Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Singurul aparat pentru testarea pacienților COVID-19 așteaptă kit-uri din America pentru a fi pus în funcțiune

În Ialomița

Singurul aparat pentru testarea pacienților COVID-19 așteaptă kit-uri din America pentru a fi pus în funcțiune

Obligați să aștepte chiar și 4 zile pentru a primi rezultatele testelor pentru COVID-19, medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia ar putea analiza probele recoltate de la pacienții suspecți în cadrul unității medicale. Spitalul din Slobozia dispune de un aparat prin care se pot efectua astfel de teste, însă nu are kit-urile necesare efectuării acestui tip de testări. Respectivele kit-uri sunt aduse din Statele Unite ale Americii și vor ajunge în România abia după 15 aprilie 2020. Între timp, unitatea medicală a comandat un alt aparat similar care ar urma să ajungă la Slobozia la sfârșitul lunii aprilie.

79 de cazuri COVID-19 în Ialomița... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2020, 16:10 (10809 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Hotel «Parc» din Amara, al treilea Centru de carantină din Ialomița

Hotel «Parc» din Amara, al treilea Centru de carantină din Ialomița

De o săptămână, în Ialomița a fost deschis cel de-al treilea Centru de carantină din județ. Este vorba despre Hotelul «Parc» din stațiunea Amara. Hotel dispune de 200 de locuri de cazare, iar până acum au fost aduși în carantină 50 de ialomițeni. Reprezentanții unității susțin faptul că unele dintre persoanele carantinate acceptă cu greu situația și provoacă scandaluri.

648 de locuri în Centrele de carantină Hotelul «Parc» din Amara este a treia unitate de cazare din stațiune transformată în Centru de carantină. Cele 200 de locuri din camere au devenit deja spații de carantină pentru... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2020, 13:40 (6288 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicamentele pentru tratarea bolnavilor de diabet lipsesc din farmaciile ialomițene

8000 de pacienți în pericol

Medicamentele pentru tratarea bolnavilor de diabet lipsesc din farmaciile ialomițene

Sănătatea a 8000 de pacienți din Ialomița care suferă de diabet este pusă în pericol din cauza faptului că unele medicamente prescrise de medici lipsesc din farmacii. Un astfel de exemplu este tratamentul numit SIOFOR, folosit pentru a reduce nivelul glicemiei din sânge. Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița susțin faptul că fac demersuri pentru ca medicamentele să fie aduse la timp. Într-o situație similară se află și pacienții care au probleme cu glanda tiroidă și care așteaptă de câteva săptămâni ca farmaciile să se aprovizioneze cu medicamentul Euthyrox...

Situație îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2020, 11:05 (10921 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

«PSD Ialomița nu are politicieni bărbați!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel

«PSD Ialomița nu are politicieni bărbați!»

Acuzat public de PSD că susține o oficiali incompeteți și incapabili să gestioneze criza COVID-19 la nivel local, deputatul PNL Gheorghe Tinel a reacționat dur. El susține că «Ialomița plătește tribut în vieți omenești din cauza combinațiilor politice făcute de PSD» și că «în Partidul Social Democrat nu există politicieni bărbați capabili să își asume decizii și declarații publice».

«Boala nu ne alege!» Acuzat public de către PSD Ialomița că susține un prefect incapabil să ia decizii coerente, deputatul PNL Gheorghe Tinel a reacționat public. El a declarat că «susținerea măsurilor promovate de autorități este esențială pentru limitarea efectelor infectării cu COVID-19»... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 19:10 (11181 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pacienți infectați cu COVID-19 în Centrul de Dializă «Fresenius» din Slobozia

Anchetă epidemiologică în desfășurare

Pacienți infectați cu COVID-19 în Centrul de Dializă «Fresenius» din Slobozia

O anchetă epidemiologică este în lucru la Centrul de Dializă privat din Slobozia, aparținând companiei Fresenius Nephrocare. Situația a scăpat de sub control după ce o pacientă a fost depistată pozitiv la testul pentru COVID-19 și trimisă acasă cu același transport în care se aflau și alți bolnavi. Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia au confirmat faptul că în seara zilei de luni, 6 aprilie 2020, un alt pacient al Centrului, în vârstă de 52 de ani, s-a prezentat la unitatea medicală cu simptome specifice infecției cu noul Coronavirus (SARS-Cov-2). Autoritățile locale au refuzat să ofere informații publice despre focarul existent la Centrul de Dializă privat, însă situația a fost... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 16:15 (7576 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un nou deces înregistrat în focarul COVID-19 din Țăndărei

Un nou deces înregistrat în focarul COVID-19 din Țăndărei

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat marți, 7 aprilie 2020, decesul cu numărul 178 provocat de COVID-19 în țara noastră. Este vorba despre un bărbat de 60 de ani, care a murit pe Secția Anestezie și Terapie Intensivă a Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

9 decese înregistrate în Ialomița Potrivit informațiilor, bărbatul de 60 de ani provine din focarul COVID-19 din Țăndărei, același focar din cauza căruia sâmbătă, 4 aprilie 2020, Ministerul Afacerilor Interne a dispus carantinarea orașului. Pacientul a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia sâmbătă, 4 aprilie 2020... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 16:05 (3574 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Doi subofițeri sunt infectați cu noul Coronavirus

COVID-19 la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Doi subofițeri sunt infectați cu noul Coronavirus

Testele de laborator efectuate în județul Ialomița au scos la iveală faptul că doi militari din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița sunt infectați cu noul Coronavirus. Surse neoficiale susțin faptul că deși șefii instituției cunoșteau situația, angajații ar fi fost chemați la muncă, intrând în contact cu alți colegi care, în prezent, sunt testați pentru a se stabili dacă sunt infectați la rândul lor. Totodată, reprezentanții Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița au precizat faptul că subofițerii depistați pozitiv vor fi transferați în cursul zilei de marți, 7 aprilie 2020, la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești.

Infectat în familie... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 14:40 (11831 vizualizări - 16 comentarii)

POLITICĂ

Ipoteză alarmantă: USR Ialomița susține că am putea deveni «Suceava 2»

Ipoteză alarmantă: USR Ialomița susține că am putea deveni «Suceava 2»

USR Ialomița a facut public un comunicat de presă în care a trage atenția opiniei publice cu privire la modul defectuos în care este gestionată criza provocată de COVID-19. Comunicatul susține că Ialomița nu este nici la acest moment pregătită pentru situațiile inevitabile care vor urma și că autoritățile refuză să înțeleagă gravitatea crizei prin care trece populația județului. USR atrage atenția că, în actualul context administrativ și fără măsuri de prevenție concrete, riscăm să devenim un al doilea caz Suceava, respectiv «un focar scăpat de sub control». Pentru a preîntâmpina această situație, USR Ialomița propune cîteva masuri concrete și un plan medical de urgență, care ar trebui... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 14:20 (5103 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PSD Ialomița îl acuză pe deputatul PNL Gheorghe Tinel că are o atitudine de «prim-secretar PCR»

COVID-19 declanșează pulsiuni politice

PSD Ialomița îl acuză pe deputatul PNL Gheorghe Tinel că are o atitudine de «prim-secretar PCR»

După o lună de tăcere, politicienii locali reacționează în spațiul public. PSD Ialomița îl acuză pe deputatul PNL Gheorghe Tinel că susține o echipă politică și administrativă incapabilă să gestioneze criza declanșată de apariția COVID-19: «Ar fi foarte bine ca, dacă nu poate să ajute, domnul deputat Tinel Gheorghe să nu încurce. Să înceteze cu atitudinea de prim-secretar PCR care trage pe toată lumea la răspundere!». Deși nu este semnat, comunicatul ii este atribuit președintelul PSD Ialomița, Marian Pavel.

Dumnezeu cu mila, politicienii cu gâlceava
Un comunicat semnat... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 13:05 (7584 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul Țăndărei, blocat din cauza carantinei

Orașul Țăndărei, blocat din cauza carantinei

Instituită prin Ordonanța Militară Nr. 7, carantina de la Țăndărei aruncă orașul într-un imens haos. Activitatea economică este blocată, iar oamenii care ar fi trebuit să ajungă la locurile de muncă pe care le au în alte localități nu au fost lăsați să iasă din oraș. De asemenea, nu au putut părăsi Țăndăreiul nici persoanele care administrează mici afaceri și care ar fi trebuit să ajungă la depozitele aflate în alte zone din județ pentru a se aproviziona cu marfă. Reprezentanții administrației locale au făcut demersuri pe lângă oficialii Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița pentru a impementa o serie de derogări de la textul Ordonanței Militare Nr. 7 însă nu au primit un răspuns... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2020, 16:05 (7802 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

COVID-19, agent electoral pentru primarul Sloboziei

COVID-19, agent electoral pentru primarul Sloboziei

Primarul Adrian Mocioniu este acuzat că își face campanie electorală profitând de pandemia Coronavirusului. El folosește aparatul administrativ local și așa-zișii voluntari ai Primăriei special în acest scop, sloganul «campaniei» declanșate în urmă cu 2 săptămâni fiind: «Facem cumpărăturile pentru dumneavoastră!». În proiect sunt implicate apoximativ 50 de persoane, voluntari, membri de partid sau angajați ai Primăriei Slobozia...

Campanie cu «măști» În urmă cu două săptămâni, Primăria Slobozia a declanșat o amplă campanie de informare și sprijinire a populației Sloboziei, în condițiile... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2020, 11:10 (4437 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Cum se combate COVID-19 la Slobozia (Ialomița, România)

Amendă cu Ordonanța Militară la Supermarket

Jandarmeria anunță cu mândrie că a aplicat peste 400 de amenzi în tot județul Ialomița. Poliția a trecut și ea de 2000. Toate pentru încălcarea Ordonanțelor Militare 1-4. Dar mai ales Ordonanța Militară 3... 1644 sancțiuni în valoare de 3,4 milioane de lei. Așa că sâmbătă, 4 aprilie a.c., la vremea prânzului, am vrut sa aflăm cum se face.

Mix de organe publice E sâmbătă, 4 aprilie 2020, către prânz, în față la supermarketul din Slobozia. Primii doi care sosesc sunt comunitarii. Unul are mască, celălalt nu. Dar amândoi au mănuși. Duba jandarmilor e peste drum. Sunt patru toți, înalți... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2020, 15:10 (16896 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul Țăndărei, OFICIAL în carantină

Orașul Țăndărei, OFICIAL în carantină

Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a anunțat public faptul că orașul Țăndărei intră oficial în carantină. Decizia a fost luată din cauza nerespectării măsurii izolării la domiciliu de către cetățenii de entie romă. În cadrul unei conferințe de presă, Vela a precizat faptul că 60% din cazurile de COVID-19 înregistrate în Ialomița au fost depistate la Țăndărei. Măsura carantinării orașului Țăndărei a fost prevăzută în textul Ordonanței Militare Nr. 7.

Prevederile Ordonanței Militare Nr. 7 În cadrul conferinței de presă pe care a organizat-o, Marcel Vela, ministrul Afacerilor ... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2020, 17:40 (10247 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fermierii cer Ministerului Agriculturii un cadru legal pentru constatarea calamităților culturilor agricole

Secetă extremă în Ialomița

Fermierii cer Ministerului Agriculturii un cadru legal pentru constatarea calamităților culturilor agricole

Constatarea pagubelor produse pe câmpurile din Ialomița de secetă și îngheț nu se poate realiza. Demersul este blocat din cauza faptului că, la momentul de față, nu există o bază legală prin care să fie constituite Comisiile de constatare și evaluare a calamităților în agricultură. Astfel, reprezentanții Alianței pentru Agricultură și Cooperare fac un apel public către Ministerul Agriculturii să adopte acte normative prin care să se prevadă procedura de evaluare și constatare a pagubelor pe care fenomenele meteorologice nefavorabile le-au produs culturilor agricole.

Un demers blocat... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2020, 13:40 (7504 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trei decese provocate de COVID-19 în Ialomița într-o singură zi!

Trei decese provocate de COVID-19 în Ialomița într-o singură zi!

Ialomița înregistrează al șaselea caz de deces provocat de COVID-19. Este vorba despre o femeie de 69 de ani, din orașul Țăndărei. Aceasta fost internată pe 2 aprilie 2020 la Spitalul Slobozia și a fost confirmată pozitiv în aceeași zi. Decesul a survenit vineri, 3 aprilie 2020. Femeia provie din focarul COVID-19 de la Țăndărei și avea diabet zaharat, insuficiență renală și hipertensiune arterială. (deces 120)

Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, un bărbat de 46 de ani a decedat după ce a fost internat în data de 31 martie 2020 pe Secția ATI a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. I-au fost recoltate probe pentru COVID-19 în data de 1 aprilie a... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2020, 20:05 (9890 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acțiune de amploare: Palatele romilor din Bărbulești, luate cu asalt de polițiști

UPDATE: «Se poate ajunge la carantinarea Țăndăreiului!»

Peste 160 de polițiști din Ialomița au efectuat o razie de amploare pe raza comunei Bărbulești în ziua de vineri, 3 aprilie 2020.  Forțele de ordine au acționat pentru ca situația de la Bărbulești să nu escaladeze așa cum s-a întâmplat la Țăndărei și Căzănești. Deși autoritățile susțin că totul este sub control, cele două orașe sunt în continuare puncte nevralgice în ceea ce privește combaterea pandemiei COVID-19 în județul Ialomița. Totodată, surse avizate susțin că și romii din Fetești sfidează măsurile privind izolarea la domiciliu și se plimbă nestingheriți pe străzi.

Măsuri fără efect... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2020, 18:05 (16723 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Înfrățirea Sloboziei: «Frații» chinezi din Nanyang nu (mai) răspund la e-mail

Înfrățirea Sloboziei: «Frații» chinezi din Nanyang nu (mai) răspund la e-mail

Oficialii chinezi din orașul Nanyang din Provincia Henan/China, înfrățit cu Slobozia, nu (mai) răspund la e-mail. Primarul Adrian Mocioniu susține că a solicitat orașului cu care suntem înfrățiți sprijin logistic, personal medical calificat și echipamente medicale, dar până la acest moment nu a primit niciun răspuns. Reamintim că «jurămintele de înfrățire» cu chinezii au fost contrasemnate de către Alexandru Stoica în 2012, după alte documente parafate de Gabi Ionașcu cu un an mai devreme.

La frații chinezi sună ocupat Orașul Slobozia este înfrățit cu orașul Nanyang din Provincia Henan... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2020, 16:20 (5368 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Carantina la Sfântu Gheorghe: Cartonașe colorate la ferestre!

Carantina la Sfântu Gheorghe: Cartonașe colorate la ferestre!

Autoritățile din Sfântu Gheorghe reușesc să gestioneze situația de risc generată de apariția COVID-19. Comuna Sfântu Gheorghe are 3 sate și 1800 de locuitori…

Măsurile de siguranță sunt respectate Comuna Sfântu Gheorghe are 6 persoane aflate în izolare la domiciliu. Pentru a anula orice risc de extindere a COVID-19, autoritățile locale au cerut locuitorilor respectarea cu strictețe a măsurilor recomandate. Și, susține primarul Mădălin Teculescu, oamenii au înțeles. «Au înțeles că avem o situație specială generată de o ordonanță militară... Nu este o decizie arbitrară a autorităților... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2020, 11:20 (8145 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Focar COVID-19: Prefectul Județului Ialomița a propus intrarea în carantină a orașului Țăndărei!

Focar COVID-19: Prefectul Județului Ialomița a propus intrarea în carantină a orașului Țăndărei!

UPDATE: Amenzi de aproape 4 milioane de lei pentru nerespectarea prevederilor Ordonanțelor Militare

Extinderea cazurilor de infecție cu noul Coronavirus a transformat orașul Țăndărei într-un adevărat focar. În cursul dimineții de joi, 2 aprilie 2020, prefectul județului, Tonița Manea, a declarat public la posturile naționale de televiziune faptul că ia în calcul carantinarea întregului oraș. Conform estimărilor, în ultimele zile, la Țăndărei au fost confirmate 20 de cazuri de infecție COVID-19.

Măsuri de urgență la Țăndărei Situația de la Țăndărei a fost scăpată de sub control, din cauza faptului că mulți dintre cetățenii orașului au refuzat să respecte măsura autoizolării la domiciliu... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2020, 15:05 (28661 vizualizări - 42 comentarii)

EVENIMENT

Directorul medical al Spitalului Municipal Urziceni a demisionat!

Directorul medical al Spitalului Municipal Urziceni a demisionat!

La fel ca în multe spitale din țară și în Ialomița medicii încep să demisioneze. Primul caz s-a înregistrat la Spitalul Municipal Urziceni. Directorul medical al unității, medicul ginecolog Suhad Elawi, a renunțat la funcție și a părăsit spitalul. «A declarat că nu mai face față situației...» susține Daniela Ianuș, managerul entității sanitare. Contactat telefonic, fostul director medical al spitalului din Urziceni nu a răspuns.

Situație îngrijorătoare Medicul ginecolog Suhad Elawi ocupa de aproximativ 11 luni funcția de director medical al Spitalului Municipal Urziceni. Pe data de... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2020, 14:05 (7338 vizualizări - 6 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
248 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Muzeul Național al Agriculturii din România: Expoziția «Icoana-Suflet de Copil»

Muzeul Național al Agriculturii din România: Expoziția «Icoana-Suflet de Copil»

Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia va vernisa expoziția «Icoana-Suflet de Copil». Evenimentul se va petrece miercuri, 8 mai 2024, de la orele 11,00, în organizarea ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2024, 09:20
(12506 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Muzeul Județean Ialomița!

Incendiu la Muzeul Județean Ialomița!

Un incendiu a izbucnit duminică, 5 mai a.c., la acoperișul Muzeului Județean Ialomița. Au intervenit mai multe autospeciale ale ISU Ialomița, încercându-se limitarea și localizarea flăcărilor ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2024, 14:55
(5168 vizualizări - 6 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de 16,43 milioane de lei în trimestrul I 2024

AJFP Ialomița a rambursat, în trimestrul I al anului 2024, TVA în valoare de peste 16,43 milioane de lei. Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal ...[citește_toată_știrea]

1 Mai 2024, 12:20
(15603 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiști, jandarmi și pompieri, pe străzi de «1 Mai» și Sărbători Pascale

Peste 180 de polițiști din județul Ialomița vor fi la datorie, în slujba comunității, pentru asigurarea desfășurării în condiții de deplină ordine și siguranță publică a manifestărilor specifice ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2024, 14:50
(9530 vizualizări - 0 comentarii)


19 noi agenți de poliție la IPJ Ialomița

În cursul zilei de luni, 29 aprilie a.c., 19 agenți de poliție, absolvenți ai Școlii de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr» Câmpina, și-au început activitatea în cadrul ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2024, 14:30
(9755 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Beți, posibil drogați și fără permise, la volan

Luni, 29 aprilie a.c., în jurul orei 11,00, polițiștii din Urziceni au oprit în trafic un tânăr, în vârstă de 23 de ani, din Bărbulești, în vederea verificării documentelor ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2024, 14:15
(9824 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF a publicat Ghidul asociațiilor, fundațiilor și federațiilor, persoane juridice de drept privat fără scop patrimonial

Pe portalul Agenției Naționale de Administrare Fiscală, www.anaf.ro, a fost publicat Ghidul asociațiilor, fundațiilor și federațiilor, persoane juridice de drept privat fără scop patrimonial ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2024, 13:05
(5546 vizualizări - 0 comentarii)


Protest împotriva drogurilor la Fetești

Protest împotriva drogurilor la Fetești

Luni, 29 aprilie 2024, la Fetești, un grup de liceeni au organizat un protest împotriva consumului de droguri. Cu pancarte în mână și voci hotărâte, tinerii au încercat ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2024, 12:40
(12434 vizualizări - 1 comentariu)


Un nou mandat pentru primarul Sloboziei, Dragoș Soare

Un nou mandat pentru primarul Sloboziei, Dragoș Soare

Luni, 29 aprilie 2024, în jurul orelor 16,00, primarul Sloboziei, Dragoș Soare și-a depus dosarul de candidat pentru un nou mandat. Acesta a fost însoțit la Biroul Electoral de Circumscripție ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2024, 12:10
(13841 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Paștele, sărbătoarea care ne unește»

Protopopiatul Slobozia: «Paștele, sărbătoarea care ne unește»

În perioada 22-26 aprilie 2024, Protopopiatul Slobozia în colaborare cu Liceul de Arte «Ionel Perlea» și Școala Gimnazială nr. 3 din Slobozia au desfășurat proiectul social-filantropic ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2024, 11:05
(10543 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «BLOCADA» la Țăndărei și în localitățile arondate

Polițiștii din Țăndărei și Platonești acționează, permanent, în mod activ și implicat pentru menținerea climatului de ordine și siguranță publică, prevenirea riscului de producere a accidentelor ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2024, 15:35
(7844 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Politiștii din Fetești au depistat sâmbătă, 27 aprilie a.c. un bărbat de 42 de ani, din București, în timp ce transporta într-un autoturism pește din specia sturion, păstrugă și morun ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2024, 15:30
(4980 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un magazin din Sudiți, casă în flăcări la Fetești

Pompierii au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui incendiu la un magazin alimentar în localitatea Sudiți. Au fost alocate forțe și ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2024, 14:45
(14087 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Murgeanca

Sâmbătă, 27 aprilie a.c., în jurul orei 5,00, dispeceratul Inspectoratului a fost sesizat cu privire la producerea unui accident rutier în Slobozia, cu implicarea unui autoturism cu ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2024, 14:40
(10446 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA de «Ziua Muncii» și în perioada Sărbătorilor Pascale

RAJA Constanța aduce la cunoștință tuturor abonaților că, în ziua de 1 Mai-«Ziua Muncii» și în perioada Sărbătorilor Pascale, casieriile RAJA și compartimentele care desfășoară ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2024, 08:55
(13037 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal cu săbii la Valea Ciorii. Două persoane au fost arestate preventiv!

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au solicitat arestarea a doi bărbați din Valea Ciorii, sub acuzația de «tentativă la omor». Aceștia sunt principalii suspecți ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2024, 16:00
(27976 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia, gazda Olimpiadei Naționale de Tehnologii, domeniile Economic, Administrativ, Comerț și Turism și Alimentație

Vineri, 26 aprilie 2024, la Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» are loc festivitatea de deschidere a  Olimpiadei Naționale de Tehnologii, domeniile Economic, Administrativ, ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2024, 13:20
(6106 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 352,38 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în trimestrul I 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat în trimestrul I din 2024 venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 352,38 milioane de ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2024, 14:05
(13041 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Pește confiscat de polițiști

Țăndărei: Pește confiscat de polițiști

Polițiștii din Țăndărei au depistat miercuri, 24 aprilie a.c. un bărbat, de 40 de ani, din orașul Mioveni, în timp ce transporta într-un autoturism mai mulți saci încărcați cu pește ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2024, 12:40
(4643 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru încălcarea ordinului de protecție

Marți, 23 aprilie a.c., polițiștii din Fetești au fost sesizați de o femeie, de 78 de ani, cu privire la faptul că fiul său a încălcat ordinul de protecție. Polițiștii s-au deplasat la domiciliul ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2024, 12:20
(10161 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Miercuri, 24 aprilie a.c., polițiștii din Platonești și Țăndărei, cu sprijinul jandarmilor ialomițeni, au organizat o acțiune de menținere a unui climat de ordine și siguranță publică în comuna ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2024, 12:10
(5980 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier între localitățile Slobozia și Bucu

Joi, 25 aprilie a.c., între localitățile Slobozia și Bucu, s-a produs un accident rutier în care au fost implicate două autoturisme. În urma impactului dintre cele două mașini au rezultat ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2024, 09:00
(10032 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Protopopiatul Slobozia organizează expoziția «Un ouț pentr-un bănuț»

Protopopiatul Slobozia organizează expoziția «Un ouț pentr-un bănuț»

În perioada 22-26 aprilie 2024, la sediul Grădiniței cu program prelungit «Piticot» Slobozia se desfășoară acțiunea umanitară de voluntariat «Un ouț pentr-un bănuț», ediția ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2024, 12:30
(11692 vizualizări - 0 comentarii)


Grevă sindicală la Registrul Comerțului Ialomița

Grevă sindicală la Registrul Comerțului Ialomița

În perioada 23-25 aprilie 2024, angajații Registrului Comerțului Ialomița se alătură acțiunilor de protest declanșate la nivel național. Sindicatul Angajaților din Oficiul Național al Registrului ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2024, 09:30
(9332 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria Ialomița recrutează tineri

Jandarmeria Ialomița recrutează tineri

În perioada 24 aprilie-14 mai 2024, Jandarmeria Ialomița desfășoară o nouă campanie de recrutare pentru cei care doresc o carieră militară în Jandarmeria Română. Noii recruți se pot ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2024, 12:30
(20148 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Joi, 25 aprilie 2024, termen-limită de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 25 aprilie 2024, este termenul-limită de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare î ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2024, 10:20
(14326 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița caută voluntari

ISU Ialomița caută voluntari

ISU Ialomița susține o nouă etapă de recrutare a voluntarilor. Proiectul se va derula în perioada 22 aprilie-30 mai 2024. Voluntarii trebuie să aibă o vârstă cuprinsă între 16 și 6 ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2024, 09:25
(3084 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Fetești!

La nivelul sistemului de distribuție a apei potabile din municipiul Fetești, se execută lucrări de sectorizare și montare a unor debitmetre la nivelul rețelelor stradale, precum și de reabilitare a stației ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2024, 12:20
(1594 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil exploziv de artilerie, descoperit la Cotorca

Proiectil exploziv de artilerie, descoperit la Cotorca

Sâmbătă, 20 aprilie a.c., în jurul orelor 15,30, echipa pirotehnică din cadrul Inspectoratului a intervenit pentru identificarea unui proiectil exploziv de artilerie, calibru 152 mm, î ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2024, 11:15
(12113 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere în Ialomița

Accidente rutiere în Ialomița

Vineri, 19 aprilie a.c., în jurul orelor 19,20, dispeceratul Inspectoratului a fost sesizat cu privire la producerea unui accident rutier, între localitățile Manasia și Gârbovi, î ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2024, 11:05
(2896 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...