Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a comasat doar școlile din orașe

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a comasat doar școlile din orașe

Două acte normative, aprobate în august 2025, au adus schimbări semnificative la nivelul rețelei șco­lare. Pentru a reduce cheltuielile bugetare, Ministerul Educației a decis comasarea prin absorbție a școlilor cu mai puțin de 500 de elevi. În Ialomița, unele unități de învățământ au fost desființate, în timp ce altele și-au pierdut persona­litatea juridică fiind arondate unor instituții mai mari. Procesul de co­masare prin absorbție a eliminat 40 de posturi din sistemul de învăță­mânt, însă respectivii profesori au fost redistribuiți în unitățile care aveau nevoie de dascăli calificați.

 

Comasarea în școlile ialomițene... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2025, 12:10 (3716 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Abateri financiare de peste 600 mii de lei imputate furnizorilor de servicii medicale din Ialomița

Controale ale CJAS Ialomița

Abateri financiare de peste 600 mii de lei imputate furnizorilor de servicii medicale din Ialomița

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a prezentat într-un raport public situația abaterilor financiare ale furnizorilor de servicii medicale din județ, în perioada ianuarie 2024-iunie 2025. Astfel, au fost imputate sume de peste 600 mii de lei, fiind recuperate până în prezent debite în valoare de 145 mii de lei, conform datelor oficiale.

 

Verificări ale CJAS Ialomița În perioada ianuarie 2024-iunie 2025, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a efectuat peste 100 de acțiuni de control, tematice sau inopinate. Sco­pul... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2025, 07:55 (3940 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Numărul deceselor, aproape dublu față de cel al nașterilor

În Ialomița

Numărul deceselor, aproape dublu față de cel al nașterilor

Declinul demografic al ju­dețului Ialomița s-a men­ținut și anul trecut. Recen­tele date statistice oferite de Institutul Național de Statistică vin să confirme acest aspect. Potrivit INS, în 2024, numărul deceselor înregistrate în Ialomița a fost aproape dublu prin comparație cu cel al nașterilor. Cauza principală a fost reprezentată de bolile cronice de care suferă populația tot mai îmbătrânită a Ialomiței.

 

Ialomița, în declin demografic Dacă în 2024, în Ialomița, s-au născut puțin peste 2000 de copii vii, în... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2025, 15:50 (5513 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Leagă victorii!

Handbal, Divizia A, CS Rapid București DivA-CSM Unirea Slobozia 26-35 (16-17)

Leagă victorii!

Senioarele handbaliste ale CSM Unirea Slobozia au disputat duminicã, 12 octombrie a.c., la Sala «Rapid» din Capitalã, meciul contra echipei de divizie a Rapid București. A fost o partidã care a contat pentru etapa 4 a Diviziei A/Seria A handbal feminin, consemnând la final o nouã victorie a CSM Unirea Slobozia. Așadar, elevele antrenate de Ion Ivan și Adina Cârligeanu au câștigat în deplasare meciul contra celor de la CS Rapid București DivA cu scorul de 35-26, legând astfel a doua victorie în cadrul seriei. Avantajul de la finalul partidei a fost câștigat cu greutate de handbalistele CSM Unirea Slobozia, rapidistele... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2025, 13:05 (7776 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Bucate tradiționale ialomițene, «La Casa Tudorii»

Bucate tradiționale ialomițene, «La Casa Tudorii»

În 2025, Festivalul-Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană «La Casa Tudorii» a împlinit 13 ani. Evenimentul s-a desfășurat și de această dată în cadrul Bazei de Cercetare și Expunere Muzeală «Ora­șul de Floci»/Giurgeni, locul unde iz­voarele istorice spun că s-ar fi născut vo­ievodul Mihai Viteazul. Chiar dacă actuala ediție a fost organizată sub auspiciile reducerilor bugetare impuse de Guvernul României, Festivalul «La Casa Tudorii» s-a remarcat prin faptul că a reușit, încă o dată, să țină vie moștenirea cultu­rală și istorică a Ialomiței. Iar vremea, mai puțin prietenoasă ca în anii trecuți, nu le... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2025, 12:40 (8194 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Egal cu Afumați

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia

Egal cu Afumați

În noua pauză competițională, în această perioadă desfășurându-se meciuri ale echipelor naționale, prim-divizionara Unirea Slobozia s-a duelat cu CS Afumați, echipă de ligă se­cundă. Meciul s-a disputat sâmbătă, 11 octombrie a.c., «cuplul» de antrenori Prepeliță-Vlădoiu rulând mai tot lotul contra ilfovenilor. Echipa de start a ialomițenilor a fost compusă din Popa-Negru, Safronov, Dinu, Toma-Coadă, Purece, Deaconu-Bărbuț, Renato, Papeau, pe parcurs intrând și Ciupercă, Ibrian, Dragu, Șerbănică, Pop, Florescu, Lemnaru, Said, Iancu. S-a terminat 3-3, pentru Unirea Slobozia marcând Florin Purece și Said Ahmed (două goluri). Așadar, 6 goluri... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2025, 10:20 (6396 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Sportivii CS Amara, rezultate remarcabile la «Festivalul Micul Luptător»

Lupte libere

Sportivii CS Amara, rezultate remarcabile la «Festivalul Micul Luptător»

Clubul Sportiv Amara/Secția Lupte, în perioada 3-5 octombrie 2025, a participat la Concursul Național «Micul Luptător», competiție desfășurată în municipiul Târgu Mureș. Micuții luptători legitimați la CS Amara, antrenați de inimosul Marian Moraru, au obținut rezultate remarcabile. Astfel, Ana-Maria Marin, la categoria 40 kg, alături de Elena Savu, la ca­tegoria 36 kg, s-au clasat pe cea mai înaltă poziție a podiumului, Ianis Muscalu, la categoria 21 kg U9, pe locul II, în timp ce Teodora Purcea, la categoria 32 kg, Valentin Moldovan, la categoria 28 kg, Mihai Băicoianu, la categoria 32 kg, și Ștefan David, la categoria 60 kg, s-au poziționat pe... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2025, 08:50 (4075 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (X 2000)

Ialomița de acum 25 de ani... (X 2000)

De acum 25 de ani, Ialomița începea un proces ireversibil de schimbare. Lipsită de suplețe și rafinament, acțiunea de schimbare a județului devine perceptibilă la începutul anilor 2000. Independent, prin articolele publicate, sesiza aceste schimbări și reda, cât mai fidel, realitatea.
Așadar, într-un prim număr din octombrie 2000, Independent titra pe prima pagină despre subiectul unei crime produsă la Amara: «Ucigași la 16 și, respectiv 19 ani/Filmul crimei care a bulversat Amara». De asemenea, un alt titlu atrăgea atenția cititorilor, «Studii uni­versitare și postuniversitare la Slobozia»... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2025, 12:10 (13930 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspecția Judiciară a descoperit peste 6700 de dosare cu autori necunoscuți în birourile procurorilor ialomițeni

Inspecția Judiciară a descoperit peste 6700 de dosare cu autori necunoscuți în birourile procurorilor ialomițeni

bonus: Parchetele reclamă lipsa procurorilor

Inspecția Judiciară a analizat situația dosarelor penale cu autori necunoscuți rămase nesoluționate la mai bine de 5 ani de la înregistrarea în evidențele unităților de Parchet. În Ialomița, conform Inspecției Judiciare, există peste 6700 de astfel de cauze. Peste 90% dintre anchete se află pe rolul celor trei Parchete de pe lângă judecătorii, iar în majoritatea cazurilor faptele anchetate vizează infracțiuni contra patrimoniului, precum «furtul», «furtul calificat», «înșelăciunea» sau «delapidarea».

 

Un termen greu de respectat... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2025, 07:50 (62245 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Containere pentru colectarea separată a deșeurilor la Fetești

Containere pentru colectarea separată a deșeurilor la Fetești

Vineri, 3 octombrie a.c., municipalitatea din Fetești a recepționat containere pentru colectarea separată a deșeurilor, parte a unui proiect implementat de Consiliul Județean Ialomița, în parteneriat cu Primăria Municipiului Fetești și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECOO 2009. «Municipiul Fetești a primit astăzi 100 de containere noi pentru colectarea separată a deșeurilor, care vor fi amplasate pe platformele dintre blocuri, înlocuindu-le pe cele vechi și deteriorate. Acțiunea face parte din programul „Extindere colectare separată a deșeurilor municipale-etapa a II-a”, derulat de Consiliul Județean Ialomița, în parteneriat cu Primăria Municipiului Fetești și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECOO 2009»... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 16:10 (1547 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Halitoza (respirația urât mirositoare) și calitatea vieții sociale: de la stânjeneală la soluții reale

Halitoza (respirația urât mirositoare) și calitatea vieții sociale: de la stânjeneală la soluții reale

Halitoza nu e doar o problemă medicală; e un „filtru“ invizibil prin care trec întâlnirile, interviurile, discuțiile cu prietenii și inclusiv momentele de intimitate. Vestea bună: majoritatea cazurilor pot fi controlate cu pași simpli, iar efectul asupra vieții sociale poate fi schimbat radical.

Cum îți poate schimba halitoza viața de zi cu zi

1) Relațiile apropiate

În cuplu, respirația neplăcută poate reduce dorința de apropiere, aduce evitări subtile (întoarcerea capului, de exemplu) și tensiuni... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 15:30 (2067 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acostări la Pontonul Stelnica

Acostări la Pontonul Stelnica

Stelnica se transformă într-un mini-port turistic, administrația locală, cu o finanțare asigurată de Consiliul Județean Ialomița, achiziționând un pon­ton de acostare a navelor de croazieră pe Dunăre. Valoarea investiției a fost de 1,4 milioane de lei, pontonul fiind inaugurat anul precedent. «Ne dorim ca investiția să transforme zona într-o poartă tu­ristică pentru turiștii navelor de croazieră de pe Dunăre!» justifica investiția primarul comunei, Costel Brateș, la momentul inaugurării. Revenind la prezent, pontonul Stelnica a înregistrat deja 8 acostări, numărul fiind în creștere. «Pentru anul viitor sunt deja programate 32 de acostări, fiind evident că pontonul Stelnica devine tot mai im­portant pe harta turismului fluvial din România!»... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 11:20 (4256 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Continuă modernizarea infrastructurii rutiere la Țăndărei

Continuă modernizarea infrastructurii rutiere la Țăndărei

Amplul program de investiții privind moder­nizarea infrastructurii rutiere la Țăndărei este urmărit de administrația locală. «Am inspectat lu­crările de asfaltare pe Aleea Podului, un obiectiv de investiții care face parte din proiectul mai amplu de modernizare și asfaltare a străzilor din orașul nostru. De asemenea, au fost inspectate lucrările de asfaltare de pe străzile Nucilor, Trandafirilor și Crizantemelor, aflate în zona recent dezvoltată prin amenajarea centrului comercial!» precizează primarului orașului Țăndărei, Cristian Roman. «Prin aceste investiții, ne propunem nu doar să îmbună­tățim confortul și siguranța traficului rutier, ci și să susținem dezvoltarea economică și urbanistică a Țăndăreiului. Vom continua lucrările până când toate străzile orașului vor fi modernizate și aduse la standarde europene!»... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 08:05 (1895 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitarea sediului Primăriei Sărățeni, finalizată 99%

Reabilitarea sediului Primăriei Sărățeni, finalizată 99%

«Creșterea eficienței energetice a clădirii Primăriei Sărățeni» a fost proiectul depus de administrația locală în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență. «Proiectul, în valoare de aproximativ 3 milioane de lei, este aproape finalizat... De fapt, 99% este gata! A presupus reabilitarea termică a sediului Primăriei Sărățeni, chiar și instalarea de panouri fotovoltaice, construcția beneficiind acum de „energie verde“!» declară primarul comunei Sărățeni, Eugen Tocileanu. De asemenea, după cum adaugă același edil, localitatea beneficiază de asfaltare integrală: «Am reușit finalizarea asfaltării pe toate străzile comunei, fiind realizată chiar și o variantă ocolitoare a localității...»... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2025, 13:40 (3110 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interpelare adresată ministrului Educației pe tema consilierilor școlari

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interpelare adresată ministrului Educației pe tema consilierilor școlari

Deputatul PSD Ștefan Țintă l-a interpelat pe ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, pe tema consilierilor școlari. «Ministerul Educației și Cercetării își propune să ajungă la un total de 10.000 de consilieri până în anul 2027, pornind de la baza actuală. Deși este un obiectiv ambițios și necesar, acesta trebuie însoțit de un plan concret, sustenabil și echitabil, pentru a răspunde nevoilor reale din teritoriu» precizează, pentru început, deputatul social-democrat Ștefan Țintă. «Pentru atingerea acestei finalități, este de apreciat faptul că Proiectul Practici transformaționale în consilierea și orientarea carierei (ConsEDU), susținut din fonduri europene, a beneficiat de semnarea contractului de finanțare la începutul verii acestui an. Obiectivul general al proiectului vizează consolidarea calității serviciilor de consiliere și orientare în carieră prin formarea a 2500 de consilieri școlari, 2000 de diriginți și 500 de învățători pentru nivelul educației primare, gimnaziale și liceale. Pe lângă furnizarea de servicii de informare, consiliere, coaching individual, evaluare vocațională și orientare pentru elevi și familiile acestora, proiectul va susține și dezvoltarea de instrumente de evaluare psihoaptitudinală, module de consiliere on-line, baze de date și rapoarte personalizate, pilotarea modelului integrat whole school approach prin activități de mentorat desfășurate cu elevi din clasele a VIII-a și a XII-a, cât și dotarea a 2500 de unități de învățământ cu kituri de testare și instrumente de consiliere. Însă, în ciuda unei nevoi tot mai acute, clamată de diminuarea accesului tot mai deficitar al elevilor la consilierea psihologică în școli, suma totală destinată acestui Proiect a scăzut de la 28 de milioane de euro, la 25,5 de milioane de euro»... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2025, 08:40 (2397 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, printre județele cu cele mai multe divorțuri înregistrate anul trecut

Ialomița, printre județele cu cele mai multe divorțuri înregistrate anul trecut

Aproape 200 de cupluri au renunțat la căsătorie în județul Ialomița, în anul 2024, potrivit celor mai recente date ale Institutului Național de Statistică. Astfel, instituția plasează Ialomița pe primele locuri la nivel național în ceea ce privește rata divorțurilor. Principala cauză, spun specialiștii, ar fi numărul mare de fapte de violență domestică sesizate. Nici nu-i de mirare având în vedere că fenomenul a luat amploare și pe raza județului Ialomița.

 

Divorțurile, în creștere În 2024, potrivit Institutului Național de Statistică... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2025, 12:20 (4114 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile ialomițene rămân fără fondurile alocate prin Programul Național «Anghel Saligny»

Decizie a Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației

Primăriile ialomițene rămân fără fondurile alocate prin Programul Național «Anghel Saligny»

Printr-o adresă oficială înaintată primăriilor ialomițene, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a anunțat stoparea finanțărilor pentru proiectele finanțate prin intermediul Programului Național «Anghel Saligny». Instituția susține faptul că principalul motiv care a generat această situație este legat de lipsa fondurilor necesare susținerii investițiilor inițiate de administrațiile locale din Ialomița. Majoritatea proiectelor care au beneficiat de banii MDLAP prin Programul Național «Anghel Saligny» au vizat moder­nizarea sau reabilitarea rețelelor de apă și canalizare sau reparații ale drumurilor publice.

 

MDLPA stopează finanțările... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2025, 07:50 (21258 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Interpretări radiologice prin telemedicină, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Interpretări radiologice prin telemedicină, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

În lipsa medicilor radiologi, Spitalul Județean de Urgență Slobozia plătește pentru interpretarea investigațiilor radiolo­gice. În baza unui contract încheiat cu o firmă care oferă astfel de servicii me­dicale, examenele radiologice, CT și RMN sunt in­terpretate, prin telemedicină, de medicii respectivei companii. Rezultatul este rapid și ajută medicii din spital care au nevoie de astfel de investigații într-un timp optim. Cel mai mare spital din Ialomița nu poate acoperi linia de gardă pentru Radiologie și a fost obligat să apeleze la această metodă de lucru aplicată, de altfel, și în alte spitale mari din București.

 

Un serviciu externalizat... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2025, 12:25 (5555 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ancheta «CAR Învățământ Slobozia», blocată de «obiecțiuni»

Ancheta «CAR Învățământ Slobozia», blocată de «obiecțiuni»

Mult așteptata expertiză contabilă în dosarul «CAR Învățământ Slobozia» a fost finalizată, după aproape 2 ani de așteptare. Întins pe aproape 600 de pagini, documentul prezintă în detaliu cele două decenii de activitate frauduloasă a entității financiar-nebancară, confirmând practic imensul prejudiciu de peste 49 mi­lioane de lei descoperit în fazele incipiente ale investigațiilor penale. Legea permite părților implicate în ancheta penală să emită «obiecțiuni» cu privire la acest raport de expertiză, iar singurele care s-au opus concluziilor descoperite de experți au fost cele trei suspecte ale cauzei. Demersul juridic... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2025, 07:55 (10580 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Inundații la Slobozia din cauza Codului Roșu de ploi abundente. 6 străzi sunt sub apă!

Inundații la Slobozia din cauza Codului Roșu de ploi abundente. 6 străzi sunt sub apă!

UPDATE Pompierii intervin la Slobozia și Fetești. Subsolul Palatului Copiilor, inundat!

Precipitațiile abundente înregistrate în ultimele ore au creat probleme semnificative la Slobozia, în special în zonele de case ale orașului. Potrivit unei informări a ISU Ialomița, 6 străzi sunt inundate în acest moment, iar autoritățile intervin pentru evacuarea apei. De asemenea, tot la Slobozia, a fost inundat și subsolul Administrației Județene a Finanțelor Publice.  

 

Intervenție în forță a pompierilor Codul Roșu de ploi abundente și-a intrat în drepturi în dimineața zilei de miercuri, 8 octombrie 2025. Precipitațiile... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2025, 11:00 (11846 vizualizări - 13 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Tânăr din Slobozia, arestat pentru «tentativă la omor calificat»

Miercuri, 22 iulie a.c., polițiștii Formațiunii de Investigații Criminale din cadrul orașului Țăndărei au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2020, 14:55
(3823 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Permis de conducere fals de Irlanda

Miercuri, 22 iulie a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii din cadrul Formațiunii Rutiere, fiind în exercitarea atribuțiunilor de serviciu pe linia prevenirii și combaterii faptelor la regimul circulației ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2020, 14:50
(3361 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în orașul Căzănești!

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, de la intersecția străzilor Șoseaua București cu Islaz, din orașul Căzănești/Ialomița, RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2020, 13:15
(3002 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind proba scrisă din cadrul Examenului Național de definitivare în învățământ, sesiunea 2020

Miercuri, 22 iulie 2020, s-a desfășurat proba scrisă din cadrul Examenului Național de definitivare în învățământ, sesiunea 2020. Dintre cei 81 de candidați cu drept de participare la proba scrisă, înscriși ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2020, 11:10
(8939 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de 48000 de lei, aplicate de DSVSA Ialomița

Începând cu data de 25 mai 2020, consilierii DSVSA Ialomița desfășoară o acțiune tematică pentru verificarea unităților de alimentație publică în cadrul cărora se comercializează produse alimentare către consumatorul final, în perioada Stării de Alertă. ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2020, 18:10
(3868 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 609 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 22 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 609, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2020, 16:05
(2254 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Bătrân de 80 de ani, lovit de mașină

Marți, 21 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au intervenit la un accident produs în comuna Coșereni, soldat cu rănirea unui pieton. Astfel, din primele cercetări efectuate de polițiști s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2020, 15:35
(2372 vizualizări - 1 comentariu)


Fierbinți-Târg: Biciclist lovit de o mașină

Polițiștii ialomițeni au intervenit în cazul unui accident produs pe DJ101, în interiorul orașului Fierbinți-Târg, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2020, 16:25
(2599 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Spectacole în aer liber organizate de Centrul Cultural «Ionel Perlea»

În perioada 29-31 iulie 2020, Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia organizează o serie de evenimente muzicale în aer liber, cu ocazia desfășurării Festivalului dedicat memoriei marelui compozitor ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2020, 16:20
(4046 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 604 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 21 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 604, cu 12 cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2020, 16:05
(2610 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Focar de pestă porcină africană la Urziceni

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că vineri, 17 iulie 2020, conform unor buletine de analize, a fost confirmată pesta porcină africană într-o exploatație nonprofesională ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2020, 19:50
(3729 vizualizări - 0 comentarii)


A murit în timp ce se scălda în lacul Fundata

A murit în timp ce se scălda în lacul Fundata

Bărbatul, în vârstă de 61 ani, se afla luni, 20 iulie a.c., pe malul lacului Fundata, când a decis să se răcorească în apa lacului, intrând la scăldat. Din nefericire, la scurt timp i s-a făcut rău, pierzându ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2020, 19:25
(6225 vizualizări - 0 comentarii)


Au început înscrierile la Academia de Poliție «Alexandru Ioan Cuza»

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu»al Județului Ialomița recrutează, până la data de 27 iulie 2020, candidați pentru participarea la concursurile de admitere la Academia ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2020, 18:50
(3141 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 18 de permise reținute, amenzi de peste 85000 de lei

Forțe de ordine au acționat vineri și duminică, 17 și 19 iulie a.c., pe raza județului Ialomița, pentru reducerea numărului de accidente rutiere produse pe fondul nerespectăriii vitezei. Au fost aplicate 154 de sancțiuni contravenționale în valoare de peste 85000 de lei. ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2020, 16:35
(3416 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordin de protecția pe numele unui bărbat care și-a lovit concubina

În noaptea de duminică spre luni, 19/20 iulie a.c., în jurul orei 2,00, polițiștii din cadrul Biroului de Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați prin apel la 112 cu privire ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2020, 16:30
(3602 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movileanca, arestat pentru «tâlhărie calificată»

Sâmbătă, 18 iulie a.c., polițiștii din cadrul Secției 5 Jilavele au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2020, 16:25
(3681 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 17 iulie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii din Slobozia, în urma unui filtru rutier, au oprit pentru control un autoturism condus de un bărbat. În urma verificărilor efectuate a reieșit că ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2020, 16:20
(2964 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 592 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 20 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 592, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2020, 16:05
(2215 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 576 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Sâmbătă, 18 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 576, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de vineri ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2020, 16:05
(3538 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 567 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 17 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 567, cu 8 cazuri mai mult față de ziua de joi, ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2020, 16:05
(2623 vizualizări - 0 comentarii)


Maltezi: Incendiu la o șiră de baloți

Joi, 16 iulie a.c., în jurul orelor 23,55, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o șiră de baloți din paie în gospodăria unui cetățean din satul Maltezi, comuna ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2020, 13:10
(3381 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maltezi incendiu


Activitatea filantropică a parohiilor din Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Peste 22600 de intervenții filantropice, ajutoare materiale și financiare în valoare de aproape 100000 de lei

Cu binecuvântarea PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în perioada aprilie-iunie 2020, în Episcopia Sloboziei și Călărașilor, conform rapoartelor de activitate cu privire la activitatea filantropică ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2020, 17:55
(4131 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Arestat pentru «fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată» și «înșelăciune»

Miercuri, 15 iulie 2020, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2020, 17:35
(5983 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Minor surprins la volan

Un adolescent de 17 ani, din Țăndărei, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic la volanul unei mașini. Miercuri, 15 iulie a.c., acesta a fost oprit pe o stradă din localitate pentru ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2020, 17:30
(3421 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Joi, 16 iulie a.c., în jurul orei 9,40, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o casă a unui cetățean din orașul Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2020, 17:25
(3792 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Percheziții la locuințele unor hoți

6 suspecți, cu vârste cuprinse între 24 și 59 de ani, din Urziceni și localitățile învecinate, au intrat în vizorul polițiștilor care fac verificări într-un dosar privind fapte de «furt calificat». Oamenii ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2020, 17:20
(4119 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Campanie de donare de sânge sprijinită de jandarmi

IJJ Ialomița: Campanie de donare de sânge sprijinită de jandarmi

Jandarmii  ialomițeni s-au alăturat campaniei naționale de donare de sânge, inițiată de Jandarmeria Română alături de Patriarhia Română. Astfel, în zilele de 15 și 16 iulie 2020, militarii din cadrul ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2020, 17:15
(3022 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 559 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 16 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 559, cu 6 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2020, 16:05
(2955 vizualizări - 0 comentarii)


Magazinele ENEL, închise luni, 20 iulie 2020

Magazinele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise luni, 20 iulie 2020, desemnată la nivel național drept «Ziua Energeticianului». În celelalte zile, magazinele Enel vor ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2020, 15:15
(2755 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Nufărului din orașul Țăndarei!

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Nufărului din orașul Țăndărei-Ialomița, RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile miercuri, 15 iulie ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2020, 22:50
(3438 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...