Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

între fals absolut și prostie întruchipată

Teoria răului cel mai mic e depășită. Poate a fost valabilă atunci când poporul a avut de ales între un comunist cu mâinile pătate de sângele nostru și un nebun care voia să ne mitralieze pe stadioane. Și apoi iar, între un comunist care deplângea blestemul căzut asupra poporului și alt co­mu­nist care avea să se împuște în prime-time. Acum însă nu mai putem vorbi de răul cel mic pentru că el nu există. Vom alege între un fals absolut care a clamat timp de 5 ani normalitatea fără să miște un deget și prostia întruchipată care ne înspăimântă visceral. Sigur, e vina noastră că am ajuns aici. Am fi putut alege schimbarea, am fi putut alege progresul, un om, un intelectual, un impostor. Acum e însă... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2019, 10:50 (2547 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Creatorul de teste educaționale

Creatorul de teste educaționale

Are 39 de ani si crede în educația individuală. În 2011 a realizat primul său site, invatasingur.ro De-atunci au mai apărut alte 3! Toate destinate elevilor și tine­rilor. Îl cheamă Nicolae Popa și susține că nu se va opri aici: «Viitorul este al celor care învață singuri... Eu pentru ei construiesc aceste site-uri. Și pentru copiii mei, sper!».

invatasingur.ro Nicolae Popa este IT-ist de meserie. O meserie pe care a învățat-o băbește, pe vremea când calculatoarele arătau precum râșnițele de cafea. Adică în anul 1997: «Eu învățam la Pedagogic, dar eram pasionat... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2019, 19:05 (5478 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Senatorul lui Dumnezeu și-a adjudecat funcția de subprefect!

Se schimbă mobila administrativă la Prefectura Ialomița

Senatorul lui Dumnezeu și-a adjudecat funcția de subprefect!

Protocolul dintre PNL și PMP generează primele schimbări administrative. Potrivit acestuia, PMP și-a adjudecat 2 funcții de prefect și 20 de funcții de subprefect la nivelul țării. În Ialomița, senatorul PMP Gabi Ionașcu a propus pentru funcția repartizată, cea de subprefect, pe juristul Sorin Drima. Acesta este proaspăt avocat, jurist cu normă întreagă la primăria Urziceni.

Senatorul lui Dumnezeu a propus Senatorul PMP Gabi Ionașcu a reușit performanța de a o schimba din funcție pe Silica Vali Tudor, subprefectul care trăiește pe post de mobilier de fundal de aproape 2 ani la Prefectura... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2019, 19:10 (19871 vizualizări - 45 comentarii)

SPORT

Încă un joc bun, încă o înfrângere

Handbal, Liga Națională, Corona Brașov-HCM Slobozia 26-23 (14-12)

Încă un joc bun, încă o înfrângere

Din cauza programului competițional încărcat pe care îl are Corona Brașov, această echipă, împreună cu HCM Slobozia au decis să facă rocada în privința locurilor de desfășurare a meciurilor. Astfel, meciul tur s-a jucat sub Tâmpa, urmând ca returul să se desfășoare al Slobozia. Jocul a avut multe fluctuații de scor, HCM Slobozia dând o replică mult peste așteptări. Din păcate, neîncununată de puncte...

Final gestionat greșit Gazdele au avut 4 goluri avantaj în starul jocului, dar echipa noastră a revenit incredibil și chiar a reușit în minutul 23 să conducă cu 12-11, prin reușita jucătoarei... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2019, 18:50 (3024 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru-omul și opera (III)

Moraru-omul și opera (III)

Săptămâna trecută anunțam că vom de­dica cea de-a treia parte a foiletonului nostru administratorului public al județului, Larisa Mihai, femeia care prin sacrificiul ei public i-a adus liniște sufletească și, implicit, sănătate trupească, președintelui Victor Moraru. Vă rugăm însă să mai aveți puțintică răbdare. Pentru că administratorul public mai poate aștepta, însă domnia sa Victor Moraru ba. Atât de nerăbdător este încât a decis ca în 7 luni să realizeze cât a promis în 3 ani... Și pentru că nu vrem să rateze vreo promisiune și să rămână, Doamne ferește!, fără următorul mandat de președinte, i le contabilizăm noi pe toate, ca să-l scăpăm de-o grijă.

O dată vede Ialomița Raportul Președintelui... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2019, 15:20 (4967 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița trebuie să modernizeze spitalul pe care îl administrează!

Până în 2022

Consiliul Județean Ialomița trebuie să modernizeze spitalul pe care îl administrează!

Modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia pare un demers greu de realizat. Cele 6 proiecte concepute de Consiliul Județean Ialomița se află în momentul de față într-o fază incipientă deși, potrivit propriilor declarații ale administrației județene, era necesar ca investițiile să fie deja începute, având în vedere că trebuie finalizate până cel târziu în 2022. Execuția proiectelor este foarte importantă deoarece a stat la baza acreditării unității medicale, fiind garantată atât de autoritățile județene, cât și de oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Valoarea totală a investițiilor se ridică la 160,6 milioane de lei.

Proiecte în impas... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2019, 13:20 (6935 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Schimbarea prefectului și subprefectului, prioritate pentru deputatul PNL Gheorghe Tinel

Schimbarea prefectului și subprefectului, prioritate pentru deputatul PNL Gheorghe Tinel

În cadrul unei conferințe de presă organizată la sediul PNL Ialomița, deputalul PNL Gheorghe Tinel a anunțat public faptul că schimbarea din funcție a prefectului și subprefectului județului Ialomița este doar o chestiune de timp. Acesta nu a dezvăluit însă și cine îi va înlocui pe Gigi Petre și Silica Vali Tudor. «Diligențele noastre sunt făcute pentru a schimba prefectul și subprefectul!» a precizat Gheorghe Tinel.

Se schimbă garda la Prefectura Ialomița? Conferința de presă organizată de deputatul PNL Gheorghe Tinel a avut ca temă rezultatele primului tur al Alegerilor Prezidențiale... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2019, 19:45 (11920 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Luminița Barcari a revenit în fruntea Învățământului ialomițean

Decizie a Ministerului Educației

Luminița Barcari a revenit în fruntea Învățământului ialomițean

Încep schimbările în instituțiile publice din județul Ialomița. Luni, 11 noiembrie 2019, la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a fost numit un nou inspector ge­neral. Este vorba despre Luminița Barcari, susținută de PNL Ialomița pentru a ocupa această funcție. Numirea Luminiței Barcari s-a făcut prin Ordin semnat de actualul mi­nistru al Educației, Monica Anisie, pentru o perioadă de 6 luni.

Schimbări în fruntea IȘJ Ialomița
Noul ministru al Educației, Monica Anisie, a decis să facă schimbări în ceea ce privește conducerea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Astfel,... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2019, 15:40 (14409 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

SPORT

Eduard Dragomir, argint la Istanbul

Scrimă

Eduard Dragomir, argint la Istanbul

La finele săptămânii precedente, la Istanbul, s-a desfășurat o etapă din Circuitul European de sabie cadeți. Printre remarcații acestei competiții s-a numărat și sabrerul legitimat la CSM Unirea Slobozia, Eduard Dragomir, care a fost finalistul competiției, cucerind medalia de argint. «Eduard confirmă prin acest rezultat atât va­loarea sa, cât și faptul că rezultatele obținute în ultima perioadă nu sunt o întâmplare!» ne-a declarat antrenorul lui Eduard, Marin Cruțu. De remarcat că Eduard este fratele mai mic al lui George Dragomir, sportiv care s-a re­marcat în ultimii ani prin prestațiile excelente, reușite pe plan european și mondial, în turneele cadeților și junio­rilor. Turneul de la Istanbul... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2019, 14:10 (2786 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația din Ciulnița amenință cu evacuarea o familie cu trei copii

Administrația din Ciulnița amenință cu evacuarea o familie cu trei copii

O familie cu 3 copii din satul Ivănești al comunei Ciulnița este amenințată de oficialii Primăriei cu evacuarea. Familia trăiește într-o casă în satul Ivănești, ocupată cu permisiunea autorităților locale în urmă cu 6 ani... Vice­primarul comunei, Ionuț Belu, susține că Vasilică Buturugă, tatăl celor 3 copii, nu se integrează în comunitate...

Povestea lui Vasilică
În data de 17 octombrie 2019, Vasilică Buturugă din satul Ivănești al comunei Ciulnița a fost înștiințat de către autori­tățile locale ca «în termen de 30 de zile de la primirea prezentei să evacuați clădirea în care... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2019, 13:50 (6737 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Metalul Buzău-Unirea Slobozia 0-1

3 puncte muncite

Suprafața sintetică pe care Metalul Buzău își desfășoară meciurile de pe teren propriu este una dintre cele mai antipatice din țară. Multe echipe s-au plâns de uzura acesteia, care nu permite jucătorilor o construcție elaborată, deraind în multe situații traiectoria normală a mingiei. Așa s-a întâmplat și în me­ciul pe care buzoienii l-au avut cu Unirea Slobozia, partidă în mare parte plictisitoare pentru cei prezenți în tribună. Singurul aspect pozitiv în urma celor 90 de minute este faptul că ialomițenii și-au atins sco­pul. S-au întors de la Buzău cu toate cele 3 puncte, dar au muncit mult pentru aceasta. În minutul 2 a venit una dintre puținele ocazii ale jocului, o centrare în careu la care... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2019, 13:10 (2668 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Deputatul Mușoiu prezintă simptome de «disonanță cognitivă»

Deputatul Mușoiu prezintă simptome de «disonanță cognitivă»

«Disonanța cognitivă» reprezintă o stare de tensiune care apare ori de câte ori o persoană are în același timp două opinii care nu numai că nu se susțin una pe alta, dar se și exclud. În cazul deputa­tului Mușoiu, această afecțiune pe care a remarcat-o Daniela Gheorghiu îl afectează încă de la instalarea în funcție. Dovezile sunt nenumărate, căci deputatul Ștefan Mușoiu a avut grijă să le înșire harnic pe pagina sa de Facebook de fiecare dată când PSD i-a cerut-o. Pentru că doamna Gheorghiu a fost mai mult decât explicită, orice comentariu este de prisos. Iar domnul Mușoiu mai are un an la dispoziție să se trateze pe banii noștri. Că tare ne e teamă că mandatul viitor va îngroșa rezerva... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2019, 12:25 (4967 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Curajoase, dar din nou învinse

Handbal, Liga Națională, Minaur Baia Mare-HCM Slobozia 28-25 (16-15)

Curajoase, dar din nou învinse

HCM Slobozia a jucat la Baia Mare împotriva uneia dintre echipele în formă ale campionatului. Minaur are jucătoare de talie internațională, un public avid de handbal și obiectiv clar calificarea în Cupele Europene. Motive suficiente pentru handbalistele noastre să meargă acolo precum mieii la tăiere. Pe teren lucrurile nu au stat deloc așa. HCM Slobozia a luptat cot la cot cu adversarul timp de 45 de minute, irosind multe șanse de a egala. Finalul ne-a amintit, din păcate, de meciurile cu Rapid și Bistrița. Punctăm din nou doar la impresie artistică, iar aceasta nu ține de foame în clasament...

În coasta adversarului... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2019, 11:55 (5472 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

România, cu Moraru selecționer, locul II la Ruse

Lupte libere

România, cu Moraru selecționer, locul II la Ruse

În perioada 8-9 noiembrie 2019, Echipa Națională de Cadeți a României a participat la Turneul Internațional pe echipe «Russenski Legendi», desfășurat în orașul bulgar Ruse. Selecționata țării noastre a avut în componență și trei luptători de la CS Amara: Răzvan Jeaca și Constantin Morar, la 60 kg, și Marian Subțirică, la 65 kg. În finalul competiției, România s-a clasat pe locul II, aspect care ne bucură cu atât mai mult cu cât selecționerul echipei noastre a fost Marian Moraru, coordonator al Secției Lupte de la CS Amara. «Ca antrenor și selecționer mulțumesc tuturor antrenorilor care au trimis sportivii la acest turneu internațional. Felicit toți sportivii care au pus umărul la acest rezultat... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2019, 11:20 (2465 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șpăgile luate de agenții Poliției Autostrăzi-Fetești trebuie probate din nou

Curtea de Apel a decis

Șpăgile luate de agenții Poliției Autostrăzi-Fetești trebuie probate din nou

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au fost obligați să probeze încă o dată faptele de corupție ale agenților Poliției Autostrăzi-Fetești, cercetați penal în cursul anului 2018. Decizia aparține Curții de Apel București și a fost fondată pe un amănunt controversat. Judecătorii din Capitală au explicat faptul că anchetatorii nu au identificat toate persoanele de la care polițiștii au luat mită, iar din această cauză probatoriul anexat dosarului este insuficient. Specialiștii în drept explică faptul că argumentul invocat de magistrații bucureșteni este o excepție fără temei în doctrina Dreptului Penal românesc...

Filmul unei anchete... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2019, 10:10 (6782 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

De la Armand la Milano/London și Florin Salam Gheorghe

Evoluția numelor copiilor rromi din Ialomița

De la Armand la Milano/London și Florin Salam Gheorghe

În ultimii ani, o dată cu migrația în statele europene, moda numelor adoptate de conaționalii noștri s-a mo­dificat. Dacă în anii 2000 nume precum Termopan și Armand erau în trend, acum acestea au fost înlocuite cu nu­mele celor mai cunoscuți maneliști și numele capitalelor prin care rromii ialomițeni tranzitează. Evoluția acestora de-a lungul anilor ar putea fi cap­tivantă, dacă nu ar fi atât de ridicolă.

Istoria lui «Armand» În urmă cu 15 ani, nume precum Armand, Bruzli, Eduardo ori Pamela erau des auzite pe străzile localităților unde familiile de rromi din Ialomița trăiau aș­teptând... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2019, 16:35 (3097 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, 30% dintre diagnostice au fost eronate

În 2018

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, 30% dintre diagnostice au fost eronate

Deși beneficiază de sume considerabile pentru a-și desfășura activitatea, Spitalul Județean de Urgență Slobozia are restanțe în ceea ce privește calitatea serviciilor medicale. Un document oficial demonstrează faptul că în cazul multor pacienți diagnosticele sunt inexacte sau eronat stabilite. În 2018, pentru 30% dintre bolnavii care au trecut pragul unității medicale se constată o neconcordanță între diagnosticul pe care l-au primit la internare și cel trecut în fișele de externare. Deși i-a fost solicitat un punct de vedere oficial în legătură cu acest aspect, Mariana Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, a refuzat să ofere detalii, declarând că: «nu am timp să stau de vorbă!»... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2019, 13:25 (23911 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița nu poate stopa abandonul școlar

8,6 milioane de lei, cheltuite degeaba

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița nu poate stopa abandonul școlar

Un proiect european în valoare de 8,6 milioane de lei, implementat în Ialomița cu scopul de a reduce abandonul școlar, nu are rezultatele așteptate. Beneficiarul este Inspectoratul Școlar Județean, ale cărui statistici demonstrează faptul că stoparea acestui fenomen pare imposibilă. Într-un raport oficial al instituției, denumit «Starea Învățământului ialomițean», în ultimii 3 ani școlari numărul elevilor cu risc de abandon s-a menținut la aceleași valori ridicate.

Statistici îngrijorătoare În urmă cu 6 ani, Institutul Național de Statistică și UNICEF România atrăgeau atenția cu privire... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2019, 09:50 (3884 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte de peste 40 mii de euro

Se întâmplă la Sărățeni

Proiecte de peste 40 mii de euro

Autoritățile locale din comuna Sărățeni sunt pe cale de a im­plementa două proiecte menite să contribuie la siguranța cetățe­nilor: sistem vi­deo de supra­ve­ghere și iluminat public, pro­iecte în valoare de peste 40 mii de euro.

50 camere video la Sărățeni Eugen Tocileanu, primarul co­munei Sărățeni, urmează să implementeze un nou proiect. Acesta dorește să instaleze în întreaga co­mună 50 camere video de supra­ve­ghere. «Acum lucrăm la un proiect pe GAL, respectiv montarea ca­me­relor de supraveghere video... Ca­merele vor fi amplasate în toată lo­calitatea, în special în centrul... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2019, 12:40 (5044 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Serviciile de asistență socială lasă de dorit

În Ialomița

Serviciile de asistență socială lasă de dorit

Un control efectuat de Agenția Județeană de Plăți și Inspecție Socială Ialomița în cadrul pri­mă­riilor din județ scoate în evidență dezinteresul autorităților locale față de modul în care se acordă servicii sociale beneficiarilor. Toate acestea în condițiile în care, la nivelul județului Ialomița, Asistența Socială rămâne unul dintre domeniile care se bucură de cea mai mare finanțare, bene­ficind de fonduri anuale care depășesc 150 milioane de lei.

Săracii, tratați cu indiferență Controlul efectuat de reprezentanții Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița s-a realizat... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2019, 10:20 (3937 vizualizări - 2 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Platonești: Înapoi la pușcărie

Un tînăr de 38 ani, domiciliat în comuna Platonești, care poseda mandat de executare a pedepsei emis de Judecătoria Fetești, a fost depistat de polițiști. Luni, 28 martie a.c., lucrătorii Formațiunii Ordine ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:20
(7883 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 15 aprilie 2011-Bursa generală a locurilor de muncă

În data de 15 aprilie 2011, Agentia Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează la nivel național «Bursa generală a locurilor de muncă». Evenimentul se va desfășura la nivelul fiecărui județ prin ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 16:30
(10836 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Incendii la Fetești și Ciocârlia

Ialomița: Incendii la Fetești și Ciocîrlia

Incendiu la o fermă de animale din Fetești. Ajutorul pompierilor a fost solicitat sîmbătă, 26 martie, în jurul orei 13.00, cînd flăcările cuprinseseră un saivan de animale și rezerva de ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 16:09
(10557 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Jandarmeria Română, la 161 de ani de existență

Ialomița: Jandarmeria Română, la 161 de ani de existență

La 12 martie 1850, Divanul Obștesc votează «Legiuirea pentru reformarea Corpului Slujitorilor în Jandarmi». La 30 martie, domnitorul Grigore Alexandru Ghica aprobă printr-un Ofis încheierea lucrărilor, ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 15:55
(11669 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Doi minori au furat o jantă de camion

Polițiștii din Amara au fost sesizați de un slobozean despre faptul că, din curtea unui teren situat în orașul Amara, i-a fost sustrasă o jantă de camion, care cîntărea aproximativ 40 kg. În scurt timp ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 15:36
(7784 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara furt


Ialomița: Amenzi de aproape 60000 lei aplicate de Poliția Rutieră

În perioada 25-27 martie 2011, efectivele de poliție rutieră și-au intensificat activitățile specifice. La aceste acțiuni au participat 40 polițiști, fiind aplicate un număr de 329 sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 15:36
(9608 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: I-a furat bicicleta

Sîmbătă, 26 martie a.c., Poliția Țăndărei a fost sesizată asupra furtului unei biclete. Furtul a fost sesizat de un tînăr de 23 ani, din localitate, bicicleta fiindu-i subtilizată chiar de pe strada București ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 15:35
(8716 vizualizări - 1 comentariu)


Gîrbovi: A dat peste un om și a fugit de la locul accidentului

Sîmbătă, 26 martie a.c., Poliția Urziceni a fost sesizată prin 112 de către un cetățean din comuna Gîrbovi despre faptul că fratele său a fost accidentat de un autoturism al cărui conducător a părăsit locul ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 14:49
(10770 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi accident


La Bărbulești se fură casetofoane auto

Lucrătorii Postului de Poliție Bărbulești au fost sesizați prin 112 de un bărbat din comună despre faptul că, în noaptea de 25/26 martie a.c., în curtea locuinței au pătruns persoane necunoscute, care au ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 13:20
(10648 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bărbulești furt


Urziceni: Amenzi de peste 11500 lei în două zile

În perioada 25-27 martie a.c., polițiști din Urziceni și de la posturile comunelor arondate au organizat și executat acțiuni pe raza municipiului și a localităților limitrofe pe linia menținerii ordinii ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 13:17
(12531 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-a furat geanta de pe umăr unei femei!

În noaptea de 27/28 martie a.c, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 de către o femeie, de 49 ani, din localitate, despre faptul că un tînăr i-a smuls geanta personală și a fugit printre blocuri. Din ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 12:50
(8942 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Masă rotundă la Școala Nr. 4 pe teme de mediu

Fetești: Masă rotundă la Școala Nr. 4 pe teme de mediu

Miercuri, 30 martie, Școala cu clasele I-VIII Nr. 4 Fetești, invită autoritățile la o masă rotundă. Tema evenimentului va fi importanța protejării mediului natural și sensibilizarea populației feteștene ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 12:44
(7159 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 56 locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a publicat o nouă listă a locurilor de muncă vacante. Potrivit datelor instituției, la nivelul județului Ialomița, luni, 28 martie, sînt libere ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 10:39
(11481 vizualizări - 1 comentariu)


Gura Ialomiței: Înșelăciune cu telefonul mobil

O femeie din Gura Ialomiței a reclamat polițiștilor din localitate o înșelăciune. Femeia, în vîrstă de 38 ani, a susținut că, după ce a dat curs unei solicitări telefonice, a fost «văduvită» de 500 lei ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 10:29
(9722 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Razii la Țăndărei, Fetești și Fierbinți-Tîrg

În scopul creșterii siguranței rutiere și descoperirea transporturilor ilegale de mărfuri și persoane dar și pentru combaterea furturilor de fier vechi, polițiștii ialomițeni au organizat și executat acțiuni ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2011, 10:28
(10315 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se fură de la parazăpezi și îngrășăminte pînă la cabine de tractor!

Slobozia: Hoț arestat de polițiști. Acuzat de furt, un bărbat, de 32 ani, din Slobozia, a fost arestat preventiv de judecătorii slobozeni. Individul a fost reținut de polițiști ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2011, 11:08
(15234 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoți din autoturisme, prinși de polițiști

Slobozia: Hoți din autoturisme, prinși de polițiști

Slobozia Nouă a fost țina hoților la începutul săptămînii. Pe scurt, polițiștii slobozeni au fost alarmați, luni, 21 martie despre comiterea a cinci furturi din autovehicule. Cercetările ulterioare aveau ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2011, 15:51
(10227 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Movilița: Au tăiat 18 salcîmi

Miercuri, 23 martie, polițiștii din Movilița au fost sesizați de o femeie din localitate despre faptul că trei cetățeni au tăiat mai mulți salcîmi de pe un teren proprietate personală a reclamantei. Verificările ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2011, 15:49
(9812 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movilița furt


Buești: Infractor încarcerat

Polițiștii Posturilor de Poliție Albești și Buești au organizat o acțiune al cărei scop l-a constituit prinderea persoanelor urmărite. În cadrul activităților a fost prins Gheorghiță D., de 25 ani, din ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2011, 15:49
(9039 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Buești arestare


DGFP Ialomița: Fiscul a prelungit programul de lucru cu publicul

Fiscul ialomițean a decis prelungirea programului de lucru cu publicul pentru a veni în sprijinul contribuabililor care au de depus declarațiile fiscale, obligație ce trebuie îndeplinită pînă la data de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2011, 15:12
(10344 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Scandal monstru în parcarea unui bloc

Polițiștii slobozeni au reținut un bărbat de 35 ani din localitate, acesta fiind acuzat de «ultraj contra bunelor moravuri», «tulburarea liniștii și ordinii publice» și «utilizarea fără drept a unui obiect ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2011, 15:10
(11739 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Slobozia scandal


Ialomița: Furturile de fier vechi, în atenția Poliției

27 de persoane legitimate și 21 de mașini controlate pentru verificarea furturilor de de fier vechi: acestea sînt rezultatele unei acțiuni polițienești organizată în comunele Mihail Kogălniceanu și Gura ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2011, 15:05
(8544 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: A dispărut o fată de 16 ani!

Polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la faptul că minora Berlea Ana-Maria, de 16 ani, a plecat de la domiciliul din comuna Ograda. În urma cercetărilor efectuate, s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2011, 18:01
(9575 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Furturile, din nou dau bătăi de cap polițiștilor

Țăndărei: Se fură motoare electrice, cabluri și bunuri din locuințe. În cursul zilei de marți, 22 martie a.c., un tînăr de 18 ani și doi minori, de 15, respectiv 14 ani, toți din ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2011, 17:55
(6229 vizualizări - 3 comentarii)


Manasia: Doi tineri și un minor, reținuți pentru furtul unui cazan de țuică

Doi tineri de 23 și 18 ani, din Urziceni, respectiv Manasia, și un minor în vîrstă de 17 ani au fost reținuți pe bază de ordonanță pe timp de 24 ore, în Centrul de Reținere și Arest Preventiv al Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2011, 12:21
(10281 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt


Căzănești: Peste 7 tone de fier vechi fără acte, confiscate

Marți, 22 martie, pe Șoseaua Gării din Căzănești, a fost oprit pentru control un autotir cu semiremorcă ce transporta fier vechi. Solicitîndu-se documentele de proveniență, proprietarul mărfii, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2011, 12:21
(8611 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Evaziune fiscală de aproape 400000 lei

Polițiștii urziceneni l-au depistat pe administratorul unei firme din Borănești cu o evaziune de aproape 400000 lei. Acesta, în cursul anilor 2008-2010, nu a înregistrat în evidențele contabile ale societății ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2011, 12:20
(9366 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Beat la volan

Un slobozean de 44 ani a fost depistat de polițiști în timp ce conducea un autoturism în afara orașului Țăndărei. După testarea cu aparatul etilotest Drager a rezultat faptul că șoferul avea o alcoolemie ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2011, 12:19
(8727 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Sărbătoarea Echinocțiului de Primăvară»

Sîmbătă, 26 martie 2011, de la orele 10.00, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia va fi gazda evenimentului «Sărbătoarea Echinocțiului de Primăvară». Evenimentul, aflat la ediția a IX-a, se ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2011, 11:27
(8070 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Autoturism incendiat

Ialomița: Autoturism incendiat

Noaptea trecută, marți spre miercuri, 22/23 martie, în jurul orei 4.25, pompierii militari au fost anunțați prin SNUAU 112 despre izbucnirea unui incendiu la un autoturism, în apropierea km 38 al DN1D. ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2011, 11:05
(7534 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...