Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în cadrul Primăriei Urziceni și la Căminul pentru Persoane Vârstnice Balaciu

Noi focare de COVID-19 în Ialomița

Cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în cadrul Primăriei Urziceni și la Căminul pentru Persoane Vârstnice Balaciu

Autoritățile sanitare din Ialomița au confirmat luni, 13 iulie 2020, faptul că la nivelul județului au fost depistate noi cazuri de îmbolnăvire provocate de infecția cu SARS-CoV-2. Acestea au fost identificate în cadrul Primăriei Municipiului Urziceni și la Căminul pentru Persoane Vârstnice «Ing. Vadim Rusu» din comuna Balaciu. În total, 8 persoane din cele două instituții s-au îmbolnăvit de COVID-19.

Anchete epidemiologice în curs
Din primele informații se pare că atât cazurile de la Primăria Urziceni, cât și cel de la Căminul pentru Persoane Vârstnice «Ing. Vadim Rusu» din comuna... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2020, 14:05 (8487 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Mocioniu la final de mandat

3 probleme fără soluții, 4 ani ratați

Administrația Mocioniu la final de mandat

În urmă cu 4 ani (și două săptămâni), pe 24 iunie 2016, Adrian Mocioniu depunea jurământul în calitate de primar al Sloboziei. Promisiunile campaniei sale electorale, vreo 24 la număr, ar fi transformat Slobozia într-un oraș «european». N-a fost să fie, iar spațiul tipografic nu ne permite să le detaliem pe toate. Prezentăm azi doar 3 dintre promisiunile importante lansate la în­ceput de mandat. Promisiuni care, în opinia contri­buabililor slobozeni, ar fi putut fi respectate...

«Groapa lui Stoica», eșecul lui Mocioniu
În 2016, cu o săptămână înainte de alegeri, Victor Moraru... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2020, 10:55 (6101 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Spitalele suport COVID-19 au nevoie de medici

Ialomița: Spitalele suport COVID-19 au nevoie de medici

În timp ce numărul cazurilor de îmbolnăvire cu SARS-CoV-2 cunoaște o creștere alarmantă la nivelul județului nostru, cele două unități medicale care acordă îngrijiri medicale bolnavilor de COVID-19, Spitalul Municipal Urziceni și Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, funcționează în stare de avarie. Totul din cauza faptului că unitățile medicale nu dispun de medici specialiști suficienți pentru a asigura consultații pacienților bolnavi. Situația cea mai gravă din acest punct de vedere se constată la Spitalul Municipal Urziceni acolo unde nici până la momentul de față nu a fost posibil transferul în ve­derea efecturării gărzilor a unui medic pneumolog și a unui medic infecționist. Astfel... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2020, 12:50 (4807 vizualizări - 4 comentarii)

POLITICĂ

«Ialomița este parte a Planului Strategic de Dezvoltare a României!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel

«Ialomița este parte a Planului Strategic de Dezvoltare a României!»

Deputatul liberal Gheorghe Tinel susține că Ialomița va be­neficia direct de inves­tițiile anunțate de Guver­nul Orban prin Planul Strategic de Dezvoltare a Româ­niei. Parlamentarul a declarat în cadrul unei conferințe de presă de vineri, 3 iulie a.c., că pasajul de la Drajna, Drumul Expres Galați-Călărași și podul peste râul Ialomița sunt prio­rități in­vestiționale imediate. «Angajamentul meu către ialomițeni a fost de a cuprinde în acest Plan și investiții locale!» a declarat deputatul PNL Gheorghe Tinel.

Declarații prudente Deputatul liberal Gheorghe Tinel și-a recalibrat discursul... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2020, 16:20 (4594 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Marian Simion: «Handbalul slobozean e într-un moment de cotitură. Mă voi implica!»

Handbal, HCM Slobozia

Marian Simion: «Handbalul slobozean e într-un moment de cotitură. Mă voi implica!»

La 12 ani de la înființare, echipa feminină de handbal a Sloboziei a ajuns din nou la punctul «0». În 2008, când Primăria Slobozia a hotărât să includă în portofoliul Clubului Sportiv Municipal și o echipă de handbal senioare s-a creat un lot de 20 de jucătoare cu vârste cuprinse între 18 și 21 de ani. Dintre acestea, doar 6 fuseseră crescute la Slobozia, restul făcând junioratul la București, Constanța sau Tulcea. A fost o muncă susținută care a avut ca rezultat un grup omogen bine structurat. Au fost aduse jucătoare fără experiență, fără prea multe prezențe în loturile de junioare, dar care s-au pliat foarte bine în angrenajul acelei echipe. Cât timp a fost păstrat acel grup, Slobozia nu a coborât... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2020, 11:40 (5604 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Paros a demisionat din PRO România

Adio, dar rămân cu tine!

Paros a demisionat din PRO România

Radu Paros, omul politic al tuturor partidelor, a demisionat din PRO România. Domnia sa rămâne însă consilierul personal al primarului Adrian Mocioniu. «Nu pot suporta să mă comande oameni care n-au nimic de-a face cu politica!» a declarat Radu Paros, printre altele.

Acuzații grave Radu Paros, prima achiziție politică a PRO România în Ialomița, și-a înaintat demisia din partid. El susține că și-a anunțat demisia pentru ca susținătorii lui să poată decide în cunoștință de cauză dacă îl mai urmează sau nu... «Când mi-am dat demisia din PMP mulți dintre susținătorii mei nu au știut și... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2020, 17:10 (14901 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 confirmate în cadrul Primăriei Balaciu

Pandemia de COVID-19 închide încă o administrație locală din Ialomița

Două cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 confirmate în cadrul Primăriei Balaciu

UPDATE: 42 de cazuri înregistrate la Centrul de Îngrijire și Asistență Slobozia!

Autoritățile sanitare din Ialomița sunt în alertă după ce noaptea trecută au fost confirmate două noi cazuri de COVID-19 în administrația publică locală. Secretarul comunei Balaciu, precum și o angajată din cadrul Departamentului Taxe și Impozite al Primăriei Balaciu au fost confirmați pozitiv la testul pentru depistarea virusului SARS-CoV-2.

Măsuri speciale de protecție Din cauza celor două cazuri confirmate, la recomandarea Direcției de Sănătate Publică Ialomița, autoritățile locale din Balaciu vor fi nevoite să suspende activitatea din cadrul Primăriei Balaciu. «Pentru a evita orice risc de răspândire firește că luăm în calcul suspendarea activității din instituția noastră... Toată lumea își va lua acasă calculatoarele și va lucra de acasă. Aceasta este situația!»... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2020, 14:10 (18776 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Utilajele Infrastructură Drumuri și Poduri SA, parcate în curtea directorului Dan Anton

Oamenii Președintelui Moraru

Utilajele Infrastructură Drumuri și Poduri SA, parcate în curtea directorului Dan Anton

Joi, 25 iunie 2020, Consiliul Județean Ialomița a aprobat majorarea capitalului social al Infrastructură Drumuri și Poduri SA pentru achiziția de utilaje noi. Utilajele achiziționate anterior sunt păstrate în curtea personală a directorului Dan Anton, la Brâncoveni, județul Călărași. «Există un contract de comodat încheiat între mine și firmă... Dacă vreți mai multe amănunte, faceți o solicitare scrisă!» a recunoscut el senin. Consiliul Județean Ialomița a demarat deja proce­dura de selecție pentru un nou director la această firmă.

Mână moartă cu Dan Anton Infrastructură Drumuri și... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2020, 10:55 (9164 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adora TECH a construit ilegal instalația de piroliză

Bomba ecologică de la Iazu (II)

Adora TECH a construit ilegal instalația de piroliză

Adora TECH a decis să demareze construcția primei instalații de piroliză din Ialomița fără a avea acordul de mediu de la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița. Ilegalitatea a fost descoperită de către comisarii Gărzii de Mediu care au decis sistarea lucrărilor. Locui­torii din Iazu resping categoric investiția. «Am făcut dezbatere publică la primărie. Le-am zis să plece, că noi nu vrem cauciucuri...» susține unul dintre săteni. Autoritățile locale susțin că nu au nimic împotriva investiției, dacă firma obține toate avizele legale. «Eu nu fac afaceri la Primărie!» declară primarul Georgeta Ilie.

Țara nimănui... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2020, 14:40 (9009 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Extinderea neautorizată a gospodăriilor din Cartierul Bora blochează consolidarea digului de protecție al râului Ialomița

La Slobozia

Extinderea neautorizată a gospodăriilor din Cartierul Bora blochează consolidarea digului de protecție al râului Ialomița

Extinderea fără auto­rizație a gospodăriilor din Cartierul Bora al Sloboziei în apropierea malurilor râului Ialomița blochează desfășurarea lucrărilor inițiate de Apele Române, în vederea consolidării digului de protecție. Reprezentanții instituției au notificat în scris administrația locală cu privire la această situație, însă până acum nu au primit niciun răspuns. Lucrările de la Slobozia fac parte dintr-un proiect mai amplu, care se întinde pe tot sectorul râului Ialomița, a cărui va­loare se ridică la peste 34 mi­lioane de euro.

Ialomița are diguri expirate
Construcția digurilor... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2020, 11:10 (8016 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Focar de COVID-19 la Azilul de bătrâni din Slobozia

Focar de COVID-19 la Azilul de bătrâni din Slobozia

Patru beneficiari și o angajată din cadrul Centrului de Îngrijire a Persoanelor Adulte din Slobozia, amplasat pe strada Lacului, au fost confirmați pozitiv la testul pentru COVID-19. Bătrânii au simptome specifice bolii, în timp ce angajata este asimptomatică. Direcția de Sănătate Publică a început luni, 6 iulie 2020, testarea de urgență a tuturor celor 130 de bătrâni internați la azil.

Anchetă epidemiologică în curs Din primele informații, focarul de la Azilul din Slobozia a izbucnit o dată cu depistarea angajatei. Conform protocolului, personalul din astfel de centre este testat de... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2020, 17:10 (22033 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Slobozia lui Ambruș de la Urbanism

Slobozia lui Ambruș de la Urbanism

Slobozia are o lungă tradiție a construcțiilor ridicate ilegal. Ultima dintre ele a apărut în această primăvară lângă Lem’S, pe fosta terasă de la Hambar. Pentru a înțelege cum a fost posibilă această ilegalitate am solicitat Primăriei Slobozia precizări scrise în baza Legii 544, privind liberul acces la informațiile de interes public.

Cu legea pre lege călcând Ca să nu fie acuzată că permite ridicarea de constucții ilegale, Primăria Slobozia-via Serviciul de Urbanism, via Alexandru Ambruș, urbanistul (ghe)șef(t) al urbei-a făcut slalom printre întrebările transmise... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2020, 15:20 (8214 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pericol biologic din cauza apelor uzate ale Combinatului Chimic din Slobozia

Pericol biologic din cauza apelor uzate ale Combinatului Chimic din Slobozia

Pericol de poluare pe Ialomița. Autoritățile de mediu sunt în alertă după ce o cantitate de apă uzată provenind de la Combinatul Chimic, administrat de Chemgas Holding Corporation SRL, a fost deversată în râu. Se pare că este vorba despre un accident petrecut din cauza ploilor abundente din ultima săptămână. În momentul de față, mai multe probe pre­levate din albia râului se află în analiză la Garda de Mediu Ialomița și Serviciul de Gospodărire a Apelor Ialomița. «Așteptăm rezultatele testelor, apoi vom dispune măsuri, dacă va fi necesar...» susține Dan Popescu, reprezentat al Gărzii de Mediu Ialomița.

Conductele distruse de viitură... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2020, 11:05 (8724 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile ialomițene «repetente» la Evaluarea Națională

Școlile ialomițene «repetente» la Evaluarea Națională

La sfârșitul săptămânii precedente au fost afișate rezultatele finale ale Evaulării Naționale. Potrivit informațiilor oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, județul nostru a fost cu 6,43 procente sub media națională a mediilor egale sau mai mari de 5. Fără să mai surprindă pe nimeni, la nivelul județului au existat 8 unități de învățământ în care niciunul dintre elevii prezenți la examen nu a promovat.

Rezultate îngrijorătoare
Desfășurată în condiții speciale din cauza pandemiei de COVID-19, la Evaluarea Națională din acest an au participat 2021 de elevi de clasa a... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2020, 11:40 (4297 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Slobozia merită un primar dedicat comunității!»

Alexandru Potor, candidatul PSD la Primăria Sloboziei

«Slobozia merită un primar dedicat comunității!»

Alexandru Potor nu e un nume. Alexandru Potor e o marcă. Face politică de 20 de ani, administrație de 10 și a rămas atașat de Slobozia, oriunde l-au purtat pașii. Iar pașii l-au purtat din oraș la București, iar de acolo la Bruxelles și retur. Acum s-a întors să ofere orașului o experiență pe care niciun alt candidat nu o are.

Un politician de modă nouă
Acum 4 ani a crezut, asemeni nouă tuturor, că Adrian Mocioniu ar putea salva Slobozia... Între timp, Adrian Mocioniu a dovedit că trebuie salvat de el însuși.
-Nu vreau să comentez situația asta... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2020, 12:50 (13787 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Sfântu Gheorghe a intrat în carantină!

Funcționar depistat pozitiv la COVID-19

Primăria Sfântu Gheorghe a intrat în carantină!

UPDATE: Focar de COVID-19 la Centrul Medico-Social din Fierbinți Târg

Un angajat al Primăriei Sfântu Gheorghe din Ialomița a fost depistat pozitiv la testul COVID-19. Mădălin Teculescu, primarul localității, declară că angajații Primăriei vor intra în carantină pentru următoarele două săptămâni.

Două săptămâni in carantină În cursul dimineții de vineri, 3 iulie a.c., unul dintre angajații Primăriei Sfântu Gheorghe a fost depistat pozitiv la testul COVID-19. Conform propriilor declarații, angajatul a solicitat testarea deoarece prezenta simptome similare bolnavilor afectați de acest virus. Imediat după confirmarea diagnosticului, primarul comunei, Mădălin... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2020, 16:05 (8127 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomițeni amendați pentru că nu purtau măștile de protecție

Ialomițeni amendați pentru că nu purtau măștile de protecție

Tot mai evidentă, ignoranța afișată și de ialomițeni în ceea ce privește respectarea măsurilor de protecție împotriva infecției cu noul Coronavirus (SARS-CoV-2) aduce și primele sancțiuni. În ultimele două săptămâni, polițiștii au aplicat amenzi în valoare de aproximativ 100 mii de lei celor care, în special, au refuzat să poarte măștile de protecție acolo unde există o obligativitate în acest sens.

Valuri de controale La fel ca în toate județele din țară și în Ialomița situația cazurilor de COVID-19 a cunoscut o creștere semnificativă în ultimele săptămâni. Așa se face că la momentul... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2020, 15:20 (4354 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

Președintele Victor Moraru plătește 165000 de lei pentru «producție de televiziune» și «televiziune on-line»

Imagine pe bani publici

Președintele Victor Moraru plătește 165000 de lei pentru «producție de televiziune» și «televiziune on-line»

Președintele Victor Moraru a reînnoit contractele prestatorilor de servicii video pentru mediul on-line. Contractele sunt valabile până anul viitor în luna iunie, semn că președintele celei mai importante instituții din județ speră să fie reales în funcție. Cumulate, contractele de difuzare a imaginii președintelui însumează 4740 de minute de apariție în mediul on-line. Asta da performanță pe bani publici!

Ode pe bani publici Joi, 25 iunie 2020, președintele Victor Moraru a împlinit patru ani și o zi de când se află în fruntea Con­siliului Județean. Patru ani și o zi de când a inventat... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2020, 10:50 (5807 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Urziceni: Focar de COVID-19 la o croitorie

Urziceni: Focar de COVID-19 la o croitorie

Un alt focar de COVID-19 a fost identificat de autoritățile din Ialomița la o croitorie din Urziceni, patru angajate fiind acum sub supraveghere medicală.

Paciente cu simptome moderate Din primele informații, focarul a izbucnit în urmă cu aproximativ o săptămână, când una dintre angajatele bolnave s-a prezentat la serviciu având stări de răceală. Ulterior, la câteva zile, alte trei femei au ajuns la spital cu simptome similare. Testele de laborator au demonstrat faptul că toate cele patru angajate ale croitoriei au fost infectate cu SARS-CoV-2. În momentul de față, Direcția de Sănătate... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2020, 18:05 (6317 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Cântecul de lebădă al Consiliului Local Slobozia

Începutul sfârșitului

Cântecul de lebădă al Consiliului Local Slobozia

Joi, 25 iunie 2020, în Sala de Spectacole a Casei Municipale din Slobozia, s-a desfășurat ședința ordinară a Consiliului Local Slobozia. Pe ordinea de zi au figurat 19 proiecte de hotărâri care au vizat activitatea administrativă a municipiului. Așa cum era de așteptat, cel mai disputat proiect a fost cel care a vizat «aprobarea alocării fondurilor necesare pentru finanțarea progra­melor sportive în anul competițional 2020-2021».

Bani pentru stația de epurare Unul dintre proiectele de hotărâre de interes pentru slobozeni ar putea fi cel care a permis alocarea sumei de 8000... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2020, 12:20 (5323 vizualizări - 7 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ciochina: TIR răsturnat în șanț după ce șoferul a adormit la volan

În după-amiaza zilei de luni, 12 martie a.c., în jurul orelor 15,00, pe raza localității Ciochina a avut loc un accident de circulație. Șoferul unui TIR a adormit la volan și s-a izbit de un copac. În urma ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 17:41
(12589 vizualizări - 0 comentarii)


Simulare de cutremur la un liceu din Slobozia

Simulare de cutremur la un liceu din Slobozia

Luni, 12 martie, la ora 08,40, la solicitarea prefectului județului Ialomița și sub supravegherea personalului Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița, la un liceu ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 15:03
(17287 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A adormit la volan și s-a oprit într-un copac

Duminică, 11 martie, în timp ce un bărbat, de 38 ani, din Valea Călugărească, conducea un vehicul cu semiremorcă din direcția Urziceni către Slobozia, a adormit la volan, a părăsit partea carosabilă și ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:57
(13465 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestați după ce au furat mai multe capace de canalizare

Polițiștii au reținut, pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, doi tineri de 18, respectiv 21 ani, pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Cei doi au fost introduși în Centrul de Reținere ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:55
(11770 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: Bătrîn înșelat la telefon

Vineri, 9 martie a.c., un bărbat de 51 ani, din Platonești, a alertat Poliția despre faptul că vecinul său, un bătrîn de 82 ani, a fost înșelat după ce a dat curs solicitării unei persoane necunoscute. ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:55
(15620 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți de fier vechi, prinși de polițiști

Vineri, 9 martie a.c., polițiștii feteșteni au fost sesizați de către agenții de pază ai unei societăți comerciale despre faptul că au observat două persoane care furau fier dintr-o clădire dezafectată ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:54
(12186 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Șofer de scuter, accidentat

Un bărbat de 54 ani, conducător al unui moped, a fost accidentat sîmbătă, 10 martie a.c., la Țăndărei. Bărbatul a virat brusc la stînga, fără să se asigure, moment în care a fost lovit e un autoturism condus ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:53
(11896 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Băuți la volan

Un tînăr de 22 ani, din Cosîmbești, a fost oprit în trafic, pentru un control de rutină, sîmbătă, 10 martie a.c., pe raza localității Sudiți. Verificările efectuate de către polițiști au demonstrat că individul ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:52
(13500 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Poliției în piața din Urziceni

Peste 40 de persoane au fost legitimate în cadrul unei acțiuni organizate sîmbătă, 10 martie a.c., în zona pieței agroalimentare din Urziceni pe linia prevenirii faptelor  antisociale, a violenței ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:49
(14845 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 60000 lei, 10 șoferi au rămas fără permis

În perioada 9-11 martie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate în trafic. Rezultatele activităților s-au concretizat în aplicarea a peste 320 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:48
(15086 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Bătrîn de 90 ani, cuprins de flăcări

Incendiu la o gospodărie din Amara, sîmbătă, 10 martie a.c. După ce a încercat să aprindă focul de la sobă cu benzină, un bătrîn de 90 ani a fost cuprins de flăcări. Rănit grav, el a fost transportat la ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 12:09
(12899 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


Anunț angajare

Magazin încălțăminte, str. Matei Basarab, angajează vînzătoare, experiență 3 ani orice domeniu, 800 lei+bonusuri.
Telefon 0727/881.104 ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 11:45
(8584 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan, s-a răsturnat cu tirul între Slobozia și Bucu

Doi șoferi sînt cercetați de polițiști după ce au fost prinși la volan băuți.
Primul șofer care s-a urcat băut la volan a fost depistat de polițiști pe raza localității Cosîmbești. Este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:11
(10115 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Olimpiada națională de interpretare instrumentală

Peste 120 de elevi din nouă județe ale țării vor participa la acest sfîrșit de săptămînă la olimpiada națională destinată copiilor din ciclurile primar și gimnazial. Evenimentul se desfășoară la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:09
(12512 vizualizări - 0 comentarii)


Artista Maria Unțanu revine la Slobozia

Cunoscuta artistă Maria Unțanu revine la Slobozia. Pe data de 22 martie a.c., ea va expune pe simezele Galeriei de Artă «Arcadia» cele mai noi creații plastice care îi poartă semnătura. De data aceasta ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:08
(12641 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea Formularului 204

Joi, 15 martie 2012, este termenul limită pînă la care contribuabilii trebuie să depună la administrația financiară în a cărei rază teritorială își au dominciliu fiscal, «Declarația anuală de venit pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:08
(7583 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoți identificați de polițiști

Cine a plecat la furat în această săptămînă, n-a avut prea mulți sorți de izbîndă. Polițiștii ialomițeni au identificat nu mai puțin de șapte persoane care au încercat să își însușească bunuri prin mijloace ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:07
(13872 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița hoți


Slobozia: Concurs interjudețean cu tematică religioasă de creație plastică

Elevii cu talent artistic sînt invitați să participe la cea de-a doua ediție a concursului interjudețean cu tematică religioasă de creație plastică. Startul  competiției a fost dat în urmă cu o săptămînă ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:06
(9111 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetați pentru furt și delapidare

Doi bărbați, de 30 și 39 ani, din Bordușani și Fetești, sînt cercetați penal.
Astfel, administrator al unei societăți din Bordușani, bărbatul de 30 ani a sustras din fondul forestier național mai ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:05
(11347 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Focar de rabie la Ciocîrlia! Zona de supraveghere a fost extinsă la 30 km!

Potrivit Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, «luni, 5 martie 2012, a fost găsită o vulpe moartă pe fondul de vînătoare 39 Urziceni, în imediata apropiere de localitatea ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2012, 16:14
(11158 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor cu mandat de arestare, prins de jandarmi în sediul Judecătoriei Urziceni!

Un bărbat din Bărcănești care se sustrăgea urmăririi penale a fost identificat de jandarmii din Urziceni. Astfel, jandarmii din cadrul Detașamentului de Jandarmi Urziceni, care executau marți, 6 martie ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:55
(14090 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Germania, găsită la Țăndărei

Marți, 6 martie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ce figurează urmărite internațional ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:41
(12178 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: 4,5 milioane lei, rambursări de TVA în martie 2012

Aproximativ 4,5 milioane de lei reprezintă rambursarea de TVA aferentă lunii martie în județul Ialomița. Potrivit reprezentanților Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, decontarea celor 81 de ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:40
(7073 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Intervenții SMURD

Patru persoane au necesitat, de urgență, intervenția echipajelor SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița.
Astfel, primul apel telefonic a fost înregistrat luni, 5 martie, cînd ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:39
(16816 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinși în flagrant la furat

Zi cu ghinion pentru hoții ialomițeni. Marți, 6 martie 2012, polițiștii au constatat în flagrant două infracțiuni de tentativă de furt.
Astfel, prima faptă, săvîrșită de un tînăr de 18 ani, din Alexeni ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:37
(15738 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînără reținută de polițiști după ce a furat dintr-un garaj

O tînără de 24 ani, din Urziceni a fost reținută de polițiști pentru furt calificat. Pe scurt, în seara zilei de 26 februarie a.c., suspecta a furat din interiorul unui garaj, proprietate a unei femei de ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:34
(10904 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt garaj


DGFP Ialomița: Îndreptarea erorilor din declarațiile fiscale

Începînd cu data de 3 martie, a intrat în vigoare Ordinul ce reglementează regulile pentru rectificarea declarațiilor fiscale. «Procedura de îndreptare a erorilor se aplică în situația în care contribuabilul ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:33
(9349 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Reținut de polițiști pentru înșelăciune după ce a vîndut fictiv motorină

Un bărbat de 44 ani, din Ion Roată, a fost reținut marți, 6 martie a.c., de polițiști. În sarcina individului polițiștii au reținut comiterea infracțiunii de înșelăciune. Astfel, potrivit anchetatorilor ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:32
(16756 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Acțiune a Poliției

Peste 100 de persoane au fost legitimate marți, 6 martie a.c., la Țăndărei, în cadrul unei acțiuni derulate de polițiștii din localitate. În cadrul verificărilor, polițiștii au aplicat 24 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:30
(13750 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: Obligații fiscale pentru persoanele care arendează terenuri

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii care obțin venituri din arendarea bunurilor agricole din patrimoniul personal că au obligația înregistrarii contractului încheiat ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:28
(17632 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...