Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Aproape 1 milion de lei pentru un loc de joacă în Cartierul Bora!

Primarul Mocioniu continuă seria investițiilor din fonduri europene

Aproape 1 milion de lei pentru un loc de joacă în Cartierul Bora!

În vreme ce Consiliul Județean Ialomița ia în calcul realocarea fondurilor destinate investițiilor, administrația din Slobozia continuă cursa investițiilor edilitare. Joi, 26 martie 2020, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, consilierii locali i-au reproșat primarului Adrian Mocioniu că «aceste preocupări sunt inadecvate...». Plenul Consiliului a aprobat, in extremis, o investiție de 918 mii de lei pentru realizarea unui parc pentru copii în Cartierul Bora.

Sedință la scenă deschisă
Ședința Consiliului Local Slobozia de joi, 26 martie a.c., s-a desfășurat în... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2020, 12:50 (11672 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia, reclamată în instanță de constructorul ACM 4

Primăria Slobozia, reclamată în instanță de constructorul ACM 4

Firma Antrepriză Construcții Montaj Nr. 4 București (ACM 4), societatea care a câștigat licitația pentru proiectul de reabilitare a Pieței Revoluției din Slobozia, a intentat un nou proces împotriva administrației locale. Reprezen­tanții firmei cer plata unor penali­tăți de întârziere aferente neachitării lucrărilor efectuate în perioada iuile 2016-mai 2019, în valoare de 240 mii de lei. Aceasta este a treia ac­țiune de acest gen pe care ACM 4 a deschis-o.

Un nou proces pe numele Primăriei Slobozia
Deși între Primăria Slobozia și constructorul Antrepriză Construcții Montaj Nr... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2020, 11:20 (4151 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

COVID-19 paralizează spitalele din Ialomița

Autoritățile nu au soluții concrete

COVID-19 paralizează spitalele din Ialomița

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești este propunerea autorităților din Ialomița în ceea ce privește transformarea în unitate medicală care să trateze cazurile de COVID-19 înregistrate în județ. Spitalul din Fetești se confruntă însă cu numeroase lipsuri, de la cele de ordin material, până la cele legate de medici sau asistente. Oficial, în județul Ialomița 24 de cadre medicale se află în izolare la domiciliu din cauza unei paciente infectate cu noul Coronavirus și depistată pozitiv, la 3 zile după ce a fost investigată în cadrul a două unități sanitare...

Cazuri tratate doar pe hârtie... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2020, 16:10 (13025 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Prefectura Ialomița refuză să ofere informații publice!

Panică și haos din cauza lipsei de comunicare

Prefectura Ialomița refuză să ofere informații publice!

Subprefectul Emil Barbu a fost acuzat public de «incompetență». Prezent la ședința Consiliului Județean Ialomița din 26 martie a.c., el a refuzat să răspundă întrebărilor consilierilor județeni și reprezentanților presei. El a invocat o dispoziție guvernamentală care interzice furnizarea informațiilor privitoare la COVID-19. «De ce ați mai venit? Plecați acasă! Sunteți incompetent!» a fost replica audienței.

Secretomanie instituțională Instituția Prefectului Ialomița a încetat la începutul acestei săptămâni să mai ofere informații publice privitoare la evoluția cazurilor de... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2020, 15:50 (9260 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița alocă noi fonduri pentru combaterea COVID-19

Nota de plată depășește 3 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița alocă noi fonduri pentru combaterea COVID-19

Consiliul Județean Ialomița s-a reunit joi, 26 martie 2020, în cadrul unei ședințe extraordinare. La ședință au fost prezenți 25 din cei 31 de consilieri județeni în funcție. Consilierii prezenți au decis alocarea de noi fonduri pentru combaterea COVID-19. Valoarea totală a fondurilor alocate de la apariția pandemiei și până în prezent depășește 3 milioane de lei.

Bani da, echipamente ba Consiliul Județean Ialomița a organizat o joi, 26 martie 2020, o nouă ședință extraordinară. În cadrul acesteia, consilierii județeni au decis rectificarea bugetului județului și al Spitalului Județean... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2020, 14:40 (4647 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Autoritățile știu ce au de făcut!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel

«Autoritățile știu ce au de făcut!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel este încrezător în capacitatea instituțiilor publice din Ialomița de a gestiona riscurile generate de apariția COVID-19. El declară că va respecta perioada de autoizolare până la depășirea pericolului imediat.

Și parlamentarii pot fi disciplinați Ieșit luni, 23 martie a.c., din perioada de izolare impusă după apariția COVID-19 în Parlament, deputatul liberal Gheorghe Tnel susține că va rămâne la domiciliu. «Respect măsurile de prevenție impuse de autorități! Este o perioada dificilă pentru toți, cu siguranță cea mai dificilă pe care am trăit-o noi vreodată... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2020, 13:50 (5362 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Coronavirusul ține la distanță donatorii de Centrul de Transfuzii Sanguine

Coronavirusul ține la distanță donatorii de Centrul de Transfuzii Sanguine

Activitatea Centrului de Transfuzii Sanguine din Slobozia este afectată de epidemia provocată de noul Coronavirus. Numărul donatorilor scade de la o zi la alta... Reprezentanții instituției fac apel la populație să vină să doneze sânge, respectând măsurile de protecție impuse de autorități.

Este nevoie de donatori! Potrivit estimărilor, în martie 2019, media zilnică a donatorilor care treceau pragul Centrului de Transfuzii Sanguine din Slobozia era de 30-35 de persoane. În prezent, din cauza epidemiei provocată de noul Coronavirus, numărul celor care vin să doneze sânge a scăzut dramatic... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2020, 12:10 (5015 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Marian Neacșu decide viitorul politic al județului

Drumul de la Luceafăr la Lucifer

Marian Neacșu decide viitorul politic al județului

Alegerile Locale din Ialomița bat la ușă și cu și fără COVID-19. Iar supravie­țuirea politică e mai importantă decât o biată pandemie. Așa că în culisele filialelor locale ale partidelor se poartă, de la începutul anului încoace, o luptă pe viață și pe moarte. Iar cel care domină scena politicii la acest moment e Marian Neacșu, președintele filialei ialomițene a PRO România.

Unde ești tu, Țepeș, Doamne?! Rămas cel mai competitiv produs de export al mahalalei politice locale, Marian Neacșu s-a întors acasă călare pe calul troian al PRO România. A făcut ochii roată, a înțeles dintr-o... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2020, 10:10 (7213 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cursuri pe internet pentru 80% dintre elevii ialomițeni

Cursuri pe internet pentru 80% dintre elevii ialomițeni

Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au dat publicității o situație cu privire la modul în care se desfășoară cursurile on-line la nivelul județului nostru. Statistica arată faptul că 80% dintre elevi au resursele tehnologice necesare pentru a participa la cursurile susținute de profesori pe internet.

Lecțiile s-au mutat pe calculator Din cauza pandemiei provocată de noul Coronavirus (SARS-Cov-2), autoritățile centrale au luat decizia de a suspenda activitatea în toate unitățile de învățământ din țară. Având în vedere această situație, profesorii au mutat activitatea din... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2020, 11:15 (5161 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

HCM Slobozia suspendă plata contractelor

Handbal, Liga Națională, Consecințe ale Stării de Urgență

HCM Slobozia suspendă plata contractelor

Pandemia de Coronavirus lovește puternic fenomenul sportiv. Conducerea HCM Slobozia a hotărât ca în această perioadă să suspende contractele tuturor angajaților și colaboratorilor, incluzându-se astfel jucătoarele și antrenorii. Aceeași decizie a luat-o și SCM Craiova, urmând ca și alte cluburi să recurgă la măsuri similare. Suspendarea contractelor a intrat în vigoare miercuri, 18 martie a.c., și va fi valabilă pe întreaga perioadă în care este în vigoare Starea de Urgență. «Am decis să suspendăm toate contractele de activitate sportivă, de muncă sau prestări servicii. La acest moment, activitatea sportivă (jocuri, pregătire și, mai ales, antrenamente) este suspendată, nemaiexistând, practic... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2020, 11:05 (3653 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițean infectat cu noul Coronavirus, mort într-un spital din județul Bacău

Ialomițean infectat cu noul Coronavirus, mort într-un spital din județul Bacău

România a înregistrat al 12-lea deces provocat de epidemia COVID-19. Este vorba despre un bărbat de 74 de ani din județul Ialomița, care a murit la Spitalul Comănești, din județul Bacău. Informația a fost făcută publică pe site-ul de informare al Grupului de Comunicare Strategică, din cadrul Ministerului Afacerilor Interne.

Pacientul avea și alte probleme medicale Din informarea transmisă de Grupul de Comunicare Strategică al MAI, ialomițeanul în vârstă de 74 de ani a manifestat simptome specifice... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2020, 01:40 (5313 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stare de urgență la Spitalul Slobozia: Medici și asistente, izolați la domiciliu din cauza unei paciente infectate cu COVID-19

Stare de urgență la Spitalul Slobozia: Medici și asistente, izolați la domiciliu din cauza unei paciente infectate cu COVID-19

Reprezentanții Spitalului Județean de  Urgență Slobozia au dispus în dimineața zilei de marți, 24 martie 2020, ca 15 medici și asistente din cadrul unității medicale să fie izolați la domiciliu, după ce aceștia au luat contact cu o pacientă depistată pozitiv la testul COVID-19. Informația a fost confirmată de surse medicale din cadrul instituției.

14 zile de izolare Din informațiile obținute, se pare că pacienta, o femeie în vârstă de 70 de ani, s-a prezentat duminică, 22 martie a.c., la Spitalul Orășenesc din Țăndărei, iar apoi a fost transferată la Spitalul Județean de ... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2020, 18:20 (28736 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița și-a uitat istoria

Ialomița și-a uitat istoria

Cu fiecare an care trece, monumentele istorice din Ialomița se degradează din ce în ce mai mult. Din cele 227 de monumente pe care județul le are, conform listei Institutului Național al Patrimoniului, mai bine de jumătate se află într-un stadiu avansat de degradare, fără a exista șanse ca acestea să fie reabilitate pentru a fi puse în valoare. Reabilitarea monumentelor istorice implică o cheltuială imensă pe care nicio autoritate nu și-o asumă. Anul trecut, Consiliul Județean Ialomița a semnat un contract în valoare de 21 milioane de lei pentru reabilitarea Conacului Bolomey, din Cosâmbești, monument istoric trecut de experții Institutului Național al Patrimoniului pe lista obiectivelor aflate... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2020, 15:25 (3918 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Candidații orașelor județului Ialomița din ultimii 8 ani

Candidații orașelor județului Ialomița din ultimii 8 ani

Săptămâna trecută am prezentat candidații aliniați la startul campaniilor electorale pentru Primăria Slobozia, în perioada 2012-2020. Articolul a fost extrem de apreciat de către cititori, motiv pentru care am decis extinderea acestui demers la nivelul orașelor și municipiilor din Ialomița. Prin urmare, vom încerca să prezentăm astăzi candidații celorlalte 5 orașe pe care le are Ialomița: Urziceni, Fetești, Țăndărei, Căzănești și Fierbinți. Vom lăsa pentru o altă ocazie orașul-stațiune Amara, din motive pe care de-abia așteptăm să vi le explicăm. Însă pentru toate cele 7 orașe ale Ialomiței, ca de altfel pentru întreg județul, concluzia rămâne una singură și înspăimântă: la ultimele 3 runde de... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2020, 11:10 (6676 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Iazu: Și-a lovit fiul cu toporul

Iazu: Și-a lovit fiul cu toporul

Un bărbat de 57 de ani din localitatea Iazu a fost arestat preventiv, pentru 30 de zile, pentru «tentativă de omor». Acesta și-a lovit fiul în cap cu toporul, supărat fiind că nu a vrut să-i toarne băutură în pahar. Tânărul se află acum internat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Salvat de o vecină Surse judiciare au precizat faptul că tatăl care și-a agresat fiul cu toporul era mare amator de alcool. În urmă cu o săptămână, revenit de la câmp, acesta l-a rugat să-i toarne într-un pahar țuică. Tânărul a refuzat categoric, iar între el și tatăl său a izbucnit un scandal. Enervat... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2020, 15:20 (6276 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Mocioniu amână inaugurarea stației de tratare

COVID-19 blochează investițiile locale

Administrația Mocioniu amână inaugurarea stației de tratare

În august 2019, primarul Adrian Mocioniu semna cu firma SYA DYNAMIC SOLUTION SRL din Craiova un contract de 7,84 mili­oane de lei pentru modernizarea stației de tratare a apei din Slobozia. În decembrie 2019, primarul Adrian Mocioniu se filma demonstrativ în fața sediului GEL, consorțiu specializat în «potabilizarea apei». În ianuarie 2020, primarul Sloboziei declara optimist că stația de tratare va fi funcțională la 1 martie 2020. Am trecut de jumătatea lunii martie 2020, iar modernizarea stației de tratare a apei se face la ralanti...

Tehnologie chinezească blocată în vamă... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2020, 10:05 (4249 vizualizări - 6 comentarii)

REPORTAJ

Casa «Venus» e funcțională

O rază de speranță pentru victimele violenței domestice

Casa «Venus» e funcțională

În urmă cu două săptă­mâni, Andreea M. s-a mutat în Casa «Venus». Așteaptă de 9 ani această zi... Între timp, a fost bătută siste­matic de soț, a dezvoltat o de­presie pe care o tratează acum cu medicamente și... a crescut doi copii! Casa «Venus» din Ialomița poate adăposti 6 victime ale violenței în familie. Nu e mare lucru, dar e prima rază de speranță pe care o oferă sistemul după 30 de ani de așteptare.

Adăpost instituționalizat pentru un an
În urmă cu două săptămâni, pe 4 martie 2020, proiectul «Venus» a devenit funcțional și în Ialomița. Proiectul constă în crearea și dezvoltarea... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2020, 11:55 (5011 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Coronavirus de Amara: Măștile lui Văluță

Văluță a postat anunțul pe Facebook pe 18 martie a.c., când OMS nu dăduse încă anunțul despre standardul măștilor împotriva COVID-19. Întâi am spus să închidem ochii, că poate-o fi ereditar să speculezi nenorocirile care se abat asupra oamenilor ca să-ți faci campanie. Dar de miercuri până sâmbătă, Văluță nu a retras anunțul. Ba mai mult, l-au lăudat pentru inițiativă 185 de  urmăritori. Așa că am decis să echilibrăm balanța și să fim martori la minunea împărțirii măștilor.

La Biserică, pe trecerea de pietoni Anunțul a fost făcut pentru locuitorii din Amara, că acolo are Văluță... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2020, 15:05 (9197 vizualizări - 6 comentarii)

Taguri: Amara Coronavirus

EVENIMENT

Autoritățile din Căzănești gestionează cu dificultate problema romilor întorși acasă

Conflict interetnic

Autoritățile din Căzănești gestionează cu dificultate problema romilor întorși acasă

Autoritățile din Căzănești se confruntă cu un potențial conflict interetnic în ultima săptămână, din cauza romilor întorși acasă din Europa. În acest moment, 79 de persoane sunt izolate la domiciliu. Romii întorși acasă refuză însă să respecte măsurile de siguranță impuse de autorități. Conform estimărilor oficiale, în perioada următoare numărul celor întorși acasă va crește la 200.

Incident aplanat cu greutate La începutul acestei săptămâni, romii reveniți în țară din Franța au încălcat măsurile  de siguranță impuse de autorități. Ei și-au părăsit locuințele, au amenințat vânzătoarea... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2020, 13:20 (21090 vizualizări - 32 comentarii)

EVENIMENT

Promovarea turistică a județului Ialomița a costat 322 mii de lei

În ultimii 3 ani

Promovarea turistică a județului Ialomița a costat 322 mii de lei

În ultimii 3 ani, Consiliul Județean Ialomița a cheltuit, oficial, 322 mii de lei din bugetul instituției pentru participarea la Târgul de Turism, organizat la Romexpo. Scopul evenimentului îl reprezintă promovarea zonelor cu potențial turistic din întreaga țară. Efortul financiar al administrației județene pare inutil în condițiile în care Ialomița nu deține obiective turistice importante, iar numărul turiștilor este mereu același. Tot în ultimii 3 ani, anual, Ialomița a fost vizitată de aproximativ 40 mii de persoane. Cel puțin așa spun cifrele Direcției Județene de Statistică Ialomița. Statistica oficială s-a realizat însă în baza datelor colectate de la unitățile de cazare din județ.
... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2020, 12:10 (4312 vizualizări - 7 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
306 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA: Campania de autorizare a plăților în avans pentru Cererile de plată 2023

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de luni, 16 octombrie 2023, demarează Campania de autorizare a plăților în avans aferentă Cererilor de plată depuse în anul ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2023, 15:20
(16622 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Amenzi de 1,2 milioane de lei la stații de carburanți, 5 firme închise

În perioada, 1 septembrie-10 octombrie 2023, Instituția Prefectului Județul Ialomița a coordonat activitățile de control la operatorii economici care depozitează, transportă, distribuie, utilizează, comercializează ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2023, 15:05
(8858 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un grajd din Țăndărei, casă în flăcări la Ciochina

În dimineața zilei de vineri, 13 octombrie a.c., Stația de Pompieri Țăndărei a intervenit pentru limitarea și lichidarea unui incendiu produs la o anexă gospodărească pe raza localității Țăndărei. La fața ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2023, 13:35
(3857 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia, Sfântu Gheorghe și Movilița

Sâmbătă, 14 octombrie a.c., în jurul orelor 13,00, Detașamentul de Pompieri Slobozia a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD pentru ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2023, 13:20
(1768 vizualizări - 0 comentarii)


USR: «Am asistat la o nouă mascaradă pe tema pensiilor speciale!»

În loc să ia măsuri concrete pentru eliminarea pensiilor speciale, pentru a îndeplini jaloanele din PNRR, coaliția PSD-PNL a pus în scenă o mascaradă menită tocmai să-i protejeze pe «specialii» sistemului ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2023, 16:30
(13792 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Documente ce se pot obține prin intermediul SPV

Administrația Județeana a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor faptul că pot comunica de la distanță cu organul fiscal, prin intermediul Spațiului Privat Virtual (SPV), care este un ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2023, 13:50
(13649 vizualizări - 0 comentarii)


Caravana SMURD «Fii pregătit!» ajunge la Slobozia

În perioada 16-18 octombrie a.c, Caravana SMURD ,«Fii pregătit!» va fi prezentă în municipiul Slobozia. Centrul de informare va fi amplasat pe strada Mihai Eminescu, în incinta Liceului de Arte «Ionel ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2023, 12:00
(3503 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 945,65 milioane de lei, suma colectată la bugetul general consolidat în perioada ianuarie-septembrie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat, de la începutul anului și până la 30 septembrie 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 945,65 milioane ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2023, 17:00
(2966 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 35 mii de lei aplicate de polițiști

Miercuri, 11 octombrie a.c., la Slobozia, polițiștii au organizat o acțiune preventiv-reactivă, cu efective mărite, având ca scop prevenirea și combaterea criminalității stradale și a faptelor cu violență ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2023, 15:00
(3385 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Casă cuprinsă de flăcări

Perieți: Casă cuprinsă de flăcări

Joi, 12 octombrie a.c., pompierii din Slobozia au intervenit în cazul unui incendiu, petrecut într-o gospodărie din comuna Perieți. La sosirea echipajelor, incendiul se manifesta prin ardere violentă la ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2023, 14:40
(2844 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți incendiu


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în Gara Slobozia

IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în Gara Slobozia

Polițiștii din cadrul Serviciului Județean Poliție Transporturi Ialomița și din cadrul IPJ Ialomița-Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității au desfășurat în Gara CFR Slobozia marți, 10 octombrie ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2023, 17:35
(2984 vizualizări - 0 comentarii)


Factură electronică de la RAJA Constanța

Factură electronică de la RAJA Constanța

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2023, 17:05
(7737 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 27 octombrie 2023, «Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți», eveniment care va avea loc la Slobozia, la sediul Agentiei ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2023, 16:20
(3596 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 565,08 mii de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor fiscale efectuate în septembrie 2023

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au efectuat, în luna septembrie 2023, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost finalizate 16 inspecții fiscale ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2023, 14:05
(4950 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,66%, rata șomajului la sfârșitul lunii august 2023

La sfârșitul lunii august 2023, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3708 șomeri (din care 1826 femei), rata șomajului fiind de 4,66%, cu 1,12% peste ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2023, 19:45
(8978 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: «Contul meu RAJA»

RAJA Constanța: «Contul meu RAJA»

Pachetul «Cont Client RAJA» este accesibil non-stop și este sigur și ușor de utilizat prin platforma on-line «Contul meu RAJA» (accesibil de pe orice desktop) sau prin aplicația de mobil ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2023, 19:30
(10030 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Amenință că se aruncă în gol de la balcon

Intervenție a pompierilor din Fetești, în cazul unui tânăr de 31 de ani, domiciliat pe raza municipiului, care amenință că se aruncă în gol de la balconul apartamentului în care locuiește. Se pare că acesta ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2023, 19:20
(2137 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în mai multe zone din Fetești!

La nivelul sistemului de distribuție apă potabilă din Fetești se vor executa lucrări de racordare a noilor conducte la rețeaua existentă. Pentru realizarea acestor operațiuni, RAJA Constanța va întrerupe ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2023, 16:55
(2705 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități informativ-preventive în rândul elevilor de liceu

Luni, 9 octombrie 2023, polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității al IPJ Ialomița au desfășurat activități informativ-preventive la Liceul Pedagogic «Matei Basarab ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2023, 15:20
(2170 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În septembrie 2023 s-a rambursat TVA în valoare de peste 7,93 milioane de lei

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna septembrie 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 7,93 milioane de lei. ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2023, 15:10
(4166 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: «Ghidul privind recuperarea taxei pe valoarea adăugată achitată în alt stat membru al Uniunii Europene»

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a elaborat și publicat «Ghidul privind recuperarea taxei pe ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2023, 16:35
(17628 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Drogați, beți și fără permise, la volan

Duminică, 8 octombrie a.c., în jurul orelor 23,30, polițiștii din Fetești au oprit, în cadrul unui filtru rutier, un șofer în vârstă de 19 de ani, din Fetești, în vederea verificării documentelor personale ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2023, 13:15
(4946 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Căzănești și Iazu

Două echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit la un accident rutier, produs în localitatea Căzănești, în care a fost implicată o autoutilitară, ce a ieșit în afara ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2023, 13:10
(3320 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în mai multe zone din orașul Fetești!

Vineri, 6 octombrie 2023, s-a înregistrat o avarie la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe strada Grânelor din Fetești/Cartierul Fetești-Gară. Pentru remedierea acesteia, se sistează furnizarea ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2023, 12:50
(2583 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Un bărbat de 42 de ani a murit în dimineața zilei de vineri, 6 octombrie a.c., în urma unui accident rutier produs pe raza localității Ciorcâlia. Din primele informații, în evenimentul rutier au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2023, 11:40
(3296 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Reținut pentru «proxenetism»

Miercuri, 4 octombrie a.c., un bărbat de 44 de ani, din comuna Borănești, a fost reținut pentru «proxenetism». În urma cercetărilor, polițiștii au stabilit faptul că, în perioada noiembrie 2018-martie ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2023, 18:30
(2530 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 99,95 milioane lei de lei, încasări la bugetul de stat în luna septembrie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat, în luna septembrie 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului, în sumă totală de 99,95 milioane de lei, cu 1,56 milioane ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2023, 13:30
(10187 vizualizări - 0 comentarii)


Autovehicul de lux furat din străinătate, descoperit de polițiștii din Urziceni

Autovehicul de lux furat din străinătate, descoperit de polițiștii din Urziceni

Luni, 2 octombrie a.c., polițiștii din Urziceni au descoperit un autoturism de lux, în valoare de aproximativ 100 mii de euro, declarat ca fiind furat din Germania. Autoturismul a fost depistat în urma ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2023, 20:20
(2562 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul USR Claudiu Năsui: «Guvernul PSD-PNL s-a împrumutat cu încă 164,3 miliarde de lei!»

Claudiu Năsui, deputat USR și fost ministru al Economiei, acuză Guvernul PSD-PNL că îngroapă generațiile următoare în datorii doar pentru a susține sinecurile, noile agenții și noile scheme de ajutor de ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2023, 16:50
(5013 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 10 octombrie 2023, termen-limită pentru depunerea unor formulare privind TVA

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește persoanelor impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2023, 13:35
(4862 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...