Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

martorii unei administrații sinucigașe

În fiecare seară, cât a fost vara de lungă, bulevardul Chimiei din Slobozia a fost plin ochi de tineri. Coborau din mașini, invariabil cu o sticlă de Cola în mână, își aprindeau o țigară și își omorau timpul până târziu în noapte. Poate unii erau fumați, poate alții erau băuți... Dar toți, fără excepție, erau acolo pentru că orașul nu le oferă nicio alternativă. La fel, dar la altă scară, se petrec lucrurile și în mediul rural. Sunt mulți și prea tineri pentru a se resemna. Nu au nevoie de noi pentru că au internetul. Nu au nevoie de administrație pentru că știu că nu le va oferi nimic. Nu cer, nu așteaptă, nu mai speră la nimic bun. Vor fi profesori, doctori poate... Vor fi liber profesioniști... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2019, 10:45 (2982 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

«Cărțile Vii» de la Penitenciarul Slobozia

«Salonul Anual de Carte 2019»

«Cărțile Vii» de la Penitenciarul Slobozia

Joi, 24 octombrie 2019, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia s-a desfășurat acțiunea «Biblioteca vie. Astăzi am ales să fiu o carte pentru tine. Citește-mă!». Patru deținuți, preoți, asistenți sociali, ofițeri de penitenciar, ofițeri-educatori și mulți oameni curioși au trecut pragul Galeriilor «Arcadia». «Biblioteca vie» funcționează ca o bibliotecă obișnuită la care oamenii vin, împrumută «cărți», iar apoi le re­turnează... Însă aceste «cărți» nu sunt la fel de obiș­nuite, ci oameni cu care cititorii intră în contact. Sunt oameni din spatele gratiilor, privați de libertate și marginalizați de unii cititori...

Cărțile care vorbesc... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2019, 17:55 (2586 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Un consilier local PSD a obținut interzicerea filmării ședințelor de Consiliu Local de către slobozeni!

Un consilier local PSD a obținut interzicerea filmării ședințelor de Consiliu Local de către slobozeni!

Vasile Caragioiu, consilier local PSD la Slobozia, a propus ca transmiterea în mediul on-line a ședințelor de Consiliu Local să fie permisă doar cu aprobarea plenului. Proiectul de hotărâre a fost aprobat de către toți consilierii PSD prezenți. Decizia este una fără precedent și reprezintă un abuz flagrant împotriva locuitorilor orașului, direct vizați de această decizie. Potrivit Legii 215, a administrației publice locale, ședințele de consiliu local sunt publice.

Abuz și lipsă de responsabilitate publică Propunerea consilierului local PSD Vasile Caragioiu a fost adoptată... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 18:10 (15193 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Scandal public în Consiliul Județean Ialomița: Mariana Iancu, trimisă din nou la școală!

Scandal public în Consiliul Județean Ialomița: Mariana Iancu, trimisă din nou la școală!

Miercuri, 30 octombrie 2019, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița, a avut loc un incident jenant. Consilierul județean PNL Dragoș Soare i-a oferit directorului Spitalului Județean, Mariana Iancu, două manuale de Management. Gestul s-a dorit a fi o reacție publică la politica managerială deficitară de care este acuzată Mariana Iancu. Aceasta a refuzat cărțile și a cerut permisiunea să părăsească sala de ședințe.

Acuzații fără precedent Ședința de miercuri, 30 octombrie 2019, a Consiliului Județean Ialomița a fost marcată de conflictul deschis dintre consilierul județean ... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 16:20 (10931 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tratament preferențial pentru directorul adjunct al AFIR, Liviu Patrichi

Consilierii PSD din Slobozia nu au rușine

Tratament preferențial pentru directorul adjunct al AFIR, Liviu Patrichi

Directorul adjunct al Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, Liviu Patrichi, a fost tratat preferențial în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia desfășurată miercuri, 30 octombrie 2019. El a fost scutit de majorarea impozitului pe clădire cu 500% sub pretextul că va construi un complex de locuințe în valoare de 3 milioane de euro. Artizanii acestui abuz grosolan sunt consilierii PSD și PMP, care și-au protejat fostul coleg de Consiliu...

Legea e doar pentru căței Miercuri, 30 octombrie a.c., în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia au fost supuse aprobării plenului... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 15:15 (4904 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consilieri personali pentru vicepreședinții Consiliului Județean Ialomița

Consilieri personali pentru vicepreședinții Consiliului Județean Ialomița

Schema de personal a Consiliului Județean Ialomița s-ar putea încărca cu alți patru consilieri personali. În cadrul ședinței de miercuri, 30 octombrie 2019, consilierii județeni au aprobat majorarea schemei de personal cu două astfel de funcții, pentru fiecare dintre cei doi vicepreședinți.

În dulcele stil clasic
După un model patentat în ultimii ani, Consiliul Județean Ialomița a supus aprobării plenului majorarea schemei de personal cu patru funcții de consilieri. Aceștia vor fi alocați în mod egal fiecăruia dintre cei doi vicepreședinți ai instituției, respectiv Cătălin Grigore... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 14:20 (4576 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Diabetul îmbolnăvește în fiecare an 300 de ialomițeni

Diabetul îmbolnăvește în fiecare an 300 de ialomițeni

Numărul ialomi­țenilor care se îmbolnăvesc de diabet este într-o continuă creștere. Estimările arată că anual sunt diagnosticate  300 de noi cazuri. Toate acestea în condițiile în care, la nivelul județului, există doar trei medici specialiști care să trateze această afecțiune și un singur spital în care pacienții pot fi internați. Anual, statul cheltuie din bugetul destinat Sănătății 7 milioane de lei pentru medicamentele prescrise bolnavilor.

Statistici îngrijorătoare În ultimii 3 ani, cazurile de diabet diagnosticate la nivelul județului Ialomița au cu­noscut o creștere semnificativă... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 13:40 (4149 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Izvorul termal de la Giurgeni așteaptă să fie exploatat

De 50 de ani

Izvorul termal de la Giurgeni așteaptă să fie exploatat

Un izvor termal descoperit la Giurgeni, în apropierea sitului arheologic Orașul de Floci, cu aproape 50 de ani în urmă este tratat cu indiferență de autorități. Deși au promis în re­petate rânduri valorificarea apei cu puteri vindecătoare, reprezen­tanții administrației județene au abandonat fiecare proiect. Apa termală a respectivului izvor ar putea asigura șansa poziționării județului Ialomița pe harta turistică a României, dorință pe care oficialii Consiliului Județean Ialomița și-au exprimat-o în public de nenumărate ori.

Apă purificatoare la Giurgeni O serie de cercetări privind... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 09:55 (6735 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Romani Orchestra» de Bărbulești

«Romani Orchestra» de Bărbulești

Proiectul «Romani Orchestra» este unul dintre cele mai cunoscute proiecte pentru copiii din Bărbulești. Coordonați de Florin Nasture, președintele Asociației «O Del Amenca», cei mici învață tainele muzicii. Scopul? Formarea uneia dintre cele mai renumite orchestre de copii de etnie romă din țară. Până la 20 de copii din Bărbulești (Ialomița), Cărpenișu (Giurgiu) și Ludești (Dâmbovița) vor să înființeze cea mai unită și cunoscută orchestră din România. Această acțiune se desfășoară în cadrul proiectului «Romani Orchestra», proiect derulat de Centrul Cultural al Romilor «O Del Amenca» finanțat prin programul «În stare de bine» susținut de Kaufland România și implementat de «Fundația pentru Dezvoltarea... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2019, 16:35 (2791 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Amenzi de 20 milioane de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

În cele 9 luni ale anului 2019

Amenzi de 20 milioane de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni s-au arătat neiertărori cu șoferii care au încălcat regulile de circulație. De la începutul anului și până la sfârșitul lunii septembrie 2019, oa­menii legii au aplicat peste 51 mii de sancțiuni contravenționale șoferilor care au încălcat Codul Rutier. Estimativ, va­loarea sancțiunilor este de 20 milioane de lei. Din păcate, gradul de colectare al sancțiunilor este scăzut, de cele mai multe ori conducătorii auto amendați reușind să scape de plată prin prescri­erea sancțiunilor.

Val de amenzi pe șoselele din Ialomița Potrivit informațiilor oferite de Biroul de ... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2019, 12:55 (3768 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița se consumă droguri «accidental»

În Ialomița se consumă droguri «accidental»

Fenomenul consumului și traficului de dro­guri este tot mai prezent în județul Ialomița. Cu toate acestea, instituțiile care ar trebui să-l stopeze au o cu totul altă părere. Reprezen­tanții Agenției Naționale Antidrog susțin faptul că Ialomița nu prezintă un risc din acest punct de vedere și că toate cazurile de consum au fost «accidentale». Între timp, zeci de tineri se află în vizorul polițiștilor din cauza consumului de substanțe interzise. În momentul de față, la Centrul de Prevenire Evaluare și Consiliere Antidrog Ialomița, doar un singur consumator se află sub monitorizare.

Eforturi zadarnice... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2019, 09:55 (5091 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Propunere de majorare a tarifelor pentru măturatul stradal

Ședință a Consiliului Local Slobozia

Propunere de majorare a tarifelor pentru măturatul stradal

Miercuri, 30, octombrie 2019, se va desfășura o nouă ședință ordinară a Consiliului Local Slobozia. Printre proiectele de hotărâre care vor fi supuse aprobării plenului se numără și cel privind majorarea tarifelor practicate de Polaris M Holding. Astfel, tariful pentru măturatul manual crește de la 15 lei pentru 1000 de mp la 19,53 lei, tariful pentru măturatul mecanizat de la 7,87 lei la 9,14 lei, iar colectarea deșeurilor stradale de la 124,54 lei la 150,08 lei. Pe lista tarifelor majorate fi­gurează și răzuitul manual al rigolelor stradale, stropitul manual și mecanizat sau întreținerea diurnă a curățeniei. Conform fișei de fundamentare prezentate de către Polaris M Holding creșterile de tarife... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 20:20 (5973 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

110000 de dolari pentru a doua șansă la viață

110000 de dolari pentru a doua șansă la viață

În urmă cu 6 luni de zile, slobozenii își uneau eforturile pentru salvarea lui Carmen, diagnosticată cu «Limfom Hodgkin». Împreună, ei au reușit să doneze 38000 de dolari. Pentru Carmen însă, dreptul la a doua șansă de a trăi costă acum 110000 de dolari... Acum Carmen imploră din nou!

Orașul care a salvat-o pe Carmen Carmen Elena Enache este o tânără de doar 22 de ani, din Slobozia, tânără a cărei viață s-a schimbat din februarie 2018. Aceasta a fost depistată cu «Limfom Hodgkin», un cancer al sistemului limfatic care, pe măsură ce boala progresează, afectează capacitatea corpului de... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 13:40 (7301 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Două goluri, succes garantat!

Fotbal, Liga a III-a, Dacia Unirea Brăila–Unirea Slobozia 0-2

Două goluri, succes garantat!

bonus: Primul punct pentru Gheorghe Doja

Cu victoria de la Însurăței, Unirea Slobozia a ajuns la 7 succese stagionale. Inte­resant este că, de câte ori a dat două goluri (și au fost 4 astfel de situații!), echipa noastră a câștigat. Iar pentru că fotbalul este un rege capricios, în două jocuri galben-albaștrii au marcat 3, respectiv 4 goluri, și s-au ales doar cu un rezultat de egalitate.

Ofensivi până la capăt Deși venită din eșalonul secund, Dacia Unirea Brăila este una dintre echipele care suferă în subsolul clasamentului. Prin urmare, suporterii Unirii așteptau din deplasarea de la Însurăței victoria și multe goluri marcate... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 12:55 (2653 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Jucăm cu revelația campionatului

HCM Slobozia-SCM Gloria Buzău, vineri, 1 noiembrie 2019, orele 18,00

Jucăm cu revelația campionatului

După o pauză de două săptămâni, Competiția Ligii Florilor se reia în acest week-end cu meciurile etapei a IX-a. HCM Slobozia, ocupanta locului 11, primește vizita handbalistelor de la SCM Gloria Buzău. Promovată sezonul trecut în Liga Florilor, echipa buzoiană a reușit în această vară o campanie spectaculoasă de transferuri care, coroborată cu înscăunarea lui Ovidiu Mihăilă în postul de antrenor principal, o plasează în acest moment pe locul 3 în clasament. Putem spune astfel că adversara Sloboziei este, de departe, re­velația primului eșalon. La Gloria Buzău evoluează 4 foste componente ale echipei noastre: Alina Ilie, Alexandra Iovănescu, Andreea Mărginean și Maria Gavrilă. De la HCM Slobozia... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 12:10 (2471 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ultima pomană bugetară a Guvernului Dăncilă

Bani pentru 29 de localități din Ialomița

Ultima pomană bugetară a Guvernului Dăncilă

bonus: Studiu de caz la Sfântu Gheorghe

În urmă cu mai bine de o săptămână, pe 14 octom­brie a.c., Guvernul Dăncilă a aprobat prin Hotărâre de Guvern alocarea a 16,99 milioane de lei pentru 29 de localități din Ialomița. Majoritatea acestor localități au primit sume consistente comparativ cu rectificarea bugetară anterioară, însă «fondurile rămân unele de supraviețuire administrativă». Primarii ialomițeni care au primit bani susțin la unison că fondurile nu permit realizarea de investiții, acestea fiind amânate «sine die» pentru anul următor.

Ultima dată e la noroc La 4 zile de la moțiunea de cenzură, Guvernul Dăncilă... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 10:10 (3332 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Alberto Nădrag a câștigat Cupa «Riposta»

Scrimă

Alberto Nădrag a câștigat Cupa «Riposta»

Sâmbătă și duminică, 26/27 octombrie 2019, la Buftea s-a desfășurat Cupa «Riposta», competiție internațională de sabie adresată copiilor. În concursul destinat sabrerilor sub 10 ani, școala de scrimă slobozeană a demonstrat din nou că dispune de potențial. Elevii lui Daniel Nădrag de la CSM Unirea Slobozia au izbutit 3 clasări pe podium și alte rezultate meritorii. Cel mai strălucitor rezultat a fost al lui Alberto Nădrag, care a cucerit «aurul» în competiția masculină după ce a trecut de 11 adversari din România, Bulgaria și Grecia. Pe locul 3 a încheiat colegul său de echipă, Rareș Negoiță. Tot cu «bronzul» s-a întors acasă după competiția feminină sportiva CSM Unirea, Diana Dragomir. De menționat... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 10:05 (7328 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru-omul și opera (I)

A început numărătoarea inversă

Moraru-omul și opera (I)

Primul mandat al președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, a intrat în ultima linie dreaptă. De dragul acestor aproape 4 ani, dar și al celor 16 petrecuți în calitate de primar la Amara, reiterăm de-a lungul urmă­toarelor săptămâni principalele repere ale vieții sale publice, așa cum le-am surprins de-a lungul anilor în paginile ziarului nostru.

Omul care sfințește administrați Istoria modernă a existenței lui Victor Moraru a început cu prima sa dispoziție administrativă în calitate de președinte. Ea a constat în stabilirea corpului de literă (n. red.... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2019, 16:50 (5117 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Un asistent personal la zece ialomițeni cu dizabilități

Un asistent personal la zece ialomițeni cu dizabilități

La nivelul județului Ialomița există aproximativ 10 mii de persoane cu dizabilități. Dintre acestea, puțin peste 4 mii suferă de un handicap grav. Deși Legea 448/2006 susține că fiecare persoană încadrată în grad grav de handicap trebuie să aibă câte un asistent personal, în Ialomița numărul total al acestora este de doar 964.

Statistici îngrijorătoare La sfârșitul lunii septembrie a acestui an, potrivit datelor statistice oferite de către Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Co­pilului Ialomița, în județ erau înregistate 9751 persoane cu dizabilități. Dintre aceștia... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2019, 13:40 (4094 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Sancțiuni aplicate Primăriei Slobozia din cauza unui supermarket deschis ilegal

Sancțiuni aplicate Primăriei Slobozia din cauza unui supermarket deschis ilegal

bonus: Construcțiile ilegale au rămas neclintite

Locatarii unui bloc situat în zona Stadionului «1 Mai» din municipiul Slobozia cer în instanță anularea autorizației de construire pe care primăria orașului a emis-o pentru amenajarea unui supermarket la parterul imobilului. Situația scoate la iveală o serie de abateri cu privire la legalitatea procedurii de eliberare a documentului. Principala respon­sabilitate o poartă Primăria Slobozia, instituție care a fost sancționată cu 25000 de lei de către reprezentanții Inspectoratului Județean în Construcții Ialomița. Nu este prima dată când funcționarii Primăriei Slobozia încalcă legea în ceea ce privește autorizarea ilegală a imobilelor care se construiesc sau se amenajează în oraș. Unele cazuri au... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2019, 09:50 (20413 vizualizări - 59 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
275 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 430 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 30 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 430, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 16:05
(4112 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 425 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 29 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 425, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de vineri, ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2020, 16:05
(2264 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu!

Pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile ce deservește localitatea Dridu, RAJA Constanța va sista furnizarea apei marți, 30 iunie 202 ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2020, 14:55
(5574 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Borănești

Razie de amploare la Borănești

Forțe de ordine cu efective mărite au acționat vineri după amiază, 26 iunie a.c., în comuna Borănești, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale și asigurarea climatului de ordine publică. Au ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2020, 13:40
(2246 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Un bărbat a murit într-un grav accident rutier

Urziceni: Un bărbat a murit într-un grav accident rutier

Un mort și trei răniți, este bilanțul unui accident petrecut în urmă cu aproximativ 40 de minute, în zona Urziceni. Din primele informații, se pare că două mașini s-au ciocnit. La fața locului au intervenit ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 22:15
(3968 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Căruță implicată într-un accident rutier

Trei tineri din Țăndărei, cu vârste cuprinse între 14 și 17 ani, au ajuns la spitalul din oraș fiind victime ale unui accident rutier. Aceștia se aflau într-o căruță care a fost lovită de o mașină. În cauză ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 19:20
(2765 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Scânteia, arestat pentru «conducere fără permis»

Un bărbat, de 49 de ani, din localitatea Scânteia, care se sustrăgea executării unei pedepse de 2 ani și 20 de zile, a ajuns după gratii. El a fost identificat de polițiștii din Grivița vineri, 26 mai ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 19:15
(2772 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: 3 hectare de grâu, incendiate

Pompierii din Urziceni au intervenit joi, 25 iunie 2020, pentru stingerea unui incediu produs într-un lan de grâu de pe raza localității Bărcănești. Flăcările au distrus aproximativ 3 hectare de grâu, cauza ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 19:10
(2152 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 420 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 26 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 420, cu 2 cazuri mai mult față de ziua precedentă ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 16:05
(1950 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mașini de lux cu defecțiuni tehnice

În urma unei acțiuni desfășurată la Țăndărei miercuri, 24 iunie 2020, polițiștii au descoperit faptul că multe dintre mașinile de lux cu care o parte dintre cetățeni se afișează prin oraș au serioase probleme ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 17:20
(1992 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Abateri la regulile de circulație sancționate de polițiști

5 șoferi din zona Urziceni și Țăndărei au fost sancționați de polițiștii ialomițeni pentru abateri la Codul Rutier. Aceștia au fost identificați în trafic fie sub influența băuturilor alcoolice, fie fără ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 17:10
(2627 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Comandamentul pentru Situații de Urgență, activ până luni, 29 iunie 2020

Ținând cont de avertizările Administrației Naționale de Meteorologie (ANM) de instabilitate atmosferică temporar accentuată în următoarele zile, cu ploi torențiale, vijelii, descărcări electrice și grindină ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 16:40
(4680 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 418 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 25 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 418, cu 3 cazuri mai mult față de ziua precedentă, ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 16:05
(2241 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozean prins cu arme neletale în portbagajul mașinii

Slobozean prins cu arme neletale în portbagajul mașinii

Un ialomițean de 45 de ani este cercetat penal de polițiști pentru săvârșirea infracțiunilor de «contrabandă calificată» și «nerespectarea regimului armelor și munițiilor», după ce a fost depistat în trafic ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 17:55
(6745 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie din Fetești, arestată pentru «evaziune fiscală» și «spălarea banilor»

Marți, 23 iunie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din Fetești au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 17:45
(4515 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 23 iunie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii din Slobozia, în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe raza municipiului, au oprit un autoturism condus de un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 17:40
(1909 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la domiciliile unor funcționari publici, cercetați pentru fapte de corupție

Miercuri, 24 iunie 2020, ofițeri de Poliție Judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 15:05
(9067 vizualizări - 4 comentarii)


Slobozia din nou sub ape: Peste 50 de locuințe și gospodării, inundate

Slobozia din nou sub ape: Peste 50 de locuințe și gospodării, inundate

 În contextul prognozei meteorologice de ploi abundente și instabilitate atmosferică de Cod Portocaliu, pompierii militari au acționat încă din seara zilei de marți ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 12:15
(1778 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 415 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 23 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 415, cu 5 cazuri mai mult față de ziua precedentă ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 16:10
(2402 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Grav accident rutier în zona «Hermes»

Slobozia: Grav accident rutier în zona «Hermes»

O tânără de 20 de ani din orașul Amara a murit în după-amiaza zilei de marți, 23 iunie 2020, după ce mașina în care se afla a fost implicată într-un accident rutier, petrecut la Slobozia, în zona «Hermes ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 16:00
(5707 vizualizări - 7 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Principală din Dridu

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Principală din localitatea Dridu-Ialomița,  RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți, 2 ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 15:35
(3829 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Pompierii au salvat un cal căzut într-o groapă

Movilița: Pompierii au salvat un cal căzut într-o groapă

Luni, 22 iunie 2020, în jurul orelor 17,40, pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui cal căzut într-o groapă din comuna Movilița. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 12:40
(2482 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cantitatea de peste 700 mc de lemne, indisponibilizată de polițiști

Ialomița: Cantitatea de peste 700 mc de lemne, indisponibilizată de polițiști

În cadrul unei acțiuni de prevenire și combatere a delictelor silvice, polițiștii ialomițeni au indisponibilizat peste 700 de metri cub de material lemnos și au confiscat 6 mc de lemn de foc vândut de un ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 17:25
(2492 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție provizorii, emise de polițiști la Ciochina și Albești

Polițiștii ialomițeni au emis la sfârșit de săptămână două ordine de protecție provizorii și au întocmit dosare penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie» pe numele a ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 17:20
(3300 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan. Minori surprinși în flagrant conducând vehicule!

Duminică, 21 iunie a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Jilavele, în timp ce se aflau în executarea atribuțiunilor de serviciu pe raza comunei Rădulești, au oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 17:15
(2542 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu

Accident rutier pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu

Luni, 22 iunie a.c., în jurul orelor 11,40, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier produs pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu, un autoturism părăsind partea carosabilă și răsturnându-se. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 16:20
(3131 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 410 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 22 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 410, cu un caz mai mult față de ziua precedentă, duminică ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 16:05
(1740 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța prelungește Comandamentul pentru Situații de Urgență

Având în vedere prelungirea atenționărilor meteorologice de instabilitate atmosferică temporar accentuată, cu frecvente descărcări electrice, averse torențiale, grindină și vijelii, cantitățile de apă putând depăși 25-30 l/mp și pe arii restrânse 40-60 l/mp, Comandamentul pentru Situații de Urgență al RAJA Constanța rămâne activ până joi, 25 iunie 2020, orele 20,00. ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 15:55
(3868 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la Slobozia

Accident rutier la Slobozia

Sâmbătă, 20 iunie, a.c., în jurul orelor 10,30, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs la Slobozia, strada Răzoare, în care au fost implicate două autoturisme. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 12:30
(1871 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Incendiu de vegetație uscată

Sâmbătă, 20 iunie, a.c., în jurul orelor 12,55, ISU Ialomița a intervenit pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată izbucnit pe raza municipiului Fetești. Incendiul a fost stins operativ de pompierii ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 12:25
(1508 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...