Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Ploaie de medalii la Naționalele pe plajă

Lupte libere, CS Amara

Ploaie de medalii la Naționalele pe plajă

La sfârșitul săptămânii precedente, Plaja «Limanul 2 Mai» a găzduit Campionatul Național de Lupte adresat copiilor sub 13 și sub 15 ani. CS Amara a demonstrat din nou că luptele pe plajă sunt printre «specialitățile casei», iar elevii lui Marian Moraru au adăugat din nou palmaresului medalii în competițiile individuale și trofee în cele pe echipe. În turneul rezervat copiilor sub 13 ani, CS Amara a obținut locul 2 în clasamentul pe echipe grație rezultatelor foarte bune la individual. Alexandru Minea-30 kg și Ștefan Stancu-40 kg au devenit campioni naționali. Mult mai bogată a fost recolta la «U15», acolo unde echipa CS Amara s-a clasat pe locul 1 la feminin și pe locul 3 la masculin. Cum era... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2019, 13:10 (3676 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

În cantonament la Vatra Dornei

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

În cantonament la Vatra Dornei

În perioada 7-15 iulie 2019, jucătoarele HCM Slobozia se află în cantonament în stațiunea suceveană Vatra Dornei. În această perioadă, antrenorul Gheorghe Covaciu și preparatorul Marius Mirea vor pune accent pe acumulările de ordin fizic. Cei doi au la dispoziție un lot de 14 jucătoare: portarii Polocoșer, Savko și Aron, extremele Moldoveanu, Ilie, Toma, Sava și Nicolae, jucătoarele din linia de 9 metri Banciu, Vartic, Bălăceanu și Georgescu, precum și pivoții Naumenko și Ciolan. Mouna Jlezi a fost reținută de ceva probleme personale în țara natală. Ea urmează un program separat de pregătire și va face joncțiunea cu lotul la finele săptămânii. Tot atunci vor reveni în lot interii Andreea Ivan... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2019, 11:40 (6541 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 600 de ialomițeni au fost diagnosticați cu cancer în primele 5 luni ale anului!

Peste 600 de ialomițeni au fost diagnosticați cu cancer în primele 5 luni ale anului!

Cancerul afectează tot mai mulți ialomițeni. O statistică a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că peste 600 de persoane din județ au beneficiat de concedii medicale, fiind diagnosticate cu afecțiuni oncologice. Anual, în Ialomița se cheltuie aproximativ 1 milion de lei pentru tratamentele și investigațiile prescrise de medici bolnavilor care suferă de cancer.

Cifrele neputinței Estimările oficialilor Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că cele mai multe dintre concediile medicale decontate în primele 5 luni ale anului în curs de către instituție... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2019, 11:05 (16904 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

despre confortul social

A devenit clar. «Statul pa­ralel» există, marii corupți au imunitate, funcționarii publici sunt intangibili, sistemul privat se prăbușește sub povara celor peste 100 de modificări anuale ale Codului Fiscal... Și toți exersăm resemnarea. În locul ripostei, alegem atitudinea mioritică. Dar nu cea a ciobănașului moldovean, nu viața de dincolo de viață... Alegem varianta perdantă și prost înțeleasă de politicienii care vor să interzică Miorița în școli. Alegem fatalitatea! Punem umărul la edificarea «statului paralel» multilate­ral dezvoltat debitând scenarii po­litice inepte, le cerem scuze funcționarilor publici pentru că vrem să plătim taxe și impozite, acceptăm orice aberație... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2019, 17:25 (3827 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița, procentul de promovare este de 63,17%

Primele rezultate la Bacalaureat 2019

În Ialomița, procentul de promovare este de 63,17%

Luni, 8 iunie 2019, Ministerul Educației a făcut publice rezultate parțiale la Bacalaureat 2019. Procentul de promovare înregistrat în Ialomița este de 63,17%. De asemenea, patru elevi au obținut medii de 10. Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, alți trei elevi au fost eliminați din timpul examenului pentru că au încercat să copieze.

Peste 500 elevi au picat Bacalaureatul
Potrivit statisticilor oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Bacalaureatul 2019 a fost promovat de 63,17% dintre absolvenții de liceu. Concret, dintre cei 1704 elevi înscriși, doar... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2019, 15:42 (4960 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rezultatele Evaluării Naționale arată cele mai slabe școli din Ialomița

Rezultatele Evaluării Naționale arată cele mai slabe școli din Ialomița

La începutul acestei săptămâni, Ministerul Educației a prezentat rezultatele finale ale Evaluării Naționale. În Ialomița, potrivit statisticilor oficiale, procentul de promo­vare nu s-a modificat semnificativ. Rezultatele pe care elevii le-au obținut arată că, în ultimii 4 ani, în 7 școli din județ promovarea acestui examen este o adevărată provocare. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au omis să facă declarații pu­blice cu privire la această situație.

Cifrele indiferenței În fiecare an, reprezentanții Învățământului ialomițean promit că vor face eforturi pentru a ridica... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2019, 14:05 (6002 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agresorii bătrânei din Slobozia, monitorizați de 3 instituții publice!

Agresorii bătrânei din Slobozia, monitorizați de 3 instituții publice!

Noi detalii ies la iveală despre minorii care au violat și agresat o bătrână care locuia în centrul Sloboziei, la jumătatea lunii trecute. Cei doi se aflau sub monitorizarea Poliției, dar și a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Niciuna dintre cele două instituții nu a putut găsi însă o măsură eficientă pentru a preveni tragedia. Reamintim că, din cauza leziunilor suferite, victima mi­norilor a murit la spital. Aceștia sunt acum arestați pentru «omor calificat» și «viol». Surse judiciare susțin faptul că s-ar afla și în evidențele DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița pentru «consum de etnobotanice»...

Fapte tratate cu indiferență... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2019, 10:50 (7320 vizualizări - 7 comentarii)

REPORTAJ

Crucea Roșie Ialomița are peste 200 de voluntari

Crucea Roșie Ialomița are peste 200 de voluntari

Fete și băieți, femei și bărbați de toate vârstele din Ialomița ajută zilnic la bunăstarea comunității ialomițene. Gabriela, Mariana și Georgiana sunt 3 dintre cei peste 200 de voluntari care fac parte din familia ialomițeană a Crucii Roșii. Campaniile sociale, campaniile de informare și prevenire sunt cele care îi unesc pe voluntari.

Slobozia, un oraș neinformat Voluntarii Crucii Roșii Ialomița organizează săptămânal campanii de binefacere pentru a veni în ajutorul oamenilor. Campaniile de informare, de conștientizare sau acțiunile sociale pe care le desfășoară îi marchează pe fiecare... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2019, 12:55 (4282 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Fata care a salvat peste 600 de căței

Fata care a salvat peste 600 de căței

Andreea Coles este o tânără originară din Slobozia, dar lucrează peste hotare, în Suedia... Distanța față de locul natal nu a reprezentat o piedică pentru ea să ajute cățeii din adăpostul DADP Slobozia. Într-un an de zile, de când și-a însușit rolul de voluntar, fata a salvat peste 600 de câini.

Îngerul lui Grivei «Numele meu este Andreea Coles, am 24 ani și întotdeauna am iubit animalele peste măsura înțelegerii celorlalți!». Se prezintă simplu, însă vorbele ei au o mare însemnătate, ce contribuie la propria fericire sufletească... Povestea cu salvarea cățeilor începe banal, spune... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2019, 16:10 (20708 vizualizări - 48 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un nou «tun» împotriva țânțarilor

Achiziție nouă la DADP Slobozia

Un nou «tun» împotriva țânțarilor

După mai bine de o lună de zile, timp în care țânțarii au monopolizat Slobozia, Valeriu Roșca, directorul Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia susține că «dezinsecția aero este inutilă!». În tot acest timp, «tunul» împotriva țânțarilor a fost utilizat de doar 6 ori pe străzile ora­șului, iar codurile meteorologice de ploi și vânt au ajutat la înmulțirea insectelor. Pentru a fi eficient, DADP Slobozia achiziționează un nou «tun», de 120 mii de lei...

Lupta împotriva țânțarilor continuă În fiecare vară, municipiul Slobozia este asaltat de țânțari. Până în acest an, lupta... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2019, 12:10 (4514 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Traficantul de droguri «Oache» a primit 3 ani și 8 luni cu executare

Sentință a Tribunalului Ialomița

Traficantul de droguri «Oache» a primit 3 ani și 8 luni cu executare

Judecătorii Tribunalului Ialomița au dat o primă sentință în dosarul penal în care Ionuț Gabriel Mocanu, cunoscut sub numele de «Oache», a fost cercetat pentru «trafic de droguri de risc». Incul­patul a fost condamnat la 3 ani și 8 luni de închisoare cu executare. În același dosar au mai fost judecate alte trei persoane. Investigația a fost coordonată de procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, în urma unor anchete ale ziarului Independent referitoare la consumul de substanțe interzise pe străzile din Slobozia. Denumite «Mărturii din orașul condamnaților», respectivele anchete au prezentat pe larg indiferența cu care autoritățile... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2019, 14:15 (9831 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu

În «groapa lui Stoica» nu poți intra decât prin cele două găuri de lift. Una e în perimetrul șantierului și are două rânduri de gard. Cealaltă e pe esplanadă, unde parchează șoferul prefectului mașina instituției. Pe-acolo am intrat și noi... Cu aprobare, cu primarul Adrian Mocioniu și cu inginerul Marian Dinu, că «groapa lui Stoica» e șantier în conservare. Primarul Adrian Mocioniu nu intră pentru prima dată în «groapă». Nici noi, de altfel, am mai fost în 20 iulie 2018... Tot cu aprobare! Atunci, sub imperiul emoțiilor, relatam că se simte deja mirosul de igrasie și că apa băltește, ici și colo... Și ni se explica, didactic, că e din cauza ploilor. Miercuri, 3 iulie 2019, în «groapa... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2019, 22:05 (5799 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hotărâri ale Consiliului Local Slobozia care afectează viața publică

Hotărâri ale Consiliului Local Slobozia care afectează viața publică

COMIND extinde supermarketul Ialomița Consilierii locali au aprobat un proiect de hotărâre prin care COMIND SA a solicitat concesionarea a 151 mp de teren în imediata vecinătate a supermarketului Ialomița. Suprafața concesionată va fi utilizată pentru construcția unei clădiri P+3, lipită de actuala construcție, dar și pentru o rampă de aprovizionare. Prețul de concesionare a terenului în zonă este de 12,56 lei/mp/an.

2 ani în plus pentru garaje Consiliul Local Slobozia a aprobat prelungirea contractelor de concesiune ce au ca obiect te­renurile pe care sunt amplasate garaje tip... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2019, 21:10 (6523 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ștefan Mușoiu e vicecampion Interparlamentar

Politică cu șpițul

Ștefan Mușoiu e vicecampion Interparlamentar

Remarcabil prin absențe repetate în viața politică, deputatul PSD Ștefan Mușoiu a reușit performanța de a deveni vicecam­pion cu echipa Parlamentului României. El a participat la «Campionatul de fotbal interparlamentar 2019», eveniment care are 22 de ani de tradiție și care a fost organizat anul acesta în România, în perioada 27-30 iunie 2019.

Avem echipă, avem valoare! În timp ce toată suflarea pesedistă se dădea de ceasul morții s-o voteze pe Viorica președinte în locul lui Dragnea, deputatul PSD Ștefan Mușoiu făcea politică cu crampoanele. El a participat în perioada 27-30 iunie... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2019, 18:40 (4323 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Moraru finanțează nejustificat ADI Ialomița

Administrația Moraru finanțează nejustificat ADI Ialomița

În anul 2017, președintele Victor Moraru a susținut public înființarea Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița. Asociația, considerată de președinte «motorul de dezvoltare administrativă a județului», funcționează după modelul european, dar este finanțată din fonduri publice județene. Banii sunt utilizați pentru reparații pentru acoperișuri de școli, asfaltări de străzi comunale și terenuri sintetice de fotbal. Niciunul dintre aceste proiecte nu este însă «de interes județean», așa cum impune Legea 215, privind administrația publică locală, în baza căreia a fost înființată Asociația.

Pomul lăudat al administrației județene... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2019, 10:55 (4044 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1 milion de euro pentru copiii statului

Casele de tip familial

1 milion de euro pentru copiii statului

Vechile centre de plasament din județ vor fi închise. Procesul de dezinstituționa­lizare urmează să se extindă la toate «orfelinatele» vechi din Ialomița. Următorul pe listă este Centrul de Plasament de la Urziceni. În locul acestuia se vor construi case de tip familial. Astfel, la acest moment, în Ialomița există 5 case de tip familial, la Slobozia găsindu-se 3 dintre ele.

Închiderea centrelor de plasament
Dezinstituționalizarea ve­chilor «orfelinate» este un amplu proiect la nivelul țării, început în anul 2001. Numai în județul Ialomița au fost închise 3 centre de tip vechi... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2019, 19:05 (4647 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Retrocedarea terenurilor din Balta Ialomiței bate pasul pe loc

De 7 ani

Retrocedarea terenurilor din Balta Ialomiței bate pasul pe loc

Anul acesta se împlinesc 7 ani de când ialomițenii care și-au câștigat drepturile de a primi pământ în zona Balta Ialomiței-Stelnica aș­teaptă să intre în posesia terenurilor. Estimativ este vorba despre o suprafață de 1485 de hectare, pentru care oamenii au obținut titluri de proprietate în baza unor hotărâri judecătorești definitive. Procedura este blocată din cauza refuzului Agenției Domeniilor Statului de a retroceda respectivele su­prafețe. Sătui să mai aștepte, câțiva dintre beneficiarii titlurilor de proprietate au cerut în instanță executarea silită a Comisiei Județene de Fond Funciar, a Comisiei Locale de Fond Funciar Stelnica, dar și a Agenției Domeniilor Statului. În prezent, cele ... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2019, 13:50 (6779 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

O adolescentă a dispărut din Tabăra «Pavilioane» Amara

Neglijată de supraveghetor

O adolescentă a dispărut din Tabăra «Pavilioane» Amara

Este anchetă internă la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, după ce o fată de 14 ani, aflată sub monitorizarea instituției, a dispărut din Tabăra «Pavilioane» Amara. Fata a fost găsită de polițiști într-un microbuz, în timp ce se îndrepta cu bunica sa spre București. Supra­veghetorul care trebuia să aibă grijă de grupul de copii din care adolescenta făcea parte a declarat că nu a cunoscut-o...

Verificările sunt în curs Incidentul s-a petrecut la sfâr­șitul săptămânii precedente, mai exact vineri, 28 iunie 2019. Ado­lescenta de 14 ani, împreună cu... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2019, 22:05 (6372 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean a alocat 1,7 milioane lei pentru finanțarea AFC Unirea ’04

Asigurare pentru sezonul competițional 2019-2020

Consiliul Județean a alocat 1,7 milioane lei pentru finanțarea AFC Unirea ’04

Vineri, 28 iunie 2019, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița, a fost aprobată alocarea sumei de 1,7 milioane de lei anual pentru finanțarea echipei de fotbal Unirea Slobozia. Hotărârea Consiliului Județean Ialomița vizează «anul competițional 2019-2020 și contractele de finanțare». Votul confirmă speculațiile legate de implicarea președintelui Victor Moraru în susținerea Asociației Fotbal Club Unirea ’04...

Fotbalul, adjudecat de președintele Moraru Plenul Consiliului Județean Ialomița a votat vineri pentru finanțarea echipei de fotbal Unirea Slobozia timp de două sezoane... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2019, 19:25 (14012 vizualizări - 21 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prima realizare edilitară a administrației Mocioniu

Laudă-te, gură!

Prima realizare edilitară a administrației Mocioniu

Primăria Slobozia anunță pe pagina de Facebook a administrației locale că a realizat 512 m de trotuar pe strada Unirii, din Cartierul Slobozia Nouă. Aceștia sunt primii metri de trotuar din oraș ai administrației Mocioniu.

Domnia și prostia se plătesc
Administrația Mocioniu surprinde din nou. La nici 2 săptămâni de la demararea lucrărilor de asfaltare pentru 5 străzi din municipiu, oficialii locali anunță că au rea­lizat un tronson de 512 m de... trotuar! «Primii 520 de metri din cei peste 2 kilometri din proiect au intrat în procesul de modernizare. Până în vara anului viitor, 5 străzi din municipiul Slobozia vor fi asfaltate de către un constructor din Ilfov. SC Magnum Contrans SRL a deschis șantierul în Cartierul Slobozia Nouă, unde execută lucrări pe strada Unirii, care are o lungime de 520 m. Până la asfaltarea carosa­bilului, se montează trotuarele!»... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2019, 19:10 (5926 vizualizări - 4 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
265 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: Mandat european de arestare executat de polițiști

Autoritățile judiciare din Ialomița au reușit să prindă un tînăr de 25 de ani, descoperit pe raza orașului Țăndărei, pe numele căruia autoritățile din Danemarca au emis un mandat de arestare în urma comiterii ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 08:33
(9602 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Lovită pe trecerea de pietoni

Un tînăr de 26 de ani a lovit, în cursul zilei de marți, 10 septembrie a.c., o femeie care traversa regulamentar strada pe trecerea de pietoni. Victima a fost transportată la volan. Șoferul de 26 de ani ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 08:20
(7612 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Pietoni amendați de polițiști

Nu doar șoferii ajungă să fie amendați de polițiștii Serviciului Rutier, ci și pietonii. În cadrul unei acțiuni de amploare demarată de oamenii legii pe raza județului, pietonii care au ignorat zebra au ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 08:10
(7718 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Poliția în acțiune pe străzile județului

Oamenii legii au continuat acțiunile preventive specifice pe raza județului Ialomița. În cursul zilei de miercuri, 10 septembrie a.c., polițiștii au aplicat amenzi cetățenilor certați cu legea. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 07:09
(8273 vizualizări - 0 comentarii)


Hoții își fac de cap la Slobozia. Un magazin de electrocasnice și o grădiniță, jefuite în 72 de ore!

Slobozia este din nou sub asediul hoților. O bandă de suspecți acționează de cîteva zile pe străzile orașului, iar prinderea lor pare imposibilă pentru polițiști. Suspecții au la activ două spargeri, ambele ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2013, 08:37
(11191 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Militar ISU, rănit într-un accident de motocicletă

Slobozia: Militar ISU, rănit într-un accident de motocicletă

Un subofițer din cadrul Serviciului de Descarcerare a fost rănit în noaptea de joi spre vineri, 5/6 septembrie 2013. Militarul conducea o motocicletă, moment în care a pierdut controlul vehiculului și s ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2013, 21:09
(9357 vizualizări - 3 comentarii)


Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România sfătuiește fermierii să-și stocheze recoltele!

«Datorită situației dezastruoase pentru fermieri, privind piața produselor agricole, LAPAR le recomandă producătorilor agricoli să facă tot posibilul să-și stocheze producțiile de grîu, floarea-soarelui ...[citește_toată_știrea]

20 August 2013, 14:56
(10258 vizualizări - 3 comentarii)


Accident rutier grav la Movilița! Un mort și șase răniți...

O persoană a decedat iar alte șase au fost rănite, după ce două autoturisme în care se aflau au intrat în coliziune pe DN2, în apropierea localității Movilița. Evenimentul s-a produs în după-amiaza zilei ...[citește_toată_știrea]

20 August 2013, 09:54
(6763 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 201 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 19 august 2013, sînt disponibile 201 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 18:37
(10898 vizualizări - 6 comentarii)


Bucu: Beat la volan, a fost prins de radar cu 96 km/h în localitate!

Un bărbat de 61 de ani, din București, a fost înregistrat  de polițiști cu aparatul radar de supraveghere video a traficului rutier în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Bucu cu viteza ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 18:19
(7863 vizualizări - 1 comentariu)


Tînărul care a produs accidentul de vineri, arestat preventiv pentru 29 de zile!

Judecătoria Slobozia a emis pe numele tînărului de 28 de ani, din Slobozia, cercetat pentru comiterea infracțiunilor de ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, părăsirea locului accidentului fără ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 17:51
(9334 vizualizări - 1 comentariu)


Borănești: Incendiu de la un foc din curte

Un incendiu a izbucnit în după-amiaza zilei de duminică, 18 august a.c, în gospodăria unui cetățean din localitatea Borănești, după ce proprietarul a făcut focul în curte și l-a lăsat nesupravegheat. În ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 13:50
(6094 vizualizări - 0 comentarii)


DN21: Grav accident provocat de un tânăr slobozean, beat la volan și cu permisul suspendat! Un mort și doi răniți...

DN21: Grav accident provocat de un tînăr slobozean, beat la volan și cu permisul suspendat! Un mort și doi răniți...

Poliția a fost sesizată vineri, 16 august a.c., în jurul orei 21,00, cu privire la faptul că pe DN21 s-a produs un accident grav. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului au stabilit ...[citește_toată_știrea]

17 August 2013, 12:38
(11704 vizualizări - 12 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului pentru iulie 2013, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iulie 2013, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7078 șomeri, din care 1772 șomeri indemnizați, respectiv 5306 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

14 August 2013, 12:53
(5472 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Din nou înșelăciune prin metoda «Accidentul»

O persoană din județul Ialomița a rămas fără o sumă importantă de bani după ce a dat curs solicitării formulate de o persoană necunoscută prin intermediul telefonului. Poliția atrage atenția cu privire ...[citește_toată_știrea]

14 August 2013, 11:31
(10082 vizualizări - 2 comentarii)


Scînteia: S-a înecat în canalul de irigații

Un bărbat de 24 de ani a murit marți seara, 13 august a.c., în jurul orei 21,00, după ce a intrat să se scalde într-un canal de irigații, pe raza localității Scînteia, și nu a mai ieșit. Martorii au sunat ...[citește_toată_știrea]

14 August 2013, 08:27
(10847 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Scânteia înec


Movilița: Accident provocat de o explozie a unui cauciuc

Poliția a fost sesizată marți, 13 august a.c., cu privire la faptul că pe DN2 s-a petrecut un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, în timp ce un bărbat, de 54 de ani, din București, conducea ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 20:24
(9894 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărire ca în filme la Urziceni

În cursul zilei de marți, 13 august a.c., o patrulă de siguranță publică, aflată în serviciul de patrulare pe Calea București, din Urziceni, a efectuat semnalul regulamentar de oprire pentru un autoturism ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 19:23
(6720 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Peste 200 de polițiști, în stradă de Sfînta Marie

Peste 200 de polițiști vor fi la datorie, pe timpul manifestărilor prilejuite de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului (Sfînta Marie), pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 18:11
(6952 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat mangă la volan

Un tînăr de 24 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiști în timp ce conducea un autoturism, pe raza localității de domiciliu, sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 17:15
(7430 vizualizări - 3 comentarii)


Scandal la un bar din Drăgoești

Polițiștii au reținut marți, 13 august a.c., pe bază de ordonanță de reținere, patru tineri, cu vîrste cuprinse între 19 și 27 de ani, domiciliați pe raza județelor Ialomița și Călărași. Față de aceștia ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 16:14
(5415 vizualizări - 1 comentariu)


Școlile auto, în atenția inspectorilor ITM Ialomița

În luna iulie 2013, din inițiativa Inspecției Muncii București, s-a desfăsurat în județul Ialomița Campania Națională privind verificarea respectării prevederilor legale referitoare la încheierea și executarea ...[citește_toată_știrea]

12 August 2013, 13:06
(6419 vizualizări - 1 comentariu)


APDRP: Fermele de familie, finanțate prin Măsura 121

Agenția de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit informează potențialii beneficiari ai Programul Național de Dezvoltare Rurală asupra unor noi posibilități de asigurare a cofinanțării private a proiectelor ...[citește_toată_știrea]

12 August 2013, 12:02
(11025 vizualizări - 3 comentarii)


Icoana Maicii Domnului-făcătoare de minuni de la Mînăstirea Iviron din Muntele Athos, la Țăndărei

Sîmbătă, 3 august 2013, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, se va purta în procesiune Icoana Maicii Domnului, făcătoare de minuni, de la Mînăstirea Iviron din Muntele Athos, pe ...[citește_toată_știrea]

1 August 2013, 18:51
(12377 vizualizări - 11 comentarii)


Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit un incubator!

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit un incubator!

Fundația «Salvați Copiii» a inițiat, alături de o firmă producătoare de apă minerală și băuturi răcoritoare, campania «Îi ajutăm să înflorească». Scopul acestei acțiuni este acela de a dota secțiile de ...[citește_toată_știrea]

1 August 2013, 15:11
(7581 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: Tânără de 19 ani, dispărută

Fetești: Tînără de 19 ani, dispărută

Polițiștii de investigații criminale au fost sesizați cu privire la faptul că o tînără, de 19 ani, a plecat de la domiciliul său, situat pe raza municipiului Fetești și nu a revenit pînă în prezent. Din ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 15:45
(9979 vizualizări - 4 comentarii)


Gîrbovi: Copil pe bicicletă, acroșat de un autoturism

Poliția a fost sesizată marți, 30 iulie a.c., în jurul orei 11,30, cu privire la faptul că pe raza localității Gârbovi s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 15:03
(8128 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi accident


Valea Ciorii: La 17 ani a violat o bătrînă de 78!

Polițiștii au reținut luni, 29 iulie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore un minor în vîrstă de 17 ani pentru comiterea infracțiunii de viol. Duminică, 28 iulie a.c., Poliția a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 14:59
(9435 vizualizări - 12 comentarii)

Taguri: Valea Ciorii viol


Fierbinții de Sus: Incendiu după ce a verificat butelia cu un chibrit

Luni, 29 iulie a.c., în jurul orei 21,50, locuința unui cetățean din localitatea Fierbinții de Sus a fost cuprinsă de flăcări, după ce proprietarul, o femeie în vîrstă de 67 de ani, a verificat etanșeitatea ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 13:48
(9254 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: A adormit la volan. Doi morți și doi răniți!

Luni, 29 iulie a.c., în jurul orei 13,15, în timp ce un bărbat, în vîrstă 56 de ani, din județul Brașov, conducea un autoturism pe DN2A, din direcția Slobozia către Urziceni, în afara localității Balaciu ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 10:43
(6984 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...