Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tânăr din Ograda, principalul suspect în ancheta taximetristului slobozean tâlhărit în județul Buzău

Prins de polițiști pe Aeroportul Otopeni

Tânăr din Ograda, principalul suspect în ancheta taximetristului slobozean tâlhărit în județul Buzău

Un tânăr de 28 de ani din comuna Ograda este principalul suspect al anchetei deschisă de polițiștii din Buzău în urma tâlhăriei comise pe raza comunei buzoiene Cilibia. El a fost identificat în această dimineață pe Aeroportul Internațional «Henri Coandă» din București, de unde intenționa să fugă în Franța.

Audiat de procurorii Parchetului Pogoanele
Potrivit informațiilor oficiale, un taximetrist din Slobozia, în vârstă de 61 de ani, a fost tâlhărit în noaptea de 5/6 ianuarie 2019, pe raza comunei Cilibia, din județul Buzău. Acesta a fost agresat de clientul său, un tânăr pe care... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2019, 14:53 (10104 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia «sacrifică» 90 de preșcolari în numele interesului public

Cinism administrativ

Primăria Slobozia «sacrifică» 90 de preșcolari în numele interesului public

Primăria Slobozia a decis transferarea Grădiniței din cadrul Școlii «Sfântul Andrei» Școlii nr. 4 Slobozia. Decizia a fost adoptată fără consultarea profesorilor, în numele reorganizării unităților școlare pentru anul 2019-2020. Educatorii și părinții celor 90 de preșcolari care frecventează această grădiniță sunt revoltați și declară că vor ataca în instanță decizia. «Pretind că urmăresc interesul superior al copilului, dar tocmai acest interes este ignorat!» susține Elena Ghiță, directorul grădiniței.

Mintea de pe urmă a lui Mocioniu
În urmă cu două luni, în cadrul... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2019, 10:10 (13845 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Boboteaza 2019» cu Preasfințitul Vincențiu și Președintele Moraru

De Bobotează, Preasfințitul Vincențiu a slujit la Călărași, iar Președintele a călărit la Amara. Așa e datina de 10 ani și mai bine, de când Preasfințitul își păstorește frații întru Hristos, iar Președintele electoratul. Noi am fost și colo, și colo, ca să vă puteți bucura deplin de sărbătoare, prin aleșii noștri...

Vrednic este Președintele La Amara, Boboteaza e în crucea străzii celei mari. Pe dreapta biserica, pe stânga primăria veche de unde a plecat El, Președintele, de-a jurul poporul, iar în mijloc din nou El, călare pe Sara, iapa lui favorită. Sara ar avea 6 ani și El, Președintele... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2019, 11:20 (6603 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Prospecțiuni geofizice in Ialomița

Prospecțiuni geofizice in Ialomița

Marți,18 decembrie 2018, la Căzănești, a avut loco întâlnire-dezbatere privind inițierea proiectului «Prospecțiuni Geofizice Tridimensionale Urziceni Sud 3D». La întâlnire au participat o parte dintre primarii localităților din perimetrul vizat de proiect: Gârbovi, Sfântu Gheorghe, Colelia, Balaciu, Munteni Buzău, Căzănești, Ciochina, Gheorghe Doja și Traian, alți reprezentanți ai administrației județene și locale, ai Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița și reprezentanții filialei din România ai firmei Hunt Oil Company of Romania, Dallas/Texas, condusă de Mark Wagley.

Avem un punct de plecare... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2019, 11:20 (5266 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a «înghițit» 15,8 milioane de lei

În ultimii 3 ani

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a «înghițit» 15,8 milioane de lei

Aflat în administrarea Consiliului Județean Ialomița, Spitalul Județean Slobozia a beneficiat în ultimii 3 ani de fonduri enorme pentru funcționare și dezvoltare. 15,8 milioane de lei este suma pe care administrația județeană a acordat-o celui mai mare spital din Ialomița! Cei mai mulți bani au fost cheltuiți pentru achiziționarea de aparatură medicală. În ciuda investițiilor făcute, Spitalul Slobozia are în continuare secții care utilizează instrumente învechite. Mai mult decât atât, banii acordați de Consiliul Județean Ialomița nu au putut să rezolve criza acută de medici cu care unitatea sanitară se confruntă.

Investiție în Sănătate... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2019, 10:05 (7272 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șantierul de pe strada Walter Mărăcineanu

Strada cu 3 proiecte sistate la Slobozia

Șantierul de pe strada Walter Mărăcineanu

Anul acesta, Cartierul «Gării Noi» din Slobozia a împlinit 10 ani de la înființare. Și tot atâta timp a trecut de când tinerii care și-au ridicat case aici aș­teaptă utilitățile promise de au­torități. Până acum, sunt doar promi­siuni. Iar în luna decembrie 2018, Cartierul arată tot ca un șan­tier, cu curțile caselor pline de apă și drumurile de acces impracticabile...

Cetățean vs autorități Strada Walter Mărăcineanu este una dintre străzile Cartie­rului «Gării Noi». Iar problemele cu care se confruntă locatarii de pe această stradă sunt vechi de 10 ani... La începutul anului 2018,... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2019, 11:25 (7738 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bilanțul PNDL2 în Ialomița

Bilanțul PNDL2 în Ialomița

Oficial, Ialomița a ocupat  locul 10 în topul alocărilor bugetare prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2, cu o sumă de 813,75 milioane de lei. În realitate, nivelul de absorbție la nivelul anului 2018 nu depășește 50 milioane de lei, adică mai puțin de 5% din suma totală alocată. Primarii comunelor ialomițene se declară însă optimiști și speră ca fondurile să fie absorbite până la viitoarele alegeri. Optimismul edililor locali nu este împărtășit de către Victor Moraru, președintele Consiliului Ju­dețean Ialomița. «Orizontul de așteptare pentru finalizarea acestor investiții este anul 2023!» a declarat el în mod repetat.

Orizontul de așteptare al județului... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2019, 10:20 (5620 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Orașul Băneasa a redevenit comună. Orașul Căzănești așteaptă până la noi ordine!

Orașul Băneasa a redevenit comună. Orașul Căzănești așteaptă până la noi ordine!

Miercuri, 19 decembrie 2018, senatul României a aprobat trecerea orașului Băneasa (Constanța) la statutul de comună. Orașul Căzănești așteaptă de ani buni acest statut, procedura de validare fiind blocată. Ultima dată, senatorul PSD Marian Pavel declara la începutul anului 2018: «Am retrimis proiectul de lege la Comisie și vreau să îi ajut!». Între timp, Marian Pavel a ajuns președintele PSD Ialomița și a uitat...

Unanimitate pentru orașul Băneasa
Miercuri, 19 decembrie 2018, Senatul României a adoptat cu unanimitate de voturi propunerea legislativă privind trecerea orașului... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2019, 11:25 (9829 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«În 2018, performanțele au depășit calculul hârtiei!»

Scrimă, profesor Marin Cruțu

«În 2018, performanțele au depășit calculul hârtiei!»

Final de an în spor­tul ialomițean... Și, oricum ai face bilanțul, performanțele din scrimă țin din nou capul de afiș! De altfel, acest aspect se va vedea și la Gala Sportului Ialomițean, eve­niment care se va des­fășura vineri, 21 decembrie 2018, orele 16,00, la Sala «Europa». Cel puțin doi sabreri vor fi pe podium, așa cum se întâmplă aproape an de an... Alături de profesorul Marin Cruțu, artizanul din zona tehnică a acestor performanțe, am creionat o trecere în revistă a celor petrecute în 2018 și a perspectivelor pentru 2019. Cu siguranță, scrima va continua să fie în avangarda fenomenului, iar obiectivul ar trebui să-l constituie cucerirea unei medalii la un Campionat European sau Mondial... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2018, 10:10 (3481 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

RETROSPECTIVĂ 2018

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

Dezvăluirile lunii octombrie
În octombrie, Primăria Slobozia a decis să cheltuie 3,5 milioane de euro pentru a construi un cimitir nou. Proiectul de hotărâre a iscat un adevărat scandal la nivelul Consiliului Local, motiv pentru care inițiativa a fost retrasă de pe ordinea de zi la cererea primarului Adrian Mocioniu. În aceeași lună, administrația județeană a decis să aloce 4 milioane de lei pentru potabilizarea apei din Slobozia. Astfel de demersuri administrative au mai existat, însă toate au eșuat pentru că apa de la Slobozia continuă să aibă probleme de potabilitate... Preocupat de situația apei din Slobozia, Președintele Victor Moraru... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2018, 11:20 (8194 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

RETROSPECTIVĂ 2018

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

Investițiile lunii iulie
În județul Ialomița, luna iulie a fost guvernată de proiecte investiționale de anvergură. Unul dintre acestea viza reparația podului rutier peste râul Ialomița din Slobozia, pe care Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere s-a angajat să-l repare cu 2,8 milioane de lei. De asemenea, reprezentanții RAJA Constanța au organizat o dezbatere publică la care au participat edilii ialomițeni care au de­rulat investiții în colaborare cu societatea. Tema­tica întâlnirii oficiale a vizat-o finalizarea lucră­rilor de investiții desfășurate în cadrul proiectului «Reabilitarea și modernizarea siste­mului de alimentare cu apă și canalizare în re­giunea Constanța-Ialomița»... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2018, 12:05 (9110 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

RETROSPECTIVĂ 2018

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

Salarii imense pentru oamenii Președintelui, în aprilie
Pentru că sunt ascultători și obedienți, directorii instituțiilor publice aflate în subordinea Consiliului Județean Ialomița primesc salarii pe măsură. Cele mai mari salarii sunt ale Marianei Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, și Larisei Mihai, administratorul public al județului. Mariana Iancu primește un venit lunar de 21 mii de lei, în timp ce Larisa Mihai încasează 17 mii de lei. Mai mult, Consiliul Județean Ialomița a cheltuit 107 mii de lei pentru ca 50 de funcționari publici din cadrul instituției să beneficieze de cursuri de perfecționare, desfă­șurate... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2018, 16:15 (8899 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

«investiții»

«Doar noi suntem capabili!». Un dicton după care, încă de la înființare, se ghidează pesediștii. Căci, după cum o confirmă realitatea, ei și numai ei sunt destoinici să conducă și să realizeze planuri de dezvoltare pe cel puțin 10 ani... Astfel, investițiile lor se lasă «moștenire», de la un mandat la altul. Gândiți-vă, spre exemplu, la vestitul Pod de la Dridu. O lucrare la care fostul pre­ședinte Silvian Ciupercă a moșmondit câțiva ani buni, a apărut pe turnantă actualul președinte Victor Moraru, care a decis să demoleze ceea ce se executase, și, pe alți bani, a reluat-o. Pe ea, pe lucrare! Un alt exemplu răsunător este investiția din Piața Revoluției, inițiată de Gabi Ionașcu, parafată și demarată... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2018, 12:20 (3741 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2018

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

La finalul celor 12 luni, ziarul Independent vă prezintă o retrospectivă a celor mai importante evenimente care au marcat județul. Pe tot parcursul anului, săptămână de săptămână, reporterii ziarului Independent au surprins realitatea județeană și au prezentat-o opiniei publice. În 2018, admi­nistrația ialomi­țeană și-a demonstrat încă o dată ineficiența, cheltuind sume enorme pentru a rea­liza proiecte fără utilitate publică. De notorietate au fost și scandalurile în care a fost implicată Poliția ialomițeană, generate de modul deficitar în care insti­tuția este condusă. Tot în acest an, ziarul... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2018, 14:40 (11297 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bolnav de cancer, tratat cu nepăsare de instituțiile publice

Bolnav de cancer, tratat cu nepăsare de instituțiile publice

Situație revoltătoare la Slobozia. De 10 luni, un bărbat bolnav de cancer este plimbat de funcționarii mai multor instituții publice, dintr-o în parte în alta, fără ca nimeni să-i rezolve problemele pe care le are. Tot ce dorește Dumitru Drăgan este ca autoritățile să-l sprijine în încercarea de a determina firma la care a lucrat să-i plătească concediul medical. Omul are de recuperat de la angajatorul său peste 10 mii de lei...

Boala care nu iartă În Ialomița există atât de mulți bolnavi de cancer încât până și medicilor le este greu să facă o estimare oficială a numărului lor... ... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2018, 10:10 (7140 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ajutoare de 113 milioane de lei pentru nevoiașii Ialomiței

Ajutoare de 113 milioane de lei pentru nevoiașii Ialomiței

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialo­mița a dat publicității un raport cu privire la bugetul ajutoarelor sociale acordate, în cursul anului 2018, oamenilor nevoiași din județ. Aceștia au beneficiat de subvenții în valoare de 113 milioane de lei. Suma este si­milară cu cea acordată anul trecut, deși în evidențele instituției numărul săracilor sprijiniți de stat a scăzut în 2018, comparativ cu 2017.

Mai puțini beneficiari, aceiași bani
Anul trecut, arată datele statistice ale Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, au primit ajutoare sociale... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2018, 12:35 (4186 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

„Vă binevestesc vouă bucurie mare!”

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Ne-a binecuvântat și învrednicit Preabunul Dumnezeu să parcurgem în pace acest urcuș duhovnicesc, care este Postul Crăciunului, primul mare post din acest An Bisericesc, mergând spre Betleemul Iudeii, locul unde s-a născut Mântuitorul Iisus Hristos, Mesia cel prezis de profeți.
Sărbătoarea Nașterii Mântuitorului, „Soarele dreptății”, are loc după solstițiul de iarnă și coincide cu momentul... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2018, 10:05 (4525 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Cadouri pentru «nepoții» orașului

Faptele bune de la Centrul «Răsărit în amurg»

Cadouri pentru «nepoții» orașului

În apropierea Crăciunului, doamnele de la «Centrul comunitar al persoanelor în vârstă» Slobozia s-au decis să facă un gest frumos și să aducă un zâmbet pe chipurile copiilor nevoiași din oraș. Doamnele au lucrat 27 de fulare și căciulițe pentru cei mici.

O «familie» unită Doamnele de la «Centrul comunitar al persoanelor în vârstă» Slobozia sunt o adevărată familie. Au trecut de mult de prima tinerețe, dar au sufletele tinere și dornice să facă fapte bune. Vor să aducă zâmbetul pe fața tuturor, indiferent de vârstă. Fiecare după puteri. Dorina Ipate și Paraschiva Voicilă sunt doar două... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2018, 13:10 (3801 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Fotografii de colecție cu Moș Moraru!

«De Crăciun, fii mai bun, fii adevărat...»

Fotografii de colecție cu Moș Moraru!

Fotografia de mai sus este unicat. Ea a fost obținută prin metode specifice activităților reporte­ricești, pe vremea când Moș Victor Moraru nici nu visa că va ajunge de râsul renilor în toată Ialomița. Acum este! Motivul pentru care o republicăm este însă altul... Este ultima fotografie în care președintele este surprins având... o față umană! Priviți-l, numai. E tânăr, senin, fericit chiar... Știe că e iubit pentru ceea ce e, nu pentru funcțiile administrative pe care le îm­parte, că e respectat pentru ceea ce reprezintă, nu pentru statutul de președinte, că nu e mințit, că nu-l urăște nimeni, că nu-i trădat, că nu trebuie să trădeze, să amenințe, să fure, Doamne ferește! Și exemplele ar putea... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2018, 09:50 (6772 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Crucea Roșie ajută 100 de ialomițeni

Crucea Roșie ajută 100 de ialomițeni

Joi, 6 decembrie 2018, a III-a ediție a spectacolului caritabil «Dăruiește din inimă» a adunat în sala Casei Municipale de Cultură oameni de toate vârstele. Bătrânii noștri au fost în centrul atenției. Pentru a le oferi un zâmbet de Crăciun, voluntarii Crucii Roșii, sub coordonarea directorului Valentina Hornea, împreună cu Societatea Culturală «Apollon» au reușit să devină Moș Crăciun pentru bâtrânii nevoiași. Concret, peste 3000 de lei au fost transformați în necesarul umplerii mesei de Sărbători...

3250 lei pentru 60 de bunici
A III-a ediție a spectacolului caritabil «Dăruiește... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2018, 17:20 (2969 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Octombrie, luna cărților la Slobozia. S-a redeschis «Salonul Anual de Carte»

Joi, 1 octombrie 2015, «Salonul Anual de Carte» și-a redeschis porțile. Organizatorii, respectiv Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Slobozia, pun la dispoziție iubitorilor de lectură o lună întreagă ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2015, 19:10
(6701 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei accidente, nouă răniți

Vineri, 2 octombrie a.c., în jurul orei 19,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2 s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 17:50
(6531 vizualizări - 0 comentarii)


Gîrbovi: Arestat pentru complicitate la furt

Polițiști din cadrul Postului de Poliție Gîrbovi au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 16:25
(10228 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți la volan

La acest sfîrșit de săptămînă, polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului trei bărbați, cu vîrstele cuprinse între 42 și 47 de ani, care conduceau autovehicule și un moped pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 16:10
(7676 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat decedat la Malu după ce mașina sa a izbit un autobuz

Un bărbat, în vîrstă de 36 de ani, a decedat după ce autoturismul în care se afla a intrat în coliziune cu un autobuz, pe DN2A, pe raza localității Malu. Evenimentul a fost anunțat prin 112 în această dimineață ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 15:55
(11132 vizualizări - 3 comentarii)


Un tren a intrat într-o cireadă de vaci la Urziceni

Un eveniment la care a fost solicitată intervenția pompierilor s-a produs luni dimineață, 5 octombrie 2015, în jurul orei 9,30, cînd un tren de călători ce se deplasa dinspre București către Urziceni a ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 15:45
(7754 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Festivalul Național de Folclor «Doina Bărăganului», edița a II-a

În perioada 8-9 octombrie 2015, se va desfășura la Slobozia cea de a II-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Doina Bărăganului». Organizatorii acestui eveniment artistic sînt Consiliul Județean ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 11:05
(5551 vizualizări - 0 comentarii)


Cornel Vasile, fostul șef al Gărzii de Mediu Ialomița, trimis în judecată de DNA

Direcția Națională Anticorupție a finalizat cercetările în cazul fostului comisar șef al Gărzii de Mediu, Cornel Vasile, și a trimis dosarul în instanță. Procesul se va desfășura la Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 20:10
(12467 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Percheziții la hoți din locuințe

14 persoane suînt cercetate de polițiști sub aspectul comiterii mai multor infracțiuni de furt și furt calificat, în funcție de participația fiecăruia la comiterea faptelor. Astfel, marți, 29 septembrie ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 18:20
(8363 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mașina condusă de un șofer de 89 de ani a acroșat o femeie pe trecerea de pietoni!

Marți, 29 septembrie a.c., în jurul orelor 11,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 16:50
(5600 vizualizări - 10 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Eliberare de adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează că, începînd cu data de 16 septembrie 2015, eliberează adeverințe pentru beneficiarii Schemei de Plată Unică pe Suprafață ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 15:15
(6503 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămîna Prevenirii Criminalității»: Prevenirea delincvenței juvenile

Polițiștii ialomițeni au dedicat a doua zi a «Săptămânii Prevenirii Criminalității» activităților de prevenire a delincvenței juvenile, ocazie cu care polițiștii ialomițeni au desfășurat activități preventiv ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 14:40
(5428 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri de lucru cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 11:10
(4896 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidente la Bucu și Movilița

Luni, 28 septembrie a.c., în jurul orei 13,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ213A s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 21:20
(8149 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR Ialomița: Noi oportunități de finanțare pentru investiții de utilitate publică în mediul rural

Autoritățile publice locale și ONG-urile pot solicita fonduri nerambursabile pentru investiții de utilitate publică avînd la dispoziție 552 milioane de euro pentru investiții în crearea și modernizarea ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 20:35
(9877 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Trei tineri hoți din locuințe, prinși în flagrant de polițiști

Trei tineri sînt cercetați de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt calificat și tentativă la furt calificat, unul dintre aceștia fiind reținut. Astfel, în noaptea de 26/27 septembrie ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 19:10
(8316 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămîna Prevenirii Criminalității»: Prevenirea victimizării minorilor

Prima zi a Săptămînii Prevenirii Criminalității, 28 septembrie a.c., a fost dedicată prevenirii victimizării minorilor, aceasta fiind o prioritate națională. Astfel, luni, 28 septembrie a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 18:15
(4343 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 25-27 septembrie a.c., polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului trei bărbați, cu vîrstele cuprinse între 24 și 37 de ani, care conduceau autovehicule pe ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 17:25
(5095 vizualizări - 1 comentariu)


Dridu: Femeie de 68 de ani, acroșată de un vehicul

Sîmbătă, 26 septembrie a.c., pe DJ302, în localitatea Dridu, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate, polițiștii au stabilit că în timp ce un un tînăr, ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 15:05
(5955 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu accident


Urziceni: Accident în lanț cu patru victime

Vineri, 25 septembrie a.c., în jurul orei 12,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a patru persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 13:40
(6274 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Siguranța participanților la trafic, prioritate a polițiștilor ialomițeni

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 25-27 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 12:25
(6526 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă pentru absolvenții ialomițeni

Vineri, 25 septembrie 2015, la nivel național s-a desfășurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune  organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței  de  Muncă. Acest eveniment ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2015, 21:55
(8306 vizualizări - 0 comentarii)


40 de Sfinte Liturghii la Catedrala din Urziceni

40 de Sfinte Liturghii la Catedrala din Urziceni

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, de marți, 29 septembrie 2015, la Catedrala din Urziceni se vor oficia 40 de Sfinte Liturghii în cinstea Sfîntului ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2015, 18:45
(9620 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Microbuzele școlare, în atenția Poliției

La nivelul IPJ Ialomița a fost pus în aplicare un plan de acțiune în scopul îmbunătățirii climatului de siguranță rutieră pe traseele de deplasare a autovehiculelor destinate transportului elevilor. Activitățile ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2015, 15:20
(9472 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Săptămîna Prevenirii Criminalității»

În perioada 28 septembrie 2015-2 octombrie 2015, se va desfășura la nivel național cea de-a zecea ediție a manifestării «Săptămâna Prevenirii Criminalității». Acțiunea va consta în organizarea, în acest ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2015, 20:15
(5966 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Primul post de jandarmi inaugurat în Ialomița

Joi, 24 septembrie a.c., a fost inaugurat Postul de Jandarmi Amara. La eveniment au participat reprezentanți ai autorităților județene și locale, personalul de conducere al Inspectoratului de Jandarmi ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2015, 18:10
(10164 vizualizări - 1 comentariu)


Stelnica: Minor dispărut de la domiciliu

Stelnica: Minor dispărut de la domiciliu

Sîmbătă, 19 septembrie 2015, polițiștii de Investigații Criminale au fost sesizați cu privire la faptul că minorul HUCIOG GHEORGHE-CĂTĂLIN, de 16 ani, din comuna Stelnica, a plecat de la ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2015, 16:10
(5598 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volanul unei mașini neînmatriculate

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului un tînăr, de 23 de ani, din Fetești, care conducea pe drumurile publice un autoturism neînmatriculat și neînregistrat, fapt pentru care, în cauză, a ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2015, 15:10
(3931 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Accident produs de un șofer de 76 de ani

Duminică, 20 septembrie a.c., în jurul orelor 11,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2, pe raza localității Sinești, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2015, 14:15
(9154 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Poliția Rutieră Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 92000 de lei

La sfîrșit de săptămînă, în perioada 18-20 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2015, 13:30
(3833 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...