Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prefectura Ialomița refuză să ofere informații publice!

Panică și haos din cauza lipsei de comunicare

Prefectura Ialomița refuză să ofere informații publice!

Subprefectul Emil Barbu a fost acuzat public de «incompetență». Prezent la ședința Consiliului Județean Ialomița din 26 martie a.c., el a refuzat să răspundă întrebărilor consilierilor județeni și reprezentanților presei. El a invocat o dispoziție guvernamentală care interzice furnizarea informațiilor privitoare la COVID-19. «De ce ați mai venit? Plecați acasă! Sunteți incompetent!» a fost replica audienței.

Secretomanie instituțională Instituția Prefectului Ialomița a încetat la începutul acestei săptămâni să mai ofere informații publice privitoare la evoluția cazurilor de... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2020, 15:50 (9259 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița alocă noi fonduri pentru combaterea COVID-19

Nota de plată depășește 3 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița alocă noi fonduri pentru combaterea COVID-19

Consiliul Județean Ialomița s-a reunit joi, 26 martie 2020, în cadrul unei ședințe extraordinare. La ședință au fost prezenți 25 din cei 31 de consilieri județeni în funcție. Consilierii prezenți au decis alocarea de noi fonduri pentru combaterea COVID-19. Valoarea totală a fondurilor alocate de la apariția pandemiei și până în prezent depășește 3 milioane de lei.

Bani da, echipamente ba Consiliul Județean Ialomița a organizat o joi, 26 martie 2020, o nouă ședință extraordinară. În cadrul acesteia, consilierii județeni au decis rectificarea bugetului județului și al Spitalului Județean... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2020, 14:40 (4647 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Autoritățile știu ce au de făcut!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel

«Autoritățile știu ce au de făcut!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel este încrezător în capacitatea instituțiilor publice din Ialomița de a gestiona riscurile generate de apariția COVID-19. El declară că va respecta perioada de autoizolare până la depășirea pericolului imediat.

Și parlamentarii pot fi disciplinați Ieșit luni, 23 martie a.c., din perioada de izolare impusă după apariția COVID-19 în Parlament, deputatul liberal Gheorghe Tnel susține că va rămâne la domiciliu. «Respect măsurile de prevenție impuse de autorități! Este o perioada dificilă pentru toți, cu siguranță cea mai dificilă pe care am trăit-o noi vreodată... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2020, 13:50 (5361 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Coronavirusul ține la distanță donatorii de Centrul de Transfuzii Sanguine

Coronavirusul ține la distanță donatorii de Centrul de Transfuzii Sanguine

Activitatea Centrului de Transfuzii Sanguine din Slobozia este afectată de epidemia provocată de noul Coronavirus. Numărul donatorilor scade de la o zi la alta... Reprezentanții instituției fac apel la populație să vină să doneze sânge, respectând măsurile de protecție impuse de autorități.

Este nevoie de donatori! Potrivit estimărilor, în martie 2019, media zilnică a donatorilor care treceau pragul Centrului de Transfuzii Sanguine din Slobozia era de 30-35 de persoane. În prezent, din cauza epidemiei provocată de noul Coronavirus, numărul celor care vin să doneze sânge a scăzut dramatic... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2020, 12:10 (5015 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Marian Neacșu decide viitorul politic al județului

Drumul de la Luceafăr la Lucifer

Marian Neacșu decide viitorul politic al județului

Alegerile Locale din Ialomița bat la ușă și cu și fără COVID-19. Iar supravie­țuirea politică e mai importantă decât o biată pandemie. Așa că în culisele filialelor locale ale partidelor se poartă, de la începutul anului încoace, o luptă pe viață și pe moarte. Iar cel care domină scena politicii la acest moment e Marian Neacșu, președintele filialei ialomițene a PRO România.

Unde ești tu, Țepeș, Doamne?! Rămas cel mai competitiv produs de export al mahalalei politice locale, Marian Neacșu s-a întors acasă călare pe calul troian al PRO România. A făcut ochii roată, a înțeles dintr-o... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2020, 10:10 (7213 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cursuri pe internet pentru 80% dintre elevii ialomițeni

Cursuri pe internet pentru 80% dintre elevii ialomițeni

Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au dat publicității o situație cu privire la modul în care se desfășoară cursurile on-line la nivelul județului nostru. Statistica arată faptul că 80% dintre elevi au resursele tehnologice necesare pentru a participa la cursurile susținute de profesori pe internet.

Lecțiile s-au mutat pe calculator Din cauza pandemiei provocată de noul Coronavirus (SARS-Cov-2), autoritățile centrale au luat decizia de a suspenda activitatea în toate unitățile de învățământ din țară. Având în vedere această situație, profesorii au mutat activitatea din... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2020, 11:15 (5159 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

HCM Slobozia suspendă plata contractelor

Handbal, Liga Națională, Consecințe ale Stării de Urgență

HCM Slobozia suspendă plata contractelor

Pandemia de Coronavirus lovește puternic fenomenul sportiv. Conducerea HCM Slobozia a hotărât ca în această perioadă să suspende contractele tuturor angajaților și colaboratorilor, incluzându-se astfel jucătoarele și antrenorii. Aceeași decizie a luat-o și SCM Craiova, urmând ca și alte cluburi să recurgă la măsuri similare. Suspendarea contractelor a intrat în vigoare miercuri, 18 martie a.c., și va fi valabilă pe întreaga perioadă în care este în vigoare Starea de Urgență. «Am decis să suspendăm toate contractele de activitate sportivă, de muncă sau prestări servicii. La acest moment, activitatea sportivă (jocuri, pregătire și, mai ales, antrenamente) este suspendată, nemaiexistând, practic... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2020, 11:05 (3653 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițean infectat cu noul Coronavirus, mort într-un spital din județul Bacău

Ialomițean infectat cu noul Coronavirus, mort într-un spital din județul Bacău

România a înregistrat al 12-lea deces provocat de epidemia COVID-19. Este vorba despre un bărbat de 74 de ani din județul Ialomița, care a murit la Spitalul Comănești, din județul Bacău. Informația a fost făcută publică pe site-ul de informare al Grupului de Comunicare Strategică, din cadrul Ministerului Afacerilor Interne.

Pacientul avea și alte probleme medicale Din informarea transmisă de Grupul de Comunicare Strategică al MAI, ialomițeanul în vârstă de 74 de ani a manifestat simptome specifice... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2020, 01:40 (5313 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stare de urgență la Spitalul Slobozia: Medici și asistente, izolați la domiciliu din cauza unei paciente infectate cu COVID-19

Stare de urgență la Spitalul Slobozia: Medici și asistente, izolați la domiciliu din cauza unei paciente infectate cu COVID-19

Reprezentanții Spitalului Județean de  Urgență Slobozia au dispus în dimineața zilei de marți, 24 martie 2020, ca 15 medici și asistente din cadrul unității medicale să fie izolați la domiciliu, după ce aceștia au luat contact cu o pacientă depistată pozitiv la testul COVID-19. Informația a fost confirmată de surse medicale din cadrul instituției.

14 zile de izolare Din informațiile obținute, se pare că pacienta, o femeie în vârstă de 70 de ani, s-a prezentat duminică, 22 martie a.c., la Spitalul Orășenesc din Țăndărei, iar apoi a fost transferată la Spitalul Județean de ... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2020, 18:20 (28720 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița și-a uitat istoria

Ialomița și-a uitat istoria

Cu fiecare an care trece, monumentele istorice din Ialomița se degradează din ce în ce mai mult. Din cele 227 de monumente pe care județul le are, conform listei Institutului Național al Patrimoniului, mai bine de jumătate se află într-un stadiu avansat de degradare, fără a exista șanse ca acestea să fie reabilitate pentru a fi puse în valoare. Reabilitarea monumentelor istorice implică o cheltuială imensă pe care nicio autoritate nu și-o asumă. Anul trecut, Consiliul Județean Ialomița a semnat un contract în valoare de 21 milioane de lei pentru reabilitarea Conacului Bolomey, din Cosâmbești, monument istoric trecut de experții Institutului Național al Patrimoniului pe lista obiectivelor aflate... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2020, 15:25 (3918 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Candidații orașelor județului Ialomița din ultimii 8 ani

Candidații orașelor județului Ialomița din ultimii 8 ani

Săptămâna trecută am prezentat candidații aliniați la startul campaniilor electorale pentru Primăria Slobozia, în perioada 2012-2020. Articolul a fost extrem de apreciat de către cititori, motiv pentru care am decis extinderea acestui demers la nivelul orașelor și municipiilor din Ialomița. Prin urmare, vom încerca să prezentăm astăzi candidații celorlalte 5 orașe pe care le are Ialomița: Urziceni, Fetești, Țăndărei, Căzănești și Fierbinți. Vom lăsa pentru o altă ocazie orașul-stațiune Amara, din motive pe care de-abia așteptăm să vi le explicăm. Însă pentru toate cele 7 orașe ale Ialomiței, ca de altfel pentru întreg județul, concluzia rămâne una singură și înspăimântă: la ultimele 3 runde de... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2020, 11:10 (6675 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Iazu: Și-a lovit fiul cu toporul

Iazu: Și-a lovit fiul cu toporul

Un bărbat de 57 de ani din localitatea Iazu a fost arestat preventiv, pentru 30 de zile, pentru «tentativă de omor». Acesta și-a lovit fiul în cap cu toporul, supărat fiind că nu a vrut să-i toarne băutură în pahar. Tânărul se află acum internat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Salvat de o vecină Surse judiciare au precizat faptul că tatăl care și-a agresat fiul cu toporul era mare amator de alcool. În urmă cu o săptămână, revenit de la câmp, acesta l-a rugat să-i toarne într-un pahar țuică. Tânărul a refuzat categoric, iar între el și tatăl său a izbucnit un scandal. Enervat... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2020, 15:20 (6276 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Mocioniu amână inaugurarea stației de tratare

COVID-19 blochează investițiile locale

Administrația Mocioniu amână inaugurarea stației de tratare

În august 2019, primarul Adrian Mocioniu semna cu firma SYA DYNAMIC SOLUTION SRL din Craiova un contract de 7,84 mili­oane de lei pentru modernizarea stației de tratare a apei din Slobozia. În decembrie 2019, primarul Adrian Mocioniu se filma demonstrativ în fața sediului GEL, consorțiu specializat în «potabilizarea apei». În ianuarie 2020, primarul Sloboziei declara optimist că stația de tratare va fi funcțională la 1 martie 2020. Am trecut de jumătatea lunii martie 2020, iar modernizarea stației de tratare a apei se face la ralanti...

Tehnologie chinezească blocată în vamă... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2020, 10:05 (4248 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Casa «Venus» e funcțională

O rază de speranță pentru victimele violenței domestice

Casa «Venus» e funcțională

În urmă cu două săptă­mâni, Andreea M. s-a mutat în Casa «Venus». Așteaptă de 9 ani această zi... Între timp, a fost bătută siste­matic de soț, a dezvoltat o de­presie pe care o tratează acum cu medicamente și... a crescut doi copii! Casa «Venus» din Ialomița poate adăposti 6 victime ale violenței în familie. Nu e mare lucru, dar e prima rază de speranță pe care o oferă sistemul după 30 de ani de așteptare.

Adăpost instituționalizat pentru un an
În urmă cu două săptămâni, pe 4 martie 2020, proiectul «Venus» a devenit funcțional și în Ialomița. Proiectul constă în crearea și dezvoltarea... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2020, 11:55 (5010 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Coronavirus de Amara: Măștile lui Văluță

Văluță a postat anunțul pe Facebook pe 18 martie a.c., când OMS nu dăduse încă anunțul despre standardul măștilor împotriva COVID-19. Întâi am spus să închidem ochii, că poate-o fi ereditar să speculezi nenorocirile care se abat asupra oamenilor ca să-ți faci campanie. Dar de miercuri până sâmbătă, Văluță nu a retras anunțul. Ba mai mult, l-au lăudat pentru inițiativă 185 de  urmăritori. Așa că am decis să echilibrăm balanța și să fim martori la minunea împărțirii măștilor.

La Biserică, pe trecerea de pietoni Anunțul a fost făcut pentru locuitorii din Amara, că acolo are Văluță... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2020, 15:05 (9197 vizualizări - 6 comentarii)

Taguri: Amara Coronavirus

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile din Căzănești gestionează cu dificultate problema romilor întorși acasă

Conflict interetnic

Autoritățile din Căzănești gestionează cu dificultate problema romilor întorși acasă

Autoritățile din Căzănești se confruntă cu un potențial conflict interetnic în ultima săptămână, din cauza romilor întorși acasă din Europa. În acest moment, 79 de persoane sunt izolate la domiciliu. Romii întorși acasă refuză însă să respecte măsurile de siguranță impuse de autorități. Conform estimărilor oficiale, în perioada următoare numărul celor întorși acasă va crește la 200.

Incident aplanat cu greutate La începutul acestei săptămâni, romii reveniți în țară din Franța au încălcat măsurile  de siguranță impuse de autorități. Ei și-au părăsit locuințele, au amenințat vânzătoarea... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2020, 13:20 (21084 vizualizări - 32 comentarii)

EVENIMENT

Promovarea turistică a județului Ialomița a costat 322 mii de lei

În ultimii 3 ani

Promovarea turistică a județului Ialomița a costat 322 mii de lei

În ultimii 3 ani, Consiliul Județean Ialomița a cheltuit, oficial, 322 mii de lei din bugetul instituției pentru participarea la Târgul de Turism, organizat la Romexpo. Scopul evenimentului îl reprezintă promovarea zonelor cu potențial turistic din întreaga țară. Efortul financiar al administrației județene pare inutil în condițiile în care Ialomița nu deține obiective turistice importante, iar numărul turiștilor este mereu același. Tot în ultimii 3 ani, anual, Ialomița a fost vizitată de aproximativ 40 mii de persoane. Cel puțin așa spun cifrele Direcției Județene de Statistică Ialomița. Statistica oficială s-a realizat însă în baza datelor colectate de la unitățile de cazare din județ.
... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2020, 12:10 (4312 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Al treilea caz Coronavirus în Ialomița, CONFIRMAT

Al treilea caz Coronavirus în Ialomița, CONFIRMAT

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița informează că joi, 19 martie 2020, la nivelul județului a fost înregistrat al treilea caz de infecție COVID-19. Este vorba despre o tânără de 18 ani din județul Călărași, dar care locuia împreună cu prietenul său în satul ialomițean Rași. Tânăra a fost transportată la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București.

8 contacți, sub supraveghere medicală
Din primele informații, se pare că tânăra s-a întors în România, din Anglia, pe 15 martie 2020 și nu s-a autoizolat la domiciliu. La momentul sosirii în țară, ea... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2020, 19:35 (5042 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Cuvânt pastoral la vreme de grea încercare

PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor

Cuvânt pastoral la vreme de grea încercare

către slujitorii Sfintelor Altare și dreptmărturisitorii creștini din Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Preacucernici și Preacuvioși Părinți,
Frați împreună slujitori și iubiți credincioși,

„Creștinii nu se deosebesc de ceilalți oameni nici prin pământul pe care trăiesc, nici prin limbă, nici prin îmbrăcăminte. [...] Locuiesc în țările în care s-au născut, dar ca străinii; iau parte la toate ca cetățeni, dar pe toate le rabdă ca străini; orice țară străină le este patrie, și orice patrie le e țară străină. [...] Locuiesc pe pământ, dar sunt cetățeni ai cerului. Se supun legilor rânduite de stat, dar, prin felul lor de viață biruiesc legile. Iubesc pe toți, dar sunt prigoniți. [...] Sunt ocărâți, dar binecuvintează, sunt insultați,... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2020, 17:30 (5190 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Pe rolul instanțelor din Ialomița s-au înregistrat 29000 de dosare

În 2019

Pe rolul instanțelor din Ialomița s-au înregistrat 29000 de dosare

Deși actuala legislație încearcă să degreveze instanțele, realitatea este cu totul alta. Conform rapoartelor oficiale, cele 4 instanțe din Ialomița au avut de soluționat, în 2019, peste 29000 de dosare, 80% dintre acestea în materia Dreptului Civil. Recordul în privința dosarelor înre­gistrate pentru a fi soluționate i-a aparținut Judecă­toriei Slobozia, instanță care a avut în stoc peste 10000 de dosare.

Mai multe dosare, mai puțini judecători
Cele 4 instanțe din Ialomița, Tribunalul Ialomița, Judecătoria Fetești, Judecătoria Slobozia și Judecătoria Urziceni, au dat publicității... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2020, 12:10 (3714 vizualizări - 5 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: Amenzi pentru încălcarea normelor de siguranță alimentară

În scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor a efectuat mai multe activități de control la astfel de evenimente. Î ...[citește_toată_știrea]

21 August 2024, 13:35
(2531 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 7,05 milioane de lei în luna iulie 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna iulie 2024, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 7,05 ...[citește_toată_știrea]

20 August 2024, 11:55
(3527 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Doar 158 de candidați prezenți la sesiunea august 2024 a Bacalaureatului

Luni, 19 august a.c., s-a desfășurat prima probă a examenului de Bacalaureat/sesiunea august 2024, cea de Limba și Literatura Română. Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, la nivelul ...[citește_toată_știrea]

19 August 2024, 15:05
(5661 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 102 situații de urgență gestionate

ISU Ialomița: 102 situații de urgență gestionate

În intervalul 15-18 august a.c., efectivele ISU Ialomița au asigurat, zilnic, misiunile de protecție a populației, la nivel județean, și au gestionat 102 situații de urgență. În urma solicitărilor ...[citește_toată_știrea]

19 August 2024, 14:10
(1181 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Aproape de clienți prin soluții digitale

RAJA Constanța: Aproape de clienți prin soluții digitale

O preocupare constantă a societății RAJA Constanța a fost menținerea unui punct stabil de comunicare cu clienții pentru a satisface nevoile și dorințele acestora. De aceea, în timp s-au implementat ...[citește_toată_știrea]

15 August 2024, 09:20
(2580 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul PSD Liviu Patrichi: «Pentru prima dată în România se recalculează și se verifică TOATE pensiile din sistemul public!»

«Anterior, modificările legislative care implicau recalcularea, au vizat doar anumite categorii de pensionari, nu tot sistemul public în ansamblul său. Cei 3,8 milioane de pensionari care ...[citește_toată_știrea]

14 August 2024, 16:40
(19228 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Posibil drogat la volan

Aflat la volanul unui autoturism, un bărbat de 35 de ani, din Adâncata, a intrat în vizorul polițiștilor după ce a fost tras pe dreapta pentru un control de rutină. Verificarea s-a realizat ...[citește_toată_știrea]

14 August 2024, 16:20
(1973 vizualizări - 0 comentarii)


9 percheziții domiciliare pe raza județelor Ialomița, Prahova și Ilfov

Marți, 13 august 2024, polițiștii au derulat 9 percheziții domiciliare, în județele Ilfov, Ialomița și Prahova pentru documentarea activității infracționale a unei stări conflictuale apărută î ...[citește_toată_știrea]

14 August 2024, 16:10
(2531 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Urziceni și Bărbulești

Marți, 13 august 2024, polițiștii au organizat, în localitățile Urziceni și Bărbulești, o acțiune cu efective mărite, având ca scop menținerea și asigurarea unui climat de ordine și siguranță ...[citește_toată_știrea]

14 August 2024, 16:00
(2313 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Ajută un bătrân să zâmbească»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Ajută un bătrân să zâmbească»

Joi, 8 august 2024, cu binecuvântarea PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Slobozia, în colaborare cu Asociația Socio-Culturală «Matei Basarab» Slobozia ...[citește_toată_știrea]

14 August 2024, 13:20
(4629 vizualizări - 1 comentariu)


USR: «7% dintre proiecte de infrastructură sportivă au fost finalizate. Restul stau la sertar de ani!»

Sportivii români au obținut un rezultat extraordinar la Olimpiada de La Paris, deși nu au condiții bune pentru antrenamente în țară. Este revoltător că premierul Ciolacu susține că Româ ...[citește_toată_știrea]

13 August 2024, 16:10
(7683 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetat penal pentru «violență în familie»

Luni, 12 august 2024, polițiștii din Slobozia au emis un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat de 68 de ani. Acesta a fost reclamat de soția sa, o femeie în vârstă de 63 de ...[citește_toată_știrea]

13 August 2024, 16:00
(2263 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Misiuni de ordine publică

Inspectoratul Județean de Jandarmi Ialomița susține că misiunile pentru asigurarea ordinii și liniștii publice, în Slobozia și Amara, în lunile iulie și august (Festivalul «FreeLand ...[citește_toată_știrea]

13 August 2024, 13:40
(1692 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 161,84 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna iulie

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna iulie a anului 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 161,84 milioane ...[citește_toată_știrea]

13 August 2024, 10:55
(1807 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Marți 13-Ziua Informării Preventive»

Începând cu anul 2011, IGSU s-a raliat inițiativei desfășurată la nivel european, astfel încât, în fiecare zi de «Marți 13» este marcată «Ziua Informării ...[citește_toată_știrea]

13 August 2024, 09:10
(1355 vizualizări - 0 comentarii)


Pește confiscat de polițiștii slobozeni

Politiștii din Slobozia au depistat duminică, 11 august a.c., un bărbat, de 42 de ani, din Căzănești, în timp ce transporta într-un autoturism pește din specia caras și crap. În urma ...[citește_toată_știrea]

12 August 2024, 16:10
(3041 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Vineri, 9 august a.c., în jurul orelor 18,30, polițiștii din Căzănești au oprit în trafic, pentru verificări, un bărbat de 48 de ani. În urma testării cu aparatul din dotare, a reieșit ...[citește_toată_știrea]

12 August 2024, 16:05
(1947 vizualizări - 0 comentarii)


Programul RAJA Constanța de Sfânta Maria

Casieriile RAJA și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise joi, 15 august 2024, de Sfânta Maria. Abonații pot folosi soluțiile alternative pentru ...[citește_toată_știrea]

12 August 2024, 14:10
(1659 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Promovarea unui stil de viață sănătos

Protopopiatul Slobozia: Promovarea unui stil de viață sănătos

Vineri, 9 august 2024, Protopopiatul Slobozia împreună cu Școala Gimnazială «Sfântul Ierarh Nicolae» Bucu au organizat o nouă activitate în cadrul Proiectului Educațional ...[citește_toată_știrea]

12 August 2024, 13:40
(2960 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Au ars baloții de lucernă

Sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 16,00, trei echipaje de intervenție din cadrul Stației de Pompieri Țăndărei au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță ...[citește_toată_știrea]

12 August 2024, 11:20
(1758 vizualizări - 0 comentarii)


Moaștele a opt sfinți, la sărbătoarea hramului bisericii din Murgeanca

Moaștele a opt sfinți, la sărbătoarea hramului bisericii din Murgeanca

Biserica purtând hramul «Adormirea Maicii Domnului» din satul Murgeanca (comuna Valea Ciorii, Ialomița) se pregătește de sărbătoare. Miercuri, 14 august 2024, în cadrul unei procesiuni ...[citește_toată_știrea]

12 August 2024, 10:50
(8800 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Serviciul Call Center

RAJA Constanța: Serviciul Call Center

Serviciul Call Center pus la dispoziție de către RAJA Constanța vine în întâmpinarea tuturor nevoilor particulare ale clienșilor. Serviciul funcționează sub forma unui robot telefonic ...[citește_toată_știrea]

12 August 2024, 09:05
(1783 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A încălcat ordinul de protecție

Polițiștii din Fetești au fost sesizați joi, 8 august a.c., de către o femeie în vârstă de 78 de ani, din Fetești, cu privire la faptul că fiul său, de 49 de ani, ar fi încalcat odinul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2024, 13:35
(1278 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Suplimentare de efective la misiunile sfârșitului de săptămână

În acest final de săptămână, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița va suplimenta efectivele angrenate în misiuni, în vederea asigurării unui climat de ordine și siguranță ...[citește_toată_știrea]

9 August 2024, 10:20
(5353 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Și-au pierdut viața într-un accident rutier

ISU Ialomița: Și-au pierdut viața într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut în dimineața zilei de vineri, 9 august 2024, pe șoseaua națională care leagă localitățile Movilița și Sinești. În urma impactului dintre un automobil ...[citește_toată_știrea]

9 August 2024, 09:00
(2431 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Rezultatele acțiunii «ROADPOL-SPEED»

În perioada 5-8 august 2024, polițiștii ialomițeni au acționat pe cele mai tranzitate artere din județ pentru prevenirea accidentelor rutiere produse pe fondul nerespectării regimului legal de ...[citește_toată_știrea]

8 August 2024, 16:20
(1829 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru «tentativă la furt calificat»

Un tânăr de 17 ani este principalul suspect într-un dosar privind comiterea infracțiunii de «tentativă la furt calificat». Potrivit polițiștilor, pe data de 23 iulie 2024, acesta ...[citește_toată_știrea]

8 August 2024, 16:00
(2072 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 12 august 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal ...[citește_toată_știrea]

8 August 2024, 10:30
(3787 vizualizări - 0 comentarii)


DECES

DECES

Colectivul Consiliului Județean Ialomița își exprimă regretul și profunda tristețe pentru trecerea în neființă a mamei domnului Adrian Ionescu, secretarul general al județului Ialomița.
...[citește_toată_știrea]

7 August 2024, 10:00
(3144 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: A fost publicată lista persoanelor juridice cu obligații fiscale restante la 30 iunie 2024

Potrivit informațiilor oferite de Agenția Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, la nivelul județului nostru există 213 agenți economici care figurau cu obligații restante la bugetul general consolidat ...[citește_toată_știrea]

7 August 2024, 09:00
(15578 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...