea Valea Ciorii, s-a electrocutat. Evenimentul a fost anunțat joi, 17 mai, în jurul orei 14,25, cînd mama acestuia l-a găsit ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2012, 19:54
(11383 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Cartușe și proiectile de artilerie, descoperite în curțile oamenilor

Joi, 17 mai a.c., în jurul orei 11,00, echipajul pirotehnic din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al județului Ialomița a fost solicitat să intervină pentru a ridica mai multe elemente de ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2012, 19:13
(8849 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița, în programul «Noaptea Muzeelor»

În cadrul programului european «Noaptea Muzeelor», care are drept scop descoperirea și conștientizarea valorilor culturale, sensibilizarea unui public larg în fața unui bogat și divers patrimoniu cultural ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2012, 11:25
(8513 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Firmele, obligate să comunice locurile de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița reamintește agenților economici care își au sediul pe raza județului Ialomița faptul că, în conformitate cu prevederile Legii nr. 76/2002 privind ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2012, 11:16
(11442 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Un copil de 13 ani i-a furat telefonul din casă!

Poliția a fost sesizată de către o femeie de 76 ani, din comuna Movilița, cu privire la faptul că persoane necunoscute au pătruns în locuința sa și i-au sustras un telefon mobil. La scurt timp, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2012, 11:14
(7320 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: S-a răsturnat cu autoturismul din cauza neatenției

Miercuri, 16 mai a.c., în jurul orei 20,00, pe raza județului Ialomița, pe DN2, în afara localității Lilieci, s-a produs un accident soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat de 35 ani ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2012, 11:12
(6419 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Cegani: A lovit cu mașina un copil și a părăsit locul accidentului

În cursul zilei de miercuri, 16 mai a.c., în jurul orei 17,30, Poliția Fetești a fost sesizată despre faptul că pe raza satului Cegani s-a produs un accident de circulație, șoferul părăsind locul faptei ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2012, 11:09
(6959 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cegani accident


Fetești: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Efective din cadrul Poliției Fetești și Secției Rurale Stelnica au desfășurat acțiuni în sistem integrat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol. În cadrul acțiunilor ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2012, 11:06
(8008 vizualizări - 2 comentarii)


Criminalul din Cocora a fost prins

Miercuri, 16 mai a.c., anchetatorii au reușit să-i dea de urmă celui care a ucis la începutul acestei săptămîni o bătrînă din Cocora. Este vorba despre tînărul de 26 ani, Călin Ionuț, din ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2012, 16:42
(11070 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Peste 800 kg carcase de porc, confiscate

Fetești: Peste 800 kg carcase de porc, confiscate

Polițiștii au depistat în trafic un tînăr, de 39 ani, din comuna Voinești-Dîmbovița, administrator al unei societăți comerciale situată pe raza localității de domiciliu, în timp ce transporta cu o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2012, 16:38
(11830 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: A încercat să vîndă un mobil contrafăcut

Marți, 15 mai a.c., în jurul orei 12,00, jandarmii slobozeni l-au surprins pe S. Romeo, de 29 ani, din comuna Dumbrava-Prahova, în timp ce încerca să comercializeze la suprapreț un smartphone. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2012, 16:36
(5270 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia mobil


Sinești: A adormit la volan și s-a izbit de un autoturism pe contrasens

În cursul zilei de marți, 15 mai, în jurul orei 16,00, pe DN2, în afara localității Sinești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Din cercetările efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2012, 16:29
(9695 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița.

15 Mai 2012, 20:57


Armășești: Și-a «tunat» mașina cu numere false

Isprava îi aparține unui tînăr de 24 ani, din Armășești. Proaspăt posesor al unui autovehicul cumpărat din București, l-a înmatriculat cu numerele unei alte mașini. Respectiva mașină era avariată… Și-a ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2012, 20:10
(10293 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Venituri suplimentare colectate de peste 5,18 milioane lei

Valoarea veniturilor suplimentare colectate la bugetul de stat în luna aprilie a fost de peste 5,18 milioane lei. Din această sumă, peste 1,07 milioane lei le reprezintă majorările și penalități. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2012, 20:02
(6695 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Muncitor căzut de la înălțime

Un tînăr de 32 de ani din Perieți a ajuns în stare gravă la spital în noaptea de luni spre marți, 14/15 mai a.c. A căzut în gol de la o înălțime de peste 3 metri. Lucra la reparația unui acoperiș.
...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2012, 19:54
(11865 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Încă un șofer beat la volan

În cursul zilei de luni, 14 mai a.c., polițiștii rutieri din Urziceni au identificat pe Calea București un autoturism condus de un localnic, de 46 ani. Întrucît emana halenă alcoolică, polițiștii au procedat ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2012, 19:34
(8690 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Minori prinși la furat

Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 15 și 18 ani, toți din comuna Vlădeni, sînt cercetați de polițiști pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Suspecții au fost depistați de polițiști în cursul ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2012, 19:24
(10181 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Vlădeni furt


Faliment în mediul de afaceri ialomițean!

Deși mediul de afaceri local arată semne de revenire, criza economică reușește în continuare să lichideze societăți comerciale din Ialomița. Astfel, potrivit datelor statistice ale Registrului Național ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2012, 16:55
(11377 vizualizări - 6 comentarii)


Ultimele comentarii
om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...