Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

300 de elevi din Ialomița, obligați să învețe împreună în aceleași clase

300 de elevi din Ialomița, obligați să învețe împreună în aceleași clase

Puternic afectate de scăderea numărului de elevi, școlile din Ialomița apelează la metoda «învățământului simultan». Statistica Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că, în acest an școlar, 11 unități de învățământ utilizează această formă de educație.

Statistici îngrijorătoare Potrivit estimărilor, anual, din evidențele școlilor și grădinițelor ialomițene «dispar» aproximativ 1000 de elevi și preșcolari. Motivele care determină acest fenomen sunt generate de mulți factori, cele mai importante fiind abandonul școlar și situația socio-economică a familiilor din care copiii provin... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2019, 17:45 (5504 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Procedura de concesionare a serviciului de iluminat public a fost anulată

Incompetență administrativă în valoare de 35000 de lei la Slobozia

Procedura de concesionare a serviciului de iluminat public a fost anulată

La sfârșitul lunii august 2019, Consiliul Local Slobozia aproba un proiect de hotărâre privind «delegarea prin concesionare a gestiunii serviciului de iluminat public». La sfârșitul lunii septembrie, autoritățile locale au inițiat procedurile de concesionare a acestui serviciu. Procedura a eșuat lamentabil, autoritatea publică recunoscând în anunțul de anulare că «există abateri grave de la prevede­rile legislative». Documentația a fost realizată de către consultantul Rom-Leader Company Ltd SRL la valoarea de 35000 de lei și supervizată de către administratorul pu­blic Gheorghe Puia.

Încă o decizie marca Mocioniu... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2019, 13:20 (6716 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festivalul Culinar «La Casa Tudorii» 2019

Întâii degustători ai județului

În anul 2019, Festivalul Culinar «La Casa Tudorii» a ajuns la ediție a IX-a. Președintele e trecut deja de jumătatea celui de-al patrulea an de mandat... Festivalul s-a desfășurat duminică, 13 octombrie a.c., și n-a putut începe fără Președinte. Președintele a venit la 11 trecute fix. Restul e istorie sub vremi și fotografii de arhivă...

Impresii la cald
Festivalul Culinar «La Casa Tudorii» a fost inventat de autorități pentru a resuscita turismul istoric în Ialomița. Între timp, turismul a murit și a fost îngropat sub un maldăr de fonduri europene. Festivalul a rămas... Așa că... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2019, 20:40 (5733 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Un nou proiect la Săveni

Un nou proiect la Săveni

Comuna Săveni se moder­nizează vizibil pe zi ce trece. După finalizarea asfaltării a 1,2 km de străzi locale, autoritățile din Săveni au demarat un nou proiect: modernizare sistemului de iluminat public. Valoarea acestuia este acoperită atât din bugetul local, cât și din co-finanțare prin Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița. Tot la acest capitol, comuna Săveni se poate mândri cu încă două proiecte aflate la acest moment în desfășurare.

Peste 223 mii de lei pentru iluminat
După finalizarea proiectului «Modernizare străzi locale în comuna Săveni», a venit rândul iluminatului... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2019, 17:20 (6328 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Misionara educațională de la Murgeanca

Misionara educațională de la Murgeanca

Mihaela Stan coboară din mașina ei cu 6 locuri în fața Liceului Teoretic «Paul Georgescu» din Țăndărei. Poartă cizme de cauciuc și se grăbește să intre... Are nevoie de o ștampilă pe foaia de parcurs. «Alo, alo... Doamna, unde credeți că vă duceți?!» întreabă superior paznicul, aruncând peste gard țigara din îndoitura degetului. Mihaela Stan îi explică, netulburată... «S-o credeți dumneavoastră că mai e cineva la ora asta. Veniți mâine!». Pentru Mihaela Stan e a treia oară în ziua respectivă când asigură transportul copiilor din Murgeanca și Valea Ciorii în locul autorităților. Face asta de 2 ani, neștiută de nimeni, fără să protesteze, cu convingerea că accesul la Educație este singura șansă... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2019, 11:45 (9775 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Croșete cu fonduri europene

La Traian

Croșete cu fonduri europene

Larisa Bucur are 53 de ani și locuiește în comuna Traian. În urmă cu un an, Larisa Bucur a reușit să-și înființeze propria firmă, în prezent reușind să «croșeteze» cu fonduri europene. Proiectul a prins contur de puțin timp, însă comenzile sunt multe.

Un nou capitol După o viață în care a vândut produse într-un mic magazin alimentar, Larisa Bucur s-a hotărât să își des­chidă propria ei firmă. S-a întors la vechea pasiune, croșetatul... Și a făcut din asta un loc de muncă atât pentru ea, cât și pentru alte patru femei din comuna Traian. «Am început să croșetez în urmă cu mai bine de... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2019, 17:40 (7083 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

anomalii politice

Viața politică își petrece în tihnă zilele, cu aceleași personaje cu care ne-a obișnuit de ani buni. Poate prea mulți. Sunt aceleași fețe cu care partidele ne-au fami­liarizat deja și despre care cei mai mulți dintre noi știm cam cât și cum le poate pielea. Penuria de oameni este resimțită pe întreg eșichierul politic, impresia de primenire fiind falsă și neglijabilă. Forma discursului se schimbă în timp ce fondul insului politic rămâne același. Cu toate că anii trec și perioadele de alternanță ar presupune apariția unor noi figuri. Realitatea vieții politice pare neschimbată, personajele perorând despre fix aceleași probleme ca în urmă cu 10 ani. Nu există un interes anume pentru remedierea unor... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2019, 12:10 (3428 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«Suntem în Opoziție!»

Senatorul Marian Pavel, președintele PSD Ialomița

«Suntem în Opoziție!»

Căderea Guvernului Dăncilă nu modifică planurile de campanie prezidențială ale social-democraților ialomițeni. Marian Pavel, președintele PSD Ialomița a declarat: «Suntem în Opoziție! Așteptăm formarea noului Guvern... Până atunci facem Opoziție, iar în Ialomița ne pregătim de campanie prezidențială pentru doamna Dăncilă! Nu mai e prim-ministru, dar e candidatul nostru pentru Președinția României...».

Păreri împărțite PSD Ialomița continuă campania pentru Viorica Dăncilă. La nici 24 de ore de la căderea Guvernului Dăncilă, senatorul Marian Pavel, președintele PSD Ialomița, declară că... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2019, 20:05 (9794 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«În Ialomița, PSD trebuie să se reformeze acum!»

Deputatul (încă) PSD Andrei Pop face primele declarații publice

«În Ialomița, PSD trebuie să se reformeze acum!»

Guvernul  Viorica Dăncilă a picat! Printre cei care au pus umărul la acest deznodământ se numără și parlamentarii ialomițeni Mihăiță Găină și Andrei Pop. Primul a votat în favoarea moțiunii, al doilea s-a abținut... Au fost exprimate în total 242 de voturi, dintre care 238 au fost «pentru» și 4 au fost «împotrivă»...

Andrei Pop cere reformarea PSD Ialomița
Primul parlamentar ialomițean care a reacționat după căderea Guvernului Dăncilă a fost deputatul ialomițean (încă) PSD Andrei Pop. Acesta a publicat pe pagina sa de Facebook următorul mesaj: «Cred că este momentul ca un NOU BLOC DE STÂNGA să-și facă apariția. Doar într-o formulă întregită, într-o echipă lărgită, stânga se mai poate opune cu succes, pe termen scurt, mediu și lung, unui alt guvern și blocului ad-hoc de dreapta care a dărâmat guvernul. Trebuie să recunoaștem, să fim sinceri, că rezultatul de astăzi este, în mare parte, și rezultatul unui mod de lucru deficitar, de la nivel local și central, dezastruos, inadaptat noilor nevoi sociale și politice. În Ialomița, PSD trebuie să se reformeze acum! Actualul mod de lucru nu mai poate continua. De la un scor fabulos în 2016, unde am ajuns? PSD Ialomița trebuie să se reconecteze cu electoratul, să-i recâștige încrederea, pierdută pentru că unii au considerat că se poate face orice, oricând, fără costuri. PSD Ialomița trebuie să se orienteze către oameni care pot opri hemoragia actuală, către un alt tip de conducere, care înțelege că actualul mod de lucru trebuie oprit. Trebuie să devenim transparenți, participativi, deschiși. Urmează alegerile locale și parlamentare. Cât trebuie să mai cădem astfel încât să nu ne mai ridicăm? Dacă nu vom avea puterea să vedem mai departe de interesele jucate pe termen scurt, pe termen lung vom pierde iremediabil. Trebuie să fim conștienți de asta. Trebuie să fim realiști!»... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2019, 21:20 (11467 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viceprimarul din Fierbinți, declarat incompatibil de ANI

Și frizer, și viceprimar

Viceprimarul din Fierbinți, declarat incompatibil de ANI

Agenția Națională de Integritate a dat publicității joi, 3 octombrie 2019, un comunicat de presă în care informează că viceprimarul orașului Fierbinți-Târg, Marius Alin Câmpeanu, a fost declarat incompatibil. Potrivit ANI, acesta a exercitat simultan, timp de 2 ani, atât funcția de viceprimar, cât și pe cea de angajat al unei societăți comerciale. Viceprimarul în cauză riscă să-și piardă mandatul, însă «procedura este una de durată», după cum a precizat prefectul județului Ialomița, Gigi Petre.

ANI trăiește, Câmpeanu e incompatibil Deși pare o instituție desuetă, ANI continuă să funcționeze... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2019, 17:15 (6469 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Statul pierde bani din vânzarea lemnelor de foc

Și în Ialomița ca-n toată țara

Statul pierde bani din vânzarea lemnelor de foc

În așteptarea sezonului rece, ialomițenii au început să achiziți­oneze lemne de foc. Direcția Silvică Ialomița are disponibili peste 100 mii de metri cubi de material lemnos. O bună parte din această cantitate este scoasă la licitație și comercializată către firmele de profil. Fără ca legislația să reglementeze prețurile, societățile comercializează lemnele de foc și la valori care pot depăși 500 de lei/mc.

Valoarea lemnelor de foc Pentru sezonul rece 2019-2020, Direcția Silvică Ialomița are disponibili peste 100 mii de metri cubi de material lemnos. Instituția valorifică lemnele de... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2019, 15:15 (3295 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul de Urgență Slobozia, acționat în instanță pentru recuperarea a 700 mii de lei

Spitalul de Urgență Slobozia, acționat în instanță pentru recuperarea a 700 mii de lei

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialo­mița a acționat în instanță Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru un debit de 700 mii de lei. Istorica datorie datează încă din 2011 și reprezintă valoarea sumelor pe care unitatea medicală a «omis» să le recupereze de la persoanele care au provocat accidente rutiere cu victime sau scandaluri pu­blice.

Proces în derulare Conform informațiilor oficiale oferite de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, din 2011 și până în prezent Spitalul Județean de Urgență Slobozia a oferit asistență medicală unui număr de 600 de persoane... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2019, 11:05 (13905 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adâncata: Arestată pentru că și-a înjunghiat cumnatul

Adâncata: Arestată pentru că și-a înjunghiat cumnatul

O femeie de aproximativ 50 de ani, din comuna Adâncata, a fost arestată preventiv în cursul zilei de miercuri, 9 octombrie 2019, după ce și-a înjunghiat în gât cumnatul. Atât victima, cât și agresoarea cunsumaseră înainte băuturi alcoolice, apoi s-au luat la ceartă. Enervată de atitudinea bărbatului, aceasta a luat un cuțit și i l-a înfipt în gât. Bărbatul a fost transportat la Spitalul Municipal Urziceni, însă nu a necesitat internare. Agresoarea a fost arestată preventiv pentru 30 de zile.... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2019, 21:05 (3836 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Subvenții anticipate pentru fermierii ialomițeni

Subvenții anticipate pentru fermierii ialomițeni

Din data de 15 octombrie 2019, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură va plăti în avans o parte dintre ajutoarele financiare de care beneficiază fermierii ialomițeni. Plata integrală a subvențiilor agricole se va realiza după data de 1 decembrie 2019.

Peste 190 mii de hectare, eligibile la plată Conform Ministerului Agriculturii, plata în avans a subvențiilor destinate fermierilor, realizată prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, se va efectua începând cu data de 15 octombrie 2019. Cea mai mare valoare o are ajutorul financiar pe suprafață, denumit «Schema... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2019, 17:40 (2674 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesori obligați să facă naveta cu mașinile de ocazie

La Giurgeni

Profesori obligați să facă naveta cu mașinile de ocazie

Profesorii din Giurgeni nu mai au dreptul să vină la școală cu microbuzul școlar. Decizia a fost adoptată de administrația locală, după ce reprezentanții Poliției Rutiere Ialomița le-au explicat faptul că automobilele trebuie utilizate doar pentru transportul elevilor. Sindicatele din Învățământ atrag atenția că decizia luată de aleșii locali este «abuzivă» și reclamă faptul că profesorii navetiști vin la cursuri cu mașinile de ocazie.

Situație încurcată La câteva săptămâni de la începerea noului an școlar, reprezentanții Poliției Rutiere Ialomița au verificat starea tuturor microbuzelor... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2019, 14:40 (5796 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Funcționarii ialomițeni din subordinea Ministerului Agriculturii, obligați să răspundă apelului ministrului Petre Daea

Funcționarii ialomițeni din subordinea Ministerului Agriculturii, obligați să răspundă apelului ministrului Petre Daea

Petre Daea, ministrul Agriculturii, ar fi făcut presiuni asupra funcționa­rilor publici din Ialomița, angajați în instituțiile aflate în subordinea Minis­terului pe care îl conduce, să participe la «Zilele Naționale ale Produselor Alimentare Românești», eveniment organizat la București. Manifestarea este una pur electorală și reprezintă dorința lui Petre Daea de a-i arăta Vioricăi Dăncilă susținerea sa pentru Alegerile Prezidențiale. Surse avizate ne-au precizat că ministrul Agricul­turii i-ar fi promis șefei Guvernului că va aduce la acest eveniment fermieri din toată țara, însă cei mai mulți dintre aceștia au refuzat să participe. Drept urmare, Petre Daea i-a «transformat» pe funcționarii din... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2019, 20:10 (4783 vizualizări - 4 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

De 10 ani, pe Peneș Curcanul

De 10 ani, pe Peneș Curcanul

În timp ce autoritățile locale susțin că au rezolvat problemele de infrastructură în Cartierul Gării Noi, proprietarii de case din zonă iau de la capăt calvarul înotatului prin noroaie. Ca în fiecare toamnă, Cartierul se transformă într-o mlaștină, iar străzile devin impracticabile. În locul obișnuitelor reportaje «de sezon» am ales săptămâna asta să publi­căm postarea unuia dintre proprietari. Ea îi aparține lui Alexandru Zanfir, a apărut pe rețelele de socializare luni, 7 octombrie 2019, și ar fi absolut savuroasă, dacă situația nu ar fi tragică: «Locuitorii de pe strada PENEȘ CURCANUL, Cartierul Gării Noi, din mu­nicipiul Slobozia, invită autoritățile (sau cine dracu are în administrare această Pacoste de stradă), dar nu în ultimul rând pe domnul primar, la o excursie de numai 400 metri, prin tina care aduce aminte de Răscoala de la 1907, a cărei compoziție o putem analiza din stradă, curți, până în casele noastre. Atenție, domnule primar, pentru aceasta escapadă mă oblig să aduc la cunoștință echipamentul necesar: pantofi cu bot ascuțit, pantaloni cui cu vedere la gleznă și două bucăți consiliere pe orice domeniu... Să aveți în ce vă sprijini... Iar în spate un tab de la U.M., în caz că rămâneți suspendat, pentru că o ambulanță sau SMURD-ul nu pot intra pe această stradă, oricare din locuitori fiind condamnați să rămână fără cel mai mic ajutor dacă se întâmplă ceva...»... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2019, 18:55 (7112 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Două titluri balcanice pentru CS Amara

Lupte libere

Două titluri balcanice pentru CS Amara

Localitatea bulgară Panagyurishte a găzduit la finele săptămânii trecute Campionatul Balcanic de Lupte Libere rezervat cadeților. Din delegația României au făcut parte și patru sportivi de la CS Amara care au arătat, încă o dată, că munca depusă acolo de an­tre­norul Marian Moraru dă roade în­sem­nate. La feminin, trei luptătoare din sta­țiunea balneară au evoluat în finală, toate duelându-se în acest ultim act cu re­prezentantele Turciei. Prima medalie de aur a fost obți­nută de Denisa Negoiță, la categoria 50 kg, luptătoarea confirmând astfel ascensiunea deosebită pe care o traversează în 2019. Al doilea titlu balcanic nu mai reprezintă de mult o surpriză. Valoroasa luptătoare Nicoleta Băjan... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2019, 18:05 (3284 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Suntem din nou șefii seriei

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Afumați 2-1

Suntem din nou șefii seriei

Final de meci cu victorie importantă pe «1 Mai»! Enache Costea îl îmbră­ți­șează pe Ilie Lemnaru, iar în jurul lor sunt doar strigăte de bucurie. Unirea a trecut de una dintre contracandida­tele la promovare printr-un joc pragmatic, bine calculat și este, din nou, liderul seriei!

Atacul și-a făcut datoria
Enache Costea a rămas consecvent modulului 4-3-3 pe care l-a aplicat în acest sezon, iar contra Afumațiului a jucat cu Poiană-Ibrian, Dumbrăveanu, Lazăr, Comșa-Danciu (Năstase ’84), Lemnaru, Chebac-Moise (Bolojan ’66), Răduca (Hertu ’75), Moldovan (Dinu ’90). Ilfovenii au căutat... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2019, 17:15 (4036 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Paula și restul lumii

Handbal, Liga Națională, Rapid București-HCM Slobozia 18-17 (10-5)

Paula și restul lumii

În vară a surprins toată lumea handbalului cu decizia de a se transfera la Rapid. Paula Ungureanu, unul dintre cei mai buni portari pe care i-a avut România vreodată, s-a decis că la apusul carierei este momentul să ajute la redresarea Rapidului. Iar cu Slobozia era necesar să-și pună la bătaie toate resursele. A făcut-o și, după 22 intervenții, a decis practic câștigătoarea meciului.

O repriză de coșmar Gheorghe Covaciu a atras atenția încă de săptămâna trecută cu privire la importanța meciului contra Rapidului. Erau 3 puncte mari în joc pe care, pentru a-și face viața mai ușoară,... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2019, 16:05 (4066 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
249 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poliția Rutieră Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 98000 de lei

În perioada 19-22 februarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2016, 09:35
(4793 vizualizări - 1 comentariu)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Luni, 22 februarie 2016, polițiștii Secției Rurale Platonești au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol și comercializării ilegale a peștelui. Pe parcursul ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2016, 09:20
(6785 vizualizări - 1 comentariu)


28 februarie-«Ziua Protecției Civile»

În fiecare an, în data de 28 februarie, în România se aniversează «Ziua Protecției Civile». Protecția civilă este o componentă a sistemului securității naționale și reprezintă un ansamblu integrat de activități ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2016, 09:10
(4700 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru viol

Miercuri, 17.02.2016, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Slobozia a admis propunerea Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia și a dispus arestarea preventivă a inculpatului ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2016, 12:15
(4704 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR a publicat Ghidul Solicitantului consultativ pentru Submăsurile din PNDR 2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a publicat pe pagina oficială de internet a instituției, www.afir.info, variantele consultative ale Ghidurilor Solicitantului pentru Submăsurile de finanțare ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2016, 10:15
(9542 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Continuă comercializarea de produse contrafăcute

Slobozia: Continuă comercializarea de produse contrafăcute

Luni, 15 februarie 2016, o patrulă de jandarmi care executa misiuni pe linia combaterii comerțului ilicit în municipiul Slobozia, s-a sesizat despre faptul că într-un magazin din zona centrală a municipiului ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2016, 18:40
(5232 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furt de conducte, stopat de jandarmi

Luni, 15 februarie 2016,  jandarmii din cadrul unei patrule care executa misiuni de supraveghere și ordine publică în zona cartierului Vlașca a municipiului Fetești, au observat că pe un drum agricol ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2016, 17:15
(6177 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Analizarea indicatorilor de «condiții artificiale» în accesarea fondurilor europene

AFIR a inițiat o serie de dezbateri cu partenerii sociali privind reanalizarea indicatorilor menționați în Ghidul de Prevenire a Neregulilor. Așadar, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFI ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2016, 13:40
(7153 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Razii în zonele Slobozia și Urziceni

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional vineri, 12 februarie 2016, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au organizat și ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2016, 12:15
(6128 vizualizări - 2 comentarii)


Protejarea patrimoniului cultural național, în atenția polițiștilor ialomițeni

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, împreună cu specialiști din cadrul Direcției Județene pentru Cultură Ialomița au acționat pe linia prevenirii și combaterii prevederilor legale privind ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2016, 11:05
(3165 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 351 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 16 februarie 2016, sînt disponibile 351 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2016, 10:20
(6571 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A intrat cu mașina în stîlp

O șoferiță de 28 de ani a fost victima unui accident de circulație. În timp ce se deplasa pe șoseaua care leagă localitățile Fierbinții de Jos și Maia, aceasta, încercînd să depășească un tir, a pierdut ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 19:25
(3561 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Pieton lovit de o mașină

Neatenția unui șofer era să-l coste viața pe un bătrîn de 87 de ani, din Țăndărei. Șoferul a dat cu spatele și l-a lovit pe bătrîn. Omul a avut nevoie de îngrijiri medicale și a fost transportat la Spitalul ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 18:10
(3246 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Produse contrafăcute, vîndute în zona Piața Mare

O patrulă de jandarmi a identificat miercuri, 10 februarie a.c., în zona Piața Mare din Slobozia, un spațiu comercial în incinta căruia se vindeau produse de îmbrăcămite contrafăcute. Respectivele produse ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 17:40
(3109 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Transporta ilegal pește

Mihail Kogălniceanu: Transporta ilegal pește

Un bărbat de 36 de ani, din localitatea Giurgeni, s-a ales cu dosar penal după ce în mașina sa au fost descoperite 40 de kilograme de pește din speciile mreană și plătică și 2,5 kg de icre de crap, depozitate ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 16:05
(4195 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Astra Nova Security
angajează
agenți securitate (femei și bărbați)
-salariu net 900 lei, fără întîrzieri
-asigurăm calificare profesională,
servicii medicale gratuite
Relații la telefon 0734/200.337
[email protected]

11 Februarie 2016, 14:30


Armășești: Urmărit de autoritățile franceze, prins de polițiștii ialomițeni

Un bărbat, de 47 de ani, din Armășești, a fost prins de polițiștii ialomițeni în cursul zilei de marți, 9 februarie 2016. Pe numele ialomițeanului, autoritățile din Franța au emis un mandat de european ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 13:40
(4303 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Mai puține infracțiuni cu violență în 2015

Polițiștii ialomițeni au dat publicității Raportul activităților desfășurate în cursul anului trecut. Potrivit documentului oficial, efectivele de oameni ai legii din cadrul Inspectoratului de Poliție al ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 13:10
(4762 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Accident rutier soldat cu o victimă

O femeie a fost la un pas de a-și pierde viața marți, 9 februarie 2016. Pasageră într-o mașină condusă de un bărbat de 55 de ani, aceasta a fost rănită după ce autovehiculul în care se afla s-a izbit de ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 12:25
(2768 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ion Roată: Reținut pentru furt calificat

Un bărbat, de 36 de ani, din localitatea Gîrbovi, este principalul suspect într-un dosar de «furt calificat», instrumentat de polițiști. El este bănuit de faptul că ar fi pătruns într-o locuință și ar fi ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 10:35
(5139 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC AMPA SA Slobozia
angajează
agent vînzări
utilaje agricole

Relații la telefon 0723/251.698
sau la sediul societății
Șos. Amara, nr. 19, birou nr. 1,
Slobozia

11 Februarie 2016, 09:45


Bucu: La volan, fără permis de conducere

Un tînăr de 29 de ani, din Bucu, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost prins conducînd fără permis. Acesta se afla la volanul unui autovehicul cu remorcă, fără a deține permis de conducere corespunzător ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 09:40
(3878 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

SC AGROMAS GRUP SRL
angajează
șoferi autocamion
Cerințe
-experiență: minimum 2 ani
-posesor permis conducere
categoria C+E
-posesor atestat transport
mărfuri generale
-fără antecedente penale
-seriozitate și responsabilitate
-aviz medical și psihologic valabil
-experiență în transport de mărfuri
-transport intern și extern
-atestat ADR transport
mărfuri periculoase
Relații la telefon 0743/055.484

11 Februarie 2016, 09:15


Razie a polițiștilor în zona Urziceni

Prevenirea faptelor antisociale și menținerea siguranței publice reprezintă îndatoriri ale Poliției. Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2016, 18:40
(3834 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Slobozia: Bărbat cu interdicție la manifestări sportive, identificat de jandarmi

Jandarmii din cadrul Detașamentului Mobil Slobozia care au asigurat vineri, 5 februarie 2016, măsurile de ordine publică la meciul de handbal dintre CS Slobozia și HCM Rîmnicu Vîlcea, au observat în interiorul ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2016, 17:30
(4232 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Manasia, arestat pentru conducere fără permis

Polițiști din cadrul Secției Rurale Ion Roată au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2016, 16:25
(3727 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia arestare


Incendiu la Ciocîrlia

Luni, 8 februarie 2016, în jurul orei 12,45, structurile de intervenție ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au fost solicitate să intervină pentru stingerea ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2016, 15:40
(5048 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Bărbat bănuit de tîlhărie calificată, reținut de polițiști

Polițiștii Secției Rurale Platonești, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești, au reținut luni, 8 februarie 2016, un bărbat bănuit de comiterea unei infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2016, 14:05
(4812 vizualizări - 1 comentariu)


Mărculești: Proiectil de artilerie, descoperit pe cîmp

Pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au fost solicitați, vineri, 5 februarie 2016, să intervină pentru asanarea unui element de muniție. Proiectilul, cu calibrul 100 mm, a fost ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2016, 18:15
(5648 vizualizări - 0 comentarii)


Activități preventive ale polițiștilor la Fetești

Elevii Liceului «Anghel Saligny» din Fetești au participat la o serie de dezbateri privind regulile de circulație rutieră. Discuțiile au fost purtate de polițiști din cadrul Serviciului Poliției Rutiere ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2016, 19:10
(5142 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...