Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrațiile ialomițene impozitează peste 350 mii de hectare de teren agricol

20 milioane de lei anual din impozitarea terenului agricol

Administrațiile ialomițene impozitează peste 350 mii de hectare de teren agricol

La 10 ani de la acordarea primelor subvenții europene, în Ialomița nu mai există terenuri agricole necultivate. Potrivit datelor oficiale, administrațiile locale impozitează peste 350 mii de hectare de teren arabil la un preț mediu de 55 de lei pe hectar, însumând aproximativ 20 milioane de lei anual. Primarii ialomițeni intervievați susțin că sumele colectate reprezintă singurul sprijin financiar pe care se pot baza garantat în fiecare an.

Banii aduc fericirea administrativă
Situația statistică a terenu­rilor agricole aflate pe teritoriul celor 66 de unități administrativ teritoriale... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2018, 14:20 (7904 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița pierde lupta împotriva Tuberculozei

Ialomița pierde lupta împotriva Tuberculozei

O  statistică oficială arată că județul Ialomița se află pe primele locuri la nivel național în ceea ce privește incidența cazurilor de Tuberculoză. Chiar dacă cifrele ar trebui să le îngrijoreze, autoritățile continuă să rămână nepăsătoare față de măsurile pe care ar trebui să le adopte pentru a împiedica răspândirea bolii. În Ialomița, de exemplu, investigarea și prevenirea Tuberculozei aproape că nu există.

Pacienții se luptă singuri cu boala
În primele 9 luni ale anului 2018, Ialomița a raportat că are 130 de bolnavi de Tuberculoză. Această cifră plasează județul pe primele... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2018, 10:10 (6676 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul PSD din Grindu, arest la domiciliu pentru «trafic de influență în formă continuată»

Anchetă a Direcției Naționale Anticorupție

Primarul PSD din Grindu, arest la domiciliu pentru «trafic de influență în formă continuată»

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au pus în mișcare acțiunea penală pe numele primarului localității Grindu, Costel Vieriu. Edilul este acuzat de «trafic de influență în formă continuată» și a fost arestat la domiciliu pentru 30 de zile.

Prins în flagrant de anchetatori Într-un comunicat de presă remis publicității, procurorii DNA-Structura Centrală explică faptul că primarul localității Grindu, pe numele său Costel Vieriu, a cerut unui om de afaceri un procent de 10% din valoarea contractului pe care acesta urma să-l semneze cu Primăria Grindu, privind efectuarea unor lucrări... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2018, 17:05 (20621 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Record de amenzi aplicate de un polițist la Gheorghe Lazăr

Record de amenzi aplicate de un polițist la Gheorghe Lazăr

Este scandal în Poliția ialo­mi­țeană, după ce pe rețelele de socializare au apărut mai multe imagini în care un agent este surprins sancționând un grup de localnici din co­muna Gheorghe Lazăr. Oficialii admi­nistrației locale susțin că numărul amenzilor a crescut alarmant de când comuna este patrulată de agentul Lucian Caloianu și că multe din respectivele contravenții par, la prima vedere, nejustificate. «Aproape că nu e om în sat care să nu fi fost amendat!» descrie situația Titel Rotaru, viceprimarul din Gheorghe Lazăr. Reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au declarat că au demarat o anchetă internă în acest caz.

Satul contravenienților... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2018, 14:20 (19315 vizualizări - 53 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fața nevăzută a președintelui Moraru în afacerea «Green Harvest»

Un «prejudiciu potențial» de 8 milioane de lei

Fața nevăzută a președintelui Moraru în afacerea «Green Harvest»

Președintele Victor Moraru a transformat Consiliul Județean Ialomița într-un instrument de represiune politică. Deranjat de posibila revenire a ex-președintelui Silvian Ciupercă pe scena publică, el încearcă să-l acuze pe acesta de crearea unui «prejudiciu potențial» de 8 mili­oane de lei în afacerea «Green Harvest». Orbit de interese perso­nale și interesat exclusiv de propria-i ascensiune politică, Victor Moraru încalcă cu bună știință le­gislația și acuză prin această ana­liză funcționarii din subordine. Aceștia au devenit victime colate­rale ale vendetei sale politice, fapt care destabilizează o dată în plus admi­nistrația județeană.

Președintele dacă nu-i fudul...... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2018, 09:50 (5626 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii trebuie să primească 23,4 milioane de lei din rambursarea taxelor auto

Ialomițenii trebuie să primească 23,4 milioane de lei din rambursarea taxelor auto

Ialomițenii care au plătit ta­xele auto trebuie să primească 23,4 milioane de lei. Ad­mi­nistrația Fondului pentru Mediu a virat însă către Fisc doar jumătate din această sumă. În conturile contribuabililor au ajuns până acum doar 7,6 mi­lioane de lei. Reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au dat asigurări că toți cei care au achitat taxele auto vor primi banii înapoi în termenul stabilit de lege.

O procedură complicată
Procedura privind restituirea taxelor auto este destul de complicată. Banii provin din conturile Administrației Fondului de Mediu... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2018, 12:50 (5067 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Dragoste de carte... la prima vedere

«blind date with a book»

Dragoste de carte... la prima vedere

Hambar, 24 noiembrie 2018, 20 de participanți, a treia ediție, 29 de cărți, un invitat special. Un pas mic pentru organizatori, unul uriaș pentru un oraș care n-a avut ani buni nici măcar o librărie, d-apăi una decentă. Amfitrioana evenimentului a fost Irina Moise, o elevă de liceu îndrăgostită iremediabil de carte. Și ea și prietenii ei care o ajută de aproape o lună...

Pub-ul de carte Sâmbătă la prânz în Slobozia a fost frig și a mirosit a iarnă. Dar în Hambar a mirosit a cafea proaspăt prăjită și a cărți noi aduse de paticipanții la cea de-a treia ediție a evenimentului «Blind date with a book»... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2018, 16:50 (5029 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Asistența comunitară are nevoie de fonduri

Programul Național de Asistență Comunitară a fost implementat în Ialomița prin anii 2000. În 18 ani, numărul asistenților comunitari din cele 66 de localități ale județului a crescut la 35, iar oficialii Direcției de Sănătate Publică suștin că județul mai are nevoie de cel puțin 30 de asistenți. «Avem 30 de solicitări, dar Ministerul nu are bani!» susține Veronica Nica, reprezentatul Direcției de Sănătate Publică.

De 18 ani aceleași probleme Potrivit prevederilor legale, asistentul medical comunitar este un cadru cu pre­gătire medicală, asistent medical de bază, ce asigură servicii... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2018, 11:10 (4249 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

SUPEROLIMPICII

SUPEROLIMPICII

În calendarul concursurilor și olimpiadelor școlare des­fășurate prin Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și-au făcut loc o serie de competiții educative mai puțin cunoscute. Sunt câțiva ani de când elevii din județ participă în mod frecvent la olimpiadele de Oratorie și Dezbatere Pu­blică în Limba Engleză, cele destinate Tehnologiilor de Calcul Avansate sau Cunoașterii Mediului Înconjurător. Iar rezultatele pe care reușesc să le obțină sunt dintre cele mai bune.

Peste 400 de elevi la Olimpiade
În anul școlar 2017-2018, Ialomița a înregistrat 432 de olimpici care au avut rezultate... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2018, 12:20 (4516 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bâlbe și premii

Avancentenarul administrației ialomițene

Președintele Victor Moraru a fost amfitrionul recepției prilejuite de «Ziua Națională a României» miercuri, 28 noiembrie 2018. Recepția s-a desfășurat în Sala «Europa» din cadrul Consiliului Județean Ialomița.

Impresii naive Sala plină ochi de fosile. Foști și actuali oficiali. Sărutări, îmbrățișări și laude, unele nemaiauzite de noi... Două ore de spectacol administrativ, imortalizat moment cu moment de televiziunile prietene. A ridicat nivelul de patriotism din scenă Corala Protopopiatului Slobozia, acompaniată de Orchestra «Doina Bărăganului». Nouă ne-a plăcut solista Nicoleta Rădinciuc... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2018, 17:55 (6712 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

nimicul de Centenar

În ceea ce privește Ialomița și a sa reședință Slobozia, Centenarul a fost marcat printr-o suită de evenimente inexistente și o multitudine de acțiuni fără noimă. Autoritățile au dat măsura propriilor neputințe, importanța celor 100 de ani scurși de la Marea Unire din 1 Decembrie 2018 trecând în derizoriu. În aceste zile recunoaștem valoarea celor pe care, prin vot, i-am proțăpit în funcții la care strămoșii lor nici nu încercau să viseze. Aniversarea Centenarului pentru ialomițeni și, în special, pentru slobozeni, se rezumă la platitudinea oricăror evenimente organizate de autoritățile publice. Instituțiile publice care omagiază Centenarul doar prin înscrierea în antetul adreselor oficiale a... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2018, 15:45 (3669 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Patriotismul edilitar se măsoară în bannere!

Patriotismul edilitar se măsoară în bannere!

Cel mai patriot dintre ialomițeni a decis insta­larea unui banner pe clădirea administrativă. Noi credem că, de fapt, a vrut să demonstreze că o are mai mare, pardon, că îl are mai mare decât cel de pe sediul Primăriei Slobozia. Amplasat tot fără autorizație, că doar o dată la 100 de ani e Centenaru’, bannerul Președintelui este, cu siguranță, mai lat. Și amintește ialomițenilor, sub sloganul «Unitate • Respect • Demnitate» că și Președintele tuturor ialomițenilor celebrează cei 100 de ani care se împlinesc de la Marea Unire. Și pentru că o manifestare de patriotism nu vine niciodată singură, Primăria Slobozia dublează eforturile președintelui Moraru salubrizând de câteva zile încoace... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2018, 13:40 (5376 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Planurile de deszăpezire ale administrației ialomițene

Planurile de deszăpezire ale administrației ialomițene

Iarna aceasta, auto­ritățile județene nu pot deszăpezi Ialomița. Anunțul a fost făcut luni, 26 noiembrie 2018, în cadrul unei conferințe de presă de către președintele Victor Moraru. «Ne confruntăm cu o situație delicată...» a recunoscut acesta. Pentru înlăturarea eventualelor efecte ale viscolului, administrația județeană dispune de «planurile B, C, și D».

Licitație ratată, negocieri eșuate...
Procedura aferentă licitației pentru achiziționarea serviciilor de deszăpezire în iarna anului 2018-2019 a debutat în luna iulie a acestui an. Noul caiet de sarcini realizat la indicațiile... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 19:20 (9316 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Centru pentru copiii cu autism, jefuit cu o furculiță

Doi tineri de 17 și 18 ani, din Slobozia, au fost arestați în urmă cu o săptămână, după ce au jefuit sediul unui centru destinat copiilor cu autism. Aceștia au intrat pe geam, deschizându-l cu o furculiță, și au furat banii de salarii ai angajaților. Mai mult, ei au distrus și materialele pe care specialiștii le foloseau în timpul terapiilor. Sumele sustrase au fost cheluite la jocurile de noroc.

Mod de operare ingenios Jaful a fost sesizat polițiștilor de angajatele Centrului destinat copiilor cu autism «Ema» din Slobozia, când femeile au revenit la serviciu, după zilele de week-end... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 17:25 (3844 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Show ialomițean

Fotbal, Liga a III-a, CS Tunari-Unirea Slobozia 1-3

Show ialomițean

Așa cum am mai spus, CS Tunari e una dintre echipele bune ale seriei a doua. S-au convins de acest lucru atât CS Afumați, cât și Rapid. Conștienți că, după jocul cu Rapidul, nici de pe terenul ilfovenilor nu vor avea o misiune ușoară, jucătorii Unirii au strâns rândurile și s-au arătat mai uniți și mai motivați ca niciodată. Pe lângă aceasta, terenul bun din Tunari a facilitat un succes care poate scăpa, în sfârșit, echipa de tracul meciurilor tari. Acum rămâne ca jucătorii Sloboziei să se mențină concentrați pe fiecare meci și să aștepte pașii greșiți ai adversarilor pentru că sigur vor veni și astfel de momente...

Călinoiu în poartă, Rareș Petre pe bancă... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 16:05 (3789 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Raluca Băcăoanu merge la Europene

Handbal

Raluca Băcăoanu merge la Europene

În perioada 29 noiembrie-16 de­cem­brie 2018, Franța găzduiește Campio­natul Mondial de Handbal Feminin. România va debuta la această competiție pe 1 decembrie, iar selecționerul Martin Ambros a stabilit lotul de 17 jucătoare care vor reprezenta țara noastră la această competiție. Printre acestea se află și o jucătoare emblematică a handbalului slobozean, pivotul Raluca Băcăoanu, actualmente la CSM Râmnicu Vâlcea. Raluca a evoluat pentru echipa noastră timp de 8 ani, între 2008 și 2016, fiind una dintre cele mai apreciate handbaliste de către publicul slobozean. Formată la Constanța de profesorul Ion Pușcașu, Raluca a fost adusă la Slobozia de antrenorul Marian Simion când abia împlinise 19 ani... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 15:15 (3651 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Doja și Adâncata, ținute în șah

Etapa a 13-a a adus încă o doză de suspans celui mai disputat campionat de Liga a IV-a din ultimii ani. E greu de ghicit podiumul final și cu atât mai puțin viitoarea campionă, oricare dintre primele 8 clasate, despărțite de doar 8 puncte, putând spera, în mod îndreptățit, la supremație. Cele întâmplate în runda de sâmbată confirmă ceea ce susținem noi. Performarea etapei și echipa care a profitat cel mai mult de jocul rezultatelor este Bărăganul Ciulnița. Aceasta a trecut cu 3-2 în deplasarea de la Munteni Buzău de Victoria din localitate. Nicolae Hertu și-a amintit de vremea când juca la Viitorul lui Hagi și reprezenta una dintre speranțele fotbalului românesc, marcând toate cele 3 goluri ale... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 14:20 (3918 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița avertizează

Autorizația de mediu se vizează anual de către autorități

Firmele care dețin autorizații de mediu au obligația de a obține anual o viză din partea Agenției pentru Protecția Mediului. Laurențiu Ghiauru, directorul Agenției, avertizează asupra acestei obligații: «Facem eforturi pentru a nu apărea sincope. Amintim însă că termenele sunt stricte, iar riscul este mare!».

Reglementări noi în domeniu Începând cu anul 2019, intră în vigoare o nouă modificare legislativă cu impact asupra mediului. Este vorba de OG 75/2018, care se referă la valabilitatea autorizațiilor/autorizațiilor integrate de mediu. Conform ei, fiecare firmă din Ialomița care deține... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 13:05 (5958 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

DADP Slobozia extinde dezinsecția în subsolurile blocurilor

Premieră administrativă

DADP Slobozia extinde dezinsecția în subsolurile blocurilor

Campania de dezinsecție a orașului demarată de către DADP în vara acestui an conti­nuă. În luna noiembrie, angajații Direcției vor executa lucrări de dezinsecție la subsolurile blocurilor. «Este o acțiune pe care o dorim anuală!» a declarat directorul Valeriu Roșca.

Doar subsolurile neinundate
Campania de dezinsecție susținută de DADP Slobozia se va desfășura în perioada 19-30 noiembrie, în intervalul orar 8,00-16,00. Lucrările vor fi executate de o echipă specializată din cadrul Direcției, iar substanța care va fi folosită este aceeași care a fost utilizată în cadrul dezinsecției... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 12:50 (6473 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Luminița Barcari revine în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

Curtea de Apel București a decis

Luminița Barcari revine în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

După mai bine de jumătate de an în care s-a judecat cu Ministerul Educației, instituție care a lăsat-o fără funcție, Luminița Barcari revine în fruntea Învățământului ialomițean. Curtea de Apel București a decis marți, 27 noiembrie 2018, să anuleze toate documentele în baza cărora ea a fost demisă. Decizia poate fi atacată cu recurs, însă este executorie, ceea ce înseamnă că Luminița Barcari poate să revină în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.


O demitere abuzivă
Luminița Barcari a fost demisă pentru a doua oară din fruntea... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2018, 22:20 (19240 vizualizări - 36 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: Tranzacții «la negru» cu materiale de construcții

Ialomița: Tranzacții «la negru» cu materiale de construcții

Administratorul unei societăți comerciale din Ialomița a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, fiind acuzat de evaziune fiscală. Din datele anchetatorilor reiese ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2015, 09:25
(5454 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor în zona Urziceni

60 de polițiști din cadrul Poliției Municipiului Urziceni și a Secțiilor de Poliție Rurală arondate au organizat miercuri, 28 octombrie 2015, începînd cu orele 16,00,  o acțiune amplă pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2015, 17:25
(3168 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Ialomița: Infracțiuni la regimul rutier

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului doi bărbați, de 18, respectiv 56 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice fără a respecta prevederile legale în vigoare. Astfel, cei ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2015, 15:40
(4834 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Reținut pentru furt din curțile unor consăteni

Un bărbat din Jilavele este cercetat de polițiști pentru comiterea infracțiunilor de furt și tentativă la furt calificat. Astfel, marți, 27 septembrie a.c., polițiștii au reținut pe bază de ordonanță de ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2015, 12:30
(5608 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente rutiere, 4 răniți

Sîmbătă, 24 octombrie a.c., în jurul orei 19,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2A, în localitatea Malu, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2015, 16:05
(5106 vizualizări - 0 comentarii)


Accident de circulație în Ialomița.Trafic blocat între Căzănești și Urziceni!

Traficul rutier pe DN2A, între Căzănești și Urziceni, este blocat la această oră din cauza unui accident rutier. Biroul de Presă al IPJ Ialomița informează că în urma evenimentului trei persoane au fost ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2015, 22:45
(10390 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: «Groapa lui Stoica» face victime

Slobozia: «Groapa lui Stoica» face victime

Vineri, 23 octombrie 2015, în jurul orei 10,40, unui muncitor care se afla în groapa din fața Palatului Administrativ din Slobozia i s-a făcut rău și a căzut din picioare, solicitînd ajutor. Bărbatul, în ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2015, 20:25
(3775 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii de Proximitate pledează pentru prevenție

Polițiștii de Proximitate și cei Rutieri au venit în întîmpinarea elevilor claselor a III-a și a IV-a ai Școlii Gimnaziale «Sf. Andrei» Slobozia pentru organizarea unei activități preventiv-informative ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2015, 19:45
(5909 vizualizări - 0 comentarii)


OJFIR Ialomița: Fondurile europene pentru modernizarea activităților neagricole se apropie de plafonul maxim alocat

Ca urmare a interesului crescut pentru investițiile în crearea și dezvoltarea de activități neagricole din mediul rural, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale nunță că valoarea totală nerambursabilă ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2015, 18:50
(6380 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Spațiu Privat Virtual-SPV

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că Agenția Națională de Administrare Fiscală a pus la dispoziția persoanelor fizice o platformă on-line Spațiu Privat Virtual-SPV ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2015, 17:20
(3704 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița are 6 autospeciale noi

6 autoturisme Volkswagen Polo au fost repartizate polițiștilor ialomițeni,  pentru a fi folosite în misiunile rutiere, desfășurate pentru siguranța participanților la trafic. La nivelul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2015, 16:25
(7743 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Polițiștii Serviciului de Ordine Publică au acționat pe raza comunei Giurgeni pentru prevenirea și combaterea comerțului ilegal cu pește, produse și subproduse din pește. Pe parcursul derulării activităților ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2015, 14:45
(4154 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au oprit pentru control, pe D102H, un autoturism condus de un bărbat, de 45 de ani, din comuna Cocora. Întrucît conducătorul auto emana halenă alcoolică, polițiștii i-au solicitat acestuia ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2015, 13:25
(4000 vizualizări - 0 comentarii)


Meciul Unirii Slobozia cu CSM Ploiești se joacă pe 5 noiembrie!

Federația Română de Handbal a decis, în cele din urmă, să schimbe data confruntării dintre CSM Unirea Slobozia și CSM Ploiești, joc ce era programat să desfășoare sîmbătă, 24 octombrie 2015. Reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2015, 17:40
(3489 vizualizări - 0 comentarii)


Crimă în Pădurea Groasa. A omorît un copil pentru că plîngea!

Un caz șocant petrecut în Pădurea Groasa din zona Urziceni iese la iveală o dată cu arestarea preventivă a unui inculpat. Bărbatul este principalul suspect în cazul morții unui copil de un 1 an și 9 luni ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2015, 20:00
(11453 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Persoane cercetate pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni efectuează cercetări față de un număr de șase persoane care se fac vinovate de comiterea infracțiunii de «furt calificat». Potrivit informațiilor, unii dintre hoți au sustras cereale ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2015, 19:45
(4344 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Anchetați de procurori pentru infracțiuni economice

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus măsura arestării preventive față de inculpații Ion Boraciu, Vasile Boboc și Anghel Opincaru, aceștia fiind urmăriți penal pentru comiterea ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2015, 19:30
(6386 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni au descins în 12 locații din Ialomița, Giurgiu și București

Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni. Oamenii legii efectuează 12 percheziții domiciliare pe raza județelor Ialomița și Giurgiu, precum și a municipiului București. Vizate sînt 7 persoane care ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2015, 12:15
(6321 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru evaziune fiscală!

Potrivit unui comunicat de presă, «procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul VOINEA VASILE, sub ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2015, 22:15
(6207 vizualizări - 3 comentarii)


Accident între Urziceni și Movilița. Un bărbat a decedat!

Un tînăr în vîrstă de 27 de ani a decedat noaptea trecută, după ce autoturismul pe care îl conducea a intrat în coliziune cu un autobuz, pe DN2, între localitățile Urziceni și Movilița. Un echipaj de descarcerare ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2015, 15:10
(8598 vizualizări - 1 comentariu)


Caravana «Filme pentru liceeni», la Slobozia

Caravana «Filme pentru liceeni» pornește prin țară și face primul popas în orașul Slobozia, în perioada 21-22 octombrie 2015, cu două filme în premieră. Evenimentele vor avea loc la Casa de Cultură Municipală ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2015, 14:20
(3713 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilicit la Tîrgul de Toamnă Fetești

Jandarmii din cadrul dispozitivului de asigurare a măsurilor de ordine publică la Tîrgul de Toamnă Fetești s-au sesizat despre faptul că la două tarabe  din incinta Tîrgului se comercializează mai ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2015, 13:15
(8425 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 13 octombrie-«Ziua Informării Preventive»

Marți, 13 octombrie 2015, s-a sărbătorit «Ziua Informării Preventive». Acest eveniment a fost marcat, la nivelul județului Ialomița, de activități de informare și educare preventivă a populației, pe care ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2015, 12:50
(3398 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare pentru cîini și pisici

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de cîini și pisici că în perioada octombrie 2015-februarie 2016 se desfașoară campania de vaccinare ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2015, 11:15
(6177 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Microbuz școlar, implicat într-un accident rutier

Un microbuz școlar în care se aflau 17 copii a fost implicat luni, 12 octombrie a.c., la primele ore ale dimineții, într-un accident rutier. Două fetițe de 8 și, respectiv, 10 ani au fost transportate la ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2015, 15:25
(8726 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

Selectăm în vederea angajării
șoferi cu carnet C+E
pentru TIR-uri frigorifice pe Comunitate
Interviurile în Medgidia,
marți, 13 octombrie2015,
la Hotel Luxor, str. Republicii 77,
de la orele 8,00 la 14,00
Se oferă condiții excelente
Obligatoriu documentația valabilă
și fără antecedente penale și rutiere
CV și informații la [email protected]
telefon 0740/295.418

9 Octombrie 2015, 19:45


Perieți: Bărbat mort după ce a fost lovit de o mașină. Poliția încearcă să afle identitatea pietonului!

Polițiștii fac verificări pentru identificarea unui pieton care și-a pierdut viața într-un accident de circulație. Astfel, Poliția a fost sesizată miercuri, 7 octombrie a.c., în jurul orei 21,00, cu privire ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2015, 16:35
(6344 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți accident


Slobozia: Țigări de contrabandă, confiscate de polițiști

Slobozia: Țigări de contrabandă, confiscate de polițiști

Polițiști din cadrul Serviciului Ordine Publică au oprit pentru control, miercuri, 7 octombrie 2015, un autoturism condus de un ialomițean de 42 de ani. Autoturismul se deplasa pe bulevardul Matei Basarab ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2015, 15:05
(4632 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Adîncata și Ion Roată. Bătrîn de 79 de ani, accidentat mortal!

Poliția a fost sesizată marți, 6 octombrie a.c., cu privire la faptul că pe șoselele ialomițene s-au produs două accidente de circulație în care au fost implicați doi pietoni.
Primul dintre acestea ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2015, 18:30
(9677 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Peste 1600 de cartușe deținute ilegal, confiscate

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au identificat într-o magazie a unei societăți comerciale de pe raza municipiului Fetești 1613 cartușe de vînătoare cu alice, ambalate în ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2015, 16:15
(6523 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...