Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Senatorul Pavel, noul șef al PSD Ialomița

Pleacă Marian, vine Marian

Senatorul Pavel, noul șef al PSD Ialomița

Senatorul PSD Marian Pavel este succesorul lui Marian Neacșu la președinția PSD Ialomița. El a fost numit în această funcție luni, 10 decembrie 2018, în cadrul ședinței Comitetului Executiv al PSD. Numirea senatorului PSD Marian Pavel pune capăt tentativelor lui Victor Moraru de a prelua controlul asupra Organizației PSD Ialomița și deschide noi perspective politice la nivelul filialei. Reamintim că șefia PSD Ialomița, potrivit unor surse social-democrate, era disputată de deputatul Mihăiță Găină, președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru și senatorul Marian Pavel. Contactat telefonic, Marian Pavel a confirmat numirea sa în funcție, dar a refuzat să facă orice fel de declarații... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2018, 18:45 (15136 vizualizări - 32 comentarii)

EVENIMENT

Protest al polițiștilor, în fața sediului Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

Protest al polițiștilor, în fața sediului Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

Mai mulți polițiști ialomițeni, membri ai Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual, au pichetat luni, 10 decembrie 2018, sediul IPJ Ialomița. Oamenii legii sunt nemulțumiți de modul în care Curtea de Apel București a decis să judece o serie de acțiuni prin care au solicitat acordarea unor drepturi salariale.

Procese judecate diferențiat
În ultimul an și jumătate, peste 100 de polițiști din Ialomița aparținând Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual au efectuat acțiuni în instanță prin care au solicitat respectarea prevederilor... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2018, 18:05 (12034 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adolescent de la Centrul de Plasament Slobozia, arestat preventiv pentru «furt calificat»

Adolescent de la Centrul de Plasament Slobozia, arestat preventiv pentru «furt calificat»

bonus: Peste 200 de minori din Ialomița au comis fapte penale

Un adolescent de 16 ani aflat în sistemul de protecție al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița a fost arestat în urmă cu o săptămână, sub acuzația de «furt calificat». Repre­zen­tanții DGASPC Ialomița au declarat faptul că nu este prima dată când acesta creează probleme și se afla în vizorul organelor de urmărire penală de mult timp.

Un adolescent-problemă Lăsat în grija statului de la o vârstă fragedă, adolescentul C.L. a fost integrat în cadrul Centrului de Plasament pentru Copii nr. 3 din Slobozia, aflat în incinta Direcției Generale de Asistență... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2018, 17:20 (6677 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Povestea Porcului

Povestea Porcului

Țiganul, de foame, cântă. Chelul își pune singur mâna în cap. Iar primarul Adrian Mocioniu luptă din răsputeri pentru respectarea liniștii și ordinii publice în urbea pe care o păstorește. Așa se face că săptămâna trecută, lupta domniei sale a atins paroxismul. El a aflat că Radu Paros (cândva viceprimar, cândva con­si­lier local, cândva președinte de filială de partid, acum patron de post de radio...) crește porci pe terenul concesionat lângă Cimitirul de la Bora. Și, în calitate de comandant suprem al Poliției Locale, el a dat ordin agenților din dotare să prindă porcii în flagrant și să amendeze proprietarul pentru că nu i-a predat la DSV când a venit Pesta Porcină la Slobozia. Contactat telefonic... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2018, 13:40 (5100 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Grațiere» prezidențială de 350 mii de lei pentru comuna Albești

Banii publici, banii lui Victor Moraru

«Grațiere» prezidențială de 350 mii de lei pentru comuna Albești

Săptămâna trecută, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița de miercuri, 28 noiembrie 2018, consilierii județeni au aprobat alocarea a 350 mii de lei comunei Albești, pentru plata unor debite restante către firma Cargo SRL. Decizia, girată de către președintele Victor Moraru, amână fa­limentul administrativ al comunei până în vara anului 2019. «Noi sperăm să nu se întâmple acest lucru. (...) Vom face economii și vom plăti acești bani până vara viitoare!» a declarat primarul comunei Albești, Emil Jugănaru.

Un președinte, două unități de măsură
Consiliul Județean Ialomița... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2018, 09:50 (3589 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a aprobat majorarea tarifelor pentru deșeurile menajere

Începând cu 1 ianuarie 2019

Consiliul Local Slobozia a aprobat majorarea tarifelor pentru deșeurile menajere

Printre proiectele de hotărâre supuse dezbaterii în cadrul ședinței Consiliu­lui Local Sobozia s-a numărat și cel privind «implemen­ta­rea unor obligații și angajamente referitoare la gestionarea deșeurilor și atingerea țintelor de reciclare prin serviciul de salubri­zare al Munici­piului Slo­bozia». Aprobarea acestui proiect de hotărâre a presupus majorarea tarifelor pentru populație, dar și stabilirea unor obligații clare pentru autoritățile locale.

Autoritățile, obligate să colecteze selectiv Intrarea în vigoare a OUG 74 din 2018 obligă autoritățile locale să stabilească indicatori... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2018, 12:10 (5648 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

demnitari fara demnitate

O dată în plus, sărbătorirea Centenarului Marii Uniri ne-a demonstrat ceea ce începem să înțelegem de o bună perioadă de timp: avem demnitari fără demnitate. Demnitatea, potrivit dicționarului Limbii Române, este o calitate, presupunând vrednicie, capabilitate și, mai mult, ceva care impune respect. Cei mai mulți dintre actualii demnitari nu recunosc demnitatea, rostind deșănțat cuvântul fără a-i înțelege sensul. Sunt mici, prea mici pentru a pricepe că demn înseamnă distincție, care impune respect. Câți dintre demnitari cunoașteți și, în prezența lor, să simțiți destoinicie și măreție? Cum să te gândești la demnitate când impasibili demnitarii noștri servesc porții de fasole cu ciolan sau sarmale... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2018, 11:50 (4499 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Numărul elevilor din școlile ialomițene scade

Numărul elevilor din școlile ialomițene scade

O situație statistică a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată o scădere dramatică a efectivelor de elevi la nivelul județului. În ultimii 10 ani, peste 11 mii de elevi au dispărut din evidențele unităților de învățământ. Factorii care determină acest fenomen sunt diverși.

Statistică îngrijorătoare Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, în anul 2008, la ni­velul județului erau înmatriculați apro­ximativ 48 mii de elevi. La 10 ani distanță, numărul acestora a scăzut cu 11 mii. Astfel, în acest an școlar au intrat în clase doar puțin peste 37 mii de elevi! Cauzele... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2018, 12:50 (10000 vizualizări - 40 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Contracte de închiriere pentru locurile de parcare

Reglementări noi la Slobozia

Contracte de închiriere pentru locurile de parcare

Abonamentele destinate lo­curilor de parcare se transformă în contracte de închiriere pe 3 ani. Această decizie a fost adoptată în urma modificărilor Regula­mentului de atribuire a locurilor de parcare de reședință în muni­cipiul Slobozia, aprobat prin Hotărârea Consiliului Local Slobozia nr. 61/29.03.2018, pri­vind modificarea și înlocuirea Anexei la Hotărârea Consiliului Local Slobozia nr. 255/19.12.2017. Astfel, în parcările de reședință, pentru locu­rile de parcare închi­riate, persoanele fizice și juridice beneficiare datorează o chirie anuală de 120 de lei. Această sumă se constituie venit la bugetul local. Atribuirea locurilor de parcare se va face în regim electronic, prin serviciul pus... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2018, 12:10 (8644 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Pot ce poți și tu, angajează-mă!»

Bursa locurilor de muncă pentru persoanele cu dizabilități

«Pot ce poți și tu, angajează-mă!»

Sub sloganul «Pot ce poți și tu, angajează-mă!», Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat Bursa locurilor de muncă pentru persoanele cu dizabilități. Eve­nimentul s-a desfășurat în incinta «Centrului de Îngrijire și Asistență Socială» din Slobozia. La acțiune au participat 15 persoane cu dizabilități și 3-4 angajatori...

O rază de speranță
«Ziua internațională a persoanelor cu dizabilități» a fost marcată luni, 3 decembrie 2018, printr-o Bursă a locurilor de muncă pentru persoanele cu dizabilități. Printre cei 15 solicitanți prezenți s-a numărat și... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2018, 10:05 (2979 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Moș Crăciun» lasă bugetul Sloboziei fără 116 mii de lei

Nimeni nu e vinovat!

«Moș Crăciun» lasă bugetul Sloboziei fără 116 mii de lei

Primăria Slobozia va plăti 116 mii de lei pentru statuia realizată de pictorul Vasile Aionesei. Statuia, reprezentându-l pe Mihai Viteazul, se află în acest moment într-un depozit al DADP. Decizia a fost adoptată de plenul Consiliului Local Slobozia, miercuri, 28 noiembrie 2018.

De la Mihai Viteazul la «Moș Crăciun»
Inițiativa amplasării unei statui a domnitorului Mihai Viteazul în Piața Unirii aparține ex-primarului Alexandru Stoica. Inițial, statuia a fost comandată sculptorului Gabriel Manole, iar banii pentru realizarea ei urmau să fie asigurați din sponsorizări. În 2014 însă... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2018, 19:10 (5853 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Centenarul sărăciei la «Vaideei»

Centenarul sărăciei la «Vaideei»

La Slobozia, Ziua Națională a României e sărbătoare obligatorie! Ca pretutindeni în România. Anul acesta însă, Ziua Națio­nală a picat de Centenar. Iar Centenarul a fost serbat pe esplanada din fața Consiliului Județean. Împreună cu oficialitățile au fost prezenți la paradă 1000 de slobozeni. Și alți 1000 la fasolea cu cârnați de după...

Vai de noi De câțiva ani încoace, 1 Decembrie e mereu la fel. Agitație, aglomerație, steaguri fluturate până obosesc mâinile, copii de-o șchioapă urcați pe umeri să vadă «tehnica militară»... Anul acesta însă, a fost altfel. Eroii au fost cinstiți la... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2018, 17:40 (7164 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Iernăm pe locul 2

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CSM Oltenița 4-1

Iernăm pe locul 2

Unirea Slobozia a bifat un tur de campionat asemănător celui din stagiunea precedentă. Echipa pregătită de Enache Costea s-a impus fără probleme în fața echipelor modeste, dar a clacat din nou în fața celor cu pretenții. Față de ediția precedentă de campionat, Unirea a avut 7 noutăți în lot, jucători care în mare parte s-au dovedit utili. S-a creat o formulă de joc constantă și față de sezoanele trecute, au fost 3 jucători care s-au impus clar pe posturile rezervate tinerilor. După cele 15 etape, locul 2 nu e în măsură nici să întristeze, nici să mulțumească. Totuși, dacă ne gândim că în spate au fost lăsate echipe cu buget superior Sloboziei, parcă am tinde să vedem partea plină a paharului.... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2018, 14:05 (4321 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Bărăganul Ciulnița, noul lider

Din nou sunt doar 7 puncte care despart primele 7 clasate și aceasta se datorează rezultatelor surprinzătoare înregistrate în etapa a 14-a, penultima a turului. Performera etapei a fost Bărăganul Ciulnița, o echipă solidă, cu un lot valoros pentru acest nivel în care și-au găsit locul mai mulți foști jucători ai Unirii. Ciulnița a rea­lizat scorul etapei, 13-0, și n-o să vă lăsăm mult în suspans, în rolul încasatoarei a fost, ca de obicei, CS Amara. 8 din cele 13 goluri ale Ciulniței au fost reușite de Nicolae Hertu, care s-a instalat confortabil pe primul loc în clasamentul golgheterilor, cu 35 de goluri, urmat de Adrian Barbu, de la Spartacus Iazu, cu 26 de goluri. Cu această victorie, Bărăganul... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2018, 12:35 (4577 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Gheorghe Tinel are soluții pentru Ialomița

PNL Ialomița nu cedează

Gheorghe Tinel are soluții pentru Ialomița

bonus: PSD Ialomița fierbe la foc mocnit

Prezent la manifestările publice dedicate zilei de 1 De­cembrie 2018, deputatul PNL Gheorghe Tinel s-a delimitat de poziția oficialilor locali și jude­țeni. El a declarat că, la acest moment, PNL este singura alternativă politică viabilă pentru județ. «Nu contest că mâine ar putea apărea un nou partid, un nou lider local, cineva mai bun... Dar în acest moment suntem singurul partid care se poate opune PSD!» a declarat el.

Înapoi, ca racul Deputatul PNL, Gheorghe Tinel, a fost prezent de 1 De­cembrie la Slobozia, pentru a participa la manifestările dedicate Zilei Naționale a României... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2018, 11:40 (5278 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Marian Moraru, «Cetățean de Onoare» al Amarei

Lupte libere

Marian Moraru, «Cetățean de Onoare» al Amarei

Sâmbătă, 1 decembrie 2018, Primăria și Consiliul Local Amara au acordat titlul de «Cetățean de Onoare» al orașului antrenorului de Lupte Libere Marian Moraru. Distincția se dato­rează rezultatelor excepționale în domeniul sportului, care au promovat orașul Amara pe plan național și internațional. În vârstă de 44 ani, Marian Moraru e de departe cel mai galonat antrenor din fenomenul sportiv al orașului-stațiune. Totodată, și-a câștigat recunoașterea confraților pe plan național și acționează de ani buni ca antrenor federal, ocupându-se cu pregătirea loturilor reprezentative de cadeți și juniori. Marian Moraru activează de mai bine de un deceniu în cadrul Clubului Sportiv din Amara, unde a înființat... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2018, 11:20 (3820 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Departamentul de Luptă Antifraudă verifică acordarea unor subvenții de 2,3 milioane de lei

Se întâmplă în Ialomița

Departamentul de Luptă Antifraudă verifică acordarea unor subvenții de 2,3 milioane de lei

Departamentul de Luptă Antifraudă (DLAF) a fost sesizat să verifice modul în care 44 de crescători de animale, din zona Giurgeni-Gura Ialomiței, au beneficiat de subvenții agricole în valoare de 2,3 milioane de lei, între 2011 și 2013. În acest caz există suspiciunea cu privire la faptul că fermierii ar fi încasat ilegal ajutoarele financiare, folosind pentru pășunat «terenuri agricole neproductive». Cazul a ieșit la iveală în urma unor verificări făcute de Camerele de Conturi Brăila și Ialomița cu 3 ani în urmă. Controversatele terenuri aparțin Consiliului Județean Ialomița și au fost concesionate cu 10 ani în urmă. În cazul care specialiștii din cadrul DLAF vor considera că s-a comis o ilegalitate... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2018, 09:55 (8948 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Administrațiile ialomițene impozitează peste 350 mii de hectare de teren agricol

20 milioane de lei anual din impozitarea terenului agricol

Administrațiile ialomițene impozitează peste 350 mii de hectare de teren agricol

La 10 ani de la acordarea primelor subvenții europene, în Ialomița nu mai există terenuri agricole necultivate. Potrivit datelor oficiale, administrațiile locale impozitează peste 350 mii de hectare de teren arabil la un preț mediu de 55 de lei pe hectar, însumând aproximativ 20 milioane de lei anual. Primarii ialomițeni intervievați susțin că sumele colectate reprezintă singurul sprijin financiar pe care se pot baza garantat în fiecare an.

Banii aduc fericirea administrativă
Situația statistică a terenu­rilor agricole aflate pe teritoriul celor 66 de unități administrativ teritoriale... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2018, 14:20 (7904 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița pierde lupta împotriva Tuberculozei

Ialomița pierde lupta împotriva Tuberculozei

O  statistică oficială arată că județul Ialomița se află pe primele locuri la nivel național în ceea ce privește incidența cazurilor de Tuberculoză. Chiar dacă cifrele ar trebui să le îngrijoreze, autoritățile continuă să rămână nepăsătoare față de măsurile pe care ar trebui să le adopte pentru a împiedica răspândirea bolii. În Ialomița, de exemplu, investigarea și prevenirea Tuberculozei aproape că nu există.

Pacienții se luptă singuri cu boala
În primele 9 luni ale anului 2018, Ialomița a raportat că are 130 de bolnavi de Tuberculoză. Această cifră plasează județul pe primele... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2018, 10:10 (6676 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primarul PSD din Grindu, arest la domiciliu pentru «trafic de influență în formă continuată»

Anchetă a Direcției Naționale Anticorupție

Primarul PSD din Grindu, arest la domiciliu pentru «trafic de influență în formă continuată»

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au pus în mișcare acțiunea penală pe numele primarului localității Grindu, Costel Vieriu. Edilul este acuzat de «trafic de influență în formă continuată» și a fost arestat la domiciliu pentru 30 de zile.

Prins în flagrant de anchetatori Într-un comunicat de presă remis publicității, procurorii DNA-Structura Centrală explică faptul că primarul localității Grindu, pe numele său Costel Vieriu, a cerut unui om de afaceri un procent de 10% din valoarea contractului pe care acesta urma să-l semneze cu Primăria Grindu, privind efectuarea unor lucrări... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2018, 17:05 (20617 vizualizări - 24 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Căzănești: Beat la volan

O patrulă de ordine publică a oprit pentru control în trafic, un autoturism, condus de un tînăr în vârstă de 31 de ani, din Căzănești. Întrucît șoferul emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2013, 08:41
(5946 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 110000 lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 4-6 octombrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Încălcările normelor rutiere au fost sancționate ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2013, 07:41
(5526 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 5000 de elevi, sancționați în anul școlar precedent

Un raport oficial al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița scoate în evidență hibele din sistemul educațional județean. Potrivit documentului, în anul școlar precedent au fost sancționați 5401 de elevi ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 16:26
(7664 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Festivalul Culinar «La Casa Tudorii», a III-a ediție

Festivalul-concurs culinar «La Casa Tudorii» a ajuns la a treia ediție. Evenimentul se va desfășura sîmbătă, 12 octombrie 2013, la situl arheologic «Orașul de Floci» de la Giurgeni. Concursul culinar de ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 15:24
(10123 vizualizări - 8 comentarii)


Miloșești: Bătrînă de 90 de ani, înșelată de escroci

O bătrînă de 90 de ani din satul ialomițean Miloșești a fost înșelată de doi necunoscuți cu suma de 400 de lei. În cauză a fost întocmit un dosar penal de către polițiști... Cei doi necunoscuți au mers ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 14:23
(8797 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Titluri și autori la «Salonul Anual de Carte»

Primul eveniment organizat în cadrul Salonului Anual de Carte, ediția a XXII-a, debutează vineri, 4 octombrie a.c., la orele 11,00, la Slobozia. În cadrul Galeriilor de Artă «Arcadia», iubitorii de lectură ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 11:13
(6959 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenirea delicvenței juvenile, o prioritate pentru polițiști

Cea de-a treia zi a campaniei «Săptămîna prevenirii criminalității» a fost dedicată exclusiv prevenirii delicvenței juvenile. Cu această ocazie, polițiștii ialomițeni au mers în școli și le-au explicat ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 10:21
(4919 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: 201 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, joi, 3 octombrie 2013, sînt disponibile 196 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 09:12
(7041 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive pe șoselele județului

Polițiștii ialomițeni au continuat seria acțiunilor de prevenire a producerii evenimentelor rutiere grave pe arterele de circulație din județ. În plasa polițiștilor au căzut peste 85 de contravenienți. ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2013, 08:17
(6087 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: «Săptămîna prevenirii criminalității»

Luni, 30 septembrie a.c., la nivel național s-a dat startul «Săptămînii prevenirii criminalității». Pentru a marca debutul acestei campanii, polițiștii ialomițeni au demarat mai multe acțiuni ce au vizat ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2013, 15:40
(7614 vizualizări - 1 comentariu)


Vremea rea a făcut ravagii în Ialomița

Atenționarea meteo cod Portocaliu de ploi a făcut ravagii și în județul Ialomița. Mai bine de 48 de ore în județ a plouat abundent, iar din cauza vremii nefavorabile s-au înregistrat o serie de evenimente ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2013, 07:40
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


NOU

Complexul Laguna Blue
organizează
CURSURI ÎNOT PENTRU COPII
în fiecare zi de luni, orele 18,00
Pentru mai multe detalii
sunați la tel. 0374/900.261

1 Octombrie 2013, 17:44


Incendii la Amara și Bărcănești

Un foc deschis lăsat nesupravegheat a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o magazie a unui cetățean din orașul Amara. Evenimentul a fost anunțat vineri, 27 septembrie 2013, în ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2013, 08:46
(8567 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Minoră dispărută fără urmă

Movilița: Minoră dispărută fără urmă

Familia unei adolescente de 12 ani din Movilița încearcă cu disperare să-i dea de urmă fetei. Aceasta a plecat de acasă în ziua de 26 septembrie 2013 și nu a mai revenit pînă în prezent. Pe fir au intrat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 18:38
(7453 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Cu «sabia» în portbagaj

Un tînăr de 24 de ani, din Bărbulești, s-a ales cu dosar penal, după ce polițiștii au descoperit în mașina sa o armă albă, pe care o deținea ilegal. În urma unui control de rutină, oamenii legii au descoperit ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 14:33
(5810 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Cu ochii-n patru» după șoferii contravenienți

În cursul zilei de joi, 26 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au acționat pe toate arterele rutiere ale județului pentru a-i sancționa pe șoferii certați cu legea. În plasa oamenilor ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 12:32
(7884 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor

Municipiul Urziceni și comunele arondate acestuia au fost împînzite de polițiști în cursul zilei de 26 septembrie 2013. Oamenii legii au demarat o amplă acțiune de combatere a faptelor antisociale. Această ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 11:23
(7614 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Ialomița: 200 de kilograme de carne congelată, confiscată de polițiști

În perioada 25-26 septembrie a.c., efective din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor și Serviciului Rutier au acționat sub coordonarea Inspectoratului General al Poliției Române, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 10:22
(6303 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Deținuții sprijină campania «Let’s Do It Romania»

Cea mai mare campanie de ecologizare demarată în România, «Let’s Do It Romania», este sprijinită și de persoanele private de libertate. 20 de deținuți vor ieși din celule pentru a curăța Slobozia de gunoaie ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2013, 09:21
(5910 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Doi șarlatani au înșelat o bătrînă de 84 de ani

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că o femeie, în vîrstă de 84 de ani, din comuna Bucu, a fost înșelată de două persoane necunoscute, cu suma de 200 de lei. Suspecții s-au prezentat la locuința ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2013, 11:27
(8180 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hramul Catedralei Episcopale

Marți, 1 octombrie 2013, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, va sărbători hramul de toamnă al Catedralei Episcopale «Acoperămîntul Maicii Domnului ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2013, 08:25
(8031 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Sinucidere în condiții misterioase...

Sinuciderea unui tînăr, de 24 de ani, în dimineața zilei de miercuri, 25 septembrie a.c., la Slobozia, ridică multe semne de întrebare. Vecinii, familia, dar și criminaliștii încearcă să determine motivul ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2013, 15:26
(8258 vizualizări - 4 comentarii)


Slobozia: Femeie accidentată cînd încerca să traverseze

Luni, 23 septembrie a.c., în jurul orei 14,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2013, 19:16
(6862 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Cereri pentru subvențiile la bovine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează potențialii beneficiari că, în perioada 17 septembrie-28 octombrie 2013, primește cererile de solicitare a plăților ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2013, 17:13
(9877 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 incendii în 3 zile

Ialomița: 3 incendii în 3 zile

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Perieți a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs în după-amiaza zilei de vineri ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2013, 14:49
(6590 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Naparis», revistă de istorie și cultură ialomițeană

Miercuri, 25 septembrie 2013, începînd cu orele 12,00, va fi lansată Revista «Naparis», revistă de istorie și cultură ialomițeană. Evenimentul se desfășoară în cadrul Muzeului Județean de Istorie din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2013, 10:48
(5975 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului pentru august 2013, în scădere

La sfîrșitul lunii august 2013, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6644 șomeri, din care 1603 șomeri indemnizați, respectiv 5041 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2013, 15:06
(4577 vizualizări - 2 comentarii)


Giurgeni: «Zilele Europene ale Patrimoniului», sărbătorite la Orașul de Floci

Începînd cu anul 1992, și în România, Zilele Europene ale Patrimoniului oferă participanților ocazia să descopere atît monumente istorice protejate de valoare recunoscută, cît și situri arheologice sau ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2013, 13:00
(11224 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tîrgul Național de Agricultură și Industrie Alimentară «Agroial-Partener»

În organizarea Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița, în perioada 26-29 septembrie 2013, la Slobozia se va desfășura Tîrgul Național de Agricultură și Industrie Alimentară «Agroial-Partener ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2013, 10:59
(6818 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Surprinși la furat de porumb, i-au luat la bătaie pe proprietari!

Judecătoria Urziceni a emis pe numele a trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 19 și 27 de ani, domiciliați pe raza comunelor Movilița și Bărcănești, mandate de arestare preventivă pentru o perioadă de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2013, 15:11
(9296 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Axintele furt porumb


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...