Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-SCM Râmnicu Vâlcea 24-29 (15-16)

Prestație curajoasă în fața liderului

În pofida faptului că spectatorii se așteptau la o confruntare disproporționată, HCM Slobozia a dus o luptă aprigă în confruntarea cu liderul SCM Râmnicu Vâlcea. Și, în final, a pierdut frumos... Au fost momente în care echipa lui Gheorghe Covaciu a preluat conducerea pe tabelă, făcându-ne să visăm la un succes.

Primă repriză, de pus în ramă
HCM Slobozia a fost echipa care a dat startul în sarabanda golurilor și apoi s-a ținut nesperat de aproape de echipa adversă. Florentin Pera, antrenorul oltencelor, a aruncat în luptă garnitura grea, cu trei vicecampioane mondiale din Naționala... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2020, 14:20 (4104 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Gheorghe Dorobăț a revenit la conducerea Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița Gheorghe Dorobăț a revenit la conducerea Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița

Petre Țenea, schimbat din funcție

Gheorghe Dorobăț a revenit la conducerea Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița

Începând de marți, 7 ianuarie 2020, Petre Țenea nu mai este șeful Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița. Acesta a fost schimbat din funcție cu Gheorghe Dorobăț. Decizia a fost luată în baza unui Ordin emis de actualul președinte al Agenției Naționale de Administrare Fiscală.

La vremuri noi, șefi vechi Gheorghe Dorobăț s-a aflat la conducerea Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița în perioada 2016-2017, fiind înlocuit cu Petre Țenea în primăvara anului 2017. La vremea respectivă, motivul invocat de șefii Agenției Naționale de Administrare Fiscală în privința... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2020, 11:05 (16795 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alertă: Suspiciune de gripă în Ialomița!

Alertă: Suspiciune de gripă în Ialomița!

Testele preliminarii au confirmat prezența virusurilor gripale în cazul a doi bărbați, unul domiciliat în comuna Perieți, iar celălalt în orașul Căzănești. Autoritățile sanitare așteaptă acum confirmarea din partea specialiștilor Institutului Național de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București. În ultima săptămână, potrivit Direcției de Sănătate Publică Ialomița, la nivelul județului au fost semnalate peste 200 de cazuri de infecții acute ale căilor respiratorii.

34 mii de doze de vaccin în Ialomița
Cei doi bărbați s-au adresat medicilor având simptome specifice gripei. Testele... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2020, 18:20 (3576 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

HCM Slobozia înfruntă campioana României, SCM Râmnicu Vâlcea

Handbal, Liga Națională

HCM Slobozia înfruntă campioana României, SCM Râmnicu Vâlcea

După mai bine de o lună de pauză generată de participarea modestă a Echipei Naționale la Campionatul Mondial, Liga Florilor își reia cursul firesc. Etapa a XII-a programează jocul dintre HCM Slobozia și campioana României, SCM Râmnicu Vâlcea. Partida se va juca miercuri, 8 ianuarie 2020, de la orele 17,30, în Sala «Andreea Nica».

11 «internaționale» în lotul Vâlcei Cu toate că a făcut doar un meci egal în etapa precedentă la Buzău, Râmnicu Vâlcea se bazează pe un lot extrem de valoros. Antrenorul Florentin Pera are la dispoziție nu mai puțin de 11 jucătoare care au evoluat la Campionatul... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2020, 17:50 (4835 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Candidez pentru Primăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița!»

Declarații politice ale senatorului PMP Gabi Ionașcu la început de an 2020

«Candidez pentru Primăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița!»

Senatorul PMP Gabi Ionașcu intenționează să candideze pentru un nou mandat de primar la Slobozia. El a declarat pentru ziarul nostru că va candida atât pentru funcția de primar, cât și pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița. «Primăria Slobozia rămâne prima mea opțiune...» a mai precizat el.

Nicio masă fără pește Senatorul PMP Gabi Ionașcu deschide anul 2020 cu un anunț public surprinzător. El a declarat pentru ziarul nostru că intenționează să candideze pentru un nou mandat la funcția de primar al municipiului Slobozia. De asemenea, Gabi Ionașcu ia în... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2020, 14:05 (16632 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura Ialomița are un nou șef de cabinet

Gheorghe Babagianu, scos de la naftalină

Prefectura Ialomița are un nou șef de cabinet

Prefectura Ialomița are, începând cu sfârșitul anului 2019, un nou șef de cabinet. Este vorba despre Georghe Babagianu, fost subprefect al județului în anul 2009. Surse din cadrul instituției confirmă faptul că angajarea acestuia s-a făcut la insistențele deputatului PNL Gheorghe Tinel. «Colaborarea cu domnul Babagianu a început în luna decembrie a anului trecut...» a declarat laconic prefectul Tonița Manea.

Și PNL are dinozauri
Unul dintre cei mai controversați oameni politici din Ialomița, Gheorghe Babagianu, a reintrat în circuitul administrativ. El ocupă, începând... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2020, 18:05 (17341 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Val de pacienți la Spitalul Municipal Urziceni

Val de pacienți la Spitalul Municipal Urziceni

Sărbătorile de Iarnă au adus prezentări record la Spitalul Municipal Urziceni. Reprezentanții unității medicale au precizat faptul că au acordat îngrijiri unui număr de peste 900 de pacienți. Urgențele au reprezentat un sfert dintre cazurile pe care medicii Spitalului Urziceni le-au tratat.

Mâncarea le-a creat probleme de sănătate Oficialii Spitalului Municipal Urziceni au prezentat o situație statistică a cazurilor pe care le-au investigat în perioada Sărbătorilor de Iarnă. Astfel, între Crăciun și până în ziua de  Bobotează, medicii Spitalului Urziceni au acordat îngrijiri medicale... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2020, 15:20 (3483 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Direcția Impozite și Taxe a Primăriei Amara e... indisponibilă!

Semne bune anul are

Direcția Impozite și Taxe a Primăriei Amara e... indisponibilă!

Primăria Amara refuză să încaseze impozitele cetățenilor. Potrivit unei sesizări făcută pe adresa redacției, luni, 6 ianuarie 2020, funcționarii din cadrul Primăriei Amara au refuzat să asigure serviciile pentru cetățenii care s-au prezentat la ghișee.

2020 a început cu stângul... la Amara
Un cetățean din orașul Amara reclamă faptul că funcționarii Primăriei au refuzat să-i elibereze un certificat fiscal. Sesizarea a fost trimisă pe adresa redacției de către Sandu Petre. Acesta susține că funcționarul de la ghișeu nu a fost capabil să onoreze nicio solicitare: «În momentul în care am ajuns la Direcția Impozite și Taxe am fost surprins sa aflu că din mai multe motive nu pot efectua nicio operațiune. După mai multe insistențe s-a dus la șefa lui care a dat un răspuns ferm: „Urmează sa facem verificări și de aceea nu se emite niciun document“. Lângă mine mai erau câteva persoane care doreau sa achite impozitele dar nici acestea nu au fost servite. (...) Aceasta este administrația „performantă“ de la Amara. Își bat joc de cetățeni și de contribuabili cum doresc fără sa dea socoteală nimănui!».... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2020, 14:05 (6750 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mai puține accidente rutiere între Sinești și Movilița

«Șoseaua morții», drum mai sigur

Mai puține accidente rutiere între Sinești și Movilița

Reprezentanții Asociației Pro Infrastructură susțin faptul că Drumul Național 2, unul dintre cele mai periculoase din județul Ialomița, a devenit mai sigur. Toate acestea datorită reamenajării porțiunii de drum cuprinsă între Sinești și Movilița prin marcaje de tipul «2+1 alternativ». Inițial, șoseaua avea câte o bandă pe sens, iar din această cauză riscul producerii accidentelor rutiere era crescut. Șoferii nu s-au arătat însă încântați de această măsură...

A scăzut numărul accidentelor Porțiunea Drumului Național 2 care unește localitățile ialomițene Sinești și Movilița a reprezentat... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2020, 12:10 (3860 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Steluța Mitrea a câștigat procesul intentat Ministerului Educației

De-ale Inspectoratului Școlar Ialomița

Steluța Mitrea a câștigat procesul intentat Ministerului Educației

Ministerul Educației a pierdut procesul pe care Steluța Mitrea, inspectorul școlar adjunct al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, l-a deschis împotriva instituției. Cauza supusă judecății a vizat anularea fișei și raportului de evaluare a activității Steluței Mitrea în cadrul Inspectoratului, în perioada septembrie 2016-august 2017. În baza respectivelor documente, reprezentanții Ministerului Educației, condus la vremea respectivă de ministrul Valentin Popa, au solicitat demisia din funcție a Steluței Mitrea. Dosarul s-a judecat la Curtea de Apel București, instanță care a decis anularea documentelor, dar și obligarea Ministerului Educației la plata unor despăgubiri morale în valoare de... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2020, 11:25 (15208 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Perdeaua forestieră de protecție de la Gară se taie legal

Oficial e bine la Slobozia

Perdeaua forestieră de protecție de la Gară se taie legal

În urmă cu o săptămână, grupurile locale de social media din Slobozia au atras atenția asupra defrișării unei noi suprafețe din perdeaua forestieră care separă orașul Slobozia de DN2A. Conform informațiilor oficiale, firma care execută lucrările de defrișare are autorizație de exploatare a masei lemnoase, emisă legal de Ocolul Silvic Slobozia.

Încă un semnal de alarmă
În urmă cu o săptămână, o parte din perdeaua de protecție forestieră (Pădurea Privighetoarea), care separă DN2A de cartierul din imediata vecinătate a Muzeulul Național al Agriculturii, a fost pusă la pământ. Activitatea... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2019, 10:05 (11596 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

RETROSPECTIVĂ 2019

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

Tragedie pe șosea, luna octombrie
Cea mai mare tragedie înregistrată pe șoselele din România în ultimii 14 ani s-a petrecut în dimineața zilei de 5 octombrie 2019, la intrare în comuna Sfântu Gheorghe. În urma impactului dintre un microbuz și un camion, 10 persoane au murit. Nici la momentul de față ancheta deschisă în urma tra­gediei nu a fost finalizată. Tot în luna octombrie, Primăria Slobozia a fost sancționată de Inspectoratul de Stat în Construcții, după ce a emis o autorizație de construire pentru amenajarea unui supermarket. Amenda încasată depă­șește 25 mii de lei. Pe plan politic, în luna octombrie, deputatul Mihăiță Găină a... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2019, 15:35 (7305 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deputatul Gheorghe Tinel cere Ministerului Sănătății să verifice Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Deputatul Gheorghe Tinel cere Ministerului Sănătății să verifice Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Managementul Marianei Iancu la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost readus în atenția opiniei publice de către deputatul liberal Gheorghe Tinel. În cadrul unei conferințe de presă organizată la sfârșitul săptămânii precedente, acesta a precizat faptul că unitatea medicală are nevoie de un audit din partea Ministerului Sănătății. «Voi avea o întrevedere cu actualul ministru al Sănătății și îi voi solicita să facă o vizită la Spitalul Slobozia!» a explicat parlamentarul Gheorghe Tinel.

Audit ministerial la Spitalul Slobozia
Încă de la preluarea mandatului, în toamna anului... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2019, 09:55 (12497 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

SPORT

Nicoleta Băjan, printre luptătorii anului 2019

Lupte libere, CS Amara

Nicoleta Băjan, printre luptătorii anului 2019

La finele săptămânii precedente, Hanul Drumețului din București a găzduit Gala Laureaților Federației Române de Lupte. Pe lângă conducerea Federației, la eveniment au mai participat mi­nistrul Sportului, Ionuț Stroe, și șeful COSR, Mihai Covaliu. Printre laureați s-a aflat și luptătoarea CS Amara, Nicoleta Băjan, care a avut în 2019 un parcurs de excepție. Însoțită de antrenorul Marian Moraru, Nicoleta a primit, în sfârșit, recunoașterea faptului că este una dintre marile speranțe ale sportului românesc. Și pentru că vorbeam de palmares, să amintim că pentru Nicoleta anul 2019 a însemnat titlul balcanic la cadeți, argintul european U15, o participare la Campionatul Mondial, plus două titluri naționale... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2019, 11:25 (4192 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul de Stat în Construcții a verificat 50 de proiecte derulate prin PNDL

În Ialomița

Inspectoratul de Stat în Construcții a verificat 50 de proiecte derulate prin PNDL

În prima jumătate a lunii decembrie 2019, la cererea Ministerului Lucrărilor Pu­blice, Dezvoltării și Adminis­trației au fost verificate în Ialomița 50 de proiecte de investiții derulate prin Progra­mul Național de Dezvoltare Locală, 1 și 2. Au fost identificate neconcordanțe între «realitatea datelor transmise de beneficiari cu situația din teren» în comunele Mărcu­lești, Colelia, Ciulnița, Reviga, Cosâmbești și Bucu.

Proiectele la control! Un control tematic declanșat de Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației a inclus și județul Ialomița. Controlul a fost efectuat... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2019, 10:50 (5373 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

RETROSPECTIVĂ 2019

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

În iulie, dezvoltarea județului bate pasul pe loc
Publicat în paginile Independent în luna iulie 2019, articolul «Ialomița rurală este departe de Europa» scoate în evidență faptul că administrațiile locale din mediul rural ialomițean au accesat 90 de proiecte cu finanțare europeană, jumătate dintre acestea aflându-se încă la stadiul de documentație. De asemenea, tot în luna iulie, Curtea de Conturi a României confirma oficial faptul că în Ialomița există un singur medic la 1000 de locuitori. Totodată, judecătorii din Slobozia au decis să-l condamne la 3 ani și 8 luni de închi... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2019, 15:50 (6898 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrație prin dispoziții în comuna Sălcioara

Se întâmplă în Ialomița

Administrație prin dispoziții în comuna Sălcioara

De un an și jumătate, întreaga activitate administrativă desfășurată în comuna Sălcioara se realizează prin dispozițiile date de edilul Gabriel Stoica. Situația este generată de faptul că localitatea a rămas fără Consiliu Local, dizolvat de drept în urma demisiei toturor aleșilor locali. Cauza de la Sălcioara este plimbată între Tribunalul Ialomița și Curtea de Apel București deoarece judecătorii nu au ajuns încă la o concluzie cu privire la motivele pentru care trebuie să constate dizolvarea Con­siliului Local al co­munei Sălcioara.

Lupte de orgolii la Primăria Sălcioara
Conflictele... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2019, 10:20 (3477 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Urziceni: Trei persoane au murit într-un grav accident rutier

În Ialomița s-a activat Planul Roșu de Intervenție

Urziceni: Trei persoane au murit într-un grav accident rutier

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița au activat miercuri, 25 decembrie 2019, Planul Roșu de Intervenție. Măsura a fost luată ca urmare a unui accident rutier petrecut pe DN2, în zona municipiului Urziceni. În urma tragediei, trei persoane au murit pe loc, iar alte patru au fost rănite. Traficul între Urziceni și Buzău este blocat în acest moment.

Elicopterul SMURD a fost solicitat la locul accidentului Din primele informații, se pare că accidentul rutier din zona municipiului Urziceni s-a produs în urma impactului dintre două autovehicule.... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2019, 18:21 (7463 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Crăciunul-Taina Întrupării Mântuitorului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări !


Dreptmăritori creștini,
Sărbătoarea Nașterii după trup a Mântuitorului Iisus Hristos este maica tuturor sărbătorilor, după cum spune Sfântul Ioan Gură de Aur. Nașterea este urmată de celelalte sărbători legate de viața Mântuitorului, precum Botezul Domnului, Schimbarea la Față, Sfintele Pătimiri, Învierea și Înălțarea Lui. Fără Naștere nu ar fi Învierea, iar fără Înviere nu s-ar fi împlinit scopul nașterii Sale... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2019, 10:55 (3190 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

RETROSPECTIVĂ 2019

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

Probleme de mediu în luna aprilie
Luna aprilie a scos în evidență o serie de probleme cu privire la activitatea firmei de salubrizare Vivani. So­cietatea a declanșat un adevărat scandal public în urma unor solicitări adre­sate autorităților locale cu privire la extinderea gropii de depozitare a de­șeurilor periculoase pe care o admi­nistrează. În aceeași lună, administrația locală a Sloboziei a recunoscut public faptul că a cheltuit aiurea 1 milion de lei pentru studii de fezabilitate. Toate acestea în condițiile în care bugetul aprobat al muncipiului Slobozia s-a diminuat considerabil, fiind cel mai mic din ultimii 10 ani. Mai mult, în... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2019, 15:15 (8729 vizualizări - 2 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Accidente la Adîncata și Ion Roată. Bătrîn de 79 de ani, accidentat mortal!

Poliția a fost sesizată marți, 6 octombrie a.c., cu privire la faptul că pe șoselele ialomițene s-au produs două accidente de circulație în care au fost implicați doi pietoni.
Primul dintre acestea ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2015, 18:30
(9680 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Peste 1600 de cartușe deținute ilegal, confiscate

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au identificat într-o magazie a unei societăți comerciale de pe raza municipiului Fetești 1613 cartușe de vînătoare cu alice, ambalate în ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2015, 16:15
(6526 vizualizări - 0 comentarii)


Octombrie, luna cărților la Slobozia. S-a redeschis «Salonul Anual de Carte»

Joi, 1 octombrie 2015, «Salonul Anual de Carte» și-a redeschis porțile. Organizatorii, respectiv Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Slobozia, pun la dispoziție iubitorilor de lectură o lună întreagă ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2015, 19:10
(6702 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei accidente, nouă răniți

Vineri, 2 octombrie a.c., în jurul orei 19,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2 s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 17:50
(6533 vizualizări - 0 comentarii)


Gîrbovi: Arestat pentru complicitate la furt

Polițiști din cadrul Postului de Poliție Gîrbovi au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 16:25
(10229 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți la volan

La acest sfîrșit de săptămînă, polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului trei bărbați, cu vîrstele cuprinse între 42 și 47 de ani, care conduceau autovehicule și un moped pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 16:10
(7678 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat decedat la Malu după ce mașina sa a izbit un autobuz

Un bărbat, în vîrstă de 36 de ani, a decedat după ce autoturismul în care se afla a intrat în coliziune cu un autobuz, pe DN2A, pe raza localității Malu. Evenimentul a fost anunțat prin 112 în această dimineață ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 15:55
(11134 vizualizări - 3 comentarii)


Un tren a intrat într-o cireadă de vaci la Urziceni

Un eveniment la care a fost solicitată intervenția pompierilor s-a produs luni dimineață, 5 octombrie 2015, în jurul orei 9,30, cînd un tren de călători ce se deplasa dinspre București către Urziceni a ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 15:45
(7756 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Festivalul Național de Folclor «Doina Bărăganului», edița a II-a

În perioada 8-9 octombrie 2015, se va desfășura la Slobozia cea de a II-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Doina Bărăganului». Organizatorii acestui eveniment artistic sînt Consiliul Județean ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 11:05
(5568 vizualizări - 0 comentarii)


Cornel Vasile, fostul șef al Gărzii de Mediu Ialomița, trimis în judecată de DNA

Direcția Națională Anticorupție a finalizat cercetările în cazul fostului comisar șef al Gărzii de Mediu, Cornel Vasile, și a trimis dosarul în instanță. Procesul se va desfășura la Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 20:10
(12471 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Percheziții la hoți din locuințe

14 persoane suînt cercetate de polițiști sub aspectul comiterii mai multor infracțiuni de furt și furt calificat, în funcție de participația fiecăruia la comiterea faptelor. Astfel, marți, 29 septembrie ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 18:20
(8367 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mașina condusă de un șofer de 89 de ani a acroșat o femeie pe trecerea de pietoni!

Marți, 29 septembrie a.c., în jurul orelor 11,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 16:50
(5603 vizualizări - 10 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Eliberare de adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează că, începînd cu data de 16 septembrie 2015, eliberează adeverințe pentru beneficiarii Schemei de Plată Unică pe Suprafață ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 15:15
(6504 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămîna Prevenirii Criminalității»: Prevenirea delincvenței juvenile

Polițiștii ialomițeni au dedicat a doua zi a «Săptămânii Prevenirii Criminalității» activităților de prevenire a delincvenței juvenile, ocazie cu care polițiștii ialomițeni au desfășurat activități preventiv ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 14:40
(5431 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri de lucru cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 11:10
(4910 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidente la Bucu și Movilița

Luni, 28 septembrie a.c., în jurul orei 13,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ213A s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 21:20
(8153 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR Ialomița: Noi oportunități de finanțare pentru investiții de utilitate publică în mediul rural

Autoritățile publice locale și ONG-urile pot solicita fonduri nerambursabile pentru investiții de utilitate publică avînd la dispoziție 552 milioane de euro pentru investiții în crearea și modernizarea ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 20:35
(9881 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Trei tineri hoți din locuințe, prinși în flagrant de polițiști

Trei tineri sînt cercetați de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt calificat și tentativă la furt calificat, unul dintre aceștia fiind reținut. Astfel, în noaptea de 26/27 septembrie ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 19:10
(8341 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămîna Prevenirii Criminalității»: Prevenirea victimizării minorilor

Prima zi a Săptămînii Prevenirii Criminalității, 28 septembrie a.c., a fost dedicată prevenirii victimizării minorilor, aceasta fiind o prioritate națională. Astfel, luni, 28 septembrie a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 18:15
(4345 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 25-27 septembrie a.c., polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului trei bărbați, cu vîrstele cuprinse între 24 și 37 de ani, care conduceau autovehicule pe ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 17:25
(5096 vizualizări - 1 comentariu)


Dridu: Femeie de 68 de ani, acroșată de un vehicul

Sîmbătă, 26 septembrie a.c., pe DJ302, în localitatea Dridu, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate, polițiștii au stabilit că în timp ce un un tînăr, ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 15:05
(5957 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu accident


Urziceni: Accident în lanț cu patru victime

Vineri, 25 septembrie a.c., în jurul orei 12,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a patru persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 13:40
(6274 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Siguranța participanților la trafic, prioritate a polițiștilor ialomițeni

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 25-27 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 12:25
(6528 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă pentru absolvenții ialomițeni

Vineri, 25 septembrie 2015, la nivel național s-a desfășurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune  organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței  de  Muncă. Acest eveniment ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2015, 21:55
(8306 vizualizări - 0 comentarii)


40 de Sfinte Liturghii la Catedrala din Urziceni

40 de Sfinte Liturghii la Catedrala din Urziceni

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, de marți, 29 septembrie 2015, la Catedrala din Urziceni se vor oficia 40 de Sfinte Liturghii în cinstea Sfîntului ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2015, 18:45
(9622 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Microbuzele școlare, în atenția Poliției

La nivelul IPJ Ialomița a fost pus în aplicare un plan de acțiune în scopul îmbunătățirii climatului de siguranță rutieră pe traseele de deplasare a autovehiculelor destinate transportului elevilor. Activitățile ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2015, 15:20
(9474 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Săptămîna Prevenirii Criminalității»

În perioada 28 septembrie 2015-2 octombrie 2015, se va desfășura la nivel național cea de-a zecea ediție a manifestării «Săptămâna Prevenirii Criminalității». Acțiunea va consta în organizarea, în acest ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2015, 20:15
(5970 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Primul post de jandarmi inaugurat în Ialomița

Joi, 24 septembrie a.c., a fost inaugurat Postul de Jandarmi Amara. La eveniment au participat reprezentanți ai autorităților județene și locale, personalul de conducere al Inspectoratului de Jandarmi ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2015, 18:10
(10167 vizualizări - 1 comentariu)


Stelnica: Minor dispărut de la domiciliu

Stelnica: Minor dispărut de la domiciliu

Sîmbătă, 19 septembrie 2015, polițiștii de Investigații Criminale au fost sesizați cu privire la faptul că minorul HUCIOG GHEORGHE-CĂTĂLIN, de 16 ani, din comuna Stelnica, a plecat de la ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2015, 16:10
(5598 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volanul unei mașini neînmatriculate

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului un tînăr, de 23 de ani, din Fetești, care conducea pe drumurile publice un autoturism neînmatriculat și neînregistrat, fapt pentru care, în cauză, a ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2015, 15:10
(3931 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...