Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Concurs cu «dedicație» pentru soția șefului Administrației Naționale a Penitenciarelor?

Florentina Geanina Dobrică e ofițer economist

Concurs cu «dedicație» pentru soția șefului Administrației Naționale a Penitenciarelor?

Soția șefului Administrației Naționale a Penitenciarelor, Florentina Geanina Dobrică a fost declarată «admis» la concursul pentru ocuparea unei funcții de ofițer economist în cadrul Penitenciarului Slobozia. Ea a obținut nota 9,97, una dintre cele mai mari note din întreaga țară.

Concurs din «sursă externă» La sfârșitul anului precedent, și Penitenciarul Slobozia a anunțat că face angajări din «sursă externă». Cele două posturi scoase la concurs au fost de... ofițer economist. Procedurile de concurs au debutat în luna decembrie 2018, iar pe lista de candidați s-a înscris și soția directorului... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2019, 10:40 (20886 vizualizări - 36 comentarii)

SPORT

Cu Neptun Constanța și în Cupa României

Handbal, HCM Slobozia

Cu Neptun Constanța și în Cupa României

Marți, 8 ianuarie 2019, la sediul Federației Române de Handbal s-au tras la sorți Șaisprezecimile Cupei României la handbal feminin. Împerecherea echipelor este cel puțin ciudată, multe dintre confruntări punând față în față echipe din Liga Națională, în vreme ce în altele se vor bate pe un loc în Optimi echipe din divizia secundă. În ultima categorie se înscrie și HCM Slobozia care se va duela chiar cu partenera de serie, Neptun Constanța. Trupa dobrogeană e principala adversară a Sloboziei în Seria A și, totodată, singura echipă care a izbutit să le învingă pe elevele lui Gheorghe Covaciu. «Principala mea dorință la acestă tragere la sorți a fost aceea de a evita o deplasare lungă. Vom juca... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2019, 15:50 (5271 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Judecătorul Viorica Mușat, noul președinte al Tribunalului Ialomița

Judecătorul Viorica Mușat, noul președinte al Tribunalului Ialomița

Consiliul Superior al Magistraturii a făcut publică recent lista candidaților admiși la concursurile organizate pentru ocuparea funcțiilor de conducere vacante în cadrul Tribunalului Ialomița și Judecătoriei Urziceni. Potrivit rezultatelor, cea mai mare instanță din județ va fi condusă de judecătorul Viorica Mușat, magistratul fiind declarat «admis» cu nota 8,59.

Tribunalul Ialomița are șefi noi
Posturile de conducere vacante în cadrul instanțelor și parchetelor au fost scoase la concurs de către reprezentanții Consiliului Superior al Magistraturii în luna noiembrie 2018. Recent... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2019, 11:10 (8943 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Tânăr din Ograda, principalul suspect în ancheta taximetristului slobozean tâlhărit în județul Buzău

Prins de polițiști pe Aeroportul Otopeni

Tânăr din Ograda, principalul suspect în ancheta taximetristului slobozean tâlhărit în județul Buzău

Un tânăr de 28 de ani din comuna Ograda este principalul suspect al anchetei deschisă de polițiștii din Buzău în urma tâlhăriei comise pe raza comunei buzoiene Cilibia. El a fost identificat în această dimineață pe Aeroportul Internațional «Henri Coandă» din București, de unde intenționa să fugă în Franța.

Audiat de procurorii Parchetului Pogoanele
Potrivit informațiilor oficiale, un taximetrist din Slobozia, în vârstă de 61 de ani, a fost tâlhărit în noaptea de 5/6 ianuarie 2019, pe raza comunei Cilibia, din județul Buzău. Acesta a fost agresat de clientul său, un tânăr pe care... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2019, 14:53 (10104 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia «sacrifică» 90 de preșcolari în numele interesului public

Cinism administrativ

Primăria Slobozia «sacrifică» 90 de preșcolari în numele interesului public

Primăria Slobozia a decis transferarea Grădiniței din cadrul Școlii «Sfântul Andrei» Școlii nr. 4 Slobozia. Decizia a fost adoptată fără consultarea profesorilor, în numele reorganizării unităților școlare pentru anul 2019-2020. Educatorii și părinții celor 90 de preșcolari care frecventează această grădiniță sunt revoltați și declară că vor ataca în instanță decizia. «Pretind că urmăresc interesul superior al copilului, dar tocmai acest interes este ignorat!» susține Elena Ghiță, directorul grădiniței.

Mintea de pe urmă a lui Mocioniu
În urmă cu două luni, în cadrul... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2019, 10:10 (13848 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Boboteaza 2019» cu Preasfințitul Vincențiu și Președintele Moraru

De Bobotează, Preasfințitul Vincențiu a slujit la Călărași, iar Președintele a călărit la Amara. Așa e datina de 10 ani și mai bine, de când Preasfințitul își păstorește frații întru Hristos, iar Președintele electoratul. Noi am fost și colo, și colo, ca să vă puteți bucura deplin de sărbătoare, prin aleșii noștri...

Vrednic este Președintele La Amara, Boboteaza e în crucea străzii celei mari. Pe dreapta biserica, pe stânga primăria veche de unde a plecat El, Președintele, de-a jurul poporul, iar în mijloc din nou El, călare pe Sara, iapa lui favorită. Sara ar avea 6 ani și El, Președintele... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2019, 11:20 (6603 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prospecțiuni geofizice in Ialomița

Prospecțiuni geofizice in Ialomița

Marți,18 decembrie 2018, la Căzănești, a avut loco întâlnire-dezbatere privind inițierea proiectului «Prospecțiuni Geofizice Tridimensionale Urziceni Sud 3D». La întâlnire au participat o parte dintre primarii localităților din perimetrul vizat de proiect: Gârbovi, Sfântu Gheorghe, Colelia, Balaciu, Munteni Buzău, Căzănești, Ciochina, Gheorghe Doja și Traian, alți reprezentanți ai administrației județene și locale, ai Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița și reprezentanții filialei din România ai firmei Hunt Oil Company of Romania, Dallas/Texas, condusă de Mark Wagley.

Avem un punct de plecare... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2019, 11:20 (5266 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a «înghițit» 15,8 milioane de lei

În ultimii 3 ani

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a «înghițit» 15,8 milioane de lei

Aflat în administrarea Consiliului Județean Ialomița, Spitalul Județean Slobozia a beneficiat în ultimii 3 ani de fonduri enorme pentru funcționare și dezvoltare. 15,8 milioane de lei este suma pe care administrația județeană a acordat-o celui mai mare spital din Ialomița! Cei mai mulți bani au fost cheltuiți pentru achiziționarea de aparatură medicală. În ciuda investițiilor făcute, Spitalul Slobozia are în continuare secții care utilizează instrumente învechite. Mai mult decât atât, banii acordați de Consiliul Județean Ialomița nu au putut să rezolve criza acută de medici cu care unitatea sanitară se confruntă.

Investiție în Sănătate... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2019, 10:05 (7272 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șantierul de pe strada Walter Mărăcineanu

Strada cu 3 proiecte sistate la Slobozia

Șantierul de pe strada Walter Mărăcineanu

Anul acesta, Cartierul «Gării Noi» din Slobozia a împlinit 10 ani de la înființare. Și tot atâta timp a trecut de când tinerii care și-au ridicat case aici aș­teaptă utilitățile promise de au­torități. Până acum, sunt doar promi­siuni. Iar în luna decembrie 2018, Cartierul arată tot ca un șan­tier, cu curțile caselor pline de apă și drumurile de acces impracticabile...

Cetățean vs autorități Strada Walter Mărăcineanu este una dintre străzile Cartie­rului «Gării Noi». Iar problemele cu care se confruntă locatarii de pe această stradă sunt vechi de 10 ani... La începutul anului 2018,... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2019, 11:25 (7738 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bilanțul PNDL2 în Ialomița

Bilanțul PNDL2 în Ialomița

Oficial, Ialomița a ocupat  locul 10 în topul alocărilor bugetare prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2, cu o sumă de 813,75 milioane de lei. În realitate, nivelul de absorbție la nivelul anului 2018 nu depășește 50 milioane de lei, adică mai puțin de 5% din suma totală alocată. Primarii comunelor ialomițene se declară însă optimiști și speră ca fondurile să fie absorbite până la viitoarele alegeri. Optimismul edililor locali nu este împărtășit de către Victor Moraru, președintele Consiliului Ju­dețean Ialomița. «Orizontul de așteptare pentru finalizarea acestor investiții este anul 2023!» a declarat el în mod repetat.

Orizontul de așteptare al județului... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2019, 10:20 (5620 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul Băneasa a redevenit comună. Orașul Căzănești așteaptă până la noi ordine!

Orașul Băneasa a redevenit comună. Orașul Căzănești așteaptă până la noi ordine!

Miercuri, 19 decembrie 2018, senatul României a aprobat trecerea orașului Băneasa (Constanța) la statutul de comună. Orașul Căzănești așteaptă de ani buni acest statut, procedura de validare fiind blocată. Ultima dată, senatorul PSD Marian Pavel declara la începutul anului 2018: «Am retrimis proiectul de lege la Comisie și vreau să îi ajut!». Între timp, Marian Pavel a ajuns președintele PSD Ialomița și a uitat...

Unanimitate pentru orașul Băneasa
Miercuri, 19 decembrie 2018, Senatul României a adoptat cu unanimitate de voturi propunerea legislativă privind trecerea orașului... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2019, 11:25 (9829 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«În 2018, performanțele au depășit calculul hârtiei!»

Scrimă, profesor Marin Cruțu

«În 2018, performanțele au depășit calculul hârtiei!»

Final de an în spor­tul ialomițean... Și, oricum ai face bilanțul, performanțele din scrimă țin din nou capul de afiș! De altfel, acest aspect se va vedea și la Gala Sportului Ialomițean, eve­niment care se va des­fășura vineri, 21 decembrie 2018, orele 16,00, la Sala «Europa». Cel puțin doi sabreri vor fi pe podium, așa cum se întâmplă aproape an de an... Alături de profesorul Marin Cruțu, artizanul din zona tehnică a acestor performanțe, am creionat o trecere în revistă a celor petrecute în 2018 și a perspectivelor pentru 2019. Cu siguranță, scrima va continua să fie în avangarda fenomenului, iar obiectivul ar trebui să-l constituie cucerirea unei medalii la un Campionat European sau Mondial... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2018, 10:10 (3481 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

RETROSPECTIVĂ 2018

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

Dezvăluirile lunii octombrie
În octombrie, Primăria Slobozia a decis să cheltuie 3,5 milioane de euro pentru a construi un cimitir nou. Proiectul de hotărâre a iscat un adevărat scandal la nivelul Consiliului Local, motiv pentru care inițiativa a fost retrasă de pe ordinea de zi la cererea primarului Adrian Mocioniu. În aceeași lună, administrația județeană a decis să aloce 4 milioane de lei pentru potabilizarea apei din Slobozia. Astfel de demersuri administrative au mai existat, însă toate au eșuat pentru că apa de la Slobozia continuă să aibă probleme de potabilitate... Preocupat de situația apei din Slobozia, Președintele Victor Moraru... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2018, 11:20 (8195 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

RETROSPECTIVĂ 2018

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

Investițiile lunii iulie
În județul Ialomița, luna iulie a fost guvernată de proiecte investiționale de anvergură. Unul dintre acestea viza reparația podului rutier peste râul Ialomița din Slobozia, pe care Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere s-a angajat să-l repare cu 2,8 milioane de lei. De asemenea, reprezentanții RAJA Constanța au organizat o dezbatere publică la care au participat edilii ialomițeni care au de­rulat investiții în colaborare cu societatea. Tema­tica întâlnirii oficiale a vizat-o finalizarea lucră­rilor de investiții desfășurate în cadrul proiectului «Reabilitarea și modernizarea siste­mului de alimentare cu apă și canalizare în re­giunea Constanța-Ialomița»... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2018, 12:05 (9110 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

RETROSPECTIVĂ 2018

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

Salarii imense pentru oamenii Președintelui, în aprilie
Pentru că sunt ascultători și obedienți, directorii instituțiilor publice aflate în subordinea Consiliului Județean Ialomița primesc salarii pe măsură. Cele mai mari salarii sunt ale Marianei Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, și Larisei Mihai, administratorul public al județului. Mariana Iancu primește un venit lunar de 21 mii de lei, în timp ce Larisa Mihai încasează 17 mii de lei. Mai mult, Consiliul Județean Ialomița a cheltuit 107 mii de lei pentru ca 50 de funcționari publici din cadrul instituției să beneficieze de cursuri de perfecționare, desfă­șurate... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2018, 16:15 (8899 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

«investiții»

«Doar noi suntem capabili!». Un dicton după care, încă de la înființare, se ghidează pesediștii. Căci, după cum o confirmă realitatea, ei și numai ei sunt destoinici să conducă și să realizeze planuri de dezvoltare pe cel puțin 10 ani... Astfel, investițiile lor se lasă «moștenire», de la un mandat la altul. Gândiți-vă, spre exemplu, la vestitul Pod de la Dridu. O lucrare la care fostul pre­ședinte Silvian Ciupercă a moșmondit câțiva ani buni, a apărut pe turnantă actualul președinte Victor Moraru, care a decis să demoleze ceea ce se executase, și, pe alți bani, a reluat-o. Pe ea, pe lucrare! Un alt exemplu răsunător este investiția din Piața Revoluției, inițiată de Gabi Ionașcu, parafată și demarată... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2018, 12:20 (3741 vizualizări - 1 comentariu)

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2018

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

La finalul celor 12 luni, ziarul Independent vă prezintă o retrospectivă a celor mai importante evenimente care au marcat județul. Pe tot parcursul anului, săptămână de săptămână, reporterii ziarului Independent au surprins realitatea județeană și au prezentat-o opiniei publice. În 2018, admi­nistrația ialomi­țeană și-a demonstrat încă o dată ineficiența, cheltuind sume enorme pentru a rea­liza proiecte fără utilitate publică. De notorietate au fost și scandalurile în care a fost implicată Poliția ialomițeană, generate de modul deficitar în care insti­tuția este condusă. Tot în acest an, ziarul... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2018, 14:40 (11297 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Bolnav de cancer, tratat cu nepăsare de instituțiile publice

Bolnav de cancer, tratat cu nepăsare de instituțiile publice

Situație revoltătoare la Slobozia. De 10 luni, un bărbat bolnav de cancer este plimbat de funcționarii mai multor instituții publice, dintr-o în parte în alta, fără ca nimeni să-i rezolve problemele pe care le are. Tot ce dorește Dumitru Drăgan este ca autoritățile să-l sprijine în încercarea de a determina firma la care a lucrat să-i plătească concediul medical. Omul are de recuperat de la angajatorul său peste 10 mii de lei...

Boala care nu iartă În Ialomița există atât de mulți bolnavi de cancer încât până și medicilor le este greu să facă o estimare oficială a numărului lor... ... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2018, 10:10 (7143 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ajutoare de 113 milioane de lei pentru nevoiașii Ialomiței

Ajutoare de 113 milioane de lei pentru nevoiașii Ialomiței

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialo­mița a dat publicității un raport cu privire la bugetul ajutoarelor sociale acordate, în cursul anului 2018, oamenilor nevoiași din județ. Aceștia au beneficiat de subvenții în valoare de 113 milioane de lei. Suma este si­milară cu cea acordată anul trecut, deși în evidențele instituției numărul săracilor sprijiniți de stat a scăzut în 2018, comparativ cu 2017.

Mai puțini beneficiari, aceiași bani
Anul trecut, arată datele statistice ale Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, au primit ajutoare sociale... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2018, 12:35 (4186 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

„Vă binevestesc vouă bucurie mare!”

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Ne-a binecuvântat și învrednicit Preabunul Dumnezeu să parcurgem în pace acest urcuș duhovnicesc, care este Postul Crăciunului, primul mare post din acest An Bisericesc, mergând spre Betleemul Iudeii, locul unde s-a născut Mântuitorul Iisus Hristos, Mesia cel prezis de profeți.
Sărbătoarea Nașterii Mântuitorului, „Soarele dreptății”, are loc după solstițiul de iarnă și coincide cu momentul... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2018, 10:05 (4525 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
308 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Razie a polițiștilor

În cursul zilei de luni, 29 iunie 2020, polițiștii din cadrul tuturor serviciilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au organizat o razie de amploare pe străzile din Slobozia. În urma acțiunii ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 17:10
(1808 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: 4,13%-rata șomajului în mai 2020

La sfârșitul lunii mai 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3864 șomeri (din care 1777 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 16:20
(2201 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 430 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 30 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 430, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 16:05
(4115 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 425 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 29 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 425, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de vineri, ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2020, 16:05
(2264 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu!

Pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile ce deservește localitatea Dridu, RAJA Constanța va sista furnizarea apei marți, 30 iunie 202 ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2020, 14:55
(5576 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Borănești

Razie de amploare la Borănești

Forțe de ordine cu efective mărite au acționat vineri după amiază, 26 iunie a.c., în comuna Borănești, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale și asigurarea climatului de ordine publică. Au ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2020, 13:40
(2246 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Un bărbat a murit într-un grav accident rutier

Urziceni: Un bărbat a murit într-un grav accident rutier

Un mort și trei răniți, este bilanțul unui accident petrecut în urmă cu aproximativ 40 de minute, în zona Urziceni. Din primele informații, se pare că două mașini s-au ciocnit. La fața locului au intervenit ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 22:15
(3968 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Căruță implicată într-un accident rutier

Trei tineri din Țăndărei, cu vârste cuprinse între 14 și 17 ani, au ajuns la spitalul din oraș fiind victime ale unui accident rutier. Aceștia se aflau într-o căruță care a fost lovită de o mașină. În cauză ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 19:20
(2765 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Scânteia, arestat pentru «conducere fără permis»

Un bărbat, de 49 de ani, din localitatea Scânteia, care se sustrăgea executării unei pedepse de 2 ani și 20 de zile, a ajuns după gratii. El a fost identificat de polițiștii din Grivița vineri, 26 mai ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 19:15
(2772 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: 3 hectare de grâu, incendiate

Pompierii din Urziceni au intervenit joi, 25 iunie 2020, pentru stingerea unui incediu produs într-un lan de grâu de pe raza localității Bărcănești. Flăcările au distrus aproximativ 3 hectare de grâu, cauza ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 19:10
(2152 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 420 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 26 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 420, cu 2 cazuri mai mult față de ziua precedentă ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 16:05
(1950 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mașini de lux cu defecțiuni tehnice

În urma unei acțiuni desfășurată la Țăndărei miercuri, 24 iunie 2020, polițiștii au descoperit faptul că multe dintre mașinile de lux cu care o parte dintre cetățeni se afișează prin oraș au serioase probleme ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 17:20
(1992 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Abateri la regulile de circulație sancționate de polițiști

5 șoferi din zona Urziceni și Țăndărei au fost sancționați de polițiștii ialomițeni pentru abateri la Codul Rutier. Aceștia au fost identificați în trafic fie sub influența băuturilor alcoolice, fie fără ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 17:10
(2627 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Comandamentul pentru Situații de Urgență, activ până luni, 29 iunie 2020

Ținând cont de avertizările Administrației Naționale de Meteorologie (ANM) de instabilitate atmosferică temporar accentuată în următoarele zile, cu ploi torențiale, vijelii, descărcări electrice și grindină ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 16:40
(4680 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 418 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 25 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 418, cu 3 cazuri mai mult față de ziua precedentă, ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 16:05
(2241 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozean prins cu arme neletale în portbagajul mașinii

Slobozean prins cu arme neletale în portbagajul mașinii

Un ialomițean de 45 de ani este cercetat penal de polițiști pentru săvârșirea infracțiunilor de «contrabandă calificată» și «nerespectarea regimului armelor și munițiilor», după ce a fost depistat în trafic ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 17:55
(6746 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie din Fetești, arestată pentru «evaziune fiscală» și «spălarea banilor»

Marți, 23 iunie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din Fetești au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 17:45
(4515 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 23 iunie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii din Slobozia, în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe raza municipiului, au oprit un autoturism condus de un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 17:40
(1909 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la domiciliile unor funcționari publici, cercetați pentru fapte de corupție

Miercuri, 24 iunie 2020, ofițeri de Poliție Judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 15:05
(9070 vizualizări - 4 comentarii)


Slobozia din nou sub ape: Peste 50 de locuințe și gospodării, inundate

Slobozia din nou sub ape: Peste 50 de locuințe și gospodării, inundate

 În contextul prognozei meteorologice de ploi abundente și instabilitate atmosferică de Cod Portocaliu, pompierii militari au acționat încă din seara zilei de marți ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 12:15
(1778 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 415 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 23 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 415, cu 5 cazuri mai mult față de ziua precedentă ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 16:10
(2403 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Grav accident rutier în zona «Hermes»

Slobozia: Grav accident rutier în zona «Hermes»

O tânără de 20 de ani din orașul Amara a murit în după-amiaza zilei de marți, 23 iunie 2020, după ce mașina în care se afla a fost implicată într-un accident rutier, petrecut la Slobozia, în zona «Hermes ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 16:00
(5707 vizualizări - 7 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Principală din Dridu

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Principală din localitatea Dridu-Ialomița,  RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți, 2 ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 15:35
(3829 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Pompierii au salvat un cal căzut într-o groapă

Movilița: Pompierii au salvat un cal căzut într-o groapă

Luni, 22 iunie 2020, în jurul orelor 17,40, pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui cal căzut într-o groapă din comuna Movilița. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 12:40
(2482 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cantitatea de peste 700 mc de lemne, indisponibilizată de polițiști

Ialomița: Cantitatea de peste 700 mc de lemne, indisponibilizată de polițiști

În cadrul unei acțiuni de prevenire și combatere a delictelor silvice, polițiștii ialomițeni au indisponibilizat peste 700 de metri cub de material lemnos și au confiscat 6 mc de lemn de foc vândut de un ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 17:25
(2493 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție provizorii, emise de polițiști la Ciochina și Albești

Polițiștii ialomițeni au emis la sfârșit de săptămână două ordine de protecție provizorii și au întocmit dosare penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie» pe numele a ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 17:20
(3300 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan. Minori surprinși în flagrant conducând vehicule!

Duminică, 21 iunie a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Jilavele, în timp ce se aflau în executarea atribuțiunilor de serviciu pe raza comunei Rădulești, au oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 17:15
(2542 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu

Accident rutier pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu

Luni, 22 iunie a.c., în jurul orelor 11,40, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier produs pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu, un autoturism părăsind partea carosabilă și răsturnându-se. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 16:20
(3132 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 410 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 22 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 410, cu un caz mai mult față de ziua precedentă, duminică ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 16:05
(1740 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța prelungește Comandamentul pentru Situații de Urgență

Având în vedere prelungirea atenționărilor meteorologice de instabilitate atmosferică temporar accentuată, cu frecvente descărcări electrice, averse torențiale, grindină și vijelii, cantitățile de apă putând depăși 25-30 l/mp și pe arii restrânse 40-60 l/mp, Comandamentul pentru Situații de Urgență al RAJA Constanța rămâne activ până joi, 25 iunie 2020, orele 20,00. ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 15:55
(3869 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...