Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Etapa oaspeților

Fotbal, Liga a IV-a

Etapa oaspeților

4 victorii oaspeții, 2 egaluri și doar 2 meciuri în care s-au impus gazdele! Așa arată bilanțul primei etape a returului Ligii a IV-a ialomițene. După o iarnă agitată pe piața transferurilor, primele două clasate reușesc să se mențină pe poziții, cu toate că nu le-a fost deloc ușor. Liderul Bărăganul Ciulnița a trecut la limită de ultima clasată, Unirea Ion Roată, în vreme ce Recolta Gheorghe Doja a trecut cu 1-0 de un adversar ceva mai dificil, FC Urziceni. Prima surpriză o găsim la Munteni Buzău, unde ocupanta locului 3 nu izbutește decât un egal pe teren propriu în fața echipei de pe locul 14, Unirea Grivița. Amara a pornit returul cu dorință clară a situației din clasament. Din păcate, primul... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 18:05 (5172 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal, HCM Slobozia-CNOT Iași 33-18 (15-13)

Două reprize distincte

HCM Slobozia a trăit periculos prima repriză a meciului cu tinerele handbaliste de la CNOT Iași, dar s-a desprins categoric în partea secundă. Firește, nu s-a pus niciun moment problema învingătoarei, dar în startul partidei au existat semnale de alarmă. Andreea Sandu de la oaspeți a semănat ceva pa­nică în apărarea slobozeană, în vreme ce portarul Iustina Popa a oprit mai multe acțiuni ale HCM cu parade de efect. În minutul 17, tabela arăta un neverosimil 9-6 pentru oaspete și, chiar dacă meciurile precedente arătau clar că diferența de valoare este net în favoarea Sloboziei, în tribune au început să apară zumzete de neîncredere. Abia în finalul primei reprize s-a consemnat desprin­derea prin... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 17:40 (4652 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Cupa Mărțișor», la a II-a ediție

Fotbal feminin

«Cupa Mărțișor», la a II-a ediție

Sala de sport a Liceului «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia a găzduit sâmbătă, 2 martie a.c., a II-a ediție a «Cupei Mărțișor», competiție de fotbal feminin organizată de Clubul Activ Slobozia. Pe lângă echipa gazdă, la acest interesant turneu a mai parti­cipat Dream Team București, Progresul Spartac București, Carmen București, Viitorul Călărași și Girls Team Teleorman. Competiția a cuprins două categorii: cea a fetelor sub 18 ani și cea a jucătoarelor sub 15 ani. A fost un maraton fotbalistic care a demonstrat încă o dată că fotbalul feminin reprezintă o ramură sportivă care captează tot mai mult atenția microbiștilor. Și pentru că întotdeauna trebuie să existe un câștigător, la categoria «... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 17:15 (4068 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență din Ialomița au nevoie de dotări

Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență din Ialomița au nevoie de dotări

Deși adminis­trațiile locale din Ialomița dispun de Servicii Voluntare pentru Situații de Urgență, de cele mai multe ori intervenția acestora este îngreunată din cauza tehnicii învechite pe care o folosesc. Mai mult, o analiză a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița arată că multe dintre aceste servicii nu dispun de mașini pentru stingerea incendiilor.

În intervenții cu mâinile goale
Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență se doresc a fi o alternativă a pompierilor profesioniști. Acestea au fost create pentru a asigura intervenția în cazul situațiilor de... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 13:50 (8219 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița concediază angajații abuziv

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița concediază angajații abuziv

bonus: Nepotism pe bani publici

Judecătorii Tribunalului Ialomița au demonstrat modul abuziv în care unii angajați pot fi lăsați fără loc de muncă. Un astfel de caz s-a petrecut la Centrul Județean pentru Conser­varea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița. În urmă cu un an, șeful instituției, preotul Cătălin Stanciu, a semnat demiterea unuia dintre anga­jați, motivând faptul că acesta a absentat nemotivat de la serviciu. Magistrații au avut însă altă opinie și obligă acum instituția să-l reangajeze și să-i plătească bărbatului despăgubiri bănești în valoare de peste 25 mii de lei! De la preluarea mandatului și până în prezent, actuala conducere a instituției menționate a fost implicată în mai multe scandaluri publice... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 10:10 (17872 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comuna Bucu va avea 30 km de trotuare

Comuna Bucu va avea 30 km de trotuare

Comuna Bucu este prima localitate din județul Ialomița care a avut toate străzile asfaltate. Anul acesta a venit rândul trotuarelor... Administrația dorește să finalizeze 30 kilometri de trotuare, primii 15 kilometri find deja realizați...

Trotuar pentru comunitate La Bucu, locuitorii comunei merg pe trotuare. Investiția este asigurată acum prin Programul Național de Dezvoltare Rurală 2. Lucrările de execuție au început în urmă cu doi ani și au ajuns la jumătate... Valoarea totală a investiției este de 2,7 milioane de lei. Secretarul comunei, Alexandru Răceanu, afirmă că «anul acesta... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2019, 17:35 (9163 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cu Ialomița-n Târgul de Turism al României

Cu Ialomița-n Târgul de Turism al României

Și anul acesta Consiliul Județean a promovat turismul din Ialomița la Târgul de Turism al României, desfășurat în perioada 21-24 februa­rie 2019. Pe această cale ne cerem public scuze pentru că am apreciat că autoritățile județene nu au o strategie de promovare a turismului. Ei, bine, au! Consiliul Județean Ialomița cheltuie anual, apreciem noi, cam peste 100000 de euro din banii contribuabililor pentru a participa la acest Târg și a oferi vizitatorilor rătăciți printre standuri imaginea unui Bărăgan idilic în care podurile dunărene străjuiesc vestigii milenare. Concret, anul acesta autoritățile județene au organizat un stand catalogat drept «spectaculos», în care căpițele de fân s-au învecinat... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2019, 13:15 (5712 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Condamnări definitive în dosarul morților de la Cocora

Soția primarului Lefter, închisoare cu suspendare

Condamnări definitive în dosarul morților de la Cocora

După 7 ani de anchete și procese, Curtea de Apel din București a dat sentințe definitive în dosarul celor doi bărbați care și-au pierdut viața în timp ce lucrau pe șantier la moara primarului din comuna Cocora. Pedepsele date în acest caz reprezintă o premieră, având în vedere faptul că anchetele deschise în jurul accidentelor de muncă stagnează cu anii în sertarele procurorilor.

Morți pe șantier În luna octombrie a anului 2012, moartea a semănat groază pe șantierul unde se ridica moara primarului din Cocora. La primele ore ale dimineții, un zid al construcției s-a prăbușit peste muncitorii... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2019, 09:55 (22991 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ultimul pantofar pentru dame

Ultimul pantofar pentru dame

Întâi am adus papuci de plastic de la turci. Apoi ne-am cumpărat adidași în locul tenișilor de Drăgășani. Apoi s-au închis atelierele, apoi cizmăriile din oraș... Dinu Carcalete le-a văzut pe toate. Și s-a încăpățânat să facă meseria asta. Până a ajuns ultimul pantofar din Slobozia...

Dinu Carcalete face pantofi de 35 de ani Dinu Carcalete are 51 de ani și e ultimul pantofar pentru dame din Slobozia. A fost și pentru bărbați, dar a renunțat... Nu era rentabil. Face meseria asta de 35 de ani! Iar acum, la 51 de ani, l-am găsit într-un atelier închiriat pe Strada Independenței, așteptându... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2019, 12:50 (9944 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

golgota Legii în Ialomița

În fiecare zi suntem dați cu capul de Lege. Suntem loviți de ea sistematic, zdra­văn, până facem cucuie. Dacă înțelegem imediat, ne resemnăm. Dacă nu, o luăm de la capăt. A doua oară suntem loviți de Lege cu sălbăticie, până la sânge, ca să pricepem! Aceasta este prima etapă a trierii. Cei care supraviețuim, ajungem la Primărie. Acolo ni se explică că se poate numai dacă respecți Legea și variantele ei. Cel mai invocat articol din Lege e: «Să vedem dacă se poate!» sau «Nu re­nunțați așa ușor!». Pe măsură ce urcăm, către insti­­tuțiile publice de exemplu, Legea devine mai aspră. E și normal, acolo nu sunt aleși, sunt numiți. Nu au nimic de pierdut, nu au aparențe de salvat. Aici... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2019, 16:35 (3996 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camere și microfoane montate de procurori în cabinetele medicilor corupți

S-a întâmplat la Spitalul Slobozia

Camere și microfoane montate de procurori în cabinetele medicilor corupți

Cazurile de corupție în care au fost implicați medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au fost monito­rizate atent de procurorii și polițiștii care au coordonat aceste anchete. Organele judiciare au montat în cabinetele doctorilor tehnică de supraveghere audio și video. Datorită ima­ginilor surprinse, anchetatorii au putut să probeze faptele și să-i tragă la răspundere pe cei vinovați. Cel mai recent caz este cel al medicului Doru Didiță, pe care procurorii l-au suprave­gheat cu ajutorul camerelor montate în cabinetul său...

Medicul Doru Didiță, filat timp de 3 luni
În... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2019, 13:20 (5237 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pet Star investește 20 milioane de euro într-o fabrică de reciclare a deșeurilor din plastic

Un proiect pentru «Slobozia verde»

Pet Star investește 20 milioane de euro într-o fabrică de reciclare a deșeurilor din plastic

Firma ialomițeană Pet Star a pornit la drum în anul 1994, cu echipamente în valoare de 45 mii de euro și a ajuns să producă, în 2018, aproximativ 1 miliard de preforme! Între timp, valoarea investițiilor directe în facilitățile de producție a depășit 30 milioane de euro... Iar acum firma se pregătește să investească într-o fabrică de reciclare a deșeurilor de plastic în valoare de 20 milioane de euro. «Investiția noastră va sigura recupe­rarea a 20% din deșeurile de plastic din piață!» susține Mirela Drăgoi.

O firmă dezvoltată «organic»
Pet Star este «o firmă de familie», pornită... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2019, 12:05 (11476 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Creierul» afacerii «Texas Oyl», trimis în judecată într-un nou dosar al Direcției Naționale Anticorupție

«Creierul» afacerii «Texas Oyl», trimis în judecată într-un nou dosar al Direcției Naționale Anticorupție

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție Constanța au anunțat recent trimiterea în judecată a incupatului Peter Attila Racz. Noile acuzații vizează tot fapte de «evaziune fiscală», cu un prejudiciu adus bugetului de stat de peste 31 milioane de euro! Bihorean la origine, Peter Attila Racz a fost considerat «creierul» afa­cerii «Texas Oyl», în urma căreia 16 persoane au fost trimise în judecată de procurorii Direcției Naționale Anticorupție-structura centrală, în 2011. Afacerea «Texas Oyl» a adus statului român prejudicii de peste 20 milioane de euro, precizează procurorii DNA.

Afaceri cu firme-fantomă la Slobozia... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 18:30 (5366 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«PSD majorează tariful la apa nepotabilă, în timp ce slobozenii cară apa potabilă cu sacaua din supermarket-uri!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel protestează

«PSD majorează tariful la apa nepotabilă, în timp ce slobozenii cară apa potabilă cu sacaua din supermarket-uri!»

Vineri, 1 martie 2019, deputatul PNL Gheorghe Tinel, în cadrul unei declarații de presă, a precizat că «este inadmisibil ca PSD să majoreze prețul... apei „nepotabile“!». Decizia a fost adoptată joi, 28 februarie, în cadrul ședinței AGA a SC Urban de către consilierii locali ai municipiului Slobozia. De asemenea, Gheorghe Tinel s-a delimitat public de poziția unora dintre consilierii PNL din cadrul Consiliului Local Slobozia. Iată conținutul integral al declarației sale:
«Dragi slobozeni,
Trebuie să știți că, într-o ședință a AGA Urban Slobozia, desfășurată cu ușile închise și fără presa căreia administrația publică locală nu-i mai permite accesul de multă vreme, s-a votat majorarea prețului la apă. Acesta a crescut la valoarea de 9 lei/mc. Într-o unitate care are peste 400 de angajați, în loc ca administrația publică locală să restructureze activitatea pentru a elimina pierderile, ea apelează la un mijloc mârșav de a se acoperi mărind tarifele la apa care și așa este nepotabilă. Este incredibil până unde poate merge tupeul! Consilierul local PNL Miu Ecaterina a votat împotrivă, ceilalți consilieri municipali liberali, nu! Trebuie să știți cu toții că nu sunt de acord cu această majorare de tarif și că toți consilierii locali ai PNL vor primi mandat din partea partidului ca în plenul ședinței Consiliului Local Municipal să voteze împotriva acestui proiect. NU SE POATE MĂRI PREȚUL PE MC LA O APĂ CARE NU ESTE POTABILĂ! Aleșii locali ai PNL care nu vor vota împotriva majorării tarifului la apă sunt așteptați la partid cu demisia scrisă! Nu voi tolera niciodată un astfel de comportament și atitudine! Trebuie să știți că suntem pentru dezvoltarea municipiului Slobozia, dar nu prin mârșăviile pe care le face administrația PSD. Nu putem fi de acord cu majorarea tarifelor serviciilor de utilitate publică pentru a se acoperi pierderile unor servicii neeficiente!»
... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 18:05 (9396 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Primarul liberal al Urziceniului se implică în alegerea președintelui PSD Ialomița!

USL trăiește

Primarul liberal al Urziceniului se implică în alegerea președintelui PSD Ialomița!

Primarul liberal al Urziceniului, Constantin Sava, susține candidatura lui Victor Moraru la președinția PSD Ialomița. Îndemnul lui către primarii din Vestul județului  este: «Nu îl votați pe Pavel, că Moraru e mai bun!».

USL a înviat! Fascinat de modelul Putin, primarul Constantin Sava încearcă să influențeze rezultatul alegerilor interne din PSD Ialomița, programate pentru 9 martie 2019. De câteva săptămâni acesta se află în «turneu» prin Vestul județului, în încercarea de a influența primarii să-l voteze pe Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița. Unele dintre... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 11:20 (6124 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban a cerut majorarea prețului la apă cu 1 leu/mc. Consilierii locali au aprobat!

Cadou pentru slobozeni de Mărțișor de la primarul Mocioniu

Urban a cerut majorarea prețului la apă cu 1 leu/mc. Consilierii locali au aprobat!

Joi, 28 februarie 2019, Adunarea Generală a Acționarilor Urban SA s-a întrunit în cadrul unei ședințe. În cadrul acesteia, a fost aprobată majorarea prețului la apa furnizată slobozenilor cu 1 leu/mc.

Apa «menajeră» s-a scumpit cu 1 leu/mc Apa «menajeră» furnizată slobozenilor s-a scumpit cu 1 leu/mc. Joi, 28 februarie 2019, conducerea Urban SA a solicitat în cadrul unei ședințe AGA mjorarea tarifelor pentru apa furnizată în rețea cu 1 leu/mc. Concret, de la 3,54 lei prețul crește la 4,44 lei/mc. Explicația oferită de Memoriul Justificativ întocmit de conducerea Urban SA este că «prețurile pentru apă și costurile de producție nu mai corespund  celor avizate la momentul preluării activității de furnizare a apei»... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 10:50 (13118 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia, orașul Mărțișorului

De ani buni, comercianții vând aceeași marfă

Slobozia, orașul Mărțișorului

Orașul Slobozia înregistrează în anul 2019 un record insolit. Primăria municipiului Slobozia a semnat 80 autorizații pentru ocuparea domeniului public. Cele mai multe tarabe cu mărțișoare se află în zona Școlii Gimnaziale «Sfântul Andrei». Pe de altă parte, cei mai mulți dintre comercianți le vând pe cele de anii trecuți, dar se vând și produse handmade...

Afacere cu marfă veche A devenit o afacere în Slobozia ca, la sfârșit de februarie, comercianții să își întindă tarabele cu mărțișoare. Anul acesta, vremea este de partea vânzătorilor de mărțișoare. Brățări, broșe, eșarfe... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 10:05 (6205 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Fosta directoare a Poștei Fetești a furat banii pensionarilor

Fosta directoare a Poștei Fetești a furat banii pensionarilor

Scandal la Poșta Fetești după ce fosta șefă a instituției a fost trimisă în judecată pentru «dela­pidare». Procurorii care au an­chetat-o au explicat faptul că femeia a sustras din bugetul instituției o parte din banii destinați plății pensiilor vârstnicilor din oraș.

Judecată în stare de libertate Faptele reținute de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești s-au petrecut în luna ianuarie a anului 2016. Potrivit actelor de urmărire penală, inculpata, pe numele său Iuliana Adela Cristea, și-a însușit din gestiune suma de 30 mii de lei, din tota­tul de 170 mii de lei ce... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2019, 19:25 (13656 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Pompierii din Ialomița folosesc tehnică învechită

În lupta cu flăcările

Pompierii din Ialomița folosesc tehnică învechită

Deși au beneficiat în ultimii ani de dotări, pompierii din Ialomița încă sunt nevoiți să participe la misiuni cu tehnică învechită. Oficial, aceștia au în dotare mașini de intervenție care funcționează de 4 decenii neîntrerupt...

În misiune cu mașini vechi Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița are în subordine 4 Gărzi de Intervenție, la Slobozia, Urziceni, Țăndărei și Fetești. Fiecare dintre aceste compartimente aflate în subordinea ISU beneficiază de tehnică de intervenție achiziționată în baza unor programe de finanțare derulate prin Consiliul... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2019, 13:50 (5126 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Firmă din Ialomița, executată de Fisc pentru o datorie de 1 leu

Firmă din Ialomița, executată de Fisc pentru o datorie de 1 leu

Persoane juridice sau fizice sunt anual executate silit de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița pentru datorii către stat de 1 leu. Într-o astfel de situație se află și o firmă din județ ai cărei reprezentanți trebuie să plă­tească o datorie de 1 leu, acumulată de către un debitor cu care societatea s-a aflat într-o relație contractuală. Juridic, procedura se numește «poprire la terți». În încercarea de a recupera aceste sume derizorii, Fiscul iese în pierdere...

Situație revoltătoare
Firma din cauza căreia societatea din Ialomița trebuie să plătească debitul... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2019, 10:05 (8301 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
348 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 25 de arme confiscate în 8 luni

Polițiștii ialomițeni au reușit să captureze, în decursul ultimelor 8 luni, 25 de arme și peste 1300 elemente de muniție deținute ilegal de cetățenii județului. Din cele 25 de arme, 3 sînt arme letale de ...[citește_toată_știrea]

26 August 2010, 17:47
(19508 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autovehicule cu probleme tehnice, trase pe dreapta

În zilele de luni și marți, respectiv 24 și 25 august a.c., efective ale Biroului Rutier Slobozia, împreună cu reprezentanți ai Registrului Auto Român Ialomița au acționat pe raza municipiului, urmărind ...[citește_toată_știrea]

26 August 2010, 17:45
(16773 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia rable


Subvenții la rata dobînzii pentru creditele contractate de fermieri

Guvernul a adoptat o schemă de sprijin pentru fermieri, constînd în subvenționarea ratei dobînzii pentru creditele contractate de aceștia pentru producție, pînă la finalul anului 2010, a anunțat ministrul ...[citește_toată_știrea]

26 August 2010, 10:08
(16988 vizualizări - 0 comentarii)


Plățile la Legea 416, preluate de Agenția pentru Prestații Sociale

Guvernul a aprobat un proiect de lege privind modificarea și completarea Legii 416/2001 privind venitul minim garantat, a anunțat ministrul Muncii, Familiei și Protecției Sociale, Mihai Șeitan. «Acest proiect ...[citește_toată_știrea]

26 August 2010, 10:04
(18963 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tineri sancționați de jandarmi

În noaptea de marți spre miercuri, respectiv 24 spre 25 august, jandarmii ialomițeni au fost sesizați despre faptul că un grup de persoane deranjează liniștea publică în cartierul «Pepinieră» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

25 August 2010, 18:16
(23221 vizualizări - 0 comentarii)


Cerc pastoral la Parohia Fierbinții de Sus

Cerc pastoral la Parohia Fierbinții de Sus

În seara zilei de sîmbătă, 14 august a.c., la Parohia Fierbinții de Sus, Protoieria Urziceni, a avut loc cercul pastoral cu tema «Întru naștere fecioria ai păzit, întru adormire lumea nu ai părăsit», închinată ...[citește_toată_știrea]

25 August 2010, 18:12
(21521 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 21:04
(9500 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 18:41
(10910 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozean arestat pentru că a tîlhărit un poștas

La începutul anului, respectiv în data de 27 ianuarie, polițiștii au fost sesizați cu privire la producerea unei tîlhării asupra unui poștaș. Fapta s-a petrecut în municipiul Slobozia, iar poștașul, o femeie ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 17:00
(19231 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia arestare


Pistol cu gaze, confiscat

Contrabandă calificată și nerespectarea armelor și munițiilor sînt acuzații grave pentru care un bărbat, de 31 ani, din Slobozia este cercetat de polițiștii ialomițeni. Bărbatul este învinuit că ar fi introdus ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 16:59
(20196 vizualizări - 0 comentarii)


Filtru la Chirana

Potrivit unei informări a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, în perioada 20-23 august, polițiștii mai multor structuri au acționat într-un filtru rutier instituit în zona Chirana. Controalele ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 16:57
(17122 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean arestat pentru conducere fără permis

Luni, 23 august, polițiștii feteșteni au reușit identificarea și prinderea unui bărbat de 29 de ani din localitate pe numele căruia vineri, 18 august, Judecătoria Fetești a emis un mandat de arestare. ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 16:55
(18628 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești arestare


LAPAR: Scrisoare deschisă către Guvern și Președinție

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România continuă să fie o prezență activă pe plan național. Ultima dintre acțiunile sale o reprezintă semnarea unei scrisori deschise către Guvern și Președinție ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 13:19
(18022 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: LAPAR protest


Incendii la Slobozia și Săveni, vită salvată din nămol

Incendii la Slobozia și Săveni, vită salvată din nămol

O anexă gospodărească din curtea unui cetățean din comuna Săveni în care erau depozitate plante furajere a fost cuprinsă de flăcări luni, 23 august a.c., în jurul orei 15,45. Pentru stingerea incendiului ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 13:00
(21066 vizualizări - 0 comentarii)


IPP solicită stoparea unei afaceri de 30 milioane de euro cu un nou tip de card de identitate

Institutul pentru Politici Publice (IPP) solicită Ministerului Administrației și Internelor să retragă proiectul de Ordonanță a Guvernului pentru modificarea și completarea Ordonanței de Urgență nr. 97 ...[citește_toată_știrea]

23 August 2010, 17:36
(19355 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: I-a ars șira de paie de la o țigare

O țigară aprinsă aruncată în apropierea unei șire de paie a dus la izbucnirea unui incendiu ce a mistuit depozitul de furaje al unui cetățean din localitatea Vlădeni. Evenimentul a fost anunțat prin SN ...[citește_toată_știrea]

23 August 2010, 17:29
(18524 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Vlădeni incendiu


Ialomița: Intervenții SMURD

Echipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» au fost solicitate să intervină în acest sfîrșit de săptămînă la trei situații de urgență.
P. Doina, în vîrstă de 50 de ...[citește_toată_știrea]

23 August 2010, 17:27
(16885 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: SMURD Ialomița


Luciu: Incendiu de la o cratiță uitată pe aragaz

O anexă gospodărească a unui cetățean din satul Luciu, comuna Gura Ialomiței, a fost distrusă de un incendiu ce a izbucnit sîmbătă, 21 august a.c., în jurul orei 10.00. Proprietarul a uitat pe aragazul ...[citește_toată_știrea]

23 August 2010, 17:25
(18220 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu incendiu


Programul Finanțelor, modificat

Începînd de luni, 23 august a.c., programul de lucru al Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița precum și al administrațiilor financiare teritoriale va fi modificat. Astfel, potrivit noului program ...[citește_toată_știrea]

20 August 2010, 16:06
(16117 vizualizări - 0 comentarii)


Avea permisul reținut: Șoferul unei cisterne de transport GPL a adormit la volan, autovehiculul s-a izbit de un copac și s-a răsturnat

Accidentul s-a produs joi, 19 august a.c., pe DN1D, în apropierea comunei Jilavele, fiind anunțat prin 112 în jurul orei 18,45. Pompierii din Urziceni s-au deplasat la fața locului cu mai multe autospeciale ...[citește_toată_știrea]

20 August 2010, 12:31
(26267 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Pichetări, mitinguri și marșuri de protest ale agricultorilor

În organizarea FNPAR, împreună cu AGROSTAR, miercuri, 18 august 2010, sub cupola «Aula Magna» a Academiei de Științe Agricole și Silvice «Gheorghe Ionescu Sisești», a avut loc reuniunea Comitetului de ...[citește_toată_știrea]

20 August 2010, 12:20
(17936 vizualizări - 0 comentarii)


Împădurirea terenurilor agricole degradate

Administrația Fondului pentru Mediu a lansat, în perioada 16 august-1 octombrie 2010, o sesiune de finanțare în cadrul Programului de îmbunătățire a calității mediului prin împădurirea terenurilor agricole ...[citește_toată_știrea]

20 August 2010, 11:12
(20434 vizualizări - 0 comentarii)


16 sesizări penale depuse la Parchet de către Finanțe

În cursul lunii iulie 2010, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a efectuat 160 de controale, în urma acestora stabilindu-se venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste ...[citește_toată_știrea]

20 August 2010, 11:04
(22001 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: A adormit la volan și s-a izbit de un copac. 4 victime, din care 2 copii

În noaptea de miercuri spre joi, 18/19 august a.c., în jurul orei 1,20, pe DN2A, în apropierea localității Balaciu, s-a produs un accident rutier în urma căruia a rezultat vătămarea corporală a patru persoane ...[citește_toată_știrea]

19 August 2010, 19:38
(13764 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


Un șofer beat a lovit un om pe trecerea de pietoni

Un slobozean de 49 de ani a fost transportat de urgență la spital după ce a fost lovit de o mașină pe trecerea de pietoni. Accidentul s-a produs miercuri seara, 18 august a.c., în jurul orelor 22,45, pe ...[citește_toată_știrea]

19 August 2010, 19:33
(19221 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Sudiți: A amenințat că se sinucide

În dimineața zilei de joi, 19 august, un tînăr de 25 ani din comuna Sudiți s-a urcat pe clădirea magazinului din localitate amenințînd că se sinucide. Speriați, localnicii au solicitat imediat ajutorul ...[citește_toată_știrea]

19 August 2010, 17:19
(23883 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Muncă la negru în construcții

În perioada 12-14 august 2010, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat o campanie de verificare a respectării de către angajatorii ialomițeni din domeniul construcțiilor a legilor cu privire ...[citește_toată_știrea]

19 August 2010, 16:38
(20303 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Slujbă de Sfințire a Antimiselor

Luni, 23 August 2010, Preasfințitul Părinte Vincențiu va oficia la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia, Slujba Sfințirii Antimiselor, urmată de Sfînta Liturghie. Sfintele Antimise vor ...[citește_toată_știrea]

18 August 2010, 14:37
(20912 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La volan fără permis

Marți, 17 august a.c., în jurul orei 18,00, un echipaj din cadrul Poliției Țăndărei ce acționa într-un filtru rutier instituit pe DN2A, pe raza orașului, a oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

18 August 2010, 14:28
(18400 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți depistați în flagrant

În noaptea de luni spre marți, 16/17 august a.c., un echipaj de siguranță publică ce efectua serviciul de patrulare pe raza cartierului Fetești-Oraș din Fetești a depistat doi bărbați, de 39, respectiv ...[citește_toată_știrea]

18 August 2010, 14:25
(16561 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...