Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Himerele investiționale ale administrației Mocioniu

Mai sunt 6 luni până la alegeri

Himerele investiționale ale administrației Mocioniu

Timp de 3 ani și jumătate, administrația Mocioniu a promovat public ideea transformării Sloboziei într-un oraș modern, conectat la tehnologia și civilizația europeană. În prag de Alegeri, Slobozia rămâne un oraș sărac, fără perspective de dezvoltare și cu o administrație preocupată exclusiv să ofere «pâine și circ» electoratului tradițional. Între agenda publică oficială și agenda cetățenilor prăpastia e uriașă, iar proiectele investiționale din fonduri europene promovate la acest moment sunt doar niște himere administrative în care nu mai crede nimeni.

Studii de fezabilitate pentru investiții inutile... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2020, 10:10 (11283 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este cel mai mare angajator din Ialomița

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este cel mai mare angajator din Ialomița

bonus: Medic concediat pe nedrept

Criticat de nenumărate ori din cauza serviciilor medicale care lasă de dorit, Spitalul Județean de Urgență Slobozia excelează la un singur capitol. Acela al numărului de angajați. Statisticile oficiale arată că unitatea medicală este cel mai mare angajator din Ialomița, depășind atât firmele private, cât și celelalte instituții publice din județ. Datele arată că structura de personal a spitalului cuprinde 1012 posturi. Fără să mai surprindă pe nimeni, mai bine de jumătate dintre acestea sunt destinate altor catego­rii de angajați decât medicii specialiști. Surse din cadrul unității medicale au precizat faptul mulți dintre angajații Spitalului Slobozia au obținut locu­rile de muncă pe criterii... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2020, 12:20 (24930 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Luminița Barcari, nominalizată pentru o funcție de secretar de stat în Ministerul Educației

Luminița Barcari, nominalizată pentru o funcție de secretar de stat în Ministerul Educației

UPDATE Școlile și grădinițele din Axintele și Sălcioara, vizitate de ministrul Educației

Luminița Barcari se pregătește să părăsească Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, după ce a fost nominalizată pentru a ocupa o funcție de secretar de stat în Ministerul Educației. În cazul în care premierul Ludovic Orban va decide în favoarea Luminiței Barcari, aceasta va supraveghea activitatea din sectorul învățământului preuniversitar.

Nominalizare făcută de PNL Ialomița Cel care a nominalizat-o pe Luminița Barcari pentru funcția de secretar de stat în Ministerul Educației a fost Tinel Gheorghe, președintele PNL Ialomița. În cadrul unei conferințe de presă organizată cu puțin... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2020, 19:55 (23100 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a început distribuirea pachetelor pentru persoanele defavorizate

Primăria Slobozia a început distribuirea pachetelor pentru persoanele defavorizate

Sute de pachete în care există produse pentru igienă așteaptă să fie ridicate din depozitul Cantinei Sociale a Primăriei Slobozia de către persoanele defavorizate din oraș. Respectivele pachete reprezintă ajutorul acordat de Guverul României prin Programul Operațional de Ajutorare a Persoanelor Defavo­rizate (POAD) acestei categorii de persoane. Angajații admi­nistrației locale susțin faptul că săpunul, pasta de dinți sau detergentul oferite gratuit de Guvern nu sunt la mare căutare în rândul beneficiarilor de ajutoare sociale din oraș.

Pachetele își așteaptă beneficiarii Pentru persoanele... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2020, 19:20 (8563 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Mai rău ca-n amicale

Handbal, Liga Națională, HC Dunărea Brăila-HCM Slobozia 31-18 (15-11)

Mai rău ca-n amicale

«Dunărea Brăila este o echipă masivă cu jucătoare puternice, în fața căreia sper să etalăm un joc la fel de bun precum cel cu Vâlcea...» declara Gheorghe Covaciu la finalul confruntării cu echipa campioană a Româ­niei. Antrenorul Sloboziei își dorea să evite astfel un eșec usturător așa cum se întâmplase în amicalul din pauza competițională, când Brăila învinsese cu 30-19. Speranțe deșarte, deoarece a ieșit chiar mai rău. Se pare că, o dată cu trecerea timpului, HCM Slobozia a dezvoltat un complex față de Dunărea, contrazis doar de meciul din Cupa României, din sezonul trecut. În jocul de duminică, 12 ianuarie 2020, gazdele au dat un adevărat recital. Echipa noastră nu a mai dat frisoane publicului... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2020, 16:15 (3573 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

S-au stabilit amicalele iernii

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

S-au stabilit amicalele iernii

Miercuri, 15 ianuarie 2020, fotbaliștii Unirii Slobozia revin la pregătire. Pe elevii lui Enache Costea îi așteaptă un retur dificil, mai ales că vor reveni în competiție din postura de lideri ai clasamentului. Obiectivul echipei rămâne promovarea în Liga a II-a, iar pentru aceasta evoluția din retur este obligatoriu să o depășească pe cea din tur. Pentru a gestiona cât mai bine situația, Enache Costea va primi întăriri în toate compartimentele, mai puțin în centrul defensivei, acolo unde galben-albaștrii sunt suficient de bine acoperiți. Vor exista, firește, și plecări, dar despre mișcările de trupe vom vorbi în câteva zile. Deocamdată, vă prezentăm programul de pregătire al ialomițenilor. Echipa... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2020, 12:10 (2754 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Reținut pentru că vindea ilegal icre negre

Percheziții ale polițiștilor din Constanța la Făcăeni și Bordușani

Reținut pentru că vindea ilegal icre negre

Un bărbat de 36 de ani din comuna Bordușani a fost reținut pentru 24 de ore, fiind surprins în flagrant în timp ce vindea ilegal icre negre. Flagrantul a fost organizat în cadrul unei acțiuni de amploare desfășurată în Ialomița de polițiștii Transporturi Constanța. Oamenii legii au organizat și 5 descinderi în comunele Făcăeni și Bordușani.

Verificările sunt în curs
Acțiunea polițiștilor din Constanța s-a desfășurat în cursul zilei de duminică, 12 ianuarie 2020. Potrivit informațiilor, oamenii legii au descoperit două persoane în timp ce cumpărau, de pe raza comunei Bordușani... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2020, 15:25 (7027 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Întrerupere voluntară a activității la fostul Combinat Chimic

Poluare accidentală la Slobozia

Întrerupere voluntară a activității la fostul Combinat Chimic

Miercuri, 8 ianuarie a.c., la orele 13,30, fostul Combinat Chimic Slobozia și-a întrerupt activitatea pentru 5 zile. Decizia este rezultatul indirect al unei poluări accidentale înregistrate oficial pe 16 decembrie 2019. La momentul respectiv, oficialii instituției nu au putut justifica faptul că au poluat intenționat atmosfera...

«Coada de vulpe» are o explicație
La data de 16 decembrie 2019, slobozenii au sesizat apariția deasupra Combinatului Chimic a celebrei «cozi de vulpe». Aceasta a determinat intervenția Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, care s-a deplasat la... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2020, 16:05 (8240 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Conu’ Alecu a plecat în Raiul Ziariștilor

Conu’ Alecu a plecat în Raiul Ziariștilor

Ziaristul Ion Alecu, unul dintre ultimii mohicani ai presei ialomițene dinainte de Revoluție, s-a stins din viață. Ion Alecu rămâne un reper în presa ialomițeană, scriitura sa fiind una echilibrată, responsabilă și dedicată slujirii interesului public. Rămas bun, maestre! Care/va/să/zică, ai făcut-o și pe-asta...

Care/va/să/zică
Ziaristul și scriitorul Ion Alecu s-a stins din viață vineri, 10 ianuarie 2019, la vârsta de 75 de ani, după o lungă suferință acută provocată de un cancer galopant. S-a născut la 23 mai 1944, în comuna Ograda, județul Ialomița. A fost absolvent... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2020, 13:20 (7750 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primul proiect al primarului Sloboziei: Stație de tratare a apei funcțională la 1 martie 2020!

Primul proiect al primarului Sloboziei: Stație de tratare a apei funcțională la 1 martie 2020!

Administrația din Slobozia promite finalizarea investiției pentru stația de tratare a apei la 1 martie 2020. «Sunt optimist că acest obiectiv va fi finalizat în următoarele două luni...» a declarat primarul Adrian Mocioniu. Valoarea investiției pentru noua stație de tratare din Slobozia este de 7,84 milioane de lei.

Optimism administrativ În decursul anului 2019, primarul Adrian Mocioniu a anunțat că administrația locală urmărește realizarea unor investiții de anvergură la Slobozia cu termen scadent în anul 2020. Prima dintre ele, potrivit ultimelor sale declarații, va fi stația... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2020, 17:55 (19709 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Legăturile primăriilor din Ialomița cu rețeaua infracțională destructurată de polițiștii din Giurgiu

Legăturile primăriilor din Ialomița cu rețeaua infracțională destructurată de polițiștii din Giurgiu

Polițiștii giurgiuveni din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au desfășurat în cursul zilei de miercuri, 8 ianuarie 2020, peste 100 de percheziții domiciliare la nivel național. Descinderile au vizat și județul Ialomița. Procurorii și polițiștii au ridicat documente din incinta a 4 primării ialomițene, dar și de la o școală. Prejudiciul total al cauzei se ridică la peste 2 milioane de euro. Contactați telefonic, edilii ialomițeni vizați de acuzațiile polițiștilor din Giurgiu au refuzat să ofere declarații.

«Dacă vreți amănunte, uitați-vă la televizor!»
... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2020, 16:05 (15417 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-SCM Râmnicu Vâlcea 24-29 (15-16)

Prestație curajoasă în fața liderului

În pofida faptului că spectatorii se așteptau la o confruntare disproporționată, HCM Slobozia a dus o luptă aprigă în confruntarea cu liderul SCM Râmnicu Vâlcea. Și, în final, a pierdut frumos... Au fost momente în care echipa lui Gheorghe Covaciu a preluat conducerea pe tabelă, făcându-ne să visăm la un succes.

Primă repriză, de pus în ramă
HCM Slobozia a fost echipa care a dat startul în sarabanda golurilor și apoi s-a ținut nesperat de aproape de echipa adversă. Florentin Pera, antrenorul oltencelor, a aruncat în luptă garnitura grea, cu trei vicecampioane mondiale din Naționala... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2020, 14:20 (4103 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gheorghe Dorobăț a revenit la conducerea Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița Gheorghe Dorobăț a revenit la conducerea Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița

Petre Țenea, schimbat din funcție

Gheorghe Dorobăț a revenit la conducerea Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița

Începând de marți, 7 ianuarie 2020, Petre Țenea nu mai este șeful Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița. Acesta a fost schimbat din funcție cu Gheorghe Dorobăț. Decizia a fost luată în baza unui Ordin emis de actualul președinte al Agenției Naționale de Administrare Fiscală.

La vremuri noi, șefi vechi Gheorghe Dorobăț s-a aflat la conducerea Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița în perioada 2016-2017, fiind înlocuit cu Petre Țenea în primăvara anului 2017. La vremea respectivă, motivul invocat de șefii Agenției Naționale de Administrare Fiscală în privința... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2020, 11:05 (16783 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alertă: Suspiciune de gripă în Ialomița!

Alertă: Suspiciune de gripă în Ialomița!

Testele preliminarii au confirmat prezența virusurilor gripale în cazul a doi bărbați, unul domiciliat în comuna Perieți, iar celălalt în orașul Căzănești. Autoritățile sanitare așteaptă acum confirmarea din partea specialiștilor Institutului Național de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București. În ultima săptămână, potrivit Direcției de Sănătate Publică Ialomița, la nivelul județului au fost semnalate peste 200 de cazuri de infecții acute ale căilor respiratorii.

34 mii de doze de vaccin în Ialomița
Cei doi bărbați s-au adresat medicilor având simptome specifice gripei. Testele... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2020, 18:20 (3575 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

HCM Slobozia înfruntă campioana României, SCM Râmnicu Vâlcea

Handbal, Liga Națională

HCM Slobozia înfruntă campioana României, SCM Râmnicu Vâlcea

După mai bine de o lună de pauză generată de participarea modestă a Echipei Naționale la Campionatul Mondial, Liga Florilor își reia cursul firesc. Etapa a XII-a programează jocul dintre HCM Slobozia și campioana României, SCM Râmnicu Vâlcea. Partida se va juca miercuri, 8 ianuarie 2020, de la orele 17,30, în Sala «Andreea Nica».

11 «internaționale» în lotul Vâlcei Cu toate că a făcut doar un meci egal în etapa precedentă la Buzău, Râmnicu Vâlcea se bazează pe un lot extrem de valoros. Antrenorul Florentin Pera are la dispoziție nu mai puțin de 11 jucătoare care au evoluat la Campionatul... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2020, 17:50 (4833 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Candidez pentru Primăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița!»

Declarații politice ale senatorului PMP Gabi Ionașcu la început de an 2020

«Candidez pentru Primăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița!»

Senatorul PMP Gabi Ionașcu intenționează să candideze pentru un nou mandat de primar la Slobozia. El a declarat pentru ziarul nostru că va candida atât pentru funcția de primar, cât și pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița. «Primăria Slobozia rămâne prima mea opțiune...» a mai precizat el.

Nicio masă fără pește Senatorul PMP Gabi Ionașcu deschide anul 2020 cu un anunț public surprinzător. El a declarat pentru ziarul nostru că intenționează să candideze pentru un nou mandat la funcția de primar al municipiului Slobozia. De asemenea, Gabi Ionașcu ia în... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2020, 14:05 (16626 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Prefectura Ialomița are un nou șef de cabinet

Gheorghe Babagianu, scos de la naftalină

Prefectura Ialomița are un nou șef de cabinet

Prefectura Ialomița are, începând cu sfârșitul anului 2019, un nou șef de cabinet. Este vorba despre Georghe Babagianu, fost subprefect al județului în anul 2009. Surse din cadrul instituției confirmă faptul că angajarea acestuia s-a făcut la insistențele deputatului PNL Gheorghe Tinel. «Colaborarea cu domnul Babagianu a început în luna decembrie a anului trecut...» a declarat laconic prefectul Tonița Manea.

Și PNL are dinozauri
Unul dintre cei mai controversați oameni politici din Ialomița, Gheorghe Babagianu, a reintrat în circuitul administrativ. El ocupă, începând... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2020, 18:05 (17316 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Val de pacienți la Spitalul Municipal Urziceni

Val de pacienți la Spitalul Municipal Urziceni

Sărbătorile de Iarnă au adus prezentări record la Spitalul Municipal Urziceni. Reprezentanții unității medicale au precizat faptul că au acordat îngrijiri unui număr de peste 900 de pacienți. Urgențele au reprezentat un sfert dintre cazurile pe care medicii Spitalului Urziceni le-au tratat.

Mâncarea le-a creat probleme de sănătate Oficialii Spitalului Municipal Urziceni au prezentat o situație statistică a cazurilor pe care le-au investigat în perioada Sărbătorilor de Iarnă. Astfel, între Crăciun și până în ziua de  Bobotează, medicii Spitalului Urziceni au acordat îngrijiri medicale... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2020, 15:20 (3478 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Direcția Impozite și Taxe a Primăriei Amara e... indisponibilă!

Semne bune anul are

Direcția Impozite și Taxe a Primăriei Amara e... indisponibilă!

Primăria Amara refuză să încaseze impozitele cetățenilor. Potrivit unei sesizări făcută pe adresa redacției, luni, 6 ianuarie 2020, funcționarii din cadrul Primăriei Amara au refuzat să asigure serviciile pentru cetățenii care s-au prezentat la ghișee.

2020 a început cu stângul... la Amara
Un cetățean din orașul Amara reclamă faptul că funcționarii Primăriei au refuzat să-i elibereze un certificat fiscal. Sesizarea a fost trimisă pe adresa redacției de către Sandu Petre. Acesta susține că funcționarul de la ghișeu nu a fost capabil să onoreze nicio solicitare: «În momentul în care am ajuns la Direcția Impozite și Taxe am fost surprins sa aflu că din mai multe motive nu pot efectua nicio operațiune. După mai multe insistențe s-a dus la șefa lui care a dat un răspuns ferm: „Urmează sa facem verificări și de aceea nu se emite niciun document“. Lângă mine mai erau câteva persoane care doreau sa achite impozitele dar nici acestea nu au fost servite. (...) Aceasta este administrația „performantă“ de la Amara. Își bat joc de cetățeni și de contribuabili cum doresc fără sa dea socoteală nimănui!».... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2020, 14:05 (6747 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Mai puține accidente rutiere între Sinești și Movilița

«Șoseaua morții», drum mai sigur

Mai puține accidente rutiere între Sinești și Movilița

Reprezentanții Asociației Pro Infrastructură susțin faptul că Drumul Național 2, unul dintre cele mai periculoase din județul Ialomița, a devenit mai sigur. Toate acestea datorită reamenajării porțiunii de drum cuprinsă între Sinești și Movilița prin marcaje de tipul «2+1 alternativ». Inițial, șoseaua avea câte o bandă pe sens, iar din această cauză riscul producerii accidentelor rutiere era crescut. Șoferii nu s-au arătat însă încântați de această măsură...

A scăzut numărul accidentelor Porțiunea Drumului Național 2 care unește localitățile ialomițene Sinești și Movilița a reprezentat... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2020, 12:10 (3860 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
307 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Sindicaliștii de la Mediu, nemulțumiți de decizia Elenei Udrea

Sindicaliștii de la Mediu, nemulțumiți de decizia Elenei Udrea

«În data de 27 octombrie 2009, a fost publicată în Monitorul Oficial HG 1249/21.10.2009, prin care se intenționează întărirea Gărzii Naționale de Mediu prin diminuarea capacității instituționale a agențiilor ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2009, 12:15
(10908 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal în apropiere de Fetești

Un grav accident rutier s-a produs în dimineața zilei de vineri, 30 octombrie, în apropiere de municipiul Fetești. Astfel, în jurul orelor 8,00, pe DN3A, un bărbat în vîrstă de 35 ani, din Fetești, aflat ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2009, 10:13
(10088 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru IMM

Joi, 29 octombrie 2009, orele 11,00, la sediul Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița se va desfășura întîlnirea de lucru avînd ca temă «Sprijin pentru IMM și microîntreprinderi privind accesarea ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 15:05
(11316 vizualizări - 1 comentariu)


Infractori reținuți

În cursul zilei de marți, 27 octombrie 2009, polițiștii ialomițeni au reținut două persoane pe numele cărora au fost emise mandate de executare a pedepsei cu închisoarea. Astfel, pe numele lui Dumitru ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 14:20
(10662 vizualizări - 2 comentarii)


Beat la volan

În noaptea de 25 spre 26 octombrie 2009, în jurul orelor 02,30, pe raza orașului Căzănești a fost oprit pentru control un autoturism ce se deplasa pe direcția Urziceni-Slobozia. Avînd un mers sinuos, a ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 13:55
(11673 vizualizări - 1 comentariu)


A furat o mașină

Duminică, 25 octombrie a.c., polițiștii din Movila au fost sesizați de către un bărbat din localitate asupra faptului că, în cursul nopții, persoane necunoscute i-au sustras din fața locuinței sale o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 13:25
(10903 vizualizări - 1 comentariu)


Orașul de Floci, deschis pentru public

Joi, 29 octombrie, Consiliul Județean Ialomița inaugurează site-ul muzeal Orașul de Floci-Giurgeni. Manifestările vor debuta la orele 10,30, iar la eveniment vor participa reprezentanți ai instituțiilor ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 09:00
(13666 vizualizări - 2 comentarii)


Simpozionul Național de Terapii Complementare și Alternative

Simpozionul Național de Terapii Complementare și Alternative

Cea de-a VII-a ediție a Simpozionului Național de Terapii Complementare și Alternative s-a desfășurat în intervalul 24-25 octombrie 2009, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea». Tema acestui simpozion ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 08:00
(14199 vizualizări - 3 comentarii)


Tăriceanu la Kogălniceanu, Antonescu la Urziceni

La aproape o săptămînă de la debutul oficial al campaniei electorale, PNL Ialomița iese pentru prima oară în public. Marți, 27 octombrie 2009, Călin Popescu Tăriceanu, ex-premierul României, a fost invitat ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 07:00
(11569 vizualizări - 2 comentarii)


Soluții pentru deșeurile menajere

Miercuri, 28 octombrie, la Căzănești, se va desfășura o dezbatere publică pe tema «Salubritatea în orașul Căzănești». Acțiunea are loc în cadrul unui proiect aministrativ mai larg, desfășurat sub sloganul ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2009, 17:48
(11947 vizualizări - 4 comentarii)


Record de credincioși la Sfântul Dimitrie

Record de credincioși la Sfîntul Dimitrie

Mii de slobozeni s-au călcat în picioare, duminică, 25 octombrie, la tîrnosirea celei mai noi biserici ridicate în Slobozia, cea purtînd hramul Sfîntul Mare Mucenic Dimitrie. Încă de la primele ore ale ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2009, 17:01
(13679 vizualizări - 1 comentariu)


Pocora a obținut scutirea microbuzelor școlare de taxarea la trecerea podului Fetești-Cernavodă

Pocora a obținut scutirea microbuzelor școlare de taxarea la trecerea podului Fetești-Cernavodă

«După ce a tergiversat o lungă perioadă reglementarea taxei de trecere peste podul Fetești-Cernavodă, ministrul Radu Berceanu a emis, în cele din urmă, Ordinul prin care stabilește tarifele de traversare ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2009, 07:00
(14531 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua Eroilor, la Slobozia

Reprezentanții Instituției Prefectului Ialomița au lansat cetățenilor invitația de a participa la manifestările organizate cu prilejul «Zilei Armatei». Astfel, duminică, 25 octombrie, la Monumentul Eroilor ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2009, 13:00
(10863 vizualizări - 0 comentarii)


Apa «grea» a lui Ionașcu, verificată de Institutul de Sănătate Publică București

Apa din rețeaua subterană a orașului Slobozia se va afla, timp de trei săptămîni, sub lupa Institutului de Sănătate Publică București. Astfel, în perioada 26 octombrie-9 noiembrie, inspectorii ISP București ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2009, 08:00
(10378 vizualizări - 2 comentarii)


8 miliarde lei anual pentru terenurile din zona Giurgeni-Vlădeni

8 miliarde lei anual pentru terenurile din zona Giurgeni-Vlădeni

Marți, 20 octombrie, s-a desfășurat o nouă licitație pentru concesionarea unor terenuri agricole neproductive din zona Giurgeni-Vlădeni, aflate în proprietatea Consiliului Județean Ialomița. La licitație ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2009, 12:05
(14168 vizualizări - 1 comentariu)


Încă o rambursare de TVA pentru Paul Toma-Eldaga?

Încă o rambursare de TVA pentru Paul Toma-Eldaga?

Sursele noastre din cadrul Ministerului de Finanțe ne-au dezvăluit cum o altă firmă controlată de Paul Toma, respectiv TRB Group, ar fi beneficiat de o rambursare de TVA cel puțin egală cu cea încasată ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2009, 15:32
(13164 vizualizări - 0 comentarii)


Teodora Bertzi, în campanie liberală la Slobozia

Teodora Bertzi, în campanie liberală la Slobozia

Vineri, 16 octombrie, la primele ceasuri ale după-amiezii, pe o ploaie torențială, la Slobozia, vreo 30 de pensionari slobozeni au fost convocați să participe, cu mic cu mare, la o adunare de campanie condusă ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2009, 17:46
(10351 vizualizări - 3 comentarii)


Berceanu bulversează Agricultura prin demiterea tuturor directorilor

La începutul săptămînii, Radu Berceanu, ministrul interimar al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale a emis un ordin de demitere în bloc a tuturor șefilor deconcentratelor din teritoriu aflate ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2009, 18:51
(10057 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua «Mersului pe Jos» pentru prichindei

Ziua «Mersului pe Jos» pentru prichindei

Grădinița Junior a organizat astăzi, 15 octombrie, o acțiune pentru a marca Ziua «Mersului pe Jos». Peste o sută de prichindei cu pancarte care aminteau adulților de importanța păstrării mediului ambiant ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2009, 18:50
(9576 vizualizări - 1 comentariu)


Pensionarii, în control alături de șefii descentralizatelor

Vă amintiți, firește, de pichetarea Prefecturilor din toată țara, organizată săptămîna trecută de pensionari. Ei bine, în Ialomița aceasta chiar a dat roade. Potrivit unui comunicat de presă remis de Prefectură ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2009, 18:03
(10623 vizualizări - 0 comentarii)


Margareta Gheorghe, de la Finanțe Urziceni, așteaptă să preia frîiele Fiscului

Democrat-liberalii fac primii pași, timizi ce-i drept, spre schimbările din descentralizate, înlocuind directorii sociali democrați. Pentru început, să amintim metoda mai mult decît inventivă a directorilor ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2009, 09:02
(15215 vizualizări - 1 comentariu)


Vâjdea, destituit de la conducerea Finanțelor

Vîjdea, destituit de la conducerea Finanțelor

La Finanțe buzduganul demiterilor a ajuns cu o zi mai devreme. Ieri, de dimineață, în timp ce Nicolae Vîjdea gîndea: «unde să mai mîncăm azi draga mea?», în mapa directorală venise țidula de demitere de ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 16:22
(15566 vizualizări - 4 comentarii)


Tandemul Pravăț-Pîrgă, la șefia Spitalului Județean

Joi, joi, 8 octombrie, în cadrul unei conferințe de presă, Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița a anunțat care vor fi viitorii directori ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Astfel, în locul ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 16:18
(14560 vizualizări - 3 comentarii)


Împușcături pentru prinderea unor hoți de motorină

Împușcături pentru prinderea unor hoți de motorină

Patru tineri cu vîrste cuprinse între 20 și 28 ani, din comuna Dragalina, au fost prinși în flagrant în timp ce încercau să fure motorină din rezervorul unui autotren parcat într-un loc amenajat pe DN2 ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 14:01
(16452 vizualizări - 0 comentarii)


Grevă din obligație la vârsta a treia

Grevă din obligație la vîrsta a treia

Astăzi, joi, 8 octombrie, la orele 10,00, aproximativ 30 de pensionari din Slobozia au pichetat Prefectura Ialomița într-o încercare disperată de a atrage atenția asupra deciziei Guvernului de modificare ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 11:19
(12467 vizualizări - 0 comentarii)


Descentralizații PSD au dat în boala concediului

Vinerea trecută, Cazacu Marinică, liderul PD-L Ialomița a anunțat că șefii instituțiilor deconcentrate numiți în funcții cu sprijimul PSD trebuie să plece. Declarația a fost considerată fără acoperire, ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 10:33
(12549 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmii au prins un hoț de porumb

Potrivit unui comunicat de presă, jandarmii grupei de intervenție la conductele magistrale de transport produse petroliere Țăndărei au fost sesizați marți, 6 octombrie, asupra faptului că un bărbat fură ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 10:32
(13594 vizualizări - 1 comentariu)


Prefectura recomandă slobozenilor apa plată

Luni, 5 octombrie, la Prefectura Ialomița a avut loc o întîlnire legată de situația apei potabile în Slobozia. La aceasta au participat, alături de responsabilii locali implicați în monitorizarea calității ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:51
(12829 vizualizări - 2 comentarii)


Societățile de construcții, la control

Potrivit Inspectoratului Teritorial de Muncă, în perioada 23-30 septembrie, la nivelul județului Ialomița s-a desfășurat cea de-a cincea Campanie națională privind identificarea cazurilor de muncă fără ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:13
(13078 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier grav la Movilița

Marți, 6 octombrie, la primele ore ale dimineții, în apropiere de comuna Movilița s-a produs un grav accident rutier. O persoană și-a pierdut viața și o alta a fost rănită, după primele verificări polițiștii ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:09
(14380 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...