Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Acțiune de amploare: Palatele romilor din Bărbulești, luate cu asalt de polițiști

UPDATE: «Se poate ajunge la carantinarea Țăndăreiului!»

Peste 160 de polițiști din Ialomița au efectuat o razie de amploare pe raza comunei Bărbulești în ziua de vineri, 3 aprilie 2020.  Forțele de ordine au acționat pentru ca situația de la Bărbulești să nu escaladeze așa cum s-a întâmplat la Țăndărei și Căzănești. Deși autoritățile susțin că totul este sub control, cele două orașe sunt în continuare puncte nevralgice în ceea ce privește combaterea pandemiei COVID-19 în județul Ialomița. Totodată, surse avizate susțin că și romii din Fetești sfidează măsurile privind izolarea la domiciliu și se plimbă nestingheriți pe străzi.

Măsuri fără efect... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2020, 18:05 (16739 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Înfrățirea Sloboziei: «Frații» chinezi din Nanyang nu (mai) răspund la e-mail

Înfrățirea Sloboziei: «Frații» chinezi din Nanyang nu (mai) răspund la e-mail

Oficialii chinezi din orașul Nanyang din Provincia Henan/China, înfrățit cu Slobozia, nu (mai) răspund la e-mail. Primarul Adrian Mocioniu susține că a solicitat orașului cu care suntem înfrățiți sprijin logistic, personal medical calificat și echipamente medicale, dar până la acest moment nu a primit niciun răspuns. Reamintim că «jurămintele de înfrățire» cu chinezii au fost contrasemnate de către Alexandru Stoica în 2012, după alte documente parafate de Gabi Ionașcu cu un an mai devreme.

La frații chinezi sună ocupat Orașul Slobozia este înfrățit cu orașul Nanyang din Provincia Henan... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2020, 16:20 (5370 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Carantina la Sfântu Gheorghe: Cartonașe colorate la ferestre!

Carantina la Sfântu Gheorghe: Cartonașe colorate la ferestre!

Autoritățile din Sfântu Gheorghe reușesc să gestioneze situația de risc generată de apariția COVID-19. Comuna Sfântu Gheorghe are 3 sate și 1800 de locuitori…

Măsurile de siguranță sunt respectate Comuna Sfântu Gheorghe are 6 persoane aflate în izolare la domiciliu. Pentru a anula orice risc de extindere a COVID-19, autoritățile locale au cerut locuitorilor respectarea cu strictețe a măsurilor recomandate. Și, susține primarul Mădălin Teculescu, oamenii au înțeles. «Au înțeles că avem o situație specială generată de o ordonanță militară... Nu este o decizie arbitrară a autorităților... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2020, 11:20 (8145 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Focar COVID-19: Prefectul Județului Ialomița a propus intrarea în carantină a orașului Țăndărei!

Focar COVID-19: Prefectul Județului Ialomița a propus intrarea în carantină a orașului Țăndărei!

UPDATE: Amenzi de aproape 4 milioane de lei pentru nerespectarea prevederilor Ordonanțelor Militare

Extinderea cazurilor de infecție cu noul Coronavirus a transformat orașul Țăndărei într-un adevărat focar. În cursul dimineții de joi, 2 aprilie 2020, prefectul județului, Tonița Manea, a declarat public la posturile naționale de televiziune faptul că ia în calcul carantinarea întregului oraș. Conform estimărilor, în ultimele zile, la Țăndărei au fost confirmate 20 de cazuri de infecție COVID-19.

Măsuri de urgență la Țăndărei Situația de la Țăndărei a fost scăpată de sub control, din cauza faptului că mulți dintre cetățenii orașului au refuzat să respecte măsura autoizolării la domiciliu... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2020, 15:05 (28683 vizualizări - 42 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Directorul medical al Spitalului Municipal Urziceni a demisionat!

Directorul medical al Spitalului Municipal Urziceni a demisionat!

La fel ca în multe spitale din țară și în Ialomița medicii încep să demisioneze. Primul caz s-a înregistrat la Spitalul Municipal Urziceni. Directorul medical al unității, medicul ginecolog Suhad Elawi, a renunțat la funcție și a părăsit spitalul. «A declarat că nu mai face față situației...» susține Daniela Ianuș, managerul entității sanitare. Contactat telefonic, fostul director medical al spitalului din Urziceni nu a răspuns.

Situație îngrijorătoare Medicul ginecolog Suhad Elawi ocupa de aproximativ 11 luni funcția de director medical al Spitalului Municipal Urziceni. Pe data de... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2020, 14:05 (7340 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firmele de confecții din Ialomița pot produce măști de protecție pentru populație!

Autoritățile știu, dar nu fac nimic

Firmele de confecții din Ialomița pot produce măști de protecție pentru populație!

Ialomița are o duzină de firme de confecții care pot produce măști de protecție pentru populație și spitale. Autoritățile știu, dar nu fac nimic pentru a utiliza aceste resurse locale. Oficialii sistemului susțin că măștile produse la nivel local nu răspund standardelor de siguranță impuse de legislație. «Am donat 1500 de măști pentru spitalele din București, Suceava, Târgu Mureș... Chiar și pentru cel de la Slobozia!» explică reprezentantul unei firme locale. Printre autoritățile din Ialomița care au apelat la firmele locale pentru achiziția de măști de protecție se numără cele de la Fetești.

O realitate ignorată de autorități... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2020, 11:10 (4698 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

157 de persoane, în izolare la Hotelul «Ialomița» din Amara

#totul va fi bine

157 de persoane, în izolare la Hotelul «Ialomița» din Amara

Hotelul «Ialomița» din Amara este, la solicitarea autorităților județene, al doilea Centru de cazare pentru persoanele aflate în izolare. La acest moment, în hotel sunt cazate 157 de persoane. «Avem capacitatea de a caza 400 de persoane... Să sperăm că nu va fi nevoie să o facem!» a declarat managerul Hotelului «Ialomița», Liviu Ionescu.

Un hotel pentru liniștea noastră Hotelul «Ialomița» din Amara este, începând cu jumătatea lunii martie, cel de-al doilea Centru de cazare pentru persoanele aflate în izolare. Conform informațiilor oficiale, la acest moment în hotel sunt cazate 157 de... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2020, 17:20 (6224 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Fetești are nevoie de medici și echipamente pentru a trata bolnavii COVID-19

Spitalul Fetești are nevoie de medici și echipamente pentru a trata bolnavii COVID-19

Desemnat să devină spital suport pentru tratarea pacienților COVID-19, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești se confruntă cu o sumedenie de lipsuri. Unitatea medicală nu are echipamente de protecție pentru personalul medical, dar nici medici. Singurul medic specializat în Anestezie și Terapie Intensivă, care lucra aici cu jumătate de normă, a plecat să-și desfășoare activitatea la Spitalul Colentina, unitate medicală suport pentru bolnavii COVID-19 din Capitală.

Se caută soluții Marți, 31 martie 2020, Ministerul Sănătății a făcut publică lista celor 160 de unități medicale din... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2020, 11:10 (7246 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițeancă de 60 de ani, moartă din cauza infecției cu noul Coronavirus

Ialomițeancă de 60 de ani, moartă din cauza infecției cu noul Coronavirus

O femeie de 60 de ani din județul Ialomița reprezintă al 70-lea deces înregistrat în țara noastră din cauza COVID-19. Conform Grupului de Comunicare Strategică, aceasta avea și alte afecțiuni precum insuficiență renală cronică, hipertensiune arterială și infecție cu virusul hepatic B. Primele simptome au apărut pe data de 23 martie 2020, iar pe 25 martie 2020 a fost internată pe Secția Nefrologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Rezultatul testului a venit pe data de 28 martie 2020, iar decesul a survenit marți, 31 martie 2020, în cadrul unității medicale. Se pare că femeia nu călătorise în străinătate și nu a avut contact cu niciun alt caz de infecție cu noul Coronavirus.... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2020, 18:40 (7866 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezinfecția celor 1500 de scări de bloc din Ialomița, o misiune dificilă

Dezinfecția celor 1500 de scări de bloc din Ialomița, o misiune dificilă

Dezinfectarea scărilor de bloc pare a fi greu de dus la îndeplinire în orașele ialomițene în care există blocuri. Marea provocare o reprezintă achiziția dispozitivelor ce trebuie montate la intrarea în scară, care au devenit greu de găsit. Din cele 7 orașe ale județului doar 4 au blocuri, numărul estimativ al scărilor fiind de 1500. Conform Sistemului Informatic Colaborativ pentru Achiziții Publice (SICAP), primăriile orașelor ialomițene unde există blocuri au cheltuit până în prezent 120 mii de lei pentru achiziția de dezinfectanți, mănuși chirurgicale sau măști de protecție.

Marea dezinfecție de la Slobozia... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2020, 18:10 (6205 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia începe dezinfectarea scărilor de bloc

Primăria Slobozia începe dezinfectarea scărilor de bloc

Primăria Municipiului a demarat, în dimineața zilei de marți, 31 martie 2020, dezinfectarea scărilor de bloc pentru prevenirea infecției cu coronavirus. La intrările în blocurile de locuințe vor fi montate covorașe dezinfectante, iar pe scările de bloc și în lifturi va fi pulverizat un biocid cu spectru larg de acțiune (Aquazix Ag). Operațiunea de dezinfecție este derulată de către DADP Slobozia, care intervine etapizat cu 26 de angajați și 12 atomizoare, pentru acoperirea tuturor zonelor din oraș într-un timp cât mai scurt. La nivelul municipiului, sunt peste 780 de scări de bloc. Măsura dezinfectării acestor spații private a fost luată în discuție de Comitetul Local pentru Situații de Urgență... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2020, 14:45 (4889 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Ajutoare de urgență pentru persoanele izolate la domiciliu

Slobozia: Ajutoare de urgență pentru persoanele izolate la domiciliu

Joi, 26 martie 2020, consilierii locali din Slobozia au aprobat acordarea de ajutoare de urgență pentru persoanele izolate la domiciliu. Pachetele vor conține alimente de bază și articole igienico-sanitare. Valoarea acestor pachete oscilează între 120 și 250 de lei, în funcție de numărul de persoane.

Alocări bugetare pentru izolații la domiciliu Consilierii locali din Slobozia au aprobat un proiect de hotărâre prin care acordă ajutoare de urgență pentru persoanele izolate la domiciliu. Decizia a fost adoptată joi, 26 martieva.c., în cadrul ședinței Consiliului Local cu unanimitate de... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2020, 13:10 (4833 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Al patrulea ialomițean ucis de noul Coronavirus

COVID-19 a mai luat o viață

Al patrulea ialomițean ucis de noul Coronavirus

Grupul de Comunicare Strategică a confirmat al patrulea deces provocat de COVID-19 înregistrat în Ialomița. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 52 de ani care duminică, 29 martie 2020, s-a prezentat la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, cu simptomatologie specifică.

Pacient fără familie... Conform informațiilor Grupului de Comunicare Strategică, bărbatul de 52 de ani nu se afla în evidența niciunui medic de familie sau specialist, motiv pentru care nu s-a putut stabili dacă acestea suferea de vreo altă afecțiune. De asemenea, pacientul omorât... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2020, 00:00 (4585 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Totul va fi bine!

Totul va fi bine!

DADP Slobozia oferă primul exemplu de respon­sabilitate și spirit civic de la facerea Direcției încoace. După cum puteți vedea în imaginea alăturată, luni, 16 martie 2020, câțiva angajați coordonați de un sobor de șefi în frunte cu administratorul public Gheorghe Puia, au replantat pomii din Piața Revoluției din Slobozia. Veți spune, poate, isterizați ca și noi de Coronavirus, că asta era ultima noastră grijă. Ei, bine, greșiți! Acești oameni oferă exemple tonice de normalitate din adâncul gropii săpate cu o zi în urmă și până în vârful copăcelului care se va usca și el până la toamnă. Priviți numai! Întâi că sunt 5 oameni și două cazmale. Apoi șefii care n-au încăput toți în poză, că erau mai... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2020, 16:05 (5330 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grad scăzut de transparență în primăriile din Ialomița

Grad scăzut de transparență în primăriile din Ialomița

Reprezentanții Uniunii Salvați România au demarat un proiect prin care încearcă să transparentizeze și să digitalizeze administrația publică locală. Așa a apărut «Harta transpa­ren­ței», o inițiativă care evidențiază modul în care pri­măriile oferă cetățenilor acces la informațiile și actele admi­nistrative pe care le emit. Trecută la rându-i pe această hartă, Ialomița are probleme în ceea ce pri­vește transparența decizională. 25 de administrații locale nu au mai făcut publice Hotărârile de Consiliu Local de aproximativ 2 ani. Edilii ialomițeni caută scuze și dau vina pe lipsa de personal specializat care să ofere accesul cetățenilor la actele pe care le-au emis.

Administrație fără transparență... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2020, 11:05 (4371 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trei ialomițeni infectați cu noul Coronavirus au murit

Trei ialomițeni infectați cu noul Coronavirus au murit

Numărul morților provocat de COVID - 19 în România a ajuns la 37. Ultimii trei români decedați sunt din județul Ialomița. Este vorba despre trei bărbați cu vârste cuprinse între 39 și 77 de ani. Conform Grupului de Comunicare Strategică, niciunul dintre pacienți nu a avut istoric de călătorie și nici contact cunoscut cu caz confirmat.

Bilanțul negru al autorităților... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2020, 02:00 (9879 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Comunitatea romă din Căzănești se pregătește să iasă din izolare

La un pas de explozie

Comunitatea romă din Căzănești se pregătește să iasă din izolare

În urmă cu o săptămână, autoritățile din Căzănești se confruntau cu primele conflicte interetnice generate de aplicarea măsurilor privind izolarea romilor întorși acasă. Acum, autoritățile locale se tem de că nu vor putea gestiona conflictele în cazul în care romii vor fi lăsați să iasă din case. «Au fost învățați să ceară! Acesta este modul lor de a trăi... Dar au părăsit țara în vreme ce primeau ajutoare sociale, iar acum nu le mai pot încasa! Trebuie să identificăm o soluție legală pentru acestă situație...» declară primarul orașului Căzănești, Alexandru Măchiță.

Primele valuri, primele probleme... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2020, 12:40 (21773 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Aproape 1 milion de lei pentru un loc de joacă în Cartierul Bora!

Primarul Mocioniu continuă seria investițiilor din fonduri europene

Aproape 1 milion de lei pentru un loc de joacă în Cartierul Bora!

În vreme ce Consiliul Județean Ialomița ia în calcul realocarea fondurilor destinate investițiilor, administrația din Slobozia continuă cursa investițiilor edilitare. Joi, 26 martie 2020, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, consilierii locali i-au reproșat primarului Adrian Mocioniu că «aceste preocupări sunt inadecvate...». Plenul Consiliului a aprobat, in extremis, o investiție de 918 mii de lei pentru realizarea unui parc pentru copii în Cartierul Bora.

Sedință la scenă deschisă
Ședința Consiliului Local Slobozia de joi, 26 martie a.c., s-a desfășurat în... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2020, 12:50 (11672 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia, reclamată în instanță de constructorul ACM 4

Primăria Slobozia, reclamată în instanță de constructorul ACM 4

Firma Antrepriză Construcții Montaj Nr. 4 București (ACM 4), societatea care a câștigat licitația pentru proiectul de reabilitare a Pieței Revoluției din Slobozia, a intentat un nou proces împotriva administrației locale. Reprezen­tanții firmei cer plata unor penali­tăți de întârziere aferente neachitării lucrărilor efectuate în perioada iuile 2016-mai 2019, în valoare de 240 mii de lei. Aceasta este a treia ac­țiune de acest gen pe care ACM 4 a deschis-o.

Un nou proces pe numele Primăriei Slobozia
Deși între Primăria Slobozia și constructorul Antrepriză Construcții Montaj Nr... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2020, 11:20 (4151 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

COVID-19 paralizează spitalele din Ialomița

Autoritățile nu au soluții concrete

COVID-19 paralizează spitalele din Ialomița

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești este propunerea autorităților din Ialomița în ceea ce privește transformarea în unitate medicală care să trateze cazurile de COVID-19 înregistrate în județ. Spitalul din Fetești se confruntă însă cu numeroase lipsuri, de la cele de ordin material, până la cele legate de medici sau asistente. Oficial, în județul Ialomița 24 de cadre medicale se află în izolare la domiciliu din cauza unei paciente infectate cu noul Coronavirus și depistată pozitiv, la 3 zile după ce a fost investigată în cadrul a două unități sanitare...

Cazuri tratate doar pe hârtie... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2020, 16:10 (13025 vizualizări - 18 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: La volan cu permisul suspendat

Polițiștii din Fetești, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier, au oprit pentru verificări un șofer ...[citește_toată_știrea]

30 August 2024, 13:40
(1207 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru încălcarea ordinului de protecție

Un bărbat de 37 de ani a fost reținut pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță, de către polițiștii din Urziceni. Pe numele acestuia a fost emis un ordin de protecție provizoriu după ce și-ar fi agresat ...[citește_toată_știrea]

30 August 2024, 13:20
(1248 vizualizări - 0 comentarii)


Post de ofițer specialist, din sursă externă, scos la concurs de Jandarmeria ialomițeană

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a scos la concurs un post de ofițer specialist II în cadrul Serviciului Logistic-Administrare Patrimoniu Imobiliar și Protecția Mediului, din sursă externă ...[citește_toată_știrea]

30 August 2024, 10:00
(3569 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița organizează «Noaptea muzeelor la sate»

Muzeul Județean Ialomița se alătură și în acest an demersului inițiat de Rețeaua Națională a Muzeelor din România de organizare la sfârșitul acestei săptămâni a evenimentului ...[citește_toată_știrea]

30 August 2024, 08:00
(3868 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 4 autoturisme, implicate într-un accident rutier

Joi, 29 august 2024, pompierii din Slobozia au intervenit în cazul unui accident petrecut pe șoseaua de centură a orașului. În evenimentul rutier au fost implicate 4 autoturisme și 12 persoane. Victimele au fost monitorizate și evaluate la fața locului, doar o singură persoană fiind transportată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru îngrijiri suplimentare. ...[citește_toată_știrea]

29 August 2024, 15:00
(1714 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 46,44 milioane de lei, în perioada ianuarie-iulie 2024

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-iulie 2024, conform selecției naționale, TVA în valoare de ...[citește_toată_știrea]

29 August 2024, 10:40
(3962 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Țigări susceptibile a proveni din contrabandă, descoperite într-o dubă

Urziceni: Țigări susceptibile a proveni din contrabandă, descoperite într-o dubă

Marți, la data de 27 august a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, împreună cu polițiștii de Ordine Publică și Rutieră au depistat, pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 August 2024, 16:25
(1745 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Posibil drogați și fără permise, la volan

Polițiștii din Slobozia, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier, au oprit pentru verificări un tâ ...[citește_toată_știrea]

28 August 2024, 16:20
(1306 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Ordin de protecție provizoriu după ce soțul și-a agresat soția

Polițiștii din Amara au fost sesizați luni, 26 august a.c., de către o tânără de 26 de ani, din Amara, cu privire la faptul că ar fi fost agresată fizic de către soțul ei, un bărbat în v ...[citește_toată_știrea]

28 August 2024, 16:15
(2221 vizualizări - 0 comentarii)


USR: Am corectat scrisoarea PSD pentru pensionari. Iată cum ar fi trebuit ea să arate!

Scrisoarea pe care o vor primi pensionarii acasă, din dorința premierului Ciolacu de a mai atenua scandalul provocat de recalcularea pensiilor, nu schimbă cu nimic realitatea. Adevărul rămâne același ...[citește_toată_știrea]

28 August 2024, 14:55
(3748 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în municipiul Fetești!

La nivelul conductei principale de distribuție aferentă Stației de Tratare și Pompare Apă Fetești din județul Ialomița a survenit o avarie. Pentru remedierea acesteia, RAJA Constanța va întrerupe ...[citește_toată_știrea]

28 August 2024, 13:35
(1059 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 2 septembrie 2024, termen-limită pentru transmiterea documentelor privind acordarea rentei viagere

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește că rentierii  agricoli pot transmite documentele specifice privind acordarea rentei viagere agricole până cel tâ ...[citește_toată_știrea]

28 August 2024, 12:25
(20829 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Sâmbătă, 31 august 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că sâmbătă, 31 august  2024, este termenul-limită de depunere a Formularului 398-«Declarație ...[citește_toată_știrea]

28 August 2024, 12:25
(3649 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar în valoare de peste 55 milioane de lei pentru crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin intermediul Centrelor Județene, efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor (ameliorare rase), solicitat ...[citește_toată_știrea]

28 August 2024, 09:20
(2257 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 918,17 milioane de lei încasări la bugetul de stat în perioada ianuarie-iulie 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, de la începutul  anului și până la 31 iulie 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului î ...[citește_toată_știrea]

27 August 2024, 10:35
(5421 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,49%, rata șomajului în luna iulie 2024

La sfârșitul lunii iulie 2024, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4361 șomeri (din care 2118 femei), rata șomajului fiind de ...[citește_toată_știrea]

27 August 2024, 08:50
(3018 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Stop arderilor de vegetație uscată!

ISU Ialomița: Stop arderilor de vegetație uscată!

În fiecare an, ISU Ialomița se confruntă cu un număr considerabil de incendii de vegetație uscată, majoritatea dintre acestea fiind generate de către cetățeni care nu conștientizează pericolul ...[citește_toată_știrea]

26 August 2024, 12:40
(970 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a jandarmilor ialomițeni: Tânără depistată cu substanțe interzise!

Acțiune a jandarmilor ialomițeni: Tânără depistată cu substanțe interzise!

În noaptea de duminică spre luni, 25/26 august a.c., în jurul orei 03.00, în parcarea de lângă Restaurantul «TABOO» din Slobozia, o tânără de 18 ani a fost depistată ...[citește_toată_știrea]

26 August 2024, 12:05
(1951 vizualizări - 1 comentariu)


Apartament în flăcări la Țăndărei

Patru echipaje operative de la Stația de Pompieri Țăndărei au intervenit pentru lichidarea unui incendiu produs la un apartament din orașul Țăndărei. Au fost alocate de urgență două autospeciale de stingere ...[citește_toată_știrea]

26 August 2024, 11:40
(681 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Fetești și Miloșești

Vineri, 23 august a.c., trei echipaje de intervenție din cadrul Stației de Pompieri Fetești au intervenit la un accident rutier produs între două autoturisme, în urma căruia au rezultat două ...[citește_toată_știrea]

26 August 2024, 11:35
(1135 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 30 august  2024, termen-limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că vineri, 30 august  2024, este termenul-limită de depunere a «Declarației informative privind livrările ...[citește_toată_știrea]

26 August 2024, 10:55
(2955 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Returnarea ambalajelor SGR

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița aduce la cunoștință tuturor celor care au cerut returnarea garanției de 50 de bani și au fost refuzați faptul că Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor pune ...[citește_toată_știrea]

26 August 2024, 10:40
(657 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Circulație feroviară îngreunată din cauza incendiilor de vegetație uscată

ISU Ialomița: Circulație feroviară îngreunată din cauza incendiilor de vegetație uscată

În ultimele 72 de ore, potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița, pe raza județului nostru s-au produs 7 incendii, 6 dintre acestea ...[citește_toată_știrea]

23 August 2024, 12:30
(1320 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Locuință cuprinsă de flăcări

Pompierii din Urziceni au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință în localitatea Movilița. Cauza probabilă ...[citește_toată_știrea]

23 August 2024, 12:10
(1119 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere la Slobozia și Mihail Kogălniceanu

Joi, 22 august 2024, pompierii din Slobozia au intervenit în cazul unui accident rutier petrecut în Cartierul Slobozia Nouă al municipiului reședință de județ, Slobozia. În evenimentul ...[citește_toată_știrea]

23 August 2024, 11:50
(1933 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Continuă eliberarea de adeverințe pentru beneficiarii Campaniei 2024

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură continuă eliberarea de adeverințe pentru beneficiarii unor măsuri și intervenții implementate de APIA. Astfel, potrivit convențiilor, la solicitarea ...[citește_toată_știrea]

23 August 2024, 11:40
(797 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Peste 700 milioane de lei pentru «Programul pentru școli al României»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că miercuri, 21 august 2024, Guvernul României a aprobat Hotărârea privind stabilirea bugetului pentru implementarea « ...[citește_toată_știrea]

23 August 2024, 09:00
(2912 vizualizări - 0 comentarii)


USR: «Cerem, din nou, PSD-PNL să convoace sesiune extraordinară pentru corectarea aberațiilor din legea pensiilor!»

Sute de mii de români care au lucrat zeci de ani în condiții deosebite sau grele de muncă își văd, zilele acestea, când primesc deciziile de recalculare, pensiile micșorate cu ...[citește_toată_știrea]

23 August 2024, 08:30
(4492 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 26 august 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 26 august 2024, este termenul-limită de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare î ...[citește_toată_știrea]

22 August 2024, 15:00
(3679 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Miercuri, 21 august 2024, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a organizat o nouă acțiune în cadrul campaniei naționale susținută de Patriarhia Română « ...[citește_toată_știrea]

21 August 2024, 14:50
(963 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...