Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Grădinița de 5 stele

Se întâmplă la Bucu

Grădinița de 5 stele

Începând cu acest an școlar, grădinița din comuna Bucu oferă preșcolarilor alternativa unui program prelungit. Astfel, 17 copii beneficiază de pătuțuri noi, cu mobilier modern, și... o masă caldă. «Suntem mândri că am reușit să rea­lizăm acest lucru! Părinții celor mici au fost receptivi la mesaj și foarte încântați... Mă bucur că în această comunitate suntem uniți cu toții, iar domnul primar ne-a ajutat să aducem acest vis la îndeplinire!» susține Anda Soare, directorul Grădiniței Bucu.

Un nou început Anul școlar 2019-2020 a început cu dreptul în localitatea Bucu. Grădinița din comună... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2019, 11:25 (6791 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Răbdarea e numele meu!»

Bilanț de mandat

«Răbdarea e numele meu!»

Alegerile locale bat la ușă, iar rubrica noastră devine pe zi ce trece tot mai interesantă. Încercăm să aducem în fața dumneavoastră, în următoarele 6 luni, toți primarii ialomițeni pentru a răspunde la întrebarea: «De ce credeți că meritați încă un mandat?». Azi, primarul comunei Mihail Kogălniceanu, Alexandru Dinu.

Un matematician convertit la administrație Alexandru Dinu este matematician de formație. Și primar la al patrulea mandat! Se bucură sincer că alegătorii nu l-au scos la pensie, când a împlinit anii pentru ea. «N-am avut concediu niciodată... Fug un week-end la... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2019, 17:55 (3124 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

fonduri europene

Slobozia, Ialomița, România se îngroapă în hârtiile proiectelor megalomanice născute din ideile mai mult sau mai puțin crețe ale gândirii aleșilor locali. Pe lângă normalele construcții/reparații de clădiri/drumuri sau alimentări cu apă/gaze, apar din neantul puțului gândirii administrative construcții și dotări ale acestora cu costuri exorbitante. În timp ce, spre exemplu, un spital privat de peste 10000 mp se ridică cu puțin peste 15 milioane de euro, ceva anexe și alte utilări costă în sistemul public dublu și, uneori, chiar triplu! Avem experiența proiectelor ratate, gen campu­suri școlare, parcări subterane sau parcuri industriale, și, cu toate acestea, ne îngropăm în alte și alte proiecte... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2019, 12:40 (4492 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

În sfârșit, doamna Mariana are diplomă!

În sfârșit, doamna Mariana are diplomă!

La sfârșitul săptămânii precedente, Spitalul Județean a împlinit 50 de ani. Momentul a fost marcat printr-o petrecere office la Evergreen, în cadrul căreia directorul acestei instituții, Mariana Iancu, a primit o diplomă de excelență. Altfel spus, în timp ce bolnavii Spitalului se dedulceau la mâncarea de cazan, ca să aibă puteri să coboare până la farmacie să cumpere medicamentele prescrise de medici după internare, doamna manager primea flori de la domnul președinte Moraru în numele tuturor ialomițenilor. Ăia vii, evident, pentru că morții Spitalului nu mai au grija parangheliilor pu­blice festiviste. Și am fi trecut totul cu vederea, că viața e făcută și din minciuni. Numai că ne sâcâie... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2019, 20:10 (7518 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

30 mii de manuale de clasa a VII-a lipsesc din școlile ialomițene

30 mii de manuale de clasa a VII-a lipsesc din școlile ialomițene

La o săptămână de la debutul noului an școlar apar și pri­mele probleme. Elevii de clasa a VII-a au intrat în clase fără manuale pe bănci. Si­tuația este generată chiar de Ministerul Educației și Centrul Național de Evaluare și Examinare, instituții care au amânat pentru a treia oară licitația privind achiziția de manuale școlare pentru clasa a VII-a. În cel mai fericit caz, situația ar putea fi rezolvată abia de luna viitoare au explicat reprezentanții Depozitului de Manuale din Ialomița. În lipsa noilor manuale, profesorii trebuie să predea după cele vechi, care cuprind o altă curiculă față de cea stabilită recent de Ministerul Educației.

Nevoie de manuale... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2019, 14:05 (5161 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Oficialii județului au inaugurat toalete de 200 mii de lei la Mărculești

Oficialii județului au inaugurat toalete de 200 mii de lei la Mărculești

Toaletele renovate la Școala Gimnazială Mărculești au fost inaugurate cu mult fast de către primarul localității, împreună cu președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru. Investiția a costat 200 mii de lei, cea mai mare parte a fondurilor fiind alocată din bugetul administrației județene. În cinstea noilor grupuri sanitare de la școală, în curtea Primăriei Mărculești a fost organizată o masă festivă...

Mândri de toaleta școlii Noile grupuri sani­tare ale Școlii Gimna­ziale Mărculești, 10 la număr, au fost realizate în urma unui proiect pe care administrația lo­cală l-a... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2019, 11:10 (6226 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul din Urziceni vrea serviciu de salubritate propriu

Povești edilitare

Primarul din Urziceni vrea serviciu de salubritate propriu

După ce timp de 8 ani în care a permis firmei Rosal și propriilor subordonați să polueze orașul și ariile protejate din jur, primarul Constantin Sava face primul pas către înființarea unui serviciu de salubritate la nivelul Primăriei. Anunțul a fost făcut în luna iulie 2019, dar abia săptămâna trecută a fost prezentat public un act de constituire al firmei. Prima măsură anunțată de primarul din Urziceni este creșterea tarifului de la 8 la 10 lei. Reamintim că orașul Urziceni se confruntă de luni bune cu sincope legate de ridicarea gunoiului menajer de pe străzile orașului. La acest moment, serviciul se face săptămânal și există riscul ca deșeurile să nu mai fie preluate de către operatorul Rosal... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2019, 13:40 (4451 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Amara cheltuie 414 mii de lei pentru potabilizarea apei

Amara cheltuie 414 mii de lei pentru potabilizarea apei

Autoritățile din Amara promit din nou apă potabilă pentru cetățenii orașului-stațiune. Investiția într-o instalație de osmoză inversă pentru tratarea apei a fost demarată în urmă cu câteva luni, dar încă nu este funcțională. Primarul Ion Măiță declară public că «mo­mentan, suntem în probe tehnologice și lu­crăm la reglarea debitelor pentru a atinge capacitatea maximă dorită...». Valoarea investi­ției este de 414 mii de lei, din care 300 mii de lei au fost asigurați de către Consiliul Județean Ialomița prin intermediul ADI Ialomița.

3 milioane de euro cheltuiți și 10 ani de așteptare... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2019, 11:40 (2475 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii din Ialomița negociază «ca la piață» transferurile bolnavilor către spitalele din alte orașe

Medicii din Ialomița negociază «ca la piață» transferurile bolnavilor către spitalele din alte orașe

În fiecare lună, aproximativ 200 de pacienți sunt transferați de la spitalele din Ialomița către unitățile medicale mari din Constanța sau București. Deși există protocoale prin care acest demers trebuie realizat, de cele mai multe ori aceste prevederi sunt ignorate, transferurile realizându-se «la mica înțelegere» între unitățile medicale. Singurii care au de suferit sunt pacienții, a căror stare de sănătate se poate agrava în timp ce medicii din Ialomița încearcă să-i convingă pe cei din alte orașe să-i consulte...

Transferuri realizate la intervenția Ministerului Sănătății
... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2019, 14:05 (11946 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Seceta pedologică afectează terenurile agricole din Ialomița

Seceta pedologică afectează terenurile agricole din Ialomița

Lipsa precipitațiilor din ultimele două luni a avut ca efect diminuarea semnificativă a cantității de apă din sol. Specialiștii Administrației Naționale de Meteorologie denumesc fenomenul «secetă pedologică». În unele zone din Ialomița, arată estimările oficiale, deficitul de apă din sol este de aproximativ 200 de litri/mp! Prognozele nu sunt însă îmbucurătoare, vremea caldă urmând să se mențină și în săptă­mânile următoare...

Câmpurile au nevoie de apă! La începutul lunii septembrie 2019, media normală a precipitațiilor specifică zonei Câmpiei Bărăganului, în care se află si­tuat și... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2019, 10:55 (9155 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liviu Patrichi, numit director adjunct al AFIR

Pleacă ai noștri, vin ai noștri

Liviu Patrichi, numit director adjunct al AFIR

Începând de luni, 16 septembrie a.c., ialomițenii au un nou reprezentat la nivel central. Liviu Patrichi, fost consilier local PSD, este noul director adjunct al Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale. El a ajuns în funcție pe filiera PSD Ialomița, ocupând locul ținut o vreme cald de Daniel Crunțeanu, un alt ialomițean pe care politica social-democrată l-a scos din anonimatul existenței sale.

Punct țintit, punct lovit Luni, 16 septembrie 2019, Liviu Patrichi a atins punctul maxim al competenței sale politice de până acum, devenind director adjunct al Agenției pentru Finanțarea... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2019, 15:10 (7928 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Joc curajos cu vicecampioana

Handbal, Liga Națională, CSM București-HCM Slobozia 27-21 (13-10)

Joc curajos cu vicecampioana

Cine se gândea că HCM Slobozia va fi carne de tun în fața galonatei CSM București s-a înșelat. Echipa pregătită de Gheorghe Covaciu are avantajul curajului pe care ți-l dă tinerețea, iar atunci când crezi că poți muta munții din loc, ceva mișcări tectonice e obligatoriu să se producă. Stratul partidei este incredibil de echilibrat, Slobozia agățându-se de toate oprotunitățile ivite. În minutul 12, Bucureștiul avea 6-3 și des­prinderea părea clară. Florența Ilie de două ori și Ana Maria Vacariu nu au fost de acord și au reușit 4 minute mai târziu să egaleze la 6. A urmat o nouă demonstrație de forță a gazdelor, care au dus scorul la 11-6, și o nouă cursă de urmărire la HCM. La ultima fază a primei... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2019, 14:55 (3540 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă DNA pe terenurile concesionate de Consiliul Județean Ialomița

La Giurgeni

Anchetă DNA pe terenurile concesionate de Consiliul Județean Ialomița

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au în lucru un dosar penal ce vizează modul în care societățile RISI ROMUNO și OREZUL GIURGENI au beneficiat de subvenții agricole. Ambele firme au concesionat, pentru o perioadă de 30 de ani, o suprafață de peste 450 de hectare din terenurile pe care Consiliul Județean Ialomița le deține în zona localității Giurgeni. Dosarul penal aflat în lucru la Structura Centrală a DNA a fost întocmit în urmă cu 2 ani...

Verificările sunt în curs Potrivit informațiilor, atât firma RISI ROMUNO, cât și SC OREZUL GIURGENI SRL au concesionat de la Consiliul... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2019, 14:40 (7169 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Două medalii de bronz pentru CS Amara

Lupte libere, Campionatul Național de Juniori

Două medalii de bronz pentru CS Amara

După rezultatele excelente obținute în luptele pe plajă, CS Amara revine la competițiile în sală. Orașul Târgoviște a organizat, în perioada 12-14 septembrie a.c., Campionatul Național de Lupte adresat juniorilor. Cu acest prilej, Secția Lupte a CS Amara a adăugat încă două medalii în palmares. Elena Morar a obținut bronzul la categoria 50 kg, aceeași performanță fiind reușită și de Marian Stanciu, la categoria 65 kg. «Mă bucur pentru aceste rezultate obținute de sportivii Amarei. Îi felicit și sunt sigur că ei ne vor face în continuare multe astfel de bucurii!» ne-a declarat coordonatorul Secției Lupte a CS Amara, Marian Moraru.... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2019, 13:10 (2614 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Golurile căpitanului Toma

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Făurei 2-0

Golurile căpitanului Toma

bonus: Doja a pierdut și la Buzău

O  dată cu mișcările de trupe petrecute în această vară, i-a venit rândul și lui Constantin Toma să fie decanul de vârstă al Unirii Slobozia. Decarul galben-albaștrilor și-a luat în serios rolul de căpitan. Este liderul incontestabil al echipei, totul gravitează în jurul lui și, deloc întâmplător, are un start de sezon excelent. A demonstrat acest aspect și în duelul de sâmbătă, 14 septembrie 2019, cu Făureiul inimosului Bănel Nicoliță. Nu a fost un joc electrizant, ci unul de uzură. Cu Toma vioara întâi, Unirea a abordat o partitură pragmatică, iar cu cele 3 puncte obținute este lider după 4 etape, având față de a doua clasată, CS Afumați, avantajul golaverajului.

S-a rezolvat din prima repriză... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2019, 12:20 (3287 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PS Vincențiu a blocat investiția la «groapa lui Stoica»

Până la Dumnezeu te mănâncă sfinții!

PS Vincențiu a blocat investiția la «groapa lui Stoica»

La 2 ani de la sistarea lucrărilor pentru intrarea în «groapa lui Stoica» apar primele semne că investiția va fi reluată. Cine sunt vinovații pentru această întârziere? Antreprenorul general, ACM 4 București, cu siguranță! Administrația Mocioniu, fără doar și poate... Dar, deasupra tuturor, tronează nevăzut și de neatins, PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. În urmă cu 2 ani, în vara anului 2017, acesta a forțat mâna autorităților locale pentru a renunța la folosirea celebrei metode a palplanșelor. Și a reușit!

Vești bune și nu prea Primarul Adrian Mocioniu susține că e... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2019, 11:05 (12508 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

«Am petrecut aproape 30 de ani în Primărie!»

Bilanț de mandat: Valeriu Mihai, primar Movila

«Am petrecut aproape 30 de ani în Primărie!»

Alegerile Locale din 2020 bat la ușă. Prin urmare, ne-am gândit să inaugurăm, începând cu acest număr, o rubrică de­dicată special edililor. Întrebarea la care vom solicita un răspuns este: «de ce credeți că meritați încă un mandat?». Cele mai convingătoare răspunsuri vor fi publicate în paginile ziarului. Restul răspunsurilor vor fi găzduite generos pe site-ul ziarului nostru...

Un edil de cursă lungă Primarul Valeriu Mihai conduce comuna Movila de aproape 30 de ani. Este primar PSD și, con­form calculelor noastre, se află la al 7-lea mandat și susține că... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2019, 18:40 (4318 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia nu are terenuri pentru tineri

Situație paradoxală

Primăria Slobozia nu are terenuri pentru tineri

În timp ce proprietarii din Cartierul Gării Noi își vând casele, numărul solicitărilor pentru concesionarea terenurilor crește. Ultimul teren pentru construcția de locuințe, potrivit Legii 15/2003, a fost aprobat în 2013... Listele de așteptare cresc în fiecare zi, însă autoritățile nu au soluții. Mulți dintre cei interesați să-și construiască o casă migrează către zonele limitrofe.

Promisiuni peste minciuni La începutul anului 2015, fostul primar Alexandru Stoica declara public faptul că una dintre prioritățile din acel an erau investițiile în Cartierul Gării Noi. «Cartierul pentru... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2019, 14:30 (8836 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

«Abuz de funcție» la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia

«Abuz de funcție» la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia

Atitudine discreționară și acțiuni disciplinare întemeiate nelegal. Sunt acuzațiile pe care i le aduce o grefieră fostei șefe a Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, procurorul Viorica Cleopatra Dinu. Din cauza acestor acuzații, femeia a rămas fără loc de muncă, însă a revenit la serviciu după ce și-a acționat șefa în instanță. Între timp, numărul dosarelor neso­luționate ale procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia a crescut simțitor, pentru că fosta șefă a instituției era implicată în alte acti­vități care nu aveau legătură directă cu funcția deținută.

Angajată sancționată ilegal... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2019, 10:50 (8114 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Vasile Rădună, Eroul din Kabul...

Omul anului 2019

Vasile Rădună, Eroul din Kabul...

Originar din orașul Fierbinți Târg, unul dintre militarii români care asigurau paza Ambasadei României la Kabul a murit în urmă cu o săptămână, în urma unui atac terorist asupra Misiunii Diplomatice a României în Afganistan. Vestea morții militarului Vasile Rădună a îndurerat toată comunitatea din micul oraș Ialomițean. «Sile» își va ocroti familia și prietenii din cer...

«Un om deosebit» Vestea morții militarului Vasile Rădună a șocat întreaga comunitate din Fierbinți Târg. Devenit tată în urmă cu 9 ani, acesta a acceptat să plece în Afganistan pentru a-i oferi micuței o viață mai... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2019, 17:05 (4779 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
331 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Dridu: Braconier prins în flagrant de polițiști

Dridu: Braconier prins în flagrant de polițiști

Marți, 14 decembrie a.c., polițiștii din Jilavele, în timp ce efectuau o acțiune în zona lacului de acumulare Dridu în vederea prevenirii și combaterii braconajului piscicol, au depistat pe mal un bărbat ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2021, 14:25
(2772 vizualizări - 2 comentarii)


ITM Ialomița: Crește valoarea salariului de bază minim brut, începând cu 1 ianuarie 2022

De la 1 ianuarie 2022, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată se stabilește în bani, fără a include sporuri și alte adaosuri, la suma de 2550 de lei lunar, pentru un program normal de lucru ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2021, 13:30
(8677 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Controale efectuate de inspectorii fiscali

În luna noiembrie, inspectorii fiscali ai Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat 31 de acțiuni de control. Astfel, au fost stabilite obligații suplimentare în valoare de 1,87 ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2021, 15:20
(2784 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 8 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 14 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19448, fiind înregistrate 8 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2021, 15:15
(3011 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

Luni, 13 decembrie a.c., sub autoritatea Instituției Prefectului, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, împreună cu celelalte structuri ale Ministerului Afacerilor Interne, alături de toate autoritățile ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2021, 13:00
(2823 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Joi, 16 decembrie a.c., începând cu orele 17,00, Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» vor găzdui expoziția artistului plastic Victor Grigore. Călărășean la origine, acesta va ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2021, 12:30
(3293 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Evenimentele lunii decembrie la Biblioteca Județeană

Lansări de carte și spectacole de muzică veche românească sunt principalele evenimente care se vor desfășura în această perioadă la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia. Astfel, miercuri ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2021, 11:30
(2395 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 13 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19440, fiind înregistrate 2 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2021, 15:45
(4833 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat, în luna noiembrie 2021, acțiuni de control în domeniul relațiilor de muncă în urma cărora s-au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare totală ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2021, 12:40
(2828 vizualizări - 9 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România: Expoziția «Roșu»

Marți, 14 decembrie 2021, de la orele 14,00, Muzeul Național al Agriculturii din România vernisează expoziția «Roșu». «Epoziția este o retrospectivă a anilor de comunism, cu frânturi de viață așa cum au ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2021, 12:25
(1687 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Au fost aprobate cuantumurile pentru sprijinul cuplat în sectorul zootehnic

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că au fost stabilite cuantumurile aferente Sprijinului cuplat în sectorul zootehnic (SCZ) pentru anul de cerere 2021, urmând să fie demarat ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2021, 11:25
(7078 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 12 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19438, fiind înregistrate 1 nou caz față de ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2021, 15:55
(4869 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Accident rutier între Iazu și Slobozia Nouă

ISU Ialomița: Accident rutier între Iazu și Slobozia Nouă

Accident rutier între localitățile Iazu și Slobozia Nouă, petrecut în seara zilei de sâmbătă, 11 decembrie 2021. Evenimentul rutier s-a produs în urma impactului dintre o mașină și o căruță. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2021, 22:30
(4497 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 5 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 11 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19437, fiind înregistrate 5 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2021, 16:05
(2569 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 10 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19432, fiind înregistrate 6 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2021, 16:20
(2468 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști și jandarmi

Forțe de ordine ale Poliției și Jandarmeriei au acționat în cursul zilei de joi, 9 decembrie a.c., pe raza municipiului Slobozia, pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 și diminuarea ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2021, 14:25
(6664 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Produse alimentare periculoase, comercializate în supermarketuri

Controalele efectuate de către inspectorii DSVSA Ialomița în luna noiembrie 2021 au scos la iveală o serie de nereguli privind calitatea produselor alimentare comercializate în supermarketurile, magazinele ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2021, 12:50
(6641 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Vineri, 10 decembrie 2021, termen limită pentru depunerea unor formulare

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2021, 12:10
(19116 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Tânăr rănit într-un accident rutier

Adâncata: Tânăr rănit într-un accident rutier

În seara zilei de joi, 9 decembrie a.c., în afara localității Adâncata s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un tânăr ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2021, 10:30
(3965 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Sprijin pentru micuța Maria Gabriela

IJJ Ialomița: Sprijin pentru micuța Maria Gabriela

Joi, 9 decembrie a.c., jandarmii ialomițeni s-au alăturat unei campanii umanitare și au donat sânge pentru a susține cauza micuței Maria Gabriela. Fetița are 12 ani și este internată la Institutul Clinic ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2021, 17:40
(2628 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Bijuterii confiscate de polițiști

IPJ Ialomița: Bijuterii confiscate de polițiști

Peste 100 de grame de bijuterii, neînregistrate în evidențele contabile, au fost confiscate de polițiști în ziua de miercuri, 8 decembrie 2021. Produsele au fost descoperite în cadrul unei acțiuni desfășurată ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2021, 16:40
(3206 vizualizări - 0 comentarii)


APIA a efectuat plata rentei viagere

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a finalizat campania de plată a sumelor cuvenite cu titlul de rentă viageră agricolă aferentă anului 2020, în valoare totală de 4 ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2021, 15:45
(4623 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 5 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 9 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19426, fiind înregistrate 5 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2021, 15:40
(3270 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 121 de ani de la nașterea dirijorului Ionel Perlea

Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia organizează un eveniment dedicat împlinirii a 121 de ani de la nașterea dirijorului Ionel Perlea. Manifestarea se va desfășura luni, 13 decembrie 2021, de la ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2021, 11:01
(5354 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: Percheziții domiciliare într-un dosar instrumentat de IGPR

În dimineața zilei de joi, 9 decembrie a.c., polițiștii Direcției Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, din cadrul IGPR, au desfășurat 103 percheziții domiciliare, într-un dosar penal privind contrabanda ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2021, 11:00
(3462 vizualizări - 0 comentarii)


Evadat din Penitenciarul Găești, prins pe raza orașului Căzănești

Evadat din Penitenciarul Găești, prins pe raza orașului Căzănești

Bărbatul care a evadat în data de 25 noiembrie a.c. din Penitenciarul Găești a fost prins în ziua de miercuri, 8 decembrie a.c., de polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița, pe raza ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2021, 20:40
(7576 vizualizări - 1 comentariu)


SJA Ialomița: 9 decembrie-«Ziua Internațională Anticorupție»

Este consacrat faptul că, la data de 9 decembrie, întreaga lume sărbătorește «Ziua Internațională Anticorupție». Evenimentul a fost inițiat prin «Convenția Organizației Națiunilor Unite împotriva Corupției ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2021, 17:50
(3177 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 17 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 8 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19421, fiind înregistrate 17 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2021, 16:10
(1893 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se efectuează plata ajutorului de minimis pentru sectorul apicol

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că a demarat autorizarea la plată a ajutorului de minimis pentru compensarea efectelor fenomenelor hidrometeorologice ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2021, 15:40
(8485 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor pentru diferențele cererilor aferente ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2021, 13:10
(2890 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...