Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Urziceni tratează bolavii de COVID-19 doar pe hârtie

Spitalul Urziceni tratează bolavii de COVID-19 doar pe hârtie

Declarat spital suport COVID-19, Spitalul Municipal Urziceni nu poate primi pacienții depistați cu această boală respiratorie. Unitatea medicală nu a rezolvat cea mai mare problemă pe care o are, respectiv lipsa medicilor specialiști care să acorde asistență medicală bolnavilor.

Medicii sunt greu de găsit
După aproximativ o lună de așteptare, Spitalul Municipal din Urziceni a fost declarat, prin Ordin al Ministerului Sănătății, spital suport COVID-19. Planul autorităților sanitare din Ialomița, de a degreva de afluxul de pacienți Spitalul Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2020, 12:40 (4985 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Încep procesele împotriva amenzilor date în timpul Stării de Urgență

Instanțele din Ialomița, supraaglomerate

Încep procesele împotriva amenzilor date în timpul Stării de Urgență

Instanțele de judecată din Ialomița au fost luate cu asalt de persoanele care au fost sancționate pe timpul Stării de Urgență pentru nerespectarea prevederilor Ordonanțelor Militare. Până în prezent, peste 300 de procese au fost înregistrate pe rolul Judecătoriilor Fetești, Slobozia și Urziceni, având ca obiect contestarea proceselor-verbale de contra­venție, iar magistrații se așteaptă ca numărul acțiunilor să crească. Datele arată că în perioada celor 2 luni în care Starea de Urgență a fost impusă, peste 8300 de ialomițeni au fost sancționați de autorități.

Val de procese în instanță... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2020, 18:20 (7815 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Dacă mi se va cere, voi candida la funcția de președinte al Consiliului Județean!»

Senatorul PSD Marian Pavel

«Dacă mi se va cere, voi candida la funcția de președinte al Consiliului Județean!»

Proximitatea Alegerilor Locale resuscită confruntările publice pe scena politică locală. Ca urmare a acuzațiilor tranșante formulate de către deputatul PNL Gheorghe Tinel, senatorul PSD Marian Pavel oferă o replică pe măsură. Dincolo de gravitatea afirmațiilor, acest schimb de replici ar putea reprezenta baza unui dialog politic real în spațiul public, unul care să faciliteze confruntare de idei, iar nu binecunoscutele vendete politice locale cu care ne-am obișnuit în ultimii ani...

Rolul de partid de Opoziție
Aflați pentru prima dată după mulți ani în Opoziție la nivel național, liderii PSD din Ialomița își asumă acest statut și critică derapajele care apar în spațiul pu­blic. Senatorul Marian Pavel, președintele PSD Ialomița, susține că actuala guvernare este incapabilă să gestioneze criza post-COVID-19...... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2020, 14:40 (8885 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Amonil SA cere indexarea debitelor plătite cu rata inflației

Urban SA a scăpat de «datoriile istorice»

Amonil SA cere indexarea debitelor plătite cu rata inflației

În luna martie a anului 2020, după un efort de 18 ani și finanțat din banii slobozenilor, Urban SA a reușit să plătească datoria istorică de 16,5 milioane de lei către Amonil SA. La 3 zile distanță, pe 23 martie 2020, Expert Insolvență SPRL, lichidatorul judiciar al Amonil SA cere indexarea datoriei deja plătite cu rata inflației. Urban SA a acționat în instanță lichidatorul judiciar, litigiul aflându-se în acest moment pe rolul Judecătoriei Slobozia.

18 ani cu frâna de mână pusă În urmă cu 18 ani, Urban SA a fost acționat în instanță de către Amonil SA pentru plata unor datorii considerate... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2020, 10:50 (9247 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Focar: 23 de ialomițeni angajați ai FAN Courier, infectați cu COVID-19

Focar: 23 de ialomițeni angajați ai FAN Courier, infectați cu COVID-19

23 de ialomițeni, angajați ai FAN Courier, au fost depistați pozitiv la testul pentru SARS-CoV-2. Aceștia au fost transferați la spitale suport COVID-19 din București și Fetești. Autoritățile au confirmat că starea de sănătatea bolnavilor este bună.

DSP Ilfov coordonează ancheta Din primele informații, focarul a izbucnit în urmă cu o săptămână, când la punctul de lucru pe care FAN Courier îl are în județul Ilfov au apărut primii angajați cu suspiciune de infecție respiratorie. Testele au arătat faptul că aceștia erau infectați cu noul Coronavirus. Astfel, au fost testați cei peste ... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2020, 15:10 (16364 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

A fi sau a nu fi în Ligă

Handbal, HCM Slobozia

A fi sau a nu fi în Ligă

Nebunia cu pandemia a bulversat toate competițiile sportive și a păstrat Slobozia pe prima scenă a handbalului feminin. Numai că Federația îți dă șansa de a îndrepta în sezonul viitor ce ai stricat în precedentul dar nu-ți bagă și în traistă bugetul necesar. Și cum ca peste tot banii necesari existenței unei echipe spotrive sunt suportați de la bugetul local, viitorul HCM Slobozia nu stă tocmai pe roze. Primarul Adrian Mocioniu invocă parcursul slab din stagiunea recent înghețată, motiv pentru care ar vrea să taie drastic din cheltuielile cu echipa. Conducerea HCM Slobozia susține pe bună dreptate că nu se poate face performanță cu un buget diminuat (echipa noastră a avut în sezonul 2019-2020... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2020, 13:40 (4935 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele din Ialomița au cheltuit 150 mii de lei pentru medicația COVID-19

Spitalele din Ialomița au cheltuit 150 mii de lei pentru medicația COVID-19

Spitalul Județean de Urgență Slobozia și Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești sunt singurele unități medicale din județ care au internat și tratat pacienți bolnavi de COVID-19. Această categorie de pacienți a beneficiat de tratament specific, pentru care cele două unități medicale au cheltuit 150 mii de lei. Medica­mentele au fost achiziționate prin intermediul Unifarm.

Fonduri pentru medicamente Potrivit protocolului terapeutic inițiat de Institutul Național de Boli Infecțioase «Matei Balș» București, spitalele din Ialomița care au internat pacienți bolnavi de COVID-19, Spitalul... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2020, 11:15 (5166 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Expur Slobozia, 700 de zile fără accidente de muncă

Expur Slobozia, 700 de zile fără accidente de muncă

bonus: Cel mai mare angajator privat al orașului merge mai departe

În plin recul economic, în Ialomița există oaze de normalitate. Expur Slobozia este una dintre ele. «Pentru noi, măsurile adoptate pe perioada Stării de Urgență au fost firești. Este normal să procedăm astfel. De aceea, cea mai mare realizare a noastră sunt cele 700 de zile fără niciun incident în perimetrul fabricii!» declară Bogdan Negulescu, directorul fabricii.

A 700-a zi de la Expur Miercuri, 27 mai 2020. Dincolo de poarta fabricii e o zi obișnuită. Înăuntru însă angajații sărbătoresc a 700-a zi fără incidente de muncă. O sărbătoresc fără fast și fără publicitate inutilă. Muncind... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2020, 15:20 (7420 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Andrășești: Accident rutier provocat de un ambulanțier băut

Andrășești: Accident rutier provocat de un ambulanțier băut

Tânăr din Ialomița, mort într-un accident petrecut în județul Buzău

Un angajat al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița a provocat un accident rutier, pe raza localității Andrășești, în seara zilei de duminică, 7 iunie 2020. La fața locului, polițiștii au descoperit că șoferul salvării era băut. Surse medicale susțin faptul că bărbatul nu este la prima faptă de acest gen, dar a fost iertat de superiorii săi de fiecare dată.

Ambulanțier cu dosar penal
Din primele informații, se pare că bărbatul se întorcea de la un spital din București, acolo unde a transferat un pacient. În zona localității Andrășești, a încercat să evite câțiva măgari care... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2020, 12:15 (11424 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un sfert din localitățile ialomițene nu au rețele publice de apă

Mii de oameni, obligați să bea apă din fântâni

Un sfert din localitățile ialomițene nu au rețele publice de apă

Problema apei potabile pare a fi fără rezolvare în județul Ialomița. Deși au cheltuit milioane de lei pentru amenajarea de rețele publice de apă, un sfert din localități încă sunt dependente de fântâni sau puțuri forate pentru a putea oferi apă de băut locuitorilor. Din fericire, ca­litatea apei de la fântâni este mai bună decât cea furnizată în rețelele publice pe care unele administrații locale au reușit să le construiască.

Ialomița are nevoie de apă Accesul cetățenilor la rețeaua publică de apă a reprezentat, cel puțin pe hârtie, una dintre preocupărilre permanente ale administrațiilor... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2020, 11:05 (4935 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația locală din Țăndărei continuă proiectele edilitare

După ridicarea Carantinei

Administrația locală din Țăndărei continuă proiectele edilitare

După o lună și jumătate de Carantină care a blocat întreaga activitate în orașul Țăndărei, administrația locală face demersuri pentru a relua cele mai importate proiecte edilitare. În perioada următoare vor fi reparate cele mai mari străzi din oraș și parcul central din Țăndărei va fi reamenajat. «Cu pași mici, ne îndreptăm către normalitate... Administrația trebuie să le ofere sprijin tuturor locuitorilor din Țăndărei!» a precizat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Reparația străzilor, o prioritate Perioada de Carantină a blocat nu doar activitatea economică a orașului Țăndărei... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2020, 12:05 (4966 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Alianța USR-PLUS are candidați pentru jumătate dintre primăriile județului

Semne bune înainte de campanie

Alianța USR-PLUS are candidați pentru jumătate dintre primăriile județului

Născute din dorința de schimbare a actualei clase politice, USR și PLUS a reușit într-un timp relativ scurt să capaciteze o generație. În Ialomița, «generația» USR-PLUS se pregătește activ să ofere alegătorilor o alternativă pentru guvernarea locală. Măsurat, prudent, ardelenește, structurile politice create în 2018 și 2019 capătă consistență și autonomie. «Suntem pe drumul cel bun! Unul în care nu facem compromisuri... Avem candidați pentru jumătate dintre localitățile județului Ialomița, începând cu Slobozia. Aceasta este cea mai mare bucurie a noastră! Și nu ne grăbim, pentru că nu vrem să dezamăgim așteptările celor care cred în noi...» declară Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița.... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2020, 13:50 (8235 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții derulate de RAJA Constanța prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014–2020 în județul Ialomița

Investiții derulate de RAJA Constanța prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014–2020 în județul Ialomița

RAJA SA este cel mai mare operator public regio­nal din România în domeniul alimentării populației cu apă potabilă și al epurării apelor uzate și deservește peste 3 milioane de beneficiari din județele Constanța, Ialomița, Călărași, Ilfov, Dâmbovița, Brașov, Prahova și Bacău. RAJA SA este membru fondator al Asociației Române a Apei și, în același timp, este o companie furnizoare de servicii de alimentare cu apă și de canalizare din România, membră IWA (Asociația Internațională a Apei). RAJA SA are o particularitate... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2020, 11:10 (4917 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Peste 200 de elevi ialomițeni vor continua să participe la cursuri on-line

Deși școlile s-au redeschis

Peste 200 de elevi ialomițeni vor continua să participe la cursuri on-line

Nu în toate școlile din Ialomița au început cursurile de pregătire pentru Examenele Naționale. Fie din cauza cadrelor didactice care sufereau de boli cronice, fie din cauza refu­zului părinților de a-i lăsa pe copii la școală, peste 200 de elevi ialomițeni nu au fost prezenți în clase după redeschiderea unităților de în­vățământ. Reamintim faptul că Ministerul Educației a permis accesul în școli, începând cu 2 iunie 2020, pentru elevii de clasa a VIII-a și a celor de a XII-a în vederea participării la cursuri de pregătire înainte de debutul Examenelor Naționale.

Școala on-line, singura soluție... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2020, 13:10 (5093 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Focar de COVID-19 la o croitorie din Urziceni: 21 de persoane, infectate cu SARS-CoV-2

Focar de COVID-19 la o croitorie din Urziceni: 21 de persoane, infectate cu SARS-CoV-2

Punctul de lucru al unei firme de confecții din București, amplasat în Urziceni, a fost închis din cauza COVID-19. 21 de persoane, din cele 47 angajate în cadrul unității, au fost infectate cu noul Coronavirus (SARS-CoV-2). Mai multe verificări au fost demarate de autoritățile din Ialomița.

Pacienții sunt asimptomatici Autoritățile din Ialomița au declanșat o anchetă epidemiologică în care vor să afle cum s-au îmbolnăvit cele 21 de persoane ale croitoriei din Urziceni. Cel mai probabil, acestea nu ar fi avut suficiente materiale de protecție puse la dispoziție de angajator. Rezultatul... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2020, 21:10 (6400 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Analizele DSP nu garantează calitatea apei potabile

Sistemul e putred

Analizele DSP nu garantează calitatea apei potabile

Administrațiile locale din Ialomița furni­zează comunităților apă sub parametrii de potabilitate impuși de legislația în vigoare. Deși practica frizează penalul, Direcția de Sănătate Publică Ialomița acceptă situația sub pretextul unor «programe de conformare». La nivelul județului, doar jumătate dintre localități au contracte de delegare/concesiune ale serviciilor de apă. În restul comunităților funcționează... legea junglei.

Unde-i apă, e... tocmeală!
Conform Legii nr. 458 din 2002 privind calitatea apei potabile, operatorii serviciilor publice de gestionare a apei... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2020, 14:20 (4820 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Schimb de terenuri pentru finalizarea complexului comercial din «Pepinieră»

Oyl Company Holding AG oferă o alternativă municipalității din Slobozia

Schimb de terenuri pentru finalizarea complexului comercial din «Pepinieră»

Săptămâna trecută, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia de joi, 28 mai 2020, consilierii locali au dezbătut propune­rea Oyl Company Holding AG privitoare la finalizarea complexului co­mercial din Cartierul «Pepinieră». Investiția are o valoare estimată de 3 milioane de euro, iar pentru finalizarea ei reprezentanții Oyl Company Holding AG au solicitat consilierilor locali «să accepte un schimb de terenuri». Terenul oferit municipali­tății este si­tuat la ieșire din oraș, în imediata vecinătate a supermarketului Kaufland, și are o suprafață egală cu cea concesionată în prezent.

O dezbatere post-festum... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2020, 11:05 (7217 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Incendiu la Combinatul Chimic Slobozia

Incident de muncă neraportat

Incendiu la Combinatul Chimic Slobozia

bonus: Sindicalistul Ciobanu sfidează

În urmă cu o săptămână, pe rețelele de socializare a apărut o filmare care surprindea, în aparență, un incendiu izbucnit la una dintre instalațiile din cadrul Combinatului Chimic Slobozia. Filmarea a devenit virală, însă incidentul nu a fost raportat. La o săptămână distanță, reprezentanții ISU susțin că nu au cunoștință despre acest incident. Unul dintre angajații Combinatului ne-a declarat sub protecția anonimatului că urmele incendiului au fost șterse în zilele imediat următoare.

Clar ca «bună ziua» Incidentul de la Combinatul Chimic Slobozia a avut loc la sfârșitul săptămânii precedente... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2020, 10:55 (22066 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Urziceni: Doi morți și doi răniți într-un accident rutier

Urziceni: Doi morți și doi răniți într-un accident rutier

Grav accident rutier pe șoseaua de centură a municipiului Urziceni, în seara zilei de marți, 2 iunie 2020. În urma impactului dintre două autovehicule, două persoane au murit, iar alte două au fost rănite. Supraviețuitorii au fost transportați cu ambulanțele la spital. Traficul în zona accidentului a fost blocat, șoferii fiind redirecționați pe rute ocoliotoare.

Verificările sunt în curs
Din primele informații, se pare că accidentul rutier s-a produs în zona sensului giratoriu de la ieșirea de pe șoseaua de centură a municipiului Urziceni, către localitatea Bărbulești. Implicate... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2020, 01:00 (4490 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

«Vor fi investiții macroeconomice pentru Ialomița!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel

«Vor fi investiții macroeconomice pentru Ialomița!»

bonus: «Mocioniu minte!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel a anunțat recent că Ialomița va deveni epicentrul unui nou reviriment economic. El a declarat că primul pas îl reprezintă deblocarea investiției pentru pasajul de la Drajna. Deputatul liberal estimează că investiția de la Drajna va fi inițiată până la sfârșitul acestui an. Deputatul ialomițean susține că ea va fi dublată de investiții similare pentru construirea unui al doilea pod peste râul Ialomița și transformarea Brăila-Slobozia-Călărași într-un drum expres...

PNL mai face un pas În urmă cu câteva zile, deputatul PNL Gheorghe Tinel a anunțat deblocarea... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2020, 19:20 (5201 vizualizări - 11 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
325 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Minori de 8 și 10 ani, suspecți de furt dintr-o locuință

În după-amiaza zilei de vineri, 13 noiembrie 2009, în jurul orelor 16,00, un bărbat de 79 ani, din Miloșești, a sesizat Poliția asupra faptului că, în cursul zilei, persoane necunoscute au pătruns în casa ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 17:12
(9410 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Un tînăr în vîrstă de 20 ani, din Căzănești, este cercetat de polițiști pentru săvîrșirea infracțiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul fără a deține permis. Iar socrul său, de 40 ani ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 16:38
(10746 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal la Urziceni

Sîmbătă, 14 noiembrie 2009, în jurul orelor 15.20, prin 112, Poliția a fost sesizată asupra unui scandal la Urziceni. Astfel, Ionel C., pe de o parte și frații Eugen și Daniel B., pe de altă parte, s-au ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 16:01
(10765 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii

Incendii

• Unei persoane din comuna Gura Ialomiței, sat Luciu, vineri, 13.11.2009, i-au ars cca 2000 de baloți de paie de grîu din rezerva proprie. Incendiul a fost anunțat la dispeceratul Inspectoratului pentru ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 15:02
(10734 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o autospecială SPIR

Echipajul de descarcerare de la Detașamentul Slobozia a intervenit sîmbătă dimineață, în jurul orelor 4.45, la intersecția DN2C cu DJ203F, în localitatea Grivița, la un accident rutier produs cu implicarea ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 14:59
(12034 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Țăndărei, prinși de polițiști

Recent, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Țăndărei au reușit să soluționeze trei dosare penale de furt calificat, aflate în evidențele instituției cu autori necunoscuți. Pe scurt ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2009, 18:32
(11116 vizualizări - 0 comentarii)


Bunuri de uz casnic vîndute ilegal, confiscate

Polițiștii slobozeni au confiscat joi, 12 noiembrie, bunuri de uz casnic în valoare de aproximativ 1500 lei. Asta după ce în zona Spitalului Județean Slobozia au fost depistate 3 persoane din județul Mureș ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2009, 17:18
(11870 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune amplă a polițiștilor la Urziceni

Joi, 12 noiembrie, polițiștii din Urziceni au desfășurat o amplă acțiune în localitate. În timpul activităților derulate, polițiștii au verificat 171 de autovehicule, au legitimat 218 persoane, 31 dintre ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2009, 16:21
(11981 vizualizări - 0 comentarii)


După ce a furat mai multe animale, un tînăr din Reviga a fost arestat

După ce joi, 12 noiembrie, a fost considerat suspectul principal în comiterea mai multor furturi, un tînăr de 18 ani din comuna Reviga a fost arestat preventiv pentru 29 de zile. În sarcina acestuia s-a ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2009, 15:41
(11419 vizualizări - 0 comentarii)


A vrut să-l lovească pe polițist cu toporul

Un bărbat din Smirna a reușit aseară «să pună pe jar» întreaga comunitate după ce a amenințat persoanele care mergeau pe stradă cu un topor. Deși a intervenit imediat ce a fost sesizat, polițistul din localitate ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:29
(12747 vizualizări - 0 comentarii)


Minore, racolate pentru prostituție

Miercuri, 11 noiembrie, dimineața, a fost desfășurată o acțiune în două blocuri de garsoniere din Slobozia, unde existau suspiciuni că ar locui diverse persoane suspecte. În cadrul activităților desfășurate ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:28
(11891 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț de animale, arestat

Un tînăr de 18 ani, din comuna Reviga, a fost arestat pentru săvîrșirea infracțiunii de furt, trei infracțiuni de violare de domiciliu și o infracțiune de maltratare și schingiuire a animalelor. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:27
(9455 vizualizări - 0 comentarii)


Suspect de furturi, prins de polițiști

Un tînăr în vîrstă de 31 ani, din Slobozia, «client» mai vechi al polițiștilor, a «picat» din nou în mîna anchetatorilor fiind suspectul principal în comiterea unei infracțiuni. Potrivit unui comunicat ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:26
(10607 vizualizări - 0 comentarii)


Accident al Urziceni

Alertă în după-amiaza zilei de miercuri, 11 noiembrie, la Urziceni. Polițiștii din localitate au fost anunțați asupra producerii unui accident de circulație în urma căruia s-ar fi distrus o conductă de ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:25
(12692 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor reținut

Miercuri, 11 noiembrie, polițiștii din Urziceni au prins și încarcerat un bărbat în vîrstă de 42 ani, din Galați. Pe numele bărbatului exista un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 1 an, Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:25
(13614 vizualizări - 0 comentarii)


«Votul ilegal înseamnă închisoare», la Ciulnița, Mărculești și Cosâmbești

«Votul ilegal înseamnă închisoare», la Ciulnița, Mărculești și Cosîmbești

În cadrul campaniei de informare și conștientizare a cetățenilor, intitulată «Votul ilegal înseamnă închisoare», acțiune inițiată de Ministerul Administrașiei și Internelor, la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 10:12
(12444 vizualizări - 0 comentarii)


Razii la Fetești și Făcăeni

Razii la Fetești și Făcăeni

În ultimele 24 de ore, la nivelul județului Ialomița au fost desfășurate multiple acțiuni, razii și controale menite să crească gradul de siguranță publică al cetățenilor. Peste 100 de polițiști și jandarmi ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 17:26
(10677 vizualizări - 0 comentarii)


Doar 2500 kg deșeuri electrice și electronice

Potrivit unui comunicat de presă al Agenției Regionale pentru Protecția Mediului Pitești, după reluarea campaniei naționale Marea Debarasare din 7 noiembrie 2009, la nivelul Regiunii Sud Muntenia s-a colectat ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 17:21
(11894 vizualizări - 0 comentarii)


Alarmare publică la Țăndărei

Miercuri, 11 noiembrie, începînd cu orele 10,00, în orașul Țăndărei, se desfășoară un exercițiu de alarmare publică. Coordonată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița, acțiunea se derulează ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:32
(11062 vizualizări - 0 comentarii)


«Minte sănătoasă în corp sănătos»

Duminică, 8 noiembrie 2009, s-a desfășurat, la Centrul de Agrement «Pavilioane» din Amara, faza finală a Concursului Interliceal «Minte sănătoasă în corp sănătos». În organizarea Asociației Județene «Sportul ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:24
(12811 vizualizări - 0 comentarii)


Elevi cercetați pentru furtul unui telefon mobil

Vineri, în jurul orelor 13,30, o femeie în vîrstă de 37 de ani, din Slobozia, a sesizat Poliția despre faptul că, în urmă cu aproximativ 3 ore, fiicei sale, în vîrstă de 14 ani, elevă în clasa a IX-a la ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:13
(11418 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea accidentelor rutiere

Prevenirea accidentelor rutiere și combaterea cauzelor generatoare de evenimente rutiere rămîne și în această perioadă o prioritate pentru polițiștii ialomițeni. Astfel, în perioada 6-8 noiembrie 2009, ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:13
(11344 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați la scurt timp de la sesizarea faptei

Doi ialomițeni, în vîrstă de 24, respectiv 40 de ani, sînt cercetați de polițiști sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. Asta după ce au sustras din incinta Căminului Cultural din localitatea ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:13
(13957 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii, accidente și sinucideri de weekend

Echipajul de prim-ajutor al Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost solicitat în municipiul Fetești la două tentative de suicid, una dintre acestea fiind anunțată vineri, 6 noiembrie, iar celalaltă ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2009, 13:21
(9224 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale inspectorilor DSV

Inspectorii din cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au desfășurat, în luna octombrie 2009, 78 de controale în cantinele unităților școlare. În mare, verificările ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2009, 13:13
(10622 vizualizări - 0 comentarii)


Liber la credite în zootehnie

Începînd de vineri, 6 noiembrie 2009, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe pentru beneficiarii Plăților Naționale Directe Complementare în sectorul zootehnic care intenționează ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2009, 13:10
(9880 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrîn dispărut din Centrul de la Balaciu

Miercuri, în jurul orelor 10,30, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Balaciu au fost sesizați de un reprezentant al Căminului de Persoane Vîrstnice din localitate despre faptul că Neagu Andrei, de ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:14
(10744 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrînă accidentată pe trecerea de pietoni

O femeie în vîrstă de 73 ani a fost victima unui accident rutier petrecut, miercuri, 4 noiembrie, în Slobozia. Bătrîna se angajase în traversarea străzii pe trecerea de pietoni, pe culoarea verde a semaforului ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:14
(11696 vizualizări - 0 comentarii)


Cu sabia în mașină

În continuare, un tînăr de 30 ani din Țăndărei este cercetat penal de polițiștii ialomițeni după ce în autoturismul pe care acesta îl conducea a fost găsită o sabie. Mașina a fost oprită pentru control ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:13
(11634 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 4 tone fier vechi confiscate de polițiști

Miercuri, 4 noiembrie, polițiștii din Țăndărei au executat o acțiune pe linia respectării prevederilor legale privind colectarea deșeurilor reciclabile. Urmare a acțiunii la un punct de lucru din localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:12
(10786 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...