Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Senzațional! Deputatul PSD Mușoiu a ajuns Vicelider!

Senzațional! Deputatul PSD Mușoiu a ajuns Vicelider!

Priviți, vă rugăm, fotografia alăturată. Câtă determinare! Ce ținută! Cum pulsează prin venele lui amintirea sângelui tânăr cu care-și înseninează nopțile de trudă în folosul comunității ialomițene. Dar ce spunem noi al comunității? Al țării întregi, de-acum, căci deputatul Ștefan Mușoiu a ajuns Vicelider al PSD în Camera Deputaților. Cum ar veni, e al doilea om al partidului în forul legislativ. Și poate mai mult, vă rugăm să ne credeți! Întâi pentru că are vârsta la care bărbații vor să demonstreze cu orice preț că încă mai pot. Apoi pentru că nu are încotro... Fiindcă, după cum știți deja, domnul Mușoiu nu e un parlamentar bogat. Are și el câte ceva, acolo, ca tot omul care a făcut politică... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2020, 19:05 (7296 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Primul succes în amicale

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Primul succes în amicale

Unirea Slobozia a debutat în seria meciurilor amicale cu două înfrângeri: 0-2 cu Metaloglobus și 0-1 cu Gloria Buzău. Ambele meciuri s-au jucat în deplasare și ambele adversare sunt echipe de ligă secundă, nivel spre care tindem și noi să ajungem. Sâmbătă, 1 februarie a.c., a fost momentul primului succes pentru echipa noastră. Unirea a primit pe terenul de la Bucu vizita brăi­lenilor de la Victoria Traian, echipă care evo­luează în Liga a IV-a din județul vecin. Așa cum ne-a obișnuit în această iarnă, antrenorul Enache Costea a fo­losit garnituri distincte în cele două reprize. În prima parte au jucat: Gurău-Comșa, Lazăr, Dumbrăvean, Toma-Lemnaru, Unguru, Chebac-Năstase, Ene, Mihalache. În repriza... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2020, 16:20 (4300 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Traficant de droguri bucureștean, judecat la Slobozia

Traficant de droguri bucureștean, judecat la Slobozia

Tribunalul Ialomița a fost învestit să judece acordul de recunoaș­tere a vino­văției în cazul unui tânăr, de 30 de ani, din București. În toamna anului trecut, acesta a fost identificat în trafic, pe șoseaua de centură a Sloboziei, având în portbagajul mașinii 10 kilograme de heroină. Cazul a fost anchetat de procurorii DIICOT-Structura Centrală.

Droguri aduse din Portul Constanța
Ancheta tânărului din București a debutat cu aproximativ 1 an și jumătate în urmă. Procurorii DIICOT din București aveau informații că acesta transporta drogurile de mare risc din Constanța, pentru a... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2020, 14:05 (4240 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Vin meciurile decisive

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Vin meciurile decisive

bonus: Victorie pentru Junioarele I

HCM Slobozia a avut parte săptămâna trecută de o scurtă pauză com­petițională cauzată de drumul european al celor de la Măgura Cisnădie. Concret, partida dintre Slobozia și Cisnădie, care trebuia să se joace sâmbătă, 1 februarie a.c., a fost amânată pentru 12 martie 2020. Aceeași soartă va avea și partida cu CSM București, programată inițial pentru 22 februarie 2020, însă aici nu s-a stabilit încă o altă dată de desfășurare. În acest moment, toată concentrarea jucătoarelor, conducerii și chiar a su­porterilor este îndreptată către Cluj Napoca unde, sâmbătă, 8 februarie a.c., de la orele 11,00, HCM Slobozia se confruntă cu Universitatea. În tur, la Slobozia, echipa noastră s-a impus cu 21-18. ... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2020, 12:55 (3152 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Pregătiri pentru retur

Fotbal, Liga a IV-a

Pregătiri pentru retur

Finalul turului Ligii a IV-a ialomițene i-a găsit în poziția de lideri pe cei de la Victoria Țăndărei. Aceștia au reluat pregătirile și deja au bifat două jocuri amicale: 4-1 cu Unirea Slobozia II și 0-2 cu Avântul Rovine. Victoria s-a întărit până în prezent cu doi jucători: fundașul lateral Ștefan Duncă și mijlocașul de bandă Iulian Ivan. «Va mai veni probabil un portar. Nu ne dorim să facem multe transfe­ruri pentru că una din prioritățile noastre este promovarea tinerilor din loca­litate... Ca obiectiv avem, în continu­are, ocuparea locurilor 1-3, dar vom continua lupta pentru titlul de campioană a județului!» ne-a declarat Dorin Bugiulescu, unul dintre condu­că­torii echipei din Țăndărei... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2020, 12:10 (3375 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rampele de acces din Slobozia, în atenția Avocatului Poporului

Rampele de acces din Slobozia, în atenția Avocatului Poporului

În decembrie 2019, ziarul nostru publica sub titlul «Slobozia: 3 ani de așteptare pentru o rampă de acces destinată persoanelor cu handicap» un articol în care explica modul reprobabil în care tratează autoritățile locale problemele cetățenilor. Articolul a atras atenția instituției Avocatului Poporului, care a solicitat Primărei Slobozia explicații cu privire la situațiile relatate. Primarul Adrian Mocioniu sus­ține că răspunsul oferit Avocatului Poporului va fi unul «profesionist» și că ajutorul solicitat de slobozeni nu poate fi oferit fără a încălca legea.

Rămâne cum am stabilit... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2020, 10:05 (4129 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moaștele Sfântului Vasile PeSeDeficatorul la Mihail Kogălniceanu

Moaștele Sfântului Vasile PeSeDeficatorul la Mihail Kogălniceanu

Vin alegerile și PSD este dispus să facă orice pentru o brumă de voturi în teritoriu. Nu o spunem noi, o spun surse interne mult mai bine informate și o confirmă fotografia alăturată. A fost realizată sâmbătă, 25 ia­nuarie 2020, la Mihail Kogălniceanu, unde Vasile Silvian Ciupercă a fost scos din racla sa de argint de la Țăndărei și invitat să pre­zideze onorific o ședință de Birou Permanent a organizației locale. Sursele despre care pomeneam se jură că a fost doar un gest umanitar, căci domnul Ciupercă începuse să măsoare cu chibritul perimetrul biroului tot așteptând reabilitarea publică la care visează de 5 ani. Și că nu este prima sa ieșire, căci a fost folosit pe post de prespapier și când... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2020, 14:40 (7234 vizualizări - 10 comentarii)

ANCHETĂ

Comuna Miloșești schimbă sursa de apă nepotabilă

ADI Ialomița cheltuie banii publici inutil

Comuna Miloșești schimbă sursa de apă nepotabilă

În luna ianuarie 2020, administrația locală din Miloșești a inaugurat o nouă sursă de apă nepotabilă. Evenimentul a avut loc în prezența oficialilor județeni și a reprezentanților Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița, intermediarul finanțării proiectului. Valoarea investiției se ridică la 287125 de lei, bani asigurați din bugetul Consiliului Județean Ialomița.

Inginerii administrative cu bani publici
În ultimii 2 ani, administrația jude­țeană a alocat 10 milioane de lei pentru investiții punctuale la nivelul localităților județului. Fondurile au fost gestionate prin... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2020, 09:50 (9918 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Locatari acționați în instanță pentru recuperarea datoriilor

Se întâmplă la Slobozia

Locatari acționați în instanță pentru recuperarea datoriilor

Reprezentanții Asociației de Locatari U20 din Slobozia au găsit o soluție pentru a-i determina pe proprietarii blocurilor pe care le are în administrare să fie mai responsabili în ceea ce privește plata taxei de întreținere a imobilelor. În ultimii 2 ani, entitatea i-a acționat în instanță pe rău-platnici, reușind să recupereze peste jumătate din datoriile acumulate. În același timp, în alte blocuri din oraș, recuperarea de­bitelor se dovedește a fi o misiune imposibilă.

Au rezolvat problema rău-platnicilor
Asociația de Locatari U20 are în administrare câteva blo­curi situate... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2020, 12:40 (5605 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Fanfară de închiriat

Fanfară de închiriat

Ultima dată când Slobozia a avut fanfară proprie, în Cercul Militar nu ploua prin tavan. Și slobozenii se plimbau prin parcuri ascultând «Valurile Dunării»... Acum fanfara vine de la București. Costă 3000 de lei pe oră, pentru cine întreabă. Iar autoritățile o aduc doar la evenimente notabile. Noi am întâlnit-o din nou pe 24 ianuarie 2020, la «Unirea Mică»...

Pensionarii muzicii de fanfară
Nu merită să susții o fanfară a orașului. Costă mult și nu aduce voturi! De aceea oficialii locali și județeni preferă să închirieze. Cea de la «Unirea Mică» vine de la București și s-a prezentat... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2020, 17:40 (6828 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

Dinu Păturică&comp.

Ialomița rurală este condusă de primarii care al căror unic scop în viață îl reprezintă supraviețuirea în funcție. Fie că au 4-5 mandate la activ, fie că sunt pifani în ad­ministrație, după primii doi ani de activitate devin dependenți de funcție. Fie că au făcut liceul la seral, fie că au plătit cu bani grei di­plomele de facultate din CV, toți au aceeași obsesie: încă un mandat. Sigur, sunt și excepții. Unele chiar notabile! Dar în majoritatea ca­zurilor vorbim de o mentalitate de tip Dinu Păturică, care contaminează implacabil orice primar în funcție. Legitimat de votul conjunctural al electoratului și convins că își merită locul în comunitate, Primarul uită «de unde a plecat» și,... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2020, 11:20 (4185 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vivani are autorizație de construire pentru extinderea gropii de deșeuri periculoase

Se întâmplă la Slobozia

Vivani are autorizație de construire pentru extinderea gropii de deșeuri periculoase

După 2 ani de așteptare, Vivani Salubritate primește aprobarea Primăriei Slobozia pentru extinderea gropii de deșeuri periculoase. Capacitatea noii celule ar urma să fie de 241500 tone și se va întinde pe o suprafața de 1 hectar. Reamintim că primarul Sloboziei s-a opus vehement acestei extinderi în urmă cu un an. «Ne exprimăm poziția fermă împotriva acestui demers și nu putem susține o eventuală decizie a APM pentru emiterea acordului de mediu în vederea realizării obiectivului!» declara în urmă cu un an Adrian Mocioniu.

Ce vrea Vivani? Vivani Salubritate deține de mai bine... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2020, 19:10 (23613 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Vom avea candidați proprii pentru toate cele 66 de administrații locale. Și pentru Consiliul Județean!»

Gheorghe Tinel, deputat PNL

«Vom avea candidați proprii pentru toate cele 66 de administrații locale. Și pentru Consiliul Județean!»

Deputatul Gheorghe Tinel susține necesitarea reconfigurării scenei politice locale. În acest sens, el a dat asigurări că PNL Ialomița va avea candidați la nivelul tuturor administrațiilor locale. De­clarațiile au fost făcute în prezența europarlamentarului liberal Cristan Bușoi, care a promis că va des­chide în această primăvară cabinetul europarlamentar din Ialomița. «Vom avea candidați proprii pentru toate cele 66 de administrații locale. Și pentru Consiliul Județean!» a mai declarat Gheorghe Tinel.

Ialomița deputatului Tinel Începutul de an i-a oferit deputatului ialomițean Gheorghe... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2020, 15:20 (12908 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Executare silită de aproximativ 10 milioane de lei pe numele lui Gheorghe Babagianu

Proaspăt angajat la Prefectura Ialomița

Executare silită de aproximativ 10 milioane de lei pe numele lui Gheorghe Babagianu

bonus: drept la replică

Șeful de Cabinet al Prefecturii Ialomița, afa­ceristul Gheorghe Babagianu, trebuie să returneze aproximativ 10 milioane de lei Fondului de Garantare a Creditelor pentru Întreprinderile Mici și Mijlocii. Cu 7 ani în urmă, instituția de creditare a inițiat o acțiune de executare silită pe numele lui Gheorghe Babagianu după ce acesta, împreună cu soția sa, au accesat două linii de credit pe care nu le-au achitat la timp. În ultimii ani, Gheorghe Babagianu a făcut numeroase acțiuni în instanță pentru a scăpa de această datorie, însă demersurile au eșuat, fiind bun de plată.

Filmul unei datorii... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2020, 11:20 (12210 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenințate de gripă, școlile din Ialomița rămân deschise

Amenințate de gripă, școlile din Ialomița rămân deschise

Gripa sezonieră își face simțită prezența și în județul Ialomița, cele mai multe cazuri de îmbolnăvire fiind înre­gistrate în rândul elevilor. Conform unei situații statistice oferită de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, la nivelul tuturor unităților de învățământ din județ, în ultimele săptămâni, s-au înregistrat 64 de infecții cu virusuri gripale. Autoritățile sanitare au explicat faptul că suspendarea cursurilor din cauza gripei nu se impune în momentul de față. Între timp, Spitalul Județean de Urgență Slobozia trebuie să facă față valului de solicitări venit din partea părinților cu privire la efectuarea testelor rapide de gripă pentru copii. Unitatea medicală a realizat câteva recomandări... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2020, 19:05 (3698 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dan Noel a revenit la conducerea Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Dan Noel a revenit la conducerea Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Schimbările din fruntea instituțiilor publice ialomițene continuă. Luni, 27 ianuarie 2020, Ministerul Sănătății a decis să numească un nou șef în fruntea Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Astfel, prin Ordin al ministrului Sănătății, Dan Noel a revenit la conducerea instituției.

La vremuri noi, același șef Prin numirea făcută, Ministerul Sănătății a înlocuit-o din funcție pe Cristina Iorga, funcționar public în cadrul Departamentului de Inspecție Sanitară al Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Iorga a fost numită la conducerea DSP Ialomița în urma numeroaselor sesizări făcute... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 18:20 (22759 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

OCPI Ialomița a pierdut 1,2 milioane de euro

Incompetența directorului Tănase Mihalcea

OCPI Ialomița a pierdut 1,2 milioane de euro

bonus: Meciul declarațiilor

Scandal la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița. Instituția a ratat accesarea a 1,2 milioane de euro, reprezentând fondurile ne­cesare continuării lucrărilor de cadastrare în cadrul Progra­mului Național de Cadastru și Carte Funciară. Vizat de acuzații este actualul director al OCPI Ialomița, Tănase Mihalcea, care nu a făcut demersuri către administrațiile locale pentru a semna documentația necesară accesării ba­nilor. Cele 1,2 milioane de euro ar fi asigurat cadastrarea integrală a suprafețelor extra­vilane din cadrul a 40 de localități ialomițene.

Un demes ratat... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 17:50 (15746 vizualizări - 18 comentarii)

SPORT

Chef oltenesc cu fluiere bănățene

Handbal, Liga Națională, CSM Slatina-HCM Slobozia 31-26 (16-12)

Chef oltenesc cu fluiere bănățene

La început au fost 6 jucătoare răcite (Ivan, Georgescu, Vacariu, Obodeanu, Sava și Toma) fapt ce a adus la solicitarea Sloboziei de a se amâna meciul. Chiar în condițiile actuale, în care gripa este o problemă națională, mai marii Slatinei nu au fost de acord. În frunte cu favorita galeriei slo­bo­zene, Victorina Bora. Aceeași antrenoare, zic unii, ar fi solicitat o oră imposibilă pentru antrenamentul oficial al HCM... Aspect care, în cele din urmă, s-a rezolvat pentru că în Slatina încă nu subscrie toată lumea la hachițele Victorinei.

Prima repriză a fost a lor
Sportivitatea... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 17:20 (4853 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Înfrângere cu Metaloglobus

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Înfrângere cu Metaloglobus

Unirea Slobozia a debutat în suita me­ciurilor amicale sâmbătă, 25 ianuarie 2020, cu un duel în deplasare la Metaloglobus București. Echipa din Liga Secundă s-a impus cu 2-0, prin reușitele din repriza a doua semnate de Lugu și Ovidiu Herea. Unirea a trecut în prima parte pe lângă deschiderea scorului prin Moldovan și Danciu. Enache Costea a abordat cele două reprize cu garnituri diferite. În prima repriză au jucat: Gurău-Comșa, Lazăr, Dinu, Toma-Suciu, Lemnaru, Danciu-Mihalache, Ene, Moldovan. În partea secundă au intrat: Poiană-Drăghici, Ibrian, Dumbrăvean, Gherasim, Kebak, Milotin, Unguru-Răduca, Muscă, Năstase. Au mai intrat Stroie și Negoiu. A lipsit Mădălin Stanciu, răcit. Următorul amical... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 16:50 (3278 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Toaletele din curțile școlilor rămân la locul lor

În Ialomița

Toaletele din curțile școlilor rămân la locul lor

Investiții ratate în județul Ialomița. Este vorba despre proiectele finanțate de Guvernul României, prin Ministerul Educației, privind amenajarea de grupuri sani­tare în incinta unităților de învățământ. Din cele 6 școli și grădinițe care au fost incluse în acest program, doar una singură a reușit să finalizeze investiția. Județului Ialomița i-a fost repartizată suma de 400 mii de lei pentru amenajarea toaletelor în interiorul școlilor.

S-au încurcat în legi În vara anului trecut, cu puțin timp înainte de debutul anului școlar în curs, Guvernul României, condus la vremea respectivă... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 13:40 (4137 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Surprinși în flagrant în timp ce încercau să fure de la un hotel din Amara

Doi bărbați de 30 și 31 de ani, ambii din județul Călărași , au fost surprinși de către polițiști în timp ce încercau să sustragă mai multe bunuri dintr-o unitate hotelieră din localitatea Amara. Astfel ...[citește_toată_știrea]

9 August 2018, 19:10
(8522 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara flagrant hoți


Primăria Slobozia organizează «Ziua Câinelui»

Primăria Municipiului Slobozia anunță organizarea concursului de frumusețe canină «Câinele, cel mai bun prieten», ediția a III-a. Competiția va fi desfășurată în data de 27 august 2018, la Stadionul Municipal ...[citește_toată_știrea]

9 August 2018, 12:20
(4506 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 3 accidente rutiere într-o singură zi

Zi neagră pe șoselele din Ialomița, luni, 6 august 2018. Potrivit polițiștilor, pe raza județului s-au produs 3 accidente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor trei. Persoana decedată ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 14:40
(4046 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Începe a 12-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu»

Pe data de 9 și 10 august 2018, Grădina de Vară din stațiunea Amara va găzdui cea de a 12-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu». Prețul unui bilet este de 10 lei, tichetele putând ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 13:10
(6263 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Peste 100 de kg de carne de porc au fost confiscate

În urma unui control tematic ce a vizat modul în care se respectă normele de comercializare a cărnii de porc și de pasăre de către supermarketuri, inspectorii DSVSA Ialomița au descoperit mai multe nereguli ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 12:25
(8232 vizualizări - 0 comentarii)


CJAS Ialomița: S-a prelungit termenul de valabilitate pentru cardurile de sănătate

Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița precizează faptul că perioada de valabilitate a cardurilor de sănătate emise până la 31 iulie 2018 s-a prelungit de la 5 la 7 ani. Decizia ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 11:40
(8834 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân căzut în fântână, salvat de pompierii din Urziceni

Bătrân căzut în fântână, salvat de pompierii din Urziceni

Un bărbat în vârstă de 69 de ani, din comuna Glodeanu Siliștea-județul Buzău, a căzut miercuri, 1 august a.c., în jurul orelor 20,30, într-o fântână adâncă de 7 metri de pe raza comunei. Pentru salvarea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 13:15
(6420 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un bărbat, de 41 de ani, din județul Constanța, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității Bordușani deși a consumat anterior băuturi alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 11:10
(4869 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în apropiere de Movila

Marți, 31 iulie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ212, în apropiere de localitatea Movila, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a trei persoane. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 11:05
(5285 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Movila accident


Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

În cursul zilei de luni, 30 iulie a.c, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Primul eveniment rutier s-a produs în apropiere de municipiul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2018, 18:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Două persoane au murit într-un grav accident rutier

Urziceni: Două persoane au murit într-un grav accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut duminică, 29 iulie 2018, pe DN2 (E85), la ieșirea din municipiul Urziceni către Buzău. În urma impactului dintre o autotuilitară și un autoturism, șase persoane au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2018, 19:50
(8979 vizualizări - 0 comentarii)


Accidentele de muncă, în atenția ITM Ialomița

În primele 6 luni ale anului 2018, Compartimentul Securitate și Sănătate în Muncă a cercetat 27 evenimente, pentru care au fost întocmite dosare de cercetare și în care au fost implicați 28 de lucrători ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2018, 17:10
(8321 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Pesta Porcină a anulat sărbătorirea «Zilei Imnului»

«Având în vedere multiplele activități aflate în desfășurare la nivel județean în vederea limitării răspândirii virusului de pestă porcină africană, vă informăm că manifestările dedicate „Zilei Imnului ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2018, 13:55
(8805 vizualizări - 2 comentarii)


Bărbat din Fetești, victimă a unei «tentative de înșelăciune»

Un bărbat din Fetești a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de «tentativă de înșelăciune». Victima a fost abordată de un bărbat, care ar fi încercat să îi vândă o bijuterie. Fapta a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:30
(7555 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat marți, 24 iulie a.c., doi ialomițeni de 25 și 36 de ani, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice fără a poseda permis de conucere pentru vreo categorie de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:25
(6724 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate cu profil agricol
angajează
lucrători în agricultură
-producție/fermă de legume
cu contract de muncă sau zilieri
se oferă 2000-2500 lei/lună
se asigură transport

Relații la telefon 0722/642.137

25 Iulie 2018, 17:20


Urmărită internațional pentru «complicitate la trafic de persoane», depistată în Ialomița

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat o femeie care era urmărită internațional pentru săvârșirea infracțiunii de «complicitate la trafic de persoane», faptă comisă în Olanda. Astfel ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:15
(8123 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Analiza de risc la securitate fizică

Începând cu data de 1 iulie 2018, toate unitățile sunt obligate să aibă analiza de risc la securitatea fizică. Începând cu data de 1 iulie 2018, și-a încetat efectele amânarea termenului până la care unitățile ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:10
(7900 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

CDI Transport Persoane București
angajează șoferi
cu categoria D și card tahograf
din Ialomița sau împrejurimi
Pe lângă salariu, oferim cazare și masă
Relații la telefon 0730/333.453

25 Iulie 2018, 17:05


Focar de Pestă Porcină Africană, confirmat de autorități în satul Luciu

Autoritățile din Ialomița au confirmat prezența unui nou focar de Pestă Porcină Africană pe raza județului. Acesta a fost identificat într-o gospodărie de pe raza satului Luciu, comuna Gura Ialomiței. ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2018, 14:46
(7348 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Un bărbat a murit într-un accident rutier

Țăndărei: Un bărbat a murit într-un accident rutier

Grav accident la Țăndărei, în zona popasului Chirana, în această dimineață. Un bărbat a murit după ce mașina în care se afla s-a lovit de un tir încărcat cu cereale. Tirul a luat foc. Traficul a fost blocat ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2018, 10:55
(7952 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Percheziții la domiciliile contrabandiștilor cu țigări

Percheziții în comuna Axintele. Polițiștii au descins la locuințele a trei localnici, cu vârste cuprinse între 30 și 56 de ani, suspectați că ar face contrabandă cu țigări. În locuințele acestora au fost ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 19:25
(7959 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Arme deținute ilegal

Un bărbat de 42 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce în locuința sa au fost descoperite un pistol cu bile de cauciuc și o pușcă de vânătoare. Bărbatul avea permisul de port armă expirat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 19:10
(6099 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de 36 mii de lei, aplicate de polițiștii ialomițeni

Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni desfășurată pe șoselele județului. Peste 160 de mașini au fost verificate, fiind aplicate 112 sancțiuni contravenționale. Valoarea totală a amenzilor a depășit ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 18:45
(5600 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

Din cauza lucrărilor de reparație și întreținere a rețelelor de electricitate, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperi programate ale curentului electric pe raza județului Ialomița. Astfel, în perioada ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:35
(9895 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița oferă șomerilor, în această săptămână, 377 de noi locuri de muncă. Domeniile vizate sunt serviciile sau administrația publică. ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:25
(6921 vizualizări - 0 comentarii)


Distrigaz Sud Rețele: Lucrări programate la rețeaua de gaze

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:15
(8739 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: S-a prelungit termenul de depunere al Declarației Unice

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii cu privire la faptul că termenul de depunere al Declarației Unice s-a prelungit până la data de 31 iulie 2018. Decizia a fost ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 12:09
(9030 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: O bătrână a murit sub roțile unei mașini

Accident mortal la Movilița în seara zilei de miercuri, 18 iulie 2018. O bătrână de 70 de ani a fost călcată de mașina condusă de un tânăr de 21 de ani. În urma accidentului, femeia a murit pe loc. La fața ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 01:58
(11247 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Șofer mort într-un accident rutier

Un tânăr de 32 de ani din Galați a murit miercuri, 18 iulie 2018, pe DN2, în apropiere de localitatea Ciocârlia. Acesta a intrat cu mașina pe care o conducea într-un cap de pod din beton. Trupul neînsuflețit ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:20
(7138 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...