Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Comisarul de poliție Mihai Dobre este noul comandant al Poliției ialomițene

Venit de la Tulcea

Comisarul de poliție Mihai Dobre este noul comandant al Poliției ialomițene

Inspectoratul General al Poliției Române a decis să-i încheie mandatul în fruntea Poliției ialomițene comisarului Sebastian Savu, acesta revenind în funcția de adjunct al instituției. În locul său a fost împuternicit comisarul de poliție Mihai Dobre, adjunct al Inspectoratului de Poliție al Județului Tulcea, Mihai Dobre.

 

IPJ Ialomița are o nouă conducere Reprezentanții Poliției Române au decis luni, 20 octombrie 2025, să-l împuternicească în funcția inspector șef al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița pe... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2025, 14:00 (34590 vizualizări - 32 comentarii)

EVENIMENT

Șofer condamnat la 20 de ani închisoare și 1 milion de euro despăgubiri pentru accidentul provocat la Borănești

Decizie definitivă a Curții de Apel București

Șofer condamnat la 20 de ani închisoare și 1 milion de euro despăgubiri pentru accidentul provocat la Borănești

În urmă cu o săptămână, Curtea de Apel București s-a pronunțat definitiv în dosarul penal deschis pe numele șoferului care, în 2021, băut fiind, a provocat intenționat un accident rutier în localitatea Borănești. În urma tragediei, o fetiță de 1 an și 4 luni și tatăl său au murit, iar mama copilei și concubina condu­cătorului auto au suferit multiple traumatisme. Instanța l-a condamnat pe șofer la 20 de ani de închisoare cu executare și l-a obligat la plata unor despăgubiri de 1 milion de euro către femeile care au supraviețuit accidentului și rudele acestora. Bărbatul nu a ajuns însă în spatele gratiilor, pentru că este fugit din țară... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2025, 12:10 (9203 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Direcția de Sănătate Publică Ialomița controlează toate spitalele ialomițene

De teama infecțiilor nosocomiale

Direcția de Sănătate Publică Ialomița controlează toate spitalele ialomițene

După tragedia petrecută la sfârșitul lunii septembrie 2025 la Spitalul de Copii «Sfânta Maria» din Iași, unde șapte copii internați pe Secția ATI au murit din cauza infecțiilor nosocomiale, Direcția de Sănătate Publică Ialomița încearcă să prevină apariția unor astfel de tragedii și în spitalele ialomi­țene. Încă de săptămâna trecută, instituția a inițiat mai multe verificări pri­vind modul în care cele 4 unități medicale din Ialomița respectă legislația din punct de vedere al controlului infecțiilor asociate asistenței medicale. La finalul verificărilor, vor fi făcute publice și rezultatele acestor controale.

 

... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2025, 07:50 (3480 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Amenzi de peste 1,1 milioane de lei aplicate de inspectorii ITM

Amenzi de peste 1,1 milioane de lei aplicate de inspectorii ITM

Un bilanț al activității Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița arată că, în primul semestru al anului 2025, reprezentanții instituției au aplicat sancțiuni de 1,1 milioane de lei ca urmare a controalelor realizate. Verificările au vizat în special munca nedeclarată, fenomen încă prezent pe piața muncii din Ialomița.

 

Munca nedeclarată, problema nerezolvată a angajatorilor ialomițeni Potrivit Inspectoratului Teritorial Muncă Ialomița, în primul semestru al anului 2025, pe raza județului, au fost efectuate aproximativ 500 de controale, fiind sancționați... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2025, 10:20 (2131 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ISU Ialomița vrea subunitate de pompieri la Ciochina

ISU Ialomița vrea subunitate de pompieri la Ciochina

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al jude­țului Ialomița a inițiat o serie de proceduri legislative cu scopul preluării unui teren de 3000 mp, în localitatea Ciochina, cu scopul construirii unei substații de pompieri. Demersul este motivat de scăderea timpilor de răspuns în cazul intervențiilor.

 

Aprobare specială din partea Guvernului României Terenul respectiv trebuie trecut din patrimoniul public al comunei Ciochina în cel al Statului, respectiv al Ministerului Afacerilor Interne. Pentru acest demers a fost nevoie... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2025, 09:45 (14477 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marii poluatori din Slobozia, verificați de Corpul de Control al Agenției Naționale pentru Protecția Mediului

Marii poluatori din Slobozia, verificați de Corpul de Control al Agenției Naționale pentru Protecția Mediului

Scandalul mirosurilor neplăcute emanate de stația de epurare a Sloboziei a ajuns până la Agenția Națională pentru Pro­tecția Mediului. În urmă cu o săptămână, Corpul de Control al instituției a făcut verificări la cei 4 agenți economici care deversează ape industriale în stația de epurare, administrată de operatorul Urban SA. Potrivit Ralucăi Dumitrescu, președinta ANPM, controlul s-a realizat ca urmare a declarațiilor publice făcute de prima­rul Sloboziei, Alexandru Potor, cu privire la faptul că societățile comerciale nu respectă le­gislația în ceea ce privește preepurarea apelor in­dustriale înainte de a fi vărsate în stația de epurare... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2025, 10:25 (9883 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect multianual de consolidare a digurilor pe malurile râului Ialomița

Proiect multianual de consolidare a digurilor pe malurile râului Ialomița

2025 este al treilea an în care Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița între­prinde ample lucrări de consolidare a digurilor de apărare împotriva inundațiilor de-a lungul râului Ialomița. În prezent, intervențiile vizează zona Cosâmbești-Mărculești. Toate aceste investiții se derulează însă cu încetinitorul din cauza bugetelor tot mai reduse.

 

Lucrări în funcție de buget Legea Siguranței Digurilor obligă instituțiile care le au în administrare să efectueze lucrări de întreținere a digurilor de protecție ... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2025, 12:15 (3648 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Medicii pensionari renunță la contractele de muncă

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Medicii pensionari renunță la contractele de muncă

În sistemul medical, punerea în aplicare a Ordonanței de Urgență care interzice angajaților pensionari să-și continue activitatea a fost amânată pentru sfârșitul acestui an. Fără să mai aștepte luna decembrie 2025, cinci medici pensionari care își desfășurau activitatea la Spitalul Județean de Urgență Slobozia au anunțat deja că renunță la raporturile de muncă pe care le aveau în cadrul unității medicale. Aceștia profesau în cadrul unor secții oricum deficitare din punct de vedere al medicilor specialiști, precum Neonatologia sau ATI. Spitalul din Slobozia s-a confruntat în ultima perioadă și cu o serie de demisii ale unor medici specialiști tineri... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2025, 07:55 (6190 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a comasat doar școlile din orașe

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a comasat doar școlile din orașe

Două acte normative, aprobate în august 2025, au adus schimbări semnificative la nivelul rețelei șco­lare. Pentru a reduce cheltuielile bugetare, Ministerul Educației a decis comasarea prin absorbție a școlilor cu mai puțin de 500 de elevi. În Ialomița, unele unități de învățământ au fost desființate, în timp ce altele și-au pierdut persona­litatea juridică fiind arondate unor instituții mai mari. Procesul de co­masare prin absorbție a eliminat 40 de posturi din sistemul de învăță­mânt, însă respectivii profesori au fost redistribuiți în unitățile care aveau nevoie de dascăli calificați.

 

Comasarea în școlile ialomițene... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2025, 12:10 (3718 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Abateri financiare de peste 600 mii de lei imputate furnizorilor de servicii medicale din Ialomița

Controale ale CJAS Ialomița

Abateri financiare de peste 600 mii de lei imputate furnizorilor de servicii medicale din Ialomița

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a prezentat într-un raport public situația abaterilor financiare ale furnizorilor de servicii medicale din județ, în perioada ianuarie 2024-iunie 2025. Astfel, au fost imputate sume de peste 600 mii de lei, fiind recuperate până în prezent debite în valoare de 145 mii de lei, conform datelor oficiale.

 

Verificări ale CJAS Ialomița În perioada ianuarie 2024-iunie 2025, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a efectuat peste 100 de acțiuni de control, tematice sau inopinate. Sco­pul... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2025, 07:55 (3942 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Numărul deceselor, aproape dublu față de cel al nașterilor

În Ialomița

Numărul deceselor, aproape dublu față de cel al nașterilor

Declinul demografic al ju­dețului Ialomița s-a men­ținut și anul trecut. Recen­tele date statistice oferite de Institutul Național de Statistică vin să confirme acest aspect. Potrivit INS, în 2024, numărul deceselor înregistrate în Ialomița a fost aproape dublu prin comparație cu cel al nașterilor. Cauza principală a fost reprezentată de bolile cronice de care suferă populația tot mai îmbătrânită a Ialomiței.

 

Ialomița, în declin demografic Dacă în 2024, în Ialomița, s-au născut puțin peste 2000 de copii vii, în... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2025, 15:50 (5520 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Leagă victorii!

Handbal, Divizia A, CS Rapid București DivA-CSM Unirea Slobozia 26-35 (16-17)

Leagă victorii!

Senioarele handbaliste ale CSM Unirea Slobozia au disputat duminicã, 12 octombrie a.c., la Sala «Rapid» din Capitalã, meciul contra echipei de divizie a Rapid București. A fost o partidã care a contat pentru etapa 4 a Diviziei A/Seria A handbal feminin, consemnând la final o nouã victorie a CSM Unirea Slobozia. Așadar, elevele antrenate de Ion Ivan și Adina Cârligeanu au câștigat în deplasare meciul contra celor de la CS Rapid București DivA cu scorul de 35-26, legând astfel a doua victorie în cadrul seriei. Avantajul de la finalul partidei a fost câștigat cu greutate de handbalistele CSM Unirea Slobozia, rapidistele... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2025, 13:05 (7784 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Bucate tradiționale ialomițene, «La Casa Tudorii»

Bucate tradiționale ialomițene, «La Casa Tudorii»

În 2025, Festivalul-Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană «La Casa Tudorii» a împlinit 13 ani. Evenimentul s-a desfășurat și de această dată în cadrul Bazei de Cercetare și Expunere Muzeală «Ora­șul de Floci»/Giurgeni, locul unde iz­voarele istorice spun că s-ar fi născut vo­ievodul Mihai Viteazul. Chiar dacă actuala ediție a fost organizată sub auspiciile reducerilor bugetare impuse de Guvernul României, Festivalul «La Casa Tudorii» s-a remarcat prin faptul că a reușit, încă o dată, să țină vie moștenirea cultu­rală și istorică a Ialomiței. Iar vremea, mai puțin prietenoasă ca în anii trecuți, nu le... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2025, 12:40 (8205 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Egal cu Afumați

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia

Egal cu Afumați

În noua pauză competițională, în această perioadă desfășurându-se meciuri ale echipelor naționale, prim-divizionara Unirea Slobozia s-a duelat cu CS Afumați, echipă de ligă se­cundă. Meciul s-a disputat sâmbătă, 11 octombrie a.c., «cuplul» de antrenori Prepeliță-Vlădoiu rulând mai tot lotul contra ilfovenilor. Echipa de start a ialomițenilor a fost compusă din Popa-Negru, Safronov, Dinu, Toma-Coadă, Purece, Deaconu-Bărbuț, Renato, Papeau, pe parcurs intrând și Ciupercă, Ibrian, Dragu, Șerbănică, Pop, Florescu, Lemnaru, Said, Iancu. S-a terminat 3-3, pentru Unirea Slobozia marcând Florin Purece și Said Ahmed (două goluri). Așadar, 6 goluri... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2025, 10:20 (6399 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Sportivii CS Amara, rezultate remarcabile la «Festivalul Micul Luptător»

Lupte libere

Sportivii CS Amara, rezultate remarcabile la «Festivalul Micul Luptător»

Clubul Sportiv Amara/Secția Lupte, în perioada 3-5 octombrie 2025, a participat la Concursul Național «Micul Luptător», competiție desfășurată în municipiul Târgu Mureș. Micuții luptători legitimați la CS Amara, antrenați de inimosul Marian Moraru, au obținut rezultate remarcabile. Astfel, Ana-Maria Marin, la categoria 40 kg, alături de Elena Savu, la ca­tegoria 36 kg, s-au clasat pe cea mai înaltă poziție a podiumului, Ianis Muscalu, la categoria 21 kg U9, pe locul II, în timp ce Teodora Purcea, la categoria 32 kg, Valentin Moldovan, la categoria 28 kg, Mihai Băicoianu, la categoria 32 kg, și Ștefan David, la categoria 60 kg, s-au poziționat pe... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2025, 08:50 (4077 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (X 2000)

Ialomița de acum 25 de ani... (X 2000)

De acum 25 de ani, Ialomița începea un proces ireversibil de schimbare. Lipsită de suplețe și rafinament, acțiunea de schimbare a județului devine perceptibilă la începutul anilor 2000. Independent, prin articolele publicate, sesiza aceste schimbări și reda, cât mai fidel, realitatea.
Așadar, într-un prim număr din octombrie 2000, Independent titra pe prima pagină despre subiectul unei crime produsă la Amara: «Ucigași la 16 și, respectiv 19 ani/Filmul crimei care a bulversat Amara». De asemenea, un alt titlu atrăgea atenția cititorilor, «Studii uni­versitare și postuniversitare la Slobozia»... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2025, 12:10 (13943 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Inspecția Judiciară a descoperit peste 6700 de dosare cu autori necunoscuți în birourile procurorilor ialomițeni

Inspecția Judiciară a descoperit peste 6700 de dosare cu autori necunoscuți în birourile procurorilor ialomițeni

bonus: Parchetele reclamă lipsa procurorilor

Inspecția Judiciară a analizat situația dosarelor penale cu autori necunoscuți rămase nesoluționate la mai bine de 5 ani de la înregistrarea în evidențele unităților de Parchet. În Ialomița, conform Inspecției Judiciare, există peste 6700 de astfel de cauze. Peste 90% dintre anchete se află pe rolul celor trei Parchete de pe lângă judecătorii, iar în majoritatea cazurilor faptele anchetate vizează infracțiuni contra patrimoniului, precum «furtul», «furtul calificat», «înșelăciunea» sau «delapidarea».

 

Un termen greu de respectat... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2025, 07:50 (62277 vizualizări - 32 comentarii)

EVENIMENT

Containere pentru colectarea separată a deșeurilor la Fetești

Containere pentru colectarea separată a deșeurilor la Fetești

Vineri, 3 octombrie a.c., municipalitatea din Fetești a recepționat containere pentru colectarea separată a deșeurilor, parte a unui proiect implementat de Consiliul Județean Ialomița, în parteneriat cu Primăria Municipiului Fetești și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECOO 2009. «Municipiul Fetești a primit astăzi 100 de containere noi pentru colectarea separată a deșeurilor, care vor fi amplasate pe platformele dintre blocuri, înlocuindu-le pe cele vechi și deteriorate. Acțiunea face parte din programul „Extindere colectare separată a deșeurilor municipale-etapa a II-a”, derulat de Consiliul Județean Ialomița, în parteneriat cu Primăria Municipiului Fetești și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECOO 2009»... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 16:10 (1549 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Halitoza (respirația urât mirositoare) și calitatea vieții sociale: de la stânjeneală la soluții reale

Halitoza (respirația urât mirositoare) și calitatea vieții sociale: de la stânjeneală la soluții reale

Halitoza nu e doar o problemă medicală; e un „filtru“ invizibil prin care trec întâlnirile, interviurile, discuțiile cu prietenii și inclusiv momentele de intimitate. Vestea bună: majoritatea cazurilor pot fi controlate cu pași simpli, iar efectul asupra vieții sociale poate fi schimbat radical.

Cum îți poate schimba halitoza viața de zi cu zi

1) Relațiile apropiate

În cuplu, respirația neplăcută poate reduce dorința de apropiere, aduce evitări subtile (întoarcerea capului, de exemplu) și tensiuni... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 15:30 (2067 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Acostări la Pontonul Stelnica

Acostări la Pontonul Stelnica

Stelnica se transformă într-un mini-port turistic, administrația locală, cu o finanțare asigurată de Consiliul Județean Ialomița, achiziționând un pon­ton de acostare a navelor de croazieră pe Dunăre. Valoarea investiției a fost de 1,4 milioane de lei, pontonul fiind inaugurat anul precedent. «Ne dorim ca investiția să transforme zona într-o poartă tu­ristică pentru turiștii navelor de croazieră de pe Dunăre!» justifica investiția primarul comunei, Costel Brateș, la momentul inaugurării. Revenind la prezent, pontonul Stelnica a înregistrat deja 8 acostări, numărul fiind în creștere. «Pentru anul viitor sunt deja programate 32 de acostări, fiind evident că pontonul Stelnica devine tot mai im­portant pe harta turismului fluvial din România!»... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 11:20 (4261 vizualizări - 1 comentariu)

Joi 25 Iun 2026
319 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Calul căzut în groapă a fost scos de pompieri

Salvarea unei cabaline căzută într-o groapă a fost situația de urgență pentru care au fost solicitați să intervină pompierii de la Garda Fetești sîmbătă dimineață, 16 octombrie a.c., în gospodăria unui ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:38
(13260 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A luat foc mașina!

Slobozia: A luat foc mașina!

Un incendiu s-a produs la compartimentul motor al unei mașini din Slobozia, ca urmare a aprinderii unei cantități de combustibil scurs pe elemente din compunerea acestuia. Pompierii militari de la Garda ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:31
(15790 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Fetești: Flăcările au izbucnit de la coșul sobei

Seria incendiilor cauzate de sistemele de încălzire locală neîntreținute corespunzător a debutat în acest sezon la casa unui cetățean din Fetești. Coșul unei sobe cu acumulare de căldură neprotejat termic ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:30
(15735 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: Hoțul a furat din mașină

Pentru săvîrșirea infracțiunii de furt calificat este cercetat și un bărbat, de 32 de ani, domiciliat în Slobozia, suspectat că în noaptea de sîmbătă spre duminică, 16/17 octombrie a.c., a sustras mai multe ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:29
(13826 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Țăndărei: Fetiță de 10 ani, accidentată

Joi, 14 octombrie, la Țăndărei, o minoră de 10 ani, din Perieți, a fost accidentată. Copila a încercat să traverseze strada în fugă, prin loc nepermis și fără să se asigure. Fetița a vrut să treaca strada ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:57
(15228 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 12 hoți, prinși de polițiști

Miercuri 13 octombrie, polițiștii din Urziceni au desfășurat în localitate o acțiune ce a vizat prevenirea și combaterea furturilor din incinta firmelor și din autovehicule. De asemenea, un alt punct al ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:53
(13593 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni hoți


Ialomița: Furturile se înmulțesc

În dimineața zilei de joi, 14 octombrie, un feteștean a reclamat la Poliție faptul că în cursul nopții persoane necunoscute au pătruns în curtea locuinței sale de unde au furat mai multe păsări. În urma ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:51
(18605 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


Fetești: La furat de cereale din TIR

În noaptea de miercuri spre joi, respectiv 13 spre 14 octombrie, un echipaj de poliție din Fetești a surprins în flagrant doi tineri în timp ce încercau să fure bunuri dintr-un autotren staționat. La vederea ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:47
(14664 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ședința Colegiului Prefectural

Joi, 21 octombrie, Colegiul Prefectural se întrunește în ședința lunară de lucru, avînd o ordine de zi formată din patru teme de dezateri. Pe scurt, membrii Colegiului Prefectural vor asista la prezentarea ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 18:22
(18136 vizualizări - 1 comentariu)


Soț și soție din Slobozia, acuzați de trafic de persoane

Trafic de minori și trafic de persoane sînt acuzațiile care se rețin în sarcina a doi slobozeni, soț și soție, după ce timp de aproximativ șapte luni au exploatat zece persoane fără adăpost. «Cei doi au ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 13:40
(18329 vizualizări - 3 comentarii)


Țigări de contrabandă la Fetești

În baza unor informații și a unei autorizații de percheziție emisă de Judecătoria Fetești polițiști, inspectori ai Gărzii Financiare Ialomița, cu sprijinul lucrătorilor Serviciului de Intervenție Rapidă ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 13:39
(16265 vizualizări - 0 comentarii)


Firmele, obligate să-și anunțe locurile de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița reamintește agenților economici care își au sediul sau domiciliul pe raza județului Ialomița faptul că, în conformitate cu prevederile legale, ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:25
(14157 vizualizări - 1 comentariu)


Fiscul ialomițean, locul 5 pe țară la încasări

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că în luna septembrie 2010 a fost încasată la bugetul general consolidat suma de 50,39 milioane lei, în procent de 113,72% față de plan, procentul ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:21
(16596 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Copil de 13 ani încerca să fure din magazin!

Un minor de 13 ani, instituționalizat într-un centru de plasament din Slobozia, a fost prins în flagrant în timp ce încerca să fure bunuri dintr-un magazin. Fapta s-a produs în noaptea de 12 spre 13 octombrie ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:20
(14659 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia copil hoț


Fetești: «Șofer» fără permis

În noaptea de marți spre miercuri, respectiv 12 spre 13 octombrie, polițiștii feteșteni au oprit în trafic un autoturism întrucît se deplasa cu farurile stinse. În urma verificărilor polițiștii au constatat ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:19
(13333 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Hoț încarcerat

Un tînăr de 27 ani a fost prins marți, 12 septembrie, după ce timp de doi ani a fost urmărit. Infractorul a fost prins în urma unei acțiuni polițienești în localitatea Sinești. În anii 2008 și 2009, Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:18
(12675 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești arestare


Cocora: Cercetat penal pentru deținerea de deșeuri periculoase

Polițiștii ialomițeni au descoperit în depozitul unei societăți comerciale din Cocora o cantitate semnificativă de produse de uz fitosanitar cu termenul de valabilitate expirat. Acțiunea s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:17
(13047 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 18:29
(8421 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 18:13
(8463 vizualizări - 0 comentarii)


Cultura romani, pe scena Festivalului «Identitate și cultură romă»

«Identitate și cultură romă» este titlul unui nou Festival pus în scenă, joi, 14 octombrie la Fetești. Aflat la prima ediție, evenimentul reunește reprezentanți ai autorităților publice locale, județene ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:08
(15633 vizualizări - 1 comentariu)


Vitezomanii, amendați cu peste 66000 de lei

Șoferii ialomițeni au încasat în week-endul precedent peste 270 de contravenții la regimul circulației, valoarea amenzilor depășind 66 mii de lei. Cele mai multe abateri constatate de polițiști s-au concretizat ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:06
(11999 vizualizări - 0 comentarii)


Lemnele, în atenția polițiștilor feteșteni

Luni, 11 octombrie, polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii comerțului ilegal de lemne. Polițiștii organizați în filtre rutiere au verificat 14 mașini și au legitimat ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:05
(12564 vizualizări - 2 comentarii)


Școlile, prioritate pentru polițiștii ialomițeni

«În perioada 11-15 octombrie, la nivel național, polițiștii vor intensifica acțiunile de prevenire și combatere a delincvenței juvenile și asigurarea climatului de siguranță publică în incinta și zona adiacentă ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:04
(14179 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive la Urziceni

Prevenirea furturilor din firme și evitarea faptelor violente au fost aspecte urmărite de acțiunea desfășurată de polițiștii din Urziceni, luni, 11 octombrie. Astfel, au fost verificați 16 agenți economici ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:02
(14841 vizualizări - 0 comentarii)


Patru persoane și-au pierdut viața într-un accident rutier

Tragedie în apropierea localității Sinești, pe DN2, la km 35. Patru persoane și-au pierdut viața și o a cincea a fost grav rănită în urma unui accident rutier. Cumplitul incident s-a produs în timp ce un ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 14:01
(15352 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Sinești accident


Săveni: La plimbare cu mașina furată și beat la volan

Duminică, 10 octombrie, dimineața polițiștii rutieri aflați pe raza comunei Săveni au oprit pentru un control de rutină o mașină înmatriculată în Capitală. Întrucît mirosea a alcool, șoferul, un bucureștean ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 13:51
(15517 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: I-au dat foc la Chrysler

Un autoturism Chrysler a fost cuprins de flăcări duminică noaptea, 10 octombrie a.c., în jurul orei 22.00, pe strada Cărămidari din Slobozia. Întrucît în apropierea autoturismului au fost descoperite două ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 13:33
(13913 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ialomița: Inconștienți în trafic

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 8 spre 9 octombrie, polițiștii feteșteni au prins un tînăr din localitate care conducea mașina în stare de ebrietate. La testarea cu aparatul Drager a conducătorului ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:28
(13410 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți de fier vechi prinși de polițiști

Doi feteșteni, de 30 și 35 de ani, sînt cercetați penal de polițiști pentru furt după ce au fost identificați ca fiind autorii mai multor furturi de obiecte metalice. Furturile au fost anunțate polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:25
(14042 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți


Primăriile pot împrumuta bani de la Ministerul Finanțelor pentru a-și achita datoriile

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează agenții economici care înregistreză creanțe neîncasate de la unitățile administrativ-teritoriale și, în acelasi timp, au obligații fiscale neachitate ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:23
(18647 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...