Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-CS Universitatea Cluj 21-18 (11-8)

Seara când ne-a ieșit totul

«Echipa noastră a abordat la victorie meciul de la un capăt la altul și dorința noastră mai mare coroborată cu maturitatea în momentele cheie au dus la acest rezultat!» ne-a declarat antrenorul HCM Slobozia, Gheorghe Covaciu. Cele spuse de acesta sintetizează perfect ceea ce s-a întâmplat pe teren în confruntarea dintre HCM Slobozia și CS Universitatea Cluj disputat miercuri, 11 septembrie 2019, în Sala «Andreea Nica». Partida a fost echilibrată timp de 7 minute, după care Clujul s-a distanțat la 5-3... A fost momentul în care Slobozia s-a trezit la viață și a marcat 5 goluri consecutive, Vacariu fiind cea care ne-a dus la 8-5. La pauză a fost 11-8, grație în primul rând prestației excelente a... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2019, 14:20 (4059 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Sărățeni: Jandarmi bătuți de patru fotbaliști în timpul unui meci

Sărățeni: Jandarmi bătuți de patru fotbaliști în timpul unui meci

Trei jandarmi ialomițeni au fost bătuți în timpul unui meci de fotbal disputat duminică, 8 septembrie 2019, pe stadionul din comuna Sărățeni. Militarii au fost agresați de un jucător al echipei gazde, Unirea Sărățeni, unul dintre ei ajungând la Spitalul «Bagdasar Arseni» din București.

Plângeri depuse la Parchetul Urziceni Din primele informații, incidentul s-a petrecut în minutul 83 al partidei disputată de echipele Unirea Sărățeni și Progresul Sfântu Gheorghe. Supărați că unul dintre arbitri ar fi încercat să susțină echipa adversă, patru dintre jucătorii gazdelor au încercat să-l... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2019, 13:20 (3629 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru amenajează 225 de km de piste pentru biciclete în Ialomița

Administrație vizionară

Președintele Moraru amenajează 225 de km de piste pentru biciclete în Ialomița

Pentru că nu poate asfalta toate drumurile județene înainte de alegerile din 2020, președintele Victor Moraru a decis să construiască... piste pentru biciclete! Un proiect de hotărâre aprobat în ședința Consiliului Județean manda­tează instituția să demareze procedurile pentru construirea a 450 mii de mp de «piste de biciclete și trotuare». Valoarea estimată a acestei investiții este de 27 milioane de lei!

Tichia de mărgăritar a Președintelui
Proiectul inițiat de președintele Victor Moraru este unic la nivel județean. Potrivit notei conceptuale aprobate de către el, pistele de... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2019, 21:15 (5384 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Canalizarea din Slobozia Nouă și Bora nu are finanțare

Investițiile de la Sfântu’ Așteaptă!

Canalizarea din Slobozia Nouă și Bora nu are finanțare

Administrația Mocioniu așteaptă fonduri pentru finanțarea investiției refe­ritoare la «extinderea și reabilitarea sistemului de canalizare menajeră și pluvială în Cartierele Slobozia Nouă și Bora». La sfârșitul lunii precedente, Consiliul Local a aprobat o Documentație de Avizare a Lucrărilor de Investiții pentru acest obiectiv în valoare de 7 milioane de lei. Primarul Adrian Mocioniu crede că investiția ar putea demara în următorii 2 ani...

Avem DALI, dar nu sunt bani Consiliul Local Slobozia a aprobat joi, 29 august 2019, Documentația de Avizare a Lucrărilor de Investiții (DALI) pentru... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2019, 21:05 (4942 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un contribuabil a descărcat remorca cu moloz în curtea Primăriei

S-a umplut paharul la Amara!

Un contribuabil a descărcat remorca cu moloz în curtea Primăriei

Abuzurile autori­tăților locale ge­nerează revolta contribuabililor. La Amara, unul dintre ei a descărcat o remorcă cu moloz provenit din construcții în curtea Primăriei. Gestul cetățeanului a fost justificat de faptul că autoritățile i-au interzis depozitarea deșeurilor la platforma de gunoi a orașului. Primarul Ion Măiță susține că cetățeanul respectiv va suporta rigorile legii pentru că a refuzat încheierea unui contract de salubritate, precum și colectarea selectivă a deșeurilor. Amara nu are un sistem de colectare selectivă a deșeurilor, în pofida faptului că această obligație este stipulată legal din 2011.

Faptele vorbesc de la sine... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 15:10 (14726 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Mama Primăriilor e mereu gravidă!

Mama Primăriilor e mereu gravidă!

Gelos că Mama Proștilor e mereu gravidă, primarul Florinel Negraru s-a decis să-și facă singur publicitate. După cum vedeți în imaginea alăturată, el a postat pe pagina de Facebook a instituției pe care a preluat-o deja pe persoană fizică care este el urmașul lui Vanghelie în provincie, o fotografie de nuntă. Ca să nu rămână fotografia stingheră, Florinel ne mărturisește că «Primăria Platonești se simte fericită». Și pentru că opțiunea oferită de Facebook nu i s-a părut îndeajuns de ofertantă, revine cu amănunte suplimentare: «Una dintre cele mai speciale zile din viața mea #31.08.2019». Pentru cei care vor să înțeleagă și semnificația postării... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 15:05 (8243 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primărie «în familie» la Gheorghe Doja și Albești

Cititorii anonimi sunt mai vigilenți decât noi

Primărie «în familie» la Gheorghe Doja și Albești

Prefectura Județului Ia­lomița a răspuns oficial unui e-mail anonim care reclama faptul că soțiile primarilor din Gheorghe Doja și Albești sunt angajate «ilegal» în cadrul primăriilor. Petiția va fi clasată, însă problema semnalată rămâne una de actualitate.

Cetățeanul (n-)are întotdeauna dreptate Conform petiției anonime, primarul comunei Gheorghe Doja, Ion Mihai (PNL) și primarul comunei Albești, Emil Jugănaru (PSD) se fac vinovați de încălcarea prevederilor art. 95, alin.1, din legea 161/2003, potrivit căruia «nu sunt permise raporturile ierarhice directe în cazul în care funcționarii... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 14:55 (7673 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Daniel-Ionuț Mihai, viceprimar la Amara

Fratele administratorului public al județului Larisa Mihai, «propulsat» de președintele Victor Moraru

Daniel-Ionuț Mihai, viceprimar la Amara

De mai bine de-o lună, Daniel-Ionuț Mihai, fratele administratorului public al județului, Larisa Mihai, este viceprimar la Amara. El ar fi ocupat acest post ca urmare a presiunilor exercitate de către președintele Consiliului Județean, Victor Moraru, fost primar în orașul-stațiune. Propunerea primarului Ion Măiță pentru funcția de viceprimar a fost Nicolae Voicu, însă aceasta nu a fost susținut de către consilierii PSD din cadrul Consiliului Local Amara. Pentru a-l «unge» viceprimar pe Daniel-Ionuț Mihai, Victor Moraru a supervizat personal ședința de Consiliu Local din 30 iulie 2019.

Politică și administrație în familie... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 14:10 (5446 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Meci de 6 puncte cu «U» Cluj

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Meci de 6 puncte cu «U» Cluj

bonus: Au luat startul și junioarele

Un egal și o înfrângere alcătuiesc bilanțul începutului de sezon pentru HCM Slobozia. Campionatul Ligii Florilor are o ediție curentă și disputată, 8-9 echipe urmând a se lupta pentru accederea în Cupele Europene. Alte 4-5 echipe, printre care și Slobozia, rămân să încerce evitarea retrogra­dării. Tocmai de aceea, meciurile dintre aceste echipe vor avea o im­portanță majoră, fiind greu ca ele să ciupească ceva de la suratele cu aspirații înalte. Un astfel de meci, de 6 puncte cum spun jurnaliștii sportivi, se va desfășura miercuri, 11 septembrie 2019, orele 18,00. În Sala «Andreea Nica», HCM Slobozia va primi vizita Universității Cluj, la rândul ei o echipă care luptă pentru a supraviețui în primul... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 13:45 (3094 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Sub semnul echilibrului

Fotbal, Liga a III-a, CS Popești Leordeni-Unirea Slobozia 0-0

Sub semnul echilibrului

bonus: Recolta Gheorghe Doja-Viitorul Ianca 0-1

Unirea Slobozia a bifat prima sincopă din acest campionat. Echipa pregătită de Enache Costea s-a deplasat la CS Popești Leordeni, formație incomodă antrenată de experimentatul Sorin Colceag. A fost o confruntare desfășurată sub semnul echilibrului, rezultatul final fiind, potrivit ambelor tabere, unul echitabil. Enache Costea a început partida în următoarea alcătuire: Poiană-Comșa, Lazăr, Ibrian, Toma-Lemnaru, Chebac, Danciu (Răduca ’80)-Năstase (Hertu ’68), Moldovan, Moise (Gherasim ’74). În prima repriză am consemnat un șut periculos expediat de Năstase, rămas din păcate fără rezultat. Ocazia meciului a venit în minutul 45 și nu a avut drept personaj principal un atacant, ci pe apărătorul Gabriel... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 12:20 (4687 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară

Speranța moare ultima

Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară

În Ialomița, rectificarea bugetară pozitivă din 17 august 2019 costă ad­ministrațiile locale mai mult decât banii primiți. Unele primării au primit sume derizorii. «Dacă convoc o ședință de consiliu local doar pentru a rectifica bugetul, cheltui de două ori mai mult! Noroc că mai sunt și alte pro­iecte de aprobat...» declară primarul comunei Sărățeni, Eugen Tocileanu.

La rectificarea lăudată Administrațiile locale din Ialomița așteaptă o rectificare bugetară din luna aprilie, când au fost aprobate bugetele anuale. Ea a venit în 17 august 2019, prin Ordonanța 12. Conform datelor publicate... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 11:10 (4363 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Vicepreședintele Gae rămâne la guvernare «de dragul oamenilor»

Politica ALDE în Ialomița

Vicepreședintele Gae rămâne la guvernare «de dragul oamenilor»

Ionel Gae nu va părăsi scaunul de vicepreședintele al Consiliului Județean Ialomița. Acesta a declarat luni, 9 septembrie 2019, că va rămâne alături de președintele Victor Moraru. «După cum știți, ALDE s-a retras de la guvernare, dar noi aici nu suntem la guvernare! Aici suntem în administrație și avem o responsabilitate față de comunitate... Și vom rămâne aici, de dragul oamenilor!» a susținut Ionel Gae public. Discursul său a fost dublat de cel al președintelui Victor Moraru, care a declarat că relația cu reprezentanții ALDE, atât în cadrul instituției, cât și în ședințele de Consiliu Județean, a fost una normală: «Suntem niște oameni maturi și vom continua în această formulă atâta vreme cât... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2019, 23:10 (5633 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Revista presei Președintelui

Revista presei Președintelui

Începând cu luna iulie 2019, oficiosul Președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru are o nouă formă. Ne facem datoria de a vi-l prezenta, întrucât cele 20000 de exemplare tipărite par a nu fi de ajuns pentru informarea corectă a cetățenilor județului.

Performanță incontestabilă Pe prima pagină a pu­blicației, Președintele Moraru apare de 3 ori, în 3 ipostaze diferite. Dar numele lui nu este pomenit! Pe pagina 2, Președintele apare într-una dintre cele două fotografii și este amintit ca autor moral al reabilitării unui drum județean de 12,5 km. Pagina 3 e o pagină sportivă... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2019, 16:10 (4684 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare

Istoria apei menajere a orașului

Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare

În urmă cu 8 ani, în 2011, primarul Gabi Ionașcu semna un contract cu Grup Romet Buzău prin care firma garanta municipalității realizarea unei stații de tratare a apei care să furnizeze apă potabilă. La 8 ani distanță, în august 2019, primarul Adrian Mocioniu semnează un nou contract pentru modernizarea stației de tratare, cu firma SYA DYNAMIC SOLUTION SRL. În cei 8 ani scurși între cele 2 contracte, slobozenii nu au avut niciodată «apă potabilă» la robinete, iar costurile reabilitării sistemului de apă continuă să greveze bugetul orașului.

Stația de tratare a apei 2.0
Miercuri... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2019, 10:50 (8943 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Tabăra din pridvorul satului»

S-a întâmplat la Săveni

«Tabăra din pridvorul satului»

Timp de 4 zile, copiii din comuna Săveni au participat la «Tabăra din pridvorul satului», eveniment ce s-a desfășurat cu ajutorul voluntarilor de la Asociația «Tineretul Ortodox Român» Iași. Aceștia i-au învățat la rândul lor pe viitorii voluntari din Săveni cum să coordoneze și să se implice pentru o bună desfășurare a proiectului. Împreună cu Primăria Săveni, Parohia din Săveni, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, dar și a Consiliului Județean Ialomița, cei 70 copii s-au putut bucura de o tabără chiar la ei acasă!

Din Moldova până în Ialomița
Pentru prima dată la nivel județean... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2019, 11:10 (4832 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Portret: Nicole Dumitrașcu, artist popular la 15 ani

Portret: Nicole Dumitrașcu, artist popular la 15 ani

Muncă, perseverență și bucurie! Aceste cuvinte sunt cele care o caracterizează cel mai bine pe mica interpretă. Nicole Dumitrașcu este una dintre cele mai tinere soliste ale Sloboziei. Iubirea față de muzică a descoperit-o în urmă cu 12 ani, iar de atunci a adunat în palmaresul său premii importante la concursuri și olimpiade na­ționale și internaționale. Ultima sa realizare a fost participarea la Festivalul Național de Folclor «Doina Bărăganului». Nicole a fost singura concurentă din ju­dețul Ialomița, județ pe care l-a reprezentat cu mândrie.

Sora Soarelui Tânără absolventă de gimna... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2019, 12:10 (4888 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Alocări bugetare de 500000 de lei pentru gropile din asfaltul Sloboziei

DADP «plombează», dar nu garantează!

Alocări bugetare de 500000 de lei pentru gropile din asfaltul Sloboziei

După 8 luni de așteptare, Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia reabilitează arterele de circulație ale orașului. De la începutul lunii și până în prezent au demarat lucările pe Bulevardul Chimiei și pe Șoseaua Brăilei, iar în săptămâna 9-15 septembrie va fi refăcut carosabilul de pe Bulevardul Matei Basarab, între Consiliul Județean și Restaurantul «Central».

Plombe asfaltice pe 8000 mp Primăria Slobozia a locat puțin peste 500000 de lei pentru refacerea carosabilului la nivelul municpiului. Lucrările au demarat la începutul lunii și se vor finaliza înainte de 15 septembrie... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 19:05 (5135 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

La Săveni, prima zi de școală a venit mai devreme

La Săveni, prima zi de școală a venit mai devreme

Filiala ATOR (Asociația Tineretul Ortodox Român) din Săveni a marcat debutul anului școlar 2019-2020 mai devreme. Vineri, 6 septembrie a.c., părintele Florin Jugănaru, împreună cu opt dintre copiii școlii au umplut ghiozdanele cu rechizite școlare pentru tot anul. Efortul părintelui Jugănaru a fost posibil grație sponsorilor locali, care au asigurat o finanțare de 1500 de lei pentru cei opt copii. «Suntem ajutați de 3 ani să susținem acești copii... Și nu numai pe ei! Dar ei merită o atenție specială pentru că sunt copii care învață foarte bine si sunt apropiați de Biserică...» susține părintele. Majoritatea copiilor sprijiniți de către ATOR Săveni sunt elevi la Școală Generală din comună... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 16:35 (6550 vizualizări - 14 comentarii)

POLITICĂ

Atenție, la PNL Slobozia se lucrează!

Atenție, la PNL Slobozia se lucrează!

Sediul PNL Slobozia de la parterul blocului F2 a fost renovat. După cum puteți observa în imagine, locația a fost reamenajată și urmează a fi deschisă permanent în perioada imediat următoare. Potrivit unor surse din cadrul PNL, spațiul va fi utilizat pentru găzduirea echipei de campanie a candidatului PNL la Primăria Municipiului Slobozia, Dragoș Soare. Echipa va fi compusă din candidații la funcțiile de consilier locali, dar și din susținători și simpatizanți ai candidatului. Implicarea lui Dragoș Soare în cursa pentru Primăria Slobozia este recentă. Reamintim că el a evitat luni bune să declare public că va candida. În schimb, este cunoscut în spațiu public pentru conflictele deschise cu președintele... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 14:25 (5569 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Cabinete fără medici și dotări în școlile din Ialomița

Cabinete fără medici și dotări în școlile din Ialomița

Lipsa medicilor nu afectează doar spitalele, ci și școlile sau grădi­ni­țele. Deși la nivelul județului există 28 de cabinete medicale școlare, consultațiile elevilor sunt asigurate cu doar patru medici. Totodată, multe dintre aceste cabinete au nevoie de dotări pentru a funcționa corespunzător.

Este nevoie de medici în școli
Rețeaua cabinetelor medicale școlare și a cadrelor medicale care își desfășoară activitatea în incinta lor este coordonată de Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Potrivit oficialilor DSP, la nivelul unităților de învățământ din județ există 28 de cabinete... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 13:15 (3351 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 800 de cărți noi pentru Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»

În cadrul programului de granturi de carte BOOKS 4 YOUTH 2 și a campaniei «LĂSAȚI-MĂ SĂ ÎNVĂȚ!» din luna septembrie 2014, deschis pentru biblioteci, instituții de învățămînt, ONG-uri, și alte instituții ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 18:05
(6565 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Prețurile medii la produsele agricole

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii interesați că a fost aprobată Hotărîrea Consiliului Județean Ialomița nr. 97/2014 privind stabilirea prețurilor medii ale ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 17:30
(7690 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Focare de Bluetongue, stinse

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii/deținătorii de animale că, începînd din data de 02.12.2014, în România a debutat perioada liberă de vectori ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 16:50
(6897 vizualizări - 0 comentarii)


Programul de Sărbători la Oficiul Național al Registrului Comerțului

Vă informăm că programul de lucru al Oficiului Național al Registrului Comerțului și al oficiilor registrului comerțului de pe lîngă tribunale se va modifica în perioada Sărbătorilor de Iarnă ca urmare ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 15:40
(8919 vizualizări - 0 comentarii)


Activități la Penitenciarul Slobozia în perioada Sărbătorilor de Iarnă

Sărbătorile de iarnă reprezintă o perioadă marcată de o puternică încărcătură emoțională pentru deținuții Penitenciarului Slobozia. Cu această ocazie, la nivelul instituției au fost desfășurate mai multe ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 15:20
(5530 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Persoană rănită în urma unui accident rutier

O femeie în vîrstă de 47 ani a fost rănită după ce autoturismul pe care îl conducea a intrat în coliziune cu un copac. Evenimentul s-a produs miercuri, 17 decembrie 2014, în jurul orei 14,40, pe DN2C, în ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 15:05
(8178 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Coșereni: Pește fără documente de proveniență

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au depistat, în trafic, trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 31 și 38 de ani, domiciliați în municipiul Slobozia și județul Ilfov, în timp ce transportau cu un autoturism ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 13:45
(7354 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi ialomițeni pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea au fost aduși joi, 18 decembrie 2014, de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 13:20
(5128 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Articole pirotehnice, confiscate

Polițiștii ialomițeni au efectuat în această săptămînă controale în cadrul acțiunii naționale «Foc de Artificii», pe raza județului Ialomița, în urma acestora fiind ridicate în vederea continuării cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 12:10
(7090 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Prudență la cumpărături, de Sărbători

În această perioadă, premergătoare Sărbătorilor de Iarnă, cînd supermarket-urile, mall-urile, tîrgurile, piețele sînt aglomerate, în graba cumpărăturilor, Poliția ne recomandă să avem un comportament «preventiv ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 11:05
(4248 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie umanitară a polițiștilor ialomițeni

Campanie umanitară a polițiștilor ialomițeni

Peste 600 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița vor demara o campanie umanitară, cu ocazia Sărbătorilor de Iarnă. Oamenii legii vor oferi un sprijin material copiilor ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2014, 20:35
(4586 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Băut la volan, a acroșat un alt vehicul

Poliția a fost sesizată vineri, 12 decembrie a.c., cu privire la faptul că pe raza municipiului Fetești s-a produs un accident de circulație soldat cu pagube materiale. Astfel, în timp ce un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2014, 17:25
(6058 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 164 de șoferi sancționați, 16 permise reținute

În acest sfârșit de săptămînă, 12-14 decembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2014, 17:20
(4837 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit în Franța, prins la Urziceni

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru infracțiuni contra persoanei și a patrimoniului, fapte comise în Franța. La data de 12 ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2014, 17:10
(6478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenționare Cod Galben de ceață

Urmare a atenționării meteorologice de Cod Galben de ceață, în zona Moldovei, Dobrogei și în zonele de sud, Poliția Română recomandă tuturor participanților la trafic să respecte, cu strictețe, regulile ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2014, 17:00
(2884 vizualizări - 0 comentarii)


Tragedie pe șoseaua către Slobozia Nouă. Șoferul unei mașini a murit într-un accident rutier!

Un tragic accident rutier s-a petrecut sîmbătă, 13 decembrie 2014, în zona cartierului Slobozia Nouă, al municipiului Slobozia. Șoferul de 36 de ani al unei mașini a murit pe loc. Din primele informații ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2014, 17:14
(15717 vizualizări - 3 comentarii)


IPJ Ialomița: Controale la comercianții de carne

Polițiștii ialomițeni au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare  de 25000 de lei, în cadrul activităților desfășurate, la nivel național, pentru prevenirea evaziunii fiscale. Pe parcursul derulării ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2014, 15:50
(5065 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Tînăr de 17 ani, spulberat de un vehicul

Un tînăr de 17 ani a fost la un pas de moarte după ce a fost spulberat de un vehicul. Adolescentul traversase șoseaua prin loc nepermis. Cel care l-a acroșat pe adolescentul de 17 ani este un tînăr, de ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2014, 21:40
(4986 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Articole pirotehnice, confiscate de polițiști

Polițiștii ialomițeni au efectuat controale în cadrul acțiunii naționale «Foc de Artificii» pe raza municipiului Fetești și a comunelor arondate. Astfel, la punctele de lucru a 5 societăți comerciale de ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2014, 21:05
(6013 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Spărgător de mașini, reținut de polițiști

Un tînăr, de 21 de ani, a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore, fiind acuzat de numai puțin de 12 furturi din autoturisme. Prejudiciul creat proprietarilor respectivelor mașini se ridică la 5600 de ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 20:10
(6272 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente rutiere într-o singură zi!

Bilanț îngrijorător al polițiștilor Serviciului Rutier Ialomița. Oamenii legii au în cercetare 3 accidente de circulație produse pe raza județului în ultimele 24 de ore! În urma evenimentelor rutiere, patru ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 19:20
(5097 vizualizări - 1 comentariu)


«Taina Sfântului Maslu», pelerinaj la Urziceni

«Taina Sfîntului Maslu», pelerinaj la Urziceni

Din anul 2009, la inițiativa părintelui Bogdan Ionuț Stancu, Protopop de Urziceni, s-a îndătinat obiceiul ca cei șapte preoți ai orașului de reședință a Protopopiatului să săvîrșească împreună Taina Sfîntului ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 15:15
(4554 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 7798 de șomeri în luna noiembrie

La finele lunii noiembrie 2014, rata șomajului înregistrată la nivelul județului Ialomița este de 7,37%, în creștere ușoară față de cea înregistrată la sfîrșitul lunii octombrie 2014, cînd s-a situat la ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 14:25
(4918 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 3 mașini distruse de un copac rupt de vînt

3 mașini au fost distruse din cauza unui copac doborît la pămînt de vîntul puternic, la Slobozia. De asemenea, arborele căzut a rupt și mai multe cabluri de electricitate, telefonie și televiziune. La locul ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 13:20
(4595 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița are un nou prim adjunct

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița are un nou prim adjunct

De la 1 decembrie 2014, Jandarmeria Ialomița are un nou prim adjunct. Este vorba despre Răzvan Salaoru, unul dintre militarii instituției care s-a remarcat în numeroase acțiuni întreprinse în teatrele de ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 10:40
(6167 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune de amploare a polițiștilor

Polițiștii rutieri ialomițeni, sprijiniți de colegii de la ordine publică, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul IGPR, acționează în această săptămînă pentru prevenirea și combaterea accidentelor ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 09:20
(4973 vizualizări - 0 comentarii)


Gîrbovi: Arestat preventiv după ce a bătut un polițist

Un agent de poliție din cadrul Postului de Poliție Gîrbovi a ajuns la spital după ce a fost bătut în timpul serviciului. Omul legii a fost chemat să aplaneze un conflict în incinta unui bar din localitate ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 19:10
(5858 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Adolescentă de 17 ani, lovită pe trecerea de pietoni

Trecerile de pietoni sînt tratate cu indiferență de șoferi. A simțit-o pe pielea ei o adolescentă de 17 ani care a fost lovită de o mașină în timp ce traversa strada regulamentar. Cea care a produs accidentul ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 16:50
(5215 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: A furat un gard!

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale de la Fetești au deschis un dosar penal pe numele unui tînăr, de 28 de ani, suspectat de faptul că ar fi sustras gardul de fier al unei gospodării ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 15:40
(4719 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt gard


DSVSA Ialomița: Proprietarii de bovine depistate cu «bluetongue», despăgubiți de stat

Șase ialomițeni proprietari de bovine depistate cu «boala limbii albastre» au fost despăgubiți în urma demersurilor înaintate către Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 14:20
(7048 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...