Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Marii poluatori din Slobozia, verificați de Corpul de Control al Agenției Naționale pentru Protecția Mediului

Marii poluatori din Slobozia, verificați de Corpul de Control al Agenției Naționale pentru Protecția Mediului

Scandalul mirosurilor neplăcute emanate de stația de epurare a Sloboziei a ajuns până la Agenția Națională pentru Pro­tecția Mediului. În urmă cu o săptămână, Corpul de Control al instituției a făcut verificări la cei 4 agenți economici care deversează ape industriale în stația de epurare, administrată de operatorul Urban SA. Potrivit Ralucăi Dumitrescu, președinta ANPM, controlul s-a realizat ca urmare a declarațiilor publice făcute de prima­rul Sloboziei, Alexandru Potor, cu privire la faptul că societățile comerciale nu respectă le­gislația în ceea ce privește preepurarea apelor in­dustriale înainte de a fi vărsate în stația de epurare... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2025, 10:25 (9867 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Proiect multianual de consolidare a digurilor pe malurile râului Ialomița

Proiect multianual de consolidare a digurilor pe malurile râului Ialomița

2025 este al treilea an în care Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița între­prinde ample lucrări de consolidare a digurilor de apărare împotriva inundațiilor de-a lungul râului Ialomița. În prezent, intervențiile vizează zona Cosâmbești-Mărculești. Toate aceste investiții se derulează însă cu încetinitorul din cauza bugetelor tot mai reduse.

 

Lucrări în funcție de buget Legea Siguranței Digurilor obligă instituțiile care le au în administrare să efectueze lucrări de întreținere a digurilor de protecție ... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2025, 12:15 (3645 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii pensionari renunță la contractele de muncă

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Medicii pensionari renunță la contractele de muncă

În sistemul medical, punerea în aplicare a Ordonanței de Urgență care interzice angajaților pensionari să-și continue activitatea a fost amânată pentru sfârșitul acestui an. Fără să mai aștepte luna decembrie 2025, cinci medici pensionari care își desfășurau activitatea la Spitalul Județean de Urgență Slobozia au anunțat deja că renunță la raporturile de muncă pe care le aveau în cadrul unității medicale. Aceștia profesau în cadrul unor secții oricum deficitare din punct de vedere al medicilor specialiști, precum Neonatologia sau ATI. Spitalul din Slobozia s-a confruntat în ultima perioadă și cu o serie de demisii ale unor medici specialiști tineri... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2025, 07:55 (6189 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a comasat doar școlile din orașe

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a comasat doar școlile din orașe

Două acte normative, aprobate în august 2025, au adus schimbări semnificative la nivelul rețelei șco­lare. Pentru a reduce cheltuielile bugetare, Ministerul Educației a decis comasarea prin absorbție a școlilor cu mai puțin de 500 de elevi. În Ialomița, unele unități de învățământ au fost desființate, în timp ce altele și-au pierdut persona­litatea juridică fiind arondate unor instituții mai mari. Procesul de co­masare prin absorbție a eliminat 40 de posturi din sistemul de învăță­mânt, însă respectivii profesori au fost redistribuiți în unitățile care aveau nevoie de dascăli calificați.

 

Comasarea în școlile ialomițene... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2025, 12:10 (3716 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Abateri financiare de peste 600 mii de lei imputate furnizorilor de servicii medicale din Ialomița

Controale ale CJAS Ialomița

Abateri financiare de peste 600 mii de lei imputate furnizorilor de servicii medicale din Ialomița

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a prezentat într-un raport public situația abaterilor financiare ale furnizorilor de servicii medicale din județ, în perioada ianuarie 2024-iunie 2025. Astfel, au fost imputate sume de peste 600 mii de lei, fiind recuperate până în prezent debite în valoare de 145 mii de lei, conform datelor oficiale.

 

Verificări ale CJAS Ialomița În perioada ianuarie 2024-iunie 2025, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a efectuat peste 100 de acțiuni de control, tematice sau inopinate. Sco­pul... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2025, 07:55 (3940 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Numărul deceselor, aproape dublu față de cel al nașterilor

În Ialomița

Numărul deceselor, aproape dublu față de cel al nașterilor

Declinul demografic al ju­dețului Ialomița s-a men­ținut și anul trecut. Recen­tele date statistice oferite de Institutul Național de Statistică vin să confirme acest aspect. Potrivit INS, în 2024, numărul deceselor înregistrate în Ialomița a fost aproape dublu prin comparație cu cel al nașterilor. Cauza principală a fost reprezentată de bolile cronice de care suferă populația tot mai îmbătrânită a Ialomiței.

 

Ialomița, în declin demografic Dacă în 2024, în Ialomița, s-au născut puțin peste 2000 de copii vii, în... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2025, 15:50 (5514 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Leagă victorii!

Handbal, Divizia A, CS Rapid București DivA-CSM Unirea Slobozia 26-35 (16-17)

Leagă victorii!

Senioarele handbaliste ale CSM Unirea Slobozia au disputat duminicã, 12 octombrie a.c., la Sala «Rapid» din Capitalã, meciul contra echipei de divizie a Rapid București. A fost o partidã care a contat pentru etapa 4 a Diviziei A/Seria A handbal feminin, consemnând la final o nouã victorie a CSM Unirea Slobozia. Așadar, elevele antrenate de Ion Ivan și Adina Cârligeanu au câștigat în deplasare meciul contra celor de la CS Rapid București DivA cu scorul de 35-26, legând astfel a doua victorie în cadrul seriei. Avantajul de la finalul partidei a fost câștigat cu greutate de handbalistele CSM Unirea Slobozia, rapidistele... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2025, 13:05 (7779 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Bucate tradiționale ialomițene, «La Casa Tudorii»

Bucate tradiționale ialomițene, «La Casa Tudorii»

În 2025, Festivalul-Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană «La Casa Tudorii» a împlinit 13 ani. Evenimentul s-a desfășurat și de această dată în cadrul Bazei de Cercetare și Expunere Muzeală «Ora­șul de Floci»/Giurgeni, locul unde iz­voarele istorice spun că s-ar fi născut vo­ievodul Mihai Viteazul. Chiar dacă actuala ediție a fost organizată sub auspiciile reducerilor bugetare impuse de Guvernul României, Festivalul «La Casa Tudorii» s-a remarcat prin faptul că a reușit, încă o dată, să țină vie moștenirea cultu­rală și istorică a Ialomiței. Iar vremea, mai puțin prietenoasă ca în anii trecuți, nu le... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2025, 12:40 (8196 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Egal cu Afumați

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia

Egal cu Afumați

În noua pauză competițională, în această perioadă desfășurându-se meciuri ale echipelor naționale, prim-divizionara Unirea Slobozia s-a duelat cu CS Afumați, echipă de ligă se­cundă. Meciul s-a disputat sâmbătă, 11 octombrie a.c., «cuplul» de antrenori Prepeliță-Vlădoiu rulând mai tot lotul contra ilfovenilor. Echipa de start a ialomițenilor a fost compusă din Popa-Negru, Safronov, Dinu, Toma-Coadă, Purece, Deaconu-Bărbuț, Renato, Papeau, pe parcurs intrând și Ciupercă, Ibrian, Dragu, Șerbănică, Pop, Florescu, Lemnaru, Said, Iancu. S-a terminat 3-3, pentru Unirea Slobozia marcând Florin Purece și Said Ahmed (două goluri). Așadar, 6 goluri... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2025, 10:20 (6396 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Sportivii CS Amara, rezultate remarcabile la «Festivalul Micul Luptător»

Lupte libere

Sportivii CS Amara, rezultate remarcabile la «Festivalul Micul Luptător»

Clubul Sportiv Amara/Secția Lupte, în perioada 3-5 octombrie 2025, a participat la Concursul Național «Micul Luptător», competiție desfășurată în municipiul Târgu Mureș. Micuții luptători legitimați la CS Amara, antrenați de inimosul Marian Moraru, au obținut rezultate remarcabile. Astfel, Ana-Maria Marin, la categoria 40 kg, alături de Elena Savu, la ca­tegoria 36 kg, s-au clasat pe cea mai înaltă poziție a podiumului, Ianis Muscalu, la categoria 21 kg U9, pe locul II, în timp ce Teodora Purcea, la categoria 32 kg, Valentin Moldovan, la categoria 28 kg, Mihai Băicoianu, la categoria 32 kg, și Ștefan David, la categoria 60 kg, s-au poziționat pe... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2025, 08:50 (4076 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (X 2000)

Ialomița de acum 25 de ani... (X 2000)

De acum 25 de ani, Ialomița începea un proces ireversibil de schimbare. Lipsită de suplețe și rafinament, acțiunea de schimbare a județului devine perceptibilă la începutul anilor 2000. Independent, prin articolele publicate, sesiza aceste schimbări și reda, cât mai fidel, realitatea.
Așadar, într-un prim număr din octombrie 2000, Independent titra pe prima pagină despre subiectul unei crime produsă la Amara: «Ucigași la 16 și, respectiv 19 ani/Filmul crimei care a bulversat Amara». De asemenea, un alt titlu atrăgea atenția cititorilor, «Studii uni­versitare și postuniversitare la Slobozia»... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2025, 12:10 (13934 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspecția Judiciară a descoperit peste 6700 de dosare cu autori necunoscuți în birourile procurorilor ialomițeni

Inspecția Judiciară a descoperit peste 6700 de dosare cu autori necunoscuți în birourile procurorilor ialomițeni

bonus: Parchetele reclamă lipsa procurorilor

Inspecția Judiciară a analizat situația dosarelor penale cu autori necunoscuți rămase nesoluționate la mai bine de 5 ani de la înregistrarea în evidențele unităților de Parchet. În Ialomița, conform Inspecției Judiciare, există peste 6700 de astfel de cauze. Peste 90% dintre anchete se află pe rolul celor trei Parchete de pe lângă judecătorii, iar în majoritatea cazurilor faptele anchetate vizează infracțiuni contra patrimoniului, precum «furtul», «furtul calificat», «înșelăciunea» sau «delapidarea».

 

Un termen greu de respectat... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2025, 07:50 (62252 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Containere pentru colectarea separată a deșeurilor la Fetești

Containere pentru colectarea separată a deșeurilor la Fetești

Vineri, 3 octombrie a.c., municipalitatea din Fetești a recepționat containere pentru colectarea separată a deșeurilor, parte a unui proiect implementat de Consiliul Județean Ialomița, în parteneriat cu Primăria Municipiului Fetești și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECOO 2009. «Municipiul Fetești a primit astăzi 100 de containere noi pentru colectarea separată a deșeurilor, care vor fi amplasate pe platformele dintre blocuri, înlocuindu-le pe cele vechi și deteriorate. Acțiunea face parte din programul „Extindere colectare separată a deșeurilor municipale-etapa a II-a”, derulat de Consiliul Județean Ialomița, în parteneriat cu Primăria Municipiului Fetești și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECOO 2009»... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 16:10 (1547 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Halitoza (respirația urât mirositoare) și calitatea vieții sociale: de la stânjeneală la soluții reale

Halitoza (respirația urât mirositoare) și calitatea vieții sociale: de la stânjeneală la soluții reale

Halitoza nu e doar o problemă medicală; e un „filtru“ invizibil prin care trec întâlnirile, interviurile, discuțiile cu prietenii și inclusiv momentele de intimitate. Vestea bună: majoritatea cazurilor pot fi controlate cu pași simpli, iar efectul asupra vieții sociale poate fi schimbat radical.

Cum îți poate schimba halitoza viața de zi cu zi

1) Relațiile apropiate

În cuplu, respirația neplăcută poate reduce dorința de apropiere, aduce evitări subtile (întoarcerea capului, de exemplu) și tensiuni... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 15:30 (2067 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acostări la Pontonul Stelnica

Acostări la Pontonul Stelnica

Stelnica se transformă într-un mini-port turistic, administrația locală, cu o finanțare asigurată de Consiliul Județean Ialomița, achiziționând un pon­ton de acostare a navelor de croazieră pe Dunăre. Valoarea investiției a fost de 1,4 milioane de lei, pontonul fiind inaugurat anul precedent. «Ne dorim ca investiția să transforme zona într-o poartă tu­ristică pentru turiștii navelor de croazieră de pe Dunăre!» justifica investiția primarul comunei, Costel Brateș, la momentul inaugurării. Revenind la prezent, pontonul Stelnica a înregistrat deja 8 acostări, numărul fiind în creștere. «Pentru anul viitor sunt deja programate 32 de acostări, fiind evident că pontonul Stelnica devine tot mai im­portant pe harta turismului fluvial din România!»... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 11:20 (4256 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Continuă modernizarea infrastructurii rutiere la Țăndărei

Continuă modernizarea infrastructurii rutiere la Țăndărei

Amplul program de investiții privind moder­nizarea infrastructurii rutiere la Țăndărei este urmărit de administrația locală. «Am inspectat lu­crările de asfaltare pe Aleea Podului, un obiectiv de investiții care face parte din proiectul mai amplu de modernizare și asfaltare a străzilor din orașul nostru. De asemenea, au fost inspectate lucrările de asfaltare de pe străzile Nucilor, Trandafirilor și Crizantemelor, aflate în zona recent dezvoltată prin amenajarea centrului comercial!» precizează primarului orașului Țăndărei, Cristian Roman. «Prin aceste investiții, ne propunem nu doar să îmbună­tățim confortul și siguranța traficului rutier, ci și să susținem dezvoltarea economică și urbanistică a Țăndăreiului. Vom continua lucrările până când toate străzile orașului vor fi modernizate și aduse la standarde europene!»... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 08:05 (1896 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Reabilitarea sediului Primăriei Sărățeni, finalizată 99%

Reabilitarea sediului Primăriei Sărățeni, finalizată 99%

«Creșterea eficienței energetice a clădirii Primăriei Sărățeni» a fost proiectul depus de administrația locală în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență. «Proiectul, în valoare de aproximativ 3 milioane de lei, este aproape finalizat... De fapt, 99% este gata! A presupus reabilitarea termică a sediului Primăriei Sărățeni, chiar și instalarea de panouri fotovoltaice, construcția beneficiind acum de „energie verde“!» declară primarul comunei Sărățeni, Eugen Tocileanu. De asemenea, după cum adaugă același edil, localitatea beneficiază de asfaltare integrală: «Am reușit finalizarea asfaltării pe toate străzile comunei, fiind realizată chiar și o variantă ocolitoare a localității...»... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2025, 13:40 (3110 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interpelare adresată ministrului Educației pe tema consilierilor școlari

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interpelare adresată ministrului Educației pe tema consilierilor școlari

Deputatul PSD Ștefan Țintă l-a interpelat pe ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, pe tema consilierilor școlari. «Ministerul Educației și Cercetării își propune să ajungă la un total de 10.000 de consilieri până în anul 2027, pornind de la baza actuală. Deși este un obiectiv ambițios și necesar, acesta trebuie însoțit de un plan concret, sustenabil și echitabil, pentru a răspunde nevoilor reale din teritoriu» precizează, pentru început, deputatul social-democrat Ștefan Țintă. «Pentru atingerea acestei finalități, este de apreciat faptul că Proiectul Practici transformaționale în consilierea și orientarea carierei (ConsEDU), susținut din fonduri europene, a beneficiat de semnarea contractului de finanțare la începutul verii acestui an. Obiectivul general al proiectului vizează consolidarea calității serviciilor de consiliere și orientare în carieră prin formarea a 2500 de consilieri școlari, 2000 de diriginți și 500 de învățători pentru nivelul educației primare, gimnaziale și liceale. Pe lângă furnizarea de servicii de informare, consiliere, coaching individual, evaluare vocațională și orientare pentru elevi și familiile acestora, proiectul va susține și dezvoltarea de instrumente de evaluare psihoaptitudinală, module de consiliere on-line, baze de date și rapoarte personalizate, pilotarea modelului integrat whole school approach prin activități de mentorat desfășurate cu elevi din clasele a VIII-a și a XII-a, cât și dotarea a 2500 de unități de învățământ cu kituri de testare și instrumente de consiliere. Însă, în ciuda unei nevoi tot mai acute, clamată de diminuarea accesului tot mai deficitar al elevilor la consilierea psihologică în școli, suma totală destinată acestui Proiect a scăzut de la 28 de milioane de euro, la 25,5 de milioane de euro»... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2025, 08:40 (2398 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița, printre județele cu cele mai multe divorțuri înregistrate anul trecut

Ialomița, printre județele cu cele mai multe divorțuri înregistrate anul trecut

Aproape 200 de cupluri au renunțat la căsătorie în județul Ialomița, în anul 2024, potrivit celor mai recente date ale Institutului Național de Statistică. Astfel, instituția plasează Ialomița pe primele locuri la nivel național în ceea ce privește rata divorțurilor. Principala cauză, spun specialiștii, ar fi numărul mare de fapte de violență domestică sesizate. Nici nu-i de mirare având în vedere că fenomenul a luat amploare și pe raza județului Ialomița.

 

Divorțurile, în creștere În 2024, potrivit Institutului Național de Statistică... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2025, 12:20 (4114 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile ialomițene rămân fără fondurile alocate prin Programul Național «Anghel Saligny»

Decizie a Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației

Primăriile ialomițene rămân fără fondurile alocate prin Programul Național «Anghel Saligny»

Printr-o adresă oficială înaintată primăriilor ialomițene, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a anunțat stoparea finanțărilor pentru proiectele finanțate prin intermediul Programului Național «Anghel Saligny». Instituția susține faptul că principalul motiv care a generat această situație este legat de lipsa fondurilor necesare susținerii investițiilor inițiate de administrațiile locale din Ialomița. Majoritatea proiectelor care au beneficiat de banii MDLAP prin Programul Național «Anghel Saligny» au vizat moder­nizarea sau reabilitarea rețelelor de apă și canalizare sau reparații ale drumurilor publice.

 

MDLPA stopează finanțările... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2025, 07:50 (21263 vizualizări - 6 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
296 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Armășești: 150 litri de motorină, «evaporată» din rezervor

Alarmată, o femeie, de 45 de ani, din localitatea Armășești, a sesizat polițiștii din localitate, sîmbătă 10 iulie, că în noaptea anterioară îi dispăruseră 150 litri de motorină din rezervorul unui autocamion ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:37
(16483 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lectură pentru nevăzători la Biblioteca Județeană

Slobozia: Lectură pentru nevăzători la Biblioteca Județeană

Joi, 15 iulie 2010, ora 11.00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, în parteneriat cu Fundația «Cartea călătoare» Focșani, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 12:49
(18359 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Inundații și incendii

Ialomița: Inundații și incendii

Ploile abundente de la sfîrșitul acestei săptămâni au inundat mai multe gospodării din comuna Giurgeni și din cartierele Buliga, Fetești Gară și Fetești Sat ale municipiului Fetești. Vineri, 9 iulie și ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 12:40
(23742 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni la Slobozia și Urziceni

Peste 130 de polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului Județean de Poliție Ialomița, au acționat vineri, 10 iulie a.c., sub directa coordonare a inspectorului șef Viorel Ștefu, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 15:33
(11211 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Suspecții mai multor furturi, identificați

Polițiștii au identificat un grup format din patru suspecți acuzați că, împreună sau individual, au săvîrșit 11 furturi din dependințe, garaje sau adăposturi de animale și păsări, fapte săvîrșite în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 15:32
(13449 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți


Fierbinți Tîrg: Tîlhari arestați

În cursul zilei de vineri, 10 iulie a.c., polițiștii au acționat pe raza orașului Fierbinți Tîrg, identificînd trei tineri, pe numele cărora Tribunalul București-Secția I Penală a emis, la data de 8 iulie ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 15:31
(14342 vizualizări - 0 comentarii)


În atenția angajatorilor (persoane juridice și fizice) care depun declarații la FNUASS: Raportarea electronică

Începînd cu raportările lunii iulie, efectuate în luna august, către CJAS Ialomița, listele de asigurați vor fi preluate în sistem electronic în baza aplicației furnizate de către CNAS-Siveco. Această aplicație ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 10:14
(19129 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 arestări într-o singură săptămînă

În săptămîna 2-8 iulie a.c., pe parcursul instrumentării dosarelor penale, avînd în vedere probatoriul administrat pe numele unora dintre suspecți, polițiștii ialomițeni au dispus reținerea a 12 persoane ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 13:13
(20157 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Încă o persoană implicată în scandal, reținută de polițiști

În cadrul cercetărilor s-a stabilit că în scandalul iscat marți seară în orașul Căzănești a fost implicat și un tînăr, de 28 de ani, din localitate, ce a fost identificat deja de polițiști. Față de acesta ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 13:04
(17910 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Casiera unei asociații de locatari, arestată

Delapidare, fals intelectual și uz de fals sînt infracțiunile pentru care este învinuită o femeie, de 61 de ani, domiciliată în Urziceni, casier al unei asociații de locatari din municipiu. În baza probatoriului ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:41
(20792 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni arestare


Polițiștii ialomițeni, în zonele afectate de inundații

Polițiștii ialomițeni continuă să acționeze în mai multe zone afectate de inundații, din municipiul Fetești și comunele Stelnica și Vlădeni. Misiunea polițiștilor se concentrează îndeosebi pe asigurarea ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:38
(16263 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, sub Cod Galben

Ialomița, sub Cod Galben

Începînd de vineri, 9 iulie, orele 08,00 și pînă sîmbătă, 10 iulie, orele 10,00, Ialomița se află sub Cod Galben. Meteorologii au emis avertizări de vînt puternic și vijelii. «În intervalul menționat în ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:19
(21902 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Piața Agroalimentară și Bazarul de Mărfuri Industriale, controlate de polițiști

Joi, 8 iulie a.c., în intervalul orar 10.00-13.00, efective ale Birourilor de Ordine Publică pentru Mediul Urban și Rutier Slobozia, în colaborare cu polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:07
(23452 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Depistat la volan deși avea permisul suspendat pentru conducere în stare de ebrietate

Joi seara, 8 iulie a.c., în jurul orei 20.00, un echipaj de poliție aflat în serviciul de patrulare pe raza municipiului Urziceni, în zona sensului giratoriu de la intersecția DN1D cu DN2, a oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:06
(12952 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenirea criminalității în mediul rural

Polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Cocora, Munteni Buzău, Reviga și Colelia, au acționat pe raza comunelor anterior menționate ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:03
(20419 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM: 11%, rata șomajului în luna iunie 2010

La sfîrșitul lunii iunie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 11530 de persoane, din care 5272 șomeri indemnizați, respectiv 6258 șomeri neidemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 18:11
(12858 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Sudiți: Proiectile neexplodate descoperite sub fundația unei case

Nu mai puțin de 7 proiectile de artilerie explozive, patru dintre acestea de calibru 100 mm, două de calibru 105 și unul de calibru 76 mm, au fost descoperite de cîțiva cetățeni care lucrau la scoaterea ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 14:33
(24016 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei, raiul contrabandiștilor de țigări

Numai într-o singură seară polițiștii au confiscat peste 15 mii de pachete de țigări, în orașul Țăndărei. Țigările erau transportate în mașini, iar deținătorii nu au putut prezenta documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 13:23
(24384 vizualizări - 5 comentarii)


5,8 mii de lei, amenzi pentru nesiguranța alimentelor

Aproximativ 40 de unități de procesare sau comercializare a produselor alimentare au fost, în perioada recent încheiată, verificaTe de inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 13:22
(21917 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Patru autoturisme implicate într-un accident rutier

Miercuri, 7 iulie a.c., în jurul orei 14.35, echipajul de descarcerare și ambulanța SMURD de la Detașamentul Urziceni s-au deplasat de urgență pe DN2, la ieșirea din localitatea Lilieci, unde s-a produs ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 18:15
(13851 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Urziceni: Acțiune a Poliției

O acțiune de amploare s-a desfășurat marți, 6 iulie a.c., la Urziceni, în intervalul orar 18.00-21.00, polițiștii acționînd pe multiple planuri. În cadrul acțiunii, au fost legitimate 173 de persoane, iar ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 18:11
(10991 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, după gratii

Marți, 6 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut pentru 24 de ore un tînăr, de 20 de ani, din localitate, învinuit de săvârșirea a trei furturi din auto, fapte săvîrșite împreună cu un minor de ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:31
(14755 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La volan, cu permisul suspendat

Un bucureștean de 29 de ani este cercetat penal de polițiști după ce a fost depistat conducînd un autoturism pe drumurile publice, deși avea permisul suspendat din luna ianuarie 2010. Autoturismul condus ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:20
(15135 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Țiganii din Căzănești s-au încăierat din nou. 5 persoane, reținute de polițiști

Scandalul s-a produs seara trecută, marți, 6 iulie, cînd mai multe persoane de etnie rromă, bărbați, femei și copii se aflau în fața unei locuințe unde aruncau cu diverse obiecte. Pentru calmarea spiritelor ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:04
(13630 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Aproape 2000 de pachete cu țigări de contrabandă, expediate printr-o firmă de curierat

Polițiștii din Slobozia au interceptat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia, un autoturism asupra căruia aveau bănuieli că transportă țigări de contrabandă. La volan se afla un ialomițean ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 07:10
(20107 vizualizări - 3 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 05:19
(11052 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 05:18
(13380 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La 14 ani, tîlhari cu acte-n regulă

Duminică, 4 iulie, la miezul nopții telefonul de urgență al polițiștilor din Țăndărei a sunat pentru a anunța o tîlhărie în strada mare. Victima a declarat polițiștilor că în timp ce se afla în zona pasarelei ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:55
(13385 vizualizări - 3 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: În căutarea vițelului (ne)pierdut

Fiindcă nu și-a mai găsit vițelul în locul unde îl priponise, o femeie din Sfîntu Gheorghe a apelat numărul de urgență 112 pentru a alerta polițiștii. Femeia a susținut că vițelul îi fusese furat din spatele ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:55
(14631 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A fugit de acasă la cerșit

Un copil din Fetești a pus pe jar polițiștii din localitate după ce bunica sa, o bătrînă de 61 de ani, a anunțat dispariția de la domiciliu a acestuia. Copilul, de 12 ani, plecase de la domiciliu în urmă ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:54
(11915 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...