Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

În sfârșit, doamna Mariana are diplomă!

În sfârșit, doamna Mariana are diplomă!

La sfârșitul săptămânii precedente, Spitalul Județean a împlinit 50 de ani. Momentul a fost marcat printr-o petrecere office la Evergreen, în cadrul căreia directorul acestei instituții, Mariana Iancu, a primit o diplomă de excelență. Altfel spus, în timp ce bolnavii Spitalului se dedulceau la mâncarea de cazan, ca să aibă puteri să coboare până la farmacie să cumpere medicamentele prescrise de medici după internare, doamna manager primea flori de la domnul președinte Moraru în numele tuturor ialomițenilor. Ăia vii, evident, pentru că morții Spitalului nu mai au grija parangheliilor pu­blice festiviste. Și am fi trecut totul cu vederea, că viața e făcută și din minciuni. Numai că ne sâcâie... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2019, 20:10 (7517 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

30 mii de manuale de clasa a VII-a lipsesc din școlile ialomițene

30 mii de manuale de clasa a VII-a lipsesc din școlile ialomițene

La o săptămână de la debutul noului an școlar apar și pri­mele probleme. Elevii de clasa a VII-a au intrat în clase fără manuale pe bănci. Si­tuația este generată chiar de Ministerul Educației și Centrul Național de Evaluare și Examinare, instituții care au amânat pentru a treia oară licitația privind achiziția de manuale școlare pentru clasa a VII-a. În cel mai fericit caz, situația ar putea fi rezolvată abia de luna viitoare au explicat reprezentanții Depozitului de Manuale din Ialomița. În lipsa noilor manuale, profesorii trebuie să predea după cele vechi, care cuprind o altă curiculă față de cea stabilită recent de Ministerul Educației.

Nevoie de manuale... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2019, 14:05 (5160 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Oficialii județului au inaugurat toalete de 200 mii de lei la Mărculești

Oficialii județului au inaugurat toalete de 200 mii de lei la Mărculești

Toaletele renovate la Școala Gimnazială Mărculești au fost inaugurate cu mult fast de către primarul localității, împreună cu președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru. Investiția a costat 200 mii de lei, cea mai mare parte a fondurilor fiind alocată din bugetul administrației județene. În cinstea noilor grupuri sanitare de la școală, în curtea Primăriei Mărculești a fost organizată o masă festivă...

Mândri de toaleta școlii Noile grupuri sani­tare ale Școlii Gimna­ziale Mărculești, 10 la număr, au fost realizate în urma unui proiect pe care administrația lo­cală l-a... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2019, 11:10 (6226 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Primarul din Urziceni vrea serviciu de salubritate propriu

Povești edilitare

Primarul din Urziceni vrea serviciu de salubritate propriu

După ce timp de 8 ani în care a permis firmei Rosal și propriilor subordonați să polueze orașul și ariile protejate din jur, primarul Constantin Sava face primul pas către înființarea unui serviciu de salubritate la nivelul Primăriei. Anunțul a fost făcut în luna iulie 2019, dar abia săptămâna trecută a fost prezentat public un act de constituire al firmei. Prima măsură anunțată de primarul din Urziceni este creșterea tarifului de la 8 la 10 lei. Reamintim că orașul Urziceni se confruntă de luni bune cu sincope legate de ridicarea gunoiului menajer de pe străzile orașului. La acest moment, serviciul se face săptămânal și există riscul ca deșeurile să nu mai fie preluate de către operatorul Rosal... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2019, 13:40 (4451 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara cheltuie 414 mii de lei pentru potabilizarea apei

Amara cheltuie 414 mii de lei pentru potabilizarea apei

Autoritățile din Amara promit din nou apă potabilă pentru cetățenii orașului-stațiune. Investiția într-o instalație de osmoză inversă pentru tratarea apei a fost demarată în urmă cu câteva luni, dar încă nu este funcțională. Primarul Ion Măiță declară public că «mo­mentan, suntem în probe tehnologice și lu­crăm la reglarea debitelor pentru a atinge capacitatea maximă dorită...». Valoarea investi­ției este de 414 mii de lei, din care 300 mii de lei au fost asigurați de către Consiliul Județean Ialomița prin intermediul ADI Ialomița.

3 milioane de euro cheltuiți și 10 ani de așteptare... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2019, 11:40 (2475 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii din Ialomița negociază «ca la piață» transferurile bolnavilor către spitalele din alte orașe

Medicii din Ialomița negociază «ca la piață» transferurile bolnavilor către spitalele din alte orașe

În fiecare lună, aproximativ 200 de pacienți sunt transferați de la spitalele din Ialomița către unitățile medicale mari din Constanța sau București. Deși există protocoale prin care acest demers trebuie realizat, de cele mai multe ori aceste prevederi sunt ignorate, transferurile realizându-se «la mica înțelegere» între unitățile medicale. Singurii care au de suferit sunt pacienții, a căror stare de sănătate se poate agrava în timp ce medicii din Ialomița încearcă să-i convingă pe cei din alte orașe să-i consulte...

Transferuri realizate la intervenția Ministerului Sănătății
... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2019, 14:05 (11946 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Seceta pedologică afectează terenurile agricole din Ialomița

Seceta pedologică afectează terenurile agricole din Ialomița

Lipsa precipitațiilor din ultimele două luni a avut ca efect diminuarea semnificativă a cantității de apă din sol. Specialiștii Administrației Naționale de Meteorologie denumesc fenomenul «secetă pedologică». În unele zone din Ialomița, arată estimările oficiale, deficitul de apă din sol este de aproximativ 200 de litri/mp! Prognozele nu sunt însă îmbucurătoare, vremea caldă urmând să se mențină și în săptă­mânile următoare...

Câmpurile au nevoie de apă! La începutul lunii septembrie 2019, media normală a precipitațiilor specifică zonei Câmpiei Bărăganului, în care se află si­tuat și... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2019, 10:55 (9154 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Liviu Patrichi, numit director adjunct al AFIR

Pleacă ai noștri, vin ai noștri

Liviu Patrichi, numit director adjunct al AFIR

Începând de luni, 16 septembrie a.c., ialomițenii au un nou reprezentat la nivel central. Liviu Patrichi, fost consilier local PSD, este noul director adjunct al Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale. El a ajuns în funcție pe filiera PSD Ialomița, ocupând locul ținut o vreme cald de Daniel Crunțeanu, un alt ialomițean pe care politica social-democrată l-a scos din anonimatul existenței sale.

Punct țintit, punct lovit Luni, 16 septembrie 2019, Liviu Patrichi a atins punctul maxim al competenței sale politice de până acum, devenind director adjunct al Agenției pentru Finanțarea... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2019, 15:10 (7928 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Joc curajos cu vicecampioana

Handbal, Liga Națională, CSM București-HCM Slobozia 27-21 (13-10)

Joc curajos cu vicecampioana

Cine se gândea că HCM Slobozia va fi carne de tun în fața galonatei CSM București s-a înșelat. Echipa pregătită de Gheorghe Covaciu are avantajul curajului pe care ți-l dă tinerețea, iar atunci când crezi că poți muta munții din loc, ceva mișcări tectonice e obligatoriu să se producă. Stratul partidei este incredibil de echilibrat, Slobozia agățându-se de toate oprotunitățile ivite. În minutul 12, Bucureștiul avea 6-3 și des­prinderea părea clară. Florența Ilie de două ori și Ana Maria Vacariu nu au fost de acord și au reușit 4 minute mai târziu să egaleze la 6. A urmat o nouă demonstrație de forță a gazdelor, care au dus scorul la 11-6, și o nouă cursă de urmărire la HCM. La ultima fază a primei... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2019, 14:55 (3540 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă DNA pe terenurile concesionate de Consiliul Județean Ialomița

La Giurgeni

Anchetă DNA pe terenurile concesionate de Consiliul Județean Ialomița

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au în lucru un dosar penal ce vizează modul în care societățile RISI ROMUNO și OREZUL GIURGENI au beneficiat de subvenții agricole. Ambele firme au concesionat, pentru o perioadă de 30 de ani, o suprafață de peste 450 de hectare din terenurile pe care Consiliul Județean Ialomița le deține în zona localității Giurgeni. Dosarul penal aflat în lucru la Structura Centrală a DNA a fost întocmit în urmă cu 2 ani...

Verificările sunt în curs Potrivit informațiilor, atât firma RISI ROMUNO, cât și SC OREZUL GIURGENI SRL au concesionat de la Consiliul... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2019, 14:40 (7169 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Două medalii de bronz pentru CS Amara

Lupte libere, Campionatul Național de Juniori

Două medalii de bronz pentru CS Amara

După rezultatele excelente obținute în luptele pe plajă, CS Amara revine la competițiile în sală. Orașul Târgoviște a organizat, în perioada 12-14 septembrie a.c., Campionatul Național de Lupte adresat juniorilor. Cu acest prilej, Secția Lupte a CS Amara a adăugat încă două medalii în palmares. Elena Morar a obținut bronzul la categoria 50 kg, aceeași performanță fiind reușită și de Marian Stanciu, la categoria 65 kg. «Mă bucur pentru aceste rezultate obținute de sportivii Amarei. Îi felicit și sunt sigur că ei ne vor face în continuare multe astfel de bucurii!» ne-a declarat coordonatorul Secției Lupte a CS Amara, Marian Moraru.... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2019, 13:10 (2614 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Golurile căpitanului Toma

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Făurei 2-0

Golurile căpitanului Toma

bonus: Doja a pierdut și la Buzău

O  dată cu mișcările de trupe petrecute în această vară, i-a venit rândul și lui Constantin Toma să fie decanul de vârstă al Unirii Slobozia. Decarul galben-albaștrilor și-a luat în serios rolul de căpitan. Este liderul incontestabil al echipei, totul gravitează în jurul lui și, deloc întâmplător, are un start de sezon excelent. A demonstrat acest aspect și în duelul de sâmbătă, 14 septembrie 2019, cu Făureiul inimosului Bănel Nicoliță. Nu a fost un joc electrizant, ci unul de uzură. Cu Toma vioara întâi, Unirea a abordat o partitură pragmatică, iar cu cele 3 puncte obținute este lider după 4 etape, având față de a doua clasată, CS Afumați, avantajul golaverajului.

S-a rezolvat din prima repriză... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2019, 12:20 (3287 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PS Vincențiu a blocat investiția la «groapa lui Stoica»

Până la Dumnezeu te mănâncă sfinții!

PS Vincențiu a blocat investiția la «groapa lui Stoica»

La 2 ani de la sistarea lucrărilor pentru intrarea în «groapa lui Stoica» apar primele semne că investiția va fi reluată. Cine sunt vinovații pentru această întârziere? Antreprenorul general, ACM 4 București, cu siguranță! Administrația Mocioniu, fără doar și poate... Dar, deasupra tuturor, tronează nevăzut și de neatins, PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. În urmă cu 2 ani, în vara anului 2017, acesta a forțat mâna autorităților locale pentru a renunța la folosirea celebrei metode a palplanșelor. Și a reușit!

Vești bune și nu prea Primarul Adrian Mocioniu susține că e... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2019, 11:05 (12506 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Am petrecut aproape 30 de ani în Primărie!»

Bilanț de mandat: Valeriu Mihai, primar Movila

«Am petrecut aproape 30 de ani în Primărie!»

Alegerile Locale din 2020 bat la ușă. Prin urmare, ne-am gândit să inaugurăm, începând cu acest număr, o rubrică de­dicată special edililor. Întrebarea la care vom solicita un răspuns este: «de ce credeți că meritați încă un mandat?». Cele mai convingătoare răspunsuri vor fi publicate în paginile ziarului. Restul răspunsurilor vor fi găzduite generos pe site-ul ziarului nostru...

Un edil de cursă lungă Primarul Valeriu Mihai conduce comuna Movila de aproape 30 de ani. Este primar PSD și, con­form calculelor noastre, se află la al 7-lea mandat și susține că... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2019, 18:40 (4317 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia nu are terenuri pentru tineri

Situație paradoxală

Primăria Slobozia nu are terenuri pentru tineri

În timp ce proprietarii din Cartierul Gării Noi își vând casele, numărul solicitărilor pentru concesionarea terenurilor crește. Ultimul teren pentru construcția de locuințe, potrivit Legii 15/2003, a fost aprobat în 2013... Listele de așteptare cresc în fiecare zi, însă autoritățile nu au soluții. Mulți dintre cei interesați să-și construiască o casă migrează către zonele limitrofe.

Promisiuni peste minciuni La începutul anului 2015, fostul primar Alexandru Stoica declara public faptul că una dintre prioritățile din acel an erau investițiile în Cartierul Gării Noi. «Cartierul pentru... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2019, 14:30 (8830 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Abuz de funcție» la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia

«Abuz de funcție» la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia

Atitudine discreționară și acțiuni disciplinare întemeiate nelegal. Sunt acuzațiile pe care i le aduce o grefieră fostei șefe a Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, procurorul Viorica Cleopatra Dinu. Din cauza acestor acuzații, femeia a rămas fără loc de muncă, însă a revenit la serviciu după ce și-a acționat șefa în instanță. Între timp, numărul dosarelor neso­luționate ale procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia a crescut simțitor, pentru că fosta șefă a instituției era implicată în alte acti­vități care nu aveau legătură directă cu funcția deținută.

Angajată sancționată ilegal... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2019, 10:50 (8113 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Vasile Rădună, Eroul din Kabul...

Omul anului 2019

Vasile Rădună, Eroul din Kabul...

Originar din orașul Fierbinți Târg, unul dintre militarii români care asigurau paza Ambasadei României la Kabul a murit în urmă cu o săptămână, în urma unui atac terorist asupra Misiunii Diplomatice a României în Afganistan. Vestea morții militarului Vasile Rădună a îndurerat toată comunitatea din micul oraș Ialomițean. «Sile» își va ocroti familia și prietenii din cer...

«Un om deosebit» Vestea morții militarului Vasile Rădună a șocat întreaga comunitate din Fierbinți Târg. Devenit tată în urmă cu 9 ani, acesta a acceptat să plece în Afganistan pentru a-i oferi micuței o viață mai... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2019, 17:05 (4778 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

O tradiție veche de 186 ani

«Zilele Orașului Țăndărei 2019»

O tradiție veche de 186 ani

În perioada 9-14 septembrie 2019, orașul Țăndărei a fost în sărbătoare. Primăria Țăndărei a continuat tradiția cu o serie de activități menite să bucure toți cetățenii, indiferent de vârstă. Astfel, activități precum Crosul «Alergăm noi pentru tine-banca rechizitelor» sau «Desene pe asfalt-Țăndărei, orașul viitorului» au bucurat participanții și spectatorii. «Este o tradiție la care orașul ține foarte mult. Ne pregătim în fiecare an pentru acest eveniment, iar anul acesta participanții au beneficiat de mai multe surprize!» a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Țăndărei, în sărbătoare... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2019, 11:55 (2530 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

50 de ani de activitate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

50 de ani de activitate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Cea mai mare unitate medicală din județul Ialomița, Spitalul Județean de Urgență Slobozia, împlinește luna aceasta 50 de ani de activitate neîntreruptă. Pentru a marca acest eveniment, cadrele medicale au desfășurat miercuri și joi, 11/12 septembrie a.c., o campanie prin care au îndeamnat toți locuitorii județului la adoptarea unui stil de viață sănătos.

Istoria unui spital
Primul spital construit la Slobozia a fost dat în folosință în anul 1897, clădirea fiind amplasată pe terenul pe care astăzi se află Liceul Pedagogic «Matei Basarab» și Colegiul Național «Mihai Viteazul». ... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2019, 16:55 (9388 vizualizări - 14 comentarii)

REPORTAJ

Florăria de săpun

Se întâmplă la Slobozia

Florăria de săpun

Camelia iubește florile din tinerețe. Le-a crescut, le-a vândut și le-a aranjat pentru sute de mirese. Dar adevărata pasiune și-a descoperit-o târziu cu... florile de săpun. Trandafirii de săpun sunt noua tendință în materie de buchete și coșulețe, indiferent de ocazie. Iar Camelia știe cum să le asorteze!

Buticul cu arome Într-un spațiu micuț, amplasat pe bulevardul principal din municiu, ferit de ochii lumii, se află o florărie. Florăria «Camelia» este cochetă, plină de flori naturale, artificiale ori de săpun, baloane și tot felul de arome. Aici miroase a vanilie, dincolo a frezie... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2019, 12:40 (6751 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DGFP Ialomița: Impozitele, doar prin Formularul 112

Direcția Genarală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele juridice și fizice care au calitatea de angajatori sau entități asimilate angajatorului că vor plăti contribuțiile și ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2011, 16:32
(7117 vizualizări - 0 comentarii)


La volan, fără permis

În prima zi a anului 2011, polițiștii Postului de Poliție Gheorghe-Doja, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza localității, au oprit pentru control un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2011, 15:47
(13903 vizualizări - 0 comentarii)


Aproape 30000 de lei, amenzi aplicate de Poliția Rutieră

În perioada 31 decembrie 2010-2 ianuarie 2011, efective din cadrul Serviciului Rutier au intensificat activitățile pe arterele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere ce se pot produce, precum ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2011, 15:43
(8840 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Evitați traseele lungi!

IPJ Ialomița: Evitați traseele lungi!

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră pe raza județului traficul rutier se desfășoară în condiții de iarnă, nefiind înregistrate evenimente rutiere.
Polițiștii recomandă ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2011, 15:38
(12359 vizualizări - 0 comentarii)


La Mulți Ani 2011!

La Mulți Ani 2011!

Redacția Independent vă dorește un An Nou mai bun, plin de realizări. ...[citește_toată_știrea]

1 Ianuarie 2011, 00:01
(12244 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Te Deum» la Catedrală

În noaptea dintre ani, la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia, Preasfințitul Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor va oficia o slujbă de priveghere în cadrul
căreia ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2010, 13:43
(10676 vizualizări - 0 comentarii)


S-a găsit o agendă!

S-a găsit o agendă de culoare verde, în zona Spitalului Slobozia, pe strada Lacului. Agenda conține mai multe numere de telefon și adrese de mail. Cel ce a pierdut-o ne poate contacta la adresa de mail ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2010, 13:30
(8295 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Acțiunea «Foc de Artificii»-aproape 1000 de petarde, confiscate

Sărățeni: Acțiunea «Foc de Artificii»-aproape 1000 de petarde, confiscate

În cursul zilei de ieri polițiștii au confiscat peste 900 de articole pirotehnice deținute ilegal. Astfel, în urma unui control efectuat la o societate comercială din localitatea Sărățeni, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:33
(12131 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Crescătorii de bovine pot accesa credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii plăților naționale directe complementare (PNDC) în sectorul zootehnic, la specia bovine, aferente anului în curs, că eliberează ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:15
(14179 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: «Șofer» fără permis, depistat la volan pe drumurile publice

Luni, 27 decembrie a.c., în jurul orei 15.45, polițiști din cadrul Postului de Poliție Bărcănești, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza localității, au identificat și oprit ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:09
(13253 vizualizări - 0 comentarii)


Bani pentru autoritățile locale

Guvernul a alocat suma de 177 milioane de lei autorităților locale pentru plata arieratelor și pentru acoperirea unor cheltuieli pentru primării care sînt, practic, în imposibilitatea de a mai funcționa ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:07
(10814 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Suspecți de furt, identificați de polițiști

În cursul nopții de luni spre marți, 27/28 decembrie a.c., în jurul orei 3.00, o patrulă de siguranță publică a observat pe raza municipiului Urziceni doi bărbați care transportau diferite obiecte. Întrucît ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:03
(9740 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


APIA: Cererea pentru subvenția la motorină, doar pînă la 31 decembrie 2010

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește producătorilor agricoli că mai pot depune cererea de acord prealabil pentru finanțarea prin rambursare, pentru motorina utilizată în agricultură ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 13:59
(8581 vizualizări - 1 comentariu)


Angajatorii vor depune contractele de muncă și ștatele de plată pe suport electronic

Guvernul a adoptat o Ordonanță de urgență care modifică Legea 130/1999 privind unele masuri de protecție a persoanelor încadrate în muncă. Una dintre cele mai importante prevederi se referă la faptul că ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 15:08
(13525 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Beat la volan a intrat în gardul unei case

Sîmbătă, 25 decembrie a.c., cu puțin înainte de miezul nopții, Poliția Slobozia a fost sesizată de către o femeie, de 35 de ani, din localitatea Ciulnița despre faptul că un autoturism i-a distrus o porțiune ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:31
(12859 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Accidente de circulație

Roșiori: Nu a acordat prioritate. Joi, 23 decembrie a.c., în jurul orei 15.00, Poliția Urziceni a fost sesizată despre producerea unui accident de circulație pe raza comunei Roșiori. Din ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:29
(10529 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Hoț încarcerat

La data de 24 decembrie a.c., polițiștii au depistat pe raza orașului Căzănești un bărbat în vîrstă de 44 de ani, domiciliat în județul Constanța, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:26
(11769 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Căzănești hoț


Amenzi de aproape 30000 de lei pentru șoferii indisciplinați

Amenzi de aproape 30000 de lei pentru șoferii indisciplinați

În perioada 24-26 decembrie a.c., peste 40 de polițiști din cadrul Serviciului Rutier au intensificat activitățile pe arterele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere ce se pot produce în această ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:25
(11977 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Crăciunul, sărbătorit în liniște de ialomițeni

«Prezența activă a polițiștilor pe străzile județului, activitățile preventive desfășurate în zilele ce au precedat această Sărbătoare, dar și spiritul civic de care au dat dovadă cetățenii județului au ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:21
(10996 vizualizări - 0 comentarii)


Malu: Grenadă găsită pe stradă

O grenadă defensivă reală armată, extrem de periculoasă, a fost descoperită în data de 25 decembrie, în jurul orei 21.00, pe o stradă de pe raza localității Malu. Alertată prin 112, echipa pirotehnică a ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:16
(10646 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu grenadă


Incendiu la o casă din Slobozia

După ce vineri, 24 decembrie, casa unui cetățean din localitatea Ciulnița a fost cuprinsă de flăcări, un alt incendiu avînd aceeași cauză probabilă de izbucnire, respectiv un cablu electric defect sau neizolat ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:15
(12334 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Fetești: Mercedes în flăcări

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, un autoturism marca Mercedes a luat foc. Evenimentul s-a produs în dimineața zilei de sîmbătă, 25 decembrie, în jurul orei 4.00, pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:14
(10024 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Sărbători Fericite!

Sărbători Fericite!

Redacția Independent vă dorește un Crăciun Fericit alături de cei dragi! ...[citește_toată_știrea]

25 Decembrie 2010, 11:04
(6522 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Scrisoare deschisă adresată ministrului Agriculturii

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România a remis presei o scrisoare deschisă adesată ministrului Agriculturii, Valeriu Tabără. În mare, documentul aduce în discuție subiectul vînzării de terenuri ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2010, 14:33
(11866 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Ciulnița

Incendiu la o casă din Ciulnița

Pompierii militari de la Detașamentul Slobozia au intervenit vineri, 24 decembrie, în jurul orei 11.00, pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Ciulnița. Cel mai ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2010, 14:17
(11766 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai finalizează dezvoltarea noului autovehicul electric cu celule de hidrogen ix35 FCEV

Hyundai finalizează dezvoltarea noului autovehicul electric cu celule de hidrogen ix35 FCEV

Hyundai Motor Company a finalizat dezvoltarea următoarei generații de autovehicule electrice cu celule de hidrogen: modelul electric ix35 FCEV. Testarea sa va începe anul următor, iar producția în serie ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:39
(11688 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița își rectifică bugetul pe 2010

Întrunit în ședință ordinară, Consiliul Județean Ialomița își va rectifica propriul buget pe 2010. Printre alte hotărîri aflate pe ordinea de zi amintim pe cea referitoare la aprobarea noilor indicatori ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:33
(8285 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente rutiere în două zile pe DN21

Luni, 20 decembrie a.c., în jurul orei 16.00, pe Drumul Național 21, în afara localității Iazu s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea gravă a două persoane.
Din primele cercetări efectuate de ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:24
(7824 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto în colaborare cu Biroul Rutier Urziceni au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:17
(9445 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Fetești: 30 cutii de petarde descoperite la un puști de 15 ani

O patrulă de siguranță publică formată, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului Fetești, au depistat un tînăr de 15 ani, elev la o școală din localitate, ce avea ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:15
(12821 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești petardă


Ultimele comentarii
Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...