Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Revista presei Președintelui

Revista presei Președintelui

Începând cu luna iulie 2019, oficiosul Președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru are o nouă formă. Ne facem datoria de a vi-l prezenta, întrucât cele 20000 de exemplare tipărite par a nu fi de ajuns pentru informarea corectă a cetățenilor județului.

Performanță incontestabilă Pe prima pagină a pu­blicației, Președintele Moraru apare de 3 ori, în 3 ipostaze diferite. Dar numele lui nu este pomenit! Pe pagina 2, Președintele apare într-una dintre cele două fotografii și este amintit ca autor moral al reabilitării unui drum județean de 12,5 km. Pagina 3 e o pagină sportivă... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2019, 16:10 (4823 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare

Istoria apei menajere a orașului

Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare

În urmă cu 8 ani, în 2011, primarul Gabi Ionașcu semna un contract cu Grup Romet Buzău prin care firma garanta municipalității realizarea unei stații de tratare a apei care să furnizeze apă potabilă. La 8 ani distanță, în august 2019, primarul Adrian Mocioniu semnează un nou contract pentru modernizarea stației de tratare, cu firma SYA DYNAMIC SOLUTION SRL. În cei 8 ani scurși între cele 2 contracte, slobozenii nu au avut niciodată «apă potabilă» la robinete, iar costurile reabilitării sistemului de apă continuă să greveze bugetul orașului.

Stația de tratare a apei 2.0
Miercuri... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2019, 10:50 (8945 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Tabăra din pridvorul satului»

S-a întâmplat la Săveni

«Tabăra din pridvorul satului»

Timp de 4 zile, copiii din comuna Săveni au participat la «Tabăra din pridvorul satului», eveniment ce s-a desfășurat cu ajutorul voluntarilor de la Asociația «Tineretul Ortodox Român» Iași. Aceștia i-au învățat la rândul lor pe viitorii voluntari din Săveni cum să coordoneze și să se implice pentru o bună desfășurare a proiectului. Împreună cu Primăria Săveni, Parohia din Săveni, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, dar și a Consiliului Județean Ialomița, cei 70 copii s-au putut bucura de o tabără chiar la ei acasă!

Din Moldova până în Ialomița
Pentru prima dată la nivel județean... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2019, 11:10 (4837 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Portret: Nicole Dumitrașcu, artist popular la 15 ani

Portret: Nicole Dumitrașcu, artist popular la 15 ani

Muncă, perseverență și bucurie! Aceste cuvinte sunt cele care o caracterizează cel mai bine pe mica interpretă. Nicole Dumitrașcu este una dintre cele mai tinere soliste ale Sloboziei. Iubirea față de muzică a descoperit-o în urmă cu 12 ani, iar de atunci a adunat în palmaresul său premii importante la concursuri și olimpiade na­ționale și internaționale. Ultima sa realizare a fost participarea la Festivalul Național de Folclor «Doina Bărăganului». Nicole a fost singura concurentă din ju­dețul Ialomița, județ pe care l-a reprezentat cu mândrie.

Sora Soarelui Tânără absolventă de gimna... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2019, 12:10 (4888 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Alocări bugetare de 500000 de lei pentru gropile din asfaltul Sloboziei

DADP «plombează», dar nu garantează!

Alocări bugetare de 500000 de lei pentru gropile din asfaltul Sloboziei

După 8 luni de așteptare, Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia reabilitează arterele de circulație ale orașului. De la începutul lunii și până în prezent au demarat lucările pe Bulevardul Chimiei și pe Șoseaua Brăilei, iar în săptămâna 9-15 septembrie va fi refăcut carosabilul de pe Bulevardul Matei Basarab, între Consiliul Județean și Restaurantul «Central».

Plombe asfaltice pe 8000 mp Primăria Slobozia a locat puțin peste 500000 de lei pentru refacerea carosabilului la nivelul municpiului. Lucrările au demarat la începutul lunii și se vor finaliza înainte de 15 septembrie... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 19:05 (5137 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Săveni, prima zi de școală a venit mai devreme

La Săveni, prima zi de școală a venit mai devreme

Filiala ATOR (Asociația Tineretul Ortodox Român) din Săveni a marcat debutul anului școlar 2019-2020 mai devreme. Vineri, 6 septembrie a.c., părintele Florin Jugănaru, împreună cu opt dintre copiii școlii au umplut ghiozdanele cu rechizite școlare pentru tot anul. Efortul părintelui Jugănaru a fost posibil grație sponsorilor locali, care au asigurat o finanțare de 1500 de lei pentru cei opt copii. «Suntem ajutați de 3 ani să susținem acești copii... Și nu numai pe ei! Dar ei merită o atenție specială pentru că sunt copii care învață foarte bine si sunt apropiați de Biserică...» susține părintele. Majoritatea copiilor sprijiniți de către ATOR Săveni sunt elevi la Școală Generală din comună... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 16:35 (6552 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Atenție, la PNL Slobozia se lucrează!

Atenție, la PNL Slobozia se lucrează!

Sediul PNL Slobozia de la parterul blocului F2 a fost renovat. După cum puteți observa în imagine, locația a fost reamenajată și urmează a fi deschisă permanent în perioada imediat următoare. Potrivit unor surse din cadrul PNL, spațiul va fi utilizat pentru găzduirea echipei de campanie a candidatului PNL la Primăria Municipiului Slobozia, Dragoș Soare. Echipa va fi compusă din candidații la funcțiile de consilier locali, dar și din susținători și simpatizanți ai candidatului. Implicarea lui Dragoș Soare în cursa pentru Primăria Slobozia este recentă. Reamintim că el a evitat luni bune să declare public că va candida. În schimb, este cunoscut în spațiu public pentru conflictele deschise cu președintele... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 14:25 (5569 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Cabinete fără medici și dotări în școlile din Ialomița

Cabinete fără medici și dotări în școlile din Ialomița

Lipsa medicilor nu afectează doar spitalele, ci și școlile sau grădi­ni­țele. Deși la nivelul județului există 28 de cabinete medicale școlare, consultațiile elevilor sunt asigurate cu doar patru medici. Totodată, multe dintre aceste cabinete au nevoie de dotări pentru a funcționa corespunzător.

Este nevoie de medici în școli
Rețeaua cabinetelor medicale școlare și a cadrelor medicale care își desfășoară activitatea în incinta lor este coordonată de Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Potrivit oficialilor DSP, la nivelul unităților de învățământ din județ există 28 de cabinete... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 13:15 (3351 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afaceri ilegale cu pășunile comunei Axintele

Fraudă cu subvenții APIA

Afaceri ilegale cu pășunile comunei Axintele

Este anchetă a Direcției Naționale Anticorupție la Primăria Axintele. Procurorii susțin faptul că edilul localității, Tudor Grigore, i-a dat în folosință fiului său 95,68 ha din islazul comunal! Cu ajutorul acestei suprafețe, Florin Grigore, fiul primarului, a obținut prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița subvenții în valoare de 32 mii de euro. Cercetările au debutat în baza unei sesizări a Camerei de Conturi Ialomița. Verificările auditorilor au fost efectuate în anul 2013, dată la care au des­coperit o sumedenie de nereguli în activita­tea financiar-contabilă a Primăriei Axintele.

Situație revoltătoare... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2019, 19:40 (5832 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pacient internat de 20 de ori într-o lună la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Pacient internat de 20 de ori într-o lună la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un bărbat cu probleme psihice a pus pe jar medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În ultima lună, acesta s-a prezentat de 20 de ori la Unitatea de Primiri Urgențe pentru a fi internat. Bărbatul le-a comunicat medicilor să vrea să fie transferat într-un azil pentru ca cineva să aibă grijă de el. Pacientul domiciliază în comuna Bucu și nu are familie.

Un caz delicat Medicii Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că i-au acordat bărbatului toate îngrijirile medicale necesare. Numai luna trecută el s-a prezentat de 20 de ori la UPU, insistând să fie internat, iar apoi transferat într-un azil. Omul suferă de afecțiuni psihice și se... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2019, 13:10 (8972 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Militar ialomițean ucis în atentatul de la Kabul

Militar ialomițean ucis în atentatul de la Kabul

În noaptea de luni spre marți, 2/3 septembrie 2019, la Ambasada României din Kabul a avut loc un atentat terorist. Un militar român, originar din Fierbinți Târg, a fost ucis... Vasile Rădună a plecat din țară în luna aprilie a acestui an, cu o zi înainte ca tatăl lui să fie înmormântat. «Este o zi neagră pentru comunitate! Vasile Rădună mi-a fost coleg din școala generală până la liceu. Era un om bun!» declară primarul localității Fierbinți Târg, Dobrică Pârvu. Pentru moment, nu se cunosc amănunte privitoare la repatrierea trupului militarului decedat. Ministerul Apărării Naționale a refuzat să ofere informații suplimentare. (foto mediafax)... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2019, 17:10 (10091 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concurs contestabil la Oficiul Cadastru și Publicitate Imobiliară-Fetești

Concurs contestabil la Oficiul Cadastru și Publicitate Imobiliară-Fetești

Un director tehnic al Primăriei Fetești este acuzat că încearcă să-și angajeze «cunoștința» la filiala din Fetești a Oficiului de Cadastru și Publicitate Imo­biliară Ialomița. Marius Ștef, directorul in­stitu­ției, le cere martorilor oculari să facă contesta­ții scrise. Joi, 5 septembrie a.c., se va desfășura proba orală...

Povești sordide de provincie
Slujbele la stat sunt sinecuri pe viață. Iar dacă obții una la punctul de lucru al OCPI din Fetești, se cheamă că ți-a pus Dumnezeu mâna în cap. Mugurel Gabor, director al Direcției Tehnice din Primăria Fetești știe, că doar și... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2019, 20:40 (14231 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

SPORT

Victoria băncii de rezerve

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Înainte Modelu 2-0

Victoria băncii de rezerve

bonus: Dacia Unirea Brăila-Recolta Gheorghe Doja 3-2

Unirea Slobozia a făcut în această vară 12 transferuri, iar acest lucru încă se vede. Se fac totuși pași importanți la capitolul omogenitate... După victoria de la Limanu și insuccesul din Cupa României cu CS Tunari, a venit jocul pe teren propriu, contra celor de la Înainte Modelu. Călărășenii antrenați de simpaticul Marcel Ploaie repre­zintă o trupă incomodă, care i-a dat Unirii bătăi de cap în repetate rânduri. Enache Costea a rămas și acum fidel sistemului de joc 4-3-3 dar, de această dată, rezultatele au întârziat serios să apară. A fost o primă repriză în care cele două combatante și-au găsit greu ritmul. Primele ocazii de gol create i-au scos în evidență pe cei doi portari.

... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2019, 16:20 (5047 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suport psihologic pentru bătrâni, la Centrul «Răsărit în Amurg»

La Slobozia

Suport psihologic pentru bătrâni, la Centrul «Răsărit în Amurg»

Săptămânal, cei peste 600 de vârstnici ai Centrului «Răsărit în Amurg» beneficiază de consiliere psihologică. Bătrânii discută cu un psiholog despre problemele de viață cu care se confruntă. În această săptă­mână, aceștia au învățat cum să-și de­pășească aceste probleme prin dans.

Ora de consiliere Consilierea psihologică de care au parte bătrânii din cadrul Centrului «Răsărit în Amurg», se desfășoară în fiecare zi de luni. Preț de o oră, de la 10,00 la 11,00, aceștia discută cu un psiholog despre toate problemele care-i apasă. Specialistul le oferă sfaturi practice, astfel încât aceștia... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2019, 14:20 (3774 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

La o secundă de victorie

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-CSM Slatina 25-25 (9-12)

La o secundă de victorie

Debutul în noul sezon de Liga Florilor n-a fost tocmai cum și l-au dorit jucătoarele și spectatorii slobozeni. O secundă le-a despărțit pe elevele lui Gheorghe Covaciu de bucuria obținerii celor 3 puncte. O desprindere banală a Lorenei Ostase a lăsat Slobozia doar într-un punct... Până atunci însă au mai fost perioade în care jocul HCM nu a funcționat cum trebuie...

Start timid Doar 10 minute a stat meciul dintre HCM Slobozia și CSM Slatina sub sem­nul echilibrului. Experiența oltencelor și-a pus apoi amprenta și, treptat, acestea s-au distanțat. În minutul 23 era 10-5 pentru oaspete... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2019, 13:55 (4291 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Denisa Negoiță, campioană națională

Lupte pe plajă

Denisa Negoiță, campioană națională

În perioada 28 august-1 septembrie 2019, la Mamaia s-a desfășurat Campionatul Național de Lupte pe Plajă. În competiția Cadetelor, elevele lui Marian Moraru de la CS Amara au ținut din nou steagul sus. După o suită de 6 victorii, Denisa Negoiță a devenit campioană națioanlă la categoria 50 kg. «Mă bucură rezultatul, dar mai cu seamă evoluția Denisei. Nisipul este o su­prafață care o avantajează și acest lucru s-a văzut din plin la această competiție!» ne-a declarat Marian Moraru. Cu Denisa campioană națională, Elena Morar pe locul 5 și Valentina Mihăiescu pe 7, CS Amara a terminat pe locul 2 în clasamentul pe echipe al categoriei Cadetelor. De remarcat și locul 4 ocupat de Marian Stanciu în competiția... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2019, 12:40 (2891 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Control intern la Dispeceratul 112 al Poliției ialomițene

Control intern la Dispeceratul 112 al Poliției ialomițene

Oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au dipus o verificare internă la Dispeceratul 112 al instituției. Controlul este realizat ca urmare a unui apel la 112 înregistrat vineri, 30 august 2019, în care un cetățean ar fi reclamat faptul că șoferul de 19 ani care a provocat accidentul grav produs în dimineața zilei de sâmbătă, 31 august 2019, ar fi circulat cu viteză pe străzile din Reviga. Omul a reclamat în spațiul virtual că deși a alertat polițiștii, nimeni nu a intervenit. Respectivul conducător auto se afla în stare de ebrietate, acesta având o alcoolemie de 0,63 miligrame alcool pur în aerul expirat.

Filmul unei tragedii... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2019, 20:05 (8372 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Cetățenii sesizează poluarea produsă de Clean Tech

Revoltă la Ciulnița

Cetățenii sesizează poluarea produsă de Clean Tech

Vineri, 30 august 2019, la Garda de Mediu Ialomița, opt cetățeni din localitatea Ciulnița au depus sesizări privind poluarea produsă de Clean Tech. Este ultimul episod din scandalul public care durează de mai multe luni... Reamintim că firma Clean Tech Internațional are probleme de mai mulți ani, perioadă în care atât cetățenii, cât și autoritățile au depus zeci de sesizări legate de aspectul poluării produse.

Poluarea Clean Tech
La începutul lunii august 2019, în urma zecilor de sesizări din partea cetățenilor și ale autorităților, Agenția de Mediu Ialomița a demarat procedura... [citește_tot_articolul]

30 August 2019, 17:50 (10241 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Sistemul de colectare selectivă a deșeurilor la Slobozia este un eșec

Autoritățile locale recunosc

Sistemul de colectare selectivă a deșeurilor la Slobozia este un eșec

Joi, 29 august a.c., în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, primarul Adrian Mocioniu a recunoscut că sistemul de colectare selectivă a deșeurilor la Slobozia este un eșec. Reamintim că administrația Mocioniu a investit peste 200000 de lei în module de colectare selectivă a deșeurilor. Conform declarațiilor făcute de primarul Sloboziei, deșeurile reciclabile nu pot fi valorificate în Ialomița.

Dacă tăcea, primar rămânea
Primarul Adrian Mocioniu a declarat în cadrul ședinței Consiliului Local că deșeurile colectate selectiv la nivelul municipiului nu pot fi valorificate... [citește_tot_articolul]

30 August 2019, 14:20 (6384 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cuplul Neacșu-Moraru, oficializat!

Las Fierbinți e sediul PRO România

Cuplul Neacșu-Moraru, oficializat!

Miercuri, 28 august 2019, la drum de seară, Luceafărul politicii ialomițene, Marian Neacșu și Soarele administrației publice locale, Victor Moraru, au prezidat o întâlnire politică în Vestul județului, la Fierbinți. Oficial, cei doi au strâns primarii și viceprimarii din zonă pentru a creiona un program investițional în energie și gaze pentru populație. În fapt, cei doi, susținuți de deputații PSD Andrei Pop și Mihăiță Găină, au negociat pe bază de promisiuni  înființarea unui pol politic al PRO România în Vestul județului, cu epicentrul la Fierbinți. Amfitrionul evenimentului a fost ex-primarul orașului Fierbinți, Iusein Iuksel, care a pus la bătaie doi berbecuți și două vedre cu vin prima... [citește_tot_articolul]

30 August 2019, 13:10 (9850 vizualizări - 15 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
312 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Vasile Blaga NU este pe Facebook

Vasile Blaga NU este pe Facebook

«Avînd în vedere faptul că pe rețeaua de socializare Facebook a fost creat un cont cu numele „Vasile Blaga“, ce are atașată fotografia ministrului Administrației și Internelor, facem precizarea că acest ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2010, 08:57
(25382 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Cros pentru persoanele cu dizabilități

Liga pentru promovarea și apărarea drepturilor persoanelor cu handicap din România organizează «Crosul egalității de șanse pentru persoanele cu dizabilități», ediția a II-a , sîmbătă, 26 iunie 2010, între ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2010, 08:37
(26134 vizualizări - 0 comentarii)


1400 de litri de combustibil și o autoutilitară, indisponibilizate de polițiști

1400 de litri de combustibil și o autoutilitară, indisponibilizate de polițiști

Polițiști din Gheorghe Doja și Miloșești au depistat, pe unul dintre drumurile agricole dintre cele două comune, două autoutilitare, înmatriculate în București, respectiv în județul Prahova. Cu privire ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:23
(22626 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri la plată pentru 9,4 milioane ha

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat vineri, 11 iunie 2010, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață, pentru anul 2010. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:20
(22371 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Cel mai fidel cititor»

Fetești: «Cel mai fidel cititor»

Primăria și Consiliul Local Fetești, la inițiativa primarului Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Bibliotecii Municipale și al Casei de Cultură din localitate, au organizat marți, 15 iunie a.c., acțiunea ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:12
(19821 vizualizări - 0 comentarii)


Cercetat pentru braconaj piscicol

Polițiștii din Vlădeni au depistat un bărbat, de 43 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu, în timp ce pescuia pe rîul Ialomița cu un halău, acesta nefiind autorizat să dețină și să folosească scule ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:11
(22525 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Vlădeni braconaj


«Divina profesie», imortalizată pe hârtie

«Divina profesie», imortalizată pe hîrtie

Începînd de miercuri, 16 iunie, Centrul Cultural «Ionel Perlea» este gazda unei inedite expoziții-concurs de fotografie. Evenimentul, organizat de Asociația Învățătorilor Ialomițeni, în colaborare cu autoritățile ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 11:50
(21244 vizualizări - 0 comentarii)


Și-au declarat animalele furate și polițiștii, găsindu-le, i-au amendat că le-au lăsat libere

Doi ialomițeni au fost sancționați contravențional după ce și-au lăsat animalele fără supraveghere. Asta după ce ambii au sesizat Poliției că animalele le-ar fi fost furate, acestea fiind depistate ulterior ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 11:48
(16442 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Poliție


Amara: Sezonul estival, păzit de jandarmi

Amara: Sezonul estival, păzit de jandarmi

Începînd cu această săptămînă, echipe mixte de jandarmi și polițiști vor patrula pe străzile stațiunii Amara pentru a asigura siguranța și ordinea publică. Măsura a fost adoptată în scopul prevenirii faptelor ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 11:44
(23386 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 07:20
(15665 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 19:08
(14319 vizualizări - 0 comentarii)


Băut și fără permis, la volan

Noaptea trecută, respectiv 14 spre 15 iunie, un autoturism ce se deplasa pe direcția Urziceni-Slobozia a fost oprit pentru un control de rutină de polițiștii din Alexeni și Ion Roată, aflați în serviciul ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:19
(23230 vizualizări - 0 comentarii)


Sănătatea bovinelor, la control

Autoritatea Națională Sanirat-Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor a demarat recent acțiunea privind obținerea statusului de «oficial liber de Bruceloză bovină», motiv pentru care toate exploatațiile ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(25704 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DSV control


Accident produs de un șofer beat cui

Două persoane rănite și un autoturism distrus aproape în totalitate, sînt urmările unui grav accident rutier petrecut în noaptea de 14 spre 15 iunie în apropierea comunei Adîncata. Primele cercetări ale ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(21931 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: accident


Incendii la Gheorghe Doja și Traian

Luni seara, 14 iunie, în jurul orelor 19,00, un apel de urgență alerta pompierii. Apelul fusese dat din comuna Gheorghe Doja unde căminul cultural din localitate se aprinsese de-a dreptul. Clădirea era ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:18
(25757 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii voluntari, în concurs

Inspectoratul pentru Situații de urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a desfășurat, marți, 15 iunie faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:17
(29192 vizualizări - 0 comentarii)


Camera de Comerț Ialomița organizează cursuri de formare

Luni, 14 iunie, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» s-a desfășurat seminarul cu tema «Propuneri pentru realizarea unor proiecte în domeniul energiei regenerabile, prin accesarea de programe de finanțare ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 18:16
(15443 vizualizări - 0 comentarii)


În perioada 11-13 iunie: Muzeul Național al Agriculturii, la Moara Vlăsiei

În perioada 11-13 iunie: Muzeul Național al Agriculturii, la Moara Vlăsiei

Muzeul Național al Agriculturii a participat, în calitate de partener, la prima ediție a Festivalului Vlăsiei, manifestare organizată Consiliul local și Primăria comunei Moara Vlăsiei (județul Ilfov), localitate ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 12:00
(25989 vizualizări - 0 comentarii)


Revista Junior, locul I la Concursul Revistelor Școlare

Revista Junior, locul I la Concursul Revistelor Școlare

«Cea mai mare bogăție din aceasta lume sînt copiii, mai mare decît toți banii din lume și toată puterea de pe pămînt» este motto-ul sub care colectivul de cadre didactice al Grădiniței cu Program Prelungit ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2010, 11:21
(27173 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: revista Junior


«Șoferi» fără permis, beți la volan

În ultimele 48 de ore, în urma controalelor de rutină desfășurate de polițiști, pe arterele județului au fost depistați trei conducători auto ce se aflau la volanul unor autoturisme, cu toate că nu aveau ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 16:38
(22965 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 12/13 iunie, în intervalul orar 22.00-03.00, efective din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 16:36
(13325 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Serviciile voluntare și private de pompieri, la concurs

Marți, 15 iunie a.c., începînd cu ora 8,00, la Stadionul Municipal 1 Mai din Slobozia se va desfășura faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare înființate la nivelul localităților ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 15:32
(17214 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Flutur: «S-a decis înghețarea alegerilor din PD-L la toate nivelurile»

«S-a decis înghețarea deocamdată a alegerilor din PD-L la toate nivelurile» a declarat Gheorghe Flutur după ședința Biroului Permanent Național. «Dorim să ne concentrăm în perioada următoare pe rezolvarea ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 15:01
(17603 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: PDL alegeri


Accidente la Sf. Gheorghe și Făcăeni

Paramedicii din Urziceni au fost prezenți duminică, 13 iunie, în jurul orei 19.30, la un accident rutier, produs între un autotren și un autoturism pe raza comunei Sf. Gheorghe. Aceștia au deconectat bornele ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:29
(14459 vizualizări - 1 comentariu)


Sinești: A căzut din căruță

Echipajul SMURD a fost solicitat duminică, 13 iunie, pe raza comunei Sinești. Un bărbat, de 32 de ani, a căzut din căruță și s-a ales cu multiple traumatisme. După acordarea îngrijirilor medicale inițiale ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:28
(16544 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Animal scos de pompieri din noroi

O bovină rămasă împotmolită în noroi, pe malul stîng al rîului Ialomița, a fost salvată sîmbătă dimineață, în jurul orei 8.30, de pompierii din Urziceni. Aceștia au acționat cu mijloacele din dotare timp ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:28
(16126 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița pompier


La Slobozia a ars o casă, la Țăndărei un transformator electric,  iar la Coșereni o motocicletă s-a făcut scrum

La Slobozia a ars o casă, la Țăndărei un transformator electric, iar la Coșereni o motocicletă s-a făcut scrum

Vineri seara, 11 iunie, o casă de pe strada Plevnei din Slobozia a luat foc. Întrucît proprietara, ce locuia singură, nu era acasă în momentul izbucnirii incendiului, flăcările au fost observate de vecinii ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 12:22
(26907 vizualizări - 0 comentarii)


«Clubul de vacanță» la Protoieria Urziceni

În cursul vacanței de vară, respectiv 15 iunie-15 septembrie, Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu organizația World Vision România, susține programul «Clubul de vacanță ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:44
(16340 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amenzi de peste 5300 de lei într-o singură noapte

În cursul nopții de vineri spre sîmbătă, 11/12 iunie, în miez de noapte, polițiști de siguranță publică și poliție rutieră, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari, au acționat pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:38
(16513 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia amenzi


Borănești, Bărcănești și Coșereni, în vizorul polițiștilor

Efective ale Poliției Municipiului Urziceni și ale posturilor de poliție limitrofe au acționat pe raza comunelor Borănești, Bărcănești și Coșereni, urmărindu-se în special prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:36
(14680 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...