Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Sportul ialomițean, paralizat de noul Coronavirus

Sportul ialomițean, paralizat de noul Coronavirus

Problemele generate de apariția și propagarea noului Coronavirus nu aveau cum să ocolească sportul. Pe plan mondial, majoritatea competițiilor au fost înghețate. În Europa, s-a mai jucat la finele săptămânii trecute în doar 6 campionate. În România, toate evenimentele fotbalistice sunt oprite și nu se știe când se vor relua.

Fotbaliștii Unirii, cel puțin o săptămână
Printre altele, și meciurile din Liga a III-a au intrat în vacanță forțată. Din retur, s-a desfășurat doar o etapă, iar Unirea așteaptă reluarea competiției, din poziția de lideră a seriei a 2-a. Prima măsură luată... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2020, 16:25 (4486 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Încă mai speră la salvare

Handbal, HCM Slobozia

Încă mai speră la salvare

Meciul pierdut cu Rapid părea să fi pecetluit soarta HCM Slobozia. Pesimiștii deja dăduseră verdictul: retrogradarea în Liga secundă. Și aveau toate motivele să o facă. O înfrângere pe propriul teren în fața unei vecine de clasament nu poate pica bine nimănui. Mai mult, jocul echipei nu te putea duce cu gândul la viitoare minuni ulterioare. Dar, pentru că acesta este spiritul competiției, în final semnalele optimiste au avut de câștigat, iar tonul l-au dat chiar cei din conducere. «Cât timp ne mai putem salva din punct de vedere matematic, voi crede în șansa noastră... Dacă vor exista șanse de salvare până în ultima etapă, voi crede în acestea!» a declarat președintele HCM Slobozia, Nicoale Goidea... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2020, 13:50 (3843 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Al doilea caz Coronavirus în Ialomița, CONFIRMAT

Al doilea caz Coronavirus în Ialomița, CONFIRMAT

În seara zilei de luni, 16 martie 2020, autoritățile sanitare din Ialomița au confirmat al doilea caz de infecție cu noul Coronavirus. Este vorba despre o femeie de 54 de ani, aflată în Centrul de carantină din stațiunea Amara. Pacienta nu prezenta simptome specifice și a fost transferată cu izoleta la Institutul Național de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București.

De la vamă, în Centrul de carantină Din primele informații se pare că femeia de 54 de ani a fost preluată de la vamă și escortată în Centrul de carantină din Amara. Aceasta venea din Italia, fiind angajată a unui hotel... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2020, 11:40 (4107 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Alzheimer administrativ la Slobozia

Mai tare decât Coronavirusul

Alzheimer administrativ la Slobozia

Laboratorul de campanie PRO România, filiala Ialomița, a lansat o campanie inedită. În numele primarului în funcție, Organizația locală a lansat o campanie intitulată «Semnalează-ne o problemă din cartierul tău!». Inițiativa demonstrează indubitabil ceea ce tot orașul bănuiește de 4 ani: Adrian Mocioniu nu știe că este primarul Sloboziei!

S-a rupt gardul la grădina lui Dumnezeu
De câteva săptămâni încoace, laboratorul de campanie al PRO România se umple de ridicol lansând în spațiul public campanii pro-administrație. Ultima idee ieșită de pe bigudiurile laboranților are următorul... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2020, 11:10 (4512 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Radu Mazăre, mutat la Penitenciarul Slobozia

Radu Mazăre, mutat la Penitenciarul Slobozia

Fostul primar al Constanței, Radu Mazăre, completează lista infractorilor VIP încarcerați la Penitenciarul Slobozia. Potrivit avocatei acestuia, Lizeta Hara­lambie, Mazăre urmează să fie transferat de la Penitenciarul Rahova. Oficialii Penitenciarului Slobozia au refuzat însă să ofere detalii cu privire la acest subiect.

De la Rahova, la Slobozia Adus sub escortă din Madagascar, Radu Mazăre a fost încarcerat la Penitenciarul Rahova. Acesta are de executat o pedeapsă de 9 ani închi­soare, fiind condamnat definitiv în dosarul retrocedărilor ilegale din stațiunea Mamaia. La sfârșitul săptămânii... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2020, 15:40 (5927 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Cartierul «Pepinieră» este construit ilegal

Abuzuri administrative de 11 ani la Slobozia

Cartierul «Pepinieră» este construit ilegal

bonus: «Frăția inelelor» la Tribunalul Ialomița-Judecătorul Șerban Nicolae, protectorul «grupului organizat» din Primăria Slobozia?

Cartierul «Pepinieră» din Slobozia este unul dintre puținele proiecte investiționale funcționale ale municipalității. Din păcate, construirea acestuia s-a făcut ilegal, încălcându-se deliberat atât reglementările legale, cât și proiectele de hotărâre legiferate de Consiliul Local Slobozia de-a lungul anilor. Concret, în conformitate cu legislația actuală, hotărârea de Consiliu Local nr. 234 din decembrie 2009 în baza căreia s-a decis investiția este lovită de nulitate absolută! Iar abuzurile legislative ulterioare ale autorităților locale au blocat timp de 11 ani eforturile proprietarilor de a intra în legalitate, generând noi și noi încălcări ale legislației.

Istoria pe repede înainte... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2020, 09:55 (12423 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primul caz Coronavirus în Ialomița, CONFIRMAT

Primul caz Coronavirus în Ialomița, CONFIRMAT

Autoritățile din Ialomița au confirmat în seara zilei de duminică, 15 martie 2020, primul caz de infecție cu noul Coronavirus din județ. Este vorba despre o tânără, de 28 de ani, aflată în Centrul de carantină din stațiunea Amara. Pacienta va fi transportată cu izoleta la Institutul Național de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București.

30 persoane aflate în carantină Potrivit informațiilor, tânăra de 28 de ani a ajuns în Centrul de carantină deschis în stațiunea Amara în data de 13 martie 2020. Potrivit procedurilor, acesteia i-au fost făcute teste pentru depistarea infecției cu... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2020, 22:10 (9025 vizualizări - 16 comentarii)

REPORTAJ

Oameni uitați de Dumnezeu pe Pământ

Oameni uitați de Dumnezeu pe Pământ

În Ialomița, căminele de bătrâni pot fi numărate pe degete. Unul dintre ele este cel de la Țăndărei, pe strada din fața Gării, ascuns în capătul ei. Este finanțat de autoritățile locale și asigură servicii de specialitate pentru 35 de rezidenți. Sunt oameni care așteaptă să «plece», suspendați între două lumi, uitați de Dumnezeu pe Pământ. Suntem noi, cei care le vom lua locul peste 20, 30 sau 40 de ani...

Fața Gării, la capăt de linie
Ca să ajungi la Centrul Social din Țăndărei este o adevărată aventură. Strada a intrat recent în reparații capitale, iar lucrările se anunță de... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2020, 12:50 (6167 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

COVID-19 costă Ialomița 1,7 milioane de lei la prima strigare

Autoritățile se pregătesc de ce e mai rău. Și speră la ce e mai bine!

COVID-19 costă Ialomița 1,7 milioane de lei la prima strigare

Plenul Consiliul Județean Ialomița s-a întâlnit sămbătă, 14 martie 2020, orele 10,00, in cadrul unei ședințe convocate «de îndată». Cei 23 de consilieri prezenți au aprobat alocări bugetare de 1,7 milioane de lei pentru activitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia și achiziționarea unei izolete care să poată fi folosită în cazul apariției unor cazuri de infecții cu COVID-19.

Ialomița se pregătește pentru COVID-19
Sâmbătă, 14 martie 2020, consilierii județeni s-au reunit în cadrul unei ședinte «de îndată» pentru a decide alocarea unor fonduri bugetare în cazul apariției... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2020, 19:10 (5616 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Muzeul Municipal de la marginea orașului

Fetești: Muzeul Municipal de la marginea orașului

Într-o clădire veche de peste un secol, aflată în vechiul Centru Civic al Feteștiului, există de 8 ani singurul muzeu din oraș. Este vorba despre Muzeul Municipal, care adăpostește o fărâmă din istoria Feteștiului. Expuse în 4 încăperi, stau fragmente de vase preistorice, monede medievale, dar și piese din zilele noastre, donate de locuitorii care și-au golit maga­ziile de acareturi.

Muzeul din muzeu Clădirea în care funcționează în prezent Muzeul Municipal din Fetești este la rândul ei un muzeu. Are peste un secol, iar aici a funcționat ani buni Primăria Fetești... Situația s-a schimbat... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2020, 12:10 (4511 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Valeriu Roșca l-a dat în judecată pe primarul Adrian Mocioniu

Lăsat fără funcție

Valeriu Roșca l-a dat în judecată pe primarul Adrian Mocioniu

Valeriu Roșca, șeful demis al Direcției de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia, dorește să-și recapete locul de muncă. Acesta a dechis un proces la Tribunalul Ialomița, soli­citând anularea deciziei prin care a fost lăsat fără funcție, considerând-o abuzivă. Vizat de acuzații este primarul orașului, Adrian Mocioniu. Valeriu Roșca a obținut funcția de director al Direcției de Administrare a Domeniului Public, susținut de edilul Adrian Mocioniu, în toamna anului 2017. Numirea s-a făcut în baza unui Proiect de Ma­nagement, despre care s-a vehiculat în spațiul public faptul că ar fi fost copiat din alte 4 proiecte similare...

Demisie cu cântec... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2020, 16:15 (10725 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 18 persoane plasate în carantină

Ialomița are 18 persoane plasate în carantină

Ialomița a deschis oficial primul Centru de carantină din județ, acolo unde vor rămâne sub supraveghere medicală, pentru 14 zile, persoanele venite din zonele cel mai grav afectate de infecția cu noul Coronavirus. În momentul de față, în respectivul spațiu se află 17 ialomițeni. Punerea în funcțiune a Centrului a iscat însă discuții aprinse între reprezentanții Primăriei Slobozia și cei ai Comitetului Județean pentru Situații de Urgență cu privire la protecția asigurată personalului medical care trebuie să-i supravegheze pe ialomițenii plasați în carantină.

Carantina care a aprins spiritele... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2020, 20:10 (5963 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

42 de cetățeni romi din Țăndărei, arestați în Spania și Portugalia

42 de cetățeni romi din Țăndărei, arestați în Spania și Portugalia

Acțiune de mare amploare a autorităților judiciare din Spania și Portugalia, cu sprijinul celor din România, pentru destructurarea unei rețele infracționale specializată în furturi de obiecte de lux. Membrii grupării, 42 la număr, erau originari din Țăndărei, județul Ialomița. Potrivit informațiilor oferite publicității de Eurojust, într-un an și jumătate, aceștia au reușit să obțină din vânzarea bunurilor furate peste 1 milion de euro. În urma perchezițiilor desfășurate, în Spania, Portugalia, dar și la Țăndărei, au fost ridicate peste 355 de mașini de lux și puse sechestre pe 10 vile.

Turiștii bogați, ținte pentru hoți... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2020, 13:40 (9060 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noi măsuri împotriva COVID-19

Ialomița, Coronavirus

Noi măsuri împotriva COVID-19

Autoritățile și instituțiile publice din Ialomița au adoptat noi măsuri de prevenție împotriva COVID-19. Cele mai importante dintre acestea vizează limitarea accesului cetățenilor în spațiile închise. La Slobozia, de exemplu, participarea la activități culturale sau religioase, organizate în interior, este restricționată. Mai mult, cele două muzee din oraș sunt închise până pe data de 31 martie 2020. Tot până la această dată, o parte din instanțele din Ialomița suspendă desfășurarea ședințelor de judecată care nu au caracter urgent.

Restricții impuse de Primăria Slobozia
Comitetul... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2020, 12:45 (3689 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pacienți mulțumiți pe hârtie de condițiile din spitale

În Ialomița

Pacienți mulțumiți pe hârtie de condițiile din spitale

Sănătate fără cusur în Ialomița. Este concluzia la care a ajuns Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița după ce a analizat o serie de chestionare pri­vind gradul de satisfacție al pacienților tratați în 2019, la cele 4 spitale din județ. Oficialii au dat asigurări că răspunsurile celor 800 de persoane intervievate au fost sincere. Dincolo de cifre, realitatea din spitalele ialomițene este cu totul alta, iar pacienții au fost nevoiți să se arate satisfăcuți pe hârtie, cel mai probabil, trăind cu teama că le-ar putea fi refuzate consultațiile.

Chestionare pentru pacienți Chestionarele... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2020, 10:10 (7614 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile, primele măsuri împotriva COVID-19

Ialomița, Coronavirus

Autoritățile, primele măsuri împotriva COVID-19

Imediat după închiderea unităților de învățământ din Ialomița, autoritățile locale și județene au adoptat primele măsuri de prevenție împotriva COVID-19. Măsurile au fost adoptate în Comitetul Local pentru Situații de Urgență al Municipiului Slobozia.

Autoritățile reacționează
Conform comunicatului remis publicității, autoritățile au adoptat un set de măsuri drastice. Precizăm care sunt cele mai importante dintre acestea:
-se interzice desfășurarea oricărei manifestări care presupune participarea unui număr mai mare de 1000 de persoane
-pentru manifestările cu un număr cuprins între 200-1000 de persoane, cu minim 48 h înainte, se va solicita și obține avizul prealabil al DSP Ialomița
-se instituie obligația ca toate direcțiile, serviciile și operatorii economici să asigure la toalete materiale destinate igienei personale
-persoanele aflate în autoizolare pot fi ajutate în aprovizionarea cu apă și alimente de către aparținători și/sau prieteni
-persoanele fizice și operatorii economici au obligația de a respecta și de a pune în aplicare măsurile dispuse de către autoritățile în domeniul sănătății publice, pentru prevenirea și limitarea infecțiilor cu Coronavirusul COVID-19
... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2020, 17:10 (5864 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

Candidații la Primăria Sloboziei din ultimii 12 ani

2012-2016-2020

Candidații la Primăria Sloboziei din ultimii 12 ani

Alegerile Locale pentru Primăria Slobozia din vara anului 2020 se anunță incendiare. Aparent, scena politică e po­pulată de figuri politice noi, de partide tinere, dornice să se afirme, de candidați cu «atitudine»...În realitate, slobozenii au tot mai puține alternative! Iar pentru a legitima această afirmație vom face o trecere în revistă a candidaților care le-au cerut slobozenilor votul în ultimii 12 ani. Vă asigurăm că este o lectură instructivă chiar și pentru noi, cei care am redactat acest articol.

Cei mai frumoși ani În urmă cu 8 ani, Slobozia încă mai spera la un reviriment... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2020, 12:20 (10833 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primăria Urziceni crede că virusul COVID-19 se transmite on-line

Primăria Urziceni crede că virusul COVID-19 se transmite on-line

Un candidat din Urziceni a deter­minat administrația locală să avertizeze populația că riscă să se contamineze on-line cu virusul COVID-19. Canidatul a propus pe pagina sa de Facebook organizarea unor cursuri on-line pentru elevii care susțin anul acesta Evaluarea Națională...

Xenofobie cu portaltoi
Gabriel Cateliu (n.red.: cu accent pe a doua silabă, nu cu «ț», domnule primar!) conduce în Urziceni o afacere de 5 mi­lioane de euro, respectiv o fa­brică de prelucrare a laptelui. Și anul acesta s-a hotărât să candi­deze la funcția de primar al orașului... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2020, 20:10 (8581 vizualizări - 13 comentarii)

SPORT

Început de bun augur

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Poseidon Limanu 3-0

Început de bun augur

Unirea Slobozia a debutat foarte bine în returul sezonului, având un adversar destul de incomod. Până la golul de 2-0, Poseidon Limanu a dat o replică bună. Enache Costea a avut în garnitura de start 4 jucători noi și a surprins puțin în alcătui­rea echipei: Gurău-Dumbră­veanu, Lazăr, Dinu, Stoia­no­vici-Ibrian, Milotin-Răduca, Mihalache, Toma-Muscă. Meciul a început bine cu Răduca ratând o ocazie mare, în minutul 6. Alexandru Muscă a trecut și el în două rânduri pe lângă deschiderea scorului. A reușit-o Ibrian în minutul 20, când a reluat cu capul din 6 metri centrarea din lovitură liberă furnizată de Toma. Presiunea Unirii continuă, dar în minutul 30 oaspeții au ocazia egalării, însă șutul este... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2020, 15:40 (3837 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Apogeul neputinței

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-Rapid București 16-18 (8-10)

Apogeul neputinței

HCM Slobozia a pierdut și cu Rapid, iar aceasta nu a fost neapărat conse­cința schimbărilor pe care antre­noarea Carmen Amariei le-a făcut la echipa feroviară. Pur și simplu handbalistele lui Gheorghe Covaciu și-au arătat limitele. Au luptat din răspu­teri, au ajuns în poziții favorabile de a înscrie, dar au finalizat lamentabil. Învălmășeală în poziționale, lipsă de inspirație pe contraatac, ingrediente care n-au cum să te ducă spre victorie... Iar rezultatul final e cu atât mai dureros cu cât nici Rapidul nu a rupt gura târgului.

Ineficiență record Semnele rele în meciul jucat sâmbătă... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2020, 14:20 (4008 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
263 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

RAJA Constanța: Avarie la furnizarea apei în Țăndărei

Pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unui hidrant de la intersecția străzilor Artelor cu Mecanizării, din orașul Țăndărei, RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2019, 17:05
(2278 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Misiuni pentru siguranța desfășurării Alegerilor Prezidențiale

În perioada 9-10 noiembrie 2019, polițiștii, jandarmii și reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență vor asigura paza și protecția a 220 secții de votare ce s-au constituit pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 19:25
(2565 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 11-15 noiembrie a.c., E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 19:20
(4749 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor în zona Urziceni

Marți, 7 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat o razie în municipiul Urziceni și comuna Bărbulești pentru prevenirea și combaterea faptelor comise cu violență, a activităților comerciale ilicite ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 19:15
(2770 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități de prevenire în unitățile de învățământ din Fetești

Aproximativ 800 de elevi din cadrul a 4 unități de învățământ de pe raza municipiului Fetești au participat la activități preventive în cadrul cărora au fost dezbătute diferite teme care să conducă la prevenirea ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 19:10
(3512 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa în municipiul Fetești pentru lucrări E-Distribuție Dobrogea!

Pentru efectuarea lucrărilor anuale de reparații și întreținere a unor instalații și rețele electrice din municipiul Fetești, E-Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice vineri, 8 ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2019, 19:10
(2826 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Jandarmii, prezenți la «Târgul de Toamnă»

În perioada 8-9 noiembrie a.c., jandarmii ialomițeni vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică în localitatea Munteni Buzău cu ocazia «Târgului de Toamnă». În plus, în cadrul acestui eveniment ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2019, 18:10
(2225 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Marți, 5 noiembrie a.c., 49 de polițiști  ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Slobozia. Astfel, au fost efectuate percheziții domiciliare ce au vizat documentarea activității ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 19:20
(2800 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia razie


Slobozia: Tânăr reținut după ce a fost prins la volanul mașinii pe care o furase

Marți, 5 noiembrie a.c., polițiștii slobozeni au reținut pentru 24 ore doi tineri bănuiți de săvârșirea infracțiunilor de «furt calificat», «tentativă de furt calificat» și «distrugere», fapte săvârșite ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 19:15
(6258 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Fetești, arestat pentru conducere fără permis

Marți, 5 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale Fetești au identificat pe raza municipiului Fetești un bărbat, de 37 de ani, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 19:10
(3652 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești arestare


Slobozia: Cercetat pentru «deținere de obiecte periculoase»

Marți, 5 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza municipiului Slobozia un tânăr de 19 ani care avea asupra sa un baston metalic cu 3 elemenți. Cel în cauză a fost sancționat contravențional ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 19:05
(2224 vizualizări - 0 comentarii)


Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

Marți, 5 noiembrie 2019, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu, împreună cu toți preoții Eparhiei noastre și peste 4000 de credincioși au întâmpinat la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 21:05
(7381 vizualizări - 1 comentariu)


S-a stins din viață antrenorul de handbal Liviu Paraschiv

S-a stins din viață antrenorul de handbal Liviu Paraschiv

Ziua de 5 noiembrie 2019 a început cu o veste extrem de tristă pentru handbalul românesc. S-a stins din viață, la vârsta de 72 de ani, unul dintre cei mai longevivi și valoroși antrenori pe care i-a avut ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:45
(4308 vizualizări - 2 comentarii)


Movilița: Persoane intoxicate cu monoxid de carbon

Luni, 4 noiembrie a.c., în jurul orelor 23,00, o femeie de 52 de ani, din localitatea Movilița, a apelat numărul de urgență 112 sesizând faptul că fiul ei, în vârstă de 31 de ani, are stări de leșin. În ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:40
(2759 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a provocat un accident

Duminică, 3 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești au intervenit la un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. În fapt, în timp ce se afla la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:35
(3739 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 500 sancțiuni contravenționale aplicate

În perioada 1-3 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la 155 evenimente și au aplicat peste 500 de sancțiuni contravenționale. Astfel, în urma activităților au fost constatate 37 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:30
(2573 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: 15 focare active de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației despre situația ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:25
(2215 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lansare de carte pentru copii

Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, începând cu orele 12,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia va avea loc lansarea de carte pentru copii «Povestea Mimozei». ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:20
(2441 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Percheziție la un hoț din locuințe

Luni, 4 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Axintele au efectuat o percheziție domiciliară pe raza comunei Axintele pentru documentarea activității infracționale a unei persoane bănuite ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:15
(2019 vizualizări - 0 comentarii)


Scânteia: Ordin de protecție emis pe numele unui brăilean

Luni, 4 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 2 Poliție Rurală Grivița au fost sesizați cu privire la un scandal în familie produs în localitatea Scânteia. În fapt, un bărbat, de 36 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:10
(3475 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie acroșată de o mașină la Lăcusteni

Luni, 4 noiembrie a.c., în jurul orelor 17,30, polițiștii au intervenit la un eveniment rutier produs pe raza localității Lăcusteni, soldat cu rănirea unui pieton. Concret, în timp ce un bărbat, de 31 de ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:05
(2619 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,49%-rata șomajului în luna septembrie 2019

La sfârșitul lunii septembrie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4194 șomeri (dintre care 1947 femei), rata șomajului fiind de 4,49%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2019, 18:20
(2544 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 4-8 noiembrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2019, 17:15
(5478 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă, de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile vineri, 1 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2019, 17:05
(2937 vizualizări - 0 comentarii)


Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

În perioada 5-11 noiembrie 2019, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi Hramului «Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil» al străvechiului așezământ ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2019, 18:15
(6909 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Învăț, știu să mă apăr!»

Miercuri, 30 octombrie a.c., Protopopiatul Slobozia, în colaborare cu Direcția Județeană de Telecomunicații Speciale Ialomiță a organizat acțiunea «Învăț, știu să mă apăr!». Evenimentul s-a desfășurat la ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2019, 18:10
(4318 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție provizoriu pentru un bărbat din Rădulești

Luni, 28 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 41 de ani, din Rădulești, și-ar fi agresat soția. În urma formularului de evaluare a riscului întocmit ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2019, 18:15
(5547 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Arestat pentru «efectuare fără drept de operațiuni cu articole pirotehnice»

Luni, 28 octombrie a.c., polițiștii au reușit identificarea unui bărbat, de 32 de ani, din Amara, pe numele căruia era emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2019, 18:10
(4849 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara arestare


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge, salvează o viață!»

Luni, 28 octombrie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia, Protopopiatul Slobozia a organizat ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 17:20
(3300 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA  a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile luni, 28 octombrie ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 16:25
(4754 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...