Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Senatorul Pavel, noul șef al PSD Ialomița

Pleacă Marian, vine Marian

Senatorul Pavel, noul șef al PSD Ialomița

Senatorul PSD Marian Pavel este succesorul lui Marian Neacșu la președinția PSD Ialomița. El a fost numit în această funcție luni, 10 decembrie 2018, în cadrul ședinței Comitetului Executiv al PSD. Numirea senatorului PSD Marian Pavel pune capăt tentativelor lui Victor Moraru de a prelua controlul asupra Organizației PSD Ialomița și deschide noi perspective politice la nivelul filialei. Reamintim că șefia PSD Ialomița, potrivit unor surse social-democrate, era disputată de deputatul Mihăiță Găină, președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru și senatorul Marian Pavel. Contactat telefonic, Marian Pavel a confirmat numirea sa în funcție, dar a refuzat să facă orice fel de declarații... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2018, 18:45 (15137 vizualizări - 32 comentarii)

EVENIMENT

Protest al polițiștilor, în fața sediului Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

Protest al polițiștilor, în fața sediului Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

Mai mulți polițiști ialomițeni, membri ai Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual, au pichetat luni, 10 decembrie 2018, sediul IPJ Ialomița. Oamenii legii sunt nemulțumiți de modul în care Curtea de Apel București a decis să judece o serie de acțiuni prin care au solicitat acordarea unor drepturi salariale.

Procese judecate diferențiat
În ultimul an și jumătate, peste 100 de polițiști din Ialomița aparținând Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual au efectuat acțiuni în instanță prin care au solicitat respectarea prevederilor... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2018, 18:05 (12034 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adolescent de la Centrul de Plasament Slobozia, arestat preventiv pentru «furt calificat»

Adolescent de la Centrul de Plasament Slobozia, arestat preventiv pentru «furt calificat»

bonus: Peste 200 de minori din Ialomița au comis fapte penale

Un adolescent de 16 ani aflat în sistemul de protecție al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița a fost arestat în urmă cu o săptămână, sub acuzația de «furt calificat». Repre­zen­tanții DGASPC Ialomița au declarat faptul că nu este prima dată când acesta creează probleme și se afla în vizorul organelor de urmărire penală de mult timp.

Un adolescent-problemă Lăsat în grija statului de la o vârstă fragedă, adolescentul C.L. a fost integrat în cadrul Centrului de Plasament pentru Copii nr. 3 din Slobozia, aflat în incinta Direcției Generale de Asistență... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2018, 17:20 (6677 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Povestea Porcului

Povestea Porcului

Țiganul, de foame, cântă. Chelul își pune singur mâna în cap. Iar primarul Adrian Mocioniu luptă din răsputeri pentru respectarea liniștii și ordinii publice în urbea pe care o păstorește. Așa se face că săptămâna trecută, lupta domniei sale a atins paroxismul. El a aflat că Radu Paros (cândva viceprimar, cândva con­si­lier local, cândva președinte de filială de partid, acum patron de post de radio...) crește porci pe terenul concesionat lângă Cimitirul de la Bora. Și, în calitate de comandant suprem al Poliției Locale, el a dat ordin agenților din dotare să prindă porcii în flagrant și să amendeze proprietarul pentru că nu i-a predat la DSV când a venit Pesta Porcină la Slobozia. Contactat telefonic... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2018, 13:40 (5100 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Grațiere» prezidențială de 350 mii de lei pentru comuna Albești

Banii publici, banii lui Victor Moraru

«Grațiere» prezidențială de 350 mii de lei pentru comuna Albești

Săptămâna trecută, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița de miercuri, 28 noiembrie 2018, consilierii județeni au aprobat alocarea a 350 mii de lei comunei Albești, pentru plata unor debite restante către firma Cargo SRL. Decizia, girată de către președintele Victor Moraru, amână fa­limentul administrativ al comunei până în vara anului 2019. «Noi sperăm să nu se întâmple acest lucru. (...) Vom face economii și vom plăti acești bani până vara viitoare!» a declarat primarul comunei Albești, Emil Jugănaru.

Un președinte, două unități de măsură
Consiliul Județean Ialomița... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2018, 09:50 (3589 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a aprobat majorarea tarifelor pentru deșeurile menajere

Începând cu 1 ianuarie 2019

Consiliul Local Slobozia a aprobat majorarea tarifelor pentru deșeurile menajere

Printre proiectele de hotărâre supuse dezbaterii în cadrul ședinței Consiliu­lui Local Sobozia s-a numărat și cel privind «implemen­ta­rea unor obligații și angajamente referitoare la gestionarea deșeurilor și atingerea țintelor de reciclare prin serviciul de salubri­zare al Munici­piului Slo­bozia». Aprobarea acestui proiect de hotărâre a presupus majorarea tarifelor pentru populație, dar și stabilirea unor obligații clare pentru autoritățile locale.

Autoritățile, obligate să colecteze selectiv Intrarea în vigoare a OUG 74 din 2018 obligă autoritățile locale să stabilească indicatori... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2018, 12:10 (5648 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

demnitari fara demnitate

O dată în plus, sărbătorirea Centenarului Marii Uniri ne-a demonstrat ceea ce începem să înțelegem de o bună perioadă de timp: avem demnitari fără demnitate. Demnitatea, potrivit dicționarului Limbii Române, este o calitate, presupunând vrednicie, capabilitate și, mai mult, ceva care impune respect. Cei mai mulți dintre actualii demnitari nu recunosc demnitatea, rostind deșănțat cuvântul fără a-i înțelege sensul. Sunt mici, prea mici pentru a pricepe că demn înseamnă distincție, care impune respect. Câți dintre demnitari cunoașteți și, în prezența lor, să simțiți destoinicie și măreție? Cum să te gândești la demnitate când impasibili demnitarii noștri servesc porții de fasole cu ciolan sau sarmale... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2018, 11:50 (4499 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Numărul elevilor din școlile ialomițene scade

Numărul elevilor din școlile ialomițene scade

O situație statistică a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată o scădere dramatică a efectivelor de elevi la nivelul județului. În ultimii 10 ani, peste 11 mii de elevi au dispărut din evidențele unităților de învățământ. Factorii care determină acest fenomen sunt diverși.

Statistică îngrijorătoare Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, în anul 2008, la ni­velul județului erau înmatriculați apro­ximativ 48 mii de elevi. La 10 ani distanță, numărul acestora a scăzut cu 11 mii. Astfel, în acest an școlar au intrat în clase doar puțin peste 37 mii de elevi! Cauzele... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2018, 12:50 (10000 vizualizări - 40 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Contracte de închiriere pentru locurile de parcare

Reglementări noi la Slobozia

Contracte de închiriere pentru locurile de parcare

Abonamentele destinate lo­curilor de parcare se transformă în contracte de închiriere pe 3 ani. Această decizie a fost adoptată în urma modificărilor Regula­mentului de atribuire a locurilor de parcare de reședință în muni­cipiul Slobozia, aprobat prin Hotărârea Consiliului Local Slobozia nr. 61/29.03.2018, pri­vind modificarea și înlocuirea Anexei la Hotărârea Consiliului Local Slobozia nr. 255/19.12.2017. Astfel, în parcările de reședință, pentru locu­rile de parcare închi­riate, persoanele fizice și juridice beneficiare datorează o chirie anuală de 120 de lei. Această sumă se constituie venit la bugetul local. Atribuirea locurilor de parcare se va face în regim electronic, prin serviciul pus... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2018, 12:10 (8644 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Pot ce poți și tu, angajează-mă!»

Bursa locurilor de muncă pentru persoanele cu dizabilități

«Pot ce poți și tu, angajează-mă!»

Sub sloganul «Pot ce poți și tu, angajează-mă!», Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat Bursa locurilor de muncă pentru persoanele cu dizabilități. Eve­nimentul s-a desfășurat în incinta «Centrului de Îngrijire și Asistență Socială» din Slobozia. La acțiune au participat 15 persoane cu dizabilități și 3-4 angajatori...

O rază de speranță
«Ziua internațională a persoanelor cu dizabilități» a fost marcată luni, 3 decembrie 2018, printr-o Bursă a locurilor de muncă pentru persoanele cu dizabilități. Printre cei 15 solicitanți prezenți s-a numărat și... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2018, 10:05 (2979 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Moș Crăciun» lasă bugetul Sloboziei fără 116 mii de lei

Nimeni nu e vinovat!

«Moș Crăciun» lasă bugetul Sloboziei fără 116 mii de lei

Primăria Slobozia va plăti 116 mii de lei pentru statuia realizată de pictorul Vasile Aionesei. Statuia, reprezentându-l pe Mihai Viteazul, se află în acest moment într-un depozit al DADP. Decizia a fost adoptată de plenul Consiliului Local Slobozia, miercuri, 28 noiembrie 2018.

De la Mihai Viteazul la «Moș Crăciun»
Inițiativa amplasării unei statui a domnitorului Mihai Viteazul în Piața Unirii aparține ex-primarului Alexandru Stoica. Inițial, statuia a fost comandată sculptorului Gabriel Manole, iar banii pentru realizarea ei urmau să fie asigurați din sponsorizări. În 2014 însă... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2018, 19:10 (5853 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Centenarul sărăciei la «Vaideei»

Centenarul sărăciei la «Vaideei»

La Slobozia, Ziua Națională a României e sărbătoare obligatorie! Ca pretutindeni în România. Anul acesta însă, Ziua Națio­nală a picat de Centenar. Iar Centenarul a fost serbat pe esplanada din fața Consiliului Județean. Împreună cu oficialitățile au fost prezenți la paradă 1000 de slobozeni. Și alți 1000 la fasolea cu cârnați de după...

Vai de noi De câțiva ani încoace, 1 Decembrie e mereu la fel. Agitație, aglomerație, steaguri fluturate până obosesc mâinile, copii de-o șchioapă urcați pe umeri să vadă «tehnica militară»... Anul acesta însă, a fost altfel. Eroii au fost cinstiți la... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2018, 17:40 (7164 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Iernăm pe locul 2

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CSM Oltenița 4-1

Iernăm pe locul 2

Unirea Slobozia a bifat un tur de campionat asemănător celui din stagiunea precedentă. Echipa pregătită de Enache Costea s-a impus fără probleme în fața echipelor modeste, dar a clacat din nou în fața celor cu pretenții. Față de ediția precedentă de campionat, Unirea a avut 7 noutăți în lot, jucători care în mare parte s-au dovedit utili. S-a creat o formulă de joc constantă și față de sezoanele trecute, au fost 3 jucători care s-au impus clar pe posturile rezervate tinerilor. După cele 15 etape, locul 2 nu e în măsură nici să întristeze, nici să mulțumească. Totuși, dacă ne gândim că în spate au fost lăsate echipe cu buget superior Sloboziei, parcă am tinde să vedem partea plină a paharului.... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2018, 14:05 (4321 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Bărăganul Ciulnița, noul lider

Din nou sunt doar 7 puncte care despart primele 7 clasate și aceasta se datorează rezultatelor surprinzătoare înregistrate în etapa a 14-a, penultima a turului. Performera etapei a fost Bărăganul Ciulnița, o echipă solidă, cu un lot valoros pentru acest nivel în care și-au găsit locul mai mulți foști jucători ai Unirii. Ciulnița a rea­lizat scorul etapei, 13-0, și n-o să vă lăsăm mult în suspans, în rolul încasatoarei a fost, ca de obicei, CS Amara. 8 din cele 13 goluri ale Ciulniței au fost reușite de Nicolae Hertu, care s-a instalat confortabil pe primul loc în clasamentul golgheterilor, cu 35 de goluri, urmat de Adrian Barbu, de la Spartacus Iazu, cu 26 de goluri. Cu această victorie, Bărăganul... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2018, 12:35 (4577 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Gheorghe Tinel are soluții pentru Ialomița

PNL Ialomița nu cedează

Gheorghe Tinel are soluții pentru Ialomița

bonus: PSD Ialomița fierbe la foc mocnit

Prezent la manifestările publice dedicate zilei de 1 De­cembrie 2018, deputatul PNL Gheorghe Tinel s-a delimitat de poziția oficialilor locali și jude­țeni. El a declarat că, la acest moment, PNL este singura alternativă politică viabilă pentru județ. «Nu contest că mâine ar putea apărea un nou partid, un nou lider local, cineva mai bun... Dar în acest moment suntem singurul partid care se poate opune PSD!» a declarat el.

Înapoi, ca racul Deputatul PNL, Gheorghe Tinel, a fost prezent de 1 De­cembrie la Slobozia, pentru a participa la manifestările dedicate Zilei Naționale a României... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2018, 11:40 (5278 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Marian Moraru, «Cetățean de Onoare» al Amarei

Lupte libere

Marian Moraru, «Cetățean de Onoare» al Amarei

Sâmbătă, 1 decembrie 2018, Primăria și Consiliul Local Amara au acordat titlul de «Cetățean de Onoare» al orașului antrenorului de Lupte Libere Marian Moraru. Distincția se dato­rează rezultatelor excepționale în domeniul sportului, care au promovat orașul Amara pe plan național și internațional. În vârstă de 44 ani, Marian Moraru e de departe cel mai galonat antrenor din fenomenul sportiv al orașului-stațiune. Totodată, și-a câștigat recunoașterea confraților pe plan național și acționează de ani buni ca antrenor federal, ocupându-se cu pregătirea loturilor reprezentative de cadeți și juniori. Marian Moraru activează de mai bine de un deceniu în cadrul Clubului Sportiv din Amara, unde a înființat... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2018, 11:20 (3820 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Departamentul de Luptă Antifraudă verifică acordarea unor subvenții de 2,3 milioane de lei

Se întâmplă în Ialomița

Departamentul de Luptă Antifraudă verifică acordarea unor subvenții de 2,3 milioane de lei

Departamentul de Luptă Antifraudă (DLAF) a fost sesizat să verifice modul în care 44 de crescători de animale, din zona Giurgeni-Gura Ialomiței, au beneficiat de subvenții agricole în valoare de 2,3 milioane de lei, între 2011 și 2013. În acest caz există suspiciunea cu privire la faptul că fermierii ar fi încasat ilegal ajutoarele financiare, folosind pentru pășunat «terenuri agricole neproductive». Cazul a ieșit la iveală în urma unor verificări făcute de Camerele de Conturi Brăila și Ialomița cu 3 ani în urmă. Controversatele terenuri aparțin Consiliului Județean Ialomița și au fost concesionate cu 10 ani în urmă. În cazul care specialiștii din cadrul DLAF vor considera că s-a comis o ilegalitate... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2018, 09:55 (8949 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Administrațiile ialomițene impozitează peste 350 mii de hectare de teren agricol

20 milioane de lei anual din impozitarea terenului agricol

Administrațiile ialomițene impozitează peste 350 mii de hectare de teren agricol

La 10 ani de la acordarea primelor subvenții europene, în Ialomița nu mai există terenuri agricole necultivate. Potrivit datelor oficiale, administrațiile locale impozitează peste 350 mii de hectare de teren arabil la un preț mediu de 55 de lei pe hectar, însumând aproximativ 20 milioane de lei anual. Primarii ialomițeni intervievați susțin că sumele colectate reprezintă singurul sprijin financiar pe care se pot baza garantat în fiecare an.

Banii aduc fericirea administrativă
Situația statistică a terenu­rilor agricole aflate pe teritoriul celor 66 de unități administrativ teritoriale... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2018, 14:20 (7904 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița pierde lupta împotriva Tuberculozei

Ialomița pierde lupta împotriva Tuberculozei

O  statistică oficială arată că județul Ialomița se află pe primele locuri la nivel național în ceea ce privește incidența cazurilor de Tuberculoză. Chiar dacă cifrele ar trebui să le îngrijoreze, autoritățile continuă să rămână nepăsătoare față de măsurile pe care ar trebui să le adopte pentru a împiedica răspândirea bolii. În Ialomița, de exemplu, investigarea și prevenirea Tuberculozei aproape că nu există.

Pacienții se luptă singuri cu boala
În primele 9 luni ale anului 2018, Ialomița a raportat că are 130 de bolnavi de Tuberculoză. Această cifră plasează județul pe primele... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2018, 10:10 (6676 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primarul PSD din Grindu, arest la domiciliu pentru «trafic de influență în formă continuată»

Anchetă a Direcției Naționale Anticorupție

Primarul PSD din Grindu, arest la domiciliu pentru «trafic de influență în formă continuată»

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au pus în mișcare acțiunea penală pe numele primarului localității Grindu, Costel Vieriu. Edilul este acuzat de «trafic de influență în formă continuată» și a fost arestat la domiciliu pentru 30 de zile.

Prins în flagrant de anchetatori Într-un comunicat de presă remis publicității, procurorii DNA-Structura Centrală explică faptul că primarul localității Grindu, pe numele său Costel Vieriu, a cerut unui om de afaceri un procent de 10% din valoarea contractului pe care acesta urma să-l semneze cu Primăria Grindu, privind efectuarea unor lucrări... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2018, 17:05 (20619 vizualizări - 24 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
267 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Protopopiatul Urziceni: «Educația-prioritate a Bisericii!»

Protopopiatul Urziceni: «Educația-prioritate a Bisericii!»

Din dorința de a veni în sprijinul părinților, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a oferit vineri, 10 septembrie 2021, prin Serviciul Social Acordat în Comunitate destinat ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2021, 16:55
(5318 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 10 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11062, fiind înregistrate 14 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2021, 16:40
(2332 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări la bugetul consolidat de 81,25 milioane de lei

Potrivit Agenției Județene a Finanțelor Publice Ialomița, în luna august 2021 veniturile nete încasate la bugetul general consolidat al statului au fost în sumă totală de 81,25 milioane de lei, cu 11,5 ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2021, 16:10
(3723 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru verificarea transporturilor

IPJ Ialomița: Acțiuni pentru verificarea transporturilor

Joi, 9 septembrie a.c., polițiștii rutieri au desfășurat, la nivelul întregului județ, acțiuni de verificare a legalității transportului de marfă și persoane. Autobuze, microbuze, precum și alte autovehicule ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2021, 14:25
(4452 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 18 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 9 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11048, fiind înregistrate 18 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2021, 16:50
(1886 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Fetești

Forțe de ordine ale Poliției și Jandarmeriei au acționat în cursul zilei de miercuri, 8 septembrie a.c., pe raza municipiului Fetești, pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 și ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2021, 12:55
(4193 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Grupul de Comunicare Strategică: 21 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 8 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11030, fiind înregistrate 21 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2021, 17:05
(7448 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la brutării pentru depistarea «muncii la negru»

În perioada 30.08-02.09.2021 s-a desfășurat Campania Națională pentru identificarea cazurilor de muncă nedeclarată, la angajatorii care își desfășoară activitatea în domeniul fabricării produselor de brutărie și a produselor făinoase ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2021, 15:55
(3285 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Ion Roată

Marți, 7 septembrie a.c., în jurul orelor 19,00, echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2021, 13:10
(5866 vizualizări - 0 comentarii)


Tânără de 17 ani din Amara, rănită după ce mașina în care se afla s-a răsturnat

Tânără de 17 ani din Amara, rănită după ce mașina în care se afla s-a răsturnat

În dimineața zilei de marți, 7 septembrie a.c., pe DN21-E584 s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce o tânără în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 17:35
(8312 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN21 accident


Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

În ultimele 24 de ore, forțele de ordine au fost angrenate în acțiuni punctuale de control, efectuând verificări la 61 de societăți comerciale/persoane fizice autorizate și obiective de interes, 3 operatori ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 17:25
(3272 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 26 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 7 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11009, fiind înregistrate 26 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 17:10
(2774 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier cu două victime în zona Popas Chirana

Accident rutier cu două victime în zona Popas Chirana

Marți, 7 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs pe DN2A, zona Popas Chirana, în care au fost ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 13:05
(4880 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: 4 autoturisme, implicate într-un accident rutier

Coșereni: 4 autoturisme, implicate într-un accident rutier

Pompierii din Urziceni au intervenit luni, 6 septembrie a.c., la un accident rutier produs în comuna Coșereni în care au fost implicate 3 autoturisme și o autoutilitară. În urma evenimentului rutier au ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 12:50
(1464 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 5 incendii de vegetație uscată

În ultimele 24 de ore, pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea a 5 incendii de vegetație uscată produse pe raza localităților Țăndărei, Fetești și Slobozia. În toate cazurile, cel mai probabil ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 12:40
(3848 vizualizări - 0 comentarii)


Se întâmplă în Ialomița: Șoferi DROGAȚI la volan!

Polițiștii ialomițeni au depistat în flagrant delict în noaptea de sâmbătă spre duminică, 4/5 septembrie a.c., doi bărbați, în vârstă de 29 de ani, în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 18:30
(3267 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 4/5 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 5 Jilavele au oprit, pentru control, un autoturism ce se deplasa pe DN1D în comuna Jilavele, din direcția Ploiești ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 18:25
(2134 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada 3-5 septembrie a.c., polițiștii Postului de Poliție Transporturi Navale Fetești au acționat în zona limitrofă a habitatelor piscicole, pentru combaterea braconajului piscicol. Pentru neregulile ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 18:20
(2598 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 10 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 6 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10983, fiind înregistrate 10 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 16:50
(3631 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 6 accidente în 3 zile

Vineri, 3 septembrie a.c., 3 echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare  și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în comuna ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 15:10
(3987 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Grenadă neexplodată descoperită pe un teren viran

Vineri, 3 septembrie a.c., specialiștii pirotehniști ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit cu promptitudine cu o autospecială pirotehnică și au ridicat o grenadă defensivă ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 14:55
(6166 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni grenadă


ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată la Fetești, Săveni și Stelnica, case în flăcări la Bărbulești, Țăndărei, Vlădeni și Grindu, mașină arsă la Orboești

ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată la Fetești, Săveni și Stelnica, case în flăcări la Bărbulești, Țăndărei, Vlădeni și Grindu, mașină arsă la Orboești

Vineri, 3 septembrie a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină la un incendiu de vegetație uscată, produs pe raza municipiului Fetești, pe terasamentul căii ferate.  Un echipaj de ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 14:45
(3040 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 5 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10973, fiind înregistrate 2 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2021, 16:50
(1719 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 11 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 4 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10971, fiind înregistrate 11 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2021, 17:05
(1708 vizualizări - 0 comentarii)


Bucșa: Accident rutier produs de un șofer băut

Bucșa: Accident rutier produs de un șofer băut

Vineri, 3 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în localitatea Bucșa, soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 18:25
(2587 vizualizări - 2 comentarii)


Vlădeni: La volan în stare de ebrietate

Joi, 2 septembrie a.c., polițiștii din Stelnica au depistat pe DN3B, în comuna Vlădeni, un bărbat în vârstă de 52 ani, din Fetești, în timp ce conducea un ansamblu de vehicule aflându-se sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 18:10
(2142 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive

Joi, 2 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni împreună cu reprezentanți din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița și lucrători ai celorlalte instituții cu atribuții în domeniu au continuat ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 17:50
(5738 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 9 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 3 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10960, fiind înregistrate 9 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 16:50
(3321 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen de depunere a mai multor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 15:55
(6991 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,47%, rata șomajului în iulie 2021

La sfârșitul lunii iulie 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4191 șomeri (din care 1874 femei), rata șomajului fiind de 4,47%, cu 0,18% sub valoarea ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 14:25
(2778 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...