Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomițenii trebuie să primească 23,4 milioane de lei din rambursarea taxelor auto

Ialomițenii trebuie să primească 23,4 milioane de lei din rambursarea taxelor auto

Ialomițenii care au plătit ta­xele auto trebuie să primească 23,4 milioane de lei. Ad­mi­nistrația Fondului pentru Mediu a virat însă către Fisc doar jumătate din această sumă. În conturile contribuabililor au ajuns până acum doar 7,6 mi­lioane de lei. Reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au dat asigurări că toți cei care au achitat taxele auto vor primi banii înapoi în termenul stabilit de lege.

O procedură complicată
Procedura privind restituirea taxelor auto este destul de complicată. Banii provin din conturile Administrației Fondului de Mediu... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2018, 12:50 (5063 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Dragoste de carte... la prima vedere

«blind date with a book»

Dragoste de carte... la prima vedere

Hambar, 24 noiembrie 2018, 20 de participanți, a treia ediție, 29 de cărți, un invitat special. Un pas mic pentru organizatori, unul uriaș pentru un oraș care n-a avut ani buni nici măcar o librărie, d-apăi una decentă. Amfitrioana evenimentului a fost Irina Moise, o elevă de liceu îndrăgostită iremediabil de carte. Și ea și prietenii ei care o ajută de aproape o lună...

Pub-ul de carte Sâmbătă la prânz în Slobozia a fost frig și a mirosit a iarnă. Dar în Hambar a mirosit a cafea proaspăt prăjită și a cărți noi aduse de paticipanții la cea de-a treia ediție a evenimentului «Blind date with a book»... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2018, 16:50 (5026 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Asistența comunitară are nevoie de fonduri

Programul Național de Asistență Comunitară a fost implementat în Ialomița prin anii 2000. În 18 ani, numărul asistenților comunitari din cele 66 de localități ale județului a crescut la 35, iar oficialii Direcției de Sănătate Publică suștin că județul mai are nevoie de cel puțin 30 de asistenți. «Avem 30 de solicitări, dar Ministerul nu are bani!» susține Veronica Nica, reprezentatul Direcției de Sănătate Publică.

De 18 ani aceleași probleme Potrivit prevederilor legale, asistentul medical comunitar este un cadru cu pre­gătire medicală, asistent medical de bază, ce asigură servicii... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2018, 11:10 (4249 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

SUPEROLIMPICII

SUPEROLIMPICII

În calendarul concursurilor și olimpiadelor școlare des­fășurate prin Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și-au făcut loc o serie de competiții educative mai puțin cunoscute. Sunt câțiva ani de când elevii din județ participă în mod frecvent la olimpiadele de Oratorie și Dezbatere Pu­blică în Limba Engleză, cele destinate Tehnologiilor de Calcul Avansate sau Cunoașterii Mediului Înconjurător. Iar rezultatele pe care reușesc să le obțină sunt dintre cele mai bune.

Peste 400 de elevi la Olimpiade
În anul școlar 2017-2018, Ialomița a înregistrat 432 de olimpici care au avut rezultate... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2018, 12:20 (4458 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bâlbe și premii

Avancentenarul administrației ialomițene

Președintele Victor Moraru a fost amfitrionul recepției prilejuite de «Ziua Națională a României» miercuri, 28 noiembrie 2018. Recepția s-a desfășurat în Sala «Europa» din cadrul Consiliului Județean Ialomița.

Impresii naive Sala plină ochi de fosile. Foști și actuali oficiali. Sărutări, îmbrățișări și laude, unele nemaiauzite de noi... Două ore de spectacol administrativ, imortalizat moment cu moment de televiziunile prietene. A ridicat nivelul de patriotism din scenă Corala Protopopiatului Slobozia, acompaniată de Orchestra «Doina Bărăganului». Nouă ne-a plăcut solista Nicoleta Rădinciuc... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2018, 17:55 (6711 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

nimicul de Centenar

În ceea ce privește Ialomița și a sa reședință Slobozia, Centenarul a fost marcat printr-o suită de evenimente inexistente și o multitudine de acțiuni fără noimă. Autoritățile au dat măsura propriilor neputințe, importanța celor 100 de ani scurși de la Marea Unire din 1 Decembrie 2018 trecând în derizoriu. În aceste zile recunoaștem valoarea celor pe care, prin vot, i-am proțăpit în funcții la care strămoșii lor nici nu încercau să viseze. Aniversarea Centenarului pentru ialomițeni și, în special, pentru slobozeni, se rezumă la platitudinea oricăror evenimente organizate de autoritățile publice. Instituțiile publice care omagiază Centenarul doar prin înscrierea în antetul adreselor oficiale a... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2018, 15:45 (3669 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Patriotismul edilitar se măsoară în bannere!

Patriotismul edilitar se măsoară în bannere!

Cel mai patriot dintre ialomițeni a decis insta­larea unui banner pe clădirea administrativă. Noi credem că, de fapt, a vrut să demonstreze că o are mai mare, pardon, că îl are mai mare decât cel de pe sediul Primăriei Slobozia. Amplasat tot fără autorizație, că doar o dată la 100 de ani e Centenaru’, bannerul Președintelui este, cu siguranță, mai lat. Și amintește ialomițenilor, sub sloganul «Unitate • Respect • Demnitate» că și Președintele tuturor ialomițenilor celebrează cei 100 de ani care se împlinesc de la Marea Unire. Și pentru că o manifestare de patriotism nu vine niciodată singură, Primăria Slobozia dublează eforturile președintelui Moraru salubrizând de câteva zile încoace... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2018, 13:40 (5376 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Planurile de deszăpezire ale administrației ialomițene

Planurile de deszăpezire ale administrației ialomițene

Iarna aceasta, auto­ritățile județene nu pot deszăpezi Ialomița. Anunțul a fost făcut luni, 26 noiembrie 2018, în cadrul unei conferințe de presă de către președintele Victor Moraru. «Ne confruntăm cu o situație delicată...» a recunoscut acesta. Pentru înlăturarea eventualelor efecte ale viscolului, administrația județeană dispune de «planurile B, C, și D».

Licitație ratată, negocieri eșuate...
Procedura aferentă licitației pentru achiziționarea serviciilor de deszăpezire în iarna anului 2018-2019 a debutat în luna iulie a acestui an. Noul caiet de sarcini realizat la indicațiile... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 19:20 (9316 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Centru pentru copiii cu autism, jefuit cu o furculiță

Doi tineri de 17 și 18 ani, din Slobozia, au fost arestați în urmă cu o săptămână, după ce au jefuit sediul unui centru destinat copiilor cu autism. Aceștia au intrat pe geam, deschizându-l cu o furculiță, și au furat banii de salarii ai angajaților. Mai mult, ei au distrus și materialele pe care specialiștii le foloseau în timpul terapiilor. Sumele sustrase au fost cheluite la jocurile de noroc.

Mod de operare ingenios Jaful a fost sesizat polițiștilor de angajatele Centrului destinat copiilor cu autism «Ema» din Slobozia, când femeile au revenit la serviciu, după zilele de week-end... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 17:25 (3843 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Show ialomițean

Fotbal, Liga a III-a, CS Tunari-Unirea Slobozia 1-3

Show ialomițean

Așa cum am mai spus, CS Tunari e una dintre echipele bune ale seriei a doua. S-au convins de acest lucru atât CS Afumați, cât și Rapid. Conștienți că, după jocul cu Rapidul, nici de pe terenul ilfovenilor nu vor avea o misiune ușoară, jucătorii Unirii au strâns rândurile și s-au arătat mai uniți și mai motivați ca niciodată. Pe lângă aceasta, terenul bun din Tunari a facilitat un succes care poate scăpa, în sfârșit, echipa de tracul meciurilor tari. Acum rămâne ca jucătorii Sloboziei să se mențină concentrați pe fiecare meci și să aștepte pașii greșiți ai adversarilor pentru că sigur vor veni și astfel de momente...

Călinoiu în poartă, Rareș Petre pe bancă... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 16:05 (3789 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Raluca Băcăoanu merge la Europene

Handbal

Raluca Băcăoanu merge la Europene

În perioada 29 noiembrie-16 de­cem­brie 2018, Franța găzduiește Campio­natul Mondial de Handbal Feminin. România va debuta la această competiție pe 1 decembrie, iar selecționerul Martin Ambros a stabilit lotul de 17 jucătoare care vor reprezenta țara noastră la această competiție. Printre acestea se află și o jucătoare emblematică a handbalului slobozean, pivotul Raluca Băcăoanu, actualmente la CSM Râmnicu Vâlcea. Raluca a evoluat pentru echipa noastră timp de 8 ani, între 2008 și 2016, fiind una dintre cele mai apreciate handbaliste de către publicul slobozean. Formată la Constanța de profesorul Ion Pușcașu, Raluca a fost adusă la Slobozia de antrenorul Marian Simion când abia împlinise 19 ani... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 15:15 (3651 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Doja și Adâncata, ținute în șah

Etapa a 13-a a adus încă o doză de suspans celui mai disputat campionat de Liga a IV-a din ultimii ani. E greu de ghicit podiumul final și cu atât mai puțin viitoarea campionă, oricare dintre primele 8 clasate, despărțite de doar 8 puncte, putând spera, în mod îndreptățit, la supremație. Cele întâmplate în runda de sâmbată confirmă ceea ce susținem noi. Performarea etapei și echipa care a profitat cel mai mult de jocul rezultatelor este Bărăganul Ciulnița. Aceasta a trecut cu 3-2 în deplasarea de la Munteni Buzău de Victoria din localitate. Nicolae Hertu și-a amintit de vremea când juca la Viitorul lui Hagi și reprezenta una dintre speranțele fotbalului românesc, marcând toate cele 3 goluri ale... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 14:20 (3918 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița avertizează

Autorizația de mediu se vizează anual de către autorități

Firmele care dețin autorizații de mediu au obligația de a obține anual o viză din partea Agenției pentru Protecția Mediului. Laurențiu Ghiauru, directorul Agenției, avertizează asupra acestei obligații: «Facem eforturi pentru a nu apărea sincope. Amintim însă că termenele sunt stricte, iar riscul este mare!».

Reglementări noi în domeniu Începând cu anul 2019, intră în vigoare o nouă modificare legislativă cu impact asupra mediului. Este vorba de OG 75/2018, care se referă la valabilitatea autorizațiilor/autorizațiilor integrate de mediu. Conform ei, fiecare firmă din Ialomița care deține... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 13:05 (5956 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

DADP Slobozia extinde dezinsecția în subsolurile blocurilor

Premieră administrativă

DADP Slobozia extinde dezinsecția în subsolurile blocurilor

Campania de dezinsecție a orașului demarată de către DADP în vara acestui an conti­nuă. În luna noiembrie, angajații Direcției vor executa lucrări de dezinsecție la subsolurile blocurilor. «Este o acțiune pe care o dorim anuală!» a declarat directorul Valeriu Roșca.

Doar subsolurile neinundate
Campania de dezinsecție susținută de DADP Slobozia se va desfășura în perioada 19-30 noiembrie, în intervalul orar 8,00-16,00. Lucrările vor fi executate de o echipă specializată din cadrul Direcției, iar substanța care va fi folosită este aceeași care a fost utilizată în cadrul dezinsecției... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2018, 12:50 (6472 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Luminița Barcari revine în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

Curtea de Apel București a decis

Luminița Barcari revine în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

După mai bine de jumătate de an în care s-a judecat cu Ministerul Educației, instituție care a lăsat-o fără funcție, Luminița Barcari revine în fruntea Învățământului ialomițean. Curtea de Apel București a decis marți, 27 noiembrie 2018, să anuleze toate documentele în baza cărora ea a fost demisă. Decizia poate fi atacată cu recurs, însă este executorie, ceea ce înseamnă că Luminița Barcari poate să revină în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.


O demitere abuzivă
Luminița Barcari a fost demisă pentru a doua oară din fruntea... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2018, 22:20 (19239 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile din Mărculești îngroapă rețeaua de canalizare

Investiție reluată după 9 ani

Autoritățile din Mărculești îngroapă rețeaua de canalizare

În urmă cu 9 ani, investiția în rețeaua de apă și canalizare a comunei Mărculești era estimată la 1,5 milioane de lei. Acum, la 9 ani distanță, valoa­rea estimată a acestei investiții depășește 3 milioane de lei! Locuitorii comunei sunt nemulțumiți de modul în care sunt executate lucrările. Primarul Romeo-Sorin Ciriblan susține că situația este sub control, însă firma care execută lucrarea a intrat deja în insolvență...

10 ani de așteptare În anul 2009, la Mărculești, administrația locală de la acea vreme (PD-L) iniția în baza unei finanțări guvernamentale, derulate prin intermediul... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2018, 13:40 (4276 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Comisie de analiză pentru recuperarea prejudiciului din afacerea «Green Harvest»

Președintele Victor Moraru a dat startul vânătorii de vrăjitoare

Comisie de analiză pentru recuperarea prejudiciului din afacerea «Green Harvest»

Președintele Victor Moraru a decis printr-o dispoziție internă înființarea unei comisii de analiză pentru recuperarea prejudiciului rezultat din afacerea «Green Harvest». Anterior, președintele a solicitat sprijinul consilierilor județeni pentru adoptarea unei decizii oficiale în acest sens. Surse administrative susțin că dispoziția președintelui Consiliului Județean va afecta funcționari publici aflați în acest moment în subordinea sa. Valoarea prejudiciului a fost estimată de către Curtea de Conturi Ialomița în baza unor calcule «discutabile»...

«Fiat justiția...» ca să piară Ciupercă!... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2018, 09:55 (6544 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Primăria cheltuie 250 mii de lei anual pentru promovarea turismului local

Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Slobozia, inutil

Primăria cheltuie 250 mii de lei anual pentru promovarea turismului local

Centrul Național de Infor­mare și Promovare Turistică din Slobozia a fost construit și dat în folosință în urmă cu 4 ani. Finanțată de Uniunea Europeană și inaugurată în august 2015, construcția a costat 600 mii de lei. Pe hârtie, cei 5 angajați «informează» aproximativ 6000 de turiști într-un an... Costurile pentru susținerea acestei activități se ridică la peste 250 mii de lei pe an! Slobozenii sunt de părere că acest Centru este inutil...

44 de lei pe cap de turist informat
Angajații Centrului Național de Informare și Promovare Turistică Slobozia costă admi­nistrația locală... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2018, 14:15 (7860 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

La Fetești a început demolarea construcțiilor ilegale

La Fetești a început demolarea construcțiilor ilegale

Primăria din Fetești a dat startul unei ample campanii de demolare a construcțiilor care ocupă abuziv domeniul public. Zeci de astfel de imobile au fost dărâmate de angajații instituției într-o singură zi. Admi­nistrația locală explică faptul că de­mersurile în acest sens vor continua.

Buldozerele în acțiune
Răspândite în jurul blocurilor, zeci de imobile pentru care nu există auto­rizații sufocă orașul Fetești. Aceste construcții improvizate sunt folosite ca locuri pentru depozitare. În ele, cei care le-au ridicat înghesuie de la lemne de foc și până la conserve de legume ori... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2018, 10:05 (7934 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Piața imobiliarelor din Slobozia, neschimbată de ani

Apartamente și chirii la prețuri prohibitive

Piața imobiliarelor din Slobozia, neschimbată de ani

Prețurile practicate pe piața imobiliară din Ialomița sunt neschim­­bate de ani buni.Valoarea unei camere de apartament în Slobozia costă între 10 și 12 mii de euro, iar timpul mediu de vânzare al unui apartament este de aproximativ 10 săptămâni. Firmele imobiliare sunt, practic, inexistente, iar cea mai bună modalitate de a vinde un imobil este «din gură-n gură». Și Facebook-ul reprezintă în zilele noastre o cale eficientă de a vinde sau închiria repede...

Piață scumpă, oameni săraci
În lipsa unor investiții susținute, piața imobiliară din Slobozia se dezvoltă încet și puțin... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2018, 17:15 (8774 vizualizări - 3 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
292 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Jandarmii ialomițeni păzesc «Ziua localității»

Peste 140 de jandarmi vor asigura, în perioada 21-24 mai 2015, măsurile de ordine și siguranță publică necesare bunei desfășurări a activităților prilejuite de «Ziua Municipiului Slobozia» și «Ziua Municipiului ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 16:10
(5657 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Conferința Națională a Agricultorilor-2015

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, federație reprezentativă legală a producătorilor agricoli români, organizează Conferința Națională a Agricultorilor-2015, cu tema «Agricultura Romaniei ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 15:20
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Rezultatele concursurilor «Prietenii Pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

Vineri, 15 mai 2015, la concursul «Prietenii Pompierilor», ce s-a adresat elevilor din clasele V-VIII, băieți și fete, s-au înscris 4 echipe (băieți și mixt) și 2 echipe (fete), reprezentante ale școlilor ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 13:25
(5943 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Tîrg: Incendiu la o hală

O hală ce aparține unei societăți comerciale din localitatea Fierbinți Tîrg a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, incendiul a fost generat de suprasolicitarea unui tablou electric sau de o defecțiune ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 12:05
(7750 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea Declarațiilor 200 și 230

Administrația Județeana a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că data de 25.05.2015 este termenul limită pentru  depunerea Declarației 200-«Declarație privind ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 11:20
(5637 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O șoferiță a ajuns cu mașina într-o curte

Slobozia: O șoferiță a ajuns cu mașina într-o curte

Accident rutier la Slobozia, în dimineața zilei de sîmbătă, 16 mai 2015. Se pare că din cauza unui alt conducător auto, o șoferiță a pierdut controlul mașinii și a intrat în gardul care împrejmuia o gospodărie ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2015, 17:05
(9601 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Ajutor de minimis pentru agricultura ecologică

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că s-a publicat, în Monitorul Oficial, Hotărîrea de Guvern nr. 219 din 29.04.2015, privind modificarea și completarea Hotărîrii de Guvern nr ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 20:25
(6031 vizualizări - 0 comentarii)


Marș al motocicliștilor la Slobozia

În cadrul campaniei derulată de Ministerul Afacerilor Interne prin Poliția Română «Motocicliștii există în trafic», la Slobozia va fi organizat un marș al motocicliștilor. Evenimentul se va produce după ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 18:10
(5452 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: «Lanțul de lectură»

Sîmbătă, 16 mai 2015, simultan în 16 orașe din România se va derula flashmob-ul de promovare a lecturii «Lanțul de lectură». La acest proiect participă și localitatea Vlădeni, devoratorii de cărți fiind ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 16:55
(4643 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: A murit într-un accident rutier

Coșereni: A murit într-un accident rutier

Un bărbat de 57 de ani a murit într-un grav accident rutier petrecut în zona localității Coșereni. Din cauza evenimentului, traficul a fost întrerupt mai bine de o oră. Din primele informații, bărbatul ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 14:15
(11387 vizualizări - 2 comentarii)


Lilieci: Un mort și cinci răniți, într-un accident rutier

Grav accident de circulație în zona localității Lilieci, în dimineața zilei de 13 mai 2015. O persoană a murit și alte cinci au fost rănite în urma nefericitului eveniment. Supraviețuitorii au fost transportați ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2015, 15:10
(9305 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică la vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a anunțat că, în perioada 18.05-10.06.2015, în județul Ialomița se va desfășura campania de vaccinare antirabică de primăvara a vulpilor ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2015, 13:20
(8501 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria Ialomița are un nou inspector șef!

În conformitate cu ordinul Inspectorului General al Jandarmeriei Române, cu data de 10 mai 2015, colonelul Ionel Mihailuc, inspector șef la Inspectoratul de Jandarmi Județean Vrancea, se ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 20:15
(6922 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trimiși în judecată pentru infracțiuni economice

Procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații:
SPIREA MARINEL, pentru săvîrșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 19:10
(9307 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Simulare a unei ședințe de consiliu local cu tineri

Proiectul «Inițiativă pentru comunitatea mea!» continuă în județul Ialomița cu ultimele două activități: simularea unei ședințe de consiliu local și formarea unui grup de inițiativă locală la Slobozia. ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 17:05
(10002 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursurile «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

Inspecția de Prevenire din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează, cu sprijinul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, competițiile școlare ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 16:15
(9507 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de un autoturism la Dridu

Sîmbătă, 9 mai 2015, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ101, în comuna Dridu, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În urma verificărilor efectuate s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 15:35
(5392 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu accident


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 600000 de lei!

La acest sfîrșit de săptămînă, 8-10 mai 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 15:10
(5786 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Peste 1130 tone de produse, conficate

În ultima perioadă de timp, inspectorii DSVSA Ialomița au urmărit modul în care operatorii economici respectă prevederile legale în ceea ce privește asigurarea condițiilor de igienă, a condițiilor de temperatură ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 14:15
(6387 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Festivalul județean de folclor «Zărzărică, zărzărea» și-a desemnat cîștigătorii

Festivalul-concurs județean de folclor «Zărzărică, zărzărea», organizat de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița și-a încheiat vineri, 8 mai 2015, cea de-a XX ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 13:40
(6620 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A luat foc o autoutilitară

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o autoutilitară ce se deplasa duminică după-amiază, 10 mai 2015, pe strada Călărași, din ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 12:40
(7129 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești incendiu


Elemente de muniție, descoperite într-o curte din Sudiți

Două proiectile explozive de calibru 100 mm au fost descoperite în după-amiaza zilei de sîmbătă, 9 mai 2015, de un cetățean din localitatea Sudiți, în timpul unor lucrări agricole în gospodărie. Echipajul ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 12:15
(9704 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul PSD Marian Neacșu, secretar general al Consiliului Național PSD

Joi, 7 mai 2015, cu prilejul reuniunii Comitetului Executiv Național al PSD, deputatul PSD Marian Neacșu a fost ales secretar general al Consiliului Național al Partidului Social-Democrat. De reținut că ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 11:20
(8428 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Precizări privind contribuțiile de asigurări sociale de sănătate

În vederea aplicării unitare a prevederilor Titlul IX2 «Contribuții sociale obligatorii» din Legea nr.571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările și completările ulterioare, referitoare la stabilirea ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 10:25
(7766 vizualizări - 0 comentarii)


anunț public

Primăria Municipiului Slobozia
dorește să sprijine
activitatea de funcționare
a Asociațiilor de Proprietari
și organizează, în acest sens,
în ziua de miercuri,
13 mai 2015, orele 16,00,

la Casa Municipală de Cultură
(fostul cinematograf Galax),
o Adunare cu toți administratorii
și președinții Asociațiilor de proprietari

8 Mai 2015, 12:05


Ialomița: Un tractor și un autoturism, cuprinse de flăcări

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină, în ultimele 24 de ore, pentru lichidarea a două incendii, izbucnite la un tractor și la un autoturism. Primul apel telefonic a fost înregistrat miercuri ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 20:30
(4684 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii aprilie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7569 șomeri, din care 1849 șomeri indemnizați, respectiv 5720 șomeri ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 18:25
(5269 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: În atenția operatorilor care achiziționează lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează operatorii care achiziționează lapte de la producători că, în conformitate cu art. 151 din Regulamentul (UE) nr. 1308/2013, pînă la data de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 17:40
(4192 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Depistat în trafic în stare de ebrietate

Un tînăr, de 27 de ani, din București, este urmărit penal după ce a fost identificat în trafic, la Fetești, sub influența băuturilor alcoolice. Cel în cauză avea o alcoolemie de 0,43 miligrame alcool pur ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 16:45
(4001 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Doi tineri, răniți într-un accident rutier

Doi tineri, de 32 și 28 de ani, au fost implicați într-un accident rutier, în zona municipiului Urziceni. Din primele verificări, vina ar purta-o tînărul de 28 de ani care, într-o curbă periculoasă, nu ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 15:30
(4808 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...